خودروهای چینی

تجربه رانندگی با گریت وال تانک 300 هیبرید؛ برانکو رانگلر چینی!

رسانه‌های استرالیایی، شاسی‌بلند هیبریدی گریت وال تانک ۳۰۰ مدل ۲۰۲۴ را بررسی کرده‌اند.  آنچه می‌خوانید ماحصل این تجربه است.

سرانجام پس از مدت‌ها تأخیر به دلیل مشکلات حمل‌ونقل، نسخه هیبریدی گریت وال تانک ۳۰۰ راهی بازارهای حارج چین، از جمله استرالیا شده است. قبلاً چینی‌ها نسخه بنزینی توربو این خودرو را عرضه کرده بودند. تانک ۳۰۰ هیبریدی اولین محصول هیبریدی در این کلاس برای شرکت سازنده محسوب می‌شود و اگرچه قیمت آن نسبت به نسخه بنزینی بیشتر شده اما هنوز هم ارزش خوبی در برابر بهای پرداختی دارد.

همان‌طور که در تصاویر نیز دیده می‌شود خودروی موردبحث در بخش طراحی نیم‌نگاهی به آفرودرهای مشهور دنیا همچون برانکو، جیپ رانگلر و مرسدس بنز G واگن داشته است. گریت وال بیش از ۱۵۰۰ دستگاه تانک ۳۰۰ را به دست مشتریان استرالیایی رسانده که در این کلاس و با حضور رقبای صاحب‌نام عملکرد قابل‌توجهی محسوب می‌شود؛ اما آیا تانک ۳۰۰ هیبریدی بهتر از رقباست؟ در ادامه به پاسخ این سؤال خواهیم رسید.

وقتی وارد کابین این خودرو شوید داشبوردی سرراست و قائم را خواهید دید که از نمایشگرهای ۱۲.۳ اینچی و ورودی‌های هوای گرد تشکیل شده است. گریت وال در این بخش به وضوح از مرسدس بنز G کلاس الهام گرفته است. کابین خودروی تست شده دارای صندلی‌های چرمی با دوخت متفاوت نسبت به نمونه‌های بنزینی است و از نظر کیفیت ما را تحت تأثیر قرار می‌دهد. برای مقایسه باید گفت این خودرو گیراتر از سوزوکی جیمنی و جیپ رانگلر عمل کرده است.

فضاهای ذخیره‌ای زیادی نیز وجود دارند که می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. نسخه اولترا این خودرو از صندلی برقی راننده سود می‌برد و عملکردهای گرم‌کن و سردکن نیز وجود دارند. فرمان چرمی نیز تنظیمات متنوعی دارد اما همانند اکثر خودروهای آفرودر، شما معمولاً موقعیت نشستن بالایی خواهید داشت و به نوعی از بالا به پشت آمپرها نگاه خواهید کرد. نمایشگر دیجیتال تانک ۳۰۰ هیبریدی از نظر رنگ و شفافیت خوب ارزیابی می‌شود اما از نظر طراحی و پیکربندی جای کار دارد.

با نگاه به مرکز داشبورد می‌توانیم نمایشگر مرکزی ۱۲.۳ اینچی را ببینیم که همانند پشت آمپرهای دیجیتالی مشابه نمونه‌های بکار رفته در محصولات برند هاوال است و از همان منوها، فوت و طراحی سود می‌برد. از نظر تجهیزات می‌توانیم به مواردی همچون اندروید اتو و اپل کارپلی اشاره کنیم. البته خبری از ناوبری ماهواره‌ای نیست و این موضوع می‌تواند یک نقطه‌ضعف تلقی شود. از نظر نرم‌افزاری باید گفت نمایشگر مرکزی پاسخ سریعی به دستورات می‌دهد و امیدواریم در آینده شاهد به‌روزرسانی منوها و کیفیت بالاتر آن باشیم. نهایتاً باید گفت این خودرو از سیستم صوتی اینفینیتی با ۹ بلندگو استفاده می‌کند و کیفیت شنیداری بسیار بالایی دارد.

از نظر فضا، بخش عقب کابین گریت وال تانک ۳۰۰ هیبریدی خوب عمل کرده و این امر به مدد طراحی جعبه‌ای شکل حاصل شده است. فضای سر، زانو و پا نیز کاملاً مناسب افراد بالغ است و در بخش عقب تجهیزاتی همچون ورودی‌های هوا، خروجی برق USB، نگه‌دارنده بطری در درب‌ها و استراحت گاه دست مرکزی تاشو به همراه نگه‌دارنده لیوان وجود دارد. صندلی‌های ردیف دوم تانک ۳۰۰ می‌تواند خم شود و فضای بیشتری را در اختیار خانواده‌ها قرار دهد.

تانک ۳۰۰ هیبریدی از پیشرانه ۴ سیلندر ۲ لیتری توربو با قدرت ۲۴۱ اسب بخار و گشتاور ۳۸۰ نیوتون متر استفاده می‌کند. یک پیشرانه برقی با قدرت و گشتاور ۱۰۴ اسب بخار و ۲۶۸ نیوتون متر نیز کمک‌ پیشرانه درون‌سوز است که قدرت و گشتاور ترکیبی این مجموعه را به ترتیب به ۳۴۲ اسب بخار و ۶۴۸ نیوتون متر می‌رساند. مدل‌های هیبریدی از گیربکس ۹ سرعته اتوماتیک و سیستم چهار چرخ محرک استفاده می‌کنند. همچنین قفل دیفرانسیل‌های جلو و عقب نیز وجود دارند. نسخه بنزینی تانک ۳۰۰ در سیکل ترکیبی ۹.۵ لیتر سوخت در صد کیلومتر مصرف می‌کند درحالی‌که مصرف مدل هیبریدی به ۸.۴ لیتر می‌رسد. علیرغم مزیتی که مدل هیبریدی روی کاغذ دارد، کامپیوتر سفری معمولاً مصرف سوخت بین ۱۱ تا ۱۲ لیتر را در مسیرهای شهری و بزرگراهی نشان می‌دهد که تفاوت چندانی با مدل بنزینی ندارد. این خودرو از باک سوخت ۷۵ لیتری استفاده کرده و ظرفیت بکسل ۲۵۰۰ کیلوگرمی دارد.

شاید برجسته‌ترین تفاوت نسخه‌های بنزینی و هیبریدی گریت وال تانک ۳۰۰ به سواری آن‌ها مربوط باشد. در اکثر اوقات مدل هیبریدی بدون صدای پیشرانه درون‌سوز استارت می‌خورد و پس از آن است که موسیقی ملایم و انیمیشنی در نمایشگرها پدیدار می‌شود. اگر باتری شارژ کافی داشته باشد شما می‌توانید حرکت در حالت برقی را تجربه کنید. حتی خودرو تا سرعت ۴۰ کیلومتر در ساعت نیز می‌تواند بدون استفاده از پیشرانه بنزینی حرکت کند و زمانی که نوبت به توقف یا کاهش سرعت برسد پیشرانه بنزینی خاموش خواهد شد. البته همان‌طور که گفتیم ما نتوانستیم به مصرف سوخت ادعایی گریت وال دست ‌یابیم.

با روشن شدن پیشرانه بنزینی شاهد انتقال قدرت نرم بین پیشرانه‌ها خواهیم بود و گیربکس نیز هماهنگی خوبی با این مجموعه دارد. در حقیقت چینی‌ها در بحث نرمی و روانی قوای محرکه کار خود را به خوبی انجام داده‌اند. البته بین فشردن پدال گاز و پاسخ خودرو اندکی تأخیر وجود دارد و زمانی که شارژ باتری کم باشد این تأخیر ملموس‌تر خواهد بود. البته در صورت انتخاب حالت اسپرت اوضاع کمی بهتر می‌شود. یکی از موارد مثبت این خودرو که در نسخه بنزینی نیز دیده شده سکوت و آرامش کابین در هر سرعتی است که باعث ایجاد احساس لوکس بودن کابین می‌شود.

از جمله نقاط ضعف خودرو می‌توان به دستیار حفظ خودرو بین خطوط اشاره کرد که عملکرد خوبی ندارد. در بحث آفرود نیز اگرچه نباید انتظار عملکرد خودروهای مشهور را داشت اما تانک ۳۰۰ می‌تواند از اکثر موانع عبور کند و چسبندگی خوبی داشته باشد. گریت وال تانک ۳۰۰ با گارانتی ۷ ساله و بدون محدودیت کیلومتر عرضه می‌شود و باتری مدل‌های هیبریدی نیز گارانتی ۸ ساله دارند. در نهایت باید گفت اگرچه این خودرو موارد مثبت زیادی دارد اما ما کمی ناامید شدیم. تانک ۳۰۰ هیبریدی در روی کاغذ نسخه ای بهبود یافته است اما در واقعیت تفاوت زیادی بین آن و نسخه بنزینی وجود ندارد و این موضوع اختلاف قیمت دو مدل را توجیه نمی‌کند.

جدای از حسگرهای پارک اضافی و اپل کارپلی بی‌سیم، واقعاً تانک ۳۰۰ هیبرید، تجهیزات اضافی چندانی نسبت به نسخه بنزینی ندارد و شما با اختلاف قیمت دو خودرو می‌توانید بنزین زیادی بخرید. البته مدل غیرهیبریدی با موتور ۲ لیتر تورو و سیستم دو دیفرانسیل، ۲۴۰ اسب بخار و ۳۸۷ نیوتن‌متر دارد؛ اما به قیمت ۲۵ هزار دلار امریکا فروخته می‌شود.

همانند دیگر محصولات چینی، هرچقدر کمتر برای این خودرو هزینه کنید بهتر خواهد بود. البته ما همچنان توصیه می‌کنیم نسخه بنزینی این خودرو انتخاب شود چراکه ظاهر و سواری مشابهی دارند و البته از نظر قیمت بسیار ارزان‌تر است.

مشخصات گریت وال تانک ۳۰۰ هیبریدی
پیشرانه ۴ سیلندر ۲ لیتری توربو هیبرید
قدرت- گشتاور (اسب بخار/نیوتون متر) ۳۴۲ -۶۴۸
گیربکس ۹ سرعته اتوماتیک
مصرف سوخت ترکیبی (لیتر در هر صد کیلومتر) ۱۰.۳
وزن (کیلوگرم) ۲۷۵۳
قیمت ۴۰ هزار دلار امریکا

 

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲۴ رای

شاهین احمدزاده

نویسنده و مترجم مجله "پدال"

مطالب مشابه

‫۱۶ دیدگاه‌ها

 1. امیر

  ۲۷ آذر ۱۴۰۲
  سوابق: (92 ديدگاه)

  شتر گاو پلنگ دوزاری
  من حاضرم رنگلر 2006 پکیده با قیمت 1.5 میلیارد داخل همین تهران سوار شم همچین چیز صفری نگیرم

  موافقم 31
  مخالفم 50
  1. پیام

   ۲۷ آذر ۱۴۰۲
   سوابق: (1485 ديدگاه)

   به درد کسی می خوره که حسرت به دل نمونه. بگه من ماشینم از فاصله سه کیلومتری شبیه G کلاس بود و بالاخره منم سوار شدم 😂😂😂😂😂😂 چینی های فیک. خداییش خودشونم شبیه هم هستن 😂😂😂😂

   موافقم 30
   مخالفم 25
   1. ابوالفضل

    ۲۷ آذر ۱۴۰۲
    سوابق: (112 ديدگاه)

    41 هزار دلار هم خیلی پول زیادی هست برانکو اسپرت پایه 30 هزار تاست این فقط تو همون چین ارزش خرید داره

    موافقم 34
    مخالفم 9
    1. ابوالفضل

     ۲۷ آذر ۱۴۰۲
     سوابق: (112 ديدگاه)

     دو دف 25 هزارتاست 😳😳😳😳😳

     موافقم 15
     مخالفم 5
   2. NAVID۰۰۹۸

    ۲۷ آذر ۱۴۰۲
    سوابق: (10156 ديدگاه)

    ظاهرش خوبه ولی نه با این فی 😂!

    موافقم 8
    مخالفم 12
   3. MehdiTurbo

    ۲۸ آذر ۱۴۰۲
    سوابق: (1944 ديدگاه)

    پیام فعلا حرص نزن خیلی
    با قیمت چهل هزار تا این بیاد ایران چیزی نزدیک شیش هفت میلیارد حداقل فی میخوره که عمری اصلا دستت بهش برسه حتی از همون سه کیلومتریشم دستت بهش نمیرسه
    پس الکی حرص بی جا نزن

    موافقم 7
    مخالفم 1
  2. net

   ۲۷ آذر ۱۴۰۲
   سوابق: (3117 ديدگاه)

   برانکو رانگلر رو میکس کرده

   موافقم 11
   مخالفم 2
 2. Avan

  ۲۷ آذر ۱۴۰۲
  سوابق: (305 ديدگاه)

  من اطلاعات زیادی در مورد خودروهای آفرود ندارم ولی به نظرم خودروهای آفرود نباید توربو باشند و باید تنفس طبیعی باشند چون توربو در محیط گل آلود و آب زود خراب میشه در ارتفاعات هم به دلیل کمبود اکسیژن از کیفیتش کم میشه هزینه نگهداری و تعمیر و خطر خرابی بد موقع هم دارد. به نظرم چینی ها صرفا برای روی کاغذ و افزایش عدد اسب بخار توربو هیبرید ساختنش ولی در اصل یک suv شهری است.

  موافقم 17
  مخالفم 8
  1. m

   ۲۷ آذر ۱۴۰۲
   سوابق: (178 ديدگاه)

   اتفاقا توربو سبب کاهش افت توان در ارتفاعات میشه
   تو استرالیا قیمت ماشین نسبت به اروپا و امریکا لاتره برای همین ی خورده تنده قیمتش

   موافقم 7
   مخالفم 0
 3. ممد ژانگولر

  ۲۷ آذر ۱۴۰۲
  سوابق: (3493 ديدگاه)

  طرف میخواد ۴۱۰۰۰$ پول اینو بده یکم روش میذاره میره جیپ ورژن سافاری یا روبیکن میگیره. این ماشین بالا فقط تو طراحی داشبورد بروزتره

  همه ماشینای چینو بخاطر ارزون بودنش دوست دارن بخواد قیمتاشو نزدیک رقیبای کهنه کارش کنه فایده نداره

  موافقم 14
  مخالفم 7
  1. محمدرضا اشتری - دبیر سایت پدال

   ۲۷ آذر ۱۴۰۲
   سوابق: (2304 ديدگاه)

   یک نکته در متن نبود و من اضافه کردم
   مدل دو دیفرانیسل غیرهیبریدی با قدرت 240 اسب بخار و گشتاور 380 نیوتن متر، 25 هزار دلار هست که به نظرم جالبه

   موافقم 26
   مخالفم 3
   1. ممد ژانگولر

    ۲۷ آذر ۱۴۰۲
    سوابق: (3493 ديدگاه)

    داداش اشتری حالا باز ی چیزی 👍🤚

    موافقم 3
    مخالفم 0
   2. R@min

    ۲۷ آذر ۱۴۰۲
    سوابق: (1659 ديدگاه)

    قفل دیفرانسیل، گیربکس و ادوات محور قطعاتی هستن که بیشترین آسیب در آفرود می بینن قطعا ماشینی با این قیمت کیفیت بسیار پایینی تو این موارد داره. یه برانکو یا فوررانر دو دیفرانسیل دو برابر قیمت دارن !!

    یه سر فروشگاه های افترمارکتی بلاد کفر بزنین خیلی مسائل دستگیرتون میشه.

    موافقم 9
    مخالفم 10
 4. Absurd Hero

  ۲۷ آذر ۱۴۰۲
  سوابق: (160 ديدگاه)

  نسخه بنزینی با 25 هزار دلار و گارانتی بدون محدودیت 7 ساله، واقعا عالیه، حتی اگه مثل بقیه چینی ها آشغال باشه

  موافقم 5
  مخالفم 3
  1. heshmat021

   ۲۷ آذر ۱۴۰۲
   سوابق: (326 ديدگاه)

   همه از چینی بدمون میاد ولی خوب قیمتش خوبه، ۷ سال هم کارانتی داره، دیگه چی میخایم واقعا

   موافقم 5
   مخالفم 1
 5. blackwing

  ۲۸ آذر ۱۴۰۲
  سوابق: (853 ديدگاه)

  همه چیز کپی شده ، معلوم نیس چیه ، قیمت بالا ، موتور چهارسیلندر ، بدون سابقه ساخت ماشین آفرود و هیچ سابقه دیگه‌ای… واسه اینجا خوبه فقط که باهاش سیس جی کلاس بگیرن ملت ، مخصوصاً این چینی سوارهایی که پشت فونیکس و تیگوه ۸ میشینن فکر میکنن NX یا RX سوار شدن

  موافقم 5
  مخالفم 3

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا