ایستگاه

تراژدی افزایش قیمتها به نمایش درآمد

جهش شدید قیمتها با مجوز رسمی سازمان حمایت از تولیدکنندگان از امروز کلید خورد و قیمتهای خودروها در بازار با بیسابقه ترین رشد تاریخی خود مواجه شدند. بگونه ای که بعضی از خودروهای وارداتی با تحویل ۳۰ روزه از قیمت بازار سیاه با تحویل فوری هم گرانتر شدند!
ناز و ادای خودروسازان و واردکنندگان و احتکار خودرو سرانجام نتیجه خوشی برای آنها داشت. تکذیبیه های آبکی مسئولان نیز حتی نتوانست تا پایان سال هم دوام بیاورد و در آستانه یک هفته به سال نو، کابوس خریداران رنگ واقعیت بخود گرفت.
Suzuki Grand Vitara
بر همین اساس، برخی خودروسازان دیروز سایت فروش خود را به طور موقت بستند و پس از آنکه مجوز افزایش قیمت‌ها از سوی سازمان حمایت ابلاغ شد، قیمت‌های جدید را اعمال کردند تا در فاصله هشت روز مانده به پایان سال، افزایش قیمت پس از بازار، به نمایندگی‌ها نیز سرایت کند. بیشترین افزایش قیمت را خودروهای مونتاژی مانند نیسان ماکسیما و تینا داشته‌اند و ظاهرا پراید نیز کمترین رشد قیمت را به خود اختصاص داده است. هم‌اکنون به دلایلی از جمله افزایش تقاضای سفته‌بازانه و کاهش عرضه، منحنی قیمت خودروهای داخلی رشدی کم‌سابقه را تجربه کرده است و به نظر می‌رسد سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان نیز برای کم کردن شکاف قیمت کارخانه و بازار، رای به افزایش قیمت آنها داده است. ظاهرا این سازمان قصد دارد از این پس قیمت خودروها را به صورت «شناور» تعیین کند، به این معنا که قیمت هر خودرویی متناسب با نرخ آن در حاشیه بازار، تعیین خواهد شد.
گویی هم خودروسازان و هم واردکنندگان از قبل در جریان اعلام افزایش قیمت‌ها بوده‌اند، زیرا دیروز همزمان با این اتفاق، سایت فروش برخی خودروسازان داخلی و همچنین نمایندگی‌ها به طور ناگهانی مسدود شد تا قیمت‌های جدید در سیستم آنها اعمال شود.
از جمله شرکت‌هایی که سیستم فروش خود را روز گذشته بستند (اعم از داخلی و خارجی)، می‌توان به ایران خودرو و آسان موتور اشاره کرد، که البته برخی از آنها ساعتی بعد اقدام به گشودن دوباره سایت خودکردند.
ظاهرا سازمان حمایت با نیت کاستن از شکاف قیمت کارخانه، بازار خودروها، با درخواست خودروسازان موافقت کرده و می‌خواهد به این وسیله دلالی و واسطه‌گری را از بازار را حذف کند.
تقریبا دو ماهی می‌شود که به دلیل کاهش عرضه، قیمت خودروهای داخلی افزایش یافته و حال سازمان حمایت می‌خواهد با افزایش قیمت خودروها در نمایندگی، از جذابیت بازار کم کرده و دلالی را از بین ببرد. در مورد خودروهای وارداتی نیز دلالی و واسطه‌گری ماه‌هاست که جریان دارد و سبب شده قیمت این نوع خودروها نجومی رشد کند.

new-price
قیمتهای جدید خودروها

اگرچه نیت سازمان حمایت برای حذف دلالی، نیتی خوبی به شمار می‌رود، اما با توجه به قیمت جدید اعلامی، بعید است بازار خودرو خاصیت سرمایه‌ای این روزهای خود را به این زودی‌ها از دست بدهد، زیرا هنوز هم شکافی قابل توجه بین قیمت بازار و نمایندگی خودروهای داخلی و خارجی به چشم می‌آید.
به عنوان مثال، قیمت جدید ماکسیمای دنده اتومات ۵۸ میلیون تومان اعلام شده، حال آنکه این خودرو در بازار ۶۲ میلیون تومان قیمت دارد و با این حساب هنوز هم احتکار آن می‌صرفد، چون به هر حال چهار میلیون تومان اختلافی کمی نیست که دلال‌ها و حتی مشتریان عادی به راحتی از خیر آن بگذرند.

maxima
با این حال، ظاهرا سازمان حمایت تصمیم خود را گرفته و حتی قصد دارد از این پس قیمت انواع خودرو به خصوص داخلی‌ها را به صورت شناور تعیین کند.
آن طور که خبر می‌رسد، این سازمان و خودروسازان به توافق رسیده‌اند تا قیمت خودروها بر اساس حاشیه بازار تعیین شود. به عبارت بهتر، از این پس هرگاه قیمت خودرویی رشد کند، نرخ آن در نمایندگی نیز متناسب با وضعیت بازار افزایش می‌یابد و این در حالی است که مشخص نیست آیا سیاست فعلی، هنگامی که قیمت خودروها افت نیز می‌کند، به اجرا در خواهد آمد.
در واقع این پرسش وجود دارد که اگر فلان خودرو ارزان شد و قیمتش به زیر نرخ کارخانه رسید، آیا سازمان حمایت قیمت آن را در نمایندگی نیز کم می‌کند یا فقط سیاست قیمت شناور را در دوران گرانی اعمال خواهد کرد.
هرچه پیش آید، اتفاقی که هم اکنون افتاده، افزایش قیمت چند صد هزار تا چند میلیون تومانی خودروهای داخلی و وارداتی است و در این بین خودروسازان به هدفشان مبنی بر افزایش قیمت رسیده‌اند و سازمان حمایت نیز نقش حمایتی خود از آنها را به خوبی ایفا کرده و این وسط فقط مشتریان هستند که سرشان بی‌کلاه مانده و حمایتی را به چشم نمی‌بینند.
به گفته برخی مشتریانی که با دفتر روزنامه تماس برقرار کرده‌اند، خودروسازان از آنها خواسته‌اند برای دریافت خودروهای ثبت‌نامی‌شان، ما‌به‌التفاوت ناشی از افزایش رسمی قیمت‌ها را پرداخت کنند. همچنین برخی از مشتریان وقتی با سازمان حمایت تماس گرفته و بابت افزایش قیمت‌ها شکایت کرده‌اند، این پاسخ را شنیده‌اند که: اتفاقی است که افتاده.
این در حالی است که برخی مشتریان عنوان می‌کنند خودروسازها به عمد تحویل خودروها را عقب انداخته‌اند تا بتوانند قیمت‌های جدید را اعمال کرده و پول بیشتری از آنها بگیرند.
البته خودروسازان نیز معتقدند افزایش قیمت برای خودروهایی که قرار بوده پول آنها به صورت دو ودیعه‌ای پرداخت شود، اقدامی قانونی به حساب می‌آید و در این مورد، آنها خلافی مرتکب نشده‌اند.

کاهش قیمت خودرویی که نیست!
اما از نکات قابل توجه افزایش قیمت خودروهای داخلی می‌توان به صعود نجومی ماکسیما و البته سوزوکی گرندویتارا اشاره کرد. ماکسیما که این روزها مرز ۶۰ میلیون تومان را نیز در بازار رد کرده، با حدود ۱۳ میلیون افزایش قیمت رکورددار به حساب می‌آید. بنابر لیست جدید قیمت‌ها، ماکسیمای اتومات از این پس ۵۸ میلیون تومان در نمایندگی‌ها قیمت خواهد داشت.
همچنین گرندویتارای کلاس ۸ اتومات نیز که اختلافی ۱۹ میلیونی در قیمت کارخانه و بازار آن به چشم می‌آمد، حدود هشت میلیون تومان افزایش قیمت را به خود می‌بیند و با این حساب ویتارا از این پس حدود ۵۸ میلیون تومان در نمایندگی‌ها به فروش خواهد رسید.
جالب اینجا است که سازمان حمایت بیش از ۵۰۰ هزار تومان از قیمت پژو روآی سال کم کرده است، حال آنکه این خودرو از نیمه دوم امسال اصلا به تولید نمی‌رسد. در واقع سازمان حمایت قیمت خودرویی را که نیست کاهش داده است.
همچنین برخی منابع آگاه عنوان می‌کنند، خودرو پراید نیز مشمول افزایش قیمت شده است.
از آنجاکه پراید هم اکنون ارزان‌ترین خودرو کشور است، احتمالا افزایش قیمت آن نیز مانند سایر خودروها در حد چند صد هزار تومان است. با این حساب باید منتظر ماند و دید به‌رغم وعده سایپایی‌ها مبنی بر عدم افزایش قیمت پراید به ۱۰ میلیون تومان، قیمت این خودرو در نمایندگی‌ها دو رقمی می‌شود؟
منبع: روزنامه دنیای اقتصاد

جواد عقیلی

مهندسی پتروشیمی خوندم اما عاشق دنیای خودرو هستم. موسس و سردبیر پدال هستم.

مطالب مشابه

‫۴۱ دیدگاه‌ها

 1. mehdi

  ۲۳ اسفند ۱۳۹۰
  سوابق: (1 ديدگاه)

  کی میگه که تحریم رو اقتصاد و قیمتها اثر گذاشته
  ????????

  موافقم ۰
  مخالفم ۰
  1. سعید

   ۳ فروردین ۱۳۹۴
   سوابق: (1486 ديدگاه)

   چه ارزونه

   موافقم ۰
   مخالفم ۰
 2. hamid_sheykhi323

  ۲۳ اسفند ۱۳۹۰
  سوابق: (2 ديدگاه)

  ممکنه نظر من با خیلی از دوستان فرق داشته باشه ولی از دوستانی که درباره ماشین اطلاعاتی دارنو پیگیرن می خوام خواهش کنم که برن تاریخچه ی جنرال موتور آمریکا رو بخونن که وقتی مثل الان ایران خودرو و سایپا داشت خون مردمشو می مکید چطور دولتشون اومدو بدون اینکه اخطاری بهشون بده با برداشتن گمرکی اقدام به وارد کردن خودروی ژاپنی کرد.یا همین کره جنوبی چلقوز چه جوری شد که شد کره جنوبی که داره بازار خودروی جهانو به دست میگیره.چی شد که از ساخت پراید رسید به ساخت کادنزا و موهاویو….چی شد که این شد.بد نیس گاهی وقتا با این سوالا خودمون محک بزنیمو ببینیم کجای دنیا واستادیم

  موافقم ۰
  مخالفم ۰
 3. علی

  ۱۳ فروردین ۱۳۹۱
  سوابق: (21 ديدگاه)

  با سلام به هموطنان عزیزم
  من قبل از عید تصمیم داشتم ماشین بخرم
  حتی رفتم بانک پول برداشتم که برم واسه ثبت نام سمند پایه گاز سوز که خودتون میدونید چی شد دیگه….
  وقتی دیدم یه شبه قیمتش رو یک میلیون بردن بالا قسم خوردم که تا پایین نیاد نخرم.بخدابه ماشین احتیاج هم دارم.ولی بخاطر اینکه زیر حرف زور نرم قسم خوردم با این وضعیت نخرم….بابا چرا آخه با دست خودمون کاری کنیم که اینا روشون زیاد بشه؟
  نخربد تا اینا فکر نکنن هر سازی که بزنن مردم باید به ساز اونا برقصن.
  بخداسرنوشت بعضی چیزا هم دست خود ماست.
  واقعاارزش یک فرد ایرانی بیشتر از اینا نیست؟؟؟

  موافقم ۰
  مخالفم ۰
 4. siavash

  ۲۳ فروردین ۱۳۹۱
  سوابق: (71 ديدگاه)

  واقعا که ماشین هایی مثل ماکسیما که مال چند سال فبل است و شاید دیگه در ژاپن تولید نشه ما داریم سوار میشیم اونم باچه قیمتی من واقعا نمی دونم چه لزومی داره که حتما خودمون ماشین تولید کنیم تازه اگه هم میخواهیم تولید کنیم باید از کشورهای دیگه استفاده کنیم مثل آلمان یا آمریکا و از تجربه آنها استفاده کنیم تا ما هم بشسم مثل هیوندا یا کیا.

  موافقم ۰
  مخالفم ۰
 5. Hossein

  ۱۰ شهریور ۱۳۹۱
  سوابق: (3 ديدگاه)

  لطفا بروز باشید این قیمت ها برای پارسال..!!

  موافقم ۰
  مخالفم ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا