بررسی تغییرات جدول کیفیت خودروهای داخلی در تیرماه

چند وقتی است که شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران، هرماهه اقدام به انتشار جدول کیفیت خودروهای داخلی نموده و سطح کیفی آن‌ها را با اعطای ستاره‌هایی از یک تا پنج اعلام می‌کند. طبق روال گذشته، چندی پیش جدول کیفی تیرماه نیز از سوی این سازمان منتشر شده و حالا قصد داریم در این مطلب نگاهی داشته باشیم به تغییرات جدول کیفی خودروهای داخلی در تیرماه نسبت به خردادماه. البته در جدول کیفی خردادماه تغییرات بیشتری نسبت به قبل صورت گرفته است چراکه در خردادماه برای اولین بار خودروهای چانگان CS35، دنا پلاس، تندر پلاس اتوماتیک، دانگ‌فنگ H30 کراس، سورن و ساینا هم به خودروهای موردبررسی اضافه شدند؛ اما بپردازیم به بررسی جدول کیفی تیرماه.

بررسی را با اولین گروه خودروهای سواری این جدول یعنی گروه خودروهای زیر 25 میلیون تومان آغاز می‌کنیم. همان‌طور که مشخص است این قسمت به‌طور کامل در اختیار محصولات سایپا یعنی خانوادهٔ پراید و تیبا قرار دارد. پرایدها که مثل قبل همچنان یک ستاره دریافت کرده و کماکان در قعر جدول کیفیت جا خوش کرده‌اند؛ اما مهم‌ترین تغییر این قسمت، افزایش یک ستاره‌ای تیبا سدان و کسب دو ستارهٔ کیفیت است.

اما شلوغ‌ترین قسمت به بخش خودروهای 25 تا 50 میلیون تومان اختصاص دارد که اکثر آن‌ها از محصولات ایران‌خودرو هستند. نکتهٔ جالب در این بخش این است که تیبا 2 یا همان تیبا هاچ‌بک و همین‌طور ساینا که در اصل نسخهٔ فیس‌لیفت شده و گران‌تر تیبا است، هردو تنها یک ستاره دریافت کرده‌اند آن‌هم درحالی‌که تیبا سدان موفق به کسب دو ستاره شده است و این خود موردی عجیب بشمار می‌رود.

تک‌ستاره‌ای‌های دیگر این بخش نیز عبارت‌اند از پژو 405، پژو پارس و سمند درحالی‌که ام‌وی‌ام 110 S هم با کسب یک ستاره در انتهای این قسمت قرار دارد. در جایگاه‌های بالاتر، خودروهای دوستاره قرار گرفته‌اند که شامل سورن، دنا، دانگ‌فنگ H30 کراس و ام‌وی‌ام 315 می‌شود؛ بنابراین سورن و H30 کراس در دومین ماهی که موردبررسی قرار گرفته‌اند، تغییر رتبه‌ای نداشته‌اند.

در این قسمت، تندر 90، رانا، خانوادهٔ پژو 206 و دنا پلاس نیز سه ستارهٔ کیفیت را به خود اختصاص داده‌اند. این در حالی است که دنای معمولی دو ستاره دریافت نموده اما به دنا پلاس سه ستاره اعطا شده که از لحاظ کیفیت طبق این جدول هم‌سطح پژو 206 قرار می‌گیرد.

اما صدر این قسمت، به باکیفیت‌ترین خودروهای تولید داخل یعنی پارس تندر، تندر 90 اتوماتیک، ساندرو و تندر پلاس اتوماتیک اختصاص پیدا کرده است که همگی موفق به کسب چهار ستاره شده‌اند. رتبه‌ای که به علت عدم وجود خودرویی با رتبهٔ پنج‌ستاره، بالاترین رتبهٔ جدول کیفیت خودروهای داخلی محسوب می‌شود. بااین‌حال در اینجا هم اختلاف یک‌ستاره‌ای تندر پلاس با تندر معمولی جالب‌توجه است. خودرویی که صرفاً در چراغ‌های عقب با تندر معمولی متفاوت است.

اما بزرگ‌ترین تغییر این قسمت، بررسی پژو 207 اتوماتیک برای اولین بار است. این در حالی است که مدت‌زمانی طولانی از عرضهٔ 207 جدید به بازار می‌گذرد اما خبری از آن در جدول کیفیت نبود؛ اما حالا که به‌تازگی ایران‌خودرو فروش نسخهٔ اتوماتیک آن‌را آغاز کرده است، نام 207 اتوماتیک در جدول کیفیت دیده می‌شود درحالی‌که هنوز هم خبری از 207 دستی نیست. بااین‌حال این خودرو در نخستین بررسی خود موفق به کسب چهار ستارهٔ کیفیت شده که آن‌را هم‌سطح خودروهایی چون رنو ساندرو و تندر اتوماتیک قرار می‌دهد. به‌طورکلی صدر بخش خودروهای 25 تا 50 میلیون تومان جدول کیفیت، تحت سلطهٔ خانوادهٔ خودروهای رنو ساندرو و L90 قرار دارد که حالا پژو 207 اتوماتیک هم به آن‌ها اضافه شده است.

بخش بعدی متعلق به خودروهای 50 تا 75 میلیون تومان قرار دارد که به‌جز یک مورد، بقیه همگی چینی هستند. قعر جدول این بخش به خودروهای چینی لیفان X60 و ام‌وی‌ام 550 اختصاص پیدا کرده است؛ بنابراین این دو خودرو به همراه ام‌وی‌ام 110S، پژو پارس، پژو 405، سمند، تیبا 2، ساینا و خانوادهٔ پراید، بی‌کیفیت‌ترین خودروهای داخلی محسوب می‌شوند.

اما چینی‌های بی‌کیفیت این قسمت در همین‌جا پایان میابند چراکه خودروهای چری آریزو 5، چانگان CS35، جک J5 و برلیانس H330 همگی سه ستارهٔ کیفیت را دریافت نموده‌اند. تنها خودروی دوستارهٔ این قسمت نیز آریو اتوماتیک است درحالی‌که صدر آن‌هم هیوندای i10 با چهار ستارهٔ کیفیت قرار گرفته است.

و نهایتاً به بالاترین قسمت جدول کیفیت یعنی بخش‌های خودروهای 75 تا 100 میلیون تومان و بالاتر از 100 میلیون تومان می‌رسیم که به‌طور کامل به خودروهای مونتاژی اختصاص دارد. در این دو بخش، کمترین رتبه، امتیاز سه‌ستاره است که به خودروهای چری تیگو 5 و جک S5 اختصاص دارد. این در حالی است که جک این ماه با افزایش امتیاز یک ستاره‌ای مواجه شده و به جمع سه‌ستاره‌ای‌های جدول پیوسته است.

و درنهایت خودروهای مزدا 3، سوزوکی گرند ویتارا، هیوندای i20 و کیا سراتو نیز با کسب چهار ستارهٔ کیفیت، در صدر جدول قرار گرفته و از باکیفیت‌ترین خودروهای تولید داخل بشمار می‌روند. درکل اگر بخواهیم اطلاعات این جدول را ملاک قرار دهیم، باید گفت خودروسازان داخلی در محصولات جدید خود بیشتر به کیفیت اهمیت داده‌اند درحالی‌که خودروهای چینی نیز به‌جز یکی دو مورد، اکثراً از کیفیت‌های مناسبی برخوردارند که شاید همین امر، علت توجه سازندگان داخلی به موضوع مهم کیفیت در محصولاتشان باشد.

 

درباره نویسنده

نویسنده و مترجم سایت پدال، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته حقوق خصوصی

مطالب مرتبط

16 دیدگاه

 1. فورد
  سوابق: (471 دیدگاه) ,

  هممممه اش دروغه کیفیت تو ایران معنی نداره همون یه ستاره پرایدم خالی بندیه مزدا 4 ستاره ال نودم 4 ستاره

  پاسخ
  1. Hamid
   سوابق: (1291 دیدگاه) ,

   حیف مواد أولیه که صرف سأختن أین اشغالها بشه

   پاسخ
  2. aston martin
   سوابق: (1250 دیدگاه) ,

   آشغال های داخلی حتی ارزش نداره براشون چار خط متن بخونی
   سرمایه دار های رذل با قبضه کردن صنعت و کالا مردم رو تحت فشار قرار میدن

   پاسخ
  3. ali
   سوابق: (30 دیدگاه) ,

   با توجه به قیمت هستش
   واب اگر به خودرو آریو توجه کنید میبینید که هرچه بالاتر میرید ستاره های گروه پاینن تر به اندازه یک ستاره کم ارزش تر میشه
   مثلا اریو(یا تیبا) در رنج 25 تا 50 سه ستاره داره ولی در رنج 50 تا 75 2 ستاره پس خودرو هایی مثل آریزو و چانگان و جک باید هم کیفیت تندر باشند(اگر بهتر نباشند کمتر نیستند)
   البته اینا همش حدسه و نظر شخصی 🙂

   پاسخ
 2. کاوه
  سوابق: (44 دیدگاه) ,

  میدونید آگه فکر کنید ارتقاء یک ستاره تیبا ربطی به از رده خارج شدن پراید داره

  پاسخ
 3. امید
  سوابق: (137 دیدگاه) ,

  حتما مرجعی هم که تعداد ستاره ها رو تعیین میکنه خودش زیر مجموعه خودروسازها هستن!! مثلا اختلاف کیفی تندر و تندر پلاس

  پاسخ
 4. الف.ی
  سوابق: (1353 دیدگاه) ,

  ما خودمون تندر پلاس داریم
  انصافا راضی هم هستیم ازش به عنوان ماشین ایرانی البته به جز ظاهر نسبتا زشتش
  تندر پلاس واقعا از نظر کیفیت ماشین خیلی بدی نیست در حد 15 سال پیش یه ماشین خارجی کاملا معمولی ( منظورم مثلا یه چیزی تو مایه های کمری الآن که یه ماشین کاملا معمولیه ولی حدود 15 سال پیشش)

  پاسخ
 5. محمدرضا
  سوابق: (197 دیدگاه) ,

  به این ستاره ها شک کنید چون :
  در بدو ارزیابی شرکت بازرسی استاندارد این ستاره ها همراه با ضعف خودروها اعلام میشد مثلا جلوبندی ، صدای بیش از حد کابین ، ضعف مونتاژ و …
  اما از سال قبل رویه شد فقط اعلام ستاره ها !

  پاسخ
 6. OMID-LAMBO
  سوابق: (279 دیدگاه) ,

  بی کیفیت ترین و مزخرف ترین و آشغال ترین ماشینها رو با قیمتهایی معادل یه هاچبک محبوب مثل گلف یا یه خودروی دو در کوپه مثل جی تی 86 یا یه سدان متوسط مثل کمری و سوناتا و … میرونیم و هیچکدومشون به ایمنی ماشینایی که نام بردم نیست و نخواهد بود !
  پراید گرون شده ولی نه خبری از جعبه ابزار هست توش و نه کیفیت و ایمنی و نه محض رضای خدا یدونه توش ضبط 150 تومنی بزارن !
  فقط پول مردم رو بچاپن وخودشون کاین و سری 6 و اس کلاس برونن !
  بگن چرا مگان سوار میشی ؟ جواب بدن تورو سنه نه !

  پاسخ
  1. نخود آش
   سوابق: (291 دیدگاه) ,

   بیاید یه کار خوب انجام بدیم. {{{ماشین صفر نخریم}}} مجبورمون نکردن.
   یه کار دیگه هم که باید انجام بدیم اینه که به جای اینکه تقصیر رو گردن خودروساز و دولت و گمرک و … بندازیم، اشتباهمون (خرید ماشین ایرانی) رو قبول کنیم و تلاش برای درست کردنش بکنیم. نه اینکه فقط تقصیر رو گردن بقیه بندازیم.
   پناه بر خدا

   پاسخ
 7. Sajjad
  سوابق: (1078 دیدگاه) ,

  گرگ جاده
  سلطان جاده
  سبک زندگی
  اوج امنیت خودرهای ایران با پلت فرم 405
  پس چراهمشون که یه ستاره دارن؟!

  پاسخ
 8. حمید
  سوابق: (7 دیدگاه) ,

  اگر ماشین چینی وارد این مملکت نمیشد خیلی خوب بود.ماشینی که شناسنامه نداره و کارخونش تا چهار ماه قبل داشته بیل و کلنگ میساخته حالا شده خودرو ساز.

  پاسخ
 9. روح الله
  سوابق: (81 دیدگاه) ,

  قشنگ تابلوئه کیلویی ستاره دادن به اینا.خخخ

  پاسخ
 10. بهداد
  سوابق: (5 دیدگاه) ,

  اگه واقعا هم ارزیابی کرده باشند فکر نمی کنم بصورت رندوم و تصادفی از خط تولید نمونه برداشته باشند ، حتما یه مدل مونتاژی ویژه صادراتی رو برای تست می فرستند والاه کیفیت ماشینهای ایرانی مثل هندونه ست که نتیجش یه نمودار سینوسی از کیفیت برای ماه های مختلف بدست می اومد نه خط ثابت با شیب ملایم مثبت!!!

  پاسخ

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.