نگاهی به تاریخچه نمایشگاه خودروی فرانکفورت

شمارش معکوس نمایشگاه خودروی فرانکفورت 2019 شروع شده و به همین خاطر تلاش داشته‌ایم تاریخچه‌ی این رویداد خودرویی مهم را خدمت شما عزیزان تقدیم کنیم.

نمایشگاه خودروی بین‌المللی آلمان که به اختصار IAA نامیده می‌شود بزرگ‌ترین نمایشگاه خودروی جهان است. این رویداد بصورت سالانه برگزار می‌شود و در سال‌های فرد شاهد برگزاری نمایشگاه خودروهای سواری در فرانکفورت هستیم و در سال‌های زوج نیز نمایشگاه خودروهای تجاری در هانوفر آلمان برگزار می‌شود. البته قبل از سال 1991 هر دو نمایشگاه در فرانکفورت برگزار می‌شد.

نمایشگاه خودروی فرانکفورت توسط انجمن صنعت خودروی آلمان VDA برگزار می‌شود. این نمایشگاه در حال حاضر 12 ساختمان را در فرانکفورت به خود اختصاص داده است.

 • تاریخچه‌ی نمایشگاه فرانکفورت

در سال 1897 اولین دوره‌ی نمایشگاه فرانکفورت در هتل بریستول برلین برگزار شد و در کل 8 خودرو به نمایش درآمد. از آنجایی که صنعت خودرو در سال‌های بعد مقبولیت بیشتری پیدا کرد IAA رویداد تثبیت شده تری بود و حداقل یک‌بار در سال و معمولاً در برلین برگزار می‌شد. از سال 105 تا 1907 بود که این رویداد دو بار در سال برگزار شد زیرا تولید خودرو به سطح صنعتی رسید. در سال‌های بعد بود که برگزاری نمایشگاه فرانکفورت به خاطر وقوع جنگ جهانی اول متوقف شد ولی در سال 1921 با شرکت 67 خودروساز و نمایش 90 خودرو از سر گرفته شد.

علیرغم تأثیرات محسوسی که رکود جهانی بر جای گذاشته بود، بیست و دومین نمایشگاه خودروی فرانکفورت در سال 1931 و در برلین برگزار شد و در کل 295 هزار نفر از آن دیدن کردند. برای اولین بار در تاریخ این رویداد خودرویی محصولات دیفرانسیل جلو نیز به نمایش درآمدند. در سال 1939 بیست و نهمین دوره‌ی نمایشگاه فرانکفورت برگزار و تعداد 825 هزار نفر از آن بازدید به عمل آوردند که رکورد جدیدی را بر جای گذاشت.

فولکس‌واگن جدید برای اولین بار در این رویداد حضور یافت، خودرویی که بعدها با نام بیتل شناخته شد. این آخرین باری بود که نمایشگاه فرانکفورت پیش از وقوع جنگ جهانی دوم برگزار شد. پس از آن بود که آلمان و برین تقسیم شدند و برلین غربی و برلین شرقی سر برآوردند. از سال 1947 تا 1976، خودروسازان آلمان غربی در نمایشگاه تجاری هانوفر حضور پیدا می‌کردند. بخش صنعت خودروی این رویداد همچون آهنربایی برای عموم مردن بود و تعداد زیادی از بازدیدکنندگان روانه‌ی این رویداد شدند. در سال 1951 بود که نمایشگاه برای اولین بار در Messe فرانکفورت برگزار شد. این نمایشگاه که در ماه آوریل برگزار شد در کل 570 هزار نفر بازدیدکننده را ثبت نمود.

درست 6 ماه بعد و در سپتامبر سال 1951 بود که دومین نمایشگاه در برلین و با تعداد 290 هزار نفر بازدیدکننده برگزار شد. از آن زمان به بعد صنعت خودروی آلمان با برگزاری نمایشگاه سنتی در برلین خداحافظی کرد و کاملاً به فرانکفورت نقل‌مکان نمود. همچنین زمان برگزاری آن بصورت سالانه درامد.

در سال 1989 بود که آخرین IAA با نمایش خودروهای سواری و تجاری بصورت هم‌زمان برگزار شد و پس از آن دو رویداد مجزا در نظر گرفته شد. بیش از 1.2 میلیون نفر از این رویداد بازدید کرده بودند. به خاطر تقاضای بالا، فضای سالن‌ها پاسخگوی عموم مردم نبودند و به همین خاطر VDA تصمیم گرفت این رویداد را به دو بخش خودروهای سواری و تجاری تقسیم نموده و نمایشگاه مدل‌های سواری را در سال‌های فرد و نمایشگاه خودروهای تجاری را در سال‌های زوج برگزار کند.

اولین نمایشگاه IAA که منحصراً روی خودروهای سواری تمرکز کرده در سال 1991 برگزار شد و موفقیت زیادی را تجربه نمود. در کل 1271 شرکت‌کننده از 43 کشور جهان جدیدترین محصولات و نوآوری‌های خود را در معرض دید عموم قرار داده بودند. با بیش از 935 هزار نفر بازدیدکننده، نمایشگاه خودروهای سواری فرانکفورت توجه بسیار زیادی را به خود جلب کرد. در سال 1992 هم اولین نمایشگاه خودروهای تجاری IAA در هانوفر آلمان برگزار شد که تعداد 1284 شرکت‌کننده از 29 کشور دنیا در آن شرکت کرده و 287 هزار نفر از آن بازدید کردند.

اما حملات 11 سپتامبر سال 2001 به مرکز تجارت جهانی نیویورک باعث شد اخبار نمایشگاه فرانکفورت در حاشیه قرار گیرد. به خاطر همدردی با قربانیان و بازماندگان این حادثه، تمامی عناصر نمایشی و موزیک‌های زیاد به همراه مراسم رسمی بازگشایی نمایشگاه لغو گردید اما همین نمایشگاه سوت‌وکور فرانکفورت نیز بیش از 800 هزار بازدیدکننده را جذب کرد.


اما نمایشگاه فرانکفورت در سال 2009 که رکورد اقتصادی فراگیر رخ داده بود بازهم نشان داد مکانی جذاب برای دوستداران خودروست. حدود 850 هزار نفر از نمایشگاه آن سال دیدن کردند که این آمار کاملاً بالاتر از هدف 750 هزارنفری پیش بینی شده بود. در این دوره از نمایشگاه فرانکفورت نگاهی به حمل‌ونقل آینده انداخته شد. قوای محرکه‌ی جدید زیادی به نمایش درآمد که از نسخه‌های هیبریدی ملایم تا پلاگین هیبریدی، الکتریکی، سلول سوختی و هیدروژنی را شامل می‌شد.


بی‌شک نمایشگاه خودروی فرانکفورت مهم‌ترین رویداد خودرویی جهان بوده و امسال نیز شاهد معرفی محصولات جدید زیادی در این نمایشگاه خواهیم بود. البته دنیای خودرو در سال‌های اخیر کاملاً دگرگون شده و جهت‌گیری‌های جدیدی را شاهد هستیم به گونه‌ای که برخی از خودروسازان درجه‌یک جهانی در برخی نمایشگاه‌های معتبر شرکت نمی‌کنند و بجای آن بیشتر روی فضای مجازی و رویدادهای شخصی و تکنولوژی تمرکز کرده‌اند اما بااین‌حال نمی‌توان اهمیت نمایشگاه‌هایی همچون فرانکفورت را انکار کرد. مجله‌ی “پدال” به عنوان نشریه‌ی مجازی پیشرو در معرفی اخبار روز دنیای خودرو تلاش خواهد کرد همچون سال‌های گذشته در سریع‌ترین زمان ممکن اخبار رونمایی محصولات جدید را خدمت شما عزیزان تقدیم کند. ممنون که با ما همراه هستید…

[دانلود ویدئو]

درباره نویسنده

شاهین احمدزاده، نویسنده و مترجم مطالب مربوط به دنیای خودرو در سایت پدال

مطالب مرتبط

8 دیدگاه

 1. ایمان
  سوابق: (1785 دیدگاه) ,

  امیدوارم یه روزی قسمت همه دوستان و عاشقان دنیای خودرو در ایران بشه از این نمایشگاه دیدن کنیم
  فعلاً که …. ولش کن دست رو دلم نزارین

  پاسخ
  1. Alireza
   سوابق: (339 دیدگاه) ,

   ما اینجا واسه دیدن عکساش باید فیلت‌رشک.ن روشن کنیم
   ساعت های ما هزارو چهارصد سال از بقیه دنیا عقبتره

   پاسخ
  2. محمد
   سوابق: (1429 دیدگاه) ,

   دقیقا
   یکی از بهترین تجربه های سفر میتونه باشه
   .
   اهمیت نمایشگاه فرانکفورت واسه خودروسازان که کاملا مشهوده
   اما شاید با این اقبال و استقبال،
   و همینطور پیشرفت سریع بازار خودرو در سالهای اخیر،
   شاید وقت این باشه که نمایشگاه هرساله برگزار بشه
   .
   اما یا هردو نمایشگاه همزمان در دو شهر
   یا برگزاری نمایشگاه خودروهای تجاری با فاصله ۶ ماهه
   اما هر دو در ۱ سال

   پاسخ
 2. Amir.ferrari
  سوابق: (131 دیدگاه) ,

  اگه بخوایم از لحاظ تنوع و افراطی گری حساب کنیم نمایشگاه ژنو تو اولویته ولی فرانکفورت هم چیزی کم نداره، راستی میگن فراری قراره از دو مدل اسپایدر 812 و f8 رونمایی کنه تو فرانکفورت! کسی میدونه داستان چیه؟

  پاسخ
  1. net
   سوابق: (1013 دیدگاه) ,

   Amir .ferrari
   منم همیشه برام سوال بود که نمایشگاه ماشین ژنو بهترین هست در جهان یا نمایشگاه فرانکفورت،برام بیشتر توضیح بده

   پاسخ
 3. net
  سوابق: (1013 دیدگاه) ,

  بلاخره فهمیدم مهمترین و بزرگترین و باشکوه ترین نمایشگاه ماشین جهان نمایشگاه فرانکفورت هست تشکر پدال.
  من قبلا فکر میکردم مهمترین نمایشگاه خودرو جهان نمایشگاه ژنو سویس هست و الان متوجه شدم که مهمترین نمایشگاه ماشین جهان فرانکفورت المان هست
  اگر هرسال نمایشگاه ماشین فرانکفورت برگزار میشد خیلی بهتر بود

  پاسخ
 4. مسعود
  سوابق: (5 دیدگاه) ,

  پدال عزیز ممنون از سایت خوب و پربارتون و تشکر ویژه از زحمات همه عوامل زحمتکش شما که عاشقان دنیای ماشین رو با اخبار و تصاویرش بصورت روزانه اغنا میکنه

  پاسخ

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.