وانت کارا، فرزند تازه پراید

بلاخره بعد از مدتها، سایپا تصمیم گرفت یک وانت سبک را برای رقابت و شاید جانشینی وانت پیکان روانه بازار کند. آن هم از خاندان بزرگ پراید و البته نوع ارتقا یافته آن بنام X100. پیش از این سایپا در هنگام بازنشستگی پیکان، توانسته بود از خلا موجود استفاده کرده و پراید خود را جانشین آن کند و حالا در بازار وانت بارها نیز بدنبال شکست دادن دوباره حریف داخلی خود است.
وانت سایپا 151 خودرویی با ظاهری شبیه به سایر پرایدهای سواری است که در خیابان تردد دارند و در نمای عقب نیز متفاوت از دیگر وانت‌های موجود در کشور است. فضایی که برای بار این خودرو در نظر گرفته شده، بیشتر برای سوپرمارکت‌ها مناسب است چرا که این فضا از حجمی اندک برخوردار است و نمی‌توان از آن انتظار حمل بارهای بسیار سنگین را داشت.

آگهی وانت کارا
آگهی وانت کارا-سایپا 151

بنا به ادعای سایپا، موتور وانت سایپا 151، موتور جدید با قابلیت یورو4 است و توانی معادل 68 اسب‌بخار را تولید می‌کند که حدود پنج اسب‌بخار از پراید سواری بیشتر است. لازم به یادآوری است قدرت پرایدهای سواری 63 اسب بخار است.

سایپا 151 وانت
سایپا 151 وانت

گیربکس و دیفرانسیل وانت سایپا 151 نیز با تغییراتی مواجه شده تا در کاربری‌های باری موفق ظاهر شود. وانت سایپا 151 در نمای جلو، دقیقاً همانند 131های جدید است و هیچ تفاوتی با نمونه‌های سواری ندارد این در حالی است که در نمای عقب شاهد طراحی متفاوتی هستیم.

Saipa 151 Kara
Saipa 151 Kara

چراغ‌های این خودرو در عقب كاملا ساده است. بر روی درب عقب این وانت نیز دستگیره‌ای وجود دارد که برای باز کردن درب محفظه بار به کار می‌رود. سپر عقب وانت سایپا 151 ترکیبی از پلاستیک و فلز است یعنی در قسمت میانی سپر، از فلز استفاده شده که خودرو را هنگام برخورد مقاوم‌تر می‌کند. باک خودرو کمی جلوتر و تا نزدیک درب راننده پیش آمده است که این مسأله می‌تواند موجب بهبود مرکز ثقل خودرو شود.

تغییرات ظاهری
سایپا 151 در واقع نسخه وانت مدل 131 این شرکت است که از ستون A این خودرو به عقب کاملا دستخوش تغییر شده است. زاپاس در پشت صندلی سرنشین جلو تعبیه شده و داشبورد و طراحی کلی اتاق همانند دیگر اعضای خانواده پلت‏فرم X100 و محصولات فعلی این شرکت با طرح جدید در نظر گرفته شده است‌. تنها تغییری که در اتاق نسبت به نسخه سدان می‏توان مشاهده کرد، تطبیق ابعاد و طراحی پوشش سقف است که تغییر یافته و دیگر نمی‏توان تفاوتی بین این مدل و مدل سدان را مشاهده کرد‌.

saipa 151 kara
saipa 151 kara

نیمی از تغییرات این خودرو در مقایسه با نسخه‏ های سدان به سیستم‏های فنی شامل ترمز‌، سیستم تعلیق و گیربکس مربوط می‏شود و نیمی دیگر به تغییرات عمده صورت گرفته برای نصب و طراحی محل بار‌. طراحی نمای عقب این وانت به هیچ وجه شما را یاد پراید یا دیگر محصولات سایپا نمی‏ اندازد‌؛ طرحی جدید با چراغ‏های عمودی و کشیده که پیش‏تر در وانت تندر‏90 مشاهده شده بود‌. سپر عقب نسبتا کوتاه طراحی شده اما در کل طرحی ساده و در عین حال زیبا دارد و در نسخه پروتوتایپی که ما ملاقات کردیم، جنس پلاستیک آن کمی خشک و شکننده بود که مطمئنا در نسخه تولیدی اینگونه نخواهد بود و قرار است به صورت سه تکه و ترکیبی از پلیمر و فلز باشد‌. برای باز‌کردن در کوچک قسمت بار نیازی نیست مانند وانت‏های دیگر دو قفل مکانیکی را آزاد کنید بلکه دستگیره‏ای مانند دستگیره در برای آن تعبیه شده که با باز کردن آن‌، در محل بار به سادگی باز و بسته می‏شود‌. حجم باک همانند نسخه سدان 37 لیتر است اما محل باک خودرو به کمی جلوتر از محل بار تغییر مکان داده و محل در باک نیز به نزدیک در راننده تغییر یافته است‌.

تجربه راندن
وانت ها یا چهارچرخ متحرک هستند و یا اینکه تک محور بوده و دیفرانسیل عقب می‌باشند اما وانت سایپا 151 با توجه به اینکه قبلاً یک خودروی سواری بوده بنابراین فاقد نکات فنی موجود در پیکاپ‌ها است چرا که این وانت یک ماشین کوچک و دیفرانسیل جلو است.

سایپا 151 کارا
سایپا 151 کارا

از آنجا که عقب خودروهای دیفرانسیل جلو هنگام خروج از پیچ تمایل به خارج شدن از آن را دارند، نباید از وانت سایپا 151‌ نیز انتظار داشت که این ویژگی را نداشته باشد زیرا داشتن این انتظار از خودروهای دیفرانسیل عقب منطقی‌تر است.

سایپا 151 کارا
سایپا 151 کارا

وارد شدن به کابین خودرو کمی سخت انجام می‌گیرد چرا که کابین از فضای کمی برخوردار است البته‌ این مشکل در اکثر پیکاپ‌های موجود در کشور به خصوص پیکاپ‌های تک‌کابین دیده می‌شود و تقریباً امری عادی است. این در حالی است که زاپاس خودرو نیز در پشت صندلی سرنشین کناری تعبیه شده است.

سایپا 151 کارا
سایپا 151 کارا

با ورود به کابین با نمایی آشنا روبه‌رو می‌شویم. همه چیز همانند نمونه‌های جدید پراید است همان خودروهایی که بر روی پلت‌فرم X100 به صورت مقاوم‌تر ساخته شده‌اند. غربیلک فرمان با توجه به قابلیت طرح و وجود ایربگ برای راننده، مانند غربیلک فرمان پرایدهای ایربگ‌دار است اما تفاوت اصلی در راحتی راننده است چرا که به دلیل حذف فضای پشت صندلی‌ها، راننده چندان امکان تنظیم صندلی را مطابق جثه، قد و وزن خود ندارد. بنابراین می‌‌توان گفت وانت سایپا 151 برای نشستن افراد بلند قد در کابین اندکی کار را سخت می‌کند.

البته ‌صندلی‌ها قابلیت جلو و عقب رفتن را دارند اما نه آنقدر که یک فرد قد بلند بتواند متناسب با وضعیت خود آن را تنظیم کند. این نکته را نیز نباید از یاد برد که صندلی‌ها نیز فعلاً همانند نمونه‌های قدیمی پراید بوده و راحتی صندلی‌ها X100 را ندارند.

کولر خودرو نیز برای خریداران این وانت کوچک قابل توجه خواهد بود چرا که وانت پیکان فاقد کولر است. با روشن کردن خودرو شروع به حرکت می‌کنیم. همه چیز همانند پراید سواری است وضعیت تعویض دنده، پیچش فرمان، شتاب و بسیاری از موارد دیگر همه و همه شما را به یاد سواری پراید می‌اندازد.

اگرچه توان وانت سایپا 151 افزایش پیدا کرده اما با توجه به اینکه وزن آن نیز مقداری بیشتر شده، بنابراین شتاب آن با سواری پراید تفاوت چندانی ندارد که البته این شتاب برای یک وانت مناسب به نظر می‌رسد.

فرمان خودرو اندکی سفت است و با توجه به حجم کم کابین، گرداندن آن کار دشواری است. سیستم تعلیق عقب خودرو دچار تغییراتی شده و کمک فنر تلسکوپی و فنر تخت در آن به کار رفته است. چرا که خودروهای باری سیستم تعلیقی متفاوت از سواری‌ها دارند. در هنگام راندن با این خودرو و عبور از ناهمواری‌ها، شاهد تکان‌هایی در قسمت عقب هستیم. البته این نکته را نباید فراموش کرد که این تکان‌ها در همه وانت‌ها مشترک بوده و غیرطبیعی نیست. سر پیچ‌ها نیز تمایل قسمت عقب خودرو به بیرون پیچ است.

ظرفیت
به نظر شما وانتی با ظرفیت حمل بار 460 کیلوگرم برای کدام صنف می‌تواند مناسب باشد؟سایپا 151 قادر به حمل 460 کیلوگرم بار است که البته در نمونه گازسوز این ظرفیت به 380 کیلوگرم می‌رسد.

سایپا 151 کارا
سایپا 151 کارا

وزن این خودرو در حالت بنزین‌سوز 900 کیلوگرم بوده و در نمونه گازسوز 985 کیلوگرم است. اگر بخواهیم مقایسه‌ای با پرایدهای سواری داشته باشیم باید بگویم که قدرت بیشتر موتور این خودرو صرف وزن بالاتر این خودرو نسبت به پرایدهای سواری می‌شود. البته موتورهای جدیدتری نیز برای این خودرو در نظر گرفته شده است که قوی‌تر از نمونه Hp+ هستند. به طور کلی موتور این خودرو قادر است 1510 کیلوگرم وزن را بکشد که این عدد شامل وزن خودرو نیز می‌شود. این خودرو شاید بیشتر از هر صنف دیگری برای سوپرمارکت‌‌ها مناسب باشد چرا که وزن کالاهای موردنظر آنها زیاد نبوده و وانت سایپا 151 قادر به حمل آن خواهد بود.

قيمت
این خودرو در حالی راهی بازار می‌شود که تولید وانت پیکان با کاهش روبه‌رو شده و این وانت کوچک نیز می‌تواند پا جای پای وانت پیکان گذاشته و سهم بیشتری از بازار را به خود اختصاص دهد. سایپا 151 تابستان سال 1392 راهی بازار ایران می‌شود تا شانس خود را امتحان کند. قیمت حدودی اعلام شده آن پایینتر از سایپا 131 سواری است. پس باید دید که در آن زمان قیمت خانواده پراید به کجا می رسد!

منبع: دنیای خودرو

895 دیدگاه

 1. Mohammad
  سوابق: (8 دیدگاه) ,

  چرا اخه ما گناه نداريم مركب مرگ ٢ام اومد :(((

  پاسخ
  1. slr722
   سوابق: (1351 دیدگاه) ,

   اومده که جون چند میلیون ایرانی بگیره…

   پاسخ
   1. slr722
    سوابق: (1351 دیدگاه) ,

    اون اقا که تو عکس اوله این ماشین طراحی کرده…
    بچه ها همه براش هو هو هو بکشین خجالت بکشه…

    هو هو هو هو…..

    پاسخ
  2. AMIN
   سوابق: (204 دیدگاه) ,

   مگه همون کیف کولی هایی که توشه حمل کنه وگرنه کار دیگه ای از این مثلا وانت بر نمیاد

   پاسخ
 2. JAGUAR
  سوابق: (184 دیدگاه) ,

  وااااااااای بر ما!
  یه شاهکار دیگه در راهه
  همه به احترامش بلند میشیم و فرار میکنیم
  مثل اینکه آمار تصادفات اومده پائین که سایپای مطمئن دوباره دست به نو آوری زده
  برای حما حدودا 10 تا پفک سایز متوسط از نوع ایرانی یعنی با 95 درصد فضای خالی گزینه مناسبیه!

  پاسخ
 3. AndromedA
  سوابق: (50 دیدگاه) ,

  این […] نمیخوان دست از سر این چارچرخ منقرض شده بردارن ؟؟؟؟؟

  پاسخ
 4. میثم
  سوابق: (73 دیدگاه) ,

  وااااااای که پوکیدم از خنده دیگه نا ندارم وای وای وای اخه این چیه از رو صندلی افتادم پایین…
  اخ اخ اخ دل درد گرفتم

  پاسخ
 5. unknown
  سوابق: (2 دیدگاه) ,

  این دیگه چیه تا حالا تو عمرم اینقدر نخندیده بودم………

  پاسخ
 6. تامكت
  سوابق: (177 دیدگاه) ,

  اقا عجب طراحيه تكنولوژيسكي!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  درود بر مهندسان با غيرتمان!!!!!!!!!!!!!!!!! همه با هم يكصدا….قهرمانااااااااااان……….دلاوراااااااااااان……..
  پيروز باشيد!!!!!!…………

  پاسخ
 7. atila
  سوابق: (20 دیدگاه) ,

  شاسی بلند و کوپش کی میاد ؟ خداییش اخر خلاقیته

  پاسخ
 8. خوش خنده
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  فقط دارن پالونش رو عوض می کنن

  پاسخ
 9. mahsa
  سوابق: (18 دیدگاه) ,

  این الان کانسپته دیگه؟!

  پاسخ
 10. amin7
  سوابق: (244 دیدگاه) ,

  وای خدا وکیلی پراید 4 تا سر نشین رو بزور جابجا میکنه حالا میخواد بار بزنه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟خیلی زشته واقعا تاسفم میخورم !! واقعا!!!!

  پاسخ
 11. siavash
  سوابق: (71 دیدگاه) ,

  مورچه چیه که کله پاچه داشته باشه ما از پراید چه خیری دیدیم که از مدل وانت اونم تک کابینش ببینیم اینم از اون ترح های عجیب و غریبه!!!!!!

  پاسخ
 12. امیر
  سوابق: (9 دیدگاه) ,

  حالت انقراض بهم دست داد!!!!!
  خدایا اینا چیه دارن می سازن، بخدا من راضی به زحمت نیستم سایپا جان… بیخودی تو خرج افتادی!!!!

  پاسخ
 13. مهدی 620
  سوابق: (166 دیدگاه) ,

  وای چقدر قشنگه مگه نه؟!!!!!
  کیا یادش نیست یه زمانی پراید میزده بعد خودرو سازهای ما چراغش رو عوض میکنن،دو تومن هم میزارن روش بعد ملت ما هم میرن پول پای این لگن ها میدن!!!
  حالا هم که وانت پراید
  تا کی باید پراید و پژو سوار شیم…
  لعنت بر ایران فرغون و سایپا

  پاسخ
 14. amir
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  از خنده جر خوردم..سایپا همیشه منو جرواجر میکنه…بعد اون شاهکار(زیبای ایرانی)…سایپا همپای مهربان ایرانیان…..سایپا مطمئن دیگه نوبت وانت 206شده.

  پاسخ
  1. مهدی 620
   سوابق: (166 دیدگاه) ,

   داداش بذار استیشن و شاسی بلند وانت بیاد بعد هم نوبت زیبای ایرانی میشه شاید بعدش ایران فرغون هم یه وانت طراحی کرد!!!!
   واقعا که…

   پاسخ
 15. Wolf Man
  سوابق: (64 دیدگاه) ,

  هنر نزد ایرانیان است و . . .

  پاسخ
 16. ata
  سوابق: (2 دیدگاه) ,

  آخر مسخره بازیه. دیگه شورشو بدجوری در آوردن.

  پاسخ
 17. arennasiri
  سوابق: (42 دیدگاه) ,

  کیا یه دونه پراید بهشون دادا..!!! تو این بیست سالی که اومده ده تا بچه ازش گشیدن. ولش کنید دیگه چیزش جر خورد

  پاسخ
 18. arennasiri
  سوابق: (42 دیدگاه) ,

  کیا از ناموست مراقبت کن..!!!

  پاسخ
 19. حسین
  سوابق: (1401 دیدگاه) ,

  حالا بازم اگه با موتور تیبا یا ال90 هم عرضه به شه ،شاید به درد سوپری ها یا اشغالی یا …بخورد!

  پاسخ
 20. حسین
  سوابق: (1401 دیدگاه) ,

  فورد یه ماشین به كيا و مزدا فروخت بعدش کیا صندوق دارش کرد داد به سایپا حالا سایپا هم…
  شاید فورد اگه کسی بش بگه باور نكنه

  پاسخ
 21. a-x1
  سوابق: (189 دیدگاه) ,

  دیگه نمیشه رفت تو خیابان..
  حتما میمیری
  100%
  فکر کن خیابان پر از 151 شده تو هم تو خیابانی دیگه مرگت حتمی است!!!

  پاسخ
 22. mohamadreza
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  عجب خلاقیتی.کودر و بیل مکانیکی شو هم بسازید دیگه حتما اسم این هم حمّال ایرانیه…..

  پاسخ
 23. ناشناس
  سوابق: (84 دیدگاه) ,

  سایپا 151 مساوی است با مزدا هزار
  فکر کنم این ماشینو طراحی کردن برای رقابت با مزدا هزار!!!!!!!!!!!!!

  پاسخ
 24. ناشناس
  سوابق: (84 دیدگاه) ,

  من نمیدونم کجای این گاری کاراست که اسمشو گذاشتن “کارا”
  به نظر من خیلی هم ناکارآمده.

  پاسخ
 25. amin7
  سوابق: (75 دیدگاه) ,

  […] بر سايپا !!!!!! فورد يا تويوتا وانت ميسازه سايپا هم وانت ميسازه !!!! درست اينجا معلوم ميشه ما چقدر از دنيا عقبيم :(((((((((((((

  پاسخ
 26. کماندار
  سوابق: (325 دیدگاه) ,

  وانتی که دیفرانسیل جلو باشه اونم 1300 سی سی اونم رو شاسی ضعیف پراید…
  فک کنید…موتور میسوزونه شاسی تاب ور میداره…از پیچ خارج میشه و … خیلی بد
  به نظرم سایپا اگه یه وانت چینی جای این می آورد معقول تر بود چون خودرو غیر چینی هم که نمیدن بهمون.

  پاسخ
 27. محمد
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  من‏ ‏موندم‏ ‏کجای‏ ‏این‏ ‏گاری‏ ‏کارا‏ ‏تشریف‏ ‏دارن‏ ‏که‏ ‏اسمشو‏ ‏گذاشتن‏ ‏‏”‏کارا”
  به‏ ‏نظر‏ ‏من‏ ‏خیلی‏ ‏هم‏ ناکارامده.پیکان وانت صد می ارزه به این.

  پاسخ
 28. حسین بهادری
  سوابق: (1 دیدگاه) ,

  واقعا اینا چه فکری کردن این و ساختن به فکر پیشرفت خوشونن یا پیشرفت کشور اخه حالا فکر کنین ما با هزار قرض و وام این و خریدم حالا چکارش کنیم

  پاسخ
 29. دلسوز
  سوابق: (2 دیدگاه) ,

  یعنی چهار تا مهندس تو سایپا نیست که یک وانت طراحی کنند. بابا شما که دم می زنید ما کشتی ، هواپیما می سازیم. امید وارم کسی این آشغال را نخرد متاسفانه هیچ کس به فکر این مردم شهید پرور نیست

  پاسخ
 30. حسین
  سوابق: (1401 دیدگاه) ,

  1520-900-160=؟
  من وزن 2 نفر را رو هم 160 کیلو گرفتم!

  پاسخ

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.
x