پیش‌بینی آینده اتومبیل‌ها در ۲۰۳۵

در نیم‌نگاهی به شرایط وسایل نقلیه آینده در دو دهه بعد، سال ۲۰۳۵ احتمالاً اوج دوره دگرگونی جدّی در تاریخ اتومبیل‌ها خواهد بود. اگر دو دهه در زمان به جلو برویم، وسایل نقلیه به‌هیچ‌وجه این خودروهای دوست‌داشتنی کنونی نخواهند بود. تنها چیزی که باقی می‌ماند، علاقه ما به خودروهاست. واقعیت‌های عدم ثبات‌قدم انسان، باعث می‌شود که یک همگرایی در بین تکنولوژی‌ها به‌وجود آید که اوج آن در خودروهای سال ۲۰۳۵ خواهد بود. سؤال اینجاست که هنگام برخورد با این شرایط، چه زمانی نهایتاً قدم پیش می‌گذارید و یکی از وسایل نقلیه آینده را خریداری می‌کنید؟

Mercedes-Benz F 015 Luxury in Motion Concept
Mercedes-Benz F 015 Luxury in Motion Concept

مواد مورداستفاده

فولادی که امروزه برای ما بسیار شناخته شده، به صورت کامل کنار گذاشته خواهد شد. فولاد با مقاومت بالا (HSS) و فولاد مقاوم الترا (UHSS) در تمام انواع وسایل نقلیه رایج خواهند شد. این در حالی است که دلیلی برای استفاده از متریال‌های دیگر وجود ندارد. مقاومت بالاتر، در وزن صرفه‌جویی خواهد کرد و تولید انبوه باعث می‌شود که HSS و UHSS سطح بالایی از زنجیره تولید فولاد را تشکیل دهند. آلومینیوم و آلیاژهای آن در وسایل نقلیه‌ کم‌مصرف و اقتصادی تا متوسط استفاده خواهند شد و همین‌طور المان‌های آلومینیومی در برخی از شاسی‌ها به کار برده می‌شوند. یکی از چرخش‌ها در این زمینه این است که آلومینیوم و آلومینیوم‌های آلیاژی به صورت ۱۰۰ درصد از منابع بازیافتی تهیه خواهند شد؛ بنابراین امروز که پپسی را باز می‌کنید، فردا قرار است پژوی زیر پای شما باشد!

HAVEit_car-truck
پلاستیک تقویت‌شده فیبرکربنی یا به اختصار CFRP از مدل‌های سری i ب‌ام‌و فراتر خواهد رفت و در بین تمام خودروسازان مطرح جهان رایج خواهد شد. البته مصالح فیبرکربنی قدیمی که پدربزرگ‌های آن زمان با ‌آن آشنا هستند، همچنان در گوشه و کنار صنعت اتومبیل دیده خواهد شد؛‌ ولی در بین سوپرماشین‌ها جایگاهی نخواهد داشت. کاهش پیوسته هزنیه‌های تولید موجب فراهم‌شدن زمینه برای ساخت انواع وسایل نقلیه در ابعاد مختلف خواهد شد؛ وسایلی که ساخت آنها با استفاده از وسایل قدیمی چیزی شبیه به رؤیا بوده است.

cars-of-the-future
قدرت

در حالی که هنوز چیزی به نام «خازن‌های گدازه‌ای» نداریم، برخی گزینه‌های جالب‌توجه برای تأمین نیرومحرکه شما وجود خواهند داشت. قدرت باتری‌ها سهم عمده بازار را در اختیار خواهند داشت؛ اگر در ۲۰۳۵، خودروهای کاملاً الکتریکی و پلاگین هیبریدی الکتریکی را در یک گروه جای دهیم. افزایش بازه مسافت و کاهش هزینه‌ها، موجب می‌شود که دولت‌ها، صنایع و مشتریان مشابه نتوانند به سادگی از الکتریکی‌ها بگذرند. سوخت‌های فسیلی در رده دوم جای می‌گیرند و اگر بخواهیم صادقانه بگوییم، تا آن زمان هم به خوبی دوام آورده‌اند. یکی از مواردی که بیشتر در «افزاینده‌های مسافت» دیده می‌شود این است که حالت انتخاب از یک تا شش سیلندر وجود خواهد داشت که در کنار اضافه‌شدن توربوشارژرها و کمک فوق‌العاده نرم‌افزاری، موجب می‌شود که موتورها همیشه در حداکثر قدرت و بازدهی سوخت قرار داشته باشند. موتورهای ۸، ۱۰ و ۱۲ سیلندر را تنها در هایپرکارهایی خواهید دید که هنوز به مسیر الکتریکی‌‌شدن کامل قدم نگذاشته‌اند و البته در خودروهای قدیمی در موزه‌های و مزایده‌های عمومی. عملکرد خودروها بیشتر از ۱۵۰ اسب‌بخار برای هر لیتر نخواهد شد و با نیاز شما منطبق خواهد بود. بسته‌های باتری ۵ دقیقه‌ای که می‌توانند جایگزین شوند و احتمالاً یک‌ سری موتورهای جداشدنی (plug and play) بسیاری از مشکلات را حل خواهند کرد.

future-car-concept
ایمنی

رانندگی خودکار گامی بزرگ در جهت ایمنی خودروها خواهد بود و میزان مرگ‌ومیر بر اثر تصادفات رانندگی در کشوری مانند آمریکا به زیر ۵ هزار نفر در سال می‌رسد. در سال ۲۰۳۵ می‌توان انتظار داشت که ۱۰۰ درصد وسایل نقلیه جدید و ۸۰ درصد تمام وسایل نقلیه‌ای که در جاده‌ها قرار دارند، همه تجهیزات ایمنی را از سیستم ترمز خودکار و هشدار عبور از خطوط گرفته تا سیستم رانندگی خودکار در تمام سرعت‌ها داشته باشند. سیستم رانندگی خودکار به صورت یک ویژگی استاندارد در می‌آید و به عنوان یک قانون برای تمام وسایل نقلیه در همه کلاس‌ها اعمال می‌شود. البته در مورد حضور خود به عنوان راننده، نباید چندان نگران باشید؛ چرا که هنوز هم این قابلیت وجود دارد که هر وقت که بخواهید، خودتان کنترل فرمان را در دست بگیرید. تفاوت سیستم جدید این است که شما را از مواردی مانند مانور در ترافیک سنگین، برخورد با سپر‌های خودروهای دیگر، تصادف با عابران پیاده یا رانندگی به‌صورت نیمه‌هشیار باز می‌دارد.

Qualcomm-Freeway_slide
خرید

بهترین مزیّت ۲۰۳۵ آن است که گزینه‌های بی‌شماری در اختیار مشتری وجود خواهند داشت. قدرت اطلاعات ناشی از اینترنت و همین‌طور امکان انتخاب از هر نقطه، چه مستقیماً از کارخانه بخرید و چه از طریق یک فروشگاه اینترنتی به در خانه شما ارسال شود، موجب مفرّح شدن هر چه بیشتر تجربه خرید اتومبیل‌های جدید و کارکرده می‌شود. در همین حال، نمایندگی‌ها روش کار خود را طوری تنظیم می‌کنند که بتوانند به فعالیت خود در بازار ادامه دهند و شاید یک دورنمای باز و روبه پیشرفتی برای خود متصور شوند.

audi_rsq
وقتی در نمایشگاه یک نمایندگی قدم می‌زنید، یک تصویر سه‌بعدی به صورت دوستانه و با اطلاعات کامل می‌تواند در هر زمان در پیدا کردن اطلاعات مربوط به مدل‌های مختلف خودرو به شما کمک کند. اگر هم ترجیح می‌دهید از یک راهنمای انسان استفاده کنید، در دسترس شما قرار خواهد گرفت و تمام موارد سنتی برای فروش خودرو به شما انجام خواهد شد. اگر علاقه‌مند باشید، می‌توانید از Apple Pay از طریق اینترنت قیمت خودرو را پرداخت کنید و آن را در خانه خود دریافت کنید؛ برای کسانی که به خرید اینترنتی علاقه دارند، حتماً این کار هیجان زیادی خواهد داشت. در ابتدا خریدن چیزها به صورت آنلاین برای همه عجیب بود؛ کمی بعد خرید وسایل گران‌قیمت این شرایط را پیدا کرد. سپس خریدن لباس به صورت اینترنتی چندان عادی نبود و پس از آن نوبت به «اتومبیل‌ها» رسید. ولی در سال ۲۰۳۵ همه اینها را می‌توانید به صورت آنلاین سفارش دهید.

bosch-autonomous-2013
۲۰۳۵

شاید برای برخی این مطالب، فانتزی و تخیل‌گرایانه باشد. برخی افراد نیز ممکن این شرایط را به عنوان یک کابوس تلقی کنند. شکی نیست که آینده صنعت خودرو از هم‌اکنون شروع شده است و سرعت پیشرفت در آن، حتی از گوشی ۱۱۰۰ تا گوشی‌های هوشمند کنونی نیز بیشتر خواهد بود. گزینه‌های متریال و پیشرانه بیشتری در اختیار مشتریان قرار خواهد گرفت و آزادی انتخاب بیشتر، مصرف سوخت بهینه‌تر و از همه مهمتر، ایمنی بیشتری ایجاد خواهد شد. تمام این موارد، چیزهای خوبی هستند که در حال رخ‌دادن ‌اند. برخی نیز شاید انتظار خودروهای پرنده یا ماشین زمان را داشته باشند که البته روند پیشرفت اتومبیل‌ها در طول زمان نشان داده که همواره «ایمنی» در اولویت بالایی قرار داشته است.

audi-2013-ces-1

درباره نویسنده

مسعود انیس حسینی، مترجم اخبار و مطالب در سایت پدال

52 دیدگاه

  1. سامورایی
   سوابق: (182 دیدگاه) ,

   عجب دنیای بی مزه ای میشه

   پاسخ
   1. danial
    سوابق: (243 دیدگاه) ,

    چه حرفیه میزنی داداش
    ئقتی همه میتونن با نهایت سرعت رانندگی کنن و هیچ تصادفی اتفاق نمیوفته به این میگی بی مزه حتماً باید یه سری بمیرن تا شما لذت ببری همینه دیگه اونا به چی فک میکنن ملت ما به چی…
    ایشالله تا ابد پراید برونی آخرشم تو همون تیکه پاره میشی ملت حال کنن خخخخخخخخخخخخ والااااااااا….

    پاسخ
    1. سامورایی
     سوابق: (182 دیدگاه) ,

     دوستام با dislike کردن جوابتو دادن

    2. Mclaren
     سوابق: (553 دیدگاه) ,

     شما که ادعا میکنی نگران جون مردم هستی با این کامنتت و آرزوی بد برای کس دیگه نشون دادی شما از تصادف ملت خوشال میشی و نقص قسمت اول صحبتت شد….خدا نکنه بلا به دور باشه از همه 🙂
     شاید نظر این دوستمون طراحی های فضایی که الان واسه ما دلنشین نیست مثل طراحی ماشین های قدیمی که برای ما زیاد جالب نیستن و در آینده هم همین زوال هستو طراحی های فضایی رو میپسندن و طراحی های الان رو نه

 1. احمدرضا ب ام و
  سوابق: (394 دیدگاه) ,

  یا علی پیشبینی معمولا تا 5 ساله نه تا 20 سال مگه ما ناصر… هستیم

  پاسخ
  1. S97
   سوابق: (76 دیدگاه) ,

   یه سوال خیلی مهم: ناصر … کیه توی همه جا دست داره! قیمت بازار رو میخوای بگیری مغازه دارا قیمت روز رو از “عمو ناصر” میگیرن!

   پاسخ
  2. S97
   سوابق: (76 دیدگاه) ,

   من هنوز منتظر جوابم هستم. (…Waiting)

   پاسخ
 2. علی آهنگر
  سوابق: (378 دیدگاه) ,

  توی خیابونای ما هم تا 2035 فقط نسبت پراید به بقیه ماشینا بیشتر میشه
  تصور کنید الان اینجوریه
  پراید پراید سمند پراید پراید پژو
  و اما 2035
  پراید پراید پراید پراید پراید پراید پراید پراید پژو پراید پراید پراید

  پاسخ
 3. amir
  سوابق: (257 دیدگاه) ,

  آن موقع ما فقط میشیم وارد کننده این خودروها

  پاسخ
   1. علی آهنگر
    سوابق: (378 دیدگاه) ,

    دقیقا باهات موافقم
    فک کنم قراره بشیم حصرت خورنده
    حالا نیس که الان اصلا حصرت خورنده نیستیم 😐

    پاسخ
 4. RETOLEX
  سوابق: (1407 دیدگاه) ,

  وای خدا اون روز هیچ وقت نرسه
  ولی مشکلی نیست ما ایران خودرو رو داریم شرکتی که تا 30 سال دیگه سمند میسازه از موتور 405 استفاده میکنه راستی ef7 هم هست
  چه قدر ما ایرانی ها خوشبختیم که ایران خودرو و سایپا رو داریم
  ولی هیچ وقت این اتفاقات رخ نمیده
  چون خیلی کسا مثل من از این جور چیزا متنفر هستن
  امکان نداره کروت . کامارو .چلنجر .ماستنگ به این مشکل گرفتار بشن
  زنده باد ماشین های همین نسل خودمون
  منو باش که میگفتم تو 40 سال اخیر ماشینا فرق کردن
  ماشینای خودمون ++++++++++++لایک
  این اشغالا———–دیس

  پاسخ
  1. نوید
   سوابق: (1525 دیدگاه) ,

   شاسی بلندی پرتوان و لوکس و در عین حال برقی
   که با هر بار شارژ میتونه از ایران تا کره رو بره و برگرده

   پاسخ
    1. ارمان
     سوابق: (1224 دیدگاه) ,

     همین الان هم اولین ماشین هیبرید پلاگین افرود داریم که تمام برقی هم میشه mitsubishi outlander phev

 5. فرزاد
  سوابق: (24 دیدگاه) ,

  به حال ما که فرقى نميکنه هميشه ميبينيم حسرت ميخوريم چه ماشيناى الان چه 20سال ديگه…

  پاسخ
 6. یه پسر
  سوابق: (1138 دیدگاه) ,

  واقعا آینده ترسناکی در انتظار ماست

  این طوری که ماشین ها اصلا شبیه به ماشین نیستن

  پاسخ
 7. سجاد
  سوابق: (203 دیدگاه) ,

  احتمالا ماسل کار ها هم دیگه بی عضله میشن !!! تکنولوژی های بیان شده عالی هستن ولی من خیلی با این طراحی ها حال نکردم .. مثلا طراحی
  mercedes benz silver lightning
  یا
  Amg Vision Gran Turismo
  کاملا مفهومی و کانسپت هستند اما خیلی بهتر از audi rsq طراحی شدند ..
  بهر حال باید صبر کرد و دید ؛ چون هر روز مکاشفات و اختراعات جدیدی معرفی می شود که سبب غیرممکن کردن پیش بینی آینده میشن…
  مرسی . جالب بود

  پاسخ
  1. نوید
   سوابق: (1525 دیدگاه) ,

   آره
   مثلا همین لند کروز
   من فکر میکنم الان بهترین طراحی و شکل ممکن رو داره
   خیلی میترسم از اینکه در آینده خرابش کنند
   البته خب تویوتا هم کارش درسته
   خب چه میشه کرد
   باید به تویوتا اعتماد کرد دیگه
   فعلا کار دیگه ای از ما بر نمیاد

   پاسخ
 8. Lion26
  سوابق: (225 دیدگاه) ,

  با سلام به همه دوستان.

  یه سوال داشتم،اونم این هستش که در حین حرکت با خودرو اتوماتیک می شه دنده را در حالت خلاص(N) گذاشت؟

  باتشکر.

  پاسخ
  1. عباس
   سوابق: (49 دیدگاه) ,

   آره میشه حالا چرا میخوای در حال حرکت خلاص کنی؟ خطرناکه پسر!

   پاسخ
   1. شهرام
    سوابق: (34 دیدگاه) ,

    بعله در حین حرکت میشه به حالت N رفت
    همینطور مجددا به حالت D هم بر میگرده ..
    منـتها
    توصیه شده که هیچ گاه در حین حرکت گیربکس رو آزاد و یا درگیر نکنید
    همیشه تغییر وضعیت گیربکس اتوماتیک برای جلوگیری از صدمه دیدنش باید در حالت توقف کامل انجام بشه .

    پاسخ
 9. صادق
  سوابق: (2130 دیدگاه) ,

  درود

  راستش خودم اینجور احساس میکنم که تا اون دوره راننده دیگه هیچ احساسی به خودرو نداره و خودرو صرفا یه وسیله فوق لوکس و راحت برای رسیدن از یه نقطه به یه نقطه ی دیگه هستش

  فک کنم خیلی باحال نباشه (بیشتر از لحاظ ماشینی، شاید توی بقیه ی موارد جالب بشه، نمیدونم)

  پاسخ
  1. RETOLEX
   سوابق: (1407 دیدگاه) ,

   برای کسانی که مثل من عاشق رانندگی هستن اصلا جالب نیست

   پاسخ
 10. احسان(احسان سابق)
  سوابق: (2469 دیدگاه) ,

  2035 پراید تولید نمیشه بجاش سایپا 162 و 172 و 185 و 199 تولید میشه و دنا جای سمند رو گرفته و قدرتش از 100 اسب بخار به 109 اسب بخار افزایش پیدا کرده و البته باید گفت که تا اون موقع دنا 90000000000000000 قیمت داره

  پاسخ
  1. RETOLEX
   سوابق: (1407 دیدگاه) ,

   خیلی ایران خودرو رو دستکم گرفتی
   ایران خودرو میره چراغ های دنا رو عوض میکنه و یه اسم جدید هم مبزاره روش مثل سمند که شد دنا

   پاسخ
  2. صادق
   سوابق: (2130 دیدگاه) ,

   داش احسان، فک کنم تورم رو با یه شیب ملایم در نظر گرفتی؟!؟!؟!؟

   پاسخ
   1. احسان(احسان سابق)
    سوابق: (2469 دیدگاه) ,

    باید واقع بین باشیم.تورم رو با شیب ملایم که در نظر بگیریم قیمت کارخانه 900000000 اعلام شده اما چون ارزش پول ملی در حد کیفیت خودروهای ملی نزول کرده تو بازار ازاد دنا رو 90000000000000000 می فروشن.تفاوت قیمت کارخونه و بازار ازاد 206 که الان 4 میلیونه تو 20 سال پیش میشد باهاش فراری خرید و تیونینگ کرد

    پاسخ
    1. صادق
     سوابق: (2130 دیدگاه) ,

     نکات ظریفی رو توی کامنتت رعایت کردی 😉

 11. maysam
  سوابق: (407 دیدگاه) ,

  ما ایرانیها که نباید اصلا نگران باشیم چون پراید داریم! هیچی نباشه ماشین نسل بعدیه!!!

  پاسخ
 12. Zonda R
  سوابق: (1597 دیدگاه) ,

  @.F
  2035 یعنی 20 سال دیگه
  کوچکترین عوض های سایت(البته از نظره سنی)35 سالشونه و گفتگوها ،بحث ها ،خنده ها و…براشون خاطره شده و اهی میکشن و میگن یادش بخیر دوره ی ما ماشینا…
  پس دوستان بیایم قدره همه ی لحظات رو بدونیم چون اینها خاطره هایه فردایه خودمونه
  سپاسگزارم

  پاسخ
 13. عباس
  سوابق: (49 دیدگاه) ,

  مطمئن باشید آینده اینجور نمیشه اونم 20 سال دیگه، مطمئن باشید هنوز پراید تولید خواهد شد اونم با قیمت 100 به بالا بنزینم لیتری 50 البته امیدوارم این اتفاق نیفته ولی با این شیب پسرفت و این دلال بازیا باید همچین آینده ای رو انتظار داشت.
  یادش بخیر در گذشته نچندان دور یه جوون که از هر کاری ناامید میشد یه پیکان یا فوقش پراید میخرید باهاش کار میکرد ولی الان اولا باید اون ماشینو چندین برابر بخره ثانیا باید چند برابر دخلش رو ماشین خرج کنه چون دیگه ماشین فرسودست، قطعاتش کمیابن، بنزین گرونه و………………. اصن همه چیمون اشکال داره
  راستی دهه فجر مبارک 🙂

  پاسخ
 14. حسین
  سوابق: (1291 دیدگاه) ,

  درود. بچه ها دنیا رـَـــَـــَـفت… تعریف بچه هامون از ماشین این تعریفی نیست که ما داریم 🙁

  خواهش میکنم، خواهش میکنم بچه هاتونو درست تربیت کنید

  پاسخ
  1. REZA ///AMG
   سوابق: (2228 دیدگاه) ,

   ای بابا حسین تو دیگه چرا
   زدین هرچی آرزومونو خراب کردین تو این دنیا
   کلا حام خراب شد این کامنتا رو خوندم
   آقامرگ من بیخیال 🙁
   آدم از 1 ثانیه دیگش خبر نداره
   شاید فردا خود من یه مرسدس زد له کرد منو…عشق من بشه قاتل جونم! 😐
   والا…

   پاسخ
   1. حسین
    سوابق: (1291 دیدگاه) ,

    درودر بر آقا رضا. ایشالا 20 سال که هیچی، 120 سال دیگه هم زنده باشی و ماشینای آینده رو سوار شی و براشون مقاله انتقادی بنویسی رضا جان. من یادم رفت آخر کامنتم شکلک خنده بذارم، یه شوخی نوشتم آخرشو ولی واقعا به نظر من همونطور که ما الان (اکثرمون) یه مرسدس اس کلاس هیبریدی رو میتونیم به اندازه یه اس کلاس 12 سیلندر دوست داشته باشیم ولی افراد مسن تر، 12 سیلندره رو ترجیح میدن، بچه های ما هم قطعا ماشینای تمام الکتریکی رو به ماشینای درون سوز ترجیح میدن.

    پاسخ
   2. حسین
    سوابق: (1291 دیدگاه) ,

    از دست این پدال!!! اول نظرو ارسال نمیکنه بعد یهو میبینی دوتا با هم اومدن!!! ببخشید

    درود بر آقا رضای گل. رضا جان ایشالا 120 سال دیگه زنده باشی و ماشینهای آینده رو سوار شی و براشون مقاله انتقادی بنویسی. من فراموش کردم آخر کامنتم شکلک خنده بذارم تا دوستان متوجه بشن که آخرشو به طنز نوشتم اما واقعا به نظرم همونطور که اکثر ماها میتونیم یه اس کلاس هیبریدی رو به اندازه یه اس کلاس 12 سیلندر دوست داشته باشیم ولی کسایی که از ما بزرگتر هستن مدل 12 سیلندر رو ترجیح میدن،، بچه های ما هم قطعا ماشینای تمام الکتریکی رو به ماشینای درون سوز ترجیح میدن..

    پاسخ
 15. Erfan
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  تــا اون مــوقع مــا تو ایران همیــن سمــند و پرایدو پژو سوار میشیم!فقط اسمشون فرق میکنه سمند سورن مولی پلکس اسپایدر 2035.هه

  پاسخ
 16. F.A
  سوابق: (66 دیدگاه) ,

  بی تردید در 2035 در دنیا همه کسانی که عاشق رانندگی هستند از ایران ماشین می خرند چون ماشین های 2035 لذت رانندگی امروزی را نخواهند داشت اما چون تا 2099 پیکان وانت و پراید و 405 و سمند و تیبا و . . . با قیافه زشت تر و بی کیفیت تر از امروز تولید خواهد شد؛ جهانیان دلشان برای رانندگی با این ماشین های ایرانی تنگ می شود و ریسک بزرگی می کنند و از ایران ماشین می خرند تا لذت رانندگی را تجربه کنند!!! ضمناً ممکن است با یک بار سوار شدن به ماشین های ایرانی، تصادف کنند و دار فانی را وداع گویند که البته ارزش لذت بردن با ماشین ایرانی را دارد چون ما این لذت ها را در سطح عالی تجربه می کنیم و به آن افتخار هم می کنیم!!! خوب آخه برای پیشرفت لازمه که سالی در ایران بیش از 200000 نفر در تصادفات کشته شوند که البته برای پیشرفت خیلی واجبه

  پاسخ
 17. حسین
  سوابق: (1291 دیدگاه) ,

  درود. چندتا از ماشین های کانسپت قدمی رو ببنید:

  http://i62.tinypic.com/2mchn4l.jpg
  http://i57.tinypic.com/2cerpr5.jpg
  http://i59.tinypic.com/34t1k4m.jpg
  http://i60.tinypic.com/2cgztr7.jpg
  http://i61.tinypic.com/30sdi77.jpg
  http://i61.tinypic.com/v2yykk.jpg
  http://i61.tinypic.com/hvumtj.jpg

  میبینیم که اتومبیلهای امروزی شباهت چندانی به کانسپتهای آینده نگرانه قدیمی ندارن و این کانسپت ها طرحشون یه حالت فضایی داره

  پاسخ
 18. amir hosein
  سوابق: (76 دیدگاه) ,

  اقا هر چی کامنت دیدم یه دونه دیسلایک خورده بود قضیش چیه؟؟؟!!!

  پاسخ
 19. رضا
  سوابق: (3 دیدگاه) ,

  تا اونموقع ما هم پیشرفت می کنیم

  پراید از 131 به 531

  پژو 405 میرسه به ZLX

  سمند وانت هم میاد :v

  پاسخ

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.
x