چشم انداز

نگاهی به اصلی‌ترین رقبای آستون‌مارتین DBX

آستون‌مارتین فعالیت خود را در سال 1913 آغاز کرد و در اواخر دههٔ 40 میلادی بیشتر به خاطر ساخت گرند توررهای گران‌قیمت مشهور شد. سپس وقتی جیمز باند در سال 1964 در فیلم پنجه‌طلایی با یک DB5 روی پردهٔ سینماها دیده شد، آستون‌مارتین در کنار رولزرویس و بنتلی به یک نماد فرهنگی بریتانیا مبدل گشت. از آن زمان، آستون‌مارتین با ساخت خودروهای اسپرت و گرند تورر، جایگاه خود را در صنعت خودروسازی حفظ کرده است؛ اما در این دوران که شاسی‌بلندها بر بازار خودروی جهان حکمرانی می‌کنند و حتی رولزرویس و بنتلی هم به این عرصه وارد شده‌اند، آستون‌مارتین هم مجبور شده پای در این مسیر بگذارد. هرچند این شرکت کمی دیر به بخش شاسی‌‍بلندها وارد شده اما سرانجام اولین خودروی بلندقامت آستون یعنی DBX سرانجام رسماً معرفی شد و حالا زمان آن رسیده که ببینیم در برابر رقبای اصلی خود چگونه عمل می‌کند.

 

آستون‌مارتین DBX

 

پیشرانه 4.0 لیتری V8 توئین توربو
قدرت 550 اسب بخار
گشتاور 700 نیوتن متر
قیمت 189,900 دلار

پیش از اینکه سراغ رقبای آستون‌مارتین DBX برویم بهتر است نگاهی به خود آن داشته باشیم. این خودرو پس از مدت‌ها توسعه و آزمایش سرانجام چندی پیش در نمایشگاه لس‌آنجلس رونمایی شد. زیر کاپوت DBX همان پیشرانهٔ 4 لیتری V8 توئین توربوی ساخت مرسدس بنز قرار دارد که پیش‌ازاین شاهد استفاده از آن در دیگر محصولات آستون‌مارتین یعنی ونتیج و DB11 بودیم. این موتور اما در اینجا 550 اسب بخار قدرت و 700 نیوتن متر گشتاور تولید می‌کند. اولین شاسی‌بلند آستون‌مارتین با قیمت پایهٔ 190 هزار دلار در بازار ایالات‌متحده عرضه خواهد شد.

 

رولزرویس کولینان

پیشرانه 6.7 لیتری V12 توئین توربو
قدرت 570 اسب بخار
گشتاور 850 نیوتن متر
قیمت 325,000 دلار

رولزرویس یکی از خودروسازانی بود که کمترین انتظار ساخت اس‌یووی را از آن داشتیم اما سرانجام این شرکت هم با کولینان وارد دنیای بلندقامتان شد. هرچند ممکن است طراحی ظاهری کولینان موردعلاقهٔ همه نباشد و آستون‌مارتین DBX بسیار دل‌نشین‌تر به نظر برسد اما رولزرویس سطح تجمل فوق‌العاده‌ای را ارائه می‌کند. البته برای داشتن کولینان باید 325 هزار دلار پرداخت کرد که 125 هزار دلار از DBX گران‌تر است ولی بااین‌حال هرچند شاسی‌بلند آستون‌مارتین از کابینی عالی برخوردار است اما کولینان یک شاهکار است.

 

مازراتی لوانته تروفئو

پیشرانه 3.8 لیتری V8 توئین توربو
قدرت 590 اسب بخار
گشتاور 730 نیوتن متر
قیمت 171,475 دلار

مازراتی لوانته تروفئو چه از لحاظ قدرت که از یک موتور 3.8 لیتری V8 توئین توربو بیرون می‌آید چه از لحاظ سطح بالای ظرافت و مهارت در ساخت کابین و همین‌طور طراحی شیک بیرونی، کاملاً با DBX قابل‌مقایسه است. البته لوانته تروفئو با برخورداری از 590 اسب بخار قدرت کمی از آستون‌مارتین 550 اسب بخاری قوی‌تر است اما بزرگ‌ترین برتری شاسی‌بلند بریتانیایی بر رقیب ایتالیایی خود حفظ ارزش بهتر آن است.

 

مایباخ GLS600

پیشرانه 4.0 لیتری V8 توئین توربو
قدرت 550 اسب بخار
گشتاور 730 نیوتن متر
قیمت حدود 200,000 دلار

مایباخ GLS63 نیز هم‌زمان با آستون‌مارتین DBX در نمایشگاه لس‌آنجلس رونمایی شده است. این خودرو نسخه‌ای لوکس‌تر اشرافی از مرسدس بنز GLS است که برای رقابت با رقبای گران‌قیمتی مثل همین DBX طراحی شده است. زیر کاپوت مایباخ GLS600 همان پیشرانهٔ 4 لیتری V8 توئین توربویی قرار گرفته که در سینهٔ DBX هم می‌تپد. این موتور در اینجا قدرت یکسانی با رقیب بریتانیایی دارد اما گشتاور آن کمی بیشتر است. هنوز قیمت رسمی GLS600 اعلام نشده است اما انتظار می‌رود قیمتی در حدود 200 هزار دلار داشته باشد که این یعنی مستقیماً در برابر آستون‌مارتین DBX قرار می‌گیرد.

 

پورشه کاین توربو

پیشرانه 4.0 لیتری V8 توئین توربو
قدرت 550 اسب بخار
گشتاور 770 نیوتن متر
قیمت 126,500 دلار

پورشه کاین راه را برای دیگر برندهای لوکس برای ساخت شاسی‌بلند هموار کرد زیرا نشان داد که یک شاسی‌بلند لوکس گران‌قیمت در بازار فروش خوبی خواهد داشت. کاین پورشه را از مشکلات بزرگ مالی و بلعیده شدن توسط مرسدس نجات داد. کاین توربو خودرویی اسپرت و لذت‌بخش برای رانندگی است که در داخل کاملاً لوکس است. این خودرو به یک پیشرانهٔ 4 لیتری V8 توئین توربو با 550 اسب بخار قدرت و 770 نیوتن متر گشتاور مجهز است و بنابراین از لحاظ قدرت کاملاً با DBX برابری می‌کند اما آستون‌مارتین به نظر زیباتر می‌رسد و بیشتر در یادها می‌ماند ولی باید در نظر داشت که قیمت کاین توربو از تنها 126,500 دلار آغاز می‌شود.

 

بنتلی بنتایگا

پیشرانه 4.0 لیتری V8 توئین توربو
قدرت 550 اسب بخار
گشتاور 770 نیوتن متر
قیمت 165,000 دلار

لوکس، باوقار، قدرتمند، بریتانیایی. بنتلی بنتایگا مدت زیادی منتظر نماند تا آستون‌مارتین DBX وارد میدان شود. این دو شاسی‌بلند بریتانیایی از لحاظ پیشرانه بسیار به هم نزدیک هستند اما بنتلی با قیمت پایهٔ 165 هزار دلار، خودروی ارزان‌تری است ولی با رفتن به تیپ‌های بالاتر که به نسخهٔ مولینر ختم می‌شود، قیمت آن حتی به 300 هزار دلار هم می‌رسد. همچنین برای بنتایگا پیشرانه‌های دیگری مثل W12 و V8 هیبریدی هم قابل انتخاب است. بنتلی همچنین از شکوه و ابهت بیشتری نسبت به آستون‌مارتین برخوردار است و اندازهٔ بزرگ‌تری دارد اما همین ویژگی موجب شده از رقیب هم‌وطن خود سنگین‌تر باشد.

 

رنجروور اس‌وی‌اتوبیوگرافی

پیشرانه 5.0 لیتری V8 سوپرشارژ
قدرت 565 اسب بخار
گشتاور 700 نیوتن متر
قیمت 178,000 دلار

تا پیش از معرفی شاسی‌بلندهای بنتلی و رولزرویس، رنجروور اس‌وی‌اتوبیوگرافی در صدر کلاس شاسی‌بلندهای مجلل و اشرافی قرار داشت. بااین‌حال رنجروور هنوز هم برای کسانی که خواهان بهترین توانایی‌های آفرود و درعین‌حال تجمل و راحتی در جاده‌ها هستند، بهترین گزینه است. البته DBX خودروی اسپرت‌تری است اما از لحاظ قدرت رنجروور دست بالاتر را دارد زیرا پیشرانهٔ 5 لیتری V8 سوپرشارژ آن 565 اسب بخار قدرت تولید می‌کند. این خودرو همچنین قیمت پایین‌تری هم دارد به‌گونه‌ای که قیمت پایهٔ آن از 178 هزار دلار شروع می‌شود.

 

لامبورگینی اوروس

پیشرانه 4.0 لیتری V8 توئین توربو
قدرت 650 اسب بخار
گشتاور 850 نیوتن متر
قیمت 200,000 دلار

لامبورگینی قبل از آنکه کسی فکرش را بکند، با معرفی اوروس همه را غافلگیر کرد. این خودرو ترکیبی بی‌نظیر از استایل جذاب و قدرت است که البته با قیمت 200 هزار دلار کمی از DBX گران‌تر است اما خریداران با پرداخت این مبلغ بجای شاسی‌بلندی لوکس و اشرافی، یک شاسی‌بلند پرفورمنس با عملکرد فوق‌العاده را در اختیار خواهند داشت. البته احتمالاً افراد بسیار کمی سر دوراهی خرید اوروس یا DBX می‌مانند زیرا این شاسی‌بلندها دنیای متفاوتی از یکدیگر دارند.

 

منبع: CarBuzz

 

برچسب ها

امیر دهقان

نویسنده و مترجم سایت پدال، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته حقوق خصوصی

مطالب مشابه

‫۲۱ دیدگاه

 1. the notorious critic

  ۱۲ آذر ۱۳۹۸
  سوابق: (67 ديدگاه)

  همه عالین ولی اوروس یه چیز دیگس.😍

  1. حسام

   ۱۲ آذر ۱۳۹۸
   سوابق: (75 ديدگاه)

   آقا شرمنده خواستم لایک بدم، اشتباهی دیس دادم🤦🏽‍♂️

   1. the notorious critic

    ۱۳ آذر ۱۳۹۸
    سوابق: (67 ديدگاه)

    قربانت

 2. ایمان

  ۱۲ آذر ۱۳۹۸
  سوابق: (1906 ديدگاه)

  و در آینده ای نزدیک …. فراری پورسانگ
  عجب شاسی بلندهایی از چه برندهای بزرگی !!!!
  پورسانگ _ اوروس رقابتشون دیدن داره 🤛🤜

 3. net

  ۱۲ آذر ۱۳۹۸
  سوابق: (1056 ديدگاه)

  تولیدکنندگان ماشینهای سوپر اسپرت مثل بوگاتی و مک لارن و فراری و پورشه و استون مارتین و لامبورگینی و رولز رویس و جگوار و مازراتی و مایباخ و بنتلی میخواهند کراس اور تولید کنند جالب نیست

  1. ایلیا

   ۱۲ آذر ۱۳۹۸
   سوابق: (673 ديدگاه)

   سبک کامنتت شبه سخنرانی های یه بنده خدایی بودی. نسبتی دارید؟

 4. حسین

  ۱۲ آذر ۱۳۹۸
  سوابق: (13 ديدگاه)

  به نظرم همون استون از همشون خاص تره البته به شرط اینکه موتور 12سیلندر خودشو بزاره نه اینکه بیاد از موتور مرسدس استفاده کنه چون در اینصورت جز یه پوسته استون چیزی برای ارائه نداره. در کل شاسی بلند فقط جی کلاس برابوس 800

 5. MAHDI

  ۱۲ آذر ۱۳۹۸
  سوابق: (3626 ديدگاه)

  اشرافی ترین بلند قامت رولزرویس کولیان هستش که از نظر لوکس بودن و اشرافی گری و شخصی سازی حتی بنتلی بنتایگا هم نمیتونه باهاش رقابت کنه!!!

  اما من خودم SUV های پرفومنس رو دوست دارم که سره پیچ ها مثل چسب به زمین بچسبه که بیش از 90 درصد این SUV ها آلمانی هستن!!!

 6. ایلیا

  ۱۲ آذر ۱۳۹۸
  سوابق: (673 ديدگاه)

  GLS جاش اینجا نیست

 7. ساسان

  ۱۲ آذر ۱۳۹۸
  سوابق: (869 ديدگاه)

  اگربنا باشه ک شاسی بلند لوکس انتخاب کنم قطعا “بنتلی خواهد بود…و اگر بنا باشه یک شاسی بلند پرفورمنس انتخاب کنم فک کنم اکثریت موافقا”فعلا کُت تنه لامبوست و رقیب جدی در این سگمنت براش نیومده…تا ببینیم فراری چه میکنه.

 8. Just bentley continental

  ۱۲ آذر ۱۳۹۸
  سوابق: (510 ديدگاه)

  همه عالین
  ولی سلیقم بنتایگا اوروس اتوبیوگرافی.
  سلطان g کلاسم جاش خالیه اینجا.

 9. Abbas.Lambo

  ۱۲ آذر ۱۳۹۸
  سوابق: (599 ديدگاه)

  بدونه ذره ای شک اوروسه همه کاره رو انتخاب میکنم،هم لوکس،هم بیابون گرد،هم یه سوپر اسپرت تو قامت یه شاسی بلنده،هم طراحی متفاوت تر از بقیه،هم لامبورگینیه(:

 10. نویدی

  ۱۲ آذر ۱۳۹۸
  سوابق: (371 ديدگاه)

  شاسی بلند،اول اوروس بعد بی ام و x5 و x6

 11. Saeed

  ۱۲ آذر ۱۳۹۸
  سوابق: (411 ديدگاه)

  انتخابای من
  پورشه کاین
  لامبورگینی اوروس
  یا شورولت سابربن

 12. doubt

  ۱۲ آذر ۱۳۹۸
  سوابق: (213 ديدگاه)

  بجز لوانته همشون میشه گفت سرن به استون dbx

 13. Ferrari Fxx K Evo

  ۱۲ آذر ۱۳۹۸
  سوابق: (810 ديدگاه)

  عجیبه که سلطان شاسی بلندها نیست تو لیست !

  انتخاب من سلطان G کلاس 🔥

 14. ADAK

  ۱۲ آذر ۱۳۹۸
  سوابق: (722 ديدگاه)

  نسبت به همه ی رقباش باخته
  از همین الان
  این خط اینم نشون…

 15. پاشایی

  ۱۲ آذر ۱۳۹۸
  سوابق: (22 ديدگاه)

  رنجرور بهتر از همه ایناست سابقه اش بیشتر از همه وبهترین ترکیب تجمل و کاربردی بودن میباشد از اول هم اینجوری تعریف شده

 16. یوسف

  ۱۲ آذر ۱۳۹۸
  سوابق: (1 ديدگاه)

  وقتی بدون تعصب به این همه شاسی بلند نگاه میکنی. اسیر زیبایی همشون میشی….
  اما وقتی به رنجرور می رسی اصالت نمایان میشه و همه رنگ می بازن…
  واقعا کلاس خریدنی نیست….

 17. امیرحسین

  ۱۳ آذر ۱۳۹۸
  سوابق: (3 ديدگاه)

  چرا آلفارومئو استلویو نیستش !؟😑😑

 18. ارشیا

  ۱۳ آذر ۱۳۹۸
  سوابق: (71 ديدگاه)

  به نظرم اوروس رو نمی گذاشتین بهتر بود خیلی قوی تره وکلا تو یه جهان دیگه سیر می کنه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا
بستن