تکنولوژی‌های برتر خودرویی سال 2015

معمولاً زمان زیادی جهت طراحی از نو یک خودرو و دستیابی به آخرین تکنولوژی‌ها سپری می‌شود. هرچند با افزایش روزافزون همگرایی تکنولوژی و صنایع خودروسازی ما شاهد رشد چشمگیر این صنعت هستیم. به این معنا که ممکن است یک فناوری که برای امسال معرفی شده به‌منظور استفاده در خودروهای سال بعدی قدیمی شده باشد و باید به دنبال فناوری جدیدتر بود. در اینجا قصد داریم تا 10 تکنولوژی برتر سال 2015 را به شما معرفی کنیم:
رینگ‌های کربن فایبری
سال گذشته، شاهد محصولاتی بودیم که چرخ‌های آنها به‌طور خالص از فیبرکربن ساخته شده بود. این رینگ‌ها توسط شرکت استرالیایی Carbon Revolution بر روی خودروهای شرکت فورد و ماستنگ استفاده شد. نه تنها رینگ‌ها نسبت به نمونه آلومینیومی دارای استحکام بیشتری بود بلکه وزن فنربندی نشده (شامل وزنی است که به‌وسیله سیستم تعلیق پشتیبانی نمی‌شود) کمتری به سیستم می‌داد و تأثیر مثبتی روی زمان پاسخ داشت. استفاده از رینگ‌های فیبر کربنی موجب می‌شود تا کیفیت سواری و فرمانپذیری مناسب‌تری را در خودرو شاهد باشیم. به دلیل کاهش وزن رینگ‌ها، شروع، توقف و دور زدن با سرعت بیشتری امکان‌پذیر می‌شود زیرا اینرسی دورانی چرخ کاهش یافته است. همچنین کم شدن وزن رینگ‌ها سبب می‌شود تا سیستم تعلیق کار چندان سختی برای نگه‌داشتن تایرها روی جاده‌های ناهموار و دارای سطوح شکسته انجام ندهد.

Ford Shelby GT350R Mustang carbon fiber wheels
Ford Shelby GT350R Mustang carbon fiber wheels

خودروی خودران
اولین شرکتی که در شرایط واقعی رانندگی خودکار را معرفی کرد، شرکت مرسدس بنز در سال 2013 بود که در مدل‌های کلاس S از این فناوری استفاده کرد. سال 2015 ما مشاهده کردیم که اکثر صاحبان صنایع بزرگ مانند ولوو، مرسدس، گوگل و دولت‌ها یک گام برای پذیرش مسئولیت هرگونه تصادف ناشی از استفاده از این تکنولوژی را برداشته‌اند. همچنین تسلا موفق شد تا یک قدم فراتر بگذارد و سیستم تعویض لاین به‌طور خودکار را برای خودروهای قبلی خود به صورت یک به‌روزرسانی معرفی کند. البته این را هم باید اضافه کرد کلاس S مرسدس این قابلیت را برای مسیرهای اتوبانی معرفی و تست کرده بود.

Tesla Autopilot System
Tesla Autopilot System

کنترل با ژست‌های حرکتی
در زمانی نه چندان دور، ایده کنترل با ژست‌های حرکتی در خودرو ممکن بود جزء داستان‌های تخیلی محسوب شود درحالی‌که در سال 2015 این داستان به واقعیت پیوست و در سری 7 BMW این قابلیت تعبیه شد. این شرکت از سنسورهای سه بعدی برای تشخیص حرکات بدن انسان در خودرو استفاده می‌کند. در حال حاضر تا بدین جا شش حرکت از پیش تعریف شده برای این سیستم پیش‌بینی شده است تا کارهای کوچکی را بتواند در خودرو انجام دهد. ولی خودروسازان به این سیستم بسنده نکردند و دارند روی سیستمی کار می‌کنند که بتواند فرمان‌های مغزی راننده را بخواند و آنها را اجابت کند.

2016 BMW 7-Series prototype ConnectedDrive technology
2016 BMW 7-Series prototype ConnectedDrive technology

خودروهای با پیل سوختی
سلول‌های سوختی هیدروژنی دهه‌هاست که مورد بررسی و تحقیق قرار گرفته‌اند و ما خیلی از طراحی مفهومی‌های خودروها یا نمونه اولیه آنها را دیده‌ایم که تحت عنوان خودروهای بدون آلایندگی معرفی می‌شوند. امروزه بازار در حال تصمیم‌گیری در مورد این است که خودروهای هیدروژنی می‌توانند آینده‌ای داشته باشند یا خیر. برخی از سازندگان قدم‌های بزرگی برداشته‌اند. تویوتا در سال 2015 به عنوان اولین تولید کننده انبوه خودروهای هیدروژنی با خودروی میرای 2016 به بازار قدم گذاشت. سدانی که 57500 دلار قیمت دارد. سلول‌های سوختی در زیر صندلی‌ها مکان‌یابی شده‌اند و عملکرد خودرو خیلی هم بد به نظر نمی‌رسد به‌طوری که شتابگیری 0 تا 100 را در زمان 9 ثانیه انجام می‌دهد. برد این خودرو 300 مایل یا 480 کیلومتر تخمین زده می‌شود.

Toyota Mirai For Europe
2016 Toyota Mirai Fuel Cell

ضبط کننده داده‌های عملکردی خودرو
دستگاهی است که داده‌های مربوط به عملکرد رانندگی شما را در خود ثبت و ضبط می‌کند، بسیار شبیه به سیستم‌های مسافت‌سنجی پیشرفته‌ای است که در مسابقات اتومبیل‌رانی از آن استفاده می‌شود. یکی از بهترین نمونه‌ها روی خودروی شورولت کوروت نصب شده است. این سیستم ویدئو ضبط و پارامترهای مهم از قبیل سرعت خودرو، دور موتور، زاویه فرمان را ثبت می‌کند. در واقع این سیستم نوعی همکار محسوب می‌شود که در زمانی که شما ماشین خودتان را به کسی قرض دادید، متوجه شوید که چه اتفاقات و رویدادهای برای خودروی شما پیش آمده است.

2015 chevrolet corvette performance data recorder pdr
2015 chevrolet corvette performance data recorder pdr

سیستم تزریق آب
سیستم تزریق آب، یک اسپری آب است که به سمت داخل موتور روانه می‌شود که خیلی تکنولوژی جدیدی نیست ولی BMW آن را بر روی صفحه نمایشگر داخل کابین نشان می‌دهد. این سیستم روی سری M4 GTS و برخی از مدل‌های هاچ‌بک سری یک نصب شده است. این سیستم آب را بر روی منیفولد ورودی هوا و به‌طور مستقیم بر روی سیلندر می‌پاشد و کمک می‌کند تا مخلوط هوا و سوخت در محفظه احتراق فشرده و خنک شوند. این اثر خنک‌کنندگی باعث افزایش راندمان احتراق می‌شود و منجر به افزایش توان و بازدهی خواهد شد.

bmw with direct water injection
BMW with direct water injection

پرینت سه بعدی خودروها
خیلی نباید تعجب کنید اگر زمانی خودروها در کارخانه مونتاژ نشوند و در داخل یک کارگاه کوچک پرینت شود و در کنار هم قرار گیرد. شرکت آمریکایی لوکال موتورز (America Local Motors) نشان داد که این خیال‌پردازی می‌تواند به واقعیت تبدیل شود که خودروسازی به‌وسیله پرینت قطعات در آینده انجام گیرد. خودروی هدف این شرکت در سال 2016 روانه بازار می‌شود و قیمتی معادل 53 هزار دلار دارد. این خودرو با استفاده از موارد ترموپلاستیک پرینت می‌شود.

Local Motors 3D-printed LM3D Swim
Local Motors 3D-printed LM3D Swim

بازگشت موتورهای دورانی
درست است که سال گذشته خودروی جدید با موتور وانکل ندیدیم، ولی اطلاعات خوبی از این موتور داریم که یک موتور کارا و پربازده و از همه مهم‌تر جدید است. این موتور هدف گذاری شده است تا در مدل جدید مزدا اسپرت به‌کارگیری شود. هیچ اطلاعات دقیقی از جزئیات این موتور در دسترس نیست و شرکت مزدا هم از انتشار این اطلاعات امتناع کرده است ولی خبرهایی به گوش می‌رسد که حاکی از استفاده توربوشارژر به‌منظور افزایش توان موتور دورانی است. مشکل اصلی در این موتورها مصرف سوخت و روغن مورد نیاز این موتور است که مزدا می‌بایست راه حل مناسبی برای غلبه بر این مشکلات داشته باشد.

Mazda RX-Vision concept
Mazda RX-Vision concept

هک شدن خودرو
امسال نگرانی‌های ناشی از هک شدن خودرو شدیدتر شده است زیرا خبرهایی از هک شدن جیپ چروکی از راه دور منتشر شده به‌طوری که راننده کنترل خودرو را از دست داده است ظاهراً روی سیستم ترمز اثر گذاشته است. یکی از اثرات منفی رشد سریع تکنولوژی در خودروهاست که تست‌های مربوط به امنیت این تکنولوژی‌ها غالباً به درستی انجام نمی‌شود و این نیاز دیده می‌شود که خودروسازان روی این مقوله تمرکز بیشتری داشته باشند. می‌بایست به موضوع هک مانند امنیت شبکه در اینترنت که از اهمیت خاصی برخوردار است بیشتر توجه شود.

jeep Cherokee
jeep Cherokee

هاوربرد
ما نمی‌دانیم چرا، ولی هاوربرد یکی از وسایل نقلیه پررونق در سال 2015 معرفی شده است به‌طوری که لکسس به‌تنهایی یک هاوربرد برای خود طراحی و ساخته است. الآن بسیار زود است که تجربه استفاده از وسایل نقلیه آینده را داشته باشیم ولی شواهد بسیاری وجود دارند که افراد یا کمپانی‌هایی هستند که مخالف ورود هاوربرد به شکل تجاری‌سازی شده در بازار هستند. نمونه ساخته شده توسط لکسس یک نمونه اولیه است به دلیل اینکه از خاصیت شناوری مغناطیسی استفاده می‌کند که نیاز به یک سوپر خنک‌کننده دارد (ظاهراً دمای آن به منفی 197 درجه سانتی‌گراد می‌رسد) و یک صفحه مناسب جهت حرکت روی آن. هرچند یکی از شرکت‌ها در مکزیک اعلام کرده است که شما می‌توانید هاوربرد را از قبل سفارش دهید و ما آن را در سال 2016 برای شما خواهیم ساخت. این شرکت از تعدادی فن برای شناور نگه‌داشتن شما در هاوربرد استفاده می‌کند.

Lexus Hoverboard
Lexus Hoverboard

درباره نویسنده

تصویر پروفایل علی طهوری

علی طهوری، دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی خودرو، گرایش طراحی سیستم‌های دینامیکی خودرو دانشگاه علم و صنعت

15 دیدگاه

 1. تصویر پروفایل moein
  moein
  سوابق: (865 دیدگاه) ,

  بازم می بینیم که کره هیچ حرفی برای گفتن نداره

  پاسخ
   1. تصویر پروفایل moein
    moein
    سوابق: (865 دیدگاه) ,

    داداش چشمام بازه
    جور دیگم می بینم
    چشمامم شستم
    ولی چیزی در سطح خود رو ساز های بزرگ دنیا ندیدم ازش

    پاسخ
  1. ali
   سوابق: (136 دیدگاه) ,

   آخه کره چه هیزم تری بت فروخته که تو پستی که هیچ ربطی به برند نداره پای کره رو وسط میکشی؟

   پاسخ
   1. تصویر پروفایل moein
    moein
    سوابق: (865 دیدگاه) ,

    چرا ربط نداره تو این پست از چنتا تکنولوژی که توسط چند تاکمپانی خودرو ساز درست یا بهینه شده حرف زده که با توجه به این که شما کره ایی دوستان ادعای پیشرفت روز افزون کره رو دارین جور در نمیاد

    پاسخ
 2. احسان(احسان)
  سوابق: (2469 دیدگاه) ,

  الان در بهترین مقطع زمانی تاریخ و اما در بدترین مکان زندگی می کنیم.شاهدیم که تکنولوژی روز به روز در حال پیشرفته و وسایل نقلیه ارزون قیمت هم دارای جدیدترین امکانات روز هستن.حمل و نقل هیچوقت به اندازه الان جذاب و اسوده نبوده.در هر جای دنیا(بجز ایران) میشه از اینترنت سریع استفاده کرد و دسترسی به اطلاعات تقریبا مجانی شده.تنها نبوغ افراد محدودیت ایجاد میکنه.
  تنها قسمت بد قضیه این هست که تو ایران زندگی میکنیم و از این امکانات ارزون و جدید بی بهره ایم.واقعا وضعیت ایران شرم اوره

  پاسخ
  1. تصویر پروفایل پهلوان مک لارن(دانیال)Surrey-England
   پهلوان مک لارن(دانیال)Surrey-England
   سوابق: (1508 دیدگاه) ,

   آره واقعا شرم آوره اینکه وضعیت اینترنتمون چندان فرقی با کشور جنگ زده سوریه نداره.فوق العاده شرم آوره.ای کاش فقط همین بود .
   میلیاردها مشکل دیگه وجود داره.
   فقط بعضی ها نمیخوان مردمو درک کنن…………………..

   پاسخ
 3. فرزام
  سوابق: (43 دیدگاه) ,

  سلام . اینجا یه سوال پیش میاد . آیا رینگ های فیبر کربن میتونن در مقابل گرمای بیش از حد مثل فلز دووم بیارن؟
  یا ممکنه آب بشن و شکلشونو از دست بدن . البته خیلی بعیده که اینطوری بشه چون فورد فکر همه جاشو میکنه ولی آخه چجوری ؟

  پاسخ
  1. lmbx
   سوابق: (218 دیدگاه) ,

   منظور شما رو از گرمای بیش از حد نمیفهمم!رینگ ها از فیبر کربن هستند نه لاستیک ها دما اصلا بالا نمیره که.
   بهترین های این گروه رینگ های فیبر کربنی فورد و سیستم تزریق اب بی ام و هست.

   پاسخ
   1. فرزام
    سوابق: (43 دیدگاه) ,

    منظورم گرمای ناشی از ترمز و لاستیک بود که به رینگ هم انتقال داده میشن ولی شما و دوستان جوابمو دادین .ممنون .

    پاسخ
  2. ارمان
   سوابق: (1220 دیدگاه) ,

   وقتی ترمز های فیبر کربنی داریم که کاملا قرمز میشن دیگه رینگ که اصلا فشاری روش نیست در ضمن کربن در مقایسه با اهن در حالت بسیار داغ پایدار تره تنها نکته منفیش میتونه خیلی گرون تر در بیاد

   پاسخ
 4. تصویر پروفایل ali ayat
  ali ayat
  سوابق: (723 دیدگاه) ,

  به امید پیشرفت روز افزون و سرسام آور خودرو های برقی که هرچه سرعت پیشرفت بیشتر باشد آینده بهتر و تمیز تری خواهیم داشت

  پاسخ
  1. تصویر پروفایل moein
   moein
   سوابق: (865 دیدگاه) ,

   نگران نباش مسعولین برا اونجاشم فک کردن پراید و مشتقات پژو 405 با متور برقی

   پاسخ
 5. احمد باقری
  سوابق: (4715 دیدگاه) ,

  پیشرفتهای خوبی صورت گرفته.

  پاسخ

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.
x