مقایسه چهار SUV مطرح جهان

لس آنجلس يك شهر در حال حركت است كه هر سال نزديك به يك اينچ به سمت شمال‌غربى جابه‌جا مى‌شود. يك روزنامه نگار شوخ طبع به نام « آرت بوچواد » در مورد اين شهر گفته است: زمانى كه در لس آنجلس به سمت منزل خود حركت مى كنيد ممكن است خانه شما درميانه راه به ملاقاتتان بيايد!

مستند سازى و نشان دادن گسل هاى صنعت خودروسازى نيز بخشى از نتيجه مقايسه‌هاى فنى بين خودروهاست به همين دليل براى اين آزمايش گروهى ما چهار خودرو بيابانى چهارچرخ متحرك با قيمتى در محدوده قیمتی 40 هزار دلار را به منطقه زلزله خيزى در شمال غرب لس آنجلس برديم . . .

Toyota vs. Nissan vs. Jeep vs Kia

جيپ گرند چروكى 2011 ، جديدترين خودروى گروه به حساب مى آيد كه براى اين آزمايش در كامل‌ترين سطح تجهيزاتى انتخاب شده است. قيمت مدل مورد آزمايش برابر با 45,240 دلار بود كه پكيج آفرود آن با نام  AdventureII شامل صفحات ضدلغزش، لاستيك‌هاى بيابانى و رينگ هاى 18 اينچى، تنها 275 دلار از اين رقم را به خود اختصاص مى‌دهند!

jeep grand cherokee overland4x4

ديگر خودروى گروه، كيا موهاوى (بورگو) است كه از يك نژاد درحال انقضا به حساب مى‌آيد. خودرويى بزرگ، با قالبى مردانه و قيمتى كم كه از يك پيشرانه V8 بهره مى برد.  قيمت كيا موهاوی كه ارزان‌ترين خودروى گروه است، بدون هيچ تجهيزات سفارشى كه البته نياز چندانى نيز به آن ندارد، برابر با 40,790 دلار است.

kia borrego limited 4WD

 نيسان پث‌فايندر سال‌خورده نيز ديگر عضو اين آزمايش است كه اخيرا با يك پيشرانه V8 عرضه مى‌شود اما براى اين آزمايش مدل LE  آن كه از يك پيشرانه چهار ليترى V6 بهره مى‌برد انتخاب شده تا با برچسب قيمت 43,655 دلارى اجازه حضور در تست را داشته باشد.

Nissan Pathfinder LE 4x4

آخرين عضو گروه كه لقب سمبليك براى تغييرات در خودروهاى شاسى بلند را نيز به خود اختصاص داده است، تويوتا فوررانر است. برای این آزمایش مدل Trail آن انتخاب شده که قابلیت‌های آفرودسواری آن بسیار بیشتر از فوررانرهای استاندرد است. قيمت پايه‌ای اين خودرو برابر با 40,957 دلار است كه خودروى مورد آزمايش دارای  1,750 دلار تجهیزات سفارشی بود.

Toyota 4runner Trail 4x4

***  مقـام چهـارم : کیـا مـوهـاوی (بورگو) لیمیتد ؛ مـدل 2009  ***

گسل بورگو در نزديكى مكزيكالى در مكزيك با يك لرزه 7,2 ريشترى در ماه آوريل 2010 همگان را شگفت‌زده ساخت و باعث شد تا برج هاى سان‌ديگو مانند شقايق هاى دريايى تكان بخورند! به دور از اين گسل، كيا موهاوی (بورگو) نيز آنقدر لرزش‌هاى فنى و ساختارى دارد که به مقامی بهتر از چهارمی دست نیافت.

Kia Mohave (borrego) Llimited 4WD

كيا، موهاوی را به هندلينگى شبيه خودروهاى سدان، فرمانى تند و تيز و سيستم تعليقى مقاوم مجهز كرده كه البته براى دست‌يابى به مورد آخر كيا تا سر حدمرگ تعليق را سفت و خشك كرده است.

پيشرانه 4.6 لیتری V8 موهاوی در مقایسه با پیشرانه V8 گرندچروکی مصرف بالاترى دارد اما شتاب بهترى را نسبت به پيشرانه V6 تويوتا فراهم می‌کند. پدال گاز خودرو عكس العمل چندان سريعى را از خود نشان نمى دهد و در شرايطى كه حتى آن را تا انتها فشار دهید، پیشرانه V8 كيا حتى آرام‌تر از يك نوجوان در صبح روز جمعه از خواب برمى‌خيزد!

Kia Mohave (borrego) Llimited 4WD

با وجود اينكه چهارسال از حضور موهاوى در بازار مى‌گذرد، طراحى داخلى آن قديمى به نظر می‌رسد. مجموعه‌اى از پلاستيك مشكى و تزيينات شبه فلزى كه كارايى خوبى دارد اما هيچ هيجانى را ايجاد نمى‌كنند.

Kia Mohave (borrego) Llimited 4WD

با اين وجود صندلى هاى جلو و عقب موهاوى به دليل كيفيت و راحتى بالايى كه دارند و همچنين جادار بودن كابين در كنار قيمت پايين و قابليت كشش حدود 3,400 کیلوگرم، از جمله برجسته ترين نكات اين خودرو به حساب مى‌آيند.

Kia Mohave (borrego) Llimited 4WD

از نكات جالب در مورد سيستم خنك كننده اين خودرو بدنيست اشاره كنيم كه هنگامى كه در صحراى شنى و عارى از درخت توقف كرده و به دنبال سايه‌اى از درختان بوديم تا مقدارى از گرماى 46 درجه‌اى بيابان در امان باشيم، راهنماى همرامان اشاره كرد كه حتى سايه درختان نيز كارساز نبوده  و خزندگان اين منطقه براى خنك شدن به بالاى درختان مى‌روند تا به كمترين دما دست يابند. در همين حین بود كه متوجه شدیم سيستم تهويه مطبوع موهاوى از كار افتاده! و تا پايان روز كه مشغول عبور از تپه‌هاى شنى و صخره‌ها به کمک سيستم چهارچرخ متحرك (AWD) چند حالته و همچنين سيستم الكترونيكى كنترل كننده پايين آمدن از تپه بوديم نیز به كار نيفتاد.

در مجموع باید گفت كيا موهاوى بيش از آن كه يك خودروى بیابانی باشد یک شاسی‌بلند خانوادگی است که با ابعاد بزرگش بيشتر مختص سفرهاى درون جاده‌اى مناسب و مفید است.

Kia Mohave (borrego) Llimited 4WD

***  مقـام سـوم: نیسـان پث‌فــاینـدر LE ؛ مـدل 2010  ***

نيسان پث‌فاييندر ارتفاع كمترى نسبت به سطح زمين در مقايسه با ساير خودروهاى گروه دارد اما از سيستم الكترونيكى ارتقا دهنده قابليت‌هاى تپه‌نوردى ساير رقبايش بهره نمى‌برد؛ با این حال اورهنگ‌هاى خودرو (فاصله محورها تا سپر) مناسب و ديد از صندلى راننده فوق‌العاده است.

يك سوييچ گردان در داشبورد خودرو وظيفه انجام بيشتر كارها را برعهده دارد. تنها ردپايى از تزيينات چوبى تيره در بين پلاستيك مشكى رنگ داشبورد ديده مى‌شود كه به نوعى از لوكس بودن آن حكايت مى كند.

Nissan Pathfinder LE 4x4

صندلى هاى نيسان پث‌فايندر نسبتا سفت هستند و پوشش چرمى آنها به نوعى يادآور پوشش هاى پورشه است. همچنين پدال هاى تنظيم شونده برقى جاى خالى فرمان تلسكوپى را در اين خودرو پر كرده‌اند.

همانند كيا موهاوى، نيسان پث‌فايندر نيز داراى رديف سوم صندلى‌هاست كه البته اين ويژگى به سبب ازبين بردن جاى پا سرنشينان رديف دوم حاصل شده و باعث شده تا كابين پث‌فايندر، سلول زندان اين گروه ناميده شود.

Nissan Pathfinder LE 4x4

در اين خودرو حتى بدون ديفرانسيل قفل شونده نيز كشش خودرو در سطح قابل قبولى بوده و ترمزهاى ABS با بيشترين توان خود براى از بين بردن هرزگردى چرخ‌ها عمل مى‌كنند. پدال گاز پث‌فایندر كه در جهت ايجاد واكنش هاى ملايم كاليبره شده، به شما اين اجازه را می‌دهد تا پث فايندر را به سادگى بر روى صخره ها و تپه ها حركت دهيد.

Nissan Pathfinder LE 4x4

فرمان قدرتمند و زوزه كشيدن هاى تايرها در سر دورها سرعت خودرو را پايين نگه مى دارد و زمانى كه پدال خودرو را تا انتها فشار دهيد مى توانيد از حالت سكون در 7,5 ثانيه به سرعت 100 برسید.

در مجموع بايد گفت نيسان پث‌فايندر مدت زيادى است كه در يك سطح از بازار باقى مانده و اگر نيسان قصد تغييرات اساسى در آنرا نداشته باشد، مرگ نزديكى خواهد داشت. لازم به ذكر است كه درسال 2010 نيسان تنها دست به بهينه سازى و ارتقاى نسل فعلى اين مدل زد.

Nissan Pathfinder LE 4x4

***  مقـام دوم: تـویـوتـا فـوررانر تـریل ؛ مـدل 2010 ***

تويوتا فوررانر  براى اولين بار در سال 1984 روانه بازار شد. بهينه سازى انجام شده در آخرين نسل اين خودرو كه در سال 2010  صورت گرفت، بسيارى از سنت‌هاى پيشين آنرا همچنان حفظ كرد كه از جمله مى‌توان به اكسل عقب پويا و نحوه  تعويض انتقال نيروی آن اشاره كرد كه تنها خودرويى است كه این کار در آن از طريق اهرم‌هاى دستى قدیمی انجام  مى‌شود.

Toyota 4runner Trail 4x4

از جمله امکانات سری Trail فوررانر می‌توان به ديفرانسيل عقب قفل شونده، سیستم مولتی ترین (Multi Terrain) كه يك اهرم چهار حالته است كه به راننده اين امكان را مى‌دهد تا وضعيت كشش و گاز خودرو را براى سطوح مختلف – از صخره‌ها گرفته تا گل و لاى و مسیرهای شنی – انتخاب كند، سيستم فعال كنترل هرزگردى و سيستم كنترلی کرول (Crawl) كه نوعى كروزکنترل بيابانى است، اشاره كرد.

در اين خودرو بيشتر نوآورى‌ها و تكنولوژى‌هاى جدید را مى‌توان مشاهده كرد اما بیابانی کردن یک خودروی جاده‌ای به نظر مى‌رسد كه هيجان و جذابيت آنرا از بين برده است؛ مساله‌اى كه بزرگ ترين مشكل تويوتا فوررانر به حساب می‌آید.

Toyota 4runner Trail 4x4

مشكل ديگر در مورد اين خودرو اين است كه با وجود پرداخت رقمى بالغ بر 40 هزار دلار، صندلى‌هاى آن همچنان از پوشش پارچه‌اى بهره مى‌برند و كنسول خودرو از جنس پلاستيك سياه رنگى است كه توسط ورقه‌هاى نقره‌اى تزيين شده است.

Toyota 4runner Trail 4x4

بدون شك فضاى داخلى خودرو بخصوص در مورد صندلى هاى عقب كه در موقعيتى بالاتر از صندلى هاى جلو قرار گرفته اند، بسيار كارآمد، مدرن، جذاب و جادار است اما با وجود آن فضاى مذكور هيچ رنگى از گران قيمتى و لوكس بودن را به نمايش نمی‌گذارد.

Toyota 4runner Trail 4x4

تویوتا فوررانر در تمامى شرايط – از حركت نرم و بى صدا با سرعت 120 كيلومتر در ساعت در آزادراه گرفته تا بالارفتن از خرده سنگ هاى رسوب كرده- مستحكم و قدرتمند است. سيستم تعليق اين خودرو كه توسط لاستيك هاى ديواره بلند تكميل شده، فضاى داخلى آنرا به خوبى از صداها و لرزش‌هاى ايجاد شده در هنگام عبور از مسيرهاى صعب العبور ايزوله مى‌سازد.

Toyota 4runner Trail 4x4

از ديگر نكات منفى نيز مى‌توان به پايين آمدن خودرو در سراشيبى اشاره كرد كه نوعى لغزندگى در آن حس شده و نگهداشتن آن در خط مستقيم دشوار است.

در مجموع اعضاى گروه همگى معتقد بودند كه تويوتا فوررانر تریل در صورت داشتن قیمت کمتر اولین انتخاب آنها براى عبور از مسیرهای آفرود بود.

Toyota 4runner Trail 4x4

***  مقـام اول: جیپ گرنـدچـروکی اوورلنـد ؛ مـدل 2011 ***

بيابان سن‌آندراس با طولى بيش از 1,287 کیلومتر، كه در برخى مناطق، پر پيچ و خم و زيبا و در بعضى مناطق تا چشم كار مى‌كند مستقيم و هراس آور است، مكانى مناسب براى محك زدن جدى اين خودروهاى بيابانى به خصوص برنده آنهاست.

جيپ گرندچروكى چه در حال عبور از بيابان سن‌آندراس باشد يا چه در حال حركت بر روى بزرگراه، شخصيت جذاب و رفتار سرد و پرابهت يك سدان لوكس كه گويى با عصايى در زيربغل حركت مى كند را به نمايش مى‌گذارد.

Jeep Grand Cherokee Overland 4x4

فضاى داخلى اين خودرو سرشار از پوشش‌هاى چرمى و تزيينات گران قيمت چوبى است كه با تعداد بسيار زياد دكمه هاى موجود در كنسول آن، به نوعى شيكى و زيبايى آنرا در مقايسه با ساير خودروهاى بيابانى برجسته‌تر است و جلوه خاص‌تری دارد.

Jeep Grand Cherokee Overland 4x4

با توجه به اين اوصاف، طرح يك سوال جدى به نظر می‌رسد و آن اينكه آيا واقعا اين خودرو تنها 1,585 دلار گران‌تر از نیسان پث‌فايندر است؟؟؟ بدون شك به لحاظ ظاهری اينگونه نيست و گرندچروكى شايد بیش از 20 هزار دلار با ارزش‌تر و جذاب‌تر از نیسان پث‌فایندر خودنمایی می‌کند.

Jeep Grand Cherokee Overland 4x4

در واقع برای گرندچروکی (که بیش از 256 کیلوگرم وزن بيشترى از نیسان دارد) در قبال مبلغ اضافه‌اى كه نسبت به پث‌فايندر پرداخت مى‌کنيد، علاوه بر بهره‌مندى از ظاهرى به‌روزتر، از امكاناتى چون درب برقی صندوق، سنسور پارك، فرمان تلسكوپى برقى و سيستم كروزكنترل هوشمند نيز سود خواهيد برد.

Jeep Grand Cherokee Overland 4x4

همچنين گرندچروكى مجهز به سیستم چهارچرخ محرکی با نام Quadra-Trac II  با سیستم ضدلغزش در ديفرانسيل عقب و سيستم Select-Terrain است که همانند تويوتا فوررانر  سيستم هاى الكترونيكى خودرو را براى سطوح مختلف جاده‌ای تنظيم مى‌كند.

سيستم تعليق گرندچروکی از نوع بادى است كه ارتفاع از سطح زمين آنرا برابر با 27 سانتی‌متر مى‌سازد. پيشرانه V8 آن نیز برخلاف پيشرانه کیا موهاوى مصرفى نزديك به پیشرانه‌های V6 دارد.

Jeep Grand Cherokee Overland 4x4

در خاتمه تمامى اعضاى گروه اعتراف كردند كه جيپ همچنان خودروى بيابانى مورد علاقه آنهاست و همواره آنرا به عنوان يك شاسی‌بلند روزمره با قابليت‌هاى بيابانى مناسب به عنوان برنده اين آزمون انتخاب می‌کنند.

درباره نویسنده

نشریه ایران خودرو به صاحب امتیازی گروه صنعتی ایران خودرو، با موضوع خودرو، وسایل نقلیه و اخبار و تحلیلها و بررسی های مربوطه، بصورت هفتگی منتشر می گردد.

مطالب مرتبط

53 دیدگاه

 1. دانیال
  سوابق: (2 دیدگاه) ,

  اول که بگم مخترع اولین ماشین دو دیفرانسیل جیپ بوده اون موقع تویوتا جنین هم نبوده که بخاد حرف بزنه البته همین الانم که هست بازم رقمی نیست تو you tubeمقایسه یا جنگ بین گرند چروکی با تویوتا رو سرچ کن. ببین از خجالت اب میشی هتمام مدل ها رو مقایسه کرده .اون کسی که دلیلش استفاده سازمان ملل از تویوتاس. بدونه د

  پاسخ
 2. دانیال
  سوابق: (2 دیدگاه) ,

  اون کسی که دلیلش استفاده سازمان ملل بعضی اوقات از تویوتا استفاده میکنه بدونه که خوبی تویوتا دلیلش نیست. بلکه تسهیلات. خیلی زیاد تویوتاس یعنی وام بزرگ یه مقداریش هم به عنوان کمک واثبات. فعالیت در حقوق بشره. که رایگان به عنوان هدیه از کشورش به سازمان ملل داده میشه بازم بگم ?تمام حرفها هم با سند مثل یو تیوب

  پاسخ
 3. عباس کمری
  سوابق: (11 دیدگاه) ,

  ماشینای امریکایی فقط برای چند سال که نو هستن خوبن ولی تویوتا مرگ نداره یه چرخش به امریکاییها میارزه

  پاسخ
  1. رضا
   سوابق: (71 دیدگاه) ,

   اون زمان که امریکایی ها شورلت دنده اتومات تولید میکردن ژاپنی ها مزدا 1000 وانت تولید میکردن دیگه فکرش رو بکن که چه قدر امریکایی ها از ژاپنی ها جلوتر هستن! اول المان بعد امریکا بعد کره و بعد ژاپن

   پاسخ
 4. سعیدسانتافه
  سوابق: (2 دیدگاه) ,

  ماشین شاسی بلند فقط سانتافه چه از نظر افرود انرود شتاب مسافرت داخل شهر (بزنیدبه تخته)

  پاسخ
  1. امیر
   سوابق: (332 دیدگاه) ,

   سانتافه هم شد ماشین؟ خجالت نمیکشی بین 4 تا suv میای حرف یه کراس اوور و میزنی؟!

   پاسخ
  1. حامد
   سوابق: (1 دیدگاه) ,

   فکر کنم اقایون هنوز نمیدونن به چی میگن ماشین suvیا همون شاسی بلند وقتی سوار رنجرور یا لندرور دیسکاوری شدید بعد بیایین نظر بدین ببینم به چی میگن suv اره داداش برو سوار شو تا بدونی من خودم تو دبی یه لندرور دیسکاوری 3 hseدارم که میگم وقتی دیدی پیشرفته ترین امکانات افرود روش سواره رو خیابون هم که اومدی دیدی ترمزهای برمبو وسبیستم ضد واژگونی روش سواره فکر کنم نظرت بر گرده البته فقط خلاصش گفتم

   پاسخ
 5. مرتضی پارسا
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  سلام …
  من تا حالا هیچ کسو ندیدم که بلیزرشو بفروشه تویوتا بخره …

  پاسخ
 6. مرتضي
  سوابق: (8 دیدگاه) ,

  من كه بين اين چهارتا مهاوي رو بيشتر از همه مي پسندم(ماشين خاصيه).

  پاسخ
 7. mahdi
  سوابق: (4 دیدگاه) ,

  من که هیچکدوم شون رو نه دیدم نه سوار شدم ولی من خودم بز اساس قیمت و اصالت و البته کیفیت خانواده jeep رو انتخاب می کنم.

  پاسخ
 8. رامین
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  قبول دارم که جیپ بهترین ماشینهای شاسی بلندو میزنه ولی خدایی تویوتا حقش هست که دومی باشه.من یه تویوتا لندکروز 91 دارم که تو آفرود این جوجه کره ایهارو له میکنه.خداییش هم راننده نیستم ماشینم ماشینه.قبلشم موقع بی پولیا یه جیپ km 65 داشتم که درسته راحت نبود ولی این کره ایهارو شرط میبندم نابود میکرد.البته بدنیست یادی هم بکنیم از G550 مرسدس بنز که رهبر آفرود هست و آلمانیها همیشه حرفی برای گفتن دارن.تو ارمنستان امتحانش کردم واقعا بهترینه.

  پاسخ
 9. reza
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  دوستان بحث نکنید.ائودی Q7هم هستااااااا.حالا کدومش؟

  پاسخ
 10. شاسي
  سوابق: (105 دیدگاه) ,

  جیپ مسلما بهترین آفرود رو داره ولی تعجب میکنم چرا کره و ژاپن اینقدر عقب هستن. همین تویوتا میتونه پیشرفت داشته باشه ولی افتاده به سودجویی حتی آلمان هم موقعیت خوبی داره ولی خیلی دنبال ماشین آفرود درست کردن نیستن

  پاسخ
 11. سهیل toyota
  سوابق: (2 دیدگاه) ,

  تویتا الان از همه کشور ها جلوتره تو کیفیت . از آلمان ک بنز میزد بیرون زده جلو تمام ارگان نظامی جهان حتی امریکا ب اون گستردگیش از ژاپن درخواست تویتا میکنه الان در حال حاضر ژاپن برتره

  پاسخ
 12. مجتبی
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  شاید جیپ کمی از نظر افرود از تویوتا بهتر باشه ولی سخت جونی تویوتا خیلی بیشتره و استهلاکش خیلی کمه.برای همین ارتش کشورها یا مردم عادی تویوتا رو بیشتر ترجیح میدهند.ولی جیپ افرودش یک کم به نظر من بهتره.فقط یه کما

  پاسخ
 13. عباس
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  اصلا چه فکری کردین کیا رو باجیپ گذاشتین یه جا ومقایسه کردین اصلا کار خوبی نبود

  پاسخ

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.