ایران خودروایستگاه

مدیرعامل ایران خودرو: روی فروش هر خودرو ضرر می‌دهیم

بعد از اینکه اظهارات مدیرعامل سایپا در تولید خودروهای زیان‌ده و ضرر ۷۰ میلیونی سایپا در فروش هر خودرو باعث موج انتفادات به این شرکت شد، مدیرعامل ایران خودرو هم در یک برنامه تلویزیونی از ضرر ده بودن خودروهای این شرکت خبر داد.

مدیرعامل ایران‌خودرو در یک گفت‌وگوی تلویزیونی منتقدان این صنعت را به بی‌اطلاعی از وضعیت این صنعت متهم و مدعی شد که شش‌شرکت دانش بنیان در صنعت خودروسازی مشغول به کار هستند.
خطیبی در پاسخ به این گفته مجری که نکند می‌خواهید بگویید که با این قیمت خودرو ضرر می‌کنید، پاسخ داد:

حتماً همینطور است. مگر شک دارید که ضرر می‌کنیم. بررسی نرخ دلاری قیمت خودرویی، چون ۲۰۶ با سال‌های قبل نشان می‌دهد که این خودرو ارزان است.

وی در ادامه افزود:

قیمتگذار خودرو ما نیستیم و وزارت صمت این محصول را نرخ‌گذاری می‌کند.

در ادامه مجری برنامه تلویزیونی خطاب به مدیرعامل ایران‌خودرو گفت: اگر ضرر می‌کنید پس تولید نکنید، زیرا هم شما از قیمت خودرو ناراضی هستید و هم مصرف کننده. مدیرعامل ایران‌خودرو در پاسخ گفت: این باید درست بشود. خطیبی این انتقادات را فضاسازی خواند اما مجری نیز گفت که رهبری هم کیفیت خودرو را زیر سوال برده و دولت و پلیس و کارشناسان و مردم نیز همین نظر را دارند.

انتظار ایران خودرو و سایپا برای افزایش قیمت محصولات و منت بر سر مصرف کننده بابت فروش با این قیمت بدون درنظر گرفتن قیمت خودروهای هم کلاس یا مشابه در دنیا، بی‌احترامی به مصرف کننده و مخاطب است. زیان‌های انباشه دهها هزار میلیارد تومانی ایران‌خودرو و سایپا که عملاً و طبق قانون تجارت آنها را ورشکسته کرده، نشان می‌دهد که دهه‌ها حمایت بی‌چون و چرا از این دو خودروساز تنها باعث زیان کلان اقتصادی کشور و نهایتا روی دست ماندن دو خودروساز ورشکسته بدهکار که البته از مردم طلبکارند شده است. آیا این چرخه باطل همچنان ادامه می‌یابد و با طرح‌هایی مثلا با نام‌های تکراری سند تحول و رفع مشکلات بازهم بر آن سرپوش گذاشته می‌شود؟

جواد عقیلی

مهندسی پتروشیمی خوندم اما عاشق دنیای خودرو هستم. موسس و سردبیر پدال هستم.

مطالب مشابه

‫۶۰ دیدگاه‌ها

 1. فرزاد

  ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱
  سوابق: (92 ديدگاه)

  خودروهای مثلاً داخلی در بهترین حالت باید هفتاد میلیون ریال باشند البت اونم زمانیکه بجای ده هزار نیروی واقعی بالای صدهزار نیروی زالویی وجود نداشته باشه

  موافقم ۴۲
  مخالفم ۱
 2. ناشناس

  ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱
  سوابق: (1 ديدگاه)

  خوب جنگ زرگری راه انداختید برای سرگرم کردن مردم

  موافقم ۳۰
  مخالفم ۰
 3. حسن

  ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱
  سوابق: (162 ديدگاه)

  بخدا ما راضی به ضررشون نیستیم. واقعا چقدر دارن برا مردم کار می کنن، و حتی حاضرن ضرر بدن!!! ببندید در اون کار خونه ها رو و با سرمایش ماشین جدید وارد کنید، هم برا شما سود داره هم مردم راضین.

  موافقم ۴۵
  مخالفم ۱
 4. تحت پیگرد

  ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱
  سوابق: (265 ديدگاه)

  پس بگو پول از کجا میاری ماشین چند میلیاردی سوار میشی گردنت کلفت شده خجالت بکش

  موافقم ۳۴
  مخالفم ۰
 5. AliREZA

  ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱
  سوابق: (24 ديدگاه)

  تقصیر این آقا نیس
  دقیقا تقصیر من و امثال من هست که با خریدن حلبی هاشون این بی مصرف ها رو بزرگ کردیم

  موافقم ۳۸
  مخالفم ۱
 6. SLR _ 722

  ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱
  سوابق: (44 ديدگاه)

  بنظر من راست میگن و واقعا براشون ضرر هست فروش خودرو

  اما سوال اصلی این هست که شما با این همه حمایت مگه چطور سرمایتون رو مدیریت کردید که با این قیمت های احمقانه باز هم ضرر می کنید ؟

  این موضوع که دوستان عزیز‌تر از ارزن میگن ما با این قیمت ها ضرر می کنیم پس بیاین دست ما رو ببوسید که خودروی مفت به شما میدیم یک توجیه بد تر از گناه هست

  اول بیان بگن اون ۳۰ سال حمایت رو چطور هزینه کردن که امروز دست از پا دراز تر میگن ضرر می کنیم بعدش منت بزارن

  موافقم ۱۷
  مخالفم ۰
 7. Mad.z.Max

  ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱
  سوابق: (1736 ديدگاه)

  حلالت باشه
  چقدر قشنگ نوشتی
  کاش به ازای هر ۱۰ هموطن، یکی هم مثل شما داشتیم

  موافقم ۱
  مخالفم ۰
  1. H2_H2

   ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱
   سوابق: (36 ديدگاه)

   این اصلا قیافشو میبینم اعصابم خراب میشه،،،،،کجا جوانان تحصیل کرده مملکتن تو نبرو محرکه هست،، اینجا عقل و شعورشون با گاو برابری میکنه، اینا اطلاعی از تقویت و بروز کردن همین موتور ۷۰اسبی ۲۰۶ ندارن،،، پژو که باهاش تارا زدن یه موتورec5 روش بوده کردینشtu5p ،کجا خودتون استفاده کردین، این مهندسا جوانان رتبه از کدوم خراب شده ای میان که نمیتون یه فیلتر روغن طراحی کنن،،، اینا هنوز تو طراحی لاستیک موندن هر مدلی که سایپا زده سایز چرخش با پراید یکیه،،، ماشینا فرانسوی قرن میلادی پیش رو منتاژ میکنن ،،نه اشتباه کردم از ماشینا قرن میلادی پیش آشغال تولید میکنن شما فقط برو یه ۴۰۵ مال خود پژو ۶۰سال بیار با اینی که از همین کارخونه اشغال سازی بیرون میاد برسی کن،،،،اون مهندسا و جوانان نخبه که نمیتونن برای ۲۰۶ یه سپر با تغیرات ناچیز درست کنن ،،کین از کجا اومدن،یه سمند رو از سال ۸۰با همون مشخصات داره میزنه ،کیا داخل این صنعت اشغال سازین،،،من یه مدت میگفتم مشکل از ملته که اینا دسشون بازه ، اگه یکی از اشغالا دو غول اشغال سازی رو ۱میلیارد بکنن همین برادران مملکت میرن صف میکشن ،اون کشوری که فولکس واگن توشه با ،۱۰۰تا شرکت زیر مجموعه مثل پورشه ، بوگاتی ،لامبورگینی و ….. وارداتش آزاده ،ما اشغال سازی داریم وارداتش مجهوله

   موافقم ۰
   مخالفم ۰
 8. بینام

  ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱
  سوابق: (1 ديدگاه)

  راست میگه توی سود ۸۰ درصدی داره ضرر میده
  میخواد وایسه یکسال دیگه ۱۶۰ درصد سود بگیره

  موافقم ۱۰
  مخالفم ۰
 9. یونس

  ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱
  سوابق: (1 ديدگاه)

  من کارشناس صنعت خودرو و شاغل در ایرانخودرو هستم …صنعت خودرو فاسد است و رفیقبارترین و فامیل باز ترین ارگان دولتیست..تنها راه نجات دولت و ملت ،بستن درب این دو شرکت مافیایی و فاسد است.والسلام .

  موافقم ۱۲
  مخالفم ۰
 10. .

  ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱
  سوابق: (1 ديدگاه)

  ضرر میکنی تولید نکن ، در اون دوتا کارخونه رو گل بگیرید مردم راحت شن

  موافقم ۶
  مخالفم ۰
 11. Mohsen

  ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱
  سوابق: (2 ديدگاه)

  یه همشهری قدیما داشتیم میرفت از توی رودخانه زاینده رود ماهی میگرفت میبرد میفروخت پول خوبی هم گیرش میومد بهش میگفتن فلانی ماهیگیری خوبه پولی توش هست میگفت به خدا همش ضرره!!!!!
  ماهی مفت میگرفت و میفروخت همش ضرر بود.حالا حکایت ایران خود رو هست

  موافقم ۱۰
  مخالفم ۰
 12. مهدی

  ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱
  سوابق: (1 ديدگاه)

  ببندیداین در فسادخانه رو

  موافقم ۵
  مخالفم ۰
 13. مجید

  ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱
  سوابق: (1 ديدگاه)

  ناموسا
  راست میگی
  میدونی چرا
  چون شما خودروساز نیستین که داداش
  خودروساز صفرتاصد قطعات رو خودش باید تامین کنه
  شما ها اسمتون خودروساز درحقیقت مونتاژکارین
  یه مونتاژکار تررررکار
  افسوس الان مجوز بدن من یه پارس tu۵جمع کنم سرخود بخدا اگه ۱۳۰ بیشتر وایسه
  وسلام

  موافقم ۵
  مخالفم ۰
 14. m.r

  ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱
  سوابق: (1 ديدگاه)

  ماشاالله به این مدیریت که با این همه اجحاف در حق مردم باز هم زیان ده هستید ، البته شاید بهتر باشه بگیم دزد سر گردنه تشریف دارن آقایون

  موافقم ۵
  مخالفم ۰
 15. Mehdi

  ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱
  سوابق: (78 ديدگاه)

  پس بیخود میکنین منابع بیت المال رو هدر میدین، در زباله دان رو تخته کنین بره

  موافقم ۳
  مخالفم ۰
 16. امیر

  ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱
  سوابق: (17 ديدگاه)

  با سلام
  دوستان توجه کنید در بحث قیمت خودرو عوامل متعددی تاثیر گذار است به عنوان مثال قیمت ورق فولادی، قیمت مس، قیمت مواد انواع پلیمر، قیمت پارچه و الیاف، قیمت آلومینیوم و … همگی تحت تغثیر کاهش ارزش ریال به شدت افزایش یافته البته اینها فقط مربوط به مواد مصرفی برای تولید خودروست سایر هزینه ها از جمله هزینه های پشتیبانی نیز با افزایش تورم افزایش یافته برای این موضوع دو مثال عرض می کنم :
  ۱ – محاسبه کنید با افزایش قیمت ۴ کالای اساسی روغن، مرغ، نان و تخم مرغ فقط هزینه غذای پرسنل چقدر افزایش یافته
  ۲ – در خطوط تولید ابزار آلات زیاد برای فرآیند های تولیدی استفاده می شود که به علت تحریم امکان جایگزینی در اکثر موارد میسر نیست و اگر هم باشد با قیمت های بسیار گزاف و از راه های عجیب و غریب قابل تهیه است به عنوان نمونه لیزر فاصله یاب ۲۰۰ میلیونی قبل تحریم ۲ میلیارد شده
  تصور کنید یک مغازه دار چطور می تواند جنسی را که گران خریده ارزان به مشتری بفروشد زیرا برای پایداری در کسب و کارش مجدد باید همان جنس را در بازار با قیمت بالاتر بخرد در نتیجه در مدت زمان کوتاهی ورشکسته می شود
  مثال خودرو سازی هم مانند همان مغازه دار است که در یک بازار متشنج بی ثبات هر روز مایحتاجش را گرانتر می خرد و بعد از او می خواهند ارزان بفروشد و نوآوری داشته باشد در صورتی که وقتی آینده اقتصادی مشخص نیست صحبت از نوآوری بی معناست
  این صحبت هایی هم که این اواخر گفته می شود پاک کردن صورت مسئله و انحراف افکار عمومی است در صورتی که خواسته همه در تمامی زمینه ها باید ابتدا کاهش تورم و افزایش ارزش ریال باشد تا قدرت خرید افزایش یابد متاسفانه فضا را گل آلود می کنند تا خواسته واقعی که کاهش تورم است گم شود و بعد به هر صنفی اعم از خودرو، نانوا، دامدار و … می گویند گران فروش و سریع میگویند نظارت ها کم است در صورتی که ارزش پول ملی زیاد شود همه این ها خود به خود رفع می شود.
  در نظر بگیرید حتی اگر ارزان ترین خودروی خارجی بدون تعرفه هم وارد شود بازهم اغلب ما نمی توانیم آن را بخریم همچنین اگر خودروهای داخلی هم به قیمت دو سال قبل باز گردند بازهم امکان خرید آن برای خیلی ها نیست لذا بالا بردن ارزش پول ملی خواسته اصلی است البته به نظر من
  لذا لطفا کمی عمیق تر به موضوع نگاه کنیم
  با سپاس

  موافقم ۲
  مخالفم ۲
 17. م

  ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱
  سوابق: (27 ديدگاه)

  فرمودند که ۲۰ سال قبل قیمت ۲۰۶ ۱۳ هزار دلار بود امروز ۶ هزار دلار.
  ۲۰ سال قبل ۲۰۶ یک خودرو نسبتا به روز اروپا بود اما امروز دو سه نسل بعد از ۲۰۶ هم از رده خارج شدن.
  وقتی با خیال راحت بدون نگاه به آینده از ۲۵ سال قبل خودرویی رو مونتاژ می کنید و توقع دارید در هر زمان که اراده کردید به قیمت یک خودرو روز دنیا به مردم بفروشید نتیجه جز این نیست.
  تولید خودروهای داخلی با شرایط فعلی مصداق اتلاف منابع این مملکت هست و خیانتی هست به آیندگان این مملکت.

  موافقم ۲
  مخالفم ۰
 18. م

  ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱
  سوابق: (27 ديدگاه)

  دوست عزیز مسلما بخش عمده ای از مشکلات فعلی مردم نتیجه تضعیف وحشتناک ارزش پول ملی هست اما دقت کنید.
  قیمت روغن خوراکی در این مملکت یک شبه ۴ برابر شده و قدرت خرید مردم در این زمینه تضعیف شده.در مورد خرید خودرو هم اتفاق مشابهی رخ داده اما در طول ۳-۴ سال.
  اما تفاوتی این میون وجود داره.روغنی که شما امروز به قیمت ۶۵ هزار تومن می خری همو نروغنی هست که یک آلمانی یا آمریکایی یا عرب در کشور خودش با همین حدود قیمت(حتی کمی بالاتر( می خره اما خودرویی که شما از خودرو ساز داخلی می خری(فرض کنیم فردا قیمت خودرو رو آزاد اعلام کنن و قیمت ۲۰۶ به ۱۰-۱۲ هزار دلار برسه) با خودروی قابل خرید یک آلمانی یا آمریکایی یا عرب یا حتی یک کامبوجی یکی نیست.
  من می پذیرم که هزینه تولید بالا رفته و قیمت روغن خوراکی هم بالا بره و به نرخ نزدیک به جهانی روغن با کیفیت بخرم اما اگر قرار باشه روغن سوخته یا روغن پالم خالص یا پارافین رو به قیمت جهانی به من بفروشن به جای روغن با کیفیت مسلما مقاومت می کنم و نخواهم خرید.خودرو ساز داخلی می خواد به قیمت جهانی به من بفروشه بره خودرو با تکنولوژی روز بیاره مونتاژ کنه من با کمال میل به قیمت جهانی ازش می خرم.البته با یک شرط.برق و آب و گاز و سوخت و نیروی کار هم با نرخ جهانی براش فراهم بشه.
  پس شد دو شرط اساسی:۱-خودرو با تکنولوژی روز ۲- منابع با قیمت جهانی
  خودرو ساز از زیر هر کدوم از این دو مورد که بخواد شانه خالی کنه من به عنوان مصرف کننده حق دارم قیمت کمتری بپردازم.
  به عنوان مثال اگر یک خودرو هاچبک شهری به روز ۱۲-۱۵ هزار دلار قیمت داره یک هاچبک شهری مثل۲۰۶ با تکنولوژی ۲۵ سال قبل ۵-۶ هزار دلار بیشتر نمی ارزه.
  اگر برق کیلوواتی ۵۰ تومن یا گاز متر مکعبی ۱۵۰ تومن( قیمت دقیق رو نمی دونم مثال زدم) یا کارگر روزی ۴-۵ دلار برای تولید ۲۰۶ تولید داخل به کار می ره اون ۵-۶ هزار دلار باید برسه به ۴-۵ هزار دلار یا حتی کمتر.
  پس ما خودرو رو ارزون نمی خریم.درست که نگاه کنید از قیمت واقعی هم پول بیشتری پرداخت می کنیم.پس آدر غلط ندیم به مردم.

  موافقم ۴
  مخالفم ۰
 19. Amirali

  ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱
  سوابق: (1 ديدگاه)

  تو رو خدا شما دیگه ماشین درست نکن مگه ضرر نمیکنی درست نکن خدا شاهده ما راضی هستیم پول دستی بهتون بدیم فقط دست از سر ما بردارید شما تا الان هزاران جوان و خانواده داغدار کردید خجالت نمی کشید که این حرف ها میزنید یعنی شما روی شیطان سفید کردید شما شرف ندارید تو رو خدا دیگه ماشین تولید نکنید..

  موافقم ۳
  مخالفم ۰
 20. RNRN Pedal Edition

  ۵ خرداد ۱۴۰۱
  سوابق: (8 ديدگاه)

  پس لطفاً جمعش کنید

  موافقم ۰
  مخالفم ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا