10 خودروی پرفروش آمریکایی که در آمریکا ساخته نمی‌شوند!

دونالد ترامپ مدام در حال تهدید برای وضع تعرفه و مالیات بر خودروهایی است که در آمریکا فروخته می‌شوند اما ساخت این کشور نیستند.
متأسفانه برنامه‌ی او خودروسازان داخلی آمریکا را به همراه خودروسازان ژاپنی، کره‌ای و اروپایی تحت تأثیر قرار خواهد داد. همه‌ی خودروسازان بزرگ دیترویت خودروهایی را در خارج از مرزهای آمریکا می‌سازند که اتفاقاً برخی از آن‌ها جزو پرفروش‌ترین مدل‌ها به حساب می‌آیند.

An employee looks on next to an assembly production line of Buick cars at a General Motors factory in Wuhan
خب اگر ترامپ تعرفه‌هایی را روی خودروهایی که در مکزیک یا کانادا ساخته می‌شوند وضع کند چه اتفاقی خواهد افتاد؟! در این نوشتار نگاهی می‌اندازیم به 10 خودروی پرفروش بازار آمریکا که در خود این کشور ساخته نمی‌شوند.
و البته یک حقیقت جالب: سوپرکار استثنایی فورد GT در اونتاریوی کانادا ساخته می‌شود اما ما آن را در لیست نیاورده‌ایم زیرا تیراژ تولید آن در مقایسه با خودروهای این لیست بسیار کم است.

 1. کرایسلر 300

2016 Chrysler 300
سال پیش 53241 دستگاه کرایسلر 300 به فروش رسید که در کل این خودرو را به نهمین مدل محبوب در آمریکا بدل کرد. این خودرو در حقیقت در کانادا تولید شده و به آمریکا صادر می‌شود.

 1. کرایسلر پاسیفیکا

2017 Chrysler Pacifica Hybrid
کرایسلر پاسیفیکای جدید سال گذشته معرفی شده و با فروش 62366 دستگاهی ثابت کرده که مینی ون ها هنوز هم نفس می‌کشند. در کل این خودرو هشتاد و یکمین مدل پرفروش در آمریکا بوده و البته کرایسلر آن را در تأسیسات Windsor در آن سوی دیترویت می‌سازد.

 1. دوج چلنجر

dodge-charger-challenger-32
چلنجر رتبه‌ی 79 را در لیست پرفروش‌ها داشته و سال پیش 64433 دستگاه از آن فروخته شده است. این عضلانی محبوب که با موستانگ و کامارو رقابت سختی دارد در کانادا و در همان تأسیسات برامپتون که کرایسلر 300 را می‌سازد روی خط تولید می‌رود.

 1. دوج چارجر

dodge-charger
همانند کرایسلر 300 و دوج چلنجر، چارجر نیز در کانادا و در تأسیسات مونتاژ برامپتون در حومه‌ی تورنتو ساخته می‌شود. شاید موضوع جالب‌تر این باشد که چارجر با فروش 95437 دستگاهی توانسته چلنجر را پشت سر بگذارد و رتبه‌ی 58 جدول فروش را از آن خود کند.

 1. جیپ رنگید

2016 Jeep Renegade Trailhawk 4×4
کراس اوور کامپکت جیپ پنجاهمین خودروی بازار خودروی آمریکا در سال گذشته بوده و اگرچه برندی اسطوره‌ای و نمادین بین آمریکایی‌ها محسوب می‌شود اما رنگید در ملفی ایتالیا و به همراه فیات 500X ساخته می‌شود.

 1. فورد اِج

Ford Edge Sport 2016
فورد چندین محصول خود را در کانادا می‌سازد و اِج یکی از آن‌هاست. این خودرو در Oakville ساخته شده و با فروش 134588 دستگاهی در سال پیش رتبه‌ی سی و دوم پرفروش‌ترین خودروها را به دست آورده است.

 1. شورولت اکوئینکس/جی ام سی تراین

هر دو خودروی یاد شده در کانادا ساخته می‌شوند. سال پیش 242195 دستگاه از کراس اوور اکوئینکس فروخته شده و جی ام سی تراین نیز فروش 87925 دستگاهی داشته است. این دو خودرو به ترتیب رتبه‌ی پانزدهم و شصت و سوم جدول پرفروش‌ها را کسب کرده‌اند.

 1. فورد فیوژن

2017 Ford Fusion Sport
فورد فیوژن به همراه مدل‌هایی چون فیستا و لینکلن MKZ در مکزیک ساخته می‌شود. این سدان بسیار محبوب بوده به گونه‌ای که 265840 دستگاه از آن فروخته شده و رتبه‌ی سیزدهم را برای خود به دست آورده است.

 1. رم 1500

Dodge-Ram_1500_2015
همه‌ی پیکاپ تراک های رم بیرون از آمریکا ساخته نمی‌شوند اما تقاضا برای رم 1500 به حدی بوده که باعث ساخت آن در مکزیک نیز شده است. بسیاری از مدل‌های Crew Cab به همراه مدل‌های Regular Cab در مکزیک ساخته می‌شوند. با فروش 489418 دستگاهی، رم 1500 سومین خودروی پرفروش بازار آمریکا در سال 2016 بوده است.

 1. شورولت سیلورادو/جی ام سی سیرا

با اینکه شورولت سیلورادو خودرویی بسیار محبوب در آمریکا است اما همه‌ی سیلورادوها در آمریکا ساخته نمی‌شوند. همانند رم، جنرال موتورز از چندین کارخانه برای ساخت تراک های محبوب خود استفاده می‌کند و مدل‌های Crew Cab در مکزیک ساخته می‌شوند. البته مدل‌های Regular و Double این خودرو در آمریکا تولید می‌شوند. سال گذشته 574876 دستگاه سیلورادو فروخته شده و تنها فورد سری F توانست در امر فروش این خودرو را شکست دهد؛ اما سیرا به این میزان محبوب نبوده زیرا با فروش 221680 دستگاهی رتبه‌ی هفدهم را به دست آورده است.

درباره نویسنده

شاهین احمدزاده، نویسنده و مترجم مطالب مربوط به دنیای خودرو در سایت پدال

23 دیدگاه

 1. الف.ی
  سوابق: (816 دیدگاه) ,

  چه تعصبی نسبت به خودرو های ملی شون دارند.

  پاسخ
 2. داود
  سوابق: (4 دیدگاه) ,

  تعصب نیست عزیزم برنامه فروش مناسب و برنامه ریزی مناسب دولت و صاحبان تولید هست که تو این بازار شلوغ خودرو تو آمریکا شرکت های آمریکایی هنوز هم پیشرو هستن.

  پاسخ
  1. (ali (CHEVY NOVA
   سوابق: (3235 دیدگاه) ,

   سال پیش ((53241 دستگاه کرایسلر 300)) به فروش رسید که در کل این خودرو را به ((نهمین مدل محبوب در آمریکا ))بدل کرد
   ((دوج چلنجر )) سال پیش(( 64433)) دستگاه از آن فروخته شده
   (( چارجر ))با فروش ((95437 ))دستگاه سال پیش فروش داشت
   ((فورد ادج ))با فروش(( 134588)) دستگاهی در سال پیش
   سال پیش(( 242195)) دستگاه از کراس اوور(( شورولت اکوئینکس)) فروخته شده و ((جی ام سی تراین)) نیز فروش(( 87925)) دستگاهی داشته است
   ((فورد فیوژن)) این سدان بسیار محبوب بوده به گونه‌ای که(( 265840)) دستگاه از آن فروخته شده
   ((دوج ))فروش ((489418 ))دستگاهی، رم 1500(( سومین خودروی پرفروش بازار آمریکا ))در سال 2016 بوده است.
   سال گذشته((574876 دستگاه سیلورادو فروخته شده ))و تنها فورد سری F توانست در امر فروش این خودرو را شکست دهد .((جی ام سی سیرا)) فروش ((221680 ))دستگاه فروش داشته
   این هست محبوبیت امریکن کارز در خود امریکا

   پاسخ
   1. (ali (CHEVY NOVA
    سوابق: (3235 دیدگاه) ,

    ضد امریکاییها این امار فروش رو نفی میکنن چون به غیر از نفی کردن کاری بلد نیستن
    اما حیف که واقعیت عوض شدنی نیست

    پاسخ
    1. (ali (CHEVY NOVA
     سوابق: (3235 دیدگاه) ,

     اونقدر دیس بدید تا خسته شید
     محبوبیتشون رو با 1000000000000 دیس هم نمیشه پنهان کرد

    2. امیرحسین
     سوابق: (95 دیدگاه) ,

     البته یه سری هم به فروش خودرو های لوکس بزنید بد نیست

    3. MPH
     سوابق: (408 دیدگاه) ,

     خداییش با کی داری حرف میزنی؟؟؟؟؟؟؟آمار فروش رو نفی میکنن؟؟؟؟کی نفی میکنه؟؟؟؟
     آمار فروش 2016رو چه زود فراموش کردی،اشکال نداره برات یادآوری میکنم
     بجز در بخش تراکها در تمام بخشهای دیگه پرفروشترین خودروها تو بازار آمریکا غیر آمریکایی ان اگه فراموش کردی ارجاعت میدم به “پرفروشترین برندها و خودروهای بازار امرکا در سال2016”
     در بین 15 خودروی لوکس پرفروش بازار آمریکا در سال 2016 حتی یک خودرو با برند امریکایی نیست!!!!!
     چی دارین که کسی انکار کنه…
     😕😕😕

    4. Kamran cooper
     سوابق: (115 دیدگاه) ,

     هیس
     چه خبره
     برادر من علی عزیز یه نگاه به تعداد کامنتات بکن
     یه مقدار آرامش
     یکم تجدید قوا
     اندکی سکوت
     والا بخدا

    5. MPH
     سوابق: (408 دیدگاه) ,

     چند نکته در مورد کامنتم روشن کنم
     1.جایی که گفتم پرفروشترین خودروها (بجز پیکاپها) تو آمریکا غیر امرکایین منظورم 3 خودروی پرفروش هر سگمنت بوده،بعضی وقتام بیشتر!!!!!
     2.امرکا=امریکا
     ‘ی’رو فراموش کردم بزارم به دیده منت قبول کنین!!!!

    6. فقط تویوتا و هوندا
     سوابق: (428 دیدگاه) ,

     من خودم عاشق ماشینای ژاپنی ام. ولی از ته قلبم ماشینای آمریکایی رو دوست دارم گرچه بعضی وقتا انکار می کنم 🙂 . اصن مگه میشه ماشین های آمریکایی رو دوست نداشت؟ نه میشه؟بابا یه ماشین باز و عاشق ماشین باید براش اصالت یه برند جزو فاکتورهای اصلی باشه. اصلاً به نظر من کسی که اصالت یه خودروساز براش اهمیتی نداره عشق ماشین نیس. (البته برنخوره به بعضیاها ولی به نظرم عین واقعیته) اینارو گفتم که به این نتیجه برسم کسایی که این همه دیس لایک الکی به ماشین های آمریکایی میدن هیچی از ماشین سرشون نمیشه. آره خود منم ممکنه سر یه موضوع خاصی به ماشینای آمریکایی دیس لایک بدم اما بر مبنا و واقعیت میدم. من واقعاً نمیفهمم واسه چی این همه دیس لایک خوردن علی آقا. غیر اینه که واقعیتو گفتن؟ فقط 2 تا احتمال وجود داره: یا از ماشین و برندها هیچی سرشون نمیشه یا به شدت دارن میسوزن از این واقعیت ها. درآخر هم تاکید میکنم اصالت اصالت اصالت. خودرروسازان آمریکایی سراسر اصالتن. همین یه ویژگی بس که باید عاشقشون بود.

    7. (ali (CHEVY NOVA
     سوابق: (3235 دیدگاه) ,

     فقط تویوتا و هوندا عزیز
     داداش صحبت هات عین واقعیت هستش
     المانی بازا تحمل واقعیت رو ندارن

 3. Mohamad
  سوابق: (33 دیدگاه) ,

  چه غولیه سیلورادو.
  جون میده واسه کویر.

  پاسخ
 4. حسين
  سوابق: (125 دیدگاه) ,

  در اقتصاد و بازرگانی بحثی هست به اسم out sourceing ، یا همون یافتن منابعی غیربومی برای ساخت محصولات که قیمت تمام شده محصول رو برای مصرف کننده تا حد بسیار بالایی کاهش میده ، مواردی مثل دستمزد پایین تر ، مواد اولیه ارزان و مالیات کمتر باعث شده تا شرکتهای بزرگ و چند ملیتی مثل غولهای بزرگ ماشین سازی دنیا قسمتی از خط تولیدشون رو به کشورهایی با منابع ارزانتر منتقل کنند . باتوجه به اینکه محصولات دارای برند کشور مبدا مالیات و گمرک هم نمی پردازند ، باعث میشه تا فروششون در کشور مادر بالا تر باشه و طیف بیشتری از مشتری رو پوشش بدن . با توجه به سیاست جدید ترامپ مبنی بر بازگرداندن شرکتها به موطن اصلی ، این موضوع ممکنه در کوتاه مدت باعث ایجاد اشتغال در امریکا باشه اما با افزایش هزینه تولید و طبعا افزایش قیمت تمام شده محصول و نیز اقدامات متقابل کشورها در افزایش مالیات و عوارض گمرکی کالاتای وارداتی از امریکا ، باعث افت تولید و درنتیجه بیکار شدن مجدد کارگران و تعدیل نیرو خواهد شد

  پاسخ
 5. MPH
  سوابق: (408 دیدگاه) ,

  .
  بیشترشون مال گروه کرایسلرن
  6تاشون!!!!!!!!

  پاسخ
 6. asa
  سوابق: (564 دیدگاه) ,

  درسته که این ماشین ها در خارج از خاک امریکا تولید میشوند ولی درواقع تمام مهندسی ،طراحی و مراحل توسعه این ماشین ها عموما توسط خود امریکایی ها انجام میگیره . پس با این حساب تمام این ماشین ها کاملا امریکایی به حساب میان . صرفا تولید شدن در کانادا که صنعت اتومبیل قوی نداره دلیل نمیشه کرایسلر ۳۰۰ کانادایی به حساب بیاد . اگه اینجوری بود اکثر شاسی بلند های مرسدس و مخصوصا بی ام دبلیو هم در امریکا ساخته و حتی توسط خود امریکایی ها مهندسی و طراحی میشه .

  پاسخ
  1. (ali (CHEVY NOVA
   سوابق: (3235 دیدگاه) ,

   asa
   دمت گرم که مثل همیشه واقعیت رو گفتی و افرادی که واقعیت رو مثل همیشه نمیبینند نفی میکنندش
   المان بدون پشتی بانی امریکا در حد مجارستان هم نیست

   پاسخ
   1. شاهین
    سوابق: (3418 دیدگاه) ,

    دوست عزیز کسی نگفت این خودروها کانادایی یا مکزیکی هستن! فقط گفته شده در کشور آمریکا تولید نمیشن،همین!
    حالا دلیل حرف های شما رو متوجه نمیشم. کسی چیزی نگفته که! همه چی آرومه 🙂

    پاسخ
    1. MPH
     سوابق: (408 دیدگاه) ,

     آدم شاخ درمیاره!!!!!!!
     کسی هیچیم نگه بعضیا انگار با خودشون درگیرن والا

   2. Das Beste Oder Nichts
    سوابق: (224 دیدگاه) ,

    البته امریکا بدهکار ترین کشور دنیاست.

    خواهش میکنم پدال این کامنت های نامربوط رو تایید نکنه.

    پاسخ
 7. FERRUCCIO LAMBORGHINI
  سوابق: (10319 دیدگاه) ,

  این کرایسلر 300 خیلی طراحی باابهت و دل چسپی داره.
  حیف که قراره تولیدش متوقف بشه.

  پاسخ
 8. حمیدرضا
  سوابق: (1150 دیدگاه) ,

  دقیقا سه خودروی اول امریکایی ها تراک های غول پیکرن خیلی خرید این ماشین هابرای من عجیبه ول اون دوتادوج روبگو چه هیولاهایی هستن حتی در تیپ های پایه هم ادم از دیدنشون لذت تمام رو میبره

  پاسخ
 9. آرمین
  سوابق: (66 دیدگاه) ,

  فققققققط چلنجر. الهی قربون اون طراحش برم

  پاسخ

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.
x