سه ساعت و چهل دقیقه با تیبا (مینیاتور)

تیبا خودرویی است که در سال ۱۳۸۸ معرفی و حدود ۱۹ ماه بعد نیز اولین نمونه‌های آن وارد بازار شد. داستان نام این خودرو را دیگر همه می‌دانند. به قول یکی از نویسندگان « سایپایی‌ها حتی در نام آن هم مشکل داشتند چه رسد به مراحل ساخت»

تیبا اندازه‌ای مابین پراید و ریو داشته و در حقیقت بر روی پلت‌فرم ارتقا یافته پراید تولید شده است. ظاهرا تیبا در چهار تیپ مخلف قابل سفارش خواهد بود. البته همانگونه که انتظار می‌رفت همه این تیپ‌ها در مشخصات فنی خود یکسان‌اند و صرفا در تجهیزات با یکدیگر تمایز دارند.

تفاوت‌های اصلی در مدل‌های چهارگانه تیبا

المان‌های طراحی تیبا چندان چشم‌نواز نیستند و می‌گویند که بیشتر به سمت خودروهای عجیب و غریب آسیای شرقی شباهت دارد اما به هرحال مسئولان سایپا همه توان خود را بکار گرفته‌اند تا خودروی مشتری پسندی به بازار عرضه شود! طبق یک فلسفه قدیمی « زیبایی، امری نسبی است » بدین معنی که از یک فرد به فرد دیگر کاملا متغیر است اما در مورد تیبا باید گفت که قریب به اتفاق مردم با نگاهی غیرمعتمدانه به آن نگاه می کنند؛ بدین معنی که گویا بهتر از این‌ها هم می‌شد آن را طراحی کرد اما …

ورود به کابین . . .

حتما همه مالکان به محض ورود به کابین تیبا، صندلی‌های ریو را دیده‌اند! رودری‌ها نیز شباهت زیادی به پرایدهای جدید دارد. هرچند صفحه کیلومترشمار و دورسنج خودرو تفاوت چندانی با پراید ندارد ولی با این حال طراحی درونی تیبا را نمی‌توان امری کاملا جدید یا کاملا تکراری دانست.

جنس کنسول میانی در حد و اندازه خودرویی با این قیمت نبوده و به سروصدا افتادن آن در طول زمان محتمل است. وضعیت قرارگرفتن کلیدهای روی کنسول وسط نیز رضایت بخش نیست ( البته در مقایسه، اگر بهتر از تندر ۹۰ نباشد قطعا بدتر از آن هم نخواهد بود)

نمای ۳۶۰ درجه‌ای کابین تیبا

برای دیدن نمای داخلی تیبا ابتدا بر روی تصویر فوق کلیک کرده و سپس نشانگر موس را روی آن بکشید

شروع حرکت . . .

با اینکه خیلی‌ها معتقدند پیشرانه‌های ۱/۵ لیتری تیبا و ریو یکسان است اما سایپایی‌ها به شدت با این موضوع مخالفند! آن‌ها می‌گویند موتور تیبا هشت سوپاپه است درحالیکه موتورهای ریو ۱۶ سوپاپ دارند. از طرف دیگر تیبا با حداکثر قدرت ۸۰ اسب‌بخاری خود در حدود ۱۸ اسب‌بخار کمتر از ریو قدرت دارد.

با روشن نمودن خودرو و شنیدن صدای کم موتور و آرام کار کردن آن، حتما احساس رضایت اولیه‌ای خواهید داشت. هنگام گذاشتن اهرم دنده در دنده یک خواهید دید که این عمل با کمی دشواری روبروست.

وقتی خودرو شروع به حرکت می‌کند و دور می‌گیرد فرمان هیدرولیکی آن از سفتی خود در درحالت سکون خارج شده و ناگهان تند و تیز می‌شود بگونه‌ای که تغییر لاین‌های سریع را امکان‌پذیر می‌کند؛ در مورد این ویژگی باید بسیار مراقب بود چرا که هنگام این تغییر جهت‌ها در سرعت‌های بالا، قسمت انتهایی خودرو تمایل چندانی برای پیروی دستورات راننده ندارد.

برای شتابگیری‌های ناگهانی تنها می‌توان در همان دنده اول، روی تیبا حساب کرد؛ داشتن شتاب ۱۲ تا ۱۳ ثانیه‌ای نیز دلیلی بر این امر است. اما اگر به صفحه کیلومترشمار نگاه کنید خواهید دید که دور موتور تا ۸۰۰۰ درجه‌بندی شده و ردلاین آن نیز از ۶۰۰۰ آغاز می‌شود. اما درعمل خواهید دید که موتور بیشتر از ۵۰۰۰ تا ۵۲۰۰ گاز نمی‌خورد و بعد از آن به قولی « کات‌آف » می‌کند.

جزئیات دیگر . . .

تیبا با وزن ۱۰۲۷ کیلوگرمی خود، از فنربندی قابل قبولی برخوردار است. عکس‌العمل ترمزهای آن در مواقع ناگهانی به شما یادآوری می‌کند که باید بیشتر از این‌ها مراقب باشید. البته به نظر می‌رسد اگر ترمزهای عقب آن از کاسه‌ای به دیسکی تغییر می‌کردند، عملکرد سیستم ABS آن بسیار بهتر می‌شد.

آنگونه که سایپایی‌ها می‌گویند تیبا در سیکل ترکیبی مصرفی در حد ۷/۱ لیتر دارد که باک ۴۰ لیتری آن جوابگوست. در مورد وجود فضای پای کافی برای سرنشینان عقب نیز اصلا جای نگرانی نیست و باید در این مورد خاطر جمع بود. کولر خودرو نیز کابین را بخوبی خنک می‌کند(ظاهرا این امر تنها در چند ساعت اولیه تست این خودرو بوده و در مدت‌ زمان‌های طولانی را دیگر باید از خریداران آن جویا شد)

صندوق بار تیبا با توقعات خانواده‌های ایرانی کاملا سازگاری داشته و مناسب است. برای دنده‌ عقب رفتن نیز دید عقب – به خودی خود – کافی است؛ البته اگر از آینه‌های کوچک جانبی بهره بگیرید اندکی با مشکل روبرو خواهید شد چرا که اندازه آن مشابه آینه‌های پراید بوده و دید مناسبی را فراهم نمی‌کند.

جمع بندی . . .

تیبا خودرویی خانوادگی است که اگر قیمت ۱۲ میلیونی آن نبود قطعا در بازار زیر ۹ میلیون تومانی که برای آن پیش‌بینی می‌شد، حرف‌های زیادی برای گفتن داشت ولی متاسفانه این امر محقق نشد. البته هنوز هم امید می‌رود که مسولان مربوطه با ارائه خدمات مناسب پس از فروش، زمینه را برای جلب بیشتر مشتریان فراهم کنند. و بازهم امیدواریم که طرح جدید گرانی‌ خودروها، شامل حال تیبا نباشد وگرنه دیگر نمی‌توان به آینده آن مطمئن بود. به هرحال تیبا که لقب « دومین خودروی ملی » را با خود یدک می‌کشد (البته با کمی اغراق!) هنوز هم پتانسیل‌های کافی را برای یک رقابت منطقی در بازار دارد.

یادآوری می‌کنیم که تیبا گزینه مناسبی برای تجربه کردن یک رانندگی هیجان‌انگیز با مانورهای عالی نیست (البته می‌دانید که سایر رقبای این خودرو هم چنگی به دل نمی‌زنند) فنربندی نرم آن – همانگونه که گفته شد – در تغییر جهت‌های ناگهانی باعث انحراف قسمت عقب خودرو می‌شود و اگر در سرعت‌های بالاتر، پافشاری بیشتری در این امر داشته باشید « احساس واژگونی خودرو » چندان دور از انتظار نخواهد بود!

سایر امکانات تیبا را می‌توان در تصویر زیر – که توسط گروه سایپا منتشر شده – مشاهده کرد.

سایر امکانات تیبا

# در این متن به نکات منفی تیبا بیش از نکات مثبت آن اشاره شده؛ اما این موضوع را نمی‌بایست به حساب اینکه « این خودرو به هیچ‌وجه مناسب خانواده‌های ایرانی نیست » قلمداد نمود چرا که « گروه پدال » صرفا به آن دسته از نکات حاشیه‌ای این خودرو پرداخته که تاکنون کمتر از آن‌ها صحبت ‌می‌شد.

# بسیاری از گفته‌ها و اطلاعات موجود در این مقاله، از هفته‌نامه « دنیای خودرو » گردآوری شده‌است.

# عکس ۳۶۰ درجه‌ای کابین خودرو از وب سایت « گروه سایپا » گرفته شده است.

# برخی مسائلی که در این مقاله بدان اشاره شد مربوط به تست یک خودروی خاص توسط خبرنگاران در کارخانه « سایپای کاشان » بوده؛ بنابراین همه این مشکلات را نمی‌توان –  به صورت قطعی – به همه خودروهای تولیدی تیبا عمومیت داد.

# این مقاله قطعا ایرادات و نقاط ضعف‌هایی نیز با خود دارد؛ لذا « گروه پدال » صمیمانه منتظر شنیدن نظرات خوانندگان محترم خواهد بود.

# تجربیات دارندگان تیبا و بحث و گفتگو درباره این خودرو را در انجمن تیبا نیز پیگیری نمایید.

566 دیدگاه

 1. نيما
  سوابق: (1 ديدگاه) ,

  سلام.من نه تیبا دارم و نه قصد خریدشو دارم فقط بخاطر علاقه به مشخصات فنی خودروها خیلی از نظرات دوستانو خوندم.بیشتر از هر چیز فک میکنم ما ایرانیها اول باید خودمونو درست کنیم.آخه شما که کیفیت خودرو را در کورس گذاشتنو سرعت ٢٠٠ تا می بینید چه انتظاری از مهندسین کارخانه های خودرو سازی دارید؟برادر من کسانی که این خودروها را طراحی می کنن امثال منو شما هستند.بهتره بدونیم خودرو برای آسایش ماست نه برای گرفتن جان ما.ولی ما ایرانیها اینقدر هنرمندیم که در کمتر از یک ماه که خودرو بی ام و i٨وارد ایران شد اولیشو چپ کردیم.حالا بنظر شما منتقدین محترم مشکل از خودرو بی ام و بوده یا از بعضی از ما ایرانیها که نمیدانیم ور باید هیجانات خود را تخلیه کنیم؟!

  پاسخ
  1. رضا یاری
   سوابق: (2 ديدگاه) ,

   دوست عزیزی که اصلا اطلاع نداری از موضوع i8 بی ام دابلیو که اصلا داخل کشور نبوده ، می تونید از اینترنت عکس چپ شدنشو بگیرید ، خواهشا از موضوعی خبر ندارید ، اظهار نظر نفرمایید ، ممونم

   پاسخ
 2. کورش
  سوابق: (1 ديدگاه) ,

  با سلام و تشکر از سایت. من نزدیک یک ساله که تیبا دارم ماشین قابل قبولیه. هم باهاش مسافرت رفتم هم تو شهر.هم تند رفتم (170 km/s) هم ملایم.البته دیدگاه هر کس نسبت به ماشین داری فرق می کنه و بستگی داره چطور با ماشین طی کنه. قبلا پیکان و پراید و سمند هم داشتم که با توجه به عواملی از قبیل استهلاک و ایمنی و مصرف از سه ماشین مذکور بهتره و راضی تر هستم.

  پاسخ
 3. علی
  سوابق: (1 ديدگاه) ,

  ای بابا خوبه دیگه مگه میخوایم با ماشین پرواز کنیم

  پاسخ
 4. جمشید
  سوابق: (1 ديدگاه) ,

  من تازه میخوام ثبت نام کنم و کلا در حال تحقیقم …چیزی که فکرمو خیلی الان درگیر کرده اینه که سر پیچا تعادل داره یا نه من که قبلا پراید وپیکان سوارشدم فکر کنم از اونا بهتره دیگه حالا نظر شما چیه سر پیچ با چه سرعتی میکشه یا نمیکشه ؟؟؟

  پاسخ
 5. اهورا
  سوابق: (1 ديدگاه) ,

  من سه سال پراید)مدلش ۸۷( دارم الان تیبا ثبت نام‌کردم تحویل مهر نود و چهار .. چند بار تیبای دوستمو روندم از لحاظ شتاب تعادل و ترمز خیلی خیلی از پراید سره … همین دوسه روز پیش باهاش تو سر پایینی صد و شصت تا اومدم ماشین کیپ چسبیده بود به زمین درصورتیکه همون جاده را با پراید بیش از صد و بیست پنج تا میرفتم ماشین پرواز میکرد و ترمز هاش هم عملکرد خوبی داره … امیدوارم شانسم خوب باشه و ماشین بی نقصی تحویل بگیرم ولی در کل نباید ازش انتظارزیاد داشت به هرحال تو این رنج قیمت بد نیست …

  پاسخ
 6. خيراله
  سوابق: (1 ديدگاه) ,

  سلام من یک ساله که تیبا دارم به نظر من ماشینه خوبیه تا 180 باهاش رفتم وراضیم

  پاسخ
 7. ایمان
  سوابق: (1 ديدگاه) ,

  خدا ازشون نگذره
  یه بنده خدایی رو میشناسم کلی قرض کرد خرید تیبا رو تا الان فقط 2 میلیون خرج لنت جلو و عقب و واترپمپ و تسمه تایم و استپر و … کرده
  تنها هنر ماشین های ایرانی اینه که تو 3 ماه اینقدر قطعه خراب توشون پیدا میشه
  واقعا هنره

  پاسخ
 8. حسین
  سوابق: (4 ديدگاه) ,

  در توضیحات تیبا گفته شده که: “در تغییر جهت‌های ناگهانی باعث انحراف قسمت عقب خودرو می‌شود و اگر در سرعت‌های بالاتر، پافشاری بیشتری در این امر داشته باشید « احساس واژگونی خودرو » چندان دور از انتظار نخواهد بود!”
  خوب میخواستم بدونم که اگر لاستیک های ماشین را با نوع با کیفیت و کمی بزرگتر تعویض کنیم این مشکل حل میشود؟

  پاسخ

ثبت یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تورهای لحظه آخری