صنایع هوایی

نگاهی به جنگنده چند منظورهٔ اف ۱۸ سوپرهورنت؛ ستاره فیلم تاپ گان

به بهانهٔ اکران فیلم تاپ گان نگاهی می‌اندازیم به ستاره و نقش اصلی این فیلم (البته از نظر ما)؛ جنگندهٔ چند منظورهٔ اف ۱۸ سوپرهورنت

تام کروز تاپ گان

ماجرای تولد سوپرهورنت به سالهای آخر دههٔ ۱۹۸۰ باز می‌گردد. زمانی که ناوگان جنگنده‌های A-6 و A-7 نیروی دریایی ایالات‌متحده که از دههٔ ۱۹۶۰ در خدمت بودند  به پایان عمر عملیاتی خود و  مرزعقب ماندگی تکنولوژیک نزدیک شدند. این پلتفرم‌ها قدیمی و فاقد ظرفیت ارتقای بیشتر بودند از این رو نیاز فوری به یک جایگزین قابل اعتماد حس می‌شد.

هواپیمای A-7 در حال سوخت رسانی به A-6
هواپیمای A-7 در حال سوخت رسانی به A-6

گزینه‌های مختلفی پیش روی کنگرهٔ امریکا گذاشته شد. ازجمله جنگندهٔ تهاجمی و رادار گریز A-12 اونجر که دارای طرحی بسیار فراتر از زمان خود بود. مضاف بر تأخیرهای مکرر و فراوان، هزینهٔ طراحی و توسعهٔ A-12 درنهایت به‌قدری بالا رفت که وزارت دفاع این پروژه را تعطیل و شرکت‌های مسئول را ملزم به پرداخت ۲ میلیارد دلار هزینهٔ صرف شده کرد.

جنگندهٔ A-12 اونجر
جنگندهٔ A-12 اونجر

یک نسخهٔ ناونشین از اف ۲۲ رپتور هم پیشنهاد شده بود که با مخالفت کنگره کنار گذاشته شد.

نسخهٔ ناونشین اف 22 رپتور
نسخهٔ ناونشین اف ۲۲ رپتور

تنها دو طرح باقی مانده بودند یکی جنگندهٔ چندمنظورهٔ نسل ۵ بود که هنوز در مراحل اولیهٔ توسعه قرار داشت و دیگری یک ارتقای سنگین بر روی جنگندهٔ اف ۱۸ هورنت که هورنت ۲ لقب گرفت.

هورنت و کوروت! (ZR1)
هورنت و کوروت! (ZR1)

برای عملیاتی شدن طرح اول، یعنی جنگندهٔ نسل ۵ سال‌ها زمان نیاز بود (این طرح همان اف ۳۵ است که در سال ۲۰۱۷ عملیاتی شد) و نیروی دریایی نمی‌توانست برای جایگزینی ناوگان جنگنده‌های از رده خارج خود روی آن حساب کند؛ بنابراین فقط یک گزینه باقی مانده بود: هورنت ۲

با دستور دولت ایالات‌متحده ۵ پیش نمونه از هورنت ۲ ساخته شد و بعد سوپرهونت نام گرفت.

سوپرهورنت

اولین پرواز در سال ۱۹۹۵ انجام شد. جنگندهٔ جدید نسبت به هورنت ۲۰ درصد بزرگتر بود و زیر هر بال یک آویزگاه بیشتر برای حمل تسلیحات داشت (در مجموع ۱۱ در برابر ۹ جایگاه). با استفاده از موتور جنرال الکتریک جی ۴۱۴ قدرت موتور سوپرهورنت ۳۵% نسبت به هورنت افزایش یافته بود و سطح مقطع راداری نیز با استفاده از مواد جاذب امواج رادار در برخی نقاط بدنه و همچنین ایجاد تغییرات در شکل ورودی هوا و بازطراحی پره‌های موتور برای کاهش انعکاس امواج ۹۰ درصد کاهش یافته بود (از ۵ متر به ۰.۵ متر).

شعاع عملیاتی و برد سوپرهورنت نسبت به هورنت، ۴۰ درصد افزایش یافته، هزینهٔ نگهداری و تعمیرات تقریباً نصف شده و میزان سوخت قابل حمل ۳۰ درصد بیشتر شده بود.

۵ سال بعد به شکل رسمی سوپر هورنت وارد خدمت شد. نیروی دریایی ۲۲۲ فروند از آن را برای سری اول سفارش داد تا بین سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۶ تحویل داده شود که البته تا سال ۲۰۰۴ تمام آن‌ها را تحویل گرفت.

ارتقا رادار و الکترونیک در بلاک ۲ انجام گرفت. بسیاری از این فناوری‌ها برای جنگندهٔ نسل پنجم بوئینگ ایکس-۳۲ (که در سال ۲۰۰۱ از ایکس-۳۵ شرکت لاکهید مارتین شکست خورد) توسعه داده شده بودند و اکنون تمام آن در اختیار تیم ارتقا دهندهٔ سوپرهورنت بود.

ازجمله سامانه جلونگر فروسرخ AN/ASQ-228 که به‌اختصار AFTLIR (Advanced Targeting Forward Looking InfraRed) نامیده می‌شود. AFTLIR یک سامانه اپتیکی دید حرارتی با توان تصویربرداری رنگی و نشان‌گذاری لیزری است که جهت ناوبری شبانه و همچنین شناسایی نیز از آن استفاده می‌شود و بسیار برتر از سامانه مشابه خود در هورنت است.

در سال ۲۰۰۸ رادار ارائه فازی فعال AN/APG-79 بر روی سوپرهورنت نصب شد. این رادار دارای  برد کشف ۳۰۰ کیلومتر و توان درگیر با ۶ تا ۸ هدف به‌صورت هم‌زمان است و دارای  یک حالت روزنه ساختگی برای نقشه‌برداری سه‌بعدی از سطح زمین  بوده که در کشف و ره‌گیری  اهداف زمینی  و دریایی دقت و کارآمدی بسیار بالایی دارد. به‌طورکلی رادار آرایه فازی فعال برتری قابل‌توجهی به یک جنگنده می‌دهد که مهم‌ترین آن توان درگیری هم‌زمان با چندین هدف زمینی و هوایی به‌صورت هم‌زمان، رزولوشن بسیار بالاتر تصاویر درنتیجه توان نقشه‌برداری و ره‌گیری اهداف بسیار کوچک‌تر و برد بسیار بیشتر است. جنگندهٔ رافائل در حالت غیرمسلح دارای سطح مقطع راداری ۱ متر مربع است. رادار سوپرهورنت رافائل غیرمسلح را از فاصلهٔ ۱۲۵ کیلومتری کشف می‌کند. برد کشف این رادار در برابر جنگنده‌های پنهان‌کار نسل ۵ مثل اف ۳۵ (با سطح مقطع راداری یک‌هزارم متر مربع) ۲۵ کیلومتر است که زمان بسیار مناسبی برای درگیر و از میان برداشتن آن به سوپرهورنت می‌دهد.

از دیگر تجهیزات الکترونیکی سوپرهورنت نسل سوم سامانه‌های هشداردهنده رادار از نوع AN/ALR-67 V3 و همچنین سامانه ضد جنگ الکترونیک AN/ALQ-214 و سامانه جنگ الکترونیک و ایجاد پارازیت ALE-55 که با یک کابل فیبر نوری پشت سر هواپیما کشیده می‌شود و با ایجاد پارازیت برای جنگ الکترونیک به کار می‌رود. (towed decoy)

سامانه جنگ الکترونیک و ایجاد پارازیت ALE-55
سامانه جنگ الکترونیک و ایجاد پارازیت ALE-55

در راستای جنگ شبکه محور، سوپر هورنت توان به اشتراک گذاشتن تصاویر غلاف‌ها خود را با پست‌های فرمانده ای دارد.

سوپرهورنت با استفاده از موشک آمرام نسخهٔ D توان شکار دشمنان خود در فاصلهٔ ۱۶۰ کیلومتری را به دست آورده است که به نوعی یادآور تامکت و موشک افسانه‌ای فونیکس است و جایگزین مناسب و البته برتری برای آن به شمار می‌آید.

موشک AIM-9X از دیگر سلاح‌های بلاک ۲ سوپر هورنت است. این نسخه از موشک حرارت یاب Sidewinder توان درگیری در فراتر دید بصری حسگر موشک را دارد و می‌توان آن را قفل نشده به‌سوی هدف روانه کرد.

موشک آمرام (بالا) و موشک AIM-9X اسندوایندر (پایین)
موشک آمرام (بالا) و موشک AIM-9X اسندوایندر (پایین)

این نسخه از موشک سایندوایندر با کلاه پروازی خلبان هماهنگ است به این معنا که خلبان می‌تواند با نگاه کردن به مسیر حرکت جنگنده دشمن موشک را قفل نشده شلیک کند و موشک با یک چرخش خود را به سمت هواپیما دشمن رسانده و بر روی آن قفل می‌کند. این موشک دارای سامانه تصویرساز فروسرخ بوده و دارای زاویه جستجوی ۶۰ درجه و برد ۲۲ کیلومتر است و می‌توان آن را از روبرو به‌طرف هدف شلیک کرد.

سوپرهورنت دارای یک نسخهٔ مخصوص جنگ الکترونیک به نام گراولر است که جایگزین پراولر شد. در ۹۰% قطعات با سوپرهورنت اشتراک دارد بااین‌حال دارای سیستم‌های الکترونیکی تخصصی برای کشف محل رادارهای دشمن و هدف قرار دادن آن با موشک‌های ضدرادار و هم‌چنین توان بالای جنگ الکترونیک و سرکوب پدافند است. تاکنون ۱۵۰ فروند گراولر ساخته شده است.

گراولر، سیستم جنگ الکترونیک AN/ALQ-218 در نوک بال‌ها قابل مشاهده است
گراولر، سیستم جنگ الکترونیک AN/ALQ-218 در نوک بال‌ها قابل مشاهده است

جدیدترین نسخهٔ سوپرهورنت بلاک ۳ است که تحویل آن به نیروی دریایی از سپتامبر ۲۰۲۱ شروع شد و بنا بر تبدیل تمامی سوپرهورنت های بلاک ۲ به بلاک ۳ تا سال ۲۰۳۳ است. در بلاک ۳ شاهد افزایش برد تا ۴۷۰۰ کیلومتر به کمک مخازن سوخت تطبیقی در دو طرف بدنه همچنین سامانهٔ تصویرساز حرارتی برای کشف اهداف زمینی با رادار خاموش، سیستم ارتباط امن ماهواره‌ای و توانایی حمل بخشی از محمولهٔ سلاح درون بدنه برای کاهش هر چه بیشتر سطح مقطع راداری هستیم.

رقبای سوپرهورنت:

قدرتمندترین رقیب سوپرهورنت بدون شک جنگندهٔ فرانسوی رافائل است. موشک‌های Meteor و Mica ی رافائل نسبت به آمرام (حتی نسخهٔ D) و AIM-9X برتری قابل‌توجهی بر روی کاغذ دارند. موشک Meteor به نوعی بهترین موشک هدایت راداری جهان است. در مورد میکا و AIM-9X اختلاف چندانی وجود نداشته و هر دو از بهترین موشک‌های حرارت یاب هستند.

سوپرهورنت

نقطهٔ قوت سوپرهورنت نسبت به رافائل، رادار بسیار قدرتمندتر و الکترونیک پیشرفته‌تر آن است. برای مثال رادار سوپرهورنت ۶۰ درصد بزرگتر از رادار RBE2-AA رافائل است که تأثیر قابل‌توجهی بر افزایش توانایی رهگیری و برد شناسایی آن دارد.

 

مقایسهٔ رادار سوپرهورنت و رافائل
مقایسهٔ رادار سوپرهورنت و رافائل

موتور رافائل توانایی سوپرکروز (حرکت با سرعت فراصوت بدون استفاده از پس‌سوز) را دارد درحالی‌که سوپرهورنت فاقد این قابلیت است. سوپرهورنت مانورپذیری و کنترل‌پذیری بهتری نسبت به رافائل دارد و به گفتهٔ خلبانانی که تجربهٔ پرواز با آن را داشته‌اند یکی از خوش‌دست‌ترین جنگنده‌های جهان است.

کاکپیت سوپرهورنت (بالا) و رافائل (پایین)
کاکپیت سوپرهورنت (بالا) و رافائل (پایین)

مزیت دیگر سوپرهورنت برای خریدار خارجی طیف گسترده‌تر و قیمت مناسب‌تر سلاح‌های قابل استفاده برای سوپرهورنت است که هزینهٔ عملیاتی شدن آن را نسبت به رافائل بسیار کاهش می‌دهد، درحالی‌که رافائل صرفاً به تسلیحات گران‌قیمت و کمتر متنوع فرانسوی وابسته است.

در کنار سوپرهورنت و رافائل، آلمان و انگلستان به تایفون متکی هستند.

تایفون

نسل‌های مختلف تایفون تحت عنوان ترنچ (Tranche) شماره‌گذاری شده‌اند و هر ترنچ هم بلاک‌های مختلفی دارد. تایفون ابتدا به‌عنوان یک جنگندهٔ دفاع هوایی توسعه یافت ولی از ترنچ ۱ به‌تدریج با هر ارتقا توانایی‌های جدید تجهیزات پیشرفته‌تری به تایفون اضافه شده و درنهایت در ترنچ ۴، با یک جنگندهٔ همه‌کاره و همه‌فن‌حریف، مجهز به رادار آرایهٔ فازی فعال کپتور E، موتور قدرتمند با توانایی سوپرکروز و مانور پذیری عالی مواجه هستیم، تایفون ترنچ ۴ را می‌توان پیشرفته‌ترین جنگندهٔ اروپایی دانست. یک مزیت مهم تایفون نسبت به رافائل این است که موشک‌های آمریکایی آمرام و AIM-9X را در کنار موشک‌های اروپایی (Meteor و آسرام IRIS-T)، می‌توان روی آن نصب و شلیک کرد (تنوع تسلیحاتی بیشتر). تایفون برخلاف سوپرهورنت و رافائل نسخهٔ ناونشین به‌صورت عملیاتی ندارد.

تایفون نیز همانند رافائل بسیار گران‌قیمت و برای مشتری غیراروپایی بسیار پرهزینه خواهند بود. قیمت هر فروند تایفون ۱.۵ برابر سوپرهورنت است. این عدد در مورد رافائل ۲ برابر سوپرهورنت خواهد بود

از سایر رقبای سوپرهورنت می‌توان جنگندهٔ سوئدی گریپن، چنگدو جی ۱۰ و سوخو ۳۰MKI را نام برد.

سوپرهورنت

سوپرهورنت در ابتدای ورود به خدمتش حتی از سوی خلبانان کهنه‌کار و تک‌خال امریکا به باد انتقاد گرفته شد و آن را طرحی اثبات نشده که برتری هوایی ایالات‌متحده را به‌شدت تضعیف خواهد کرد می‌دانستند؛ اما سوپرهورنت، امروز، یک جنگندهٔ همه‌کاره است و تمامی وظایفی که طی ۵۰ سال گذشته نزدیک به ۱۵ نوع جنگنده بر عهده داشتند را به‌تنهایی انجام می‌دهد. دست برتر سوپرهورنت در برابر رقبا مرهون رادار و الکترونیک بسیار پیشرفته و قدرتمند آن و توان حمل طیف گسترده‌ای از انواع بمب‌ها و موشک‌های هوشمند و هدایت‌شونده است. سوپرهورنت در میدان نبرد نیز به‌خوبی از پس حفاظت از خودش برمی‌آید و برای هدف قرار دادن آن نیاز به سیستم‌های راداری و ضدهوایی متعدد و متنوع و پرقدرت و یک نیروی هوایی مدرن و کارآزموده است.

نویسنده: بابک سزاوار کلاتی

منبع
سایت وزین جنگاورانویکی‌پدیامجلهٔ درایو

مطالب مشابه

‫۵۶ دیدگاه‌ها

 1. javadhy

  ۱۷ خرداد ۱۴۰۱
  سوابق: (306 ديدگاه)

  مطلب کامل و دقیقی بود
  لذت بردیم
  به نظرم در سایت پدال هر از چند گاهی اگر به تاریخچه خودروها و حتی جنگنده ها و تکنولوژی های که تحول در صنعت خودرو ایجاد کردن پرداخته بشه، در کنار مطالب دیگه سایت چیز جالبی میشه
  (نظر شخصی)

  موافقم ۱۰۸
  مخالفم ۲
  1. ممد ژانگولر

   ۱۷ خرداد ۱۴۰۱
   سوابق: (2630 ديدگاه)

   جنگنده اول F35 بعد F117 بعدشم میراژ فرانسه

   هواپیماهای بارکش و لجستیکی هم فقط آلمانی لوفتا هرکول

   موافقم ۵
   مخالفم ۱۶
   1. javadhy

    ۱۸ خرداد ۱۴۰۱
    سوابق: (306 ديدگاه)

    F35 خیلی چیز حقیه و خودش یه مطلب مفصل میطلبه برای گفتن ولی شخصا از طراحی f117 خیلی خوشم میاد خیلی خاص و خفنه

    موافقم ۶
    مخالفم ۴
   2. پویا

    ۱۸ خرداد ۱۴۰۱
    سوابق: (251 ديدگاه)

    F117جنگنده نیست بمب افکنه که خیلی وقت هم هست بازنشسته شده درواقع اولین هواپیمای رادارگریز جهانه

    موافقم ۱۱
    مخالفم ۱
    1. ممد ژانگولر

     ۱۸ خرداد ۱۴۰۱
     سوابق: (2630 ديدگاه)

     اره داداش پویا ولی بعضی بازنشسته ها هیچ وقت تموم نمیشن خیلی عشقه

     موافقم ۶
     مخالفم ۲
    2. javadhy

     ۱۸ خرداد ۱۴۰۱
     سوابق: (306 ديدگاه)

     F117 جنگنده تک منظوره بود(بمب افکن هم نوعی جنگنده است) به جز اونم چند سال پیش یکی از خلبانان سابق جنگنده f117 در جنگ کویت اعلام کرده بود کهf117دارای قابلیت درگیری هوا به هوا هم بوده که تاره این چند سال ‌پیش مشخص شد و قبلش هیچکس نمیدونست بالاتر از همه اینا f117 موشک سایندواندر هم میتونست حمل کنه ولی خب هیچوقت اینکارو نکرد

     موافقم ۳
     مخالفم ۱
    3. javadhy

     ۱۸ خرداد ۱۴۰۱
     سوابق: (306 ديدگاه)

     رادار گریزی هم که گفتین کاملا درسته گفته میشه توی رادار ها به اندازه یه توپ فوتبال دیده میشه

     موافقم ۱
     مخالفم ۲
   3. پویا

    ۱۸ خرداد ۱۴۰۱
    سوابق: (251 ديدگاه)

    تاحالا اسم همچین هواپیمای لجستیکی رو نشنیده بودم شاید منظورت هرکولسه که اونم آمریکایی اما در کل بهترین لجستیک مال امریکا و روسیه هستن مثل بوئینگ c17یا آنتونوف an124

    موافقم ۲
    مخالفم ۱
    1. ممد ژانگولر

     ۱۸ خرداد ۱۴۰۱
     سوابق: (2630 ديدگاه)

     نه منظورم ایرباس A-400 آلمان بود که رقیب هراکلس آمریکاست

     البته هراکلس خیلی معتبره ولی ایرباس هم ترکونده

     موافقم ۱
     مخالفم ۲
   4. Reza Waffen SS

    ۱۸ خرداد ۱۴۰۱
    سوابق: (3556 ديدگاه)

    میراژ که از رده خارجه

    موافقم ۲
    مخالفم ۲
  2. shirko

   ۱۷ خرداد ۱۴۰۱
   سوابق: (113 ديدگاه)

   واقعا کیف کردیم از این مطالب جالب و ب خصوص 👏👏👏

   موافقم ۱۱
   مخالفم ۱
  3. رسول

   ۱۸ خرداد ۱۴۰۱
   سوابق: (104 ديدگاه)

   دیروز دیدیم تو سینما فیلمش رو اما از اینکه به ایران حمله کردن حس خوبی نداشتم حالب بود که نشوت دادن ایران نسل ۵ داره و اینکه با یه اف ۱۴ تام کروز از ایران در رفت :)

   موافقم ۱
   مخالفم ۳
   1. عاشق پدال

    ۱۸ خرداد ۱۴۰۱
    سوابق: (205 ديدگاه)

    کدوم سینما؟
    فعلا که تو سینماهای خارج رو پرده هست. فروش سی دی و دی وی دیش هم قراره از ۲ و نیم ماه دیگه تازه شروع بشه.

    موافقم ۲
    مخالفم ۰
 2. Dian

  ۱۷ خرداد ۱۴۰۱
  سوابق: (134 ديدگاه)

  خدمتتون عرض شود که شاه حدود ۲۰۰ تا ۲۵۰ تا هورنت سفارش داده بود
  اگه اشتباه نکنم حدود ۱۶۰ تا هم اف۱۶ فایتینگ فالکن
  دوتا اف ۱۶ قبل انقلاب به ایران تحویل داده شده بود بعد اون ۲تا رو فکر کنم تو جریان ایران کنترا با قطعات اف۱۴ عوض کرده بودن

  موافقم ۱۲
  مخالفم ۲
 3. سهند

  ۱۷ خرداد ۱۴۰۱
  سوابق: (639 ديدگاه)

  مطلب خوبی بود.

  موافقم ۱
  مخالفم ۰
 4. ارش

  ۱۷ خرداد ۱۴۰۱
  سوابق: (1520 ديدگاه)

  از سال ۲۰۲۰ هم آمریکا مشغول ساخت و آزمایش نسل ششم جنگنده ها رو شروع کرده .

  موافقم ۴۲
  مخالفم ۰
 5. علی جردن

  ۱۷ خرداد ۱۴۰۱
  سوابق: (70 ديدگاه)

  در آینده ایی که خودروهای امروزیمون مجهز به خودران و خودروی پرنده خواهند شد خواندن مطالب هوافضا لذت بخشه

  موافقم ۲۲
  مخالفم ۲
 6. بی نام

  ۱۷ خرداد ۱۴۰۱
  سوابق: (2867 ديدگاه)

  نیروی دریایی بیش از ۵۵۰ عدد سوپر هورنت عملیاتی داره که این مورد باعث میشه نیروی دریایی آمریکا بعد از نیروی هوایی این کشور، دومین نیرو هوایی پرقدرت دنیا بشه.
  مورد دیگه اینکه تقریبا هر سلاحی که در خدمت تمامی جگنده ها و بمب افکن های نیروی هوایی امریکا هست، به علاوه تعداد زیادی موشک و سلاح های هواپرتاب ضد زیردریایی که فقط در اختیار نیروی دریایی هست، از سوپرهورنت قابل پرتابه. یعنی بیش از ۴۰ نوع سلاح که مطلقا هیچ رقیبی نداره.
  گراولر هم به عنوان یکی از بهترین سکوهای جنگ الکترونیک در دنیا، هم در جنگ لیبی پدر پدافند لیبی رو درآورد و هم در جنگ اوکراین با جاسوسی الکترونیک مثل شنود ارتباطات رادیویی و کشف علائم سیگنالی و همینطور ایجاد اختلال و پارازیت روی تجهیزات روس ها ظاهرا مزاحمت زیادی رو برای روس ها ایجاد کردن.

  موافقم ۴۶
  مخالفم ۲
 7. new reventon

  ۱۷ خرداد ۱۴۰۱
  سوابق: (70 ديدگاه)

  این جنگنده تقریبا میشه گفت نسل جدید جنگنده اف ۵ هستش که توسط بویینگ ساخته شد. اگرم اف ۱۸ رو با اف ۵ مقایسه کنید شباهتشون میبینین.
  نسل جدید که به نوعی ارتقا رو اف ۱۸ به بحساب میاد به نام advance super hornet پیشنهاد داده شده به کنگره. و به نوعی تقریبا پنهانکاره. چونکه اف ۳۵ اونجور که انتظار میرفت نمیتونه جانگشین جنگندهای ای ۱۰، اف ۱۶،۱۵ و ۱۸ بشه
  بخاطر همین بوییگ اف ۱۸ ادونس و اف ۱۵ استیلثex رو پیشنهاد دادن. و واقعا هم جنگندها قابلی هستن و صد درصد از پکفا بهترن.
  جنگنده نسل ۶ امریکام که به ارامی و بدون عجله داره ساخته میشه.چون بل واقع هنوز کشوری نتونسته به مشخصات اف ۲۲ رسیدن که سهله حتی نزدیک بشه.

  موافقم ۲۵
  مخالفم ۲
 8. new reventon

  ۱۷ خرداد ۱۴۰۱
  سوابق: (70 ديدگاه)

  اف ۳۵ قرار بود جانشین اغلب جنگندهای امریکایی بشه حتی جنگنده پشتیبانی نزدیک ای ۱۰.ولی تواناییشو نداره.
  بخاطر همین همون جنگندها قبلی رو دارن هی آپدیت میکنن اف ۱۶ ام آپدیت جدیدش بنام سوپر ویپر (بلاک۷۰) اومده

  موافقم ۹
  مخالفم ۳
  1. محمدرضا اشتری - دبیر سایت پدال

   ۱۷ خرداد ۱۴۰۱
   سوابق: (432 ديدگاه)

   تولید اف ۳۵ بسیار پرهزینه و زمان بر هست، ۸۰ تا ۱۰۰ میلیون دلار قیمت داره
   این مورد یکی از دلایلی هست که مثل F18 و F16 با تعداد بالا سفارش داده نشد

   موافقم ۱۲
   مخالفم ۲
   1. new reventon

    ۱۷ خرداد ۱۴۰۱
    سوابق: (70 ديدگاه)

    سلام. نه تا الانم نزدیک به ۷۰۰ تا اف ۳۵ ساخته شه و ۲۵۰۰ تا سفارش داره. و هر روزم به سفارش دهندهاش اضافه میشه. مثل سوییس که تازه سفارش داده.
    قیمتشم چون تعدادش رفته بالا خیلی اومده پایین به طوری که در نسخه A که مخصوص نیروهای هوایی ساخته شده(نسخه B و C هم داره که اولی عمود پروازه و دومی مخصوص ناوهای هواپیمابر) قیمتش به ۶۵ میلیون دلار رسیده که عملا از رافائل که ۷۰ تا ۸۵ میلیون دلار قیمتشه کمتر شده.از دلایل عمده ایی که اف ۳۵ نتونست رقابت کنه این بود که چالاکی کمی داره و میزان حمل سلاح کمی داره. به طوری که از با هر بار لود کمتر از نصف لود اف ۱۵ توانایی حمل سلاح داره(البته فقط در محفضه های داخلی)
    اره هزینه های نگهداریش بالاس، به طوری که در هر ساعت پروازی ۳۰ هزار دلار هزینه داره. دو نیم برابر اف ۱۶
    ولی خب اینم میاد پایین.چون کاربراش داره هر روز زیاد میشه.
    در کل اف ۳۵ خیلی جنگنده قابلیه وبعد از اف ۲۲ قرار میگیره
    بقیه یه نسل پایین تر از این دو ان.
    در حالت کلی پروژه اف ۳۵ یه جنگنده ساده تریه نسبت به اف ۲۲ که آمریکا اینو ساخت تا به هم پیماناش بده. چون اف ۲۲ رو به هیچ کسی نداد.

    موافقم ۱۷
    مخالفم ۱
    1. new reventon

     ۱۷ خرداد ۱۴۰۱
     سوابق: (70 ديدگاه)

     عذر میخام تا حالا ۸۱۰ تا اف ۳۵ ساخته شده و ایالات متحده فقط به تنهای خ ۲۵۰۰ تا اف ۳۵ رو سفارش داده. بقیه کشورام هستن. مثلا نروژ فقط ۵۲ اف ۳۵ داره

     موافقم ۳
     مخالفم ۰
    2. Cowboy

     ۱۸ خرداد ۱۴۰۱
     سوابق: (74 ديدگاه)

     F35 بیشتر حکم جت تجاری داره و برای اکثر کشور هایی که آمریکا داره بهشون میفروشه کافیه .هم قیمتش و هم قابلیت هاش و درسته که میگن در حد توقع نبود ولی در مقابل f22raptor دارن مقایسه میکنن.

     موافقم ۲
     مخالفم ۰
    3. جناب ایکس

     ۱۸ خرداد ۱۴۰۱
     سوابق: (1383 ديدگاه)

     برام عجیبه که چرا قیمت دو تا خودروی فرمول یک به اندازه یک جنگنده هست! دلیلشو کسی میدونه؟

     موافقم ۴
     مخالفم ۰
 9. hummer

  ۱۷ خرداد ۱۴۰۱
  سوابق: (63 ديدگاه)

  عالی بود از هر دقیقه خوندنش لذت بردم عالی

  موافقم ۱۵
  مخالفم ۰
 10. Dna

  ۱۷ خرداد ۱۴۰۱
  سوابق: (179 ديدگاه)

  اینا احتمالا پیشرفته ترین ماشین ها تعداد بالا باشن
  با مطلب ۱۰ ساله شدن مدل اس تسلا و این مطلب فهمیدم تو ادعا خوبیم

  موافقم ۶
  مخالفم ۴
 11. محمد

  ۱۷ خرداد ۱۴۰۱
  سوابق: (84 ديدگاه)

  رافال

  موافقم ۷
  مخالفم ۱۰
 12. F

  ۱۷ خرداد ۱۴۰۱
  سوابق: (110 ديدگاه)

  خدای من عظمتت رو شکر.

  واقعا نمیتونم این حجم از تکنولوژی رو درک کنم😑
  یعنی اعداد و ارقام و وظایف هر تیکه شو که میخونم یه استوپ و بکس باد میکنه مغزم میرم بعدی😂

  البته حس میکنم یه جرقه ای تو قلبم خورد، خودم که عاشق صنعت فنی خودرو هستم، ولی این صنعت جنگ و هوافضا و دریانوردی واقعا انگار یه چیز دیگه ای هست.

  اگر سایت یا مقاله یا مستند های خاصی میشناسید برای شناخت بیشتر هوافضا و این مورد چیز ها ممنون میشم ریپلای کنید برام.🌺

  موافقم ۱۵
  مخالفم ۱
  1. امین

   ۱۷ خرداد ۱۴۰۱
   سوابق: (455 ديدگاه)

   معتبر ترینش کانال جنگاوران در تلگرام و سایت جنگاوران تو گوگل

   موافقم ۴
   مخالفم ۱
   1. Mosi

    ۱۸ خرداد ۱۴۰۱
    سوابق: (18 ديدگاه)

    جنگاوران بدرد نمیخوره
    ولی خوب برای این چیزای پایه خوبه
    الان گند خورده بهش
    اشاره نمیکنم چرا

    موافقم ۱
    مخالفم ۲
  2. Cowboy

   ۱۷ خرداد ۱۴۰۱
   سوابق: (74 ديدگاه)

   اگر پدال به صورت تخصصی بیشتر اینجور مقالات کار کنه خوبه
   واقعا یه نفس تازه ای به سایت میده و موضوع جدیدی هست.

   موافقم ۱۰
   مخالفم ۱
   1. Mosi

    ۱۷ خرداد ۱۴۰۱
    سوابق: (18 ديدگاه)

    پکفا بین نسل پنج ها به اون صورت چیز خاصی نیست چون مخصوصا نسبت به سلطان اف۲۲ فقط اسمش نسل پنجه
    اما اینکه بگیم اف ۱۵ ex یا اف ۱۸ ادونس ۱۰۰ درصد ازش بهترن این بی انصافیه

    موافقم ۶
    مخالفم ۰
  3. new reventon

   ۱۷ خرداد ۱۴۰۱
   سوابق: (70 ديدگاه)

   اگر یه نگاه دقیق داشته باشیم به صنعت نظامی ممیبینیم که صنعت نظامی صنعت پیشرو و های تک اون کشوره و همه تکنولوژی ها از این صنعت به جاهای دیگه انتقال پیدا میکنه.به شما پیشنهاد میکنم راجب سوپر جنگنده اف ۲۲ این مقاله رو بخون تا ببینی کوه تکنولوژی یعنی چی. جنگنده ایی که سال ۲۰۰۶ عمیلیاتی شده. واقعا یه زمانی و همچین الان(کمتر شده) بزرگترین آرزوم این بود اف ۲۲ رو از نزدیک ببینم.
   وقتی که اف ۲۲ ساخته شد ایالات متحده اعلام کرد که اگر تکنولوژی ایالات متحده از الان متوقف شه. تا سال ۲۰۳۵ کشوری نمیتونه به تکنولوژی اف ۲۲ برسه و این جنگنده برا اون زمانه.
   به قلم استاد حمید تارخ
   https://jangaavaran.ir/%D8%B4%DA%A9%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%B1%D9%87%DA%AF%DB%8C%D8%B1-%D9%86%D8%B3%D9%84-%D9%BE%D9%86%D8%AC%D9%85-%D8%A7%D9%8122-%D8%B1%DB%8C%D9%BE%D8%AA%D9%88%D8%B1/

   موافقم ۹
   مخالفم ۱
  4. یانکی.من هم فرزند کسی هستم.آبان سرخ.

   ۱۷ خرداد ۱۴۰۱
   سوابق: (1931 ديدگاه)

   سایت جنگاوران برو لذت ببر.من خودم ۵۲ ماه تو نیرو هوایی ارتش ملی خدمت کردم و مامور تو مهر آباد بودم از قصر فیروز مامور مهر آباد شدم.کلا هم با هواپیما مخصوصا جنگنده سر و کار داشتم.فقط همین بس که فرمانده من همیشه تاکید میکرد که هیچ وقت قطعه روسی رو تو جعبه آمریکایی نزارم که دیگه بهمون نمیدن.قطعه روسی رو تو جعبه دیت ساز خودم با تخته ۳لایی و ابر میزاشتم ولی قطعه های آمریکایی جعبه مخصوص داشتن که در مقابل فشار ضربه حرارت رطوبت ووو مقاوم بود و جای شناسنامه پلمپ و همه چی رو داشت بسیار سبک هم بود.خودم عاشق اف۴ بودم البته اف۱۴ که رویام بود ولی تو مهر آباد نمیومد ولی بقیه جنگندها رو از نزدیک دیدم.سوخو ۲۴ هم واقعا ترسناکه و صدای هولناک داره.

   موافقم ۱۷
   مخالفم ۲
 13. meysam

  ۱۷ خرداد ۱۴۰۱
  سوابق: (3062 ديدگاه)

  مطلب عالی بود
  حیف اون A-12 اونجر که تولید نشد
  انگار از یه سیاره دیگه اومده به زمین

  موافقم ۱۸
  مخالفم ۰
  1. Cowboy

   ۱۷ خرداد ۱۴۰۱
   سوابق: (74 ديدگاه)

   به جاشB2 تولید شد که خیلی هم شبیه A-12 هستش.
   فیلم هایی که ازش دیدم اصن قابل باور نیستن.
   از سرعت بسیار کمش و صدای خیلی کم تا به سختی دیده شدن حتی وقتی خیلی نزدیکه
   در دوره جنگ سرد آمریکا سفارش ۱۳۰ عدد رو میده ولی بعد از جنگ به تعداد ۲۱ کاهش میده، و یکی از گرون ترین پروژه های نظامی آمریکا هستش.
   بعد از این هم هلیکوپتر های آسپری خیلی جالبن انگار از توی فیلم های تخیلی بیرون اومده

   موافقم ۹
   مخالفم ۰
   1. meysam

    ۱۷ خرداد ۱۴۰۱
    سوابق: (3062 ديدگاه)

    B2 اگه اشتباه نکنم تو افغانستان استفاده شد
    ملقب بود به خفاش

    موافقم ۱
    مخالفم ۰
    1. پویا

     ۱۸ خرداد ۱۴۰۱
     سوابق: (251 ديدگاه)

     خیر تاحالا جایی استفاده نشده

     تو افغانستان b52 استفاده شد

     موافقم ۳
     مخالفم ۱
    2. meysam

     ۱۸ خرداد ۱۴۰۱
     سوابق: (3062 ديدگاه)

     @پویا
     در افغانستان خیلی کوتاه و عراق هم استفاده شده
     در ویکیپدیا موجوده

     موافقم ۲
     مخالفم ۰
    3. Cowboy

     ۱۸ خرداد ۱۴۰۱
     سوابق: (74 ديدگاه)

     خیر استفاده نشده (حداقل برای بمب باران).اونی که شما میگید یه مدل دیگه هست که شبیه به این هستش.

     موافقم ۴
     مخالفم ۱
  2. Clean energy (سلام فرمانده)

   ۱۷ خرداد ۱۴۰۱
   سوابق: (1162 ديدگاه)

   واقعا برگام…
   اینا چی داشتن… من یادمه بچه بودم اف ۴ ارتش خودمونو میدیدم عین چی ذوق میکردم
   الان اینارو میبینم پشمام میریزه…
   واقعا عین این هواپیما های تو فیلماس:/
   چرا اینا انقد سریع پیشرفت کردن😐

   موافقم ۶
   مخالفم ۱
   1. جناب ایکس

    ۱۸ خرداد ۱۴۰۱
    سوابق: (1383 ديدگاه)

    من که اف ۱۸ رو میبینم احساس میکنم خیلی شبیه سفینه های اسکوادران جنگ ستارگانه‌…

    موافقم ۵
    مخالفم ۰
 14. Avan

  ۱۷ خرداد ۱۴۰۱
  سوابق: (123 ديدگاه)

  مطلب جالبی بود.تکنولوژی آمریکایی با اختلاف زیاد از دنیا جلوتره

  موافقم ۲۱
  مخالفم ۶
 15. ارین صاحب جمعی

  ۱۷ خرداد ۱۴۰۱
  سوابق: (847 ديدگاه)

  هروقت خواستید قدرت ارتش آمریکا رو بدونید فقط یک چیز کمک میکنه نیروی هوایی آمریکا از همه دنیا قویتره نیروی هوایی دریایی آمریکا منظور همون هواپیما های روی ناوهای هواپیمابر هم از همه قویتره

  موافقم ۱۳
  مخالفم ۸
 16. گلاب

  ۱۷ خرداد ۱۴۰۱
  سوابق: (11 ديدگاه)

  اگه این جور مقالات رو دوست دارید یه سری به سایت جنگاوران بزنید

  موافقم ۷
  مخالفم ۰
 17. امیرشایان فرازی

  ۱۷ خرداد ۱۴۰۱
  سوابق: (174 ديدگاه)

  اون هورنت و کوروت خیلی خوب بود

  موافقم ۵
  مخالفم ۱
 18. JDM lover

  ۱۷ خرداد ۱۴۰۱
  سوابق: (292 ديدگاه)

  بسیار بسیار عالی بود این مقاله تون
  واقعا یه مطلب کامل و عالی و تخصصی و رو کار کردید و بنظرم جز بهترین مقاله های اخیر پدال هست
  چقدر خوب میشه اگه پدال اینجور مقاله های مفید و تخصصی در انواع موضوع ها( خودرو،کشنده،موتور،هواپیما و جنگنده ) رو بیشتر کار کنه

  موافقم ۷
  مخالفم ۰
 19. mahdi-es17

  ۱۷ خرداد ۱۴۰۱
  سوابق: (111 ديدگاه)

  پراید خودمون از اینا سریع تر پرواز میکنه😂

  موافقم ۲
  مخالفم ۱۵
 20. محمد

  ۱۷ خرداد ۱۴۰۱
  سوابق: (5 ديدگاه)

  ممنون از مطالب مفیدتون

  موافقم ۴
  مخالفم ۰
 21. افشین

  ۱۸ خرداد ۱۴۰۱
  سوابق: (1 ديدگاه)

  مطلب عالی بود فقط کاش از قیمت های روزشون هم میگفتن

  موافقم ۱
  مخالفم ۰
 22. Jef osun

  ۱۸ خرداد ۱۴۰۱
  سوابق: (14 ديدگاه)

  ای بابا اونا واقعأ میسازند ما هم تعریف از خودمیکنیم که ساختیم بهتر از اونا
  البته به دروغ . . روس ها هم از زمانیکه دین را از سیاست جدا کردن به این پیشرفت رسیدن . والا اگر هنوز شوروی کمونیستی قدیم بودن الان هنوز تو ارتقاع میگ ۲۱ مانده بودند

  موافقم ۵
  مخالفم ۲
 23. Jef osun

  ۱۸ خرداد ۱۴۰۱
  سوابق: (14 ديدگاه)

  پدال نشریه مجازی نیست ! عشق بی تکبر ه
  تنها جایی که من نظراتم دیده میشه بی شیله و پیله ! بی توقع ! با همه دوست

  موافقم ۴
  مخالفم ۰
 24. رامتین

  ۱۸ خرداد ۱۴۰۱
  سوابق: (2454 ديدگاه)

  بسیار پیشرفته و جالبه. واقعا چه کشوری میتونه امریکا را تهدید کنه؟ با این وضعیت فعلی که دلار در یک ماه اینده درصورت عدم پیش زمینه ای از توافق به ۴۰ تومن هم میرسه، چطور میخواهید زندگی کنید؟

  موافقم ۷
  مخالفم ۲
  1. F

   ۱۸ خرداد ۱۴۰۱
   سوابق: (110 ديدگاه)

   ببخشید شما مگه کدوم نقطه زندگی میکنید که دلار گران فقط برما اثر داره و شما محفوظید؟

   موافقم ۱
   مخالفم ۱
   1. رامتین

    ۱۸ خرداد ۱۴۰۱
    سوابق: (2454 ديدگاه)

    دوست عزیز من هم دارم دلسوزی میکنم که قراره چطور این شرایط وخیم را تحمل کنیم.

    موافقم ۳
    مخالفم ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا