پرمصرف‌ترین خودروهای هیبریدی

به کار بردن پسوند هیبریدی در نام اتومبیل‌ها مترادف با مصرف سوخت بسیار خوب در چنین خودروهایی است اما این بدان معنا نیست که تمام خودروهای هیبریدی حتماً باید جرعه‌جرعه سوخت مصرف کنند. در واقع در هنگام بررسی خودروهایی هیبریدی از نظر مصرف سوخت به چند دسته برمی‌خوریم. در یک طرف اتومبیلی مثل تویوتا پریوس قرار دارد که مصرف سوخت آن 4.7 لیتر در هر صد کیلومتر (50 MPG) بوده و از این نظر نسبت به بسیاری از غیر هیبریدی‌ها بهتر عمل می‌کند. اما در طرف دیگر اتومبیل‌هایی وجود دارند که به نظر می‌رسد برچسب هیبریدی در آن‌ها تنها نشانگر بهبود جزئی در مصرف سوخت و یا حتی به کار رفتن تکنولوژی ساخت بالا در آن‌ها باشد و در این ارتباط منظور ما خودروهای سوپرکار هیبریدی نظیر فراری لافراری با مصرف سوخت 16.8 لیتری (14MPG) نیست بلکه خودروهای هیبریدی در دسترس و موجود در بازار مدنظر ما هستند.

2015 Lexus LS 600h L
2015 Lexus LS 600h L

تحقیقات انجام گرفته توسط وب‌سایت Edmunds نشان می‌دهد که مصرف سوخت، مهم‌ترین فاکتور 79 درصد از خریداران آمریکائی در تصمیم‌گیری برای خرید اتومبیل جدید است و این انبوه خریداران نباید تنها با دیدن لفظ هیبریدی فکر کنند که اتومبیل مورد نظر مصرف سوخت پائینی دارد و باید حتماً به مصرف اعلامی توسط EPA هم توجه کنند، چرا که گاهی این خودروهای هیبریدی می‌توانند مصرف سوختی حتی بالاتر از غیر هیبریدی‌ها داشته باشند. در این مقاله 5 اتومبیل را معرفی می‌کنیم که از نظر مصرف سوخت، پایین‌ترین رده را در میان هیبریدی‌های موجود در بازار دارند.

5 ) آئودی Q5 هیبرید

مصرف سوخت ترکیبی: 9.04 لیتر (26 MPG)

Audi Q5 Hybrid quattro
Audi Q5 Hybrid quattro

آئودی فوق که در ابتدای لیست ما حضور دارد نشانگر یک مضمون مشترک در میان اکثر خودروسازان است بدین نحو که امروزه بسیاری از خودروسازان تصمیم گرفته‌اند برای رسیدن به قدرت و بهره‌وری بالاتر در محصولات خود به آن‌ها یک موتور الکتریکی اضافه کنند ولی درنهایت به اتومبیلی سریع و پرقدرت اما با بهره‌وری کم در مصرف سوخت در قیاس با خودروهایی که مصرف سوخت اولویت بالاتری از پرفورمنس در آن‌هاست، می‌رسند. آئودی Q5 هیبرید یک نمونه از چنین محصولاتی است. این خودرو موتور درون‌سوز 2 لیتری چهار سیلندر توربوچارجر خود را از مدل غیر هیبریدی به عاریه گرفته و یک موتور الکتریکی و باتری لیتیوم یونی را با آن ترکیب کرده است و به 25 اسب‌بخار قدرت بالاتر رسیده است اما با تمام این تمهیدات، مصرف سوخت تنها 1.19 لیتر کمتر شده است.

Audi Q5 Hybrid quattro
Audi Q5 Hybrid quattro

4) مرسدس بنز E400 هیبرید

مصرف سوخت ترکیبی: 9.04 لیتر (26MPG)

2014 Mercedes-Benz E400 Hybrid
2014 Mercedes-Benz E400 Hybrid

کمی بیشتر از دو سال قبل کمپانی مرسدس بنز مدل E400 را به‌عنوان یک گونه هیبریدی به کلاس E خودش افزود. این مدل در کنار موتور 3.5 لیتری V6 از یک موتور الکتریکی 27 اسب‌بخاری هم بهره می‌برد که در صورت رانندگی با سرعت 22 مایل (35.2 کیلومتر) برد حرکتی 800 متری! را برای این بنز میان رده به ارمغان می‌آورد.

به گفته جف کاف از سایت Hybridcars ” مصرف سوخت این خودرو در ازای قدرتی که ارائه می‌دهد واقعاً قابل احترام است و ما انتظار داریم تنها یک راننده عجول بتواند اعداد تبلیغاتی اعلامی این خودرو را نقض کند اما در هر حال خریداران خودروهای هیبریدی باید همیشه درک کاملی از ادعاهایی که در مورد مصرف سوخت این خودروها اعلام می‌شود، داشته باشند.”

2014 Mercedes-Benz E400 Hybrid
2014 Mercedes-Benz E400 Hybrid

بر طبق تست‌های انجام گرفته توسط EPA، مصرف سوخت مرسدس بنز E400 در شهر 9.8 لیتر (24MPG) و در بزرگراه 8.11 لیتر (29MPG) می‌باشد و با این شرایط مرسدس بنز E400 در رتبه چهارم لیست پرمصرف‌ترین خودروهای هیبریدی می‌ایستد. البته اینکه تا چه مدت این خودرو در لیست ما حاضر خواهد بود یک سؤال است. چرا که مرسدس بنز اخیراً اعلام کرده که قصد دارد تا سال 2017 تعداد 10 مدل اتومبیل هیبریدی جدید معرفی و به بازار عرضه کند.

3) ب‌ام‌و سری 5 و 7 اکتیو هیبرید

مصرف سوخت ترکیبی: به ترتیب 9.04 و 9.4 لیتر (26,25 MPG)

BMW 7-Series ActiveHybrid
BMW 7-Series ActiveHybrid

BMW 7-Series ActiveHybrid
BMW 7-Series ActiveHybrid

این مجموعهٔ دوتایی از لوکس‌های هیبریدی اولین گزینه‌های لیست ما هستند که مصرف سوخت آن‌ها از حد میانگین مصرف سوخت خودروهای جدید که مقدار آن 9.33 لیتر تعیین شده، بالاتر می‌باشد. سری 5 اکتیو هیبرید و هم‌چنین برادر بزرگ‌تر آن یعنی سری 7 اکتیو هیبرید پاسخ ب‌ام‌و به کسانی است که ترکیب رانندگی پویا و بهره‌وری بالا را در کنار هم می‌خواهند. در مورد این دو خودرو چنین به نظر می‌رسد که تأکید ب‌ام‌و برای هیبریدی کردن آن‌ها بیشتر بر روی شتاب گیری سریع‌تر بوده تا پائین آوردن مصرف سوخت. به‌طوری‌که بعد از اضافه شدن یک موتور الکتریکی به موتور درون‌سوز 320 اسب‌بخاری سری 7 اکتیو هیبرید، شتاب صفر تا صد این خودرو به 5.7 ثانیه و حداکثر سرعت خودرو هم به 250 کیلومتر بر ساعت رسیده است.

BMW ActiveHybrid 5
BMW ActiveHybrid 5
BMW ActiveHybrid 5
BMW ActiveHybrid 5

2) فولکس‌واگن توراِگ هیبرید

مصرف سوخت: 11.2 لیتر (21MPG)

2015 Volkswagen Touareg
2015 Volkswagen Touareg

اگر خرید گونه هیبریدی فولکس‌واگن توراِگ شما را در فکر عمیقی فرو برده است باید بدانید که در این امر تنها نیستید چرا که کمپانی فولکس‌واگن در طول سال گذشته موفق به فروش تنها 30 دستگاه از گونه هیبریدی توراِگ شد. هر چند که میزان مصرف سوخت بالا در فروش کم توراِگ هیبریدی تأثیرگذار بوده اما باید بدانید که تنها علت فروش کم توراِگ نبوده است روی دیگر سکه فروش کم این اتومبیل در واقع قیمت بالای 67.000 دلاری خودروست که نزدیک به 2 برابر قیمت جیپ گرند چروکی است. قیمت توراِگ هیبریدی حتی از توراِگ دیزلی که کم‌مصرف‌ترین گونه این اتومبیل است هم در حدود 15.000 دلار بالاتر می‌باشد.

2015 Volkswagen Touareg
2015 Volkswagen Touareg

به گفته شرکت فولکس‌واگن، موتور 3 لیتری V6 این خودرو به سوپرچارجر مجهز شده تا قدرتمند و مقرون‌به‌صرفه باشد. با نگاه به قدرت 333 اسب‌بخاری این خودرو درمی‌یابیم که با اتومبیل قدرتمندی طرف هستیم اما با در نظر گرفتن مصرف سوخت 11.7 لیتری در شهر و 9.8 لیتری در بزرگراه با خودرویی مقرون‌به‌صرفه‌ای روبه‌رو نیستیم.

1) لکسس LS600h L

مصرف سوخت ترکیبی: 11.76 لیتر (20MPG)

Lexus LS 600h
Lexus LS 600h L

باور این حقیقت که لکسس LS600h از نظر مصرف سوخت در میان سدان های هیبرید یک اتومبیل رده پائین است کمی طعنه‌آمیز می‌باشد این در حالی است که یکی از مدیران کمپانی چندی قبل اعلام کرده بود که لکسس بیشتر بر تولید خودروهای هیبریدی تمرکز خواهد کرد چرا که پلاگین ها به اندازه هیبریدی‌ها سبز نیستند. آقای مارک تمپلین معاون رئیس و مدیرکل بخش تویوتا – لکسس اذعان کرده بودند که “دلیل ساخت PHEV ها در واقع فروش بیشتر است و نه حفظ محیط زیست.” ایشان هم‌چنین اضافه می‌کنند که ” دولت‌ها همواره قوانینی برای تولید گازهای گلخانه‌ای و آلودگی کمتر و مصرف سوخت پائین تر تصویب می‌کنند و این یک حقیقت است که با اضافه‌تر شدن وزن خودرو در واقع میزان تولید گازهای گلخانه‌ای و مصرف سوخت بیشتر می‌شود و متأسفانه وقتی شما یک اتومبیل پلاگین هیبرید می‌سازید در حقیقت وزن اتومبیل را افزایش داده‌اید و نتیجه این کار بدتر شدن بهره‌وری سوخت خودرو است ”

Lexus LS 600h
Lexus LS 600h

با مصرف 11.76 لیتر سوخت در هر صد کیلومتر ترکیبی، مصرف سوخت لکسس LS600h از پیکاپ داج رم 1500 مدل 2015 هم بیشتر است. قسمتی از این مصرف سوخت بالا در لکسس از وزن بالا نشأت می‌گیرد؛ وزن لکسس 5.115 پوند (2320 کیلوگرم) است و با این شرایط این مدل هیبریدی نسبت به بسیاری از غیر هیبریدها سنگین‌وزن‌تر است.

درباره نویسنده

تصویر پروفایل فرید حنیفه زاده

فرید حنیفه زاده، علاقه مند و نویسنده مطالب خودرو

32 دیدگاه

 1. میلاد
  سوابق: (5 دیدگاه) ,

  میشه بگین این خودروهایی که میگن هیربدین و وارد ایران شدن از کجا باید سوخت بزنن اصلا برای ایران مناسب هستند یا بازم سیاست دور زدن مردم توسط اقازاده ها هست؟

  پاسخ
   1. تصویر پروفایل محمد
    محمد
    سوابق: (135 دیدگاه) ,

    من تو خودرو های هیبریدی فقط پورشه 918 ،مک لارن P1،لافراری و کونیگزگ رگرا رو دوست دارم و بس.

    پاسخ
  1. مسعود
   سوابق: (325 دیدگاه) ,

   اتفاقا برای منم سوال شده ! bmw i8 وارد کردن دارن میفروشن با پلاک ملی!!!
   اینا کجا سوخت گیری می کنند؟

   پاسخ
   1. mohsen
    سوابق: (27 دیدگاه) ,

    BMW i8 روشون اداپتور میدن برق خونرو وصل میکنی ثانیا یه صفر بین شهر کوچولو اتوماتیک موتور بنزینیش شارژ میکنه وقتی ترمز میگیره شارژ میکنه

    پاسخ
    1. احسان(احسان سابق)
     سوابق: (2467 دیدگاه) ,

     درسته با برق شهر میشه شارژ کرد اما باید 15-20 ساعت به برق شهر وصل کنی و احتمالا با توجه به باطری های پرتوانش هزینه ای که با شارژ با برق خانگی رو دستت میذاره میشه باهاش 4 بارباک لندکروز رو پر کرد.خرید ماشین برقی بدون ایستگاههای شارژ استاندارد مثل ایستگاههای شارژ تسلا و بی ام و نیسان توجیهی نداره واسه همین تو ایران خرید ماشین برقی اصلا توجیه عملی نداره.مطلقا نداره
     کلا اینجور که از منتقدهای غربی و مصرف کننده ها میشه برداشت کرد این هست که ماشین هیبریدی هزینه نگهداری خیلی بالایی دارن و واسه همین فروش ماشین های فقط برقی نسبت به هیبریدی فروش بیشتری داره

    2. amir
     سوابق: (21 دیدگاه) ,

     4تا لندکروز !!! مگه چند واته؟؟
     کولر گازی با این مصرف وحشت ناکش هر دو ماه ۲۰۰ تومن اضافه میکنه به قبض برق!
     😐

 2. محمد
  سوابق: (299 دیدگاه) ,

  اصلا شرایط لکسس متفاوت بابقیه هیبریدی ها است خودرو های هیبریدی لکسس درون شارژ هستند یعنی موتور بنزینی موتور الکتریکی را شارژ می کند واستفاده از یکسری انرژی های دیگر ولی ماشین های هیبریدی بی ام و و بنز به برق وصل
  می شوند (واز پسوند های اکتیو هیبرید وپلاگین استفاده می کنند )وباتری موتور هیبریدی شارژ می شود ( مثل ماشین گوگارت های شهر بازی)خب طبیعی مصرف پایین تر میاد ولی سوال اینجاست اگر قرار با برق شارژ بشه چه تاثیری روی محیط زیست داره چون برق از سوخت های فسیلی به دست می اید.

  پاسخ
  1. k-sh
   سوابق: (13 دیدگاه) ,

   دوست عزیز چند ده پیش برق رو فقط با سوخت فسیلی تولید میکردن اما العان اکثرا برق رو با روشهای دیگه ای تولید می کنن که بسیار پاک تره.روشهای مثل:انژی بادی(پنوماتیک).انرژی هیدرولیک(انرژی پتانسیل آب سدها).انرژی خورشیدی.انرژی هسته ای.و حتی جدیدا با سوزاندن پس ماند انسانی به روش بسیار پاک که آلمان تو این ضمینه حرف. اول رو میزنه.و حتی اگه با سوخت فسیلی برق رو تولید کنن راندمان تولید انرژی برق خیلی بالاتر از موتورهای درون سوزه

   پاسخ
   1. محمد
    سوابق: (299 دیدگاه) ,

    اگه شما فیزیک 1 دبیرستان فصل یک را خوب مطالعه می کردی می فهمیدی که انرژی هسته ای تجدید ناپذیر وجز سوخت های فسیلی به شمار می رودتازه زباله های هسته ای بسیار پرتوزا وخطرناکند.
    وانرژی بادی در هر اقلیمی کاربردی نیست ودر صد کمی از انرژی راتامین می کند ودرضمن دخل وخرجش باهم نمی خونه چون انرژی بادی باید اول ذخیره بشه وبهد به مصرف برسه وتجهیزات پیشرفته می خواد.
    ودر کل لکسس راندمان ومیزان mpg(میزان انرژی ورودی به خروجی)بالاتری دارند در کلاس مشابه.چون درون شارژ هستند مانند lexus ct200 که جدیدا ایرتویا در ایران واردش کرده.

    پاسخ
    1. مسعود
     سوابق: (325 دیدگاه) ,

     انرژی هسته ای سوخت فسیلی به حساب میاد؟؟؟
     سوخت فسیلی یعنی انرژی که از سوختن هیدروکربن ها بدست میاد.. حالا برگشت پذیر بودن و نبودنش یه بحث دیگه هست.
     زیاد به کتابای فیزیک آموزش پرورش اعتماد نکن!

  2. مسعود
   سوابق: (325 دیدگاه) ,

   توی کشور ما از سوخت فسیلی بدست میاد
   فرانسه 80 درصد انرژی الکتریکیشو از مواد رادیواکتیو بدست میاره

   پاسخ
 3. mehran911
  سوابق: (1043 دیدگاه) ,

  ببخشید خیلی بی ربطه ولی گفتم شاید برای دوستانی که به مسابقات اتومبیل رانی علاقه دارن مهم باشه .
  دوستان فردا 13 june راس ساعت 15 به وقت محلی مسابقات 24 ساعته لمانز آغاز خواهد شد و همینطور که از اسمش پیداست 24 ساعت بعد یعنی 14 june به پایان میرسه
  این مسابقات از سال 1923 در حال برگزاریست و پورشه با 16 با قهرمانی درصدر جدول بیشترین تعداد قهرمانی قرار داره و آئودی با 13 بار در رده دوم هست
  در رده بندی رانندگان راننده معروف تیم آئودی تام کریستینسن با رکورد فوق العاده 9 بار قهرمانی در صدر قرار داره البته کریستینسن پارسال بازنشستگی خودشو تو 47سالگی اعلام کرد
  یادمه سال 2013 که بعد از 5 سال برگشت هیجان تازه ای به اون دوره مسابقات بخشید
  همون موقع هم در موردش تو پدال کامنت گذاشتم
  بگذریم
  از روز 10 june تمرین آزاد تو پیست آغاز شده و بعدش 3 دوره ی تایمگیری و تعیین خط فردا با 45 دقیقه گرم کردن مسابقه با حضور پورشه در خط نخست آغاز میشه
  ممنون میشم اگه پدال اخبارو پوشش بده
  بازم ببخشید که بی ربط بود

  پاسخ
 4. شایان
  سوابق: (1327 دیدگاه) ,

  لکسوس؟!!!!! من نمیدونم قضیه چیه پدال یه چند هفته ای هست زون کرده رویه ماشینهایه ژاپنی و بعضا کره بهترین سایتم شده ملتم سرازیر شدن وای خدا رحم کنه نه ولش کنین من دارم اشتباه میکنم پدال ما پاک تر از این حرفاست!!!!!!!

  پاسخ
  1. تصویر پروفایل RETOLEX
   RETOLEX
   سوابق: (1407 دیدگاه) ,

   این طور که میگی نیست
   Rc f از s5 و ats v واقعا کمتره
   یا مثلا همین ls واقعا پرفصرفترین هست
   در کل بیشتر مطالب پدال ترجمه سایت های خارجی هستن . این حرف ها رو پدال نمی زنه

   پاسخ
   1. تصویر پروفایل luis
    luis
    سوابق: (603 دیدگاه) ,

    بله تمام مقالات معتبر هستن ولی مقالات زیادی هم در زمینه پیشرفت های نوین و دیگر خلاقیت های خودرو های ژاپنی هست که کمتر به چشم میخوره از پدال خواهشمندیم در اون زمینه هم بیشتر مقاله بزاره.

    پاسخ
 5. شاهین
  سوابق: (3361 دیدگاه) ,

  اگه نیمه ی پر لیوانو ببینیم،با اضافه کردن موتور الکتریکی هم قدرت بیشتری به دست آوردن،هم مصرف سوخت رو نسبت به نمونه ی بنزین سوز کمتر کردن.
  این هم نگاهِ مثبت!

  پاسخ
   1. شاهین
    سوابق: (3361 دیدگاه) ,

    من به همه ی خودروها امیدوارم 🙂

    پاسخ
  1. تصویر پروفایل RETOLEX
   RETOLEX
   سوابق: (1407 دیدگاه) ,

   خوبی ls این هست که از اونا قوی تر هست با اون موتور با حجم بالا ( که دقیقا حجمش رو یادم نیست)

   پاسخ
   1. farzam
    سوابق: (105 دیدگاه) ,

    موتورش یا 5 لیتریه که احتمال زیاد همین بود
    یا 3.5 لیتری.

    که برا هر دوتاش مصرفش عالیه.

    پاسخ
  1. Ahmad..F12
   سوابق: (2517 دیدگاه) ,

   چون از هر 10 خودروی هیبریدی 7 تاش اروپایی هستند 🙂

   لکسس که ترکوند….!!!!!!!! 🙂

   پاسخ
 6. تصویر پروفایل luis
  luis
  سوابق: (603 دیدگاه) ,

  دقیقا زمانشو یادم نیست ولی فکر کنم سال گذشته بود که تویوتا و بی ام دبلیو قرار داد بستن که تویوتا در زمینه ی موتور های هیبریدی و الکترونیکی به بی ام اطلاعات بده و در زمینه طراحی بدنه و فیبر کربن از بی ام کمک بگیره هر دو کشور در زمینه موتور های الکترونیکی قوی هستن .البته قبل از این هم این دو خودرو ساز بزرگ با هم قرار داد های دیگری هم بستن. کلا از همکاری کشور ها در زمینه خودرو لذت میبرم .

  پاسخ
  1. تصویر پروفایل luis
   luis
   سوابق: (603 دیدگاه) ,

   فک کنم چون سری 7 مصرفش 9.4 هست و چون سری 5 رو کنارش اورده برا همین سوم شده وگرنه حرف شما کاملا درسته.

   پاسخ
 7. samurai
  سوابق: (76 دیدگاه) ,

  چقدر این سدان لکسوس عالیه ابهتش باعث شده المانیا اصلا دیده نشن
  ولی این ابهت لکسوس باید با مصرفش بخونه با اینحال فکر کنم از 405 و پارس و پراید وانت کمتر مصرف داشته باشه :–)
  ولی تویوتا کارشو بلده تو همین مقاله نوشته پریوس کمترین مصرفو داره

  پاسخ
  1. تصویر پروفایل luis
   luis
   سوابق: (603 دیدگاه) ,

   سامورایی جان میدونم خیلی به تویوتا علاقه داری ولی خدایش این حرفو نزن تعصب رو هر چیزی بده من خودم علاقه زیادی به لکسوس دارم ولی خودروهای لوکس المانی جایگاه و ابهت بسیار زیادی دارن.

   پاسخ
  2. رهگذر
   سوابق: (353 دیدگاه) ,

   سامورایی و تعادل؟؟ هرگز! فقط غلو و معشوقه بزرگ بینی

   پاسخ
 8. بی طرف
  سوابق: (4 دیدگاه) ,

  دوستان با این نظر هاتون واقعا باعث خنده میشید
  البته این مقایسه تا حدودی اشتباهه چون باید با توجه به حجم موتور هاشون مقایسه میشدن
  و اینکه یک سری لکسوس رو محکوم میکنند….
  ما که بیسواد ولی شما ماشین باز های عزیز یعنی نمیدونید این لکسوس LS600H یک موتور 5 لیتری 8 سیلندر روشه؟؟؟ 11 لیتر واسه همچین موتور حجیمی یک مصرف فوق العاده به حساب میاد
  به نظر من اگه به نسبت حجم موتور ، مصرف سوخت رو مقایسه میکرد ، لکسوس LS600H رتبه ی خوبی کسب میکرد

  پاسخ
 9. تصویر پروفایل نوید جهرمی
  نوید جهرمی
  سوابق: (1850 دیدگاه) ,

  اگه کلارکسون از هیبریدی ها خوشش اومد منم ممکنه خوشم بیاد.
  ماشینهای بنزینی امروزی مصرفشون روز ب روز داره بهینه تر میشه. دنبال کم مصرف تر میگردی دیزلی میشه گرفت.اما حلا حالاها مونده تا هیبریدی ها نظر عموم خریدارا رو جلب کنن.

  پاسخ

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.
x