ابرخودروسازانی با بیشترین درصد تولید در چین!

سام کاویانی: در سال 2015 میلادی، کمی بیش از 90 میلیون دستگاه خودرو در تمامی پنج قاره دنیا به تولید رسید که سهم چین از این آمار حدود 24.5 میلیون دستگاه بوده است. بدین ترتیب، امروزه از هر چهار دستگاه خودروی تولیدی در جهان، تقریباً یکی از آن در خاک چین تولید و در همان‌جا به فروش می‌رسد، پس بازاری با چنین گستره وسیعی، آن‌قدر گیرا و وسوسه‌انگیز است که هر برندی را به سمت خود جذب نموده و جویباری از نقدینگی را روانه خزانه‌های آن کند.

CHINA-GERMANY-AUTO-FAW-VOLKSWAGEN
بازار چین، بازاری ست سخت پرشور، پرسود و هیجان‌آور که پیوسته در حال رشد و ترقی ست و هر چند وقت یک‌بار هم رویداد بدیعی در آن رخ می‌دهد. سیل میلیونی جوانان ساکن در این دیار، از هر رنگ، نژاد و ایل و طایفه‌ای، بی‌وقفه جویای خودروهای لوکس‌تر، زیباتر و مجهزتری هستند و همین موضوع، بسیاری از سازندگان نامی دنیا را به تحرک و رقابتی سخت واداشته تا بلکه سهمی از این خوان نعمت را از آن خود سازند. این بازار هنوز به مرز اشباع خود نزدیک نشده و اگر تنها نسبت جمعیت این کشور به ازای خودروهای فروخته شده را معیار کار قرار دهیم، هنوز خیلی جا دارد تا حجم فروش در آن به حد و اندازه‌ای رسد که با بازار آمریکا و یا اروپا کوس برابری زند و تازه در آن زمان نیز معلوم نیست که محیط‌زیست این سامان به چه وضعی افتد.

citroen
امروزه برخی از خودروسازان جهان چنان به بازار میلیاردی چین وابسته‌اند که حتی تصورش نیز دور از ذهن است. ما در اینجا نام‌های مشهوری را می‌بینیم که به‌ظاهر همچون سنگ خارا سخت و مستحکم به نظر می‌آیند و شهرت فراوانی را هم در رسانه‌های گروهی عالم برای خود مهیا نموده‌اند، ولی فقط کافی است که بازار چین را از آمار تولید و فروششان حذف نماییم آن وقت است که آن روی سکه پدیدار می‌گردد. شاید باورش سخت باشد، باور به این‌که بازار چین برای برخی از برندهای معروف حکم مرگ و زندگی را دارد! در سطور ذیل برخی از آنها را از نظر می‌گذرانیم.

گروه فولکس‌واگن
بی‌تردید، امروزه فولکس‌واگن رل اصلی را در بازار چین ایفاء نموده و از هواداران بسیاری نزد مردمان این سرزمین برخوردار است. در سال 2015 میلادی، گروه فولکس‌واگن با سه نماینده به نام‌های فولکس‌واگن، آئودی و اشکودا در بازار خودروی چین حضور پررنگی داشته است. در این میان، فولکس‌واگن تعداد 2,665,622 دستگاه، آئودی 509,998 دستگاه و اشکودا 279,462 دستگاه خودرو را در بازار چین تولید و به فروش رسانده‌اند که چنانچه این ارقام را با هم جمع کنیم به عدد کلی 3,455,082 دستگاه می‌رسیم. با توجه به مجموع فروش 9.93 میلیون دستگاهی گروه فولکس‌واگن در سال 2015 میلادی، می‌توان گفت که تقریباً حدود 34.8 درصد از محصولات این کارتل ژرمنی در چین تولید و در همان سرزمین به فروش رسیده‌اند و این یعنی از هر سه خودرویی که این گروه تولید می‌کند یکی از آنها در چین ساخته می‌شود که البته در جای خود رقمی سخت تأمل‌برانگیز است.

vw-2-goes-electric-in-china
در این میان، وضعیت خود برند اصلی فولکس‌واگن از هر سه آنها جالب‌تر است. شاید باورنکردنی باشد، ولی امروزه چین به‌عنوان بزرگ‌ترین بازار این برند، حتی در مکانی بالاتر از اروپا جای گرفته است. درحالی‌که این خودروساز بیش از 2.6 میلیون خودرو را در خاک چین تولید و به فروش رسانده است، میزان فروش آن در اروپا تنها معادل 1,699,221 دستگاه بوده است و این یعنی یک میلیون دستگاه کمتر از بازار چین. برای بازار آمریکا این عدد برابر با 349,440 دستگاه بود.
امروزه برند فولکس‌واگن بدون دسترسی به بازار چین در عرصه رقابت‌های جهانی سخت آسیب‌پذیر و متزلزل خواهد شد!

پژو – سیتروئن (PSA)
دومین سازنده‌ای که در بازار چین سخت ریشه دوانیده، کمپانی نام‌آشنای پژو- سیتروئن است که در کشور ما نیز از اقبال بلندی برخوردار است. در سال 2015 میلادی، سه نماینده از این خودروساز به نام‌های پژو، سیتروئن و DS، در مجموع تعداد 726,269 دستگاه خودرو را در خاک چین تولید و به فروش رسانده‌اند که این رقم تقریباً معادل 24.5 درصد از کل تولیدات جهانی این شرکت بوده است، یعنی از هر چهار خودروی تولیدی شرکت فرانسوی PSA، یکی از آن در چین ساخته شد.

Inside A Dongfend Dongfeng Peugeot-Citroen Plant
در این میان، سهم پژو از کل تولیدات PSA در چین معادل 406,738 دستگاه، سیتروئن 298,08 دستگاه و DS نیز 21,451 دستگاه بوده است. در کل، این شرکت در سال 2015 میلادی، تقریباً 2,973,000 دستگاه خودرو را در سرتاسر جهان به فروش رسانده است و قاره اروپا با سهمی حدود 1,471,000 دستگاه کماکان بزرگ‌ترین بازار شرکت PSA بوده و چین از این نظر در مکان دوم جای دارد.

هوندا
پس از فولکس‌واگن و PSA، بیشترین درصد وابستگی به بازار چین از آن خودروساز شهیر ژاپنی یعنی هونداست. در سال 2015 میلادی، مجموع تولیدات هوندا معادل 4,367,000 دستگاه بود که از این تعداد،980,662 دستگاه از آن در خاک چین تولید شده که این خود شامل 22.4 درصد از مجموع تولیدات آن در دنیاست. گرچه هنوز آمریکا با جذب 1,409,386 دستگاه از محصولات هوندا، بزرگ‌ترین بازار خارجی این برند است، ولی تولید این خودروساز در چین هم دارد به ارقام میلیونی خود نزدیک می‌شود و این خطه می‌رود که جای آمریکا را از این بابت بگیرد. در حال حاضر، خودروی هوندا آکورد ساخت چین به بازار خاورمیانه هم صادر می‌شود و مدتی است که به کشور ما هم راه یافته است.

honda-factory
هیوندای – کیا
در سال 2015 میلادی، مجموع فروش گروه هیوندای – کیا حدود 7.88 میلیون دستگاه بوده است و از این تعداد،1,662,645 دستگاه از آن در خاک چین تولید و به فروش رفته است، این رقم تقریباً حدود 20.9 درصد از کل تولیدات این غول کره‌ای را شامل می‌شود. اگر بین دو برند هیوندای و کیا تفکیک قائل شده و برای هر یک از آن دو آمار جداگانه‌ای ارائه دهیم، می‌توان گفت که برند هیوندای با تولید 1,026,569 دستگاه دست برتر را در این زمینه دارد و کیا با تولید 616,096 دستگاه در مقامی فروتر جای گرفته است. نکته جالب اینجاست، درحالی‌که میزان فروش برند کیا در بازار چین تقریباً با آمریکا برابری می‌کند، برای هیوندای وضع به این‌گونه نیست و امروزه بازار چین، بزرگ‌ترین بازار برون‌مرزی هیوندای در خارج از مرزهای کره است و بازار آمریکا با فروش 767,710 دستگاه و اروپا با فروش 461,167 دستگاه در مکان‌های بعدی جای گرفته‌اند.

hyundai_factory
جنرال‌موتورز
اگر کل فروش 9.8 میلیونی جنرال‌موتورز در سال 2015 میلادی را معیار سنجش خود قرار دهیم، شاهدیم که این مجموعه نسبت به سازندگانی همچون فولکس‌واگن، PSA و…، وابستگی کمتری به بازار چین دارد، اما در عوض، برخی از توابع جنرال‌موتورز آن‌چنان به تولید و فروش محصولات خود در بازار چین وابسته‌اند که به نظر می‌آید که بدون دسترسی به آن، دچار زیان مالی هنگفتی شده و یا بر اثر ورشکستگی از صحنه روزگار حذف گردند.
در حال حاضر، سه برند بیوک، شورولت و کادیلاک حضور پررنگی در بازار چین دارند و مجموع تولید و فروش آنها در سال 2015 میلادی معادل 1,754,056 دستگاه بوده است که این خود حدود 17.9 درصد از کل تولیدات جهانی جنرال‌موتورز را دربر می‌گیرد. فعلاً بیوک با تولید 1,065,452 دستگاه خودرو حرف اول را در بازار چین می‌زند و بعد از آن شورولت با 635,518 دستگاه و کادیلاک با تولید 53,086 دستگاه جای گرفته‌اند.

An employee looks on next to an assembly production line of Buick cars at a General Motors factory in Wuhan
در این میان، وضع بیوک در بین این سه از همه جالب‌تر است. شاید قبول این نکته سخت باشد، ولی امروزه حدود 80 درصد از خودروهای این برند در خاک چین ساخته می‌شوند! یعنی از هر ده دستگاه خودروی بیوک، هشت عدد از آن در چین تولید می‌شود. با آنکه این برند، تولیدی بیش از یک میلیون دستگاه را در این سرزمین به نام خود ثبت نموده، ولی در عوض، حجم تولیدش در سرزمین مادری، یعنی آمریکا معادل 223,055 دستگاه بوده است، یعنی تقریباً حدود یک‌پنجم آن در چین. امروزه بیوک بدون خریداران چینی کار و بارش سخت لنگ می‌ماند!

فورد
فورد از همان سال‌های آغازین قرن بیست و یکم عملیات تولیدی خود را در چین شروع نمود و امروزه گستره وسیعی از محصولات آن از فیستا گرفته تا اِج و تورِس در این کشور به تولید می‌رسند. در سال 2015 میلادی، مجموع تولید و فروش این برند آمریکایی در بازار چین معادل 870,652 دستگاه بوده است که این خود شامل 13.1 درصد از فروش جهانی این برند می‌باشد. کل فروش جهانی فورد در سال 2015 میلادی معادل 6.64 میلیون دستگاه بوده است.

ford-factory
گروه رنو – نیسان
رنو- نیسان، یکی از بزرگ‌ترین بازیگران در عرصه خودروسازی دنیاست و رقم فروش 8.22 میلیونی آن به‌خوبی بر این امر گواهی می‌دهد. این گروه خودروسازی با سه نماینده به نام‌های نیسان، رنو و اینفینیتی در بازار چین حضور دارد و در سال 2015 میلادی، این سه برند توانسته‌اند در مجموع تعداد 925,022 دستگاه خودرو را در خاک چین تولید نموده و در همان سرزمین به فروش رسانند. در این میان، برند نیسان با تولید و فروش 891,362 دستگاه، نقش اصلی در میان این سه برند ایفاء می‌کند و پس از آن برند لوکس اینفینیتی با تولید و فروش 25,467 دستگاه جای گرفته است. با کمال شگفتی، شرکت رنو در سال 2015 میلادی، تنها کمی بیش از 8 هزار دستگاه خودرو را در خاک چین تولید نموده است که این رقم برای بازار 24 میلیونی چین در حد هیچ است! برخلاف آنچه گفته و شنیده می‌شود، حضور رنو در بازار چین امروزه فوق‌العاده کمرنگ است، شاید این امر به سبب تولید محصولات آن در کشور کره جنوبی باشد. در مجموع، پارسال حدود 11.25 درصد از محصولات گروه رنو- نیسان در چین تولید شده و به فروش رسیده‌اند که همان‌طور که گفته شد اکثریت مطلق آن با برند نیسان بود.

drac-wuhan-plant
تویوتا
با آنکه امروزه تویوتا یکی از قوی‌ترین بازیگران عرصه تولید در خاک چین محسوب می‌شود، ولی شدت وابستگی‌اش به این بازار، نسبت به دیگر بازیگران نامی عالم کمتر است. در سال 2015 میلادی، شرکت تویوتا معادل 1,010,178 دستگاه خودرو را در خاک چین تولید و به فروش رسانده است که این رقم تقریباً حدود 10 درصد از کل تولیدات آن در سرتاسر دنیاست. ناگفته نماند که مجموع فروش خودروهای تویوتا در سال 2015 میلادی، حدود 10.15 میلیون دستگاه بوده و این خودروساز توانست عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده خودرو دنیا را در آن سال دریافت نماید.
در خاتمه می‌خواهم این نکته را به تمامی خوانندگان عزیز گوشزد نمایم، تمامی آماری که در این متن درج شد تنها مربوط به خودروهایی از یک برند است که در خاک چین تولید و در همان سرزمین به فروش رسیده‌اند و آمار مربوط به خودروهای وارداتی آن برند را شامل نمی‌شود. البته ناگفته نماند که امروزه اکثریت خودروهای فروخته شده در بازار چین، ساخت همین کشور بوده و خودروهای وارداتی درصد بسیار اندکی از کل خودروهای عرضه‌شده در این بازار را دربر می‌گیرند.

toyota_factory
منابع:
LEFT-LANE.COM
STATISTA.COM
و…

درباره نویسنده

تصویر پروفایل سام کاویانی

کارشناس مکانیک، مترجم و نویسنده مطالب خودرویی

20 دیدگاه

 1. (ali (CHEVY NOVA
  سوابق: (2786 دیدگاه) ,

  (اگر کل فروش 9.8 میلیونی جنرال‌موتورز در سال 2015 میلادی را معیار سنجش خود قرار دهیم، شاهدیم که این مجموعه نسبت به سازندگانی همچون فولکس‌واگن، PSA و…، وابستگی کمتری به بازار چین دارد)

  این نکته متن خیلی مهمه هستش بازار مهم جی ام قطعا خود امریکاس و خودروسازان امریکایی تنها خودروسازانی اند که اگه بازار کشور خودشون رو داشته باشن زیاد نیاز به بازارهای دیگه ندارند
  همونطور که در گذشته بازار شماره 1 جی ام امریکا بود و 77 سال هم رتبه اول داشت

  در مورد فورد هم داستان همینه و تو متن گفته با شروع قرن 21 فورد حضور پیدا کرده در چین و تا قبل این حضور نداشته
  کرایسلر هم که حضورش در چین اونقدر کمه که تو این مطلب در مورد چیزی نیست

  پاسخ
  1. تصویر پروفایل SERIAL WINNER
   SERIAL WINNER
   سوابق: (9790 دیدگاه) ,

   .
   شما از هر خبر برداشتی که دوست داری میکنی ها علی آقا !!
   این ضعف مدیریت و بازاریابی شون رو نشون میده.
   فروش در بازار عظیم چین و حضور در اونجا نشون دهنده ی پرفروش بودن یک شرکته. به عبارت دیگه حضور نداشتن در بازار بزرگی مثل چین چیزی نیست که بشه بهش افتخار کرد !!

   پاسخ
   1. بهزاد
    سوابق: (1037 دیدگاه) ,

    موافقم المنتو عزیز.
    GM در آمریکا 3 میلیون فروش داره و مابقی که نزدیک 7 میلیون خودرو میشه اهمیتی نداره!

    پاسخ
    1. (ali (CHEVY NOVA
     سوابق: (2786 دیدگاه) ,

     جناب بهزاد
     مگه اون 7 میلیون رو تو چین میفروشه؟؟؟؟
     از اون 7 میلون بیشترش در اروپا و استرالیا و اسیا تقسیم میشه

   2. (ali (CHEVY NOVA
    سوابق: (2786 دیدگاه) ,

    مجید جان این برداشت شماس داداش که اینطور میگید
    متن هم حرف من رو تایید میکنه

    پاسخ
  2. ونوم
   سوابق: (543 دیدگاه) ,

   علی جون خیلی حق با شماست بجز بیوک که اونم تاریخی چینی ها دوستش دارن به امروز و دیروز ربطی نداره

   پاسخ
   1. (ali (CHEVY NOVA
    سوابق: (2786 دیدگاه) ,

    مخلصم داداش گلم ونوم

    پاسخ
  3. تصویر پروفایل SERIAL WINNER
   SERIAL WINNER
   سوابق: (9790 دیدگاه) ,

   .
   علی آقای گل گلاب.
   دوستانه گفتم .
   یک وقت ناراحت نشی از کامنتم.

   پاسخ
   1. (ali (CHEVY NOVA
    سوابق: (2786 دیدگاه) ,

    والا مجید جان شما اولش گارد میگیری و حرفت رو میزنی بعدش میگی منظور نداشتم و دوستانه گفتم

    پاسخ
    1. تصویر پروفایل SERIAL WINNER
     SERIAL WINNER
     سوابق: (9790 دیدگاه) ,

     .
     حرفم رو زدم خب.
     چیزی نگفتم که کسی رو ناراحت کنه !
     یعنی اظهار نظر هم شما رو ناراحت کرده ؟
     انتقاد هم نمیشه کرد ؟

 2. آرش
  سوابق: (112 دیدگاه) ,

  کلا همه تو چین هستن ….
  یکی از دلایل پیشرفت نور مانند چی نی ها هم همین میتونه باشه که یه دلیل همکاری با بزرگان جهان دارن خیلی چیزارو یاد میگیرن ….

  پاسخ
  1. (ali (CHEVY NOVA
   سوابق: (2786 دیدگاه) ,

   مجید من ناراحت نشدم از شما که
   چرا بد همش برداشت میکنی

   پاسخ
 3. uss zumwalt DDG-1000
  سوابق: (4511 دیدگاه) ,

  پژو-سیتروئن هم هست
  دمش گرم

  پاسخ
  1. سجاد
   سوابق: (184 دیدگاه) ,

   بالاخره چینم بدبخت داره ، اونام لگن میخوان دیگه

   پاسخ
 4. امین
  سوابق: (97 دیدگاه) ,

  خیلی از چین خوشم میاد همه در حال کار کردن هستند
  برعکس ایران
  زندگی خوبی ندارنا ولی ازینکه همه کار میکنن خوشم میاد

  پاسخ
  1. uss zumwalt DDG-1000
   سوابق: (4511 دیدگاه) ,

   اتفاقا الان زور بازو اصلا جواب نمیده
   اگه میخوای زندگی ایده ال داشته باشی باید فکر و مغز خوبی داشته باشی ن زور بازو.
   هرچقدر هم کار کنی اخرش هیچ
   ولی فکر و ایده خوبه که به ثروت میرسونه ادمو

   پاسخ
   1. امین
    سوابق: (97 دیدگاه) ,

    داداش کار کردن که زور زدن نیست
    شما بازار کساد ایرانو نگاه نکن
    چین مالزی دبی افریقا جنوبی شما هرکار ساده ای که داشته باشی برات درامد داره
    اینجا اینقد هرج و مرج هست که فکرم داشته باشی اخرش باید با پول کار راه بندازی
    کلا پول از قبل نداشته باشی هیچ

    پاسخ
 5. احسان(احسان سابق)
  سوابق: (2469 دیدگاه) ,

  یکی از علاقه مردم مقایسه گر از جمله خودم! مقایسه ی بازار چین و امریکاس. با این وجود کسایی که دوست دارن بشنون امریکا از چین عقب میوفته یادشون نره که چین نزیک به 5 برابر امریکا جمعیت داره و در حالی که تو امریکا سالانه 17 میلیون دستگاه خودرو فروخته میشه توی چین 20 میلیون خودروفروخته میشه. در هر صورت مقایسه بازارهای مختلف جذابه و معمولا ملت با توجه به درک و تصورو احساس خودشون آمارها رو تفسیر می کنن

  پاسخ

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.
x