حقایقی شگفت‌انگیز و جالب درباره خودروها! (قسمت دوم)
حقایقی شگفت‌انگیز و جالب درباره خودروها! (قسمت دوم)

حقایقی شگفت‌انگیز و جالب درباره خودروها! (قسمت دوم)

به جرات می‌توان گفت مهم‌ترین چیزی که در وب‌سایت “پدال” همه‌ی ما را گرد هم جمع کرده “خودرو” است. اکثر پسرها از همان دوران کودکی با مفهوم جنب‌وجوش، حرکت و تحرک و چهار چرخ انس می‌گیرند و خودرو نیز جزو جدایی‌ناپذیر اسباب‌بازی‌های دوران کودکی است. چندی پیش به‌صورت اتفاقی با مطلبی برخورد کردیم که از برخی حقایق جالب‌توجه درباره‌ی خودروها را ذکر نموده بود. از آنجایی که این مطلب به چند سال پیش بازمی‌گردد بنابراین شاید برخی مطالب هم‌اکنون صحیح نباشند اما قطعاً خواندن آن‌ها خالی از لطف نخواهد بود. به دلیل اینکه نکات و حقایق شگفت‌انگیز زیادی درباره‌ی خودروها وجود دارد بنابراین ما این مطلب را در دو بخش آماده کرده‌ایم و امیدواریم که شما نیز آن را دوست داشته باشید! با ما همراه شوید.

 1. یک مرد در ایالت ماساچوست آمریکا رولزرویس رودستر مدل 1928 خود را به مدت 82 سال استفاده کرده است!
 2. اولین فردی که در آمریکا به وسیله‌ی خودرو کشته شد هنری هیل بلیس بود. او در سال 1899 در حال عبور از خیابان در نیویورک بود که یک تاکسی برقی به او برخورد کرد و جانش را گرفت.
 3. اولین چراغ‌های راهنمایی برقی در سال 1927 بکار گرفته شدند.
 4. اولین خودروهای فورد در واقع از پیشرانه‌های داج استفاده می‌کردند.
 5. سرعت کیسه هوا در زمان باز شدن به 7242 کیلومتر در ساعت هم می‌رسد و زمان باز شدن آن نیز تنها 40 میلی‌ثانیه است. کیسه‌های هوا برای باز شدن در سرعت‌های بالاتر از 30 کیلومتر در ساعت طراحی شده‌اند.
 6. بالاترین میزان جریمه برای سرعت غیرمجاز برابر با یک‌میلیون دلار بوده است! این جریمه به یک مرد سوئدی که در سوئیس با سرعت 290 کیلومتر در ساعت حرکت می‌کرده اعمال شده است. در این کشور میزان جریمه با میزان درآمد فرد تناسب دارد.
 7. در آمریکا هر راننده به‌طور متوسط بیش از 42 ساعت را در ترافیک می‌ماند. این میزان تلف کردن وقت در ساعت 1982 برابر با 16 ساعت بوده است.
 8. اگرچه هنری فورد خودروی مدرن یا خط تولید را اختراع نکرد اما اولین فردی بود که خودرو را برای بسیاری از آمریکایی‌های طبقه متوسط ساخت. معرفی خودروی فورد مدل T در سال 1908 باعث ایجاد انقلابی در حمل‌ونقل و صنعت آمریکا شد.
 9. HenryFord

 10. ب‌ام‌وهای آفریقای جنوبی به منظور پیشگیری از سرقت و به عنوان یک آپشن دارای شعله افکن بوده‌اند.
 11. فولکس واگن بزرگ‌ترین خودروساز دنیاست. این شرکت هر روز به طور متوسط بیش از 30 هزار خودرو تولید می‌کند. در مقابل میزان تولید روزانه‌ی فراری حدود 25 دستگاه خودرو است.
 12. مهندسان آلمانی راننده‌ی مغزی ایجاد کرده‌اند که در واقع یک خودرو بوده و به‌تنهایی می‌تواند با افکار مغزی حرکت کند. هدست راننده‌ی مغزی از 16 حسگر تشکیل شده و می‌تواند سیگنال‌های مغز را بررسی و پایش کند.
 13. وزن آمریکایی‌ها از سال 1960 تاکنون به‌طور متوسط 10 کیلوگرم افزایش یافته که این امر باعث مصرف اضافی 39 میلیون گالن سوخت در هر سال می‌شود.
 14. خودروهای سواری که در آمریکا تردد می‌کنند هر روز 359 میلیون گالن سوخت مصرف می‌کنند.
 15. مکانوفیلیا یک بیماری است که باعث جذاب شدن خودروها و دیگر قطعات مکانیکی برای افراد می‌شود. مردی با نام ادوارد اسمیت اعتراف کرده با بیش از 1000 دستگاه خودرو رابطه داشته است! دوست فعلی او یک فولکس‌واگن بیتل بوده و نامش هم وانیلاست!
 16. هر ساله بیش از 250 میلیون حلقه لاستیک خودرو از بین می‌رود.
 17. Wall of Tires

 18. رالف تیتور در دهه‌ی 40 میلادی و پس از آنکه به رفتار وکیل خود در افزایش و کاهش چندباره‌ی سرعت خودرو فکر کرد کروز کنترل را اختراع نمود. شایان ذکر است او فردی نابینا بود.
 19. خودروهای الکتریکی خیلی هم جدید نیستند. در واقع 38 درصد خودروها در سال 1900 از نوع الکتریکی، 40 درصد از نوع بخار و 22 درصد از نوع بنزینی بودند.
 20. پنج خودرویی که در آمریکا بیش از بقیه جریمه می‌شوند عبارت‌اند از سوبارو WRX، پونتیاک GTO، سایون FR-S، تویوتا سوپرا و سوبارو تریبکا.
 21. افرادی که معمولاً بجای خودروهای شخصی از حمل‌ونقل عمومی استفاده می‌کنند به‌طور متوسط 2.2 کیلوگرم سبک‌وزن‌تر هستند.
 22. نام کمپانی شورولت از نام مؤسس این شرکت لوئیس شورولت گرفته شده است. لوئیس شورولت یک راننده‌ی مسابقه‌ای بود که در سوئیس به دنیا آمده بود.
 23. استفاده از تلفن همراه در زمان رانندگی خطر تصادف را تا 20 برابر افزایش می‌دهد. تنها 5 ثانیه نگاه کردن به تلفن همراه در زمانی که خودروها با سرعت 88 کیلومتر در ساعت حرکت می‌کند مساوی است با طی کردن طول یک زمین فوتبال بدون نگاه کردن به آن!
 24. نام ب‌ام‌و مخفف عبارت Bayerische Motoren Werke یا کارهای موتوری باواریایی می‌باشد.
 25. نام هیوندای به زبان کره‌ای یعنی عصر کنونی یا مدرنیته.
 26. نام کمپانی مزدا از نام اهورا مزدا، خدای هوش و استعداد زرتشتیان گرفته شده است. حرف M داخل لوگوی مزدا نمادی از حرکت و پرواز به سوی آینده است.
 27. پیش از ظهور صنعت خودرو، بیش از 15 هزار رأس اسب در هر سال در خیابان‌های نیویورک از بین می‌رفتند. به همین خاطر زمانی که خودرو به بازار آمد به عنوان یکجانشین دوستدار محیط‌زیست محسوب می‌شد.
 28. شش ستاره‌ی بکار رفته در لوگوی سوبارو به دسته‌ای از ستاره‌های صورت فلکی برج ثور اشاره دارد. سوبارو همچنین نام ژاپنی برج ثور می‌باشد.
 29. ولوو در زبان لاتین به معنی “من می‌چرخم” است. لوگوی این شرکت یک دایره با پیکانی به سمت بیرون است که نماد شیمیایی باستانی آهن می‌باشد.
 30. 2015-volvo-v60-grille-and-badge

 31. زمانی که ولوو در 60 سال پیش کمربندهای ایمنی سه‌نقطه‌ای مدرن را اختراع کرد این پتنت را به‌صورت رایگان در اختیار تمامی خودروسازان گذاشت. کمربندهای ایمنی در هر سال جان بیش از 13 هزار نفر در آمریکا را حفظ می‌کنند.
 32. Volvo XC90 Interior

 33. ستاره‌ی سه پر مرسدس نشان‌دهنده‌ی مأموریت این شرکت برای حمل‌ونقل آسان‌تر در زمین، دریا و هوا می‌باشد.
 34. mercedes badge

 35. دو بیضی به هم رسیده در لوگوی تویوتا نشان‌دهنده‌ی اعتماد بین این شرکت و مصرف‌کنندگان است. این بیضی‌ها همچنین حرف T اول نام تویوتا را نیز تشکیل می‌دهند.
 36. toyota-badge

 37. نزدیک به 1.3 میلیون نفر هر ساله به خاطر تصادفات جان خود را از دست می‌دهند که در واقع به معنی فوت روزانه‌ی 3287 نفر است. همچنین میزان جراحت سالانه‌ی ناشی از تصادفات نیز بین 20 تا 50 میلیون نفر تخمین زده شده است.
 38. تصادفات خودرو، نهمین عامل مرگ‌ومیر بوده و 2.2 درصد از تمامی مرگ‌ومیرهای جهانی را تشکیل می‌دهند.
 39. بیش از 90 درصد تمامی تلفات جاده‌ای در کشورهایی با درآمد کم و متوسط رخ می‌دهد. جالب اینکه این کشورها کمتر از نیمی از خودروهای جهان را در خود جای‌داده‌اند.
 40. آمارها نشان می‌دهد از هر 4 تصادف رخ داده در آمریکا 1 تصادف به خاطر استفاده از تلفن همراه می‌باشد.
 41. لوگوی پورشه نشان‌دهنده‌ی رنگ‌های پرچم آلمان و نام شهری است که این شرکت در آن قرار دارد (اشتوتگارت). همچنین در لوگوی این شرکت تصویری از اسب دیده می‌شود که نماد قدرت و سرعت است. نام اشتوتگارت در واقع به معنی مزرعه گل‌میخ است.
 42. هزینه‌ی جهانی تصادفات خودرویی برابر با 518 میلیارد دلار بوده و حدود 1 تا 2 درصد از تولید ناخالص ملی سالیانه‌ی کشورها را به خود اختصاص می‌دهد.
 43. هر ساله بیش از 37 هزار نفر در جاده‌های آمریکا جان خود را از دست می‌دهند و 2.35 میلیون نفر دیگر هم مجروح می‌شوند.
 44. ب‌ام‌و مجبور به فراخوان سیستم جی‌پی‌اس خودروهای خود شده است. دلیل این است که رانندگان مرد آلمانی از دستورات صدای یک خانم در این سیستم فرمان نمی‌برند!
 45. هر هفته میلیون‌ها مهره‌دار جان خود را در جاده‌های آمریکا از دست می‌دهند.
 46. شرکت‌های بیمه می‌گویند یک راننده به‌صورت متوسط در طول عمر خود بین 3 تا 4 بار تصادف خواهد کرد؛ به عبارت دیگر یک راننده حدود هر 17.9 سال یک‌بار به بیمه مراجعه می‌کند تا خسارت خودروی خود را بگیرد.
 47. از جمله افراد مشهوری که در تصادفات خودرویی کشته شده‌اند می‌توان به پرنسس دیانا (1997)، جیمز دین (1955)، جین منزفیلد (1967)، پاول واکر (2013)، جکسون پولاک (1956)، گریس کلی (1982)، لیندا لولیس (2002)، جنرال جورج پاتون (1945)، هی چپین (1981) و لیسا لوپس (2002) اشاره کرد.

حقایقی شگفت‌انگیز و جالب درباره خودروها! (قسمت اول)

درباره نویسنده

شاهین احمدزاده، نویسنده و مترجم مطالب مربوط به دنیای خودرو در سایت پدال

مطالب مرتبط

29 دیدگاه

 1. MAHDI
  سوابق: (3203 دیدگاه) ,

  خنده دارترینش شعله افکن ب ام و بود وجذاب ترینش مال مزدا

  پاسخ
  1. (ali (chevy nova
   سوابق: (5112 دیدگاه) ,

   منم چندتا بگم
   1. تعداد موستانگهای تولید شده از 1964 تا 2019 به مقدار10/000/000 رسیده
   2. شورولت کاماروzl1 مدل 69 با موتور 427 قدرتش 430 اسب بود
   3. دوج 330 مدل 1963 با موتور 413 قدرتش 410 اسب بود
   4. پونتیاک gto مدل 1966 برگ ذرین در تاریخ خودروسازی بود
   5. شورولت سال 1963 با موتور 409 با قدرت 425 اسب به جنگ موتورهای 426 دوج با قدرت 420 اسب رفت
   6. شورولت ایمپالا در دهه ی 70 در 13 سایت مختلف در امریکا تولید میشد به علت محبوبیت بالاش

   پاسخ
   1. Reza
    سوابق: (1022 دیدگاه) ,

    علی الآن ایناییکه گفتی یعنی چی مثلاً ؟؟؟؟؟؟
    الآن لامبورگینی کونتاژ ۷۰ سال پیش بالای ۴۰۰ اسب بخار قدرت داشته ولی اینو تو همه پیج ها نمیگیم که.
    اروپاییا ( به خصوص آلمان) همه افتخارات رو از اختراع خودرو تاکنون دارن درو میکنن دیگه اینو همه می‌دونن. اصلاً زادگاه خودرو اروپا هستش.
    حتی بزرگترین سلبریتی های خود آمریکا دارن از خودرو های افسانه‌ای اروپایی تو فیلم و آهنگ هاشون استفاده میکنن.

    چرا میخوای به زور آمریکا رو هم بینشون جا بدی؟؟؟

    پاسخ
    1. Reza
     سوابق: (1022 دیدگاه) ,

     ببخشید اشتباه تایپی شده تاریخ کونتاژ رو اشتباه تایپ کردم باید می‌نوشتم ۴۰ سال پیش

    2. (ali (chevy nova
     سوابق: (5112 دیدگاه) ,

     ((علی الآن ایناییکه گفتی یعنی چی مثلاً ؟؟؟؟؟؟))
     جوابش این کارم تو عکس العمل تو نهفته هست

    3. (ali (chevy nova
     سوابق: (5112 دیدگاه) ,

     لامبورگینی کونتاژ ۷۰ سال پیش بالای ۴۰۰ اسب بخار قدرت داشته
     البته تویی که ادعای لامبورگینی باز بودن داری خوبه بدونی کانتاش با همکاری کرایسلر ساخته شد و اون زمان لامبورگینی مال کرایسلر بود تازه قدرت 400 اسی کانتاش در دهه 70 چیزه خاصی نبود چون یه ماشین تولید محدود و گرون اگه اینطور نباشه باید به قیمت بالاش شک کرد این در صورتی که دوج 330 مدل 63 با تولید بالا و قیمت پایین قدرتش 410 اسب بود
     ((اروپاییا ( به خصوص آلمان) همه افتخارات رو از اختراع خودرو تاکنون دارن درو میکنن دیگه اینو همه می‌دونن. اصلاً زادگاه خودرو اروپا هستش.))
     چندتاش رو بگو؟؟؟؟
     من دیروز چندتا از اختراعاتی که امریکاییها کردن تو صنعت خودروسازی رو در پست حقایق شگفت انگیز خودروها قسمت 1 گذاشتم
     ((حتی بزرگترین سلبریتی های خود آمریکا دارن از خودرو های افسانه‌ای اروپایی تو فیلم و آهنگ هاشون استفاده میکنن.))
     این شد ملاک؟؟؟؟ تازه من هر فیلم و اهنگی که دیدم ماشینهای امریکایی توش به وفور اعلا یافت میشد نمونش سریع و خشن
     ((چرا میخوای به زور آمریکا رو هم بینشون جا بدی؟؟؟))
     به زور نیست عینه واقعیته که ماشینهای امریکایی محبوبن فقط امثال تو براشون سنگینه قبول این موضوع

    4. Reza
     سوابق: (1022 دیدگاه) ,

     چند تا از اختراعات رو بگم؟؟؟؟؟

     اصلاً اختراع خود خودرو مال آلمان هستش.
     تازه محمد یه سوال؟ پسر تو چند تا اکانت داری؟؟؟
     صبح ساعت ۶ یه کامنت دادم در عرض چند دقیقه ۳۰ تا دیسلایک خورد.
     این کارا دیگه قدیمی شده محمد خوبیت نداره

   2. Hamid...Audi
    سوابق: (659 دیدگاه) ,

    نهههه اروپا تا حالا اختراع خاصی در حوزه ماشین نداشته، به جز چند تا چیز بدرد نخور و پیش پا افتاده مثل اختراع خود ماشین، اکثر آپشن های ایمنی، انتقال قدرت دیفرانسیل جلو و … .
    میدونی اینا خیلی مهم نیستن، مهم اینه که برای کمبود پرفورمنس و توان حجم موتور ببری بالا.
    کی به کیه موتور های ۸ لیتری و ۱۰ لیتری با ۳۵۰ تا ۴۵۰ اسب بخار مهمه. فقط حیف شد بعد از محدود شدن قوانین آلایندگی دهه های ۷۰ و ۸۰ طی یک روند نزولی امریکایی ها سقوط کردن و همه افتخارات مال همون دوران موند.
    میدونی دادا تو ماشین باز نیستی، تو امریکایی بازی، مهم نیست توی چه زمینه ای. وگرنه ماشین بازی که اینهمه تعصب داشته باشه عملا وجود خارجی نداره.

    پاسخ
   3. porschesport
    سوابق: (126 دیدگاه) ,

    مارچلو گاندینی سال 1971 طرحی مفهومی از کانتاش کشید و بعد از سه سال یعنی در سال 1974 کانتاش وارد خط تولید شد , لامبورگینی سال 1978 ورشکست شد و در سال 1987 تحت مالکیت کرایسلر قرار گرفت . چجوری به این نتیجه رسیدی کانتاش با همکاری کرایسلر ساخته شد؟, حتی تو دوران مالکیت کرایسلر مهندسان دوج کنار هم گرد اومدن برای ساختن وایپر افسانه ای ولی در نهایت به این نتیجه رسیدن که ساخت انجین رو ب لامبورگینی بسپارن که لامبورگینی هم انجین v10 جادویی وایپر با اون صدای کم نظیرش رو تولید کرد . کرایسلر هیچ کاری برای لامبورگینی نکرد در اخر هم در 1994 به یک گروه اندونزیایی فروختش.

    پاسخ
   4. M
    سوابق: (2197 دیدگاه) ,

    ای خداااااااااااا
    هنوز بلد نیست زرین رو چجوری مینویسن اومده دانستنی میگه
    پونتیاک GTO برگ زرین بوده چرا باید برای یه غیر حرفه دانستنی باشه !

    پاسخ
   5. Mercede kaviani
    سوابق: (399 دیدگاه) ,

    سلام ali (chevy nova
    بیوک شصد پنچ چهار صدو بیست
    در ضمن سیستم انتقال سیوتی تی 1905 توسط فورد اختراع وروی مدل تی نصب شد
    فورد مسابقه ای مدل ای در سال هزارونصد هفت به سرعت صدو چهار مایل دست یافت
    اولین سیستم ارندکیشن روی پاکارد دوازه نصب شد
    اختراع استارک الکتریکی در سال هزاونصدو یازده
    شیشه های ایمنی اتوموبیل در سال هزارونصددو بیست
    اتومبیل ضد گلوله توسط کادیلاک اپشن کادیلک وی شانزاده
    وسال هزاونصدو چهل هفت اختراع گیبرگس اتوماتیک توسط کادیلاک
    توسظ کادیلاک انجام شد
    مرسده کاویانی

    پاسخ
  2. محمد
   سوابق: (1407 دیدگاه) ,

   مزدا رو دوست داشتم
   و به همین خاطر الان دوست‌تر میدارمش

   پاسخ
 2. Alireza
  سوابق: (259 دیدگاه) ,

  فراری روزانه ۲۵ عدد خودرو تولید میکند
  در همین مدت که داشتیم متنو میخوندیم سایپا میتونست چند میلیون پراید بسازه
  البته بهتر بگم سرهم کنه

  پاسخ
 3. Khosrow
  سوابق: (1235 دیدگاه) ,

  یک مرد در ایالت ماساچوست آمریکا رولزرویس رودستر مدل 1928 خود را به مدت 82 سال استفاده کرده است! / رکورد خود مردس رویس اداشم نیست ..

  پاسخ
 4. hossin
  سوابق: (29 دیدگاه) ,

  مچکریم هنری فورد
  ((اگرچه هنری فورد خودروی مدرن یا خط تولید را اختراع نکرد اما اولین فردی بود که خودرو را برای بسیاری از آمریکایی‌های طبقه متوسط ساخت. معرفی خودروی فورد مدل T در سال 1908 باعث ایجاد انقلابی در حمل‌ونقل و صنعت آمریکا شد.))

  پاسخ
 5. mohammad FM480
  سوابق: (823 دیدگاه) ,

  بیشتر موارد خیلی جالب بودن و اگه تک تک اسم ببرم زیاد میشه وای از اون کمر بند ولوو خیلی خوشم اومد.
  به مورد آخر هم پل واکر رو اضافه میکنم 2013.

  پاسخ
 6. سینا
  سوابق: (68 دیدگاه) ,

  اون که از صداش اطاعت نمیکنن بامزه بود خخ
  تویوتا هم یه جا خونده بودم یه نخه که به سوزن میره نماد نساجی کاری که تویوتا قبل از خودرو سازی میکرد

  پاسخ
 7. امیــــــررضا
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  اولین تصادف منجر به فوت هم در کشور ما به استاد موسیقی ایران و نوازنده تار، جناب درویش خان برمیگرده.

  پاسخ
 8. سعید سابق
  سوابق: (195 دیدگاه) ,

  فقط هیمن یه جمله …
  در این کشور میزان جریمه با میزان درآمد فرد تناسب دارد.

  پاسخ
 9. L-H-P-TT
  سوابق: (130 دیدگاه) ,

  پاول واکر ❤❤❤❤
  همیشه در قلب فیلم بازا و ماشین بازا خواهی بود ……

  پاسخ
 10. Ford taurus
  سوابق: (328 دیدگاه) ,

  ممنون از عوامل پدال بخاطر جمع اوری این مطالب ❤️بسیار جالب بود😇

  پاسخ
 11. JDM
  سوابق: (266 دیدگاه) ,

  بیشتره موارد درباره تصادف و ایمنی بوده

  پاسخ
 12. Ardalan
  سوابق: (66 دیدگاه) ,

  یکی از افراد معروف ایرانی که یهو یادم اومد خواننده دهه سی خانوم مهوش هستن که سال 39 در حالی که سوار فولکس واگن کارمن گیا خودش بوده تصادف میکنه و فوت میشه.اینو چند سال پیش تو مجله ماشین خونده بودم

  پاسخ
 13. فرشید
  سوابق: (8 دیدگاه) ,

  واژه مزدا ربطی به ایران نداره و فقط یه تشابه اسمی اتفاقیه

  پاسخ
 14. Landscape
  سوابق: (176 دیدگاه) ,

  اون مورد 53 (آپشن ضد سرقت bmw) خوراک ایرانه کاشکی همچین آپشنی تو ایران هم عرضه بشه

  پاسخ
 15. doubt
  سوابق: (149 دیدگاه) ,

  مورد 50 چقد خوبه. چه حس خوبی به مردمی میده که با اینجور قانونا زندگی میکنن. چقد حساب شده.

  پاسخ

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.