معرفی 13 سدان قدرتمند با شتاب زیر 4 ثانیه

همین چند سال پیش یعنی در سال 2008 یک لامبورگینی گالاردو LP 520-4 که از پیشرانه‌ی 10 سیلندر 5 لیتری 513 اسب بخاری استفاده می‌کرد شتاب صفر تا 100 کیلومتر در ساعت 4 ثانیه‌ای داشت. در آن زمان این یک رکورد مناسب برای سوپرکارها محسوب می‌شد. البته حداکثر سرعت را هم می‌توان یک مقیاس دیگر در نظر گرفت اما از آنجایی که اکثر خودروسازان سقف سرعت محصولات خود را 250 کیلومتر در ساعت در نظر می‌گیرند بنابراین شاید این مقیاس خیلی مناسب نباشد.


خب زمانه عوض شده و سدان های خانوادگی به رکوردهای چند سال قبل سوپرکارها رسیده‌اند. این سدان ها نه تنها شتاب فوق‌العاده‌ای دارند بلکه در پیست‌ها نیز خودنمایی می‌کنند. برای گرامیداشت عصر درخشان سوپرسدان‌ها، ما 13 نمونه از این خودروها در بازار آمریکا را با شتاب صفر تا 96 کیلومتر در ساعت زیر 4 ثانیه پیدا کرده‌ایم. این خودروها می‌توانند از نظر شتاب سوپرکارهای یک دهه پیش را پشت سر بگذارند. با ما همراه باشید.

 • کادیلاک CTS-V


کادیلاک یک دهه‌ی پیش آرزوی حضور در این لیست را داشت اما جدیدترین نسل‌های ATS-V و CTS-V به عنوان محصولاتی پرفورمنس تثبیت شده‌اند. این مدل CTS-V است که یک سدان فوق‌العاده‌ی دیفرانسیل عقب با شتاب ادعایی 3.7 ثانیه می‌باشد. به لطف پیشرانه‌ی 8 سیلندر 6.2 لیتری برگرفته از کوروت شاهد قدرت عظیم 640 اسب بخاری هستیم. این قدرت قابل‌توجه تنها به شتاب زیر 4 ثانیه بسنده نکرده و حداکثر سرعت 322 کیلومتر در ساعتی هم ایجاد می‌کند.

 • آئودی RS7


این خودرو یکی از قدیمی‌ترین اعضای لیست بوده و نسل جدید آن در آینده‌ای نزدیک وارد میدان می‌شود؛ اما سیستم چهار چرخ محرک کواترو و پیشرانه‌ی 8 سیلندر توئین توربوی قوی باعث شده RS7 شانه‌به‌شانه‌ی سوپرکارهای نه چندان قدیمی حرکت کند. با پیشرانه‌ای 560 اسب بخاری، ارباب حلقه‌ها در 3.7 ثانیه از سکون به تندی 96 کیلومتر در ساعت می‌رسد. مهم‌تر آنکه مدل قوی‌تر RS7 پرفورمنس که قدرت 605 اسبی دارد شتاب 3.6 ثانیه‌ای را نشان می‌دهد.

 • آلفارومئو جیولیا کوادروفولیو


کدام‌یک هیجان‌انگیزتر است: یک سدان که به سوپرکارها تنه می‌زند یا این حقیقت که با آلفارومئویی دیفرانسیل عقب طرف هستیم؟! این خودرو از پیشرانه 6 سیلندر 2.9 لیتری بای توربوی فراری سود برده و قدرت 505 اسب بخاری و شتاب 3.8 ثانیه‌ای دارد. این خودرو توانسته یک دور نوربرگ رینگ را در 7 دقیقه و 32 ثانیه طی کند و عنوان سریع‌ترین سدان تولیدی را به خود اختصاص دهد. این خودرو سریع‌تر از لکسس LFA و لامبورگینی گالاردو LP570-4 سوپرلگرا می‌باشد.

 • آئودی RS3 سدان


چه کسی فکر می‌کرد خودرویی که از شاسی مشترک با فولکس بیتل استفاده می‌کند در این لیست حضور یابد؟ خب شما را با سدان RS3 روبرو می‌کنیم که پیشرانه‌ی 5 سیلندر 2.5 لیتری توربوی آن قدرت 400 اسبی داشته و باعث ایجاد شتاب صفر تا 96 کیلومتر در ساعت 3.9 ثانیه‌ای می‌شود.

 • داج چارجر هلکت


قدرت هلکت! آیا نیازی به توضیح اضافی هست؟! داج چارجر هلکت از پیشرانه 8 سیلندر 6.2 لیتری سوپرشارژردار همی که قدرت 707 اسب بخار دارد سود می‌برد. این قدرت به لاستیک‌های عقب فرستاده شده و شتاب 3.4 ثانیه‌ای را به ارمغان می‌آورد؛ اما با استفاده از لاستیک‌های مخصوص درگ شاید رکورد بهتری هم به دست آید. نیازی به گفت نیست که خانواده‌ها می‌توانند از این قدرت زیاد و حداکثر سرعت 328 کیلومتر در ساعت نهایت لذت را ببرند.

 • ب ام و M760i xDrive

ب‌ام‌و M760i


اگرچه اکثر خودروهای این لیست خصیصه‌های اسپورت چشمگیری دارند اما همین موضوع را نمی‌توان درباره ب ام و M760i xDrive گفت. هرچه باشد با یک قایق لوکس جاده‌ای طرف هستیم که برای ایجاد حداکثر رفاه و آرامش برای سرنشینان عقب طراحی شده است. البته شاید ظاهر این خودرو گول زننده باشد چراکه پیشرانه 12 سیلندر 6.6 لیتری توئین توربوی آن با قدرت 601 اسب بخار در زیر کاپوت پنهان شده است. این پیشرانه به همراه سیستم چهار چرخ محرک باعث شتاب صفر تا 96 کیلومتر در ساعت 3.6 ثانیه‌ای می‌شود.

 • تسلا مدل S P100D


این خودرو نشان‌دهنده‌ی عصر نوین الکتریکی‌ها بوده و چندین و چند بار شاهد شرمساری سوپرکارها و هیولاهای درگ در برابر مدل S P100D بوده‌ایم. البته این امر جای تعجبی ندارد چراکه سدان الکتریکی تسلا شتاب 2.5 ثانیه‌ای دارد.

این خودرو نه تنها در قلمروی سوپرکارها قدم برمی‌دارد بلکه به اندازه‌ی بوگاتی ویرون سریع می‌باشد.

 • مرسدس-ای ام جی S63


اگرچه اکثر محصولات ای ام جی در خیابان و پیست بسیار جذاب و توانا هستند اما بزرگ‌ترین آن‌ها یعنی AMG S63 بهترین پرفورمنس خود را در قالب یک سدان لوکس 4 درب به نمایش می‌گذارد. این خودرو از پیشرانه‌ی 8 سیلندر 4 لیتری توئین توربوی 603 اسبی سود برده و به همراه سیستم چهار چرخ محرک شتاب 3.4 ثانیه‌ای را بر جای می‌گذارد. شاخ‌به‌شاخ S63 با M760i کاملاً جذاب خواهد بود.

 • مرسدس-ای ام جی E63 S

mercedes-amg-e63-s-4matic-


دیگر محصول توانای ای ام جی خودروی E63 S است که از همان پیشرانه S63 سود برده و همان قدرت 603 اسبی و همان گیربکس 9 سرعته اتوماتیک را دارد. البته سیستم چهار چرخ محرک این خودرو تمرکز بیشتری روی محور عقب داشته و وزن کمتر آن در مقایسه با برادر بزرگ‌تر به معنی شتاب بهتر است. این خودرو تنها در عرض 3.3 ثانیه از سکون به تندی 96 کیلومتر در ساعت می‌رسد اما این تمام داستان نیست. E63 S یک کروزر لوکس است که در پیست هم حرف‌های زیادی برای گفتن دارد.

 • ب ام و M5 کامپتیشن


پس از عرضه‌ی مرسدس-ای ام جی E63 چهار چرخ محرک، دیدن پاسخ BMW به این حرکت کاملاً هیجان‌انگیز بود. آن‌ها سیستم چهار چرخ محرک ویژه‌ای را برای نسل جدید M5 طراحی کردند. این سیستم به همراه پیشرانه 8 سیلندر 4.4 لیتری بای توربوی 617 اسبی در نسخه کامپتیشن کاملاً قوی عمل کرده و شتاب صفر تا 96 کیلومتر در ساعت فوق‌العاده‌ی 3.1 ثانیه‌ای را به سوپرسدان باواریایی ها اعطا می‌کند. زمانی که M5 را برانید هرروز برایتان روز حضور در پیست خواهد بود!

 • پورشه پانامرا توربو S E-Hybridاول از همه باید گفت تمامی محصولات پورشه اسپورت هستند. همین موضوع درباره ماکان و پانامرا هم صادق است. نسل دوم پانامرا بی‌شک زیباتر از قبل بوده و نسخه‌ی هیبریدی شده‌ی آن نیز حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. پیشرانه 8 سیلندر 4 لیتری توئین توربو قدرت 550 اسب بخاری داشته اما سیستم الکتریکی ترکیب شده با این مجموعه خروجی را به 680 اسب بخار می‌رساند.

با استفاده از سیستم چهار چرخ محرک و گیربکس دوکلاچه ی فوق‌العاده‌ی PDK، پانامرا تنها در عرض 3.2 ثانیه به تندی 96 کیلومتر در ساعت می‌رسد.

 • مرسدس-ای ام جی GT 63 S چهار درب کوپه


جدیدترین عضو خانواده‌ی ای ام جی شاید یکی از بهترین‌ها باشد. اگرچه این خودرو از همان شاسی E63 سود می‌برد و همان پیشرانه را حمل می‌کند، اما همه‌چیز در فرایند توسعه فرق کرده است.

GT 63 S چهار درب کوپه از همان سیستم چهار چرخ محرک 4Matic+ استفاده کرده اما پاسخ‌های تیزتر و عملکرد بهتری در پیست داشته و به‌صورت استاندارد از حالت دریفت سود می‌برد. پیشرانه 8 سیلندر 4 لیتری این خودرو در نسخه S خروجی 630 اسبی داشته و شتاب صفر تا 96 کیلومتر در ساعت 3.1 ثانیه‌ای را ایجاد می‌کند.

 • جگوار XE SV پروجکت 8

جگوار XE S


خود جگوار XE یک سدان اسپورت تواناست اما وقتی بخش SVO وارد میدان می‌شود همه‌چیز فرق می‌کند. زیر کاپوت پروجکت 8 پیشرانه 8 سیلندر 5 لیتری 592 اسب بخاری قرارگرفته است. سیستم چهار چرخ محرک این خودرو نیز برای استفاده در پیست تنظیم شده است. استفاده از فیبر کربن برای کاهش وزن هم فراموش نشده و تمامی این موارد باعث شده‌اند قوی‌ترین خودروی تولید تاریخ جگوار متولد شود.

با شتاب 3.3 ثانیه‌ای، این خودرو عملکرد قابل‌توجهی در پیست داشته ولی حیف که تنها 300 دستگاه از آن تولید می‌شود. با رکورد 7 دقیقه و 21.2 ثانیه‌ای در پیست نوربرگ رینگ و کسب عنوان سریع‌ترین سدان چهار درب این پیست، جگوار سریع‌تر از فراری 488 GTB، داج وایپر و فراری انزو است.

درباره نویسنده

شاهین احمدزاده، نویسنده و مترجم مطالب مربوط به دنیای خودرو در سایت پدال

مطالب مرتبط

41 دیدگاه

  1. Solid Viper
   سوابق: (1610 دیدگاه) ,

   خداییش هر کار کردم بگیم یکیو بیشتر از بقیه دوست دارم نشد خیلی عشقن عشق

   پاسخ
   1. hami
    سوابق: (23 دیدگاه) ,

    سوالی داشتم ؟ فکر کن ماشینت 2000 اسب قدرت داره و 500 کیلومتر هم بره
    چه کاربردی داره آخه ؟؟؟؟
    این نظر منه یه ماشین داشته باش با سواری راحت و صندلی بسیار راحت
    180 بیشتر نره شتاب 0-100 نهایتا 6 ثانیه خوب نیست.؟؟؟!!!!
    این نظر من هست .
    با احترام بسیار برای نظر شما سروران خودم

    پاسخ
    1. محمد حسین
     سوابق: (295 دیدگاه) ,

     از صحبت شما یاد یکی از برنامه های جرمی کلارکسون افتادم
     داشتن هاچ بک های کوچیک رو تست می کردن. خود جرمی فولکس آپ رو رانندگی می کرد. یه جاش که تو جاده های کوهستانی می رفتن گفت
     وقتی پشت فرمون یه ماشینی مثل فراری یا لامبو یا ماشین های دیگه اسپرت و سوپراسپرت میشینی و میای جاده کوهستانی باید تمام حواست به مقدار فشردن پدال گاز و فرمون و کنترل ماشین باشه که تصادف نکنی. یه جورایی استرس میگیری.
     ولی با یه ماشین ضعیف مثل فولکس آپ ، گاز رو تا ته فشار بده و لبخند بزن و از طی کردن مسیرهای پیچ درپیچ کوهستانی لذت ببر

    2. Masih
     سوابق: (14 دیدگاه) ,

     خب این نظر شماست خیلی ها اگه صدای اگزوز ماشین موهای تنشون رو سیخ نکنه و سر هر خیابونی کل کل راه نندازن اسم اون ماشین رو نمیذارن ماشین!

    3. Mopar or No Car
     سوابق: (1143 دیدگاه) ,

     اونایی هم که بالای 2500 سی سی رو ممنوع کردن شبیه شما فکر می کنند.

    4. mahdy
     سوابق: (1925 دیدگاه) ,

     Mopar or No Car
     دلت خوشه ها 2500 چی ؟
     من فراری 458 پلاک ملی دیدم اگه عکسشو گیر آوردم میزارم
     گالاردو سال 86 با پلاک گذر موقت آوردن هنوز داره تو تهران ول میگرده
     پول باشه حله

   2. mahdy
    سوابق: (1925 دیدگاه) ,

    با این که بر همه عاشقم (حالا کادیلاک رو میتونم بگم دوست دارم عاشقش نیستم)
    ولی مجنون M5 ام

    پاسخ
  2. مزدا
   سوابق: (1024 دیدگاه) ,

   خدایش همشون عشق هستند آدم حیرون میمونه!!
   حدایا اخه تا کی جدای و دوری از اینا😢😢😢
   من اگه سوار اینا هم نشم دوست دارم تو مملکت ببینمشون

   پاسخ
 1. مهدی
  سوابق: (1988 دیدگاه) ,

  اینجاM5کامپتیشن پادشاهی میکنه.لعنتی خیلی خیلی جذابه. البته مدلm5 معمولی وe63 همباید میبودن. همینطورm550
  پورشه پانامراتوربو s ومرسدس gt چهار در هم فوق العاده ان

  پاسخ
  1. Sajjad
   سوابق: (1424 دیدگاه) ,

   من که همشون رو دوست دارم
   ترجیح میدم انتخاب نکنم و از خوندن مشخصاتشون لذت ببرم

   پاسخ
   1. كامي
    سوابق: (269 دیدگاه) ,

    دقیقن
    مث یه میز پر از غذاهایی که دوست داری و نمیدونی کدومو بخوری

    البته ما باید همون املت خودمونو بخوریم فعلا 😐

    پاسخ
 2. مهدی
  سوابق: (1988 دیدگاه) ,

  مجله کاراند درایوm5معمولی رو به عنوان سریع ترین سدان دنیا معرفی کرد باشتاب2/8ثانیه ومسیر400متر رودر10/8 طی کرده.قبلا این جایگاه مال تسلا بوده هرچندشتاب اولیه تسلاسریع تربوده اما درپایان 400متر این m5معمولی بودش که سریع تر بود.مطلبش رو هم خودروبانکوهم زومیت خودرو گذاشت واصلیش درخوده کاراند درایو موجوده

  پاسخ
 3. Porsche & Bmw
  سوابق: (52 دیدگاه) ,

  با احترام ب تمام ماشینای لیست و امریکایی و …همشون
  ولی انتخاب من دو ماشین M5 و پورشه پانامرا هستش❤

  پاسخ
 4. Amir
  سوابق: (600 دیدگاه) ,

  به به همه ی ترین ها اینجا هستن که:
  بهترین سدان میان سایز دنیا M5
  بهترین سدان کامپکت دنیا جیولیا
  بهترین سدان لوکس دنیا S63
  و در نهایت کامل ترین ماشین دنیا یعنی پانامرا😍❤

  پاسخ
  1. mahdy
   سوابق: (1925 دیدگاه) ,

   با کامپکتت مخالفم
   همچنین با کامل ترین (البته که پانامرا و جولیا شاهکار به معنای واقعی کلمن)

   پاسخ
   1. Amir
    سوابق: (600 دیدگاه) ,

    آقا ارادت ویژه،البته این ماشینای بالا به اندازه ای به هم نزدیکن که یجورایی سلیقه ای میشه هر کدومشون جذابیت های فراوان دارند و باعث افتخارن.

    پاسخ
    1. mahdy
     سوابق: (1925 دیدگاه) ,

     کاملا حرفتون درسته اینا دیگه به سطحی از عرفان رسیدن که هر شخص بنا به سلیقه خودش انتخاب میکنه بر همینه که بنده از لفظ مخالفم استفاده کردم و نه اشتباهه یعنی فقط گفتم که نظر بنده چیز دیگس و گرنه نظر شما هم خیلی قابل احترامه

  1. Solid Viper
   سوابق: (1610 دیدگاه) ,

   تو این لیست سگمنت
   کامپکت،مید سایز ،فول سایز
   هستن دقیقا کدوم کلاس

   پاسخ
   1. mahdy
    سوابق: (1925 دیدگاه) ,

    خب راست میگه سروش خیلی دیگه کلی گفتی کلا سدان که نمیشه

    پاسخ
 5. Morteza
  سوابق: (116 دیدگاه) ,

  به به چه لیست دوست داشتنی ای
  همگی عالی
  ولی خب از نظر من اس 63 از همه بهتره

  پاسخ
 6. مهدی
  سوابق: (1988 دیدگاه) ,

  همشون خوبن. اماM5 بهترین در این کلاسه. وبقول ریچاردهموندM5بهترین خودروی جهانه

  پاسخ
 7. Elmiraj
  سوابق: (469 دیدگاه) ,

  به احترام شتاب ۲.۵ ثانیه‌ای تسلا مدل s یک دقیقه سکوت ……………!!!!
  .
  .
  و البته Model S Performance هم در اوایل سال ۲۰۱۹ با شتاب صفر تا صد ۲.۳ ثانیه ای و رکورد ۱/۴ مایل در ۹.۸ ثانیه هم رونمایی میشه . ( قاتل رسمی سوپر اسپرت ها !!!)

  پاسخ
 8. سام
  سوابق: (706 دیدگاه) ,

  این لیست جادویی قلب هر ماشین بازی را سخت به تپش می اندازد.انتخاب من از بین این عروسک های زیبا به ترتیب شامل کیس های ذیل است : 1)مرسدس ای ام جی S63 و 2)پورشه پانامرا SE هیبرید و 3)آئودی RS7 و 4)آلفارومئو جولیا کوادرو فولیو

  پاسخ
 9. OMID
  سوابق: (603 دیدگاه) ,

  شتاب 2.5تسلا واقعا غیر قابل درکه اونم با سکوت ماشینای الکتریکی

  پاسخ
 10. doubt
  سوابق: (66 دیدگاه) ,

  اکثرشونو دوس دارم. چارجر هلکت. m5 . جیولیا. rs7 . سری 7 دوازده سیلندر. s63 , e63 , جی تی چهاردرب ُ واقعا فوق العاده ان.
  اما آخرش اگه فقط یه انتخاب داشته باشم. بی درنگ “panamera turbo s e hybride” رو انتخاب میکنم.
  قدیما زیاد با porsche ارتباط برقرار نمیکردم. ولی هرچی بیشتر یاد میگیرمو بیشتر بدون تعصب فکر میکنم بیشتر از porsche خوشم میاد. این محصولشم ک انصافا بی نظیره.
  حالا هر کی اگه فقط یه انتخاب داشته باشه بدون توجه ب قیمت کدومو برمیداره؟ لطفا نظرتونو بگید خیلی جالبه دونستن نظر اساتید

  پاسخ
 11. Mopar or No Car
  سوابق: (1143 دیدگاه) ,

  واقعا نمیشه انتخاب کرد.
  کلاس سدان های اسپرت سگمنت مورد علاقه منه.

  پاسخ
 12. mahdy
  سوابق: (1925 دیدگاه) ,

  کاری به E63 و M5 مدارم
  اون هیکل 760li و S کلاسو چجوری مثل موشک به حرکت در میارین اونم نه با اسب بخارای فضایی
  مثلا بی ام دابلیو 600 اسب داره ولی شتابش !!!

  پاسخ
 13. Masih
  سوابق: (14 دیدگاه) ,

  پانامرا،،، خودرویی برای تمام فصل ها…

  پاسخ
 14. ahmad m
  سوابق: (46 دیدگاه) ,

  S class نمیذاره به خودرو دیگه ای فکر کنم

  پاسخ
 15. Mahdisky1996
  سوابق: (7 دیدگاه) ,

  داج و کادیلاک و بی ام دبیلو سری ام

  پاسخ
 16. Red Knight
  سوابق: (587 دیدگاه) ,

  چارجر هلکت
  ب ام و ام ۵
  😍😍😍

  پاسخ

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.