کوچک‌ترین موتور‌های شایسته سال ۲۰۱۶

آینده صنعت خودروسازی به سوی موتورهای کوچک پیش می‌رود.
یادآوری این موضوع که حجم موتور برخی از خودروهای امروزی کمتر از یک بطری نوشابه هست، ما را شگفت‌زده می‌کند و این شگفتی با شنیدن اعداد و ارقام خروجی این موتورها بیش‌تر هم خواهد شد. در سال‌های اخیر مقررات سخت‌گیرانه‌ای در مورد انتشار گازهای گلخانه‌ای در سراسر جهان وضع شده است و در حال حاضر خودروسازان سخت در حال کار بر روی بهبود بهره‌وری مصرف سوخت با حفظ سطح مناسبی از عملکرد در موتورهای احتراقی هستند.

Smallest-Engines
چند سالی هست که دیگر نمی‌توان حجم موتور یک خودرو را معیاری برای قدرتمندی آن دانست. در حال حاضر بسیاری از موتورهایی که کمتر از ۱.۶ لیتر حجم دارند، خروجی آبرومندانه‌ای ارائه می‌کنند و حتی در برخی موارد با شنیدن اعداد و ارقام آن‌ها شگفت‌زده می‌شویم. در اینجا ۱۰ مورد از کوچک‌ترین موتورهایی که در حال حاضر می‌توان زیر کاپوت یک خودرو یافت مشاهده می‌کنید.

موتور سه سیلندر ۰.۹ لیتری اسمارت
اسمارت فورتو یکی از کوچک‌ترین اتومبیل‌های در دسترس است، با داشتن طول ۲۶۸۲ میلی‌متر و عرض ۱۶۷۶ میلی‌متر، نیازی به گفتن نیست، که توان زیادی برای حرکت آن لازم نیست. در زیر کاپوت فورتو یک موتور کوچک سه سیلندر ۰.۹ لیتری توربوشارژر قرار گرفته که توان ۸۹ اسب بخار و گشتاور ۱۳۵ نیوتن‌متر ارائه می‌کند و می‌تواند این کوچولو را در عرض ۱۰.۱ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت برساند. اسمارت فورتو شاید نتواند در مسابقات درگ بدرخشد، اما با یک گیربکس دستی مصرف سوخت 7.35 لیتر در شهر و 6 لیتر در بزرگراه به همراه دارد.

smart fortwo, C453, Technik
موتور ۱.۰ لیتری اکوبوست فورد
چند سالی از معرفی موتور سه سیلندر فورد در ایالات‌متحده می‌گذرد و در حال حاضر می‌توان آن را در خودروهای مختلف این شرکت ازجمله فوکوس و فیستا مشاهده کرد. این موتور در مدل‌های اسپرت ۱۲۳ اسب بخار و ۱۷۰ نیوتن‌متر گشتاور تولید می‌کند و میزان مصرف سوخت کمی هم دارد که با تکنولوژی استارت استپ خودکار بهتر نیز می‌شود. این پیشرانه به همراه گیربکس شش دنده دستی و سیستم خودکار استارت استپ، در فورد فوکوس 7.84 لیتر در ۱۰۰ کیلومتر شهری و 5.6 لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر بزرگراه می‌سوزاند.

ford-1-0-ecoboost-engine
موتور سه سیلندر ۱.۲ لیتری میتسوبیشی
در زیر کاپوت میتسوبیشی میراژ، موتور ۱.۲ لیتری سه سیلندری قرار گرفته که تنها 6.4 لیتر در شهر و 5.3 لیتر در ۱۰۰ کیلومتر بزرگراه می‌سوزاند. اعداد و ارقام کمتر از این را می‌توان در برخی از رقبای هیبریدی یافت، اما با توجه به قیمت، میراژ انتخابی بسیار اقتصادی است. این موتور کوچک در قلب میراژ تنها ۷۴ اسب بخار و ۱۰۰ نیوتن‌متر گشتاور فراهم می‌کند.

mitsubishi-mirage-engine
موتور ۱.۴ لیتری چهار سیلندر توربو فیات کرایسلر
این موتور در مدل‌های مختلف فیات ازجمله ۵۰۰ و FCA ارائه می‌شود و یک موتور ۱.۴ لیتری چهار سیلندر توربو با عنوان مولتی‌ایر است که توان ۱۳۵ اسب بخار و گشتاور ۲۰۳ نیوتن‌متر ارائه می‌کند. هنگامی که زیر کاپوت به یک ماشین جمع و جور مثل 500 قرار می‌گیرد، در واقع عملکرد آن به اندازه کافی برای تجربه یک رانندگی سرگرم‌کننده، کافی است. میزان مصرف سوخت آن نیز در شهر 8.4 لیتر و در بزرگراه 6.9 لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر است.

fiat-1-4-liter-multiair-turbo-engine
موتور ۱.۴ لیتری چهار سیلندر توربو اکوتک جنرال‌موتورز
موتور جدید ۱.۴ لیتری چهار سیلندر اکوتک جنرال‌موتورز در زیر کاپوت شورولت کروز ۲۰۱۶ قرار گرفته است. این موتور توان ۱۵۳ اسب بخار و گشتاور ۲۴۰ نیوتن‌متر تولید می‌کند و به‌وسیله یک گیربکس شش سرعته خودکار 5.88 لیتر در ۱۰۰ کیلومتر بزرگراه می‌سوزاند.

gm-1-4-liter-ecotec
موتور ۱.۴ لیتری چهار سیلندر تنفس طبیعی اکوتک جنرال‌موتورز
جنرال‌موتورز یک نسخه تنفس طبیعی از موتور ۱.۴ لیتری چهار سیلندر اکوتک را در قلب شورلت اسپارک قرار داده است. هنگامی که این خودرو را به همراه گیربکس CVT سفارش دهید، مصرف سوخت این خودرو 7.84 لیتر در شهر و 5.74 لیتر در بزرگراه خواهد بود، اما توان خروجی آن به ۹۸ اسب بخار و گشتاور به ۱۲۷ نیوتن‌متر محدود می‌شود.

2016-chevrolet-spark-engine
موتور چهار سیلندر ۱.۴ لیتری فولکس‌واگن
در اواخر سال گذشته، فولکس‌واگن یک موتور چهار سیلندر ۱.۴ لیتری توربوشارژر با کد EA211 معرفی کرد که در قلب مدل محبوب جتا قرار گرفته بود. این موتور توان ۱۵۰ اسب بخار و گشتاور ۲۵۰ نیوتن‌متر تولید می‌کند، مصرف سوخت این موتور در جتا چهار درب، 8.2 لیتر در شهر و 7.35 لیتر در بزرگراه است.

volkswagen-ea211-engine
موتور سه سیلندر ۱.۵ لیتری توربوشارژر مینی
یکی از ۱۰ موتور برتر WardsAuto در سال ۲۰۱۵، موتور سه سیلندر ۱.۵ لیتری توربوشارژر مینی بود، که به کمک فن‌آوری TwinPower ب‌ام‌و طراحی شده است. این موتور با توان ۱۳۴ اسب بخار و گشتاور ۲۲۰ نیوتن‌متر، در زیر کاپوت مینی کوپر استاندارد به همراه یک گیربکس شش دنده عرضه می‌شود و همچنین می‌توان آن را با یک گیربکس شش سرعته اتوماتیک سفارش داد. مدل کوپه مجهز به گیربکس دستی ۱۰.۱ لیتر در شهر و ۸.۸ لیتر در اتوبان می‌سوزاند، در حالی که با گیربکس اتوماتیک 8.7 لیتر در شهر و 7.6 در ۱۰۰ کیلومتر بزرگراه سوخت مصرف می‌کند.

mini-twinpower-turbo-engine
موتور ۱.۵ لیتری چهار سیلندر هوندا
هوندا سیویک ۲۰۱۶ توانست رضایت بسیاری از طرفداران را به دست آورد و حتی از طرف مجله AutoGuide.com به‌عنوان خودرو سال انتخاب شد. سیویک این موفقیت را مدیون موتور ۱.۵ لیتری توربوشارژر جدید خود است که توان ۱۷۴ اسب بخار و گشتاور ۲۲۰ نیوتن‌متر تولید می‌کند و زمانی که به یک گیربکس CVT متصل می‌شود، 7.6 لیتر در ۱۰۰ کیلومتر شهری و 5.6 لیتر در ۱۰۰ کیلومتر بزرگراه می‌سوزاند. خوشبختانه، هوندا به‌تازگی تأیید کرد که این موتور توربو را به همراه گیربکس دستی نیز عرضه می‌کند و باید برای مشاهده ارقام رسمی مصرف سوخت آن صبر کنیم.

2016 Honda Civic Coupe
موتور ۱.۵ لیتری تنفس طبیعی تویوتا
در زیر کاپوت تویوتا یاریس جدید یک موتور ۱.۵ لیتری تنفس طبیعی چهار سیلندر قرار گرفته که می‌تواند ۱۰۶ اسب بخار و ۱۴۰ نیوتن‌متر گشتاور تولید کند، این نشان می‌دهد که یک توربوشارژر چقدر می‌تواند جایگاه یک موتور کوچک را بهتر کند. اگر شما قصد خرید یک یاریس را دارید، شانس با شما یار بوده که این مطلب را مطالعه کردید و باید بگویم که این خودرو هیچ رانندگی سرگرم‌کننده‌ای ارائه نمی‌کند. با این حال مصرف سوخت آن در شهر 7.8 لیتر و در بزرگراه 6.2 لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر می‌باشد.

toyota-yaris-engine
منبع: autoguide

درباره نویسنده

تصویر پروفایل مهرداد فراهانی

مهندس صنایع و از علاقه‌مندان تکنولوژی و خودرو هستم، قبل از پیوستن به پدال در وب‌سایت های خبری دیگر در حوضه آی‌تی می‌نوشتم و وظیفه سردبیر و مدیریت وبسایتی در زمینه آی‌تی و خودرو را هم دارم. درحال حاضر مفتخر به نویسندگی در سایت پدال هستم.

23 دیدگاه

 1. احسان آرسنالی
  سوابق: (1122 دیدگاه) ,

  پرشیا ای ال ایکس من مدل ۸۶ هستش و شاید باور نکنید ولی با موتور ۱.۸ لیتر ، مصرفش بین ۷ تا ۸ تو شهر و ۶ تا ۶.۵ تو جاده هست. تازه ۱۰ سال هم کارکرده و ۱۳۰ هزارتا باهاش رفتم.ماله بابام بود وقتی دنای فکسنی رو خرید خواست اینو بفروشه من ماشینم رو فروختم اینو برداشتم. دنا با موتور ۱.۷ لیتری هم حداقل ۱۰تا میسوزنه

  پاسخ
  1. تصویر پروفایل سامان اذری
   سامان اذری
   سوابق: (2176 دیدگاه) ,

   پس موتور مزدا میاتا کو ؟؟؟
   1.5 لیتری تنفس طبیعی اسکای اکتیو
   با 130 اسب بخار و مصرف 4.7 لیتری سوخت

   پاسخ
   1. Archi KHAN
    سوابق: (1750 دیدگاه) ,

    سامان اذری عزیز
    سوال ات در مورد این که :
    “” پس موتور مزدا میاتا کو ؟؟؟ “”
    را از احسان پرسیدی که زیر کامنت اش ، کامنت ات را گذاشتی ؟!؟!
    واقعا از بعضیا انتظار یه کارهایی نمیره …

    پاسخ
    1. mohsen
     سوابق: (39 دیدگاه) ,

     وقتی تو سایت دومین کامنت رو میزاری میبره زیره اولین کامنت مثل اینکه به اون پاسخ داده کامنت دومی تو همه مقاله هام همین طور هست

    2. Archi KHAN
     سوابق: (1750 دیدگاه) ,

     یعنی همه ی سوالات کلی باید زیر کامنت اول پرسیده بشه ؟!
     اون وقت مثلا سوالی که یه نفر از نویسنده ی کامنت اول داره باید کجا پرسیده بشه ؟!!
     حتما کامنت آخر ، چون سوالش کلی نیست و جزییِ ….
     دست بَردار سامانِ عزیز

  2. بهنام طیبی
   سوابق: (4510 دیدگاه) ,

   احسان جان چیکارش کردی اینقدر کم مصرف شده؟؟؟؟؟؟ اخه پرشیا زیر 10 الی 11 نیست

   پاسخ
   1. تصویر پروفایل Lord Cezar
    Lord Cezar
    سوابق: (306 دیدگاه) ,

    موتور ELX در کل مصرفش خیلی پایین تر از مدل 1.8 معمولی هست .
    فکر کنم 16 سوپاپه بودنش و بهینه شدن راندمان موتور باعث کاهش مصرفش شده ولی موتور معمولی پرشیا مال منم 10-12 میسوزونه تو شهر.

    پاسخ
  3. Zodiac
   سوابق: (26 دیدگاه) ,

   احسان جان حتما موتورش هیبرید هست ببر پیش مکانیکا ی نگاه دقیق به درون کاپوت بندازن شاید کشف کنن
   موتور دهه هشتاد میلادی دیگه معلومه چقدرمصرف میکنه اکثر ایرانیا خیلی دقیقتر از ایرانخودرو نمودار مصرفشو بلدن دیگه نیاز به امار نداره

   پاسخ
   1. احسان آرسنالی
    سوابق: (1122 دیدگاه) ,

    دوستان جوری منفی دادند و این دوستمون زودیاک کامنت گذاشته مثل اینکه اومدم اینجا آگهی فروش ماشینم رو گذاشتم یا ۱۰ هزارتا ای ال ایکس دارم میخوام بفروشم. آخه یه عده مجازی هستید دلیل نداره بهتون دروغ بگم

    پاسخ
    1. بهنام طیبی
     سوابق: (4510 دیدگاه) ,

     احسان جان حرص نخور قبول دارم

  4. mohsen
   سوابق: (39 دیدگاه) ,

   TU5 هام از مصرفی که شما میگی بیشتر میسوزونن شاید بگی 16 سوپاپه واسه همون ولی ELX هم 16 هه تو اون مدل هاش

   پاسخ
 2. تصویر پروفایل سعید
  سعید
  سوابق: (478 دیدگاه) ,

  چقدر ادمهای جالبی ان که تو ایران یاریس میخرن!
  ینی واقعا فقط صرف تویوتا بودن میخرنشا وگرنه اخه مگه می ارزه؟
  اگه میخوای پولتو حروم کنی بده ما بریم یه پراید بخریم حداقل!

  پاسخ
 3. یاسر
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  جای موتور1.3 لیتری پراید توی این لیست خالیه…. البته جهانیان هنوز کشفش نکردن…خخخخ

  پاسخ
 4. بنتلی
  سوابق: (1364 دیدگاه) ,

  چرا انقد مصرف سوختا بالا هس؟،در حد ی موتور چهار سیلندر دو لیتری 180اسبیه!.البته میراژ مصرفش خوبه.فک کنم شتاب اسمارت هم باید 13باشه بامصرف حدود پنج لیتر.

  پاسخ
 5. احمد باقری
  سوابق: (4715 دیدگاه) ,

  به نظر نباید مصرف سوخت موتور اسمارت فورتو با این حجم موتور، اینقدر بالا باشه، شاید عددش اشتباه نوشته شده باشه، چون با این ابعاد و هدفگذاری که انجام شده، نباید بیشتر از 4 تا 4.5 لیتر در صد کیلومتر مصرف کنه.

  پاسخ
  1. تصویر پروفایل مهرداد فراهانی
   مهرداد فراهانی
   سوابق: (36 دیدگاه) ,

   دوستان اعداد و ارقام کاملا صحیح است، و درحال حاضر حداقل مصرف سوخت در موتور های بنزینی رو همین موتور ها دارند.
   مصرف سوخت کمتر از ۵ لیتر که می فرمایید مربوط به خودرو های دیزلی و هایبرید است.

   پاسخ
  2. Archi KHAN
   سوابق: (1750 دیدگاه) ,

   بهتره احمِد بعد از اصلاح طرحهای کمپانی پورشه ، یه نظارتی هم بر عملکرد کمپانی اسمارت داشته باشی …
   چه وضع اشِ این مصرف سوخت !؟!؟؟؟

   پاسخ
 6. علیرضا4225
  سوابق: (126 دیدگاه) ,

  پراید با موتور 1300=69 اسب بخار
  تیبا با موتور 1500=80اسب بخار ما کجاییم و اونا کجا

  پاسخ
 7. حسین
  سوابق: (31 دیدگاه) ,

  با اینکه اینا واسه سال 2015 هستن ولی تکنولوژی موتور آلفا جولیتا هنوز هم سرور همشونه …

  پاسخ
 8. تصویر پروفایل mehran.Jy
  mehran.Jy
  سوابق: (137 دیدگاه) ,

  سلام آقای فرهانی
  این مقاله فقط راجع به موتور ماشینه؟؟
  اگه نه فکر کنم موتور چهار سیلندر 1لیتری کاوازاکی نینجا h2 با حد اقل 200 اسب بهترین باشه!

  پاسخ
 9. sami
  سوابق: (42 دیدگاه) ,

  آقایون داداشا حرص نخورید که چرا پراید نیست .
  تیتر رو دوباره بخونید .
  اها نوشته ده موتور کوچیک برتر سال .
  پراید جز ده موتور کوچیک برتر ! قرنه :))))))

  پاسخ
 10. محمد
  سوابق: (55 دیدگاه) ,

  من میراژ دارم. مصرف تو شهر 6 هست و جاده 4.6 هست. از اینی که نوشتین کمتره ها.

  پاسخ

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.
x