10 خودروی برتر در زمینه مصرف بهینه سوخت

هزینه زیاد سوخت و مشکلات زیست‌محیطی بر اثر آلودگی ناشی از خودروها، بسیاری از مردم را در سراسر جهان به سمت خودروهای با مصرف بهینه سوخت و آلودگی کمتر سوق می‌دهد. وقتی شرایط استفاده از این خودروها در منطقه جغرافیایی مربوطه، فراهم باشد، احساس نیاز به خودروی کم‌مصرف‌تر و پاک‌تر، قوّت بیشتری می‌گیرد. خودروسازان نیز به این موضوع توجه داشته‌اند و برای ساختن چنین خودروهایی تلاش کرده‌اند. در نتیجه برای کمک به محیط زیست بهتر و پاک‌تر، انتخاب‌های زیادی برای خرید وجود دارد. این خودروها نه تنها به فکر اقتصاد و بودجه ما هستند، بلکه دنیا را نیز از آلودگی نجات خواهند داد. در ادامه ۱۰ نمونه از بهترین خودروها در این زمینه را مرور می‌کنیم.


فولکس واگن XL1
حقیقتاً باید گفت که این مدل، بهینه‌ترین خودرو از لحاظ مصرف سوخت در جهان است. فقط این آمار خارق‌العاده را نگاه کنید: ۰/۵۵ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر و ۲۱ گرم دی‌اکسید کربن در هر کیلومتر رانندگی. موتور دیزل هیبریدی این خودرو، در مصرف سوخت، از رقبایش فاصله‌ی زیادی گرفته و یکه‌تازی می‌کند. این خودرو، ظاهری شبیه ماشین‌های فضایی دارد و در عین‌حال، از تکنولوژی کاهش مصرف سوخت، بهره می‌برد. البته این همه سازگار شدن با محیط زیست، چندان هم ارزان نیست و قیمت اولیه آن به ۱۰۰ هزار یورو می‌رسد.


اوپل-واکسهال آمپرا.
آمپرا و دوقلوی آن در کمپانی شورولت، «ولت»، به عنوان هیبرید‌ی‌های مسافت بالا شناخته می‌شوند. اساس پیشرانه این خودروها، موتور کوچک بنزینی است که تولید نیروی الکتریسیته می‌کند تا موتور الکتریکی را به راه انداخته و انرژی به چرخ‌های جلو منتقل شود. آمپرا را می‌توان در خانه به برق زد و شارژ کرد. این خودرو با یک شارژ کامل، ۵۶/۳ کیلومتر مسافت را طی خواهد کرد و در این مدت هیچ‌گونه آلودگی برای محیط زیست در بر ندارد. وقتی موتور کوچک بنزینی به کار بیفتد، مسافت مورد انتظار به ۴۸۳ کیلومتر افزایش پیدا می کند. در همین حال مصرف سوختی برابر با ۰/۷۴ لیتر خواهد داشت و تولید دی‌اکسید کربن آن به ۲۷ گرم بر کیلومتر می‌رسد.


ولوو V60 پلاگین هیبرید.
باور کردنی نیست، ولی این خودرو با قد و قواره و موتور ۵ سیلندر توربوشارژر ۲۱۳ اسب بخاری، در هر ۱۰۰ کیلومتر، ۱/۱۷ لیتر سوخت مصرف می‌کند و آلودگی آن ۴۹ گرم در هر کیلومتر است. همه‌ی اینها به دلیل تکنولوژی پیشرفته پلاگین هیبریدی است که در آن به کار رفته است. برای تولید نیرومحرکه می‌توان هم از موتور دیزل استفاده کرد و هم از موتور الکتریکی، و یا این که از هر دوی آن‌ها به صورت ترکیبی استفاده کرد. البته استفاده صرف از موتور الکتریکی، تنها برای مسافت‌های کوتاه و همچنین زمان‌هایی که ترافیک سنگین است، کاربرد دارد. وقتی ترافیک آزاد شد، ترکیب موتور دیزل و الکتریکی، حس رانندگی را دوباره باز خواهد گرداند.


تویوتا پریوس پلاگین.
بسیاری بر این باورند که تویوتا پیریوس، یکی از سبزترین خودروهاست، امّا تکنولوژی پلاگین آن، از لحاظ سازگاری با محیط زیست، چند رده این خودرو را پایین کشیده است. تکنولوژی به کار رفته، همان تکنولوژی ولوو است، ولی در عین حال، موتور ۱/۸ لیتری چهار سیلندر به همراه موتورهای الکتریکی کار گذاشته شده است. در حالت کاملاً الکتریکی، این خودرو قادر است بدون آلودگی، نزدیک به ۲۵ کیلومتر را طی کند. حالت ترکیب موتور سوختی و موتور الکتریکی، مصرف ۱/۲۹ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر را به همراه خواهد داشت و تولید دی‌اکسید کربن آن ۴۹ گرم در کیلومتر است.


رنو کلیو 1.5 dCi 90 ECO
این خودرو اولین خودرویی در این لیست که با نیرو محرکه‌های مرسوم کار می‌کند. موتور ۱/۵ لیتری چهار سیلند دیزلی آن، در مصرف بهینه سوخت و تولید اندک آلودگی، فوق‌العاده عمل می‌کند. در هر ۱۰۰ کیلومتر، ۱/۹۶ لیتر سوخت مصرف می‌کند و تولید آلودگی برابر با ۸۳ گرم دی‌اکسید کربن در هر کیلومتر دارد. این عملکرد، در واقع، یک روزنه‌ی امید برای ادامه‌ی حیات موتورهای احتراق داخلی است.


هیوندای i20 1.1 CRDi Blue
رنسانس در هیوندای با مدل i20 سوپر مینی ادامه دارد. این خودرو با موتور دیزلی ۱/۱ لیتری‌اش، شاید بهترین خودروی دنیا نباشد، ولی به شکلی باورنکردنی از لحاظ مصرف سوخت، به صرفه است. رکورد مصرف سوخت آن به ۱/۹۶ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر می‌رسد و آلودگی دی‌اکسید کربن آن ۸۴ گرم در هر کیلومتر است.


کیا ریو 1.1 اکو دینامیک.
کیا ریو، شباهت زیادی به همتای هیوندای خود، i20، دارد و تنها یک گرم دی‌اکسید کربن بیشتر از آن (۸۵ گرم)، در هر کیلومتر تولید می‌کند. هر دوی این خودروها، سبز و سازگار با محیط زیست به شمار می‌روند و عملکرد خوبی دارند. تنها تفاوت آن‌ها، شاید طراحی‌های بیرونی و داخلی باشد که آیرودینامیک ضعیف‌تر کیا، منجر به تولید آلودگی بیشتر آن شده است.


پژو ۲۰۸ 1.4 e-HDi 70 EGC
پژو ۲۰۸ فروش بسیار بالایی را تجربه می‌کند. این خودرو، هم ظاهر خوبی دارد و موتور ۱/۴ لیتری دیزل آن، فوق‌العاده است و از لحاظ اقتصادی به صرفه است. مصرف سوخت آن در هر ۱۰۰ کیلومتر، ۲/۰۹ لیتر است و تنها ۸۷ گرم در کیلومتر، آلودگی تولید می‌کند. پژو ۲۰۸ نسبت به مدل‌های دیگر، یک خودروی سریع و هیجان‌انگیز محسوب نمی‌شود، ولی اگر شرایط بودجه و اقتصاد خود را درنظر بگیرید، حتماً برای خرید، گزینه مناسبی است.


سیتروئن C3 1.4e-HDi 70 Airdream
این مدل از سیتروئن، به همراه پژو ۲۰۸ که در بالا مرور شد و همچنین هیوندای و کیا، قبل از آن، همگی در واقع یک نوع خودرو با طراحی‌های مختلف هستند که مصرف سوخت و تولید آلودگی‌های متفاوتی را ایجاد کرده‌اند. در مقابل C3 سیتروئن یک خودروی زیبا، راحت و با طراحی داخل کابین فوق‌العاده است و البته، مصرف سوخت بهینه‌ای همانند مدل‌های مشابه خود دارد.


تویوتا یاریس هیبرید.
تویوتا یاریس هیبرید، احتمالا یکی از برجسته‌ترین خودروهای هیبریدی تویوتاست که تکنولوژی نیرومحرکه الکتریکی آن قدرتمندتر از پریوس پلاگین است. یاریس از لحاظ مصرف سوخت، وضعیت خوبی دارد و ۲/۱۵ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر مصرف می‌کند. همچنین، از لحاظ آلودگی محیط زیست، خودرویی پاک به شمار می‌رود و تنها ۷۹ گرم دی‌اکسید کربن در هر کیلومتر تولید می‌کند. در شهر و محیط‌های شهری، به دلیل استفاده از حالت تمام الکتریکی در شلوغی‌ها، وضعیت مصرف سوخت یاریس از این هم بهتر می‌شود و به ۱/۹ لیتر می‌ٰرسد. همین امر، باعث می‌شود تا یاریس، به صرفه‌ترین خودروی غیرپلاگین تویوتا محسوب شود.

درباره نویسنده

مسعود انیس حسینی، مترجم اخبار و مطالب در سایت پدال

25 دیدگاه

  1. slr722
   سوابق: (1351 دیدگاه) ,

   فکر کنم این 10ماشین بنزین بو میکشن…

   پاسخ
  2. ابی
   سوابق: (121 دیدگاه) ,

   اگه از اینا بیارن ایران
   من که حتما یکی رو بعنوان اتومبیل دومم میخرم

   پاسخ
  1. mehran911
   سوابق: (1094 دیدگاه) ,

   دمت گرم 918 رو خوب اومدی

   پاسخ
   1. محمدمهدي
    سوابق: (19 دیدگاه) ,

    آدم دلش واسه پمپ بنزین تنگ میشه!

    پاسخ
  2. میلاد . فقط المان . فقط بنز .
   سوابق: (6542 دیدگاه) ,

   درود.

   فقط المانی ها.

   ((( ایران و المان )))

   پاسخ
 1. mahsa
  سوابق: (293 دیدگاه) ,

  دستت درد نکنه پدال واقعا تشکر

  پاسخ
 2. رضا
  سوابق: (1690 دیدگاه) ,

  کم مصرف بودن=غیر باحالی!!!!

  پاسخ
 3. زیگما
  سوابق: (3084 دیدگاه) ,

  باحال ترینش>>> شورلت وولت/اپل آمپرا.بقیشون بی حس و حال بودن

  پاسخ
 4. امیرحسین
  سوابق: (240 دیدگاه) ,

  اگر بخوان پر مصرفترین ماشین هارو نصبت به حجم موتورشون و توان خروجیشون معرفی کنن حتما پژو 405 مقامی رو کسب میکنه
  تو این ماشینا هم رنو کلیو از همشون قشنگتره
  آدم دیگه واسه حدود 1.5 لیتر مصرف سوخت بیشتر نمیره فولکس بخره با اون پشت مسخرش . . .

  پاسخ
 5. parsa
  سوابق: (75 دیدگاه) ,

  تويوتا ياريسخوشكلو بهتر از همشون

  پاسخ
 6. امین
  سوابق: (435 دیدگاه) ,

  اول یاریس بعد کیا بعد پژو
  کیا خیلی طراحی های بهتری نسبت به هیوندای داره.

  پاسخ
 7. masoud v12
  سوابق: (138 دیدگاه) ,

  همشون خوبند ولي در اين بين پژو بخاطر طراحي زيبا و ديناميك و لذت سواري بالاش از بقيه سرتره.

  پاسخ
 8. میلاد
  سوابق: (51 دیدگاه) ,

  پرایدو یادشون رفته معرفی کنن.7.5lit در 100kmخوبه دیگه.تازه جز کم مصرفاشه.سمندو چی میگید؟؟؟؟؟؟

  پاسخ
 9. جلال
  سوابق: (585 دیدگاه) ,

  سلام
  تویوتا پریوس از همه شون بهتر بود
  دستت درد نکنه پدال واقعا مفید بود
  باز هم فهمیدیم که چقدر از دیا عقبیم!

  پاسخ
 10. امین
  سوابق: (821 دیدگاه) ,

  پس کو BENZ و BMW و AUDI

  یا یادتون رفته اینارو
  یا تو این زمینه از رقباشون عقب موندن ( که محله )

  پاسخ
  1. IS27
   سوابق: (26 دیدگاه) ,

   درود بر همه
   راست میگه پسرمون bmw i8 و bmw i3 هم خیلی کم مصرف هستن. i8 حدود 2.5 لیتر مصرف داره ولی وقتی قیافشو میبینی و احساس نشستن توش رو تداعی میکنی بنظرم از اینها خیلی بهتره.
   ولی من این 0.55 رو هنوز توش هنگم یکی مارو دربیاره به alt+shift+delete !!!!!!

   پاسخ
 11. mory
  سوابق: (418 دیدگاه) ,

  دستتون درد نکنه که ما رو آگاه میکنید

  پاسخ
 12. overclock
  سوابق: (2 دیدگاه) ,

  با اینکه کم مصرف هستن خیلیم کاربردی طراحی شدن .تحریم برداشته شه ان شا الله ابران هم بیاد .البته با قیمت معقول نه بالای 100 میلیون.

  پاسخ
 13. hero
  سوابق: (593 دیدگاه) ,

  فقط برای استفاده درون شهری خوبن

  پاسخ
 14. hero
  سوابق: (593 دیدگاه) ,

  راستی اون واکسهال جلوشو از لکسس کپی کرده

  پاسخ
 15. امير علي
  سوابق: (103 دیدگاه) ,

  چند شب پيش تو بحث ويژه خبري در مورد الودگي هواي كلان شهرها و راهكارهاي كاهش الودگي صحبت شد . انچه واضح و عيان بود دو فردي كه به عنوان كارشناس حضور داشتند اصلا به خودرو هاي توليد داخل كه مردم به ناچار بايد از انها استفاده كنند و مصرف و الايندگي انها بسيار زياد است اشاره نكردند ( يعني جرات نكردند .‌)و فقط تعداد زياد خودرو و الودگي كارخانه ها دليل الودگي هوا بيان شد . كاش فردي كه ادعا مي كند كارشناس است يك ذره شهامت و جرات داشته باشد و به كيفيت پايين و راندمان كم ( اگر چيزي به اسم راندمان را بتوان براي اتومبيل هاي ايراني تعريف كرد ) خودروهاي ايراني اشاره كند .
  دوستان بنده سوالي دارم كه ذهن من را مشغول كرده است چگونه شركتي كه در طي يكسال بيش از 4000 ميليارد تومان ضرر كرده است هنوز هم به توليد خود با اصرار ادامه مي دهد . بنده شركت هايي را سراغ دارم كه توليد انبوه داشتند و با زيان بسيار كمتر از رقم بيان شده ورشكست شده اند. بنده به عنوان يك ايراني اصلا تمايلي ندارم شركتي مثل ايران خودرو با تحمل ضرر فراوان و با چنين ايثار و پشتكاري !! خودرو براي ايرانيان توليد كند . پرچم موافق ها بالا
  http://khabarkhodro.com/detail.asp?id=238060

  پاسخ

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.
x