بی ام ومسابقات

آیا بی ام و باید به مسابقات فرمول یک بازگردد؟

بی‌ام‌و از سال ۲۰۰۹ تاکنون در مسابقات فرمول یک حضور نداشته اما با ورود برخی رقبای صاحب‌نام به این رشته پرطرفدار ورزشی به نظر می‌رسد طرفداران بی‌ام‌و نیز خواهان حضور در چنین رقابت‌هایی هستند.

همان‌طور که گفتیم باواریایی ها از سال ۲۰۰۹ و پس از پایان یافتن همکاری با تیم فرمول یک سائوبر از مسابقات کنار کشیدند. البته طرفداران بی‌ام‌و همواره امیدوار به بازگشت بوده‌اند اما علیرغم درخواست‌های بی‌شمار ثبت شده، بی‌ام‌و تعهد خود به دیگر رشته‌های موتور اسپرت را حفظ کرده است؛ اما آیا چنین تصمیمی باید تغییر یابد؟ آیا بی‌ام‌و باید دوباره راهی فرمول یک شود، مخصوصاً اینکه تا سال ۲۰۲۶ شاهد تغییراتی وسیع در آن خواهیم بود.

در سال ۲۰۲۶ شاهد فرمول یک بسیار متفاوتی نسبت به امروز خواهیم بود. در آغاز باید گفت قوای محرکه متفاوتی نسبت به نمونه‌های کنونی بکار گرفته خواهند شد و پیشرانه‌های هیبریدی و سوخت‌های پایدار نقش پررنگ‌تری خواهند داشت؛ بنابراین وقتی بحث تکنولوژی‌های جایگزین به میان آید مسابقات دل‌چسب‌تر خواهد شد. البته رشته‌های دیگر موتور اسپرت با استفاده از قوای محرکه هیبریدی و برقی نیز برگزار می‌شوند اما هیچ‌یک از آن‌ها پرستیژ فرمول یک را ندارند؛ و از آنجایی که بی‌ام‌و به دنبال معرفی تکنولوژی برقی در سال‌های پیش روست، داشتن تکنولوژی هیبریدی در فرمول یک می‌تواند وجهه برند را بهبود بخشد. همین موضوع به معنی بالا رفتن اعتبار خودروهای هیبریدی و برقی تولیدی بی‌ام‌و خواهد بود.

یکی دیگر از دلایلی که شاید بی‌ام‌و را به حضور مجدد در فرمول یک ترغیب کند بازگشت رقبا به صحنه است. برای سال ۲۰۲۶ شرکت‌هایی همچون آئودی، پورشه، فورد و حتی کادیلاک اعلام آمادگی کرده‌اند. آئودی و پورشه گفته‌اند در سال ۲۰۲۶ راهی فرمول یک می‌شوند و آئودی حتی با همکار قبلی بی‌ام‌و یعنی سائوبر شریک خواهد شد. فورد نیز اعلام کرده به عنوان تأمین‌کننده تکنولوژی برقی تیم ردبول وارد میدان می‌شود و اگرچه هنوز قرارداد کادیلاک نهایی نشده اما این شرکت نیز می‌تواند در قالب یک تیم فرمول یک اعلام حضور کند. با حضور بسیاری از رقبای اصلی بی‌ام‌و در فرمول یک که توجه زیادی را به خود جلب می‌کنند، باواریایی ها شاید به بازگشت دوباره به فرمول یک متقاعد شوند. قطعاً چنین کاری باعث خوشحالی طرفداران و افزایش جذابیت پرطرفدارترین رشته موتور اسپرت خواهد شد. واضح است که تماشای شاخ‌به‌شاخ بی‌ام‌و با شرکتی همچون مرسدس می‌تواند جزو جذاب‌ترین لحظات تاریخ موتور اسپرت باشد.

البته ژرمن ها برای بازگشت به فرمول یک مجبور نیستند در قامت یک تیم وارد گود شوند. این شرکت می‌تواند تأمین‌کننده پیشرانه باشد، نقشی که قبلاً برای سائوبر و ویلیامز ایفا کرده است. قوای محرکه خودروهای فرمول یک در سال ۲۰۲۶ نیازمند پیشرانه برقی بزرگ و نمونه درون‌سوز خواهند بود و بی‌ام‌و می‌تواند یک یا هر دو آن‌ها را تأمین کند تا به این ترتیب تکنولوژی هیبریدی خود را به رخ رقبا بکشد. سؤالی که پیش می‌آید این است: آیا بی‌ام‌و باید در سال‌های آینده دوباره به فرمول یک بازگردد؟ بله حتماً. بی‌ام‌و چندین تیم موفق در موتور اسپرت داشته اما رشته‌های موردبحث از نظر جذابیت به پای فرمول یک نمی‌رسند. فرمول یک همواره بزرگ‌ترین رشته موتور اسپرت در دنیا بوده و به نظر می‌رسد در آینده جذاب‌تر نیز خواهد بود. با حضور مرسدس، آئودی، پورشه، فورد و شاید کادیلاک در فرمول یک، بی‌ام‌و می‌تواند تکمیل کننده جمع خوبان باشد. امیدواریم چنین اتفاقی رخ داده و سرانجام شاهد حضور مجدد باواریایی ها در فرمول یک باشیم…

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳۸ رای

شاهین احمدزاده

نویسنده و مترجم مجله "پدال"

مطالب مشابه

‫۱۴ دیدگاه‌ها

 1. Mostafa

  ۱۹ بهمن ۱۴۰۱
  سوابق: (131 ديدگاه)

  چون نمیشه جلو پنجره و نماد و اصالت بی ام و رو روی ماشین فرمول یک سوار کرد پس منتفی هستش
  ( منطق مدیر عامل بی ام و )

  موافقم 21
  مخالفم 19
  1. Amiro

   ۱۹ بهمن ۱۴۰۱
   سوابق: (357 ديدگاه)

   به جای اینکه تمرکزشون رو گذاشتن روی فرول یک یه ماشین درست کردن که رنگش عوض میشه 💙🤍💙🤍
   منطق مدیر بی ام و

   موافقم 22
   مخالفم 4
  2. امین

   ۲۰ بهمن ۱۴۰۱
   سوابق: (46 ديدگاه)

   متاسفانه مدیر عامل BMW که گند زده به اصالت خودرو هاش
   تو هر نسل جدید طراحی داره پس رفت میکنه

   موافقم 3
   مخالفم 4
 2. محمدهادی

  ۱۹ بهمن ۱۴۰۱
  سوابق: (2185 ديدگاه)

  هنوزم عکس اون خودروی فرمول یک سفیدرنگ بی ام و زیبااا و جذذذابه

  موافقم 28
  مخالفم 0
  1. R@min

   ۱۹ بهمن ۱۴۰۱
   سوابق: (1760 ديدگاه)

   رنگو بی خیال موتور V10 بیمرو دریاب.

   موافقم 20
   مخالفم 0
 3. بی خیال اسم

  ۱۹ بهمن ۱۴۰۱
  سوابق: (790 ديدگاه)

  کاش بیاد

  موافقم 15
  مخالفم 0
 4. Royal Driver

  ۱۹ بهمن ۱۴۰۱
  سوابق: (1294 ديدگاه)

  بی ام و یکی از موتورای وی۱۰ خوب رو برای تیم ویلیامز میزد اوایل سال ۲۰۰۰. هرچقدر هم به عقب برمیگردیم طراحی و جذابیت ماشینای فرمول یک بیشتره… مثل همینی که توی عکس تیتره.

  موافقم 14
  مخالفم 0
 5. R@min

  ۱۹ بهمن ۱۴۰۱
  سوابق: (1760 ديدگاه)

  یه طرف فورد و جی ام، یه طرف مرسدس و بیمر !!!! در کنار پای ثابت های همیشگی. ترکیب جنگ داخلی و جهانی چه شود، حتی اگر صرفا اسمشون هم رو ماشین بخوره خیلی جذابه.

  موافقم 11
  مخالفم 0
  1. محمدهادی

   ۱۹ بهمن ۱۴۰۱
   سوابق: (2185 ديدگاه)

   خخخخخ
   بعد اونوقت طرف تو چند پست عقب تر اظهار نظر کرده بی ام و کجا مسابقه یی شرکت کرده!!
   خخخخ
   طرف فقط محدود به زمان الانشه
   اصن خبر نداره جذابیت بسیاری از رقابت ها یکی از پایه هاش،حضور نامی به اسم BMW بود
   طوریکه پدال میاد براش پست میزنه
   بابا توروخدا یکم بیشتر تاریخ مسابقات رو مطالعه کنید…

   موافقم 9
   مخالفم 0
 6. aliHOZA

  ۱۹ بهمن ۱۴۰۱
  سوابق: (572 ديدگاه)

  والله من که به عنوان یه ماشین‌باز جذابیتی تو فرمول یک نمیبینم.
  یادتون باشه فرمول یک خودش یه کمپانی هست. خودش یه شرکته که درآمدش از همین مسابقات فرمول یک و اسپانسرینگ و… هست. پس طبیعیه که تبلیغ مسابقاتش رو بکنه و طبیعیه که گاهی به برخی روزنامه‌ها و نشریات پول بده تا چنین مقالاتی منتشر کنن.

  موافقم 8
  مخالفم 6
 7. ❤BMW❤

  ۱۹ بهمن ۱۴۰۱
  سوابق: (1246 ديدگاه)

  باید برگرده و همه رو لوله کنه https://www.pedal.ir/wp-content/uploads/2023/02/BMW-1.jpg
  😍🤟

  موافقم 6
  مخالفم 1
  1. Hamilton1970

   ۲۰ بهمن ۱۴۰۱
   سوابق: (530 ديدگاه)

   همه رو که نه ولی بالای شصت درصد رو لوله خواهد کرد شاید هم همه رو لوله کرد ما نمی‌دونیم🤷🏽‍♂️😁

   موافقم 7
   مخالفم 0
  2. محمدهادی

   ۲۱ بهمن ۱۴۰۱
   سوابق: (2185 ديدگاه)

   اوففففف
   عجب عکس خیره کننده یی از زمان مشغول بودن هیولا به بلعیدن پیست❤️❤️❤️❤️

   موافقم 5
   مخالفم 0
 8. فرشیدv12

  ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۲
  سوابق: (4 ديدگاه)

  نمیدونم چرا وقتی عکسی ماشین فرمول یک بی ام و رو میبینم اشک تو چشام جمع میشه من از ته دل عاشق بی ام و هستم و خودشو اثبات کرده بی ام و تو بحث طراحی موتور از دوازده سیلندرش بیر تا چهار سیلندرش واقعا ی غول واس خودش همین ام ۸ یا ام ۵ چقدر از سوپر اسپرتارو لوله میکنه فقط کاش بیاد تو فرمول یک با ی موتور قوی تر دوازده ده یا هشت سیلندرش تا مرسدس و فراریو لوله کنه مخصوصاااا مرسدس کاش ببینم بمیرم.

  موافقم 2
  مخالفم 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا