چشم اندازفراری

با محصولات ویژه و تک‌ساخت فراری آشنا شوید (قسمت اول)

آفرینش خاص‌ترین و گران‌ترین محصولات این برند ایتالیایی، حاصل کار «پروژه‌های ویژه فراری» محسوب می‌شود.

مجموعه پروژه‌های ویژه فراری در سال ۲۰۰۸ و به‌منظور ساخت خودروهای تک‌ساخت و ویژه مشتریان خاصی ساخته شد. این مشتریان می‌توانستند درصورت تمایل از فراری بخواهند تا برای ساخت خودروی رویاهایشان با برندهای دیگر مانند زاگاتو یا پینین‌فارینا هم همکاری کنند. روند کار به این صورت است که مشتری، یک محصول کنونی این برند را به‌عنوان زیرساخت کار انتخاب می‌کند تا خودروی نهایی نیازی به دریافت تاییدیه‌های اضافه نداشته باشد؛ سپس با طراحان شرکت می‌نشیند و درباره خودروی خود بحث می‌کند. تاکنون از سال ۲۰۰۶ که این بخش هنوز به‌طور رسمی آغازبه‌کار نکرده بود، ۲۴ دستگاه فراری خاص تولید شده که رسانه‌ها از آن باخبر هستند.

۱. فراری P4/5: تولید ۲۰۰۶

این خودرو توسط پینین‌فارینا و به‌درخواست کارگردان اسبق سینما و مالک برند SCG، «جیم گِلیکِنهاوس»، طراحی شد. او آخرین انزو فروخته نشده را به‌عنوان خودروی پایه خریداری کرد و با صرف ۴ میلیون دلار، به اقتباسی جدید از پروتوتایپ‌های دهه ۶۰ فراری رسید. این خودرو نخستین و یکی از چالش‌برانگیزترین محصولات واحد پروژه‌های ویژه فراری به شمار می‌رود؛ چراکه شباهت چندانی به خودروی پایه ندارد.

بدنه خارجی از پلاستیک قوام‌یافته با فیبرکربن تولید شده تا وزن آن ۲۷۰ کیلوگرم کمتر از انزو باشد. بهره‌وری بیشتر از المان‌های آیرودینامیک و طراحی یکدست‌تر این خودرو هم باعث ایجاد نیروی عمودی بیشتر در آن شد و پایداری آن را در سرعت‌های بالا افزایش داد. کابین P4/5 شباهت زیادی به کابین انزو دارد اما به یک نمایشگر مخصوص GPS، فهرست قطعات و صندلی مخصوص جیم گلیکنهاوس و پسرش مجهز شده است.

۲. فراری ۶۱۲ کاپا: تولید ۲۰۰۶

این کوپه بزرگ حاصل همسازی پینین‌فارینا و فراری به شمار می‌‌رفت. ۶۱۲ کاپا در مقایسه با خودروی پایه یعنی ۶۱۲ اسکاگلیِتی به هواکش کاربردی روی کاپوت، چند خروجی جدید هوا، چراغ‌های عقب با الهام از مدل‌های انزو و F430، دستگیره‌های سفارشی در و سانروف الکتروکرومیک مجهز شده بود. سانروف منحصربه‌فرد این خودرو به سلول‌های خورشیدی حساس به نور مجهز شده بود و قابلیت تنظیم میزان تیرگی و جذب نور آفتاب را داشت.

۳. فراری SP1: تولید ۲۰۰۸

SP1 نخستین خودروی واحد پروژه‌های ویژه به شمار می‌رود که نشان‌دهنده درک فراری، از نیاز مشتریان ویژه‌اش بود. طراحی این نمونه خاص که بر پایه یک دستگاه سوپراسپرت F430 توسعه پیدا کرده بود، بر عهده برند پینین‌فارینا گذاشته شده بود.

مالک این خودرو، «جونیشیرو هیراماتسه»، یک تاجر ژاپنی بود که علاقه زیادی به فراری F100 پروتوتایپ ۱۹۹۸ داشت و از این رو، خودرویی می‌خواست که به آن مدل شباهت داشت باشد. از ویژگی‌های متمایز SP1 می‌توان به بدنه دو رنگ، سپر متفاوت جلو، چراغ‌های عقب ۵۹۹GTB، سپر عقب کاملا جدید با ارتفاع بیشتر و طراحی دوباره بخش جانبی اشاره کرد.

۴. فراری P540 سوپرفست آپرتا: تولید ۲۰۰۸

P540 آپرتا به درخواست «ادوارد والسون»، فرزند مخترع تلویزیون سیمی، و پس از SP1 تولید شد. این کوپه GT که بر پایه پرچمدار آن زمان فراری، ۵۹۹GTB ساخته شده بود، از رنگ بدنه طلایی خاص، خنک‌کن‌های بهبودیافته ترمز، یکپارچه‌سازی قطعاتی فیبرکربنی، سپرهای بازنگری شده و زیبا، طاق چرخ عقب جدید و بازنگری ستون B سود می‌برد. بخش پروژه‌های ویژه فراری برای ساخت این خودرو ۱۴ ماه زمان گذاشت.

بزرگ‌ترین تغییر این مدل در مقایسه با خودروی پایه، برداشته‌شدن سقف آن بود که نهایتا منجر به خلق ۵۹۹ SA آپرتا در سال ۲۰۱۰ شد. این خودرو که با کد SP3 شناخته می‌شد رسانه‌ها را بر آن داشت که تصور کنند، فراری ۶۱۲ کاپا نخستین محصول پروژه‌های ویژه این برند به شمار می‌رفته است.

۵. فراری سوپرامریکا ۴۵: تولید ۲۰۱۱

مالک ۶۱۲ کاپا به خودروی پیشین خود بسنده نکرد و بار دیگر درخواست خودرویی تازه را به فراری داد. این خودرو که در سال ۲۰۱۱ و بر پایه ۵۹۹GTB ساخته شد، نشانی از گرامیداشت چهل و پنجمین سال ارتباط او با سوپراسپرت‌‌ساز ایتالیایی پس از تولید ۴۰۰ سوپرامریکا محسوب می‌شد. این کانورتیبل تارگا به رنگی مخصوص، رنگ‌های تازه هم‌رنگ بدنه، جلوپنجره آلومینیومی، هواکش‌های دوگانه و… مزین شده بود. مهم‌ترین تفاوت این خودرو با ۵۹۹ SA آپرتا، سقف یکپارچه فیبررکربنی  و شیشه عقب آن بود.

۶. فراری SP30 آریا: تولید ۲۰۱۱

SP30 که در ابتدا با نام SP آریا شناخته می‌شد، تا هشت سال پس از تولیدش از دیده‌ها پنهان ماند. تاجر هندی، «چیراگ آریا»، مالک اصلی این کوپه بود تا آنکه در سال ۲۰۱۹ آن را برای فروش در اختیار حراجی «RM سودبیز» قرار داد. این خودرو که بر پایه ۵۹۹GTO توسعه پیدا کرده بود از المان‌های ۵۹۹XX مانند تیغه‌های آیرودینامیک عقب بهره‌مند شده بود. از بخش‌های خاص دیگر آن می‌توان به فضای بازنگری شده میان چراغ‌های عقب، پروفیل بازطراحی شده جانبی، ارتفاع کمتر و اگزوزهای چهارگانه مرکزی اشاره کرد.

کابین این خودرو تفاوت چندانی با کابین خودروی پایه نداشت و از همان طرح دو رنگ و آلکانتارا بهره می‌برد. بخش پروژه‌های ویژه برای ایجاد حس متفاوت بودن از دسته ترمز‌دست قرمز استفاده کرده بود. حراجی RM قیمت SP30 آریا را حدود ۴.۳۵ تا ۵.۴۴ میلیون دلار تخمین زد اما خودرو در سال ۲۰۱۹ به فروش نرسید.

۷. فراری SP12 EC: تولید ۲۰۱۲

این کوپه کوچک با الهام از فراری برلینتا باکسر، بر پایه ۴۵۸ ایتالیا و با کمک پینین‌فارینا طراحی شد. طرح بدنه دو رنگ این خودرو فراری BB کلاسیک را در ذهن بیننده تداعی می‌کند. هر چند طراحان این خودرو برای ایجاد حس کلاسیک بیشتر، به سراغ‌های فرم‌های قدیمی‌تر جعبه‌ای فراری رفته‌اند اما همچنان می‌توان فرم سقف، رینگ‌ها و اگزوزهای سه‌گانه مرکزی ۴۵۸ را دید. کابین هم میزبان صندلی‌های مخصوص و زیبا به‌همراه دوخت چرم «Cuoio» شده است. قرار بود این کوپه با پیشرانه V12 ساخته شود اما این برنامه عملی نشد.

۸. فراری SP FFX: تولید ۲۰۱۳

این نمونه برخلاف سایر محصولات پروژه‌های ویژه فراری بر پایه شوتینگ‌بریک FF، نخستین خودروی چهار سرنشینه این برند، توسعه پیدا کرد و به یک مشتری ژاپنی فروخته شد. بدنه این خودرو برخلاف نسخه عادی FF به‌شکل یک کوپه طویل درآمد و به F12 نزدیک شد اما برخلاف F12 چندان مطبوع به نظر نمی‌رسد. از دیگر ویژگی‌های منحصربه‌فرد این خودرو می‌توان به جلوپنجره و سپر جدید، هواکش‌های بیشتر، دیفیوزر بازنگری شده و سقف کربنی اشاره کرد. طرح بدنه دو رنگ آن هم از خودروی فرمول ۱ آن زمان فراری، F138، به عاریه گرفته شده بود اما به نتیجه‌ همه‌پسندی منتهی نشد.

در بخش بعدی خودروهای خاص فراری به مدل‌های زیبایی چون F12 TRS، ۴۵۸ MM، SP38، P80/C و… می‌پردازیم.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱۴۲ رای

علی صفرپور

نویسنده و مترجم سایت پدال٬ کارشناس مهندسی مکانیک

مطالب مشابه

‫۲۸ دیدگاه‌ها

 1. 𝐀𝐥𝐢

  ۱۶ خرداد ۱۴۰۳
  سوابق: (1223 ديدگاه)

  لعنتیا همشون زیبان مخصوصا SP1

  موافقم 16
  مخالفم 6
  1. گرگ بارون دیده

   ۱۶ خرداد ۱۴۰۳
   سوابق: (214 ديدگاه)

   تک ساخت یعنی همین که از هر نظر متفاوت باشه

   موافقم 14
   مخالفم 2
  2. گرگ بارون دیده

   ۱۶ خرداد ۱۴۰۳
   سوابق: (214 ديدگاه)

   سوپر اسپرت خالص یعنی این و نه اون فسیلی که بعضیها روش اصرار میورزیدن

   موافقم 13
   مخالفم 1
 2. Taha Ayoobi

  ۱۶ خرداد ۱۴۰۳
  سوابق: (2153 ديدگاه)

  آقا کنجکاوم نتیجه این نظر سنجی رو بدونم:

  لامبورگینی : 👍

  فراری : 👎

  موافقم 7
  مخالفم 15
  1. علی جردن

   ۱۶ خرداد ۱۴۰۳
   سوابق: (1420 ديدگاه)

   به عنوان یک ثروتمند رویایی از هردو برند انتخاب می کنم و روانه کلکسیون میلیون دلاریم می کنم😁

   موافقم 14
   مخالفم 2
   1. boost10

    ۱۶ خرداد ۱۴۰۳
    سوابق: (90 ديدگاه)

    لابد لامبورگینی با داشبورد رانا پلاس سفارش میدی انقدر که ازش تعریف کردی

    موافقم 15
    مخالفم 1
    1. ۱۶ خرداد ۱۴۰۳
     سوابق: (4424 ديدگاه)

     نه لامبورگینی با داشبورد ۵۱۱😂😂😂

     موافقم 9
     مخالفم 2
  2. S

   ۱۶ خرداد ۱۴۰۳
   سوابق: (137 ديدگاه)

   لامبو هرچی داره از فولکس واگنه

   موافقم 3
   مخالفم 16
 3. علی جردن

  ۱۶ خرداد ۱۴۰۳
  سوابق: (1420 ديدگاه)

  خودروی سفارشی بر پایه پورسانگوئه جذاب میشه ؟
  قابل توجه ثروتمندان سطح بالا

  موافقم 10
  مخالفم 2
 4. SMS

  ۱۶ خرداد ۱۴۰۳
  سوابق: (84 ديدگاه)

  این کار رو فقط فراری انجام می ده؟

  موافقم 8
  مخالفم 0
  1. علی صفرپور

   ۱۶ خرداد ۱۴۰۳
   سوابق: (139 ديدگاه)

   پورشه، رولزرویس، بنتلی و… برندهای لوکس دیگه هم هستن که خودرو خاص می‌سازن یا خیلی سفارشی سازی می‌کنن

   موافقم 9
   مخالفم 3
   1. علی جردن

    ۱۶ خرداد ۱۴۰۳
    سوابق: (1420 ديدگاه)

    لطفا از محصولات سفارشی و تک ساخت پورشه هم مقاله بزارین

    موافقم 4
    مخالفم 4
 5. جرمی کلارکسون

  ۱۶ خرداد ۱۴۰۳
  سوابق: (537 ديدگاه)

  این شد مقاله مفید
  نمیدونستم فراری این مدل هارو ساخته

  موافقم 11
  مخالفم 2
  1. علی جردن

   ۱۶ خرداد ۱۴۰۳
   سوابق: (1420 ديدگاه)

   چون ماشین باز نبودی آقای کلارسون

   موافقم 5
   مخالفم 3
   1. جرمی کلارکسون

    ۱۶ خرداد ۱۴۰۳
    سوابق: (537 ديدگاه)

    آقای گرگ وال استریت SP90 رو نوشته تا ۸ سال بعد از تولید پنهان ماند 🤫

    موافقم 9
    مخالفم 2
   2. Matim

    ۱۶ خرداد ۱۴۰۳
    سوابق: (379 ديدگاه)

    یعنی تو میدونستی؟!

    موافقم 2
    مخالفم 0
   3. ۱۶ خرداد ۱۴۰۳
    سوابق: (4424 ديدگاه)

    آقای جرمی کلارکسون یه مزرعه و کلی هم ماشین خوشگل و خاص داره دوست عزیز چطور میگی ماشین باز نبوده اصلا چطور روت شده بگی با زاپاس ماشینش ماشینتو میخره و میفروشه به نوید و پیام

    موافقم 9
    مخالفم 0
   4. پیام۲

    ۱۷ خرداد ۱۴۰۳
    سوابق: (173 ديدگاه)

    تو که چینیارو خودروساز حساب می‌کنی از ماشین بازی حرف نزن

    موافقم 5
    مخالفم 1
 6. زیزیگولو

  ۱۶ خرداد ۱۴۰۳
  سوابق: (5750 ديدگاه)

  مطمئناً سوپرکارای تک ساخت مثل این ارزشو قیمت خیلی بالاتری نسبت به بقیه دارن چون فقط یه تعداد مشتری خاص میتونن چنین چیزی رو بخرن

  موافقم 10
  مخالفم 0
 7. Arshia m3csl

  ۱۶ خرداد ۱۴۰۳
  سوابق: (1079 ديدگاه)

  فراری sp12 به سفارش اریک کلپتون نوازنده افسانه ای گیتار سبک راک و بلوز ساخته شد😍 اریک کلپتون از کل این گروهای چرت و پرت kpop با ابهت تر و هنرمند تره تو موسیقی و حتی سلیقه ماشینش هم از خواننده های کره ای لوس و بد صدا بهتره همین فراری سفارشی که اریک کلپتون داره نشون دهنده سلیقه هنری بی نقصشه

  موافقم 5
  مخالفم 2
 8. همایون

  ۱۶ خرداد ۱۴۰۳
  سوابق: (610 ديدگاه)

  واقعا. P4/5. نسبت به زمانش طراحی آینده نگرانه و پیشرفته ای داشت که زیبا هم بود و برخلاف بقیه خودروهای تک ساختش برپایه یه محصول پرچم دار تولید محدود ساخته شده

  موافقم 4
  مخالفم 0
 9. حسین دهمرد

  ۱۷ خرداد ۱۴۰۳
  سوابق: (2452 ديدگاه)

  شما کافیه پول داشته باشید فراری و مازراتی و امثالهم برات میسازن به هر شکلی که بخوای. این دلیل نمیشه که طرف خیلی شاخه

  موافقم 6
  مخالفم 1
  1. Mohammad

   ۱۷ خرداد ۱۴۰۳
   سوابق: (249 ديدگاه)

   نه داداش اونطوریا نیست
   برو شرایط خرید از کمپانی فراری رو بخون
   اگه به مارکش توهین بشه ازت شکایت میکنه ،فقط پولدار بودن کافی نیست ، اگه لامبورگینی فن باشی بهت ماشین نمیفروشه ، حدود یه سال پیش یه رپر آمریکایی یه فراری خریده بود و بدنه رو پرش کرده بود از عکسای کارتونی ، فراری ازش شکایت کرد و ماشینو پس گرفت ، فیلمش تو یوتیوب وایرال شده بود

   موافقم 6
   مخالفم 1
   1. خورشیدخان

    ۱۷ خرداد ۱۴۰۳
    سوابق: (10 ديدگاه)

    اتفاقا یدونه ویدیو دیدم یمزرعه دار آمریکایی فراری رو برد توی مزرعه ذرت باسرعت بالا میرفت و لاستیکش آتش گرفت و پیاده شد و وایساد تاکل ماشین آتش بگیره😵‍💫😵‍💫😵‍💫من که موندم بهش چی بگم…حالا فراری چطوری میخواد شکایت کنه؟

    موافقم 1
    مخالفم 0
   2. عارف رضاییان

    ۱۷ خرداد ۱۴۰۳
    سوابق: (134 ديدگاه)

    من شنیده بودم پرچم ال جی بی تی رو روی فراریش نقاشی کرده بود و فراری اینو بی احترامی قلمداد کرده چون هم جنسبازیو بی احترامی می‌دونه

    موافقم 7
    مخالفم 0
 10. BMW

  ۱۷ خرداد ۱۴۰۳
  سوابق: (1386 ديدگاه)

  زیبایی در هر کدوم از این طراحی ها موج میزنه

  موافقم 3
  مخالفم 0
 11. عارف رضاییان

  ۱۷ خرداد ۱۴۰۳
  سوابق: (134 ديدگاه)

  در مجموع خدای ماشینها روح خودروسازی محسوب میشه 😎

  موافقم 3
  مخالفم 0
 12. Aradkhodaverdi

  ۱۸ خرداد ۱۴۰۳
  سوابق: (103 ديدگاه)

  یکی تک ساخت های فراری یکی تک ساخت بوگاتی لاویتور

  موافقم 0
  مخالفم 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا