چشم اندازهفته نامه

معرفی سبک‌وزن‌ترین خودروهای تاریخ

دو دلیل اصلی برای کاهش حداکثری وزن یک خودرو وجود دارد: یکی از آن‌ها طبق گفته کالین چپمن، اسطوره لوتوس به خاطر اضافه شدن سبکی به منظور کمک به بهبود پرفورمنس یک خودرو در مسابقه می‌باشد. دلیل دوم نیز کاهش مصرف سوخت است تا به این ترتیب بار کاری پیشرانه کاهش یابد. (توضیح: وزن و جرم دو مقوله متفاوت هستند. جرم مقدار ذرات تشکیل دهنده یک جسم است درحالی‌که وزن نیروی گرانشی‌ای است که از طرف زمین به جسم وارد شده و آن را به سمت خود می‌کشد. واحد یا یکای جرم برابر با گرم و کیلوگرم بوده درحالی‌که واحد وزن برابر با نیوتون می‌باشد و به همین خاطر وزن از جنس نیرو است. متأسفانه در همه‌ی مقالات خودرویی ما از وزن صحبت می‌کنیم درحالی‌که باید کلمه جرم بکار برود اما به خاطر ملموس بودن بیشتر کلمه وزن ما نیز در ادامه همین کلمه را به کار می‌گیریم).

در طول این سال‌ها ساختن خودروهای جاده‌ای بسیار سبک سخت‌تر شده که دلیل آن نیز تجهیزات ایمنی الزامی و ساختارهای تصادف بهتر می‌باشد. برخی از خودروهای حاضر در لیست ما پیش از الزامی شدن قوانین یاد شده تولید شده‌اند و چندین خودرو هم وجود دارند که واقعاً با دیدن آن‌ها آرزو می‌کنید اصلاً سوارشان نشده و هرگز هم تصادف نکنید!

در حال حاضر مک لارن ادعا می‌کند هایپرکار اِلوا سبک‌ترین خودروی جهان است اما وزن رسمی این خودرو اعلام نشده است. ما واقعاً تحت تأثیر این خودرو قرار گرفته‌ایم زیرا چنین خودروی مدرنی دارای تجهیزات زیادی می‌باشد. هرچند احتمال دارد الوا سبک‌ترین خودروی تاریخ نباشد ولی می‌توان آن را در این دسته قرار داد. یکی از برجسته‌ترین افراد تاریخ که اهمیت زیادی به مقوله کاهش وزن می‌داده گوردون مورای است که نام او در تولید چند خودروی این لیست هم دیده می‌شود.

 • سیتروئن AX سال‌های 1986 تا 1998

وزن: 640 کیلوگرم

سیتروئن AX کوچک به عنوان یک خودروی شهری کم‌مصرف طراحی شده بود. این هاچبک سه درب در سبک‌ترین نسخه خود از پانل‌های پلاستیکی استفاده کرده و البته دارای فولاد با ضخامت‌های گوناگون به منظور دست‌یابی به وزن 640 کیلوگرم بوده است. AX به‌طور باورنکردنی‌ای در زمان خود آئرودینامیک بوده و ضریب درگ 0.31 را داشته است. در دل این خودرو پیشرانه‌های 4 سیلندر 1، 1.1 و 1.4 لیتری قرار می‌گرفته است. این خودرو هرچه جلوتر می‌رفته سنگین‌تر می‌شده و در نسخه AX GT وزن 722 کیلوگرمی داشته است. پیشرانه 1.4 لیتری این مدل قدرت 101 اسبی تولید کرده است.

 • کلان کراسادر سال‌های 1971 تا 1973

وزن: 615 کیلوگرم

این یک خودروی مبهم است اما توسط تیم کوچکی از مهندسان اسبق لوتوس ساخته شده است. کراسادر از شاسی مونوکوک فایبرگلاس بسیار قوی استفاده کرده و به‌صورت کیت هم عرضه شده است. پیشرانه 51 اسبی خودرو در عقب جای گرفته است. طراحی خودرو به‌طور باورنکردنی‌ای هوشمندانه انجام گرفته و تنها 615 کیلوگرم وزن دارد. کراسادر عمر کوتاه اما موفقی در رقابت‌ها داشت.

 • لوتوس ایلان سال 1962

وزن: 584 کیلوگرم

فلسفه پرفورمنس کالین چپمن از ساده‌سازی و کاهش وزن به منظور ایجاد توازن در محصولات جاده‌ای لوتوس سرچشمه می‌گرفت. لوتوس ایلان از نظر پرفورمنس به یک سنگ محک تبدیل شد. این خودرو وزن ادعایی 584 کیلویی داشته و اولین خودرویی است که از شاسی فولادی و بدنه‌ی فایبرگلاس استفاده کرده است. 22 مدل اول این خودرو از پیشرانه 1.5 لیتری استفاده کرده درحالی‌که مدل‌های بعدی به پیشرانه 1.6 لیتری مجهز بوده‌اند. با تغییر قوانین، این خودرو سریعاً سنگین شد.

 • مینی 850 سال 1959

وزن: 580 کیلوگرم

مینی یک خودروی کوچک، شیک و کم‌مصرف بود که درعین‌حال می‌توانست 4 نفر را حمل کند. این خودرو در زمان خود وزن 580 کیلوگرمی داشته و به پیشرانه 4 سیلندر 850 سی‌سی مجهز بوده است. اگرچه نسل اول مینی تا سال 1968 تولید شد اما بریتیش موتور کورپوریشن فهمید مینی اگر قوی‌تر باشد بهتر خواهد بود و به همین خاطر از فولاد ضخیم‌تر در آن استفاده کرده و وزنش را بالاتر برد. مدل‌های اولیه سال 1959 محبوب‌تر شدند و مدل‌های بعدی حتی موفقیت‌های بیشتری به دست آوردند. تا سال 1965 یک‌میلیون دستگاه از این خودرو به فروش رفت و چهار میلیونمین مینی هم در سال 1976 خط تولید را ترک کرد. تا سال 2000 تعداد 5387862 دستگاه از مینی در سراسر جهان فروخته شد.

 • مورگان سه چرخ سال 2020

وزن: 524 کیلوگرم

این کمپانی کوچک اما فوق‌العاده می‌گوید مورگان سه چرخ قیام علیه چهار چرخ های مدرن و مصنوعی است. هر خودرو به‌صورت دست‌ساز و با بدنه‌ای آلومینیومی و شاسی فولادی لوله‌ای تولید می‌شود. علاوه بر فریم چوبی و ساختار آلومینیومی، نبود چرخ چهارم و هرگونه تجهیزات و صندلی برای سرنشینان دیگر باعث شده وزن این خودرو تنها 524 کیلوگرم باشد. با مورگان 3 چرخ نباید مسابقه داد بلکه باید لذت برد. پیشرانه 68 اسبی این خودرو نیروی خود را از طریق گیربکس 5 سرعته مزدا به چرخ عقب می‌دهد.

 • کاترهام سِوِن سال 2020

وزن: 500 کیلوگرم

خودروهای کاترهام هرگز نیازی به سنگین‌تر بودن نسبت به لوتوس 7 کالین چپمن نداشته‌اند. در واقع محصولات این شرکت بر پایه لوتوس 7 شکل گرفته‌اند و از همان فلسفه نیز پیروی می‌کنند. اکثر افراد معتقدند کاترهام سوپرلایت R400 سبک‌ترین محصول این شرکت بوده اما هیچ‌یک از محصولات کنونی این شرکت وزن بالاتر از نیم تن ندارند. نیروبخش این خودروها پیشرانه‌های دوراتک یا سیگمای فورد می‌باشد. مدل پایه کاترهام از پیشرانه 1.6 لیتری سیگما استفاده کرده و شتاب صفر تا 100 کیلومتر در ساعت 5 ثانیه‌ای دارد.

 • دِ توماسو واله لونگا سال‌های 1964 تا 1968

وزن: 500 کیلوگرم

دیگر خودروی گمنام این لیست محصول د توماسو ایتالیا بوده و همانند اکثر خودروهای این شرکت از پیشرانه فورد استفاده کرده است. البته درست نقطه مقابل خودروی پانترا با پیشرانه 8 سیلندر، واله لونگا از پیشرانه 4 سیلندر 1.5 لیتری فورد کورتینا استفاده کرده است. این خودرو از بدنه آلومینیومی و شاسی فریم فضایی استفاده کرده و تنها 500 کیلوگرم وزن دارد. شتاب صفر تا 96 کیلومتر در ساعت 6 ثانیه‌ای و سقف سرعت 250 کیلومتر در ساعتی جزو ویژگی‌های واله لونگا هستند. تنها 55 دستگاه از این خودرو تولید شد.

 • فیات 500 سال‌های 1957 تا 1975

وزن: 500 کیلوگرم

پیش از آنکه مینی خبرسازی کند بهترین خودروی کوچک شهری فیات 500 بود. نام این خودرو از پیشرانه کوچک و 479 سی‌سی گرفته شده و ربطی به وزن آن نداشته است. فیات 500 از دو سیلندر کمتر نسبت به مینی استفاده کرده است. قدرت این خودرو نیز کمتر از 20 اسب بخار بوده اما می‌توانسته چهار نفر را در دوران پس از جنگ حمل کند. این خودرو تا سال 1976 تولید شد و فروش حدود 3.5 میلیون دستگاهی را تجربه نمود. 500 در سال 2007 دوباره متولد شد اما وزن آن به خاطر استفاده از پیشرانه 4 سیلندر، تجهیزات ایمنی و رفاهی افزایش یافت.

 • رنو توئیزی سال‌های 2012 تا 2020

وزن: 450 کیلوگرم

بحث زیبا بودن یا نبودن رنو توئیزی به سلیقه افراد مربوط است؛ اما چیزی که برای ما مهم است وزن 450 کیلویی آن می‌باشد. با طول 2.3 متری و پهنای 1.4 متری، این خودرو در شهر گزینه‌ی جالبی است. توئیزی در اروپا قیمت حدود 8500 دلاری داشته و می‌توان درب‌ها را به‌صورت سفارشی انتخاب کرد. موضوع عجیب اینکه توئیزی در سال 2012 فروش خوبی داشته و تاکنون هم عرضه شده است.

 • LCC راکت سال‌های 1991 تا 1998

وزن: 386 کیلوگرم

LCC مخفف کمپانی خودروی سبک‌وزن است و راکت هم تنها محصول این شرکت که با مدیریت گوردون مورای و کریس کرافت راننده مسابقات تولید شد. آن‌ها از متریال سبک‌وزن و تمام دانش خود برای تولید این خودروی دو نفره استفاده کردند و به وزن قابل‌توجه 386 کیلوگرمی رسیدند. نیروبخش راکت پیشرانه 1 لیتری یاماها با قدرت 143 یا 165 اسب بخار بوده و باعث ایجاد شتاب 4.4 ثانیه‌ای می‌شده است. تنها 55 دستگاه از این خودرو تولید شد.

منبع
carbuzz

شاهین احمدزاده

نویسنده و مترجم مطالب مربوط به دنیای خودرو در سایت پدال

مطالب مشابه

‫۱۷ دیدگاه

 1. Reza

  ۱۹ فروردین ۱۳۹۹
  سوابق: (1200 ديدگاه)

  سوپراسپرت Sesto elemento رو یادتون رفت

  1. Hamidreza

   ۲۰ فروردین ۱۳۹۹
   سوابق: (620 ديدگاه)

   ماشین یک تنی میبینی اینجا؟

   1. Reza

    ۲۱ فروردین ۱۳۹۹
    سوابق: (1200 ديدگاه)

    یک تن نه 999 کیلوگرم

 2. مهراد

  ۱۹ فروردین ۱۳۹۹
  سوابق: (351 ديدگاه)

  عجب ماشینای باحالی 😍

  خیلی حال کردم با این مطلب

  1. GERMANY

   ۱۹ فروردین ۱۳۹۹
   سوابق: (369 ديدگاه)

   فقط از توئیزی خوشم نیومد
   تصور کن با اون طراحی تو پارکینگه میری سوارش میشی..

 3. مهراد

  ۱۹ فروردین ۱۳۹۹
  سوابق: (351 ديدگاه)

  LCC راکت دیوانه وار بنظر میرسه 😍

  شبیه ماشین های فرمول ۱ قدیمی فراری هستش

  خیلی دوس دارم واسه یبارم که شده تجربش کنم

 4. meysam

  ۱۹ فروردین ۱۳۹۹
  سوابق: (280 ديدگاه)

  برای من از همه جالبتر سیتروئن بود.
  چجوری با اون فرم اتاق تونسته به همچین ضریب درگی برسه واقعا جالبه اونم تو دهه 80 میلادی.

 5. حسین

  ۱۹ فروردین ۱۳۹۹
  سوابق: (2200 ديدگاه)

  کاش موتور قوی تر روشون بود!

 6. Hamidreza

  ۱۹ فروردین ۱۳۹۹
  سوابق: (620 ديدگاه)

  د توماسو

 7. 911 lover

  ۱۹ فروردین ۱۳۹۹
  سوابق: (29 ديدگاه)

  جای پرایدای زیر مدل 90 خالیه

 8. Mrbagheri

  ۱۹ فروردین ۱۳۹۹
  سوابق: (5 ديدگاه)

  پس bac mono چی ؟

 9. Zonda R

  ۱۹ فروردین ۱۳۹۹
  سوابق: (1783 ديدگاه)

  توییزی رو تو نمایشگاه بین المللی تهران اورده بودن
  چه روزگاری بود خودروی فرمول یک رنو
  مگان جدید
  بنز بی ام و محصولات کامل تویوتا و لکسوس و….. همه در نمایشگاه بین المللی تهران بودن
  یادمه تویوتا chr رو اورده بودن و قرار بود بین 130 تا 160 بدن همه میگفتن میرزه؟!!

  1. SS

   ۲۲ فروردین ۱۳۹۹
   سوابق: (317 ديدگاه)

   بله واقعا تحولی بود … 😞
   حتی اگر اکثر مردم توان خرید ماشین ها رو نداشتن اما جو امیدواری به اینکه تحولی در بازار های پایینتر و ابعاد دیگر زندگی هم ایجاد بشه وجود داشت. البته برای عشق ماشین ها فقط “دیدن” این ماشین ها هم خالی از لطف نبود!
   من در اون نمایشگاه توییزی رو ندیده بودم در دنیای خودروهای یکی دو تنی خودروی 450 کیلوگرمی الکتریکی ایده جالبی هست.

 10. M3csl

  ۱۹ فروردین ۱۳۹۹
  سوابق: (60 ديدگاه)

  گوردون مورای قفل بوده روی عدد ۳۸۶ انگار.

  مک لارن اف یک رو در ساختش مشارکت کرد با حداکثر سرعت ۳۸۶ کیلومتر بر ساعت،،

  LCC رو هم مشارکت در ساخت داشته با حداکثر وزن ۳۸۶ کیلوگرم.

  1. Saeed

   ۲۰ فروردین ۱۳۹۹
   سوابق: (609 ديدگاه)

   البته مک‌لارن F1 متوسط سرعتش ۳۸۶ کیلومتر بوده
   حداکثر سرعتی که ثبت کرده بود ۳۹۱ کیلومتر بود
   اما جدا از رکوردش
   هنوزم انگار از سیاره دیگه اومد
   فکر کنم بیشتر از ۲۰ سال سریع‌ترین مک‌لارن بوده
   Still Legendary…..

 11. سینا BMW

  ۱۹ فروردین ۱۳۹۹
  سوابق: (401 ديدگاه)

  زیاد از محصولات مورگان خوشم نمیاد . سعی دارن خودشون رو بیش از اندازه قدیمی نشون بدن. حالا اگه موستانگ رو رو با قیافه ۴۰ سال پیش بسازن خیلی خوبه ولی اگه ماشین ۲۰۲۰ رو با قیافه ی ۸۰ سال قبل بسازیم زیاد خوب نیست.

 12. ارشیا

  ۲۰ فروردین ۱۳۹۹
  سوابق: (229 ديدگاه)

  جداً مکلارن فک کرده الوا سبک ترین ماشین دنیاس؟؟ عمرا اگه زیر ۳۸۶ کیلو باشه فقط وزن موتور خالیش بیشتر از ۳۸۶ کیلو میشه😂😂😂

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا
بستن