این خودروها فقط در شهر دیترویت دیده می‌شوند

دیترویت شهری عجیب و زیبایی است که نام مستعارش موتور شهر است زیرا قلب صنعت خودروسازی آمریکا در دیترویت ضربان دارد. هر کس در این شهر زندگی می‌کند، عمدتاً به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم برای سه غول خودروسازی آمریکا یعنی فورد، جنرال موتورز و کرایسلر کار می‌کند. در دهه‌های اخیر نیز بسیاری از قطعه سازان و خودروسازان خارجی هم در این شهر کارخانه‌ها، مراکز تحقیق و توسعه و… ایجاد کرده‌اند. از آنجایی مرکز اصلی خودروسازی ایالات‌متحده در دیترویت قرار دارد، این شهر یکی از مکان‌هایی است که می‌توان جالب‌ترین خودروهای ایالات‌متحده را در آن دید.

detroit-cars

نه اشتباه نکنید شما سوپراسپرت‌های گران‌قیمت را در دیترویت نخواهید دید بلکه دیترویت جایی است که می‌توان همچنان خودروهای فراموش‌شده و نه‌چندان محبوب را در آن دید. در این شهر می‌توان اکثر خودروهای عجیب ساخت آمریکا که برای چندین سال است تولیدشان متوقف شده و کاملاً فراموش شده‌اند را مشاهده کرد که همچنان توسط مردم مورداستفاده قرار می‌گیرند چراکه قطعات این خودروها همچنان در دیترویت به‌وفور یافت می‌شوند؛ بنابراین قصد داریم در این مطلب خودروهایی را معرفی کنیم که هنوز هم در تعداد بالایی در دیترویت یافت می‌شوند. همهٔ این خودروها آمریکایی بوده و همگی 10 تا 15 سال سن دارند.

خانوادهٔ ون‌های جنرال موتورز شامل بیوک ترازا، شورلت آپ‌لندر، پونتیاک مونتانا و ساترن ریلِی

general-motors-vans

این چهار خودرو، خانوادهٔ ون‌های گذشتهٔ جنرال موتورز هستند که همگی روی یک پلت‌فرم ساخته شده و ظاهری بسیار شبیه به یکدیگر دارند. شما هم‌اکنون در منطقهٔ متروی دیترویت می‌توانید هر چهار نمونۀ این ون‌ها در یک روز مشاهده کنید.

پونتیاک تورنت

pontiac-torrent-2007-gxp-01

پونتیاک تورنت نسخهٔ ریبج شده (تغییر برند داده شده) از نسل اول شورلت اکوئناکس است که این روزها تقریباً فراموش شده است اما هنوز هم می‌توان تعداد زیادی از آن‌را در دیترویت مشاهده کرد ازجمله نسخۀ اسپرت و قوی‌تر GXP که 264 اسب بخار قدرت دارد.

شورلت مالیبو مَکس

chevrolet-malibu-2006-maxx

شورلت مالیبو مکس یک نیمه استیشن بود که با ظاهر جذاب و صندلی‌های قابل تنظیم عقب، خودروی خوبی محسوب می‌شد. همچنین شورلت نسخهٔ اسپرت SS آن‌را هم عرضه کرد که مجهز به یک پیشرانهٔ V6 با 240 اسب بخار قدرت بود اما تمامی این نیرو به چرخ‌های جلو انتقال پیدا می‌کرد که موجب می‌شد رانندگی آن وحشتناک باشد به همین دلیل فروش بسیار پایینی داشت اما شما این روزها این شانس را دارید که یک شورلت مالیبو مکس SS را در دیترویت مشاهده کنید.

فورد اکسپیدیشن فانک‌مستر فِلِکس

ford_expedition_funkmaster_

فانک‌مستر فلکس یک نسخهٔ اسپرت از SUV فول سایز فورد اکسپیدیشن بود که در سال 2008 معرفی شد. این مدل یک نسخهٔ خاص و تولید محدود بود که تنها به تعداد 650 دستگاه و فقط در سال 2008 ساخته شد. در حال حاضر می‌توان نمونه‌هایی از این اکسپیدیشن خاص را که معمولاً دارای رینگ‌های کرومی بزرگ و حتی بزرگ‌تر از نسخهٔ استاندارد هستند، در دیترویت مشاهده کرد.

فورد اکسپلورر اسپرت ترک

ford_sport_trac_adrenalin

اسپرت ترک یک نیمه وانت از SUV محبوب فورد اکسپلورر بود. خودرویی که به نظر می‌رسد نسل نخست هوندا ریج‌لاین با الهام از آن ساخته شده باشد. در سال‌های پایانی تولید اکسپلورر اسپرت ترک، فورد یک نسخهٔ اسپرت هم از آن‌را هم با نام آدرنالین معرفی کرد.

کرایسلر آسپن هیبریدی / دوج دورانگو هیبریدی

chrysler-aspen-dodge-durang

این دو خودرو SUVهایی هستند که در دوران شراکت دایملر-کرایسلر بر روی پلت‌فرم مشترکی ساخته شدند؛ اما آسپن و دورانگو هیبریدی ازلحاظ قوای محرکه خودروهای بسیار عجیبی بودند چراکه در آن‌ها یک پیشرانهٔ V8 همی بزرگ با موتور الکتریکی ترکیب شده بود و نتیجهٔ آن ارائهٔ خودروی گران‌قیمتی بود که مصرف سوخت آن کاهش بسیار کمی نسبت به نسخه‌های معمولی داشت.

لینکلن بلک‌وود

lincoln_blackwood

این وانتی است که وانت نیست! این خودرو لینکلن بلک‌وود نام دارد که قبلاً با نام مارک LT عرضه می‌شد. بلک‌وود بر اساس SUV نویگیتور ساخته شده بود و در عقب دارای یک محفظهٔ حمل بار بود که با یک درِ برقی پوشیده شده بود. دیواره‌ها و کف این محفظهٔ بار نیز به‌طور کامل پوشیده شده بودند و نمای لوکسی داشت. بلک‌وود تنها به‌صورت دیفرانسیل عقب ارائه می‌شد و لینکلن تنها در سال 2002 آن‌را به بازار عرضه کرد به همین دلیل خودروی فوق‌العاده نادری محسوب می‌شود اما هم‌اکنون می‌توان نمونه‌هایی از آن‌را که معمولاً مجهز به رینگ‌های کرومی بزرگ هستند در دیترویت مشاهده کرد.

هیبریدی‌های جنرال موتورز شامل کادیلاک اسکالید، شورلت سیلورادو و تاهو و جی‌ام‌سی سی‌یرا و یوکان

general-motors-hybrid

همانند SUVهای کرایسلر آسپن و دوج دورانگو که در بالا معرفی شدند، گروه خودروهای هیبریدی GMT900 جنرال موتورز نیز دارای موتورهای V8 در کنار موتورهای الکتریکی کوچک بودند که کاهش مصرف سوخت بسیار ناچیزی داشتند؛ اما برخلاف دوقلوهای کرایسلر، جنرال موتورز تصمیم گرفته بود گروه خودروهای هیبریدی GMT900 خود را در ظاهر با برچسب‌های بزرگ نوشتهٔ HYBRID روی طرفین جانبی بدنه از نمونه‌های معمولی متمایز کند.

ساترن ویو ردلاین

saturn-vue-2006-red-line-01

در این بخش از خودروی بسیار بدی صحبت می‌کنیم. این خودرو نسل اول ساترن ویو است. البته ویو به‌صورت استاندارد خودروی بدی نبود اما نسخهٔ ردلاین آن خنده‌دار است چراکه این نسخه در اصل یک SUV عملکردی بود درحالی‌که هیچ قدرت بیشتری از نسخهٔ استاندارد نداشت و تنها سیستم تعلیق آن سفت‌تر شده و ارتفاعش 2.5 سانتیمتر کاهش یافته بود. پکیج ردلاین برای هر دو نسل ساترن ویو ارائه شد اما تنها در ظاهر مجهز به یک کیت بدنهٔ اسپرت شده بود و هر دو نسل آن فاقد عملکرد اسپرت واقعی بودند.

شورلت HHR SS

chevrolet-hhr-2008-ss-01

شورلت HHR یک استیشن با ظاهری رترو و با نگاه به گذشته بود که توسط همان کسی طراحی شد که کرایسلر PT کروزر را طراحی کرده بود. شورلت برای کسانی که مایل به خریداری نسخهٔ قدرتمندتری از این خودرو بودند، یک نسخهٔ فوق‌العاده سریع با نام SS را ارائه کرد که مجهز به یک پیشرانهٔ توربوشارژ و یک گیربکس شش سرعتهٔ دستی بود که از مدل کبالت SS عاریه گرفته شده بودند.

کادیلاک ELR

cadillac-elr-2014-03

چند سال پیش کادیلاک بر اساس نسل اول شورلت ولت یک کوپهٔ لوکس هیبریدی را با نام ELR معرفی کرد؛ اما کادیلاک ELR هیچ بُرد بیشتر یا مصرف سوخت کمتری نسبت به شورلت ولت نداشت، رانندگی کسل‌کننده‌ای داشت، فضای داخلی آن تنگ بود و قیمت بالاتری هم داشت. به همین دلایل در سال اول تولید، این خودرو تنها در اطراف کارخانهٔ سازنده دیده می‌شد و حتی هم‌اکنون هم بسیاری از ELRها به دلیل ارائهٔ تخفیفات زیاد خریداری شده‌اند.

کادیلاک اسکالید EXT

cadillac-escalade-2007-ext-01

EXT نسخه‌ای از SUV لوکس کادیلاک اسکالید بود که بخش عقبی شورلت آوالانچ به آن اضافه شده بود. صادقانه بگوییم ما زمانی که کادیلاک این خودرو را معرفی کرد شگفت‌زده شدیم و حتی وقتی اسکالید EXT طی دوره‌ای طولانی از سال 2002 تا 2013 به بازار عرضه گردید این شگفت‌زدگی ما بیشتر شد چراکه یک وانت آن‌هم بر اساس لوکس‌ترین SUV کادیلاک هرگز درشان این برند آمریکایی نبود.

کرایسلر PT کروزر کانورتیبل

chrysler-pt-cruiser-2005-co

PT کروزر یک خودروی با ظاهر رترو بود که در اوایل دههٔ 2000 فوق‌العاده محبوب بود اما PT کروزر این محبوبیت را طی سال‌های بعد از دست داد. ولی بااین‌حال هنوز هم می‌توان در سراسر خیابان‌های دیترویت کرایسلر PT کروزر را مشاهده کرد درحالی‌که بسیاری از مالکان نیز کاملاً آن‌ها را دوست دارند.

 

منبع: Motor1

درباره نویسنده

نویسنده و مترجم سایت پدال، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته حقوق خصوصی

16 دیدگاه

 1. نیما
  سوابق: (277 دیدگاه) ,

  آمریکایی ان دیگه انتظار بیشتری نمیشه داشت !

  پاسخ
  1. ناشناس
   سوابق: (428 دیدگاه) ,

   کره ای پرستی شما؟ چون کره ای ها بدجوری شکست خوردن تو آمریکا گفتم شاید این حرفو زدی که بگی آمریکایی ها نمی فهمن کره ای چیه. ببخشید البته ها

   پاسخ
   1. yas
    سوابق: (68 دیدگاه) ,

    تا اونجایی که من میدونم این کل کل بین طرفدارای المانی و امریکایی هست و از نظر من چیزی به نام کره ای پرست و…وجود نداره و فقط علاقه هر شخص به اون خودرو سازه که بعضی اوقات خیلی خوب منتقل نمیشه

    پاسخ
 2. یوسف
  سوابق: (328 دیدگاه) ,

  خوب شد صنعت خودروی آمریکا یه تکونی به خودش داد و به مسیر درست برگشت، بیشتر ماشینای این لیست شبیه کابووس هستن مخصوصا ساترن ویو.

  پاسخ
 3. حمیدرضا
  سوابق: (948 دیدگاه) ,

  انتظار چنتا ماشین خاص و قدیمی تر رو داشتم پونتیاکی چیزی اینا هفت هشت ساله تولیدشون متوقف شده

  پاسخ
 4. The Grand Tour
  سوابق: (33 دیدگاه) ,

  این خودرو های فقط در ایران دیده می شوند:پراید و پژو 405 وبچه های این دو(:

  پاسخ
 5. حسین
  سوابق: (1398 دیدگاه) ,

  دوتا اخر خیلی جالبه!

  پاسخ
 6. Cvm
  سوابق: (506 دیدگاه) ,

  اکثرا ماشینای حوصله سربر و بدترکیبی بودن

  پاسخ
 7. احمد باقری
  سوابق: (4715 دیدگاه) ,

  ماشینهای کادیلاک، باحال بود.

  پاسخ
 8. faramarz
  سوابق: (174 دیدگاه) ,

  عاشق اون کادیلاک اسکالیدم

  پاسخ
 9. ali
  سوابق: (247 دیدگاه) ,

  هیچکدومشون خودروی خاصی نبودن ! جذاب هم نبودن… بغیر از کادیلاک ELR…

  پاسخ

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.
x