مقایسه نسل قدیم و جدید پورشه پانامرا

پورشه پانامرای کاملاً جدید را معرفی کرده است. نسل قبلی این خودرو از زمان معرفی در سال 2010 تابه‌حال فروش بیش از 150 هزار دستگاهی را تجربه کرده است و نسل جدید پانامرا آمده تا حتی قوی‌تر نیز عمل کند. ما جدیدترین نسل این خودرو را با مدل قدیمی مقایسه کرده‌ایم تا به تغییرات صورت گرفته پی ببریم.

Porsche Panamera: old vs new
Porsche Panamera: old vs new

استایل و طراحی ظاهری

نسل قبلی پانامرا مکرراً برای نمای نه چندان جالب برخی زوایا مورد انتقاد قرار گرفته است. طراحان پورشه به این موارد دقت کرده‌اند و خودروی جدید نسبت به گذشته ظاهر لذت‌بخش‌تری دارد.

Porsche Panamera: old vs new
نسبت‌های کمی چاق برای نسل قبلی عمدتاً در بخش‌های عقبی قابل ذکر است. مدل جدید در چارچوب خود ظاهر صاف و صیقلی‌تری داشته و خط سقف آن شیب بیشتری دارد. این خط سقف به همراه سپر عقب بلند و باریک یادآور پورشه 911 چهار درب است. چراغ عقبی باریک‌تر از نسل قبلی بوده و از LED های سه بعدی سود می‌برد. یک نوار LED باریک نیز چراغ‌ها را به یکدیگر متصل می‌کند تا نمای متمایزتری در هنگام روشن بودن آن‌ها ایجاد شود.

2017-Porsche-Panamera-rear-wing
یک اسپویلر عقبی نیز وجود دارد که در سرعت‌های بالاتر برای افزایش پایداری خودرو تغییر ارتفاع داده و بالا می‌آید.

2017-porsche-panamera-leaked-photos
در نمای جلو، صورت کلی شبیه به نسل قبلی مانده اما شاهد طراحی جدید سپر، چراغ‌های LED و خط کاپوت پایین‌تر و طویل‌تر هستیم که نمایی بهتر را به خودرو بخشیده‌اند.

پانامرای جدید در طول، عرض و ارتفاع رشد کرده و به ترتیب شاهد افزایش 34،6 و 5 میلی‌متری ابعاد آن هستیم. اکسل جلو نیز به منظور ایجاد فاصله‌ی اسپورت تر به بخش جلویی خودرو نزدیک‌تر شده و فاصله‌ی بین محورها نیز 30 میلی‌متر بیشتر از نسل قبلی است. بسته به نوع و مشخصات خودرو می‌توان از رینگ‌های 19 و 20 اینچی استفاده کرد. رینگ‌های 21 اینچی نیز به‌صورت سفارشی در دسترس هستند.

کابین خودرو

طرح کلی کابین کم ارتفاع نسل قبلی به همراه تونل گیربکس مرکزی بالاتر باقی مانده اما پانامرای جدید کاهشی محسوس در تعداد دکمه‌های فیزیکی را به منظور ایجاد جلوه‌ای مدرن‌تر تجربه کرده است.

Porsche Panamera: old vs new
صفحه‌نمایش تبلت مانند در مرکز داشبورد اندازه‌ای 12.3 اینچی دارد و می‌تواند بنا به ذائقه‌ی راننده و سرنشین کناری شخصی‌سازی شود. احاطه‌کننده‌ی دسته‌دنده دسته‌ای از کنترل‌های حساس به لمس است که در میان دیگر عملکردها می‌تواند دریچه‌های تهویه را باز و بسته کند. پیش روی راننده دو صفحه‌نمایش 7 اینچی وجود دارند که در کنار دورشمار پیشرانه قرار گرفته‌اند. سیستم اپل کارپلی بصورت استاندارد وجود دارد و راحتی کابین به لطف سیستم تهویه‌ی چهار ناحیه‌ای سفارشی می‌تواند ارتقا یابد.

Porsche Panamera: old vs new
فضای کابین نیز به خاطر افزایش فاصله‌ی بین محورها بیشتر شده و حجم صندوق‌عقب نیز نسبت به نسل قبلی افزایش 50 لیتری دارد. در هنگام نیاز می‌توان با تا کردن صندلی‌های پشتی ظرفیت بارگیری را به 1304 لیتر افزایش داد.

سواری خودرو

نسل دوم پانامرا از پلتفرم جدیدی استفاده می‌کند که احتمالاً در مدل‌های آتی بنتلی نیز بکار خواهد رفت. این شاسی جدید با پانل‌های بدنه‌ی آلومینیومی سبک‌وزن ترکیب شده و علیرغم رشد ابعاد خودرو انتظار داریم که پانامرای جدید وزنی برابر با نسل قبلی داشته باشد.

Porsche Panamera: old vs new
به منظور تبدیل پانامرا به یکی از اسپورت ترین سدان های بازار با تیزترین هندلینگ، پورشه همه‌ی سیستم‌های سه حرفی خود را در این خودرو بکار گرفته است.PASM،PDCC اسپورت و PTV شاید به نظر زبان مخصوص یک صنف باشند اما به ترتیب به راننده اجازه می‌دهند تا پاسخ‌های سیستم تعلیق را تغییر دهد، پایداری خودرو در پیچ‌ها را بهبود ببخشد و چسبندگی کلی خودرو را افزایش دهد. همه‌ی سیستم‌ها به وسیله‌ی آنچه که پورشه کنترل شاسی 4D می‌نامد به هم گره خورده‌اند.

Porsche Panamera: old vs new
ویژگی‌های بیشتر پانامرا عبارت‌اند از سیستم فعال کنترل حرکات بدنه که تکان‌های بدنه را در پیچ‌ها کاهش می‌دهد. فرمان پذیری اکسل عقب نیز وجود دارد که قبلاً در 911 توربو و GT3 RS کارایی خود را به اثبات رسانده و در سرعت‌های پایین باعث افزایش چابکی و در سرعت‌های بالا باعث افزایش پایداری می‌شود.

پیشرانه‌ها

نسل جدید پانامرا ترکیبی از پیشرانه‌های تنفس طبیعی نسل قبلی را با پیشرانه‌های بنزینی توئین توربو و دیزلی جدید ارائه می‌دهد.

porschepanameraoldnewpsrd
مدل ورودی جدید 4S است. این نسخه از پیشرانه‌ی 6 سیلندر 3 لیتری سود می‌برد که دارای قدرت 434 اسب بخاری و گشتاور 550 نیوتون متری است که نسبت به قبل افزایش 20 اسب بخاری و 30 نیوتون متری را نشان می‌دهد. پیشرانه‌ی هیولای 8 سیلندر 542 اسب بخاری هم‌اکنون می‌تواند پانامرا را در زمان 3.6 ثانیه به تندی 100 کیلومتر در ساعت برساند و سقف سرعت آن نیز 305 کیلومتر در ساعت است. علیرغم افزایش کارایی پیشرانه‌ها، هر دو نسخه کم‌مصرف‌تر از قبل هستند به‌طوری‌که 4S 11 درصد نسبت به قبل مصرف سوخت کمتری داشته و توربو نیز نسبت به قبل کاهش مصرف را نشان می‌دهد.

rp-panamera-g2-21
کم‌مصرف‌ترین مدل پانامرا دارای پیشرانه دیزلی است و در هر صد کیلومتر 6.7 لیتر سوخت مصرف می‌کند اما مصرف سوخت در هنگام مطرح بودن پرفورمنس محلی از اعراب ندارد. به لطف حداکثر سرعت 285 کیلومتر در ساعت، پانامرا 4S دیزل سریع‌ترین خودروی تولیدی با پیشرانه‌ی دیزلی است. گشتاور 850 نیوتون متری پیشرانه‌ی 8 سیلندر نیز که از دور 1000 تا 3250 در دسترس است توان کشش عظیمی را در اختیار راننده قرار می‌دهد.

هر سه پیشرانه به گیربکس اتوماتیک دوکلاچه 8 سرعته جدیدی متصل هستند و درحالی‌که همه‌ی مدل‌ها از ابتدای عرضه به‌صورت دو دیفرانسیل خواهند بود اما مدل‌های دیفرانسیل عقب نیز احتمالاً در آینده عرضه خواهند شد. مدل‌های هیبرید نیز در آینده قابل سفارش خواهند بود اما تا آن زمان فروش پانامرای قدیمی با نیرو محرکه‌ی بنزین/الکتریک ادامه خواهد یافت.


تجهیزات

سطح تجهیزان پانامرای جدید نسبت به نسل قبلی افزایش یافته است و خودروی جدید از عملکردهای نیمه خودران بهره می‌برد. سیستم InnoDrive پورشه ترکیبی از رادار، دوربین و اطلاعات ناوبری ماهواره‌ای است تا بهینه‌ترین حالات شتاب گیری، ترمز و انتخاب دنده را فراهم نماید. ایمنی در هنگام رانندگی شبانه نیز با استفاده از دوربین دید گرمایی که می‌تواند عابران پیاده و حیوانات را شناسایی کند فراهم می‌شود.

در بخش راحتی و آسایش پانامرای جدید از موارد سفارشی چون سقف پانورامیک، صندلی‌های ماساژور دار و سیستم صوتی 3 بعدی ساخت برمستر سود می‌برد.


قیمت و زمان عرضه

بهای همه‌ی مدل‌های جدید نسبت به قبل اندکی افزایش یافته است. مدل 4S جدید قیمت 88700 پوندی دارد که نسبت به قبل شاهد افزایش 1925 پوندی هستیم. بهای مدل توربو نیز با 4144 پوند افزایش به 113075 پوند رسیده است. پانامرای جدید هم‌اکنون قابل سفارش است اما تحویل آن به خریداران انگلیسی در نوامبر 2016 صورت خواهد گرفت.

porschepanameraoldnewspecs

درباره نویسنده

شاهین احمدزاده، نویسنده و مترجم مطالب مربوط به دنیای خودرو در سایت پدال

18 دیدگاه

 1. Vahid porsche
  سوابق: (391 دیدگاه) ,

  احمد بدو بدو پست پورشه
  دیر نرسی عقب بمونی

  پاسخ
  1. یو اس اس اینترپرایز
   سوابق: (4511 دیدگاه) ,

   دوست عزیز حوصله داری بحث الکی شروع شه.ول کن ها

   پاسخ
 2. داک
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  ونسل جدید کاستی های نسل قبل رو برطرف کرده.
  این یعنی توسعه پایدار پورشه که اونو به سودده ترین کمپانی اتوموتیو تبدیل کرده .
  فقط این پانامرا پانوراماش کو؟ اونطور که متوجه شدم ظاهرا تو آپشناش نیست !نسل قبل هم نبود ! کلا پورش و بیمر زیاد با پانوراما رابطه حسنه ای ندارن !!
  روح برادر فری شاد.

  پاسخ
  1. امير علي
   سوابق: (311 دیدگاه) ,

   پانوراما هم داره جزء اپشناشه

   پاسخ
 3. یو اس اس اینترپرایز
  سوابق: (4511 دیدگاه) ,

  استیل شیکی داره

  پاسخ
 4. jalal
  سوابق: (31 دیدگاه) ,

  پورش با این پانامرای جدیدش دیگه حرفی برای گفتن نگذاشته !

  پاسخ
 5. احسان(احسان سابق)
  سوابق: (2470 دیدگاه) ,

  المانی ها واقعا تلاش می کنن و زحمت میکشن. ما بجای اینکه بفکر پیشرفت کردن و برنده شدن باشیم به این فکر ی کنیم که چطور عمرمون بگذره و راحت باشیم و دست به سیاه و سفید نزنیم. البته هر کشوری از دنیا که به جایی رسیده همین طور مردمش سخت کار میکنن. تو امریکا مهندسین شرکت های درجه 1 گاهی روزانه 15 ساعت کار میکنن و البته پاداش هم میگیرن و کمترین تعطیلی رو در سال کشورهای توسعه یافته دارن. اونوقت بعضی از ما انتظار داریم بدون فکر کردن و زحمت کشیدن بنز و پورشه سوار بشیم

  پاسخ
  1. یو اس اس اینترپرایز
   سوابق: (4511 دیدگاه) ,

   احسان جان شما تلاش کن با ماهی یک و نیم میلیون تومن ببینم پورشه سوارمیشی؟؟؟؟؟؟؟

   پاسخ
 6. محمد۲۰
  سوابق: (85 دیدگاه) ,

  اونوقت برید پست “بررسی پژو 207 جدید ایران‌خودرو” رو بخونید!
  آدم سرشو به کجا بکوبه؟!

  پاسخ
 7. احمد باقری
  سوابق: (4715 دیدگاه) ,

  هر چی باشه از 911 خیلی بهتره.

  پاسخ
 8. تمدن عرب
  سوابق: (119 دیدگاه) ,

  همه چیز عالیه بجز چراغ های جلو

  پاسخ
 9. Mehdi TuRbO
  سوابق: (391 دیدگاه) ,

  شاهین جان دستت درد نکنه،این اخیرن خیلی مطلب گذاشتی ک شاید اگ این مطالب نبود من دیر تر اینجا میومدم،از زحماتت ممنونم رفیق.

  پاسخ
  1. شاهین
   سوابق: (3374 دیدگاه) ,

   خواهش میکنم دوست عزیز 🙂

   پاسخ
 10. mohsen
  سوابق: (1031 دیدگاه) ,

  ممنون آقا شاهین ایشالا یه رو کلکسیون هر برندی رو که دوست داری داشته باشی
  پورشه تو این پانامرا واقعا شاهکار مهندسیشو به همه نشون داده
  من طراحی های مدل های 2010 تا 2013 رو بیشتر از نسل قبلی دوست داشتم و امیدوار بودم نسل جدید عئض شه کا شاهد تغییر و تکون کلی از پورشه شدیم
  ایشالا چند مدت دیگه تو خیابونا مدل های پایشو میبینیم

  پاسخ

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.
x