مقایسه هیوندای النترا جی‌تی و سوبارو ایمپرزا

جدال اخموی چهارفصل ژاپنی و نابغه نوبنیاد کره‌ای!
مقایسه هیوندای کره‌ای و سوباروی ژاپنی حتماً مقایسه جالبی از آب درمی‌آید، مخصوصاً اینکه این دو برند هیچ شباهتی به هم ندارند و راهی که برای حل معضلاتشان می‌یابند کاملاً باهم متفاوت است. اگر شما مفصل رانتان در برود و بعد آن را باندپیچی کنید یا ببندید یا در آب جوش قرار دهید این‌ها بدترین ایده‌های ممکن برای درمان شما هستند. همچنین اگر زمانی که وارد یک کسب‌وکار بزرگ می‌شوید باید از مسیر اصلی بروید، یعنی آنجایی که پول می‌رود. لازم است در این مسیر به درستی حرکت کنید تا به مقصودتان که پیشرفت است برسید.

Hyundai Elantra vs Subaru Impreza
Hyundai Elantra vs Subaru Impreza

هیوندای یک دهه است که پای در این جاده نهاده است برخلاف سوبارو که تنها به راهی که دوست دارد می‌رود. در دههٔ کنونی هیوندای با ساخت ماشین‌های کره‌ای پیشرفت‌های زیادی در همه رده‌های خودرویی کرده است و تا جایی جلو رفته که به جرئت می‌توان گفت امروز هیوندای با فورد، تویوتا و هوندا هم‌رده است.

 Subaru Impreza
Subaru Impreza

داستان در مورد سوبارو فرق می‌کند. اگرچه سوبارو دارای استایلی دمدمی است اما برندی است متقارن که با تمام چرخ‌ها رانندگی می‌کند و دوام بالایی دارد. البته به‌شخصه مخالف طراحی‌اش هستم و اعتقاد دارم سوبارو با یک طراحی گریه‌آور در سال 2015 ما را به سال 2000 می‌برد. خودروهای سوبارو از قبیل باجا، وی ایکس و ترابیکا B9 آن‌قدر کشیده و عجیب هستند که به نظر نمی‌رسد توسط سازندگان ژاپنی تولید می‌شوند. در این مقایسه نکته‌ای جالب وجود دارد و آن فلسفه وجودی این دو خودرو است. هیوندای و سوبارو ریشه‌های خود را به یاد دارند و بر این مشی استوارند. هیوندای در تولید خودرو و به‌خصوص در مورد النترا این ارزش در مقابل پول پرداختی است که حرف اول را می‌زند، درحالی‌که برای سوبارو این رانندگی سازگار در هر آب و هوایی است که عامل تولید و تفاوت است.

Hyundai Elantra
Hyundai Elantra

النترا از یک موتور دو لیتری چهار سیلندر با 173 اسب‌بخار و 154 پاوند تورک استفاده می‌کند و این نشانی است بر قدرتمند بودن النترا. ایمپرزا اما برخلاف اسلاف قدرتمندش فقط فریاد می‌زند. همه مدل‌های ایمپرزا چهارچرخ متحرک هستند که این به ایمپرزا در آب و هوای بارانی و برفی کمک می‌کند تا سربلند باشد. ایمپرزا قدرت خود را از موتوری دو لیتری و چهار سیلندر با 148 اسب‌بخار و 145 پاوند تورک به دست می‌آورد. سوبارو در این مدل برای جبران کمبود قدرت کارهایی کرده است. مثلاً با حساس کردن پدال گاز سعی در تندوتیز نمودن ایمپرزا دارد اما این شیوه برای یک خودروی دیفرانسیل عقب چندان خوب نیست. البته به مدد گیربکس CVT که روی این مدل سوار شده اندکی کمبود قدرت موتور جبران شده اما این موتور واقعاً قدرت فراوانی تولید نمی‌کند و این یعنی نقطه ضعف.

Hyundai Elantra
Hyundai Elantra

جای تأسف است که النترا در دنده یک دور شدن از ایمپرزا را شروع می‌کند. البته پیشرانه النترا آن‌قدر کامل نیست که احساس کنید موتورش یک مزیت است. همچنین جعبه‌دنده اتوماتیک و شش سرعته آن چندان به‌یادماندنی نیست و بی‌شک می‌توانست بسیار بهتر از این باشد اما مجموعه عملکرد فنی النترا بهتر از ایمپرزا است. البته چهارچرخ متحرک بودن سوبارو یک مزیت بزرگ است اما چندان به‌صرفه و اقتصادی نیست و مصرف بالایی در این رده از بازار را نصیب ایمپرزا می‌کند. البته سوبارو خوب کار می‌کند و سخت‌جان است و مزیتی که دارد این است که حتی باوجود استفاده از سیستم AWD به نسبت النترا مصرف سوخت متوسطی دارد. مصرف سوخت ایمپرزا در درون شهر 9.5 لیتر و در خارج از شهر 8 لیتر است و این در تمام دنیا تست شده است. النترا 9.4 لیتر در شهر و 7.2 لیتر در اتوبان مصرف می‌کند. مصرف سوخت این دو خودرو ثابت می‌کند که این دو مدل‌های چندان پاکی به لحاظ استانداردهای محیط زیست نیستند.

Subaru Impreza
2015 Subaru Impreza

راحتی آپشن دیگری که هیوندای را بالاتر از سوبارو قرار داده است. نرمی سیستم تعلیق النترا در مقایسه با سوبارو ایمپرزا بهتر است. بااین‌حال سوبارو صندلی‌های بهتری دارد و سرنشینان را در خود حفظ می‌کند. از لحاظ ظاهر اما داستان دیگری است.

Subaru Impreza
Subaru Impreza

در سال‌های اخیر تریم های کرومی در غالب خودروها به کار می‌رود و زیبایی آن‌ها را دوچندان کرده است. در همین راستا باید بگوییم قالب بدنه ایمپرزا گرچه زیبا و دل‌انگیز نیست اما سوبارو به استفاده از تریم کرومی و طراحی اسپرتش جذاب‌تر از همیشه است. طراحی این خودرو را با اندکی اغماض می‌توان 4 گوش و مکعبی دانست. چراغ‌های جلو با خمی تیز از پهنا به تیزشدگی گرایش می‌یابند و به جلوپنجره‌ای ختم می‌شوند که 4 گوش است و در پیشانی‌اش برندی دارد با انبوهی ستاره.

Hyundai Elantra
Hyundai Elantra

ما در مدل 2016 النترا جی‌تی که نشان‌دهنده خط و خطوط جدید هیوندای در طراحی محصولات جدیدش است با یک جلوپنجره بزرگ با خطوط کرومی مواجهیم که در همراهی با دریچه‌های هوای بزرگ‌تر و رینگ‌های 17 اینچی پنج پر و رنگ‌های جدید بدنه یادآور یک طراحی جسورانه است. البته نمی‌توان گفت که النترا جی‌تی در مقایسه با بزرگان بازار دست برتر را دارد. النترا در مدل 2016 بیش‌ازپیش به مدل‌های اروپایی هیوندای نزدیک شده و یادآور i30 و i40 است.


بااینکه ایمپرزا 11 سانتی‌متر بلندتر از الانتراست و این مزیت بزرگی است اما ایمپرزا از این مزیت بهره‌ای نگرفته و در این بخش چندان از النترا بهتر نیست. مصداق بارز این مدعا فضای بار دو خودروست که تقریباً برابر است.


در بخش طراحی داخلی دو خودرو همچنان بر سنت‌های دیرین خود استوارند و همچنان با داشبوردهای کهن‌سال خود تولید می‌شوند. سوبارو با اینکه پیشرفت‌هایی در بازطراحی داشبورد ایمپرزا داشته اما به دلیل استفاده بیش‌ازحد از پلاستیک خشک در رویه بالایی داشبورد نمی‌تواند امتیاز بالایی از جانب منتقدان کسب کند. با اینکه امکانات ایمپرزا زیاد نیست اما تیم آزمایش از سیستم استارت لینک سوبارو و صفحه نمایش‌دهنده ضد نور این خودرو استقبال کردند.

2015 Subaru Impreza Interior
2015 Subaru Impreza Interior

طراحی داخلی هیوندای النترا یادآور طراحی داخلی نسل گذشته سوناتا است با همان خطوط و همان آرایش. با آنکه تغییرات این داشبورد نسبت به گذشته و روزهای نخستین معرفی النترا بسیار زیاد است اما هنوز هم در سطحی بالاتر از ایمپرزا قرار دارد و مواد به کار رفته در آن احساس بهتری به خریداران منتقل می‌کند.

2016 Hyundai Elantra Interior
2016 Hyundai Elantra Interior

هیوندای و سوبارو هر دو ایده‌های متفاوت و جالبی درباره ارزش دارند. سوبارو دراین‌باره به مصرف سوخت اقتصادی، رانندگی چهارفصل و دینامیک سطح بالا معتقد است و آن‌ها را در ایمپرزا تا حد توان رعایت کرده است. ایدهٔ اصلی هیوندای در مدل النترا بر تأمین راحتی استوار است و نه رانندگی دینامیک. صندلی‌های خنک‌شونده، فرمان گرم شونده، صندلی‌های عقب سرد شونده، کروز کنترل تطبیقی و سقف مجهز به سانروف پانورامیک است.

2016 Hyundai Elantra Interior
2016 Hyundai Elantra Interior

ایمپرزا جزو ده خودرو برتر در تست تصادف به شمار می‌آید و ایمنی بالایی را به سرنشینان هدیه می‌دهد که از این خودرو کم‌وبیش بعید بود. النترا هم با آنکه در ایمنی در سطحی پایین‌تر از ایمپرزا قرار دارد در تست IIHS در بالاترین رده ایمنی قرار گرفته و از این رو فضایی امن برای سرنشینانش فراهم می‌کند.

2015 Subaru Impreza
2015 Subaru Impreza
2015 Subaru Impreza
2015 Subaru Impreza

2015 Subaru Impreza
2015 Subaru Impreza

تفاوت قیمتی این دو مدل حدود 900 دلار است. ایمپرزای سوبارو 18990 دلار در مدل پایه قیمت دارد. بااین‌حال هیوندای در مدل پایه النترا به‌خوبی دست‌ودل‌باز است و با 18090 دلار خودرویی به شما تحویل می‌دهد که شما در برندهای دیگر برای آن دریافت آن، قیمت بالاتری را پرداخت کنید.

Hyundai Elantra
Hyundai Elantra

Hyundai Elantra
Hyundai Elantra

این آزمایش نشان داد که سوبارو با همه ویژگی‌های خوبش در رسیدن به یک مشی دقیق در این رده از بازار راهی طولانی پیش رو دارد. راهی که هیوندای به‌خوبی آن را پیدا کرده است و به‌جای تأکید صرف بر ایمنی، رانندگی چهارفصل و دینامیک، به طراحی، راحتی و ارزش توجه دارد. راه هیوندای راه پیروزی است، راهی که از ترکیب کیفیت و دقت و قیمت مناسب می‌گذرد و چندان سخت‌گیر نیست.


ویژگی‌های خوب هیوندای النترا جی‌تی 2016: ارزش، خدمات پس از فروش، فضای داخلی زیباتر و طراحی بدنه بهتر

ویژگی‌های بد هیوندای النترا جی‌تی 2016: صندلی‌های عقب تنگ، گیربکس نامناسب، نداشتن سیستم 4 چرخ متحرک

2016 Hyundai Elantra
2016 Hyundai Elantra

ویژگی‌های خوب سوبارو ایمپرزا 2015: تسلط و دید بالا، سیستم 4 چرخ متحرک، ایمنی، فضای مناسب صندلی عقب

ویژگی‌های بد سوبارو ایمپرزا 2015: ناکارآمدی، قدرت اندک، فضای داخلی، فضای بار

Hyundai Elantra vs Subaru Impreza
Hyundai Elantra vs Subaru Impreza
هیوندای النترا هاچ‌بک 2016 گزینه برتر سوبارو ایمپرزا هاچ‌بک 2015
موتور 4 سیلندر دو لیتری 4 سیلندر دولی‌تری

 

قدرت موتور 173 اسب‌بخار النترا 148 اسب‌بخار

 

تورک 154 پاوند النترا 145 پاوند

 

وزن 1257 النترا 1340 کیلوگرم

 

مصرف سوخت در 100 کیلومتر 9.4 لیتر در شهر

7.2 لیتر در اتوبان

ایمپرزا 8.5 لیتر در شهر

6.4 لیتر در اتوبان

طول فضای قسمت عقب 86 سانتی‌متر ایمپرزا 89 سانتی‌متر

 

حجم فضای بار 23 فوت مکعب النترا 22.5 فوت مکعب

 

قیمت مدل پایه

 

18075 دلار النترا 18990 دلار
قیمت مدل با تجهیزات کامل

 

28394 دلار النترا 31890 دلار

منبع: autoguide

درباره نویسنده

دانش آموخته و خبرنگار حوزه اقتصاد و علاقه مند به صنعت خودرو

73 دیدگاه

 1. کامبیز
  سوابق: (15 دیدگاه) ,

  سلام. بین سوناتا 2015 و اپتیما 2015 کدوم یک کم استهلاک تره؟ از نظر قیمت قطعات مصرفی کدوم یک ارزونتره و به صرفه تر؟ ممنون از دوستان

  پاسخ
 2. اسی
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  دوستانی که مطلع هستند بفرمایند که بلاخره النترا 1800 سی سی هستش یا 2000 سی سی؟
  چون تو این مقاله 2000 سی سی درج شده در حالیکه ما تو ایران 1800 سی سی می بینیم.

  پاسخ
 3. Alex
  سوابق: (3 دیدگاه) ,

  نکته مهم بازار فروش دست دوم است که ماشین های ژاپنی خیلی بهتر و با افت قیمت کمتر است. در مجموع خودروهای ژاپنی خیلی قابل اعتماد تر است. البته کره ای ها ماشینهای خوبی هستند .ولی افت قیمت زیاد و بازار دست دوم خوبی ندارند.

  پاسخ

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.
x