ده ابرخودروی شگفت‌انگیز ناشناخته

چند هفته‌ای از برپایی نمایشگاه خودروی ژنو می‌گذرد. برخلاف نمایشگاه‌های خودرویی آمریکا در نمایشگاه ژنو شاهد حضور خودروهای گران‌قیمت میلیون دلاری بودیم. حالا با گذر از نمایشگاه خودروی ژنو بد نیست با سوپراسپرت های سطح بالا از کمپانی‌های ناشناخته آشنا شویم.

top-10-boutique-supercars-you-didnt-know-existed
DS مدل E-Tense
سیتروئن با رونمایی این مدل در نمایشگاه ژنو نشان داد که برند پریمیوم DS واقعاً یک برند لوکس است.E-Tense با ظاهری جذاب یک سوپراسپرت تمام الکتریکی است که 402 اسب بخار نیرو و 516 نیوتن متر گشتاور تولید می‌کند. این خودروساز فرانسوی ادعا می‌کند که این کانسپت می‌تواند مسافت 360 کیلومتری را در جاده و مسافت 310 کیلومتری را در حالت ترکیبی طی کند. شاسی این خودرو که از جنس فیبر کربن مونوکوک است وزن 1634 کیلوگرمی این خودرو را تحمل می‌کند. به نظر می‌رسد که سیتروئن قصد دارد برای گسترش برنامه‌های DS، این برند را با خود به آمریکا ببرد.

DS E-Tense Concept
DS E-Tense Concept

تریون نِمسیس RR
شرکتی را سراغ دارید که از تریون از خودراضی‌تر باشد؟ واقعاً تولید 2000 اسب بخار نیرو در نمسیس RR ضروری به نظر می‌رسید؟ طراحی این خودرو با اندیشه‌ی آمریکایی قدرت بیشتر توسعه یافته است. زیر کاپوت این خودرو پیشرانه هشت سیلندر (V8) حجیم 9.0 لیتری توربوی دوقلو قرار گرفته است که همان‌طور که اشاره شد قادر به تولید 2000 اسب بخار نیرو است. نمسیس RR به لطف پیشرانه قدرتمندش تنها در 2.8 ثانیه از صفر به 96 کیلومتر بر ساعت می‌رسد و نهایت سرعت 434 کیلومتر بر ساعت را ثبت می‌کند. مشخصات این خودرو به طرز عجیبی مضحک است بااین‌حال هر کسی دوست دارد با این خودرو رانندگی کند.

Trion Nemesis RR
Trion Nemesis RR

آپولو آرو
شاید نام گامپرت آپولو به گوشتان خورده باشد اما آرو (به فارسی پیکان) خودروی جدید کمپانی آپولو است. این خودروساز آلمانی که در چند سال اخیر با بحران مالی مواجه بود با سرمایه‌گذاری قابل‌توجه می‌خواست که با قدرت به این عرصه بازگردد بنابراین با معرفی اررو در نمایشگاه ژنو بازگشت پر سروصدایی را رقم زد. رولند گامپرت هنوز در رأس کار قرار دارد اما این شرکت با حذف نام گامپرت درصدد احیای برند خود برآمد.

Apollo Arrow
Apollo Arrow

این سوپراسپرت جذاب به کمک پیشرانه هشت سیلندر 4.0 لیتری توربو دوقلوی آئودی می‌تواند 1000 اسب بخار نیرو و 1003 نیوتن متر گشتاور تولید کند. وقتی خودروی آرو را از نزدیک می‌بینید تمام جزییات آن شما را به خود جذب می‌کند. به نظر می‌رسد که این خودرو در این کلاس ماندگار می‌شود.


زنوو ST1
زنوو که تاریخچه جالبی دارد اولین بار ST1 را با قدرت 1104 اسب بخار و گشتاور 1429 نیوتن متری معرفی کرد؛ اما قضیه‌ی این خودروساز دانمارکی زمانی جالب شد که تاپ گیر ST1 را مورد بررسی قرار داد. در تست جاده‌ای برنامه‌ی تخت گاز وقتی‌که استیگ پشت فرمان بود این خودرو نتوانست سریع‌تر از فورد فوکوس ST حرکت کند و بعد از پشت سر گذاشتن مشکلات مختلف آتش گرفت. البته زنوو فاجعه‌ی برنامه‌ی تاپ گیر را به‌نوعی تکذیب کرد و اعلام کرد که استیگ خودرو را در دمای پایین و شرایط بارانی شدید که رانندگی توصیه نمی‌شود رانده است. به‌صورت غیررسمی هم اعلام شده که این خودرو سرعت 304 کیلومتر بر ساعت را در مسیر تست تخت گاز ثبت کرده که بیشترین سرعت ثبت‌شده در زمان خود بوده است. این شرکت که از نحوه بررسی برنامه‌ی تخت گاز شاکی بود همچنین اشاره کرد که این برنامه حتی شتاب صفر تا 96 کیلومتر بر ساعت 2.69 ثانیه‌ای این خودرو را در شرایط آسفالت مرطوب اعلام نکرده است.

Zenvo ST1
Zenvo ST1

در حال حاضر زنوو با معرفی ST1 به دنبال پشت سر گذاشتن داستان‌های قبلی است. این خودرو با هدف کاهش وزن، پایین آوردن مرکز گرانش و افزایش نیروی رو به پایین، تغییراتی در آئرودینامیکی و استایل داشته است؛ اما بزرگ‌ترین تغییری که در این خودرو دیده می‌شود پیشرانه‌ی آن است. پیشرانه 5.9 لیتری هشت سیلندر (V8) این خودرو با یک جفت سوپرشارژر همراه شده است. متأسفانه زنوو در نمایشگاه ژنو اطلاعات و مشخصات عملکردی ST1 را اعلام نکرد اما می‌توان حدس زد که این خودروی جدید عملکردی فراتر از ST1 دارد.
ST1 مثل مدل پیشین تنها به تعداد محدود 15 دستگاه به تولید می‌رسد.


ماروشا B2
ماروشا B2 به‌واقع مثل یک سورپرایز است چرا که واقعاً در روسیه تولید شده است. دومین سوپر اسپرت روسیه که به دنبال ماروشا B1 تولید شده است چهره‌ای تهاجمی مانند خودروهای بازی‌های رایانه‌ای نید فوراسپید دارد. این خودرو از روی همان پلت فرم B1 ساخته شده است اما یک پیشرانه‌ی 3.5 لیتری کازورث شش سیلندر (V8) در قلب آن قرار گرفته است که قدرتی بین 245 تا 420 اسب بخار نیرو تولید می‌کند. این میزان نیرو به‌اندازه‌ی قدرت 1000 اسبی خودروهای دیگر نیست اما این خودرو واقعاً شگفت‌انگیز است. ماروشا B2 در نمایشگاه خودروی فرانکفورت سال 2009 به نمایش گذاشته شد.

Marussia B2
Marussia B2

W موتورز فنیر سوپراسپرت
شاید با خودروی لیکان هایپراسپرت شرکت W موتورز که در قسمت هفتم فیلم سریع و خشمگین (Fast and Furious 7) هم حضور داشت آشنا باشید اما آیا می‌دانستید که خودرویی بهتر هم وجود دارد؟ لیکان هایپراسپرت اولین سوپراسپرت عرب‌ها بود که با پیشرانه‌ی 3.8 لیتری شش سیلندر خطی 780 اسب بخار نیرو و 960 نیوتن متر گشتاور تولید می‌کرد؛ اما فنیر سوپراسپرت با موتور 4.0 لیتری شش سیلندر توربوی دوقلو می‌تواند 900 اسب بخار نیرو و 1200 نیوتن متر گشتاور تولید کند. این حجم بالا از قدرت تولیدی باعث شده که این خودرو در 2.7 ثانیه از صفر تا 100 کیلومتر بر ساعت شتاب بگیرد. در قیاس با لیکان هایپراسپرت تمرکز گروه طراحی این خودرو بیشتر به سمت طراحی مسابقه‌ای بوده است. از آنجایی که تنها 25 دستگاه از این خودرو تولید می‌شود. احتمالاً تنها در اینترنت این خودرو را می‌بینید!

W Motors Fenyr Supersport
W Motors Fenyr Supersport

مازانتی اِوانترا
محبوب‌ترین و شناخته‌شده‌ترین سوپراسپرت ها در ایتالیا تولید می‌شوند اما این خودرو برخلاف سایرین چندان شناخته شده نیست. مازانتی اوانترا در نمایشگاه خودروی تاپ مارکز موناکو 2013 رونمایی شد. سالانه تنها 5 دستگاه از این خودرو به تولید می‌رسد و خریداران دو پیشرانه را پیش روی خود می‌بینند: پیشرانه شش سیلندر توربوشارژ با قدرتی بیش از 600 اسب بخار نیرو و پیشرانه‌ی هشت سیلندر 7.0 لیتری با 701 اسب بخار نیرو و 847 نیوتن متر گشتاور. این سوپراسپرت 1303 کیلوگرمی با پیشرانه‌ی قدرتمندش قادر است در 3.2 ثانیه از صفر تا 96 کیلومتر بر ساعت شتاب بگیرد.

Mazzanti Evantra
Mazzanti Evantra

ریماک کانسپت وان
ریماک کانسپت وان و کانسپت S به صورت رسمی در نمایشگاه خودروی ژنو به نمایش گذاشته شدند. بازدیدکنندگان از این نمایشگاه به‌اتفاق این خودرو را تحسین می‌کردند. با این‌که هر دو خودرو بسیار قدرتمند هستند کانسپت S به‌عنوان خودروی قوی‌تر و با آئرودینامیک بهتر معرفی شده است. این شرکت سوپراسپرت کرواتی اخیراً بر روی مهندسی باتری‌ها فعالیت داشت بنابراین مواجه با خودرویی الکتریکی چندان دور از ذهن نبود. به گفته‌ی این شرکت، مدل‌های به نمایش گذاشته‌شده همان مدل‌های تولیدی بودند.

Rimac Concept One
Rimac Concept One

قدرت خروجی کانسپت وان که با باتری‌های لیتیوم یونی 8450 سلولی تغذیه می‌شود به 1073 اسب بخار نیرو و 1600 نیوتن متر گشتاور می‌رسد. ریماک ادعا می‌کند که کانسپت وان می‌تواند 330 کیلومتر را در حالت الکتریکی بپیماید. البته این شرکت دقیقاً مشخص نکرده است که این 330 کیلومتر در چه شرایطی از رانندگی حاصل می‌شود. این خودرو با وزن 1852 کیلوگرم چندان سبک به نظر نمی‌رسد؛ اما این وزن با احتساب چهار موتور الکتریکی و چهار گیربکس معقول به نظر می‌رسد.
کمپانی ریماک به خودروی کانسپت وان بسنده نکرده است و مدل قدرتمندتر این خودرو یعنی کانسپت S را معرفی کرده است. قدرت تولیدی کانسپت S که 54 کیلوگرم سبک‌تر از کانسپت وان است به ارقام شگفت‌انگیز 1365 اسب بخار نیرو و 1800 نیوتن متر گشتاور رسیده است!


آرش AF10
کمپانی آرش ادعا می‌کند که AF10 یک پیشرانه‌ی پیچیده دارد و در حالی که توضیحات پیرامون این خودرو ما را به دنیای فیلم‌های علمی تخیلی می‌برد این خودرو واقعاً واقعی است و در نمایشگاه خودروی ژنو 2016 به نمایش گذاشته شده است. این سوپراسپرت خاص 2080 اسب بخار نیرو را از پیشرانه هیبریدی‌اش بیرون می‌کشد. پیشرانه‌ی این خودرو که ترکیبی از یک موتور 6.2 لیتری هشت سیلندر (V8) سوپرشارژ و چهار موتور الکتریکی است همچنین قادر است گشتاور حیرت‌انگیز 2280 نیوتن متری را به چرخ‌ها منتقل کند. آرش دو گیربکس شش سرعته دستی و اتوماتیک با آپشن تعویض دنده از پشت فرمان را برای این خودرو تدارک دیده است.

Arash AF10
Arash AF10

مدل هیبریدی استاندارد این خودرو قیمتی 1.6 میلیون دلاری دارد و آپشن تریم مسابقه‌ای با ویژگی‌های ساختار محافظ سرنشین، پوشش ویژه، سیستم اطفا حریق و سیستم مخابره داخلی 100 هزار دلار دیگر آب می‌خورد. البته اگر تنها به دنبال یک سوپراسپرت جذاب هستید می‌توانید با هزینه‌ی پایین‌تر 495 هزار دلاری این خودرو را با پیشرانه هشت سیلندر 550 اسب بخاری تحویل بگیرید.


دِویل 16
در این لیست شاهد خودروهایی با قدرتی بیش از 1000 اسب بخار و یا خودروهای هیبریدی با نیروی 2000 اسب بخاری بودیم؛ اما چه خودرویی واقعاً هیجان‌انگیزتر است؟ نظرتان در مورد یک خودروی 4515 اسب بخاری چیست؟ این اعداد دقیقاً مطابق با چیزی است که شرکت عربی دویل ارائه کرده است.

Devel Sixteen
Devel Sixteen

دویل سال گذشته خودروی دویل 16 با پیشرانه‌ی 12.3 لیتری شانزده سیلندر (V16) با چهار توربوشارژ را معرفی کرده است. طبق ادعای این خودروساز این خودرو قادر است 5000 اسب بخار نیرو تولید کند، در 1.8 ثانیه از صفر تا سرعت 96 کیلومتر بر ساعت شتاب بگیرد و نهایت سرعت دیوانه‌وار 563 کیلومتر بر ساعت را ثبت کند. البته فعلاً نمونه پروتوتایپ (آزمایشی) این خودرو تولید شده است و نمونه صنعتی تولیدی آن هنوز در مرحله‌ی ساخت است.

منبع: autoguide

درباره نویسنده

تصویر پروفایل مهدی نیک سیرت

دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی شیمی، نویسنده و مترجم اخبار و مطالب دنیای خودرو در سایت پدال

23 دیدگاه

  1. بهنام طیبی
   سوابق: (4510 دیدگاه) ,

   دوست عزیز زیاد تعجب نکن این خودرو ساختن و دست انداختن عرب ها زودباور رو.
   سریعترین خودروها متعلق به بوگاتی و کوینخ زگ و هنسی ونوم میباشد و بس.

   پاسخ
  2. تصویر پروفایل Carbonado Aventador
   Carbonado Aventador
   سوابق: (3766 دیدگاه) ,

   البته یه سالی هست که معرفی و رونمایی شده!
   با 5000 اسب کنار میام چون الان تلنولوژی گرفتن این توان اومده!
   ولی 563کیلمتر بر ساعت به صورت تئوری میشه!
   چون از سرعت بالای 400 تا اصطکاک ماشین با سطح جاده خیلی ناچیزه و به کمک بالچه و اسپویلر رو زمین نگهش میدارن!
   درکل این سرعت به صورت تئوری با این قدرت میشه…ولی الان کدوم پیست وجود داره که بشه تو اونجا به 563کیلومتر درساعت رسید؟؟؟

   پاسخ
   1. pagani
    سوابق: (455 دیدگاه) ,

    تو خوزستان اتوبان هایی هست درسته که کیفیت بالایی ندارن ولی بیشتر از 100 کیلومتر مسیر مستقیمه.
    خب تو عربستان اتوبان با 500 کیلومتر طول هست بدون یه پیچ.با کیفیت پیست. 20 کیلومترشو میبندن تستش میکنن.

    پاسخ
  3. pagani
   سوابق: (455 دیدگاه) ,

   آپولو آرو=p1+یکم خط خطی
   آپولو انگار p1 برداشته تیون کرده.
   نگاش کنین……..

   پاسخ
 1. بهنام طیبی
  سوابق: (4510 دیدگاه) ,

  دویل 16 یک خودرو کاملا خالی بندی که فقط عرب ها سرکیسه کرده و همین.
  این خودرو عمرا 5000 اسب بخار باشه و نهایت سرعتش زیر 380 کیلومتر در ساعت.
  دویل 16 فقط خودروی مدل مفهومی و جذاب و هیچ وقت ن تست میشه و ن تولید محدود.
  این خودرو فقط جنبه نمایشی داره

  پاسخ
 2. king 918
  سوابق: (2003 دیدگاه) ,

  تمام این ده تارو با یه 918 عوض نمیکنم حتی تو رویا ……..

  پاسخ
 3. Infinite
  سوابق: (228 دیدگاه) ,

  تریون نِمسیس RR به نوعی بهترین خودرویی هست که در آسفالت 8 میشه خرید (به شرط تقویت کامل خودرو) . ماروشا B2 و مازانتی اوانترا دوست داشتنی هم در این بازی هستند.
  انتخاب من در این لیست بی شک خودروهای ریماک هستند. ریماک رو دوست داشتم و دارم…

  پاسخ
 4. احمد باقری
  سوابق: (4715 دیدگاه) ,

  دنیای این سوپر اسپرت ها هم دنیاییه، عشق سرعت وشتاب.

  پاسخ
 5. ارمان
  سوابق: (1204 دیدگاه) ,

  این ماشینا با تمام زیباییشون سره 2000 کیلومتر اتیش میگیرن
  اگر واقعا دلتون هایپر کار میخواد و میخواین سالم از ماشین بیاین بیرون بایدو باید برین و از برند های خاص خرید کنید
  به نظرم اینا فقط طراحی بدنه دارن اخرشم 6تا موتور تویوتا یاریس میبندن به هم 18 تا توربو میزارنیاریس
  فقط یه نگاه به تویوتا f-1 بندازین کمپانی به اون عظمت 10 ساله داره روش کار میکنه

  پاسخ
  1. تصویر پروفایل Carbonado Aventador
   Carbonado Aventador
   سوابق: (3766 دیدگاه) ,

   به قول کلارکسون
   وقتی شرکت هایی مثل لامبورگینی و فراری و امثالهم هستن چرا من باید برم از یک شرکت تازه تاسیس یه ماشین ناشناخته بخرم!!!!!!
   الان با پول زنوو میشه یه آونتادور یا f12 گرفت!!!!
   الان کی حاضره از f12 و آونتادور بگزره و st1 رو بخره؟؟
   هرکی حاضره اعلام حضور کنه!

   پاسخ
   1. Archi KHAN
    سوابق: (1751 دیدگاه) ,

    والا …

    اصلا :
    ” خودروسازی یعنی فراری و پورشه “

    پاسخ
 6. علیرضا
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  اولا 5000 هزار اسب گرفتن کار غیر ممکنی نیست الان جتهای جنگنده 150000 اسب قدرت دارن دوما این ماشینا رو تو پیست تست نمیکنن مثه تراست که دیوار صوتی رو شکست میرن کنار دریاچه نمکی صحرایی چیزی سوما هیشکی نمیتونه با سرعت 500 کیلومتر رانندگی کنه حتی کمتر کسی از صاحبان بوگاتی با ماکسیمم سرعتش رانندگی کردن پس دلیلی بر خالی بندی بودن نیست

  پاسخ
 7. مهدی
  سوابق: (4 دیدگاه) ,

  داداش موتور جنگنده کلا ساختارش با موتور این ماشینا فرق داره هاااا
  حالا بگذریم وقتی لامبو و پاگانی و مکلارن و امثالهم که مطمعنم تو تست جاده ای از زمین تا اسمون از این ماشینا سرترن ،هستن چرا بیان ماشینی بخرن که ایمنیش در حد پراید باشه تازه یه نکته امید وار کننده هم هست که باید بگم :دقت کردین پراید اتیش نمیگیره!!!!!

  پاسخ
 8. behrouz
  سوابق: (29 دیدگاه) ,

  یه چیزی یادتون رفته af10 ارش یه ماشین فوق العاده هست ، صاحبشم یه ایرانی هست، نبوغ ایرانی رو ببین ؟تو انگلیس خیلی مورد توجه قرار گرفته دمت گرم ارش فربود

  پاسخ
 9. behrouz
  سوابق: (29 دیدگاه) ,

  تو امریکا هم رضوانی موتورز هست که یه ایرانیه سوپر اسپرت میسازه ! اسم ماشینش رضوانی بیست هست تو یوتیوپ سرچ کنین میاد فیلمش! جالب اینه که جی لنو هم سراغ ماشینش رفته و به برنامش برده! ایران و ایرانی عشقه* عربها که چیزی از خودشون ندارن او ماشین دویل هم ساخت یه امریکایی هست تو دبی!؟

  پاسخ

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.
x