۱۰ فراری کلاسیک که چندان گران نیستند

بدون‌شک همه علاقه‌مندان دنیای خودرو، زمانی رؤیای داشتن یک «فراری» را در سر پرورانده‌اند. هر کسی که اخبار مرتبط با قیمت این خودروهای مناسب برای مجموعه‌داران را دنبال کرده، حتماً این موضوع را قبول دارد که این رؤیا در حال حاضر بسیار دست‌نیافتنی است. در واقع، قیمت نادرترین و بهترین فراری‌ها در حراجی‌ها، سر به فلک می‌کشد؛ به عنوان مثال، در سال ۲۰۱۴ در حراجی Bonham، یک فراری 250GTO مدل ۱۹۶۲ با قیمت ۳۴/۶۵ میلیون دلار به فروش رسید. و در همین اواخر نیز، RM Sotheby’s یک 290 MM اسکاگلیتی اسپایدر مدل ۱۹۵۶ را با قیمتی بیش از ۲۸ میلیون دلار فروخت.

10-Ferraris
با همه این حرف‌ها، نباید برای فراموش‌کردن رؤیای «فراری» عجله کنید. در واقع، هنوز تعداد زیادی از محصولات فراری باقی می‌مانند که قیمت آنها نصف چیزی است که باید برای مدل مقرون‌به‌صرفه ۲۰۱۶ فراری، یعنی کالیفرنیا T بپردازید. در حالی که قیمت کالیفرنیا T برابر ۲۰۲ هزار و ۷۲۳ دلار است، برای کسی که می‌تواند یک کوروت جدید تهیه کند، امکان انتخاب یک فراری باتجربه نیز وجود خواهد داشت.

تا این اواخر، افزایش‌ قیمت‌ها بیشتر بر روی خودروهای دوره «انزو» و آنهایی که قبل از فوت مؤسس کمپانی در سال ۱۹۸۸ تولید شده‌اند، متمرکز بوده‌اند. در اینجا ۱۰ نمونه از فراری‌های خاص را مرور خواهیم کرد که با وجود اینکه ۴ نمونه از آنها در دوره «انزو» قرار دارند، ولی به دلایلی ارزش‌ آنها چندان بالا نرفته است. لازم به ذکر است که قیمت این خودروها با استفاده از ابزار ارزشیابی Hagerty Insurance به‌دست آمده‌اند و در همین حال، یک سری بررسی‌های ثانویه با استفاده از نتایج حراجی‌های اخیر و «راهنمای قیمت‌گذاری خودروهای اسپورت بازار» انجام شده است.

فراری دینو 308GT4
برخی این مدل را یک «فراری» نمی‌دانند و تا حدودی حق هم دارند؛ چرا که مدل‌های اولیه دینو، خودروهای سطح پایین‌تری محسوب می‌شدند و نشان اسب برخاسته را دریافت نکرده بودند. ولی در مدل‌های بعدی 308، فراری ایده داشتن یک برند زیرمجموعه کمپانی را کنار گذاشت و این خودرو را در کنار مدل‌های GTB و GTS با نشان «فراری» عرضه کرد. البته به صورت رسمی، فروش GT4 در بازار ایالات متحده تا قبل از مدل سال ۱۹۷۵ آغاز نشد.

1974 Ferrari Dino 308 GT4
1974 Ferrari Dino 308 GT4

برخی ویژگی‌های متمایز این خودرو، می‌تواند توجه برخی کلکسیونرها را به خود جلب کند؛ از جمله اینکه این مدل به جای «پینین‌فارینا»، در «برتونه» طراحی شده و اولین مدل جاده‌ای فراری با موتور V-8 بوده است. GT4 دارای یک طرح صندلی‌های 2+2 بوده که در نتیجه، فضای بیشتری برای حمل وسایل نسبت به یک GTB داشته است. موتور V-8 در اولین‌ مدل‌های GT4 قدرتی به میزان ۲۴۰ اسب‌بخار داشته است که با تلاش‌هایی که بعداً برای برآورده کردن معیارهای آلودگی انجام شد، این میزان قدرت به ۲۰۸ اسب‌بخار در مدل‌های ۱۹۸۰ تقلیل پیدا کرده است.

«هاگرتی» قیمت یک GT4 را با کیفیت حضور در یک همایش، برابر ۸۸۷۰۰ دلار برآورد می‌کند و این در حالی است که یک نمونه متوسط از آن را احتمالاً می‌تواند با قیمتی زیر ۵۰ هزار دلار پیدا کرد. در ۱۸ ماه گذشته شیب زیادی متوجه قیمت این مدل شده که این شیب از دیگر شاخص‌های بازار نیز بیشتر است. بنابراین، به نظر می‌رسد پول‌های بزرگی در راه خرید 308GT4 باشند.

فراری 400i
به دو دلیل باید فراری 400i را گاو پیشانی سفید فراری‌ها دانست؛ اول اینکه این اولین مدل فراری با آپشن گیربکس اتوماتیک بوده است. اولین نمونه‌های این خودرو با گیربکس «بورگ‌-وارنر» همراه بوده‌اند و بعداً‌ از گیربکس توربو-هیدراماتیک 400 جنرال‌موتورز استفاده کرده اند. همچنین این مدل هیچ‌گاه به صورت رسمی به بازار امریکا وارد نشد. فراری 400i جایگزینی برای مدل 365 GT/4 بود.

1982 Ferrari 400i
1982 Ferrari 400i

400i با فرم بدنه‌ای مشابه و ترکیب 2+2، در زیر کاپوت از یک موتور ۴/۸ لیتری V-12 استفاده می‌کرد که قدرتی برابر ۳۱۰ اسب‌بخار برایش به همراه داشت. همچنین در این موتور، از یک انزکتور سوخت «بوش» کمک گرفته شده بود. این خودرو که در این فرم در بین‌ سال‌های ۱۹۷۹ تا ۱۹۸۵ ساخته می‌شد، بعدها به قدرت ۴۱۲ اسب‌بخار با افزایش حجم ۱۰ سی‌سی در هر کدام از سیلندرها ارتقا یافت. در این دوره، استانداردهای آلودگی و ایمنی فدرال، شرایط سختی برای مدل‌های ویژه اروپا و واردکنندگان مستقل رقم زدند و در نتیجه، این خودروها چندان در «امریکا» شناخته‌شده نیستند.

به گفته «هاگرتی»، مدل ۱۹۸۲ از فراری 400i در یک شرایط معمولی می‌تواند حدود ۲۵ هزار و ۲۰۰ دلار مبادله شود. این در حالی است که یک نمونه بی‌نقص از آن می‌تواند قیمتی نزدیک به ۴۰ هزار دلار داشته باشد. چنین مبلغی واقعاً برای یک «فراری» فوق‌العاده است؛ مخصوصاً اینکه می‌توانید سوار چیزی شوید که اتومبیل «تام کروز» در فیلم «مرد بارانی» بوده است.

فراری 308GTSi
308 در فرم‌های برلینا (GTB) و اسپایدر (GTS) در طول سال‌های ۱۹۷۵ تا ۱۹۸۹ در خط تولید باقی ماند و در ۴ سال پایانی این بازه زمانی، به مدل مشابه 328 ارتقا پیدا کرد. این خودرو عده زیادی را به یاد سریال تلویزیونی «مگنوم، کارآگاه خصوصی» می‌اندازد و نسلی که در آن دوره بزرگ شده‌اند، اینک در زمینه کلکسیون‌های خودرو بسیار فعال هستند. بنابراین می‌توان انتظار داشت که قیمت‌ها برای این مدل به‌سرعت افزوده شود. البته خوشبختانه تعداد نمونه‌های تولیدی 308GTSi بالا بوده و همچنین، شروع قیمت آنها از مبلغ پایین‌تری بوده است. در نتیجه، از مبالغ دیوانه‌وار برای این مدل خبری نیست. این در واقع، اولین مدل تولید انبوه فراری به شمار می‌رود.

Ferrari 308GTSi
Ferrari 308GTSi

موتور وسط V-8 در این مدل، در همان چیزی است که در دینو GT4 نیز مورد استفاده قرار گرفته است؛ یک موتور ۳ لیتری با کاربوراتورهای «وبر» و سپس انژکتورهای سوخت که از اوایل دهه ۱۹۸۰ به آن اضافه شدند. چهار سوپاپ در سرسیلندر نیز از مدل ۱۹۸۳ با طراحی QV ارائه شد. سپس ۲۰۰ سی‌سی دیگر به حجم موتور 328 اضافه شد و قدرت آن نیز به ۲۷۰ اسب‌بخار رسید.

یک مدل 1982 از 380 GTS در «کوئِیل گدرینگ» سال ۲۰۱۵ با قیمتی بیش از ۷۲ هزار دلار به فروش رسید؛ یعنی دقیقاً مبلغی که برای یک مدل جدید 328GTB در سال ۱۹۸۸ باید پرداخت می‌شد. این در حالی است که یک مدل معمولی و خوب 308 می‌تواند قیمتی بین ۴۰ تا ۵۰ هزار دلار داشته باشد. این موضوع را نیز باید درنظر داشته باشید که مدل‌های کوپه کمیاب‌تر از مدل‌های سقف‌باز هستند.

در مورد نگهداری نیز باید گفت که باید منتظر نیاز مداوم به تعویض تسمه تایم گران‌قیمت این خودرو باشید. فرسودگی خودرو مطابق با کیلومتراژی است که طی کرده است و اگر بتوانید کارهای پیشگیرانه مناسب را انجام دهید، با هزینه‌های زیادی برای تعمیر روبرو نخواهید شد.

فراری تستا روسا
تستا روسای «مو قرمز» در سال ۱۹۸۵ جایگزین 512BB (باکسر برلینتا) شد و در پوسترهای عجیب و غریب اتومبیل در دیوار اتاق‌های اواخر دهه ۱۹۸۰ میلادی جای گرفت. طرفداران سریال «فساد میامی» به خوبی این مدل موتور وسط و خودنما را می‌شناسند؛ خودرویی که فراری به تهیه‌کنندگان تلویزیون داد تا از ساخت ماکت‌های تقلبی آن دست بردارند.

Ferrari Testarossa
Ferrari Testarossa

فراری تا سال ۱۹۹۱ که 512TR را معرفی کرد، تعداد ۷ هزار دستگاه از تستا روسا ساخته بود. 512TR واقعاً یک پیشرفت برای این مدل به شمار می‌رفت. یکی از نقاط برجسته آن در پایین آوردن ارتفاع موتور تخت ۱۲ سیلندر در شاسی بود که موجب بهبود هندلینگ می‌شد. سپس نوبت به 512M رسید که وزن کمتر و قدرت بیشتری داشت و چراغ‌های جلویش در جای خود فرو رفته بودند. قیمت این مدل‌های اخیر 512 با سرعت بیشتری افزایش پیدا کرده است؛ چرا که آنها با ظاهری یکسان، خودروهای بهتر و سریعتری هستند. امّا «تستا روسا»های اولیه و قدیمی‌تر که زمان حضور «انزو فراری» در خانه / محل کارش در نزدیکی پیست آزمایشی «فیورانو» ساخته شده‌اند، هنوز توجه زیادی رو به خود جلب نکرده‌اند.

یک نمونه متوسط از این مدل‌ می‌تواند با قیمتی بین ۱۱۲ تا ۱۲۰ هزار دلار مبادله شود. این در حالی است که برای یک نمونه بسیار خوب از آن احتمالاً باید ۲۰ تا ۲۵ هزار دلار دیگر به این مبلغ اضافه کرد. ارزش این خودرو روز به روز در حال افزایش است، ولی با روندی بسیار آهسته‌تر از شرایطی که 512TR و M در سال گذشته داشته‌اند.

فراری 348ts
مشتری‌های فراری گونه‌ای «تستا روسا» را در کلاس قیمتی V-8 طلب می‌کردند و پاسخ مارانلو به این مطالبه، مدل 348 بود. این خودرو که فاصله سال‌های ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۵ در خط تولید فراری قرار داشت، از یک موتور ۳/۴ لیتری V-8 با قدرت ۳۰۰ اسب‌بخار برای پیشرانه استفاده می‌کرد.

Ferrari 348 Testarossa
Ferrari 348 Testarossa

348 در یک مقایسه در سال ۱۹۹۰ تنها توانست بالاتر از «لوتوس اسپریت» بایستد و در پشت‌سر مدل‌هایی چون آکورا NSX، پورشه 911 کاررا 4 و کوروت ZR-1 قرار گرفت. برای آنهایی که موقعیت رانندگی و هندلینگ سرزنده موجود در 348 را قبول دارند، نمونه‌های معمولی از این مدل در حال حاضر با قیمتی حدود ۴۰ هزار دلار پیدا می‌شود؛ ضمن اینکه بهترین نمونه‌های آنها به قیمتی نزدیک به ۶۰ هزار دلار می‌توانند معامله شوند. البته باید به این موضوع نیز اشاره کرد که تعویض تسمه تایم حتماً نیاز به جدا موتور از خودرو دارد؛ چیزی که هزینه زیادی در تعمیرگاه دارد، ولی موضوع پرهزینه‌تر در ادامه منتظر شما خواهد بود.

فراری 456GT
این مدل که اولین بار در سال ۱۹۹۵ در امریکا به فروش رسید، با ظرفیت ۴ نفر سرنشین و یک موتور جلوی V-12 فراری همراه بود. موتور ۵/۲ لیتری V-12 با قدرت ۴۳۶ اسب‌بخار با صدای دلنشین خود تا حداکثر سرعت ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت پیش می‌رفت. مسلماً‌ استفاده از گیربکس ۶ سرعته دستی در این خودرو ترجیح داده می‌شود، ولی یک آپشن گیربکس اتوماتیک ۴ سرعته (GTA) نیز برای راحتی بیشتر درنظر گرفته شده است.

Ferrari 456GT
Ferrari 456GT

این در حالی است که مدل 456M با ارتقای طراحی کابین و تغییرات متعادل در استایل، وقتی در سال ۱۹۹۸ از راه رسید، تنها ۶ اسب‌بخار قدرتمندتر بود؛ خودرویی که در سال ۲۰۰۴ نیز با 612 اسکاگلیتی جایگزین شد. برای ارزیابی قیمت 456GT از یک مدل ۱۹۹۷ از این خودرو استفاده شده است. مطابق گفته «هاگرتی» متوسط ارزش این مدل در حال حاضر چیزی حدود ۴۱ هزار دلار است و قیمت یک مدل با کیفیت از آن می‌تواند تا نزدیکی ۶۰ هزار دلار نیز برسد.

فراری F355
این مدل در سال ۱۹۹۵ جایگزین 348 شد و از هر دو جنبه عملکرد و بهینه‌سازی، یک گام به جلو به شمار می‌رفت. در واقع، این خودرو، در زمان معرفی خود، «بهترین هشت سیلندرِ فراری» لقب گرفت.

Ferrari F355
Ferrari F355

موتور ۳/۵ لیتری V-6 دارای ۵ سوپاپ برای هر یک از سیلندرهای خود بود و فراتر از ۸۰۰۰ دور بر دقیقه حرکت می‌کرد. این موتور می‌توانست فراری ۲ سرنشینه کوچک را در زیر ۵ ثانیه به سرعت ۹۶/۶ کیلومتر بر ساعت برساند. در سال ۱۹۹۷، فراری یک آپشن گیربکس دستی پدل‌شیفت F1 اضافه کرد که بسیار الهام‌بخش بود. ولی در عین حال، از راحتیِ موجود در حالت «اتوماتیک» و همین‌طور نسخه‌های دو کلاجه بعدی، برخوردار نبود. همچنین سرعت بیشتری نیز نسبت به نسخه همراه با یک پدال کلاج نداشت. F355‌ها در سه فرم برلینتا (GTB)، تارگا (GTS) و کابریولت‌های واقعی (شروع از سال ۱۹۹۶) عرضه می‌شدند. یک نمونه متوسط از یک کوپه مدل ۱۹۹۸ می‌تواند قیمتی در حدود ۴۵ هزار دلار داشته باشد و در یک شرایط خوب، به نزدیکی ۶۰ هزار دلار نیز می‌رسد.

فراری 550 مارانلو
این کوپه V-12 در نمایشگاه‌ها در کنار F355 حضور داشته و علی‌رغم استفاده از یک طرح موتور جلو و ترانس‌اکسل عقب، جایگزین مدل «موتور وسط» تستا روسا در خط تولید فراری شده است. 550 مارانلو از شرایط اسپورتی بیشتری نسبت به یک 456GT برخوردار بود و قدرت ۴۸۵ اسب‌بخاری آن از طریق یک گیربکس ۶ دنده دستی انتقال پیدا می‌کرد. هیچ آپشن دیگری برای انتقال قدرت درنظر گرفته نشده بود. نمونه‌های متوسط این خودرو در حدود ۶۰ هزار دلار قیمت‌گذاری می‌شوند و این در حالی است که قیمت نمونه‌های مناسب از آن، می‌توانند تا ۲ برابر یا بیشتر قیمت داشته باشند. با این حال، هنوز هم در سطحی بسیار پایین‌تر از قیمت امروز کالیفرنیا T قرار می‌گیرند.

Ferrari 550 Maranello
Ferrari 550 Maranello

فراری 575M مارانلو
اول از همه باید گفت که این دقیقاً همان خودرویی نیست که در بالا به آن اشاره شده است. 575M که در سال ۲۰۰۲ از راه رسید، با اینکه شباهت زیادی به 550 دارد، ولی چهره‌ای افروخته‌تر دارد و با آپگرید طراحی داخلی و افزایش حجم موتور به ۵/۷۵ لیتر همراه شده است. در نتیجه، قدرتی برابر ۵۱۵ اسب‌بخار برای این خودرو فراهم شده است. کاراکتر این مدل کاملاً به یک خودروی اسپورت قرن بیست‌و‌یکمی تبدیل شده و در آن از تجهیزاتی چون یک سیستم تعلیق انطباقی و آخرین ورژن گیربکس پدل‌شیفت F1 با شرایطی بهینه‌تر در حالت اتوماتیک استفاده شده است. این گیربکس شیفت دنده‌ها را بسیار سریعتر از یک راننده ماهر با استفاده از یک کلاچ انجام می‌دهد.

575M Maranello
575M Maranello

این خودرویی است که در سال ۲۰۰۷ جای خود را به 599GTB فیورانو واگذار کرد. یک مدل ۲۰۰۵ متوسط از 575M می‌تواند با قیمتی معادل ۱۰۰ هزار دلار مبادله شود و این در حالی است که با یک شرایط نگهداری مناسب، این مبلغ به میزان ۳۰ تا ۴۰ درصد قابل‌افزایش است. حتی قیمت‌های بالای وب‌سایت eBay Motors، قیمتی زیر ۲۰۰ هزار دلار برای این مدل درخواست می‌کنند.

فراری 360 مدنا
ساختار آلومینیومی و یک موتور قدرتمند ۳/۶ لیتری V-8 با قدرت ۴۰۰ اسب‌بخار، باعث می‌شدند تا وقتی 360 مدنا در سال ۱۹۹۹ معرفی می‌شد، باز هم یک گام بلند دیگر نسبت به F355 توسط فراری برداشته شود. فراری 360 مدنا ظاهر زیباتری نیز داشت و در زیر ۴ ثانیه، سرعت ۹۶/۶ کیلومتر بر ساعت را ثبت می‌کرد.

Ferrari 360 Modena
Ferrari 360 Modena

فراری در مجموع ۱۷ هزار دستگاه از این مدل را تولید کرده و بنابراین، تعداد زیادی از آنها را می‌توان یافت. یک مدل ۲۰۰۲ متوسط از 360 در «هاگرتی» در حدود ۶۲ هزار و ۴۰۰ دلار قیمت‌گذاری می‌شود. این در حالی است که یک نمونه با شرایط خوب و مناسب از آن می‌تواند به مبلغ ۸۲۳۰۰ دلار مبادله شود. البته این مبالغ نسبتاً دقیق، نمی‌توانند چندان ملاک قرار گیرند و شاید بهتر نمودار قیمت مدل ۲۰۰۲ را درنظر بگیرید که تا ماه می سال ۲۰۱۵ میلادی کاهش داشته و پس از رسیدن به کمتر از نصف قیمت اولیه، دوباره روند صعودی را دنبال کرده است.

درباره نویسنده

مسعود انیس حسینی، مترجم اخبار و مطالب در سایت پدال

25 دیدگاه

 1. Archi KHAN
  سوابق: (1759 دیدگاه) ,

  عشقِ کالیفرنیا T
  یکی از بهترین مدل های خیابانی فراری
  آخرش یه روز یه سفیدش را میخرم ….

  پاسخ
 2. BMW E9
  سوابق: (404 دیدگاه) ,

  به ذهنمم خطور نمی کرد یک فراری تستا روسا این چنین قیمت کم و قابل قبولی داشته باشه. ماشینی که در زمان خودش یکی از رقیبان لامبورگینی کانتاج بود.

  پاسخ
  1. Carbonado Aventador
   سوابق: (3777 دیدگاه) ,

   ولی هیچ وقت توان رقابت با کانتاش رو نداشت…
   تو خیلی از مقاله های معروف . ایراد و خرده های زیادی به تستاروسا گرفتن!!!

   پاسخ
   1. mohsen
    سوابق: (1031 دیدگاه) ,

    مهم اینه یه فراری هست

    پاسخ
  2. Ashkan
   سوابق: (346 دیدگاه) ,

   بچه بودم تو یه فیلم تستاروسای قرمز و دسته یه زنه دیدم خیلی خوشم اومد
   ولی تو این لیست تنها فراری که تو دوران بچگی من (راهنمای )باهاش حال میکردم F360 (البته مدل اسپایدرش)بود واقعآ قشنگ بود
   ولی واقعآ من اگه این حدودا پول داشتم حالا یه ذره بیشتر میرفتم فراری F430 SPIDER میخریدم هنوز که هنوزه شاهکاره

   پاسخ
 3. naseaferari
  سوابق: (22 دیدگاه) ,

  اقای اونتادور شک نکن فراری ماشینهای بهتری رو نسبت به لامبورگینی ساخته وخواهدساخت

  پاسخ
  1. Carbonado Aventador
   سوابق: (3777 دیدگاه) ,

   ههههههه
   اقاجان از سال 1970 با تولد میورا تا سال 2011 و متولد شدن اونتادور فراری هیچ حرفی واسه زدن جلو لامبورگینی نداشته!!!!
   حالا الان میخوای بگی فراری انزو داشت فراری فلان داشت و…
   خیر عزیزم من مدل های خاص رو کار ندارم….
   اول که میورا رکورد سرعت زمان خودشو شکوند و بعد این رکورد تا سال 1998 دست کانتاش بود که مکلارن f1 شکوندش!
   اون موقعی هم که تستاروسا قدرتش 400 و خورده ای بود کانتاش 550 اسب قدرت داشت!
   سال 2000 تا 2009 هم که مورسیه لاگو سروری میکرد(انزو چون یه ماشین مدل محدوده برای همین قضیش جداست)
   سال 2009 هم که مورسیه لاگو sv قدرتش 670 اسب بود .599 قدرتش 610 اسب بود!
   2011 هم که آونتادور قدرتش 700 اسب بود . 599gtb قدرتش 650 اسب بود!!!
   از سال 2012 با اومدن f12 یکم فراری خودشو قویتر نشون داد!!!!
   الان هم لافراری هم که از 918 شکست خورد!!!
   کلا فراری از اولش شرکت پر ادعایی بوده که کم ضایع نشده!!!

   پاسخ
   1. shahab
    سوابق: (650 دیدگاه) ,

    داداش من اومدی تو پیج فراری از لامبورگینی تعریف میکنی منفی میدن بهت دیگه

    پاسخ
 4. نیما
  سوابق: (1009 دیدگاه) ,

  اون فراری 400i جالب بود
  گیربکس 400 جنرال موتورز!!!!!! یعنی فراری نمیتونه گیربکس اتومات بسازه؟
  هنوزم بعترین گیربکس های اتومات مال آمریکایی هاست.
  از سال 1916 تا 2016 یعنی 100 ساله.
  حتی بنز هم تا اواخر دهه 90 از اتومات استفاده نمیکرد ولی جنرال موتوز از دهه 60 انبوه روی تمام ماشیناش استفاده میکرد.

  پاسخ
  1. Carbonado Aventador
   سوابق: (3777 دیدگاه) ,

   عزیزم اون دورانی گزشت که ماشین سازها تمامی قطعاتشونو خودشون تولید میکردن!!!
   چندروز دیگه وارد 2016 میشیم و اقتصاد روز به روز بدتر…
   الان اگه بخواییم قطعات یک ماشین سوپر اسپرت رو تجزیه تحلیل کنیم:
   تایر های میشلین=آلمان
   ترمز های برمبو=ژاپن
   قطعات داخل موتور که امریکایی یا المانی هست!!!
   الان فرض کن ابر کمپانی فراری بخواد تک تک قطعاتشو خودش بسازه:
   به تریتیب باید : معدن اهن . کارخونه ذوب آهن . کارخونه ریخته گری . کارخونه ساخت قطعات فلزی . کارخونه لاستیک سازی . کارخونه دیسک ترمز سازی . کارخونه ساخت رینگ و…
   رو تملک داشته باشه!!!!!!
   الان شرایط اقتصادی جوریه که نمیشه یه شرکت خودرو ساز 7 تا کارخونه دیگه هم داشته باشه!!!!
   امریکا یکی از تکنولوژیک ترین کشور های جهانه و بزرگترین کارخونه های دنیا رو داره!!!
   چه اشکالی داره فراری گیریبکسش رو از آمریکا بخره؟؟؟
   چه اشکالی داره تایر های فراری میشلین المان باشه؟؟؟؟
   به نظر من یه امر خیلی عادی و عاقلانه هست…
   تخصص فراری ماشین ساختنه نه ساخت تایر یا ریخته گری قطعات!

   پاسخ
   1. Nima
    سوابق: (1009 دیدگاه) ,

    از نظر شما گیربکس با لاستیک یکیه؟!
    (شما توى ١٠ سال چندبار لاستیک عوض میکنى و چند بار گیربکس؟)منظورم اهمیت قطعه هست.
    گیربکس چیزى هست که خود کارخونه خودرو سازى باید بسازه عین موتور و شاسى.
    مثل اینه موتور یه ماشین رو یه شرکت دیگه بسازه
    مثل تویوتا fj40 که موتور شورولت روشون بوده(مدرک دارم هاااا از همین سایت پدال)

    پاسخ
   2. Hami
    سوابق: (35 دیدگاه) ,

    البته میشلن=فرانسه و برمبو=ایتالیا
    در حال حاضر هم از تامین کنندگان بزرگ گیرباکس در جهان میشه به ZF=آلمان و ریکاردو=انگلستان اشاره کرد.

    پاسخ
    1. سجاد
     سوابق: (184 دیدگاه) ,

     و ایسین ژاپن که گیربکس های تویوتا و . . . رو تولید میکنه.

    2. Carbonado Aventador
     سوابق: (3777 دیدگاه) ,

     برمبو ایتالیا؟؟؟؟
     خدایی؟
     اطلاعات غلط به خوردم دادن یعنی!!!!!
     عجب…

    3. Carbonado Aventador
     سوابق: (3777 دیدگاه) ,

     من خیلی وقته اون شور و شوق ماشین بازی از دلم رفته!!!!!
     ادم وقتی سنش بیشتر میشه علاقه مندی هاش به خیلی چیزارو از دست میده!!!!!
     یه موقعی من ابعاد سیلندرهای آونتادور هوراکان . اف 12 و 455 رو حفظ بودم!!!
     ولی الان واقعا خیلی چیزارو فراموش کردم!
     🙁
     اگه اطلاعاتم غلط بود از همگی دوستان عذر میخوام!!!!!

 5. King of German
  سوابق: (33 دیدگاه) ,

  انصافاً خیلی ماشین های خوبی هستن ولی از کمپانی فراری چنین ماشین های ارزونی بسازه

  پاسخ
  1. Carbonado Aventador
   سوابق: (3777 دیدگاه) ,

   من خودم وقتی اف 12 رونمایی شد میدونستم از آونتادور بهتره!!!
   تو دنیای سوپر اسپرت 5 یا 10 اسب بیشتر میتونه ورق رو نفع یه ماشین برگردونه!!!!
   حالا اف 12 30 اسب از اونتادور بیشتر داره!!!!
   یه امر طبیعی که بهتر باشه!!!

   پاسخ
 6. صادق
  سوابق: (2130 دیدگاه) ,

  بلاخره همشون فراری ان و هرکدوم ارزش خاص خودشو داره
  ولی من از بین اینا دوتا انتخاب اولم مودنا و 575مارانللو هستن

  پاسخ
 7. Rouzbeh
  سوابق: (166 دیدگاه) ,

  اقای کربونادو حالا شما ببخش و خودتو انقدر اذیت نکن . همین اونتادور هم که انقدر ازش مایه میزاری در مقابل اف دوازده کم میاره . اینو گفتم تا بدونی فراری خودش یه قطب سوا سوپر اسپورت سازیه.

  پاسخ
  1. Carbonado Aventador
   سوابق: (3777 دیدگاه) ,

   من خودم وقتی اف 12 رونمایی شد میدونستم از آونتادور بهتره!!!
   تو دنیای سوپر اسپرت 5 یا 10 اسب بیشتر میتونه ورق رو نفع یه ماشین برگردونه!!!!
   حالا اف 12 30 اسب از اونتادور بیشتر داره!!!!
   یه امر طبیعی که بهتر باشه!!!

   پاسخ
 8. naseaferari
  سوابق: (38 دیدگاه) ,

  شما به جز لامبوگینی ماشینه دیگع رو نمپسندی واین باعث خودخواهی ادمیشع وازواقعییت دور لامبورگینی چه جایزه ای تاحالا گرفته. فرا ی ازسال1962 و1963با250gto فراری چه کولاک کرد اینارومیفهمی یانمیحای بفهمی f40 .f50یافرا نزو نسخه خیابونیش بماندنسخه پبستش جایی برای رقابت باکسی نمیداره بمان الان که f12’458 .،488،لافری وسلطانقلبها وسلطان پیست سلطان هندلینگ سلطان چسپندگی سلطان سواری وسرعت ووووفراریfxxk خودت قضاوت کن لامبورگینی خوبه امانه ئرمقابل فراری.اونتادو رجان

  پاسخ
 9. احمد باقری
  سوابق: (4715 دیدگاه) ,

  یکی از یکی بهتر، اصلا سکون و یکنواختی در مدلهای فراری وجود نداره، یکی از یکی متفاوت تر و زیباتر. اینو میگن پایبندی و داشتن اصالت در جهت مشتری مداری و ارائه طرحهای زیبا به همراه تکنولوژِی بالا، نه مثل بعضی از شرکتهای خودروسازی اصالت نما و به ظاهر، دارای اصالت.

  پاسخ

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.
x