شاسی‌بلندهای فراموش‌شده (قسمت دوم)

ممکن است که تب تند ایجاد شاسی بلندها به زمان‌های اخیر بازگردد و برای بسیاری نیز این‌چنین است. اگرچه که ریشه‌های این‌گونه خودروها به جنگ جهانی دوم و خودروی جیپ بازمی‌گردد، اما این خودروها واقعاً تا دهه‌ی 90 این‌چنین محبوبیتی نداشتند. حتی با آن تاریخچه‌ی نسبتاً کوتاه، به‌هرحال تعداد شگفت‌انگیزی از مدل‌ها بودند که با موج‌های جدید صنعت خودروسازی از یادها فراموش شدند. چه تعداد از این شاسی بلندها را به یاد می‌آورید؟

جیپ‌ستر کماندو (1950-1948، 1973-1967)
پس از جنگ جهانی دوم، زمانی که ویلیز تلاش‌های اولیه‌ی خود را برای تغییر نام تجاری به‌سوی مقاصد زمان صلح انجام داد، خودرویی اسپورت از CJ-2A را طراحی نمود. این رودستر دیفرانسیل عقب با نام VJ-2 جیپستر (ترکیبی از جیپ و رودستر) کماندو نام گرفت. کماندوهای اولیه سقفی تاشو داشتند اما خبری از پنجره‌های کناری نبود. با 63 اسب بخار قدرتی که از پیشرانه‌ی 4 سیلندر 2.2 لیتری ویلیز به دست می‌آمد و با گیربکس 3 سرعته ی دستی، این خودرو اصلاً اسپورت نبود.
کماندو در سال 1967 دوباره متولد شد. بدنه‌ی جدید کاری ملایم‌تر از طراحی دو در اصلی بود و از پیشرانه‌های 75 اسب بخاری هوریکان و 160 اسبی استفاده می‌نمود. AMC در سال 1970 جیپ را به دست آورد و تولید این خودرو را تا سال 1973 و با استفاده از پیشرانه‌های 100 و 110 اسبی ادامه داد.

Jeepster Commando 1948

1967-Jeep-Jeepster-Commando
کیا موهاوی (2010-2009)
کانسپت بزرگ کیا با نام KCD-II در اتوشو دیترویت به همگان معرفی شد اما مدل نهایی با نام موهاوی که از این خودرو پیروی می‌نمود در زمانی نامناسب به بازار عرصه شد. بهای سوخت بالا بود و افراد کمی دنبال خرید یک شاسی‌بلند تشنه‌ی سه ردیفه آن هم از کیا بودند.
در کنار زمان عرضه‌ی نامناسب، این خودرو ارزان‌تر از رقبایی همچون 4 رانر و پت فایندر بود اما شما بهای زیاد را با سواری ناملایم، پاسخ پدال گاز تنبل و ساختار سؤال‌برانگیز می‌پرداختید. خودرو به‌صورت استاندارد دیفرانسیل عقب بود و از پیشرانه‌ی 6 سیلندر 3.8 لیتری استفاده می‌کرد اما سیستم چهارچرخ محرک و پیشرانه‌ی 4.6 لیتری 8 سیلندر نیز بصورت آپشن قابل سفارش بودند اما هیچ‌یک از این ترکیب‌ها کمکی به مصرف سوخت بالای این خودرو نمی‌کردند.

Kia Borrego

Kia Borrego 01
لندروور فریلندر SE3 (2005-2003)
زمانی که این خودروی دو در معرفی شد، ما این‌گونه به توضیح خودرو پرداختیم: SE3 یک جایگزین هوای آزاد را به جای فریلندر اصلی پیشنهاد می‌دهد. ظاهراً که این کار کافی نبوده است. شاید کسی نمی‌خواسته تا وقت خود را برای جدا کردن بخش عقبی سقف و پانل های سانروف بگذارد. شاید هم به این خاطر که جیپ رانگلر یک آفرودر ارزان‌تر و بهتری بوده است. دلیل هر چه که باشد، SE3 سریعاً از خاطره‌ها محو گردید.

and Rover Freelander SE3

Land Rover Freelander SE3
لینکلن آویاتور (2005-2003)
این خودرو ارزش داشته که بیش از 3 سال در خط تولید باشد و آویاتور یکی از خودروهایی است که وجه مهندسی آن بر نشان خودرو غالب بوده است. این خودروی لوکس تجربه رانندگی خوبی دارد. پیشرانه‌ها نیز نسخه‌های 8 سیلندر با قدرت‌های 239 و 302 اسب بخاری بوده‌اند. سیستم چهارچرخ محرک آویاتور با دیفرانسیل لغزش محدود نیز وجود داشته که 65 درصد گشتاور را به چرخ‌های عقب تحویل می‌داد. با تمامی خوبی‌هایی که این خودرو داشت اما تولیدش در سال 2005 متوقف گردید. ایده‌ی باز مهندسی اکسپلورر برای لینکلن به نظر می‌رسد که هنوز هم شایستگی دارد.

Lincoln Aviator 2003

Lincoln Aviator
مزدا ناواجو (1994-1991)
فورد اکسپلورر اصلی را به یاد می‌آورید؟ البته که خاطرتان هست. همچنین نسخه‌ی دو در این خودرو با نام اکسپلورر اسپورت را نیز احتمالاً در خاطر دارید؛ اما فکر نمی‌کنیم که مزدا ناواجو را به یاد بیاورید. فورد تنها نسخه‌ی دو در اکسپلورر را به شریک ژاپنی خود اهدا کرد. ناواجو یک فوردِ خالص بود و از پیشرانه‌ی 6 سیلندر 155 اسب بخاری استفاده می‌کرد. ناواجو فقط 3 سال در خط تولید باقی ماند و تا 6 سال بعدازآن هیچ شاسی‌بلندی در بین مدل‌های تولیدی مزدا به چشم نمی‌خورد.

Mazda Navajo

Mazda Navajo 1991
میتسوبیشی Endeavor (2011-2003)
این خودرو اولین شاسی‌بلند میتسو بود که منحصراً برای بازار آمریکا طراحی شده بود. Endeavor در کالیفرنیا طراحی‌شده و در ایلینویز مونتاژ می‌شد. این خودرو بر پایه‌ی پلتفرم دیفرانسیل جلویی ساخته شد که بعدها در سایر محصولات میتسوبیشی نیز بکار رفت. در سال 2003 این خودرو از پیشرانه‌ای 6 سیلندر و 215 اسبی به همراه گیربکس 4 سرعته ی اتوماتیک استفاده می‌کرد.
با ابعادی مشابه به هوندا پایلوت و فورد اکسپلورر،Endeavor جایگزینی بالقوه برای این دو بود؛ اما علیرغم مهیا بودن شرایط برای موفقیت، میتسوبیشی کمتر از 33 هزار دستگاه را در اولین سال فروخت. 5 سال بعد آمار فروش به زیر 5 هزار سقوط کرد. Endeavor یک خودروی باحال در بسیاری جهات بوده اما یک بسته‌ی کاملاً خوب را ارائه نمی‌داده است. یک فیس لیفت در سال 2011 صورت پذیرفت اما در نهایت میتسوبیشی پرچم سفید را به نشانه‌ی تسلیم بالا آورد.

Mitsubishi Endeavor

Mitsubishi Endeavor 2003
پلیموث تریل داستر (1981-1974)
پلیموث یک برند فراموش شده است. پلیموث خودروهای زیادی نساخته اما تریل داستر یکی از جذاب‌ترین‌ها بوده است. این خودرو از پیشرانه‌های خودروی رم چارجر استفاده می‌کرد و در بدنه‌ی آن از طرح‌های دورنگ استفاده شده بود. در سال 1980، سقف خودرو نیز قابل برداشتن شد. در سال 1982 تریل داستر به کلی از خط تولید خداحافظی نمود اگرچه که برادر آن رم چارجر تا سال 93 به تلاش‌های خود ادامه داد. در سال 2001، برند پلیموث به خاطرات پیوست، هرچند برای برخی از ما این برند فراموش‌شدنی نیست.

Plymouth Trail Duster

Plymouth Trail Duster 1974
پونتیاک تورنت (2010-2006)
با آمدن تورنت در سال 2005، پونتیاک در حد وسط قرار داشت و منتظر دستان اوباما بود. پونتیاک قبلاً با مدل آرتک شهره‌ی خاص و عام شده بود و با عرضه‌ی تورنت می‌خواست تا جبران مافات نماید. راه حل هم گذاشتن جلوپنجره‌ی دوقسمتی در جلوی شورلت بود. تورنت که بر پایه‌ی شورلت Equinox ساخته شد از پیشرانه‌ی 6 سیلندر 185 اسب بخاری استفاده می‌کرد. حتی نمونه‌ی قوی‌تر 264 اسب بخاری نیز در سال 2008 تولید شد که سیستم تعلیق سفت‌تری داشت. ممکن است که این خودرو یکی از بدترین‌های پونتیاک نباشد اما یکی از یاد بردنی‌ترین‌ها است.

Pontiac Torrent

Pontiac Torrent 2006
سوزوکی XL7 (2009-2007)
وقتی صحبت از یک خودروی فراموش‌شده باشد، تولید کوتاه یک خودروی بی‌احساس قطعاً کمک‌کننده خواهد بود. دومین نسل سوزوکی XL7 همین ویژگی‌های از یاد برندگی را دارد. این خودرو بر پایه‌ی پلتفرم تتای جنرال موتورز بنا شده و در دیگر خودروی فراموش‌شده یعنی پونتیاک تورنت نیز مورد استفاده قرار گرفته است. چراغ‌های جلوی خودرو انگار در حال گریه کردن هستند. این خودرو در مباحث فضای داخلی و عملکرد کلی به شورلت Equinox شباهت‌هایی دارد. سوزوکی فروش 22 هزار دستگاهی را برای این خودرو ثبت نمود.

Suzuki XL7

Suzuki XL7 2007
تویوتا RAV4 کانورتیبل (2000-1998)
تویوتا RAV4 اولین کراس اوور کامپکت واقعی بود که موجی را در بازار آمریکا به راه انداخت و موفقیت آن الهام‌بخش بسیاری از خودروسازان شد. اما بااینکه نسخه‌ی 4 در این خودرو بسیار موفق بود، نسخه‌های دو در کانورتیبل آن هیچ موفقیتی بدست نیاوردند.
این مدل در سال 1998 معرفی شد و از سایر خودروها نظیر ایسوزو آمیگو الهام گرفته بود. طبیعت گرم خودرو به‌تنهایی برای فروش بالا مؤثر نبود و زمانی که تویوتا تولید آن را متوقف نمود، کسی شوکه نشد.

Toyota RAV4 Convertible

Toyota RAV4 Convertible 1998

شاسی‌بلندهای فراموش‌شده (قسمت اول)
منبع: caranddriver

درباره نویسنده

تصویر پروفایل شاهین احمدزاده

شاهین احمدزاده، نویسنده و مترجم مطالب مربوط به دنیای خودرو در سایت پدال

15 دیدگاه

 1. حسین
  سوابق: (1398 دیدگاه) ,

  الان موهاوی تولیداش متوقف شده؟
  پس کسی تو ایران هم نخره؟

  پاسخ
  1. احسان(احسان سابق)
   سوابق: (2469 دیدگاه) ,

   هنوز برای اسیای میانه و شرق اسیا تولید میشه

   پاسخ
  2. N.I.M.A
   سوابق: (54 دیدگاه) ,

   تولیدش به سفارش روسیه(تحت برندی که روی کیا اپیروس خورده) دوباره از سرگرفته میشه. چهره به روزتری رو داره. عکساش رو ببینید خالی از لطف نیست. از چراغ و رکاب و زیر سپرها گرفته تا صفحه کیلومتر و … تغییر کرده.
   http://www.pedal.ir/کیا/فیس-لیفت-کیا-موهاوی/

   پاسخ
  3. فورد
   سوابق: (390 دیدگاه) ,

   البته تو ایران همچین چیزی نداریم خودرو نه ازبین میرود نه فراموش میشود بلکه از شکلی به شکل نچندان دیگر ی تبدیل می شود (قانون بقای خودرو)

   پاسخ
 2. احسان(احسان سابق)
  سوابق: (2469 دیدگاه) ,

  راو 4 چقدر خنده دار بوده.اما با پشتکار تویوتا در زمینه مهندسی و بازاریابی از اول سال 2016 تا حالا پرفروشترین شاسی بلند امریکا شده

  پاسخ
 3. تصویر پروفایل Nima
  Nima
  سوابق: (1009 دیدگاه) ,

  میگم که اگر توجه میکردین توى ٢ مطلب
  اکثرا ژاپنى بودن
  دلیلش چیه؟

  پاسخ
 4. احمد باقری
  سوابق: (4715 دیدگاه) ,

  کیا موهاوی غولی بود واسه خودش، البته از لحاظ اندازه و مصرف سوخت.

  پاسخ
  1. ali
   سوابق: (2786 دیدگاه) ,

   پیلیموت معروف نیست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
   یکی از محبوب ترین خودروسازان امریکاس و خخخخخخخخخخخخخیییییییییییللللللللللیییییییی
   پرطرفدار در خو امریکا که بیشتر مدلهای کلاسیکش همین حالا ساپورت قطعات میشن
   و مدل سوپر بردش در 1970 بیش از 330 کیلومت سرعت داشته
   همیشه رو جلد مجله موپار کرایسلر یه مدل پلیموت هست که میدرخشه و البته پیلیموت با کرایسلر ادغام شده و هنوز هم زندس

   پاسخ
 5. كوروش
  سوابق: (676 دیدگاه) ,

  ادم دلش برای قیافه سوزوکی می سوزه انگار یه کتک حسابی زدنش بعد افتاده توی جاده”’
  چقدر عقب اکثر شاسی ها توی قدیم شبیه همه

  پاسخ
 6. حمید
  سوابق: (12 دیدگاه) ,

  و باز هم باید یه تشکر ویژه از ایران خودرو و سایپا کرد و گفت : خخخخخخخ

  پاسخ
 7. تصویر پروفایل moein
  moein
  سوابق: (865 دیدگاه) ,

  یادش بخیر 15 سال پیش بود که ماکت تویوتا RAV4 کانورتیبل رو خریدم هنوزم دارمش
  ای روزگار

  پاسخ

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.
x