صنایع هواییهفته نامه

میتسوبیشی اف-۲، روح سامورایی در یک جنگنده غربی

ماجرای میتسوبیشی اف-۲ به کمی قبل از معرفی میتسوبیشی لنسر نسل اول در سال ۱۹۹۲، به دهه‌ی ۱۹۸۰ و تصمیم ارتش ژاپن برای ساخت یک جنگنده‌ی پشتیبانی در کنار جنگنده‌ی برتری هوایی اف-۱۵ جی، و جایگزینی میتسوبیشی اف-۱ برمی‌گردد. یکی از شروط اصلی دولت ژاپن، بومی‌سازی و ایجاد پایه‌های تکنولوژی ساخت جنگنده‌های پیشرفته در داخل کشور بود و علاقه‌ای به خرید و واردات یک پرنده‌ی حاضر و آماده وجود نداشت.

میتسوبیشی اف-1 (بالا) و اف-4 فانتوم (پایین) ژاپنی

تصویر: میتسوبیشی اف-۱ (بالا) و اف-۴ فانتوم (پایین) ژاپنی. اف-۲ برای جایگزینی این دو جنگنده توسعه داده شد. اف-۱ در سال ۲۰۰۶ و فانتوم ژاپنی با وجود ارتقای گسترده و بهره بردن از سیستم‌های الکترونیکی مدرن و مشابه با جنگنده‌ی اف-۱۶ در سال ۲۰۱۹ بازنشسته شد.

کارشناسان با دید تردید به ایده‌ی ساخت یک جنگنده‌ی صد درصد بومی و نسل ۴ ژاپنی می‌نگریستند؛ زیرا سامورایی‌ها علیرغم توان صنعتی و علمی بسیار بالا، هنوز تجربه و آمادگی کافی برای قدم گذاشتن به‌تنهایی در این مسیر ناپیموده را نداشته و شکست احتمالی آن‌ها در میانه‌ی راه این پروژه‌ی پرخرج یا حتی به پایان رساندن آن با یک خروجی ضعیف و محصولی غیررقابتی باعث تضعیف شدید نیروی هوایی این کشور به‌عنوان یک بازیگر نقش اصلی در شرق آسیا می‌شد. متحدین ژاپن در آن سوی اقیانوس آرام که این کشور را به‌عنوان قدرتمندترین متحد خود در شرق آسیا می‌دانند نیز نگرشی مشابه داشتند و برای منصرف کردن سامورایی‌ها از پروژه‌ی جنگنده‌ی تماماً بومی خود، گزینه‌هایی بسیار متنوع را به آنان پیشنهاد کردند؛ ازجمله خرید یا مونتاژ جنگنده‌های غربی همراه با انتقال تکنولوژی.

اف-15 ژاپنی

تصویر: اف-۱۵ ژاپنی. تولید این جنگنده با انتقال تکنولوژی و خط مونتاژ به کشور ژاپن در صنایع سنگین میتسوبیشی انجام می‌شود و ژاپن در حال حاضر بزرگترین کاربر اف-۱۵ بعد از کشور سازنده است.

برای اف-۲ مسیری که درنهایت انتخاب شد، اما یک قدم فراتر بود: انتخاب یک جنگنده‌ی غربی به‌عنوان زیرساخت و سپس ارتقای گسترده و بومی‌سازی تکنولوژی آن و درنهایت تبدیلش به یک اثر هنری با امضای مهندسین ژاپنی؛ برای این کار نیز هیچ گزینه‌ای بهتر از اف-۱۶ یافت نشد. اف-۱۶ موفق‌ترین جنگنده‌ی نسل ۴ غربی در بازار صادراتی است و کارنامه‌ی رزمی درخشانی دارد.

 اف-16 یونانی

تصویر: اف-۱۶ یونانی

 

در سال ۱۹۸۷ اف-۱۶ به‌عنوان زیرساخت و پایه‌ی این طرح جدید انتخاب شد و اولین نمونه‌ی پرنده‌ی جدید که اف-۲ نام گرفت، در سال ۱۹۹۵ پرواز نمود و ۵ سال بعد نیز تحویل این هواپیما به نیروی هوایی ژاپن آغاز شد. شرکای اصلی پروژه، صنایع سنگین میتسوبیشی، سوبارو (صنایع سنگین فوجی)، و نیز صنایع سنگین کاوازاکی (تلفظ درست: کاواساکی) در سمت ژاپن و شرکت لاکهید مارتین (جنرال داینامیکس) بودند.

هزینه‌ی این پروژه ۶۰ درصد بر عهده‌ی ژاپن بود و ۴۰ درصد را نیز دولت ایلات متحده تقبل نمود تا با انتقال گسترده‌ی تکنولوژی از امریکا به ژاپن و توسعه و گسترش این تکنولوژی در خاک ژاپن در بستر پروژه‌ی اف-۲، دو دشمن قسم‌خورده‌ی قدیمی این بار از همکاری و تعامل با یکدیگر سودی سرشار ببرند. عائده‌ی این همکاری برای ژاپن جنگنده‌ی اف-۲ و برای شریک دیگر، ادغام گسترده‌ی تکنولوژی ژاپنی‌ها در صنعت هوانوردی و انتقال آن به کشور خود بود.

اف-2 و کوه فوجی (Fuji)

تصویر: اف-۲ و کوه فوجی (Fuji). این آتش‌فشان خاموش یکی از نمادهای کشور ژاپن و برای مردمش بسیار مورد احترام است.

اف-۲ هم چون اف-۱۶ یک جنگنده‌ی تک موتوره، تک سرنشینه و با قابلیت ایفای وظایف متعدد و متنوع است. این هواپیما به سرعت لقب “واپیر زیرو (Viper Zero)” را برای خود دست و پا نمود که از ترکیب نام اصلی اف-۱۶ (واپیر) و نام ماندگار زیرو (به یاد جنگنده‌ی چابک و حماسی ارتش ژاپن در جنگ جهانی دوم) برگرفته شده است. واپیر زیرو نسخه‌ی دوسرنشینه نیز دارد که برای آموزش خلبانان ارتش ژاپن به کار گرفته می‌شود.

: A6M زیرو و تلاش برای حمله‌ی انتحاری (Kamikaze) به نبردناو آمریکایی (بالا). زیرو و هلکت، دو دشمن قدیمی که اکنون کنار هم پرواز می‌کنند (پایین)

تصویر: A6M زیرو و تلاش برای حمله‌ی انتحاری (Kamikaze) به نبردناو آمریکایی (بالا). زیرو و هلکت، دو دشمن قدیمی که اکنون کنار هم پرواز می‌کنند (پایین). تا قبل سال ۱۹۴۲ که یک فروند زیرو به صورت سالم در آلاسکا به دلیل صدمه‌دیدگی سقوط کند و جزئیات دقیق و نقاط ضعف آن کاملاً شناخته شود، یک رقیب ترسناک برای خلبانان آمریکایی بود. پیش از جنگ امریکا-ژاپن گزارش‌هایی از صحنه‌ی نبرد چین و ژاپن و خلبانان آمریکایی حاضر در آن کشور که با ژاپنی‌ها می‌جنگیدند در مورد توانایی‌های خارق‌العاده، چابکی و مانورپذیری حیرت‌انگیز زیرو رسیده بود اما تمام این گزارش و اخطارها از طرف فرماندهان حاضر در امریکا نادیده گرفته شدند؛ ازنظر مقامات آمریکایی وجود چنین جنگنده‌ای با توانایی‌های توصیف شده، ازنظر علم آئرودینامیک غیرممکن بود!

واپیر زیرو مجهز به تکنولوژی‌هایی است که در زمان معرفی‌اش، هرگز در جنگنده‌ای دیده نشده بودند و به‌نوعی، یک هنرنمایی مخصوص از طرف سامورایی‌ها به‌حساب می‌آمد. چشم بینای اف-۲، رادار آرایه فازی فعال J/APG-1 است و با ادغام این رادار در اف-۲ ژاپن به اولین کشوری تبدیل شد که یک جنگنده مجهز به تکنولوژی انقلابی رادار آرایه فازی فعال در خدمت دارد. ایالات‌متحده تا زمان ورود به خدمت اف-۲۲ چنین جنگنده‌ای نداشت.

اف-۲ ازنظر ابعاد ۲۵ درصد بزرگتر از اف-۱۶ است که این سایز بزرگتر و بال‌های پهن‌تر مانورپذیری بهتری نسبت به اف-۱۶ به آن می‌دهد (اف-۱۶ خود از مانورپذیرترین و چابک‌ترین پرنده‌های تاریخ هوانوردی نظامی به شمار می‌رود). با وجود ابعادی این چنین بزرگتر، اف-۲ فقط ۳ تا ۵ درصد از اف-۱۶ سنگین‌تر است که این اختلاف وزن اندک را مدیون استفاده از مواد کامپوزیت بسیار پیشرفته با تکنولوژی ژاپنی است. افزون بر کاهش وزن، این مواد باعث کاهش سطح مقطع راداری و نیز دوام بیشتر سازه‌ی هواپیما در برابر خوردگی و ساییدگی می‌شوند.

 

قلب سوزان اف-۲ یک نسخه‌ی مخصوص از موتور اف-۱۱۰ جنرال الکتریک است که توسط شرکت IHI، بزرگ‌ترین سازنده‌ی موتورهای جت در ژاپن و تأسیس شده در سال ۱۸۵۳، ساخته می‌شود و با ایجاد رانش ۱۳۱ هزار نیوتنی، این سامورایی عصبانی را به سرعت ۲ برابر صوت می‌رساند. وزن سازه‌ی جنگنده بدون سوخت و مهمات ۹.۵ تن است و می‌تواند با حداکثر وزن ۲۲ تن از زمین برخاسته و با ۱۸ تن فرود آید. برای برخاستن از زمین تنها به ۴۵۰ متر طول باند و برای فرود آمدن نیز به باندی ۶۲۵ متری نیاز دارد. مهندسین ژاپنی برای کاهش طول باند مورد نیاز برای فرود چتر ترمز مخصوصی را نیز به اف-۲ اضافه نموده‌اند.

اف-۲ از یک توپ ۲۰ میلی‌متری ۶ لولام ۶۱ ولکان استفاده می‌کند که توان شلیک ۶ هزار گلوله در دقیقه را دارد و تا فاصله‌ی ۶۰۰ متری توان نفوذ به سازه‌ی جنگنده‌ی رقیب را دارا است. افزون بر این تفنگ، اف-۲ می‌تواند بیش از ۸ تن بمب و موشک بار بزند و موشک‌های هوا به هوا و هوا به زمین متنوعی را شلیک کند؛ اما بی‌شک مرگبارترین سلاح‌های این جنگنده موشک‌های ضد کشتی ASM-3 است که در درجه‌ی اول برای شلیک از اف-۲ ساخته شد و دو سال قبل، تولید انبوه آن پس از سال‌ها تحقیق و ارتقاهای مکرر در حین پیشرفت پروژه که هرکدام باعث صرف میلیاردها یِن از بودجه‌ی دفاعی ژاپن شد، آغاز گردید (بله کمال‌گرایی مخصوص ژاپنی‌ها را در اینجا هم می‌توان دید). ژاپن یک کشور محصور در آب است و ازاین‌رو، نیروی دریایی، کشتی، زیردریایی و موشک/بمب ضدکشتی جایگاه مهمی در تفکر رزمی این کشور دارد و ژاپن همواره یکی از برترین سازندگان این تسلیحات بوده است.

ASM-3، یک تن وزن دارد و با سرعت تقریبی ۴۰۰۰ کیلومتر بر ساعت حرکت می‌کند و برد ۴۰۰ کیلومتری پس از شلیک دارد. سیستم هدایتی آن نیز بسیار پیشرفته و ترکیبی از هدایت ماهواره‌ای در ابتدای مسیر، سپس تصحیح مسیر خود برای شکار دقیق‌تر اهداف متحرک و حرکت به سمت موقعیت جدید آن‌ها و در آخر روشن کردن رادار موجود در دماغه‌ی خود موشک و حرکت نهایی به سمت کشتی دشمن است. در صورت ایجاد اختلال بر روی رادار نیز ASM-3 مشکلی برای نابود کردن هدف خود نخواهد داشت؛ چراکه می‌تواند از پارازیت‌های ارسال شده نیز برای کشف دقیق‌تر کشتی دشمن استفاده کند (حرکت به سمت منبع ارسال امواج اخلالگر). درواقع کشتی دشمن با ارسال پارازیت بر روی رادار ASM-3 به این موشک برای یافتن خود کمک می‌کند.

 ترسیم الگوی پروازی موشک ASM-3. آن را می‌توان از ارتفاع بالا یا پایین و حتی جدیداً از سکوهای پرتاب ساحلی شلیک کرد

تصویر: ترسیم الگوی پروازی موشک ASM-3. آن را می‌توان از ارتفاع بالا یا پایین و حتی جدیداً از سکوهای پرتاب ساحلی شلیک کرد. در مرحله‌ی آخر موشک با یک شیرجه ارتفاع خود را کاهش می‌دهد تا پرواز در ارتفاع ۲ متری سطح آب رهگیری و مقابله با آن توسط سامانه‌های پدافندی کشتی بسیار دشوار شود.

اف-۲ نیز همانند دیگر ساخته‌های سامورایی‌ها، کیفیت و قابلیت اعتماد در سخت‌ترین شرایط را به‌عنوان امضای کشور ژاپن بر پیشانی دارد و از کم‌سانحه‌ترین هواپیماهای جنگنده است. با این حال، یکی از تلخ‌ترین خاطرات مردم ژاپن که با نام این هواپیما گره خورده است زلزله‌ی مهیب ۹.۱ ریشتری در ۲۰ اسفند سال ۱۳۸۹ و سونامی غول‌آسا به دنبال آن بود که باعث آسیب شدید به این کشور، ازجمله مجمع‌الجزایر ماتسوشیما شد. از ۱۸ فروند اف-۲ که در پایگاه هوایی این جزیره آرمیده بودند ۵ فروند به قدری آسیب دیده که قابل تعمیر نبودند، ۱۳ فروند باقی مانده با صرف هزینه‌ی سرسام‌آور ۱۳ میلیارد ین به ازای هر هواپیما (بیشتر از قیمت هواپیمای نو) کاملاً مشابه با روز اول ورود به خدمت خود بازسازی و مجدداً وارد سازمان رزم هوایی ژاپن شدند.

اف-۲ حداقل تا قبل از ورود به خدمت اف-۱۶ بلاک ۷۰/۷۲ (مجهز به رادار آرایه فازی فعال) پیشرفته‌ترین نسخه از اف-۱۶ حساب می‌شد و به دلیل تکنولوژی‌های بی‌سابقه‌اش و هزینه‌ی گزافی که با توسعه‌ی این تکنولوژی‌ها به خاطر اف-۲، به پروژه تحمیل شد؛ به‌عنوان یکی از گران‌قیمت‌ترین پرنده‌های جهان، شناخته شده و هر فروند از آن بیش از ۲ برابر اف-۱۶ قیمت داشت. وایپر زیرو چابک و زیباست و تسلیحات بیشتری از اف-۱۶ حمل می‌کند. اما شاید هدف سازندگانش بیش از هر چیزی نمایش غرور و توان صنعتی کشور خود – ولو به قیمت گزاف – بود. بعد از سال ۲۰۳۰ اف -۲ در حالی که ناوگانش هنوز جوان، پیشرفته، و قادر به ادامه‌ی خدمت خواهد بود با اف-۳۵ و جنگنده‌ای از نسل ۶، محصول همکاری مشترک ژاپن و انگلستان، جایگزین خواهد شد تا توان رزمی نیروی هوایی ژاپن که در سال‌های اخیر بسیاری از محدودیت‌های خود خواسته بر توان نظامی خود را لغو کرده است، با جنگنده‌های نسل ۵ و ۶ بیش از پیش تقویت شود.

نویسنده: بابک سزاوار کلاتی

 

مطالب مشابه

‫۶۳ دیدگاه‌ها

 1. aboalfazlchallenger

  ۱۳ مرداد ۱۴۰۱
  سوابق: (37 ديدگاه)

  یه زمانی قرار بود کشور ما هم منتاژ کننده اف ۱۶ باشه

  موافقم ۹۱
  مخالفم ۱۲
  1. کیان

   ۱۳ مرداد ۱۴۰۱
   سوابق: (990 ديدگاه)

   یه زمانی !!!
   جالبه هنوز یه سری فکر میکنن ک ژاپن مستعمره امریکا هست و امریکایی ها هرکاری ک دلشون میخواد تو خاک ژاپن میکنن و …
   نکته دوم میتسوبیشی و همه بعنوان خودروساز میشناسن اکثرا، ولی هلدینگ بسیار عظیمی هست ک سرمایه بسیار بسیار وحشتناکی در اختیار داره، چیزی نزدیک به ۴۰۰۰ میلیارد دلار، سومین هلدینگ بزرگ دنیا هست، در واقع فکر کنم همه خودروسازیهای دنیا به لحاظ توانمندی مالی و تنوع حیظه فعالیت جلوی هلدینگ میتسوبیشی شبیه جک هستن حتی !!!

   موافقم ۹۷
   مخالفم ۲۲
   1. مهدی

    ۱۳ مرداد ۱۴۰۱
    سوابق: (1184 ديدگاه)

    با احترام ولی ژاپن کاملا مستعمره هست. واقعا چرا با خودتون فکر کردین پیروز جنگ جهانی باید از ژاپن مفت و مجانی بگذره!

    موافقم ۴۸
    مخالفم ۱۷۰
    1. datsun

     ۱۳ مرداد ۱۴۰۱
     سوابق: (2501 ديدگاه)

     پیروزی که با بمب اتم به دست اومد، بعد از چندین شکست مفتضحانه امریکا از ژاپن مخصوصا پرل هاربر که حدود ۴۰۰۰ نظامی امریکایی کشته شد تو خاک آمریکا و خسارت های سنگین دید، آمریکای چاره ای جز بمب اتم نداشت چون مطمئن بودن به دست ژاپن نابود میشن.

     موافقم ۸۲
     مخالفم ۴۶
    2. کیان

     ۱۳ مرداد ۱۴۰۱
     سوابق: (990 ديدگاه)

     من فکر میکنم بهتره معنی مستعمره توی لغت نامه به از نو بازنویسی بشه !!!
     اگر ژاپن یا بعضت کره جنوبی مستعمره هستن، همه ارزوی مستعمره شدن خواهند داشت

     پیروز جنگ جهانی هم لاشخوری کرد، هم تو المان نازی هم تو ژاپن،
     هم آلمان نازی هم ژاپن انگار تو وقت اضافه با گل طلایی داور باختن یه جورایی، مثه بازی ایتالیا -کره جنوبی سال ۲۰۰۲
     هنوز ک هنوز به تاریخ و صنعت این دو کشور تو سالهای جنگ نگاه میکنی دهن ادم باز میمونه

     موافقم ۹۶
     مخالفم ۱۸
    3. phonix

     ۱۳ مرداد ۱۴۰۱
     سوابق: (219 ديدگاه)

     دوستان هردو اشتباه میکنید
     از یک طرف ژاپن با سال ها نبرد و هزینه و دویانه نتوسنت با کل خاک چین رو بگیره و فقط ساحل جنوب شرقی این کشور رو گرفت به علاوه شبه جزیره کره
     از اون طرف هم بجز نبرد روز دی D DAY نتونست دیگه به خاک امریکا برسه و در برابر باقی نبرد رو در اقیانوس بود از اون طرف هم امریکایی ها میخواستن که حتما نبرد رو به پایان برسون چون ژآپن خیلی دشمن خطر ناکی بود پس با دو حمله به مراکز صنعتی این شکور ناکازاکی و هیروشیما که مراکز ساخت کشتی و هواپیما و باقی صنایع ژاپن بودن در اون زمان امپراطوری رو مجبور به پذیرش شکست کردن
     در ابتدا هم قرار بود المان و ژاپن از هر گونه فعالیت اقتصادی و نظامی منع بشن و هیچ وقت قدرتمند نشن اما دیوانه بازی های استالین و عشق خاصش به صادرات کمونیست باعث شد که این پروژه کنسل بشه و هم ژآپن و هم المان ازاد گذاشته بشن تا بتونن در برابر شوروی از خودشون دفاع کنن
     قانون اساسی ابتدایی ژآپن رو هم امریکایی ها نوشتن اما بار ها توسط ژآپنی ها مورد بازنگری قرار گرفته ارتش امریکا هم در خاک ژاپن پایگاه ساخته و این جز امتیازاتی هست که از ژاپن گرفته
     اما ارتش ژاپن و ملت این شکور و سیستم سیاسی اون کاملا ازاد هستن اونا در حال حاضر خودشون انتخاب کردن که با بلوک غرب پیش برن همون انتخابی که المان ها و کره ای ها هم انجام دادن و داریم نتیجشو کامل و واضح میبینیم.
     ضمن اینکه ژاپن ابتدا ارتش نداشت و نیروی نظامیش شبیه به ژاندارم مری بود اما تو همون بازنگری ها در قانون اساسی ارتش هم ایجاد کردن و الان جز بهترین نیرو های نظامی هستن به خصوص در بخش نیروی دریایی که بهترین اسیا هستن
     ضمنا اگه ژآپن دست امریکا بود امریکا عمرا اجازه نمیداد در مورد فناوری اتمی فعالیت و تحقیقات داشته باشن ولی ژاپن جز کشور هایی هست که این فناوری رو کاملا بومی داره و در صورت نیاز حتی میتونه بمب اتم هم تولید کنه
     پس نتیجه این شد اینکه نه ژاپن تو سری خور امریکاس نه امریکا تو سری خور ژاپن
     همه با خوشی و خورمی توسعه پیدا کردن یکی شده اقتصاد اول یکی شده اقتصاد سوم البته تا قبل از چین ژآپن دوم بود

     موافقم ۹۰
     مخالفم ۱۵
    4. phonix

     ۱۳ مرداد ۱۴۰۱
     سوابق: (433 ديدگاه)

     الان امریکا تو کشور های عضو ناتو هم پایگاه نظامی داره الان ایتالیا انگلیس و ترکیه المان فرانسه و…
     همه مستعمرن ؟
     کاش ما هم مستعمره بودیم

     موافقم ۸۲
     مخالفم ۱۷
    5. پویا

     ۱۳ مرداد ۱۴۰۱
     سوابق: (288 ديدگاه)

     آقای داتسون آروم تر!! پر ل هابر که یه حمله غافلگیرانه بود برو ببین بعدش ارتش ژاپن کلا چندتا پیروزی بدست آوردو چن بار دیگه بقول شما به خاک آمریکا حمله کرد . در ۲۶ اکتبر ۱۹۴۴ وقتی نبرد لیت تموم شد و آمریکا پیروز اون نبرد شد دیگه به طور موثر ژاپن نیروی دریایی نداشت و حتی اون اواخر هم نیروی هوایی منسجم و کارآمدی هم نداشت استفاده از بمب اتم هم برای جلو گیری از کشته شدن بیشتر سربازای آمریکایی و نفوذ شوروی در خاک ژاپن و چنگ و دندون نشون دادن برای بقیه دنیا استفاده شد

     موافقم ۳۸
     مخالفم ۱۱
    6. همایون

     ۱۶ مرداد ۱۴۰۱
     سوابق: (34 ديدگاه)

     عالی بود پدال کاملا نقاط قوت این جنگنده رو شرح دادید که واقعا جنگنده برازنده ای هست ولی متاسفانه تو بازار صادرات یک شکست بزرگ بود به خاطر قیمتش اگه این جنگنده تا این حد شبیه به اف شونزده نبود قطعا مشتری پیدا میکرد ولی با این ظاهر هیچ کشوری حاضر نبود گرونترین جنگنده موجود در بازار دنیا رو بخره(رپتور فروشی نبود) و یه اف شونزده تحویل بگیره با اینکه باطن فرق میکرد
     البته اینکه آمریکا ژاپن رو از توسعه جنگنده صددرصد بومی بازداشت زرنگیش رو میرسونه چون هم یه رقیب تو بازار صادرات رو حذف کرد وهم هزینه توسعه اینهمه فناوری نوین رو بیشترشو به پای ژاپن گذاشت ولی بعدا خودش تو ارتقا نسل چهارهاش ازین فناوری ها استفاده کرد و تو بازار صادرات سود گسترده برد در حالی که ژاپن جنگنده ای صادر نکرد که پولش برگرده.این کارو امریکا با امارات هم کرد و یه هزینه سنگین پای امارات گذاشت تا اف شونزده بلاک شصت رو با فناوری های جدید توسعه بده و با زیرکی به امارات وعده داد که در ازای این سرمایه گذاری امریکا ازین جنگنده به هر کشوری صادر کنه امارات رو در سودش شریک میکنه ولی بعدش نود درصد همون تکنولوژی ها رو گذاشت روی اف شونزده وی/بلاک هفتاد یا همون وایپر و با کمی تغییرات نسبت به بلاک شصت گزینه جذابتری رو ساخت و همه خریدارهای جدید اف شونزده این گزینه رو جای بلاک شصت خریداری کردن
     البته همه این خرجها بازهم ارزش داره حداقل این کشورها صاحب یک نگهبان خوب واسه اسمانشون شدن

     موافقم ۳
     مخالفم ۱
   2. Phonix

    ۱۳ مرداد ۱۴۰۱
    سوابق: (219 ديدگاه)

    این دو نفری که تا الان منفی دادن
    انشالله که بخاطر غلط های تایپی هست
    چون اینا همش فکته از خودم ننوشتم دوست دارید یه سرچ تو نت بکنید

    موافقم ۲۹
    مخالفم ۷
    1. پویا

     ۱۳ مرداد ۱۴۰۱
     سوابق: (288 ديدگاه)

     دقیقا شما درست نوشتی
     بعد من تعجب می‌کنم اونایی که کامنت داتسون رو. لایک کردن 🤣🤣

     موافقم ۱۷
     مخالفم ۹
   3. فورد

    ۱۴ مرداد ۱۴۰۱
    سوابق: (726 ديدگاه)

    جالبه که میتسوبیشی از صنعت بیمه بگیر تا کشتی سازی و الکترونیک و شیمیایی پیچ و مهره و هرچی که فکرشو بکنید توش فعالیت داره و خودرو سازی بخش کوچیکی از میتسوبیشی هست

    موافقم ۲۵
    مخالفم ۱
    1. Iman99

     ۱۴ مرداد ۱۴۰۱
     سوابق: (1029 ديدگاه)

     خودروسازی ربطی به هلدینگش نداره از لحاظ مالکیت یکی حساب میشن ولی در آمد هرکدوم جدا از هم هست
     برای همین به اشتباه درامد بخش های دیگش رو به حساب خودروسازی گذاشتید که اشتباهه
     اگه اینجوری بود که خود خودروسازی میتسوبیشی الان این حال نزار و وضع وخیم رو نداشت

     کلا جمع کردن درآمد اینها و مقایسه اون با بقیه کاملا اشتباهه و از روی نادانیه برید اطلاعاتتون رو بیشتر کنید
     میتسوبیشی تو خود همون بخش های مختلف هم که فعالیت میکنه مثل کشتی و الکترونیک و شیمیایی و … بازم تو هربخش هیچ‌حرفی در مقابل شرکت های تخصصی اروپایی و امریکایی نداره و تو هرکدوم از بخش های تخصصی شرکت های اروپایی و امریکایی مختلف تو هرکدومش بهترین اون هستن که کامل و تخصصی و سطح بالا تو همون زمینه برتر اون هستن

     مثلا تو همین هواپیما سازی که میتسوبیشی نتونستن بسازن و کپی کردن
     ولی در کل بعنوان تلاش برای انجام این کار و به نتیجه رسیدن قابل قبول بوده
     از نظر مستعمره بودن و بحث در این موارد هم یه مقدار باید روشنفکر باشید اصلا بحث این حرفا نیست چون اصلا نباید اینطور درموردش حرف فکر کنید

     چون میتونیم بگیم که ژاپن بعد از تسلیم شدن در جنگ جهانی بعنوان متحد امریکا حساب شد و همه جوره مورد پشتیبانی و حمایت امریکا واقع شده نه مستعمره بودن
     کره جنوبی و ژاپن از اون زمان تا حالا یه چیزی برعکس تحریم بودن یعنی علاوه برتحریم‌ نبودن همه جوره هم بهشون کمک میشه و انواع تکنولوژی ها و حمایت ها واسشون فراهم شده مثلا بجای اینکه مثل کره شمالی که الان هیچی نداره توسط امریکا تحریم بشن و نتونن چیزی تولید کنن و صنعتشون راه نیوفته بهشون انواع کمک های تکنولوژیکی علمی و … میشه که باعث توسعه اقتصادی هم شده در ادامه

     موافقم ۱۴
     مخالفم ۹
    2. Iman99

     ۱۴ مرداد ۱۴۰۱
     سوابق: (1029 ديدگاه)

     در ادامه چند مورد رو فرصت شد میگم

     موافقم ۹
     مخالفم ۳
  2. Reza Waffen SS

   ۱۴ مرداد ۱۴۰۱
   سوابق: (3886 ديدگاه)

   لطفا درباره جنگنده نسل پنچ چینی چنگدو j20 هم مطالبی بزارید و همچنین شنیانگ J31

   موافقم ۶
   مخالفم ۱۸
   1. Phonix

    ۱۴ مرداد ۱۴۰۱
    سوابق: (219 ديدگاه)

    J31 هنوز در حال توسعه هست
    از j20 هم اندازه جنگنده های غربی اظلاعات در دسترس نیست چون هم جدید تره و هم فقط در چین فعالیت میکنه و صادراتش ممنوعه
    اما اکه دوست دارید در مجلات نظانی فارسی و انگلیسی یه مطالب جامعی موجود هست

    موافقم ۸
    مخالفم ۷
    1. Iman99

     ۱۴ مرداد ۱۴۰۱
     سوابق: (1029 ديدگاه)

     صنایع هوایی جزو بالاترین مهندسی ها حساب میشه و میشه گفت که صنایعی مثل هوافضا و نظامی بالاتر از اون هستن
     تو همین مورد ما میبینیم که ساختن یه جنگنده اونم نظامی چقدر سخت و پیچیدست و اونقدر مهندسی بالایی نیاز داره که خود ژاپن نتونست از اول و صفر تا صد خود اون رو طراحی کنه و تکنولوژی و فکرش هم نداره و میترسیدن که نتیجه کار ضعیف باشه چین که هیچی برای همین اقدام به کپی کردن از اف ۱۶ کردن که البته همینم به گرد پای خود اروپایی ها و امریکایی ها نمی‌رسه
     موتور جت این هواپیما هم از جنرال الکتریک امریکاس که اینها کپی و نسخه لایسنس اون رو تولید و مونتاژ میکنن
     و سایر سیستم ها و طراحی کلی و مهمترین تکنولوژی های اصلی اون از خود امریکاس
     حالا یه نکته هم بگم که تصور کلی دستمون بیاد که بدونیم جایگاه علمی و تکنولوژیکی کجاست همین هواپیما که کپی اف ۱۶ هست همزمان با هواپیمای اف ۲۲ ساخته شد و وارد خدمت شد یعنی یک نسل عقب تر از اف ۲۲ هست
     اف ۲۲ ای که پیشرفته ترین جنگنده است و یه نسل جلوتر از اینه که همزمان تولید شدن یعنی اف ۲۲ نسل پنجمه ولی اون نسل چهارمه
     اف ۲۲ اونقدر تکنولوژی پیشرفته داره که از همین الان تا دو دهه آینده هنوز کسی نمیتونه به تکنولوژی هاش دست پیدا کنه برای همین امریکا اف ۲۲ رو به هیچ کشوری نمیده جالب اینه که تکنولوژی اف ۲۲ اونقدر پیشرفته تر و سطح بالا و سطح بالاتره و بسیار پیشرفته هست از همین الان نه از زمانی که ساخته شده تا دو دهه آینده هم کسی به تکنولوژی هاش نمیرسه حالا فکر کنید اف ۲۲ با این پیشرفته ترین تکنولوژی ها و نسل پنجم بودنش ۲۰ سال پیش هم وجود داشته در این حد پیشرفته تره و جلوتر از زمان خودش که نشون میده که شرکت های سازنده اون که اروپایی و امریکایی هستن چقدر از شرکت های آسیایی جلوتر هستن و معلوم میشه که خیلی جلوتر و در سطح بالاتر و بسیار پیشرفته تر از شرکت های آسیایی هستن
     درکل میتونیم بگیم آسیایی میتسوبیشی سازنده اف۲ که کپی اف ۱۶ هست در برابر اف ۲۲ در حد یک سر سوزن هم نیست و قابل مقایسه با اف ۲۲ نیست
     در کل در حد خودش قابل قبوله و جای تحسین داره که یک شرکت آسیایی در حد خودشون تلاش کردن و همین که همین کارو کردن و اقدام با ساختش کردن خودش مناسب بوده
     ولی در کل به گرد پای اروپا و امریکا نمی‌رسه و مثلا هواپیما های روسی مثل سوخو و اروپایی مثل یوروفایتر و امریکایی مثل اف ۱۸ کاملا برتر و در سطح بالا و در سطح بالاتری هستن تازه هم نسل های خودش یعنی نسل چهار هستن چه برسه به جنگنده های نسل پنجم که توسط روسیه اروپا و امریکا ساخته شده که در سطح خیلی بالاتری هستن
     درکل و جنگنده های نسل ششم که همزمان روسیه و اروپا و امریکا دارن روشون کار میکنن و در چند سال آینده وارد میدان میشن و پیشرفته ترین ها و بهترین هستن که همه از شرکت ها اروپایی و امریکایی هستن که در همه چیز بهترین و سطح بالا و بسیار پیشرفته تر هستن و کسی به گرد پاشون هم نمیرسه
     پیرو اونها این شرکت آسیایی با کمک همین شرکت های اروپایی و امریکایی درخواست همکاری برای نسل بعدی داره ولی به گرد پای خود اروپایی ها و امریکایی ها نمیرسه
     ولی در سطح آسیا مناسب ظاهر شده و قابل قبول عمل کرده

     موافقم ۱۳
     مخالفم ۳
    2. phonix

     ۱۶ مرداد ۱۴۰۱
     سوابق: (433 ديدگاه)

     اقا ایمان همین که در متن دوبار گفتید اف دو کپی شده اف شونزده هست نشون دهنده اینکه نظر شما فاقد صلاحیت نظر دادن هستید در این زمینه
     ضمن اینکه هیچکدوم از جنگنده های بلوک شرق که روسیه و چین باشند نسبت به جنگنده های بلوک غرب نیستند
     این یک نظر کارشناسی شدس و تا دلتون بخواد دربارش تو اینترنت به فارسی و انگلیسی مقاله هست

     موافقم ۱
     مخالفم ۵
    3. Iman99

     ۱۷ مرداد ۱۴۰۱
     سوابق: (1029 ديدگاه)

     شما به تعصبت ادامه بده
     نظر من مطابق با متخصصان و کارشناسان جهانی و کارشناسی شدس

     چون از لحاظ جغرافیایی روسیه جزو اروپا حساب میشه و من کلا شرق آسیا رو با روسیه و اروپا و امریکا مقایسه کردم که مشخص هم شد که شرق آسیا هیچه کره و ژاپن هیچن در برابر اروپا و امریکا
     و اروپا و امریکا از همه نظر در همه چیز برتر و سطح بالا و بهترین و بسیار پیشرفته هستن و همه چیز هم از خودشونه و کسی به گرد پاشون هم نمی‌رسه و همونی هم که بقیه دارن مثل این جنگنده همس از اروپا و امریکا کرفته شده و همش از اوناس یا کپی شده از اوناس که همونم به گرد پای خودشون نمیرسه

     موافقم ۵
     مخالفم ۰
    4. phonix

     ۱۸ مرداد ۱۴۰۱
     سوابق: (433 ديدگاه)

     لطف کن دوتا از این کارشناسان یا مجلات رو نام ببر من بخونم
     تو که فرق لایسنس و کپی رو نمیدونی

     موافقم ۱
     مخالفم ۴
    5. Iman99

     ۱۸ مرداد ۱۴۰۱
     سوابق: (1029 ديدگاه)

     شما از این چیزا سر درنمیارید تو منابع فارسی نیست پس از یکی که انگلیسی بلده بپرسید ولی اونم باید کلی تحقیق و بررسی کنه تا به اینها برسه من آماده اینهارو بهتون گفتم باید تشکر میکردین که نکردین تفاوت لایسنس و کپی هم تو همون منابع انگلیسی هست که من بلد بودم
     و شما بلد نبودی
     لزومی هم نیست اسم ببرم
     ببینید با چه افرادی طرفیم که چشم رو روی واقعیت میبندن
     مثل اینه که الان روز باشه و بهش بگی روزه و هوا روشنه ولی این واقعیت رو میخواد انکار کنه و بگه نه روز نیست و تو که تفاوت روز و شب رو نمیدونی

     موافقم ۷
     مخالفم ۰
 2. Ali

  ۱۳ مرداد ۱۴۰۱
  سوابق: (41 ديدگاه)

  چه قلم زیبایی احسنت

  موافقم ۲۵
  مخالفم ۳
 3. phonix

  ۱۳ مرداد ۱۴۰۱
  سوابق: (433 ديدگاه)

  در حال حاضر ژاپن به همراه انگلیس در حال کار بر روی جنگنده نسل ششم هست
  البته امریکا خیلی زود تر این کار رو شروع کرده و کم کم داره به پایان پورسه تحقیق و توسعه میرسه
  هدفگزاری اصلی در جنگنده های نسل ششم
  اینه که جنگنده وارد عمق خاک دشمن بشه و بدون رهگیری شدن هدف خودش رو منهدم کنه و خارج شه

  موافقم ۳۰
  مخالفم ۲
 4. meysam

  ۱۳ مرداد ۱۴۰۱
  سوابق: (3256 ديدگاه)

  مقاله واقعا عالی بود
  لطفا بیشتر از این مقالات کار کنید

  موافقم ۲۴
  مخالفم ۲
 5. KHAN

  ۱۳ مرداد ۱۴۰۱
  سوابق: (26 ديدگاه)

  ۱۷۰ سال پیش موتور جت میساختن.ما هنوزم نمیتونیم فقط ادعاهای ابکی

  موافقم ۵۳
  مخالفم ۱۳
  1. حسین

   ۱۳ مرداد ۱۴۰۱
   سوابق: (2342 ديدگاه)

   بله ، ژاپن و کره وقتی ما در فکر ساخت استادیوم فوتبال و هتل برای پنهان کردن عقب ماندگی کشور بودیم ، صادر کننده بودند!
   صادر کننده فولاد ، تکنولوژی و… .

   موافقم ۲۴
   مخالفم ۳۳
   1. Phonix

    ۱۴ مرداد ۱۴۰۱
    سوابق: (219 ديدگاه)

    دوست عزیز کره کلا صد ساله صنعتی سازی داخلش ایجاد شده
    ژاپن انقدر پیشرفته بوده که در جنگ جهانی شرکت داشته

    موافقم ۲۲
    مخالفم ۱
    1. علی

     ۱۴ مرداد ۱۴۰۱
     سوابق: (148 ديدگاه)

     تو رو به خدا آدم را نخندونین!!! مقایسه کره با ژاپن!!! مثل اینکه بلژیک را با آلمان مقایسه کنی!!!!

     موافقم ۷
     مخالفم ۱
  2. محمد

   ۱۴ مرداد ۱۴۰۱
   سوابق: (25 ديدگاه)

   نه بابا ۱۷۰ سال پیش که موتور جت نمیساختن
   میگه این شرکته ۱۷۰ سال پیش تاسیس شده
   کلا اولین موتور جت تو زمان جنگ جهانی دوم بود که میشه ۸۰ سال پیش آلمانیا تو هواپیمای مسراشمیت ۲۶۲ استفاده کردن

   موافقم ۱۲
   مخالفم ۱
 6. پویا

  ۱۳ مرداد ۱۴۰۱
  سوابق: (288 ديدگاه)

  خبرایی هم هست که ژاپن و انگلیس قراره باهم جنگنده نسل شش بسازن

  موافقم ۱۲
  مخالفم ۲
 7. Afg

  ۱۳ مرداد ۱۴۰۱
  سوابق: (249 ديدگاه)

  استفاده امریکا از بمب اتم صرفا برای تسلیم شدن ژاپن نبود چون مذاکره درجریان بود ژاپنیها اصرار داشتن امپاطوری بمونه هرچند غرب مشکلی نداشت اما استالین شدیدا مخالف ماندن امپراطوری درژاپن پس از تسلیمی بود لزا با صدها هزار سرباز حمله به ژاپن را از منطقه منشوری اغاز کرد سرعت پیشروی ارتش شوروی به قدری زیاد بود که امریکا مجبور به استفاده از بمب اتم شد تا ژاپن به دست شوروی نیوفتد درپایان ژاپن با حفظ امپزاطور تسلیم شد و ژاپن تا سالها تحت سلطه امریکا باقی ماند اما مردم ژاپن با اراده قوی بازسازی کشورشون رو اغاز کردن و ایالات متحده جایی برای شکوفایی اراده و ستعداد درخشان مردم ژاپن شد اما ژاپن قبل از جنگ هم چیزی کم ندتشت و صنعت هواپیما سازی و کشتی سازی این کشور در بهترین حالت زمان خود بود این هواپیماهم خیلی خوب ساختا شده

  موافقم ۱۷
  مخالفم ۱۰
  1. Phonix

   ۱۴ مرداد ۱۴۰۱
   سوابق: (219 ديدگاه)

   کاملا اشتباهه
   هردو بمب اتمی به مراکز صنعتی ژاپن برخورد کرد و شرکت های نظامی این کشور بنادر اصلی زو کاملا فلج کرد
   جالبه بدونید دلیل حمله به ناکازاکی وجود مجموعه شرکت های میتسوبیشی بود
   تمام کارخانه هواپیماسازی میتسوبیشی با این حمله نابود شد

   موافقم ۱۸
   مخالفم ۲
 8. حسین

  ۱۳ مرداد ۱۴۰۱
  سوابق: (2342 ديدگاه)

  دوستان معنی مستعمره عوض شده ، اینکه با پول شما تکنولوژی توسعه یابد بنفع کشور دیگری ، اینکه برای ارتباط با کشور ثالث از آمریکا دستور بگیری ، اینکه مردم کشورت مثل ربات کار کنن برای منافع امریکا و در خانه های کوچک زندگی کنن ، این میشه مستعمره!
  ژاپنی که کشور های دیگر رو استعمار میکرد ، وحشی ترین آزمایش ها رو انجام میداد ، شده سگ شکاری آمریکا!
  تحقیر بیشتر از این؟

  موافقم ۱۳
  مخالفم ۵۳
  1. حسن

   ۱۳ مرداد ۱۴۰۱
   سوابق: (504 ديدگاه)

   شما خبرها را از تلویزیون ایران میبینی . ژاپنیها مقید ترین انسانهای کره زمین به فرهنگ ابا و اجدادی خود هستند .هیچگونه تغییر فرهنگی شدید در زندگی ژاپنیها بعد از جنگ جهانی دوم مشاهده نمیشه ..ژاپنیها مردمی کمالگرا متعصب به کار و انجام وظیفه بودند و خودکشی به خاطر کم کاری یکی از رسومات قدیمی ژاپنیها بود . فضای زندگی در ژاپن همین بوده کشوری کوهستانی و ابی دریایی که مناطق سکونتی کمی دارد و جمعیت زیاد موجب انتخاب سکونتگاههای کوچک از گذشته تا حال در ژاپن بوده . مقایسه کن و دلیل انتخاب نوع زنگیشون را درک کن حرفای مفت تلویزیون را هم تکرار نکن اینجا منبر نیست
   …مساحت ایران ۱٬۶۴۸٬۱۹۵ کیلومتر مربع ( یکم ملیون و نیم کیلومتر مربع) با ۸۵ ملیون جمعیت .. مساحت ژاپن ۳۷۷٬۹۷۳ کیلومتر مربع با ۱۳۰ ملیون جمعیت میفهمی چقدر کامنتت بی محتواست.

   موافقم ۴۷
   مخالفم ۶
   1. قاف

    ۱۴ مرداد ۱۴۰۱
    سوابق: (1 ديدگاه)

    زمانی که ارتش کمالگرای ژاپن در شرق آسیا جنایت میکرد و به داعش، فوتبال با سر قربانیان و تجاوز وحشیانه به زنان، درس میداد دوربین اختراع شده بود بفرمایید ببینید
    تو فیلم های خودشون یه رسم تجاوز به زور رو به نمایش گذاشتن
    اونم بفرمایید ببینید

    موافقم ۵
    مخالفم ۱۰
  2. Phonix

   ۱۴ مرداد ۱۴۰۱
   سوابق: (219 ديدگاه)

   ژاپن کشور کوچیکی هست و به طور سنتی مثل پدرانشون خونه های کوچیک داشتن
   مگر اینکه پادشاه یا خاکم فئودال میبودن
   ضمنا ژاپن خیلی تکنولوژی ها داره که صادر نمیکنه مثل تکنولوژی موتور های زیر دریایی هاش

   موافقم ۱۴
   مخالفم ۴
 9. مهدی

  ۱۴ مرداد ۱۴۰۱
  سوابق: (1184 ديدگاه)

  با کمال احترام به کامنت چارتا بچه از پشت گوشی واقعیت عوض نمیشه. ژاپن و نصف کشورهای دنیا عملا مستعمره آمریکا هستن. اینکه ژاپن شد غول تکنولوژی و اقتصاد بدون شک به اراده آمریکا بود و هست و در آخر این واحد پولی آمریکا هست که رد و بدل میشه. این یعنی آمریکا تا هر زمان که بخواد پول بدون پشتوانه چاپ کنه برای مصارف خودش اما تمام دنیا باید جور تورم حاصل از اون رو بکشن نه آمریکا. برده داری و استعمار مدرن اینجوریه عزیز دل قرار نیست با شلاق بالا سرت باشن. شما ابداع می‌کنی شما کار می‌کنی اونا بهره برداری میکنن و اهداف خودشون رو پیش میبرند این وسط هم حق نداری از مسیر مشخص شده خارج بشی. چندتا کشور به عنوان ویترین خوشکل شدن که شما تو رویای اون زندگی رو سپری کنی قافل از اینکه هشتاد درصد دنیا زیر خط فقر ترسیم شده خودشون هستن. شما تو رسانه‌ها ویترین ها رو میبینی اما واقعیت دنیا چیز دیگست

  موافقم ۱۸
  مخالفم ۵۳
  1. ارسلان

   ۱۴ مرداد ۱۴۰۱
   سوابق: (254 ديدگاه)

   منم ضمن خوندن نظرات همه ی دوستان با شما هم نظر هستم شنیزو آبه هم چون به قوله آمریکایی ها این اواخر یاقی شده بود و دَم از استقلال نظامی ژاپن میزد (ژاپن بدون اجازه ی امریکا حق تولید فشنگ هم نداره) برای همین زدن کشتن ش
   برای اثبات استعمار دلایل فراوانند ولی ساده ترین و عیان ترین بازتابش مستعمره بودن اینه که شما اراده ی سیاسی برای تحقق منافع ملی خودتون نداشته باشی و اراده ی سیاسی شما ذیل منافع ملی امریکا تعریف بشه !! یعنی چی ؟
   فرضا وقتی شما داری از تجارت با یه کشوری خوب نون میخوری بعد امریکا بگه نباید دیگه با اون کشور تجارت کنی بعد شما هم علیرغم میل باطنی که تمایل داری به تجارتت ادامه بدی بگی چَشم !!
   توی جنگ اوکراین هم به هند فشار اوردن گفتن بیا تو هم تحریم کن روسیه رو هند در جواب گفت ((جنگ اوکراین جنگ کشور من نیست و من باید به فکر کشور خودم باشم)) نه اینکه به اسمه تحریم یه کشور دیگه فرصت های توسعه ی خودشو بسوزونه یا به عبارتی خودشو تحریم کنه

   موافقم ۱۷
   مخالفم ۲۵
   1. Phonix

    ۱۴ مرداد ۱۴۰۱
    سوابق: (219 ديدگاه)

    در پایان هم باید بگم ژاپن کاملا ارتش مستقلی داره
    و تا این لحظه به صورت کاملا یک نفره و صدرصد ادوات نظامی مورد نیازش از کشتی تا موشک تا هواپیما تا سامانه پدافندی رو در بالا ترین سطح کیفیت تولید میکنه
    همه میدونیم شرکت میتسوبیشی چه کارس
    اما از اون طرف تویوتا زیر دریایی های بسیار پیشرفته‌ای می‌سازه که بهترین زیر دریایی های غیر اتمی دنیان و از اون طرف شرکت توشیبا که سامانه پدافندی می‌سازد
    ولی از اون طرف هم اکه لازم داشته باشن بهترین اداوات رو هم میخرن
    شما هم از آمریکا زیادی هیولا ساختید

    موافقم ۲۵
    مخالفم ۱۱
    1. ارسلان

     ۱۴ مرداد ۱۴۰۱
     سوابق: (254 ديدگاه)

     فونیکس جان
     ببین من نگفتم حق ساختن نداره گفتم بدون اجازه امریکا حق ساختن فشنگ هم نداره یعنی باید اول اجازه شو بگیره بعد بسازه هر چیزی هم اجازه نداره بسازه مثله موشکهای بالستیک برد بلند
     در مورد ارتش ژاپن باید بگم که قانون اساسی ژاپن در سال ۱۹۴۷ نوشته و با فشار نظامیان آمریکایی‌ها به این کشور تحمیل شده طبق این قانون، ژاپن اجازه داشتن «ارتش» به معنی مصطلح آن را ندارد و در مقابل می تواند نیروهای محدود نظامی موسوم به «نیروهای دفاع از خود» داشته باشد.

     موافقم ۶
     مخالفم ۳
  2. ارسلان

   ۱۴ مرداد ۱۴۰۱
   سوابق: (254 ديدگاه)

   یه طرز فکره اشتباهی که توی ذهن اکثر ایرانیا کردن اینه که هر کی قلاده ی غرب رو انداخت گردنش تبدیل به یک ژاپن میشه و فقر و همه ی مشکلات اجتماعی به یک باره رفع میشه در صورتی این یه توهم هست
   برای مثال : شما یه نگاه به یونان بکن که توی تیم امریکاس پس چرا یونان ژاپن نشد چرا عراق که بعد از سقوط صدام رفت توی تیم امریکا ژاپن نشد چرا لیبی بعد از سقوط قذافی ژاپن نشد چرا بعضی از کشورهای امریکای جنوبی ای که توی تیم امریکا هستن ژاپن نشدن ؟ چرا اوکراین و لتونی استونی و مراکش ژاپن نشدن ؟؟

   واقعیت اینه که ژاپن وقتی که مستقل هم بود و قبل از اینکه قرارداد تسلیم بی قید و شرطش رو با امریکا امضا کنه هم یه کشور صنعتی بود آلمان قبل از سقوط نازی ها به جرات میگم مرکز صنعت دنیا و تولید دانش در دنیا بود که وقتی جنگ شدن اکثر دانشمندان ش از جمله آلبرت انشتین به امریکا مهاجرت کردن بخاطر اینکه اون زمان آلمان قطب اصلی صنعت و علم بود وقتی میخواستن یه زبان بین المللی انتخاب کن زبان آلمانی هم یک مدعی جدی برای انتخاب بود (میتونید سرچ کنید) که با به وجود اومدن جنگ کنار رفت و زبان پیروزمندان جنگ انتخاب شد

   در کل بخاطر داشته باشید تا شما چه بی امریکا چه با امریکا استعداد و ظرفیت های پیشرفته شدن رو نداشته باشی نمیتونی انتظار داشته باشی که وقتی قلاده ی امریکا رو انداختی گردنت تبدیل به یه کشور علمی صنعتی بشی مثال هم از بسیاری از کشورها در این رابطه اوردم

   چیزی که ژاپن رو ژاپن کرد دارا بودن استعداد و ظرفیتهای صنعتی از همون ابتدا + فرهنگ کار زیاد یا کاروشی بود (اضافه کاری های زیاد بدون حقوق) که تونستن ضربه های ناشی از جنگ رو به سرعت ترمیم کنن
   ارزشی تولید شده مجانی از این اضافه کاری ها به جیب دولت میرفت و دولت هم اونو در زیرساخت های صنعتی سرمایه گذاری میکرد که منجر میشد به تاسیس شرکتهایی مثله سونی /پاناسونیک/ هیتاچی/ و ….
   یکی دیگه از مولفه هایی که توی پیشرفت ژاپن نقش داشت متعهد بودن به کیفیت کالایی که تولید میکنن و تنفر از کلاه برداری !!
   ایرانی هایی که بعد از جنگ ایران و عراق هم رفتن ژاپن بدون ویزا کار کنن یه عده ای شون اینقد کلاه برداری کردن که کل ایرانیا رو دیپورت کردن بجز اونهایی که تونستن ویزای اقامت دریافت کنن و سابقه شون پاک بود

   موافقم ۲۰
   مخالفم ۲۳
   1. Phonix

    ۱۴ مرداد ۱۴۰۱
    سوابق: (219 ديدگاه)

    همین که انقدر با کل نگری میکنید وحاضر نیستید دقیق صحبت کنید
    و گفتید ژاپن بدون اجازه امریکا پیچ‌ هم نمیتونه بسازه یعنی اشتباه گفتید
    ضمن اینکه شنیزو ابه اصلا چند سال پیش از نخست وزیری بعد از بلند ترین دوره نخست وزیری تاریخ ژاپن استعفا داد و وقتی ترور شده اصلا کاره ای نبود
    ضمن اینکه همین اقای شینزو ابه سیاست های نظامی ژاپن رو بازنگری کرد و این کشور رو بیشتر نسبت به بعد از جنگ جهانی در موارد نظامی سرتاسر جهان فعال کرد مثل فرستادن کشتی یه تنگه هرمز
    ضمنا اگه اینطور که شما میگید دستور بگیر امریکا بود وقتی ترامپ خواست نیروی متحد دریایی علیه ایران در تنجه هرمز ایجاد کنه چا جواب منفی داد به آمریکا ؟
    اگه اجازش دست امریکا بود به نظرت امریکا اجازه میداد انقدر در صنعت های حساس پیشرفت کنه که برای شرکت های آمریکایی تحدید به حساب بیاد؟
    بسه دیگه از تفکرات دیکته شده

    موافقم ۲۱
    مخالفم ۷
    1. ارسلان

     ۱۴ مرداد ۱۴۰۱
     سوابق: (254 ديدگاه)

     فونیکس
     بیا بگو کجاشو دقیق نگفتم تا برات بگم
     اول اینکه شینزو آبه هم پدرش و هم پدر بزرگش نخست وزیر ژاپن بودن به همین خاطر فرقی نمیکنه در منصب نخست وزیری باشن یا نه و همچنان در سیاست گذاری نفوذ بالایی دارن و همین زنگ خطری برای امریکا بود بخاطر اظهارات اخیر آبه درباره ی استقلال نظامی ژاپن شینزو آبه هم داشت توی خیابون برای نامزد نخست وزیری مورد نظرش تبلیغ میکرد که به دست یه افسر سابق نیروی دریایی دفاع از خود ژاپن ترور شد و همه میدونن نیروهای نظامی دفاع از خود زیره نظره امریکا هستن
     جالبه پدربزرگش هم مثله خودش ترور شد و پدرش شیتاروآبه هم اوایل انقلاب یه سفر به ایران داشت
     قرارداد تحمیلی ژاپن با امریکا بعد از پایان جنگ هیچ اشاره ای به الزام شرکت ژاپن در یک ائتلاف علیه کشور دیگه ای نکرده برای همین ژاپن خیلی راحت قبول نکرد بیاد تنگه ی هرمز
     ژاپنی ها دستور بگیر ذیل قراداد امضا شده با امریکا هستن نه خارج از قراداد تازه همونایی هم که ملزم به انجامش هستن دوست ندارن انجام بدن شما برو یه سرچی بکن بنویس تظاهرات مردم اوکیناوا (محل استقرار نیروهای امریکایی) علیه امریکا تا بدونی مردم بارها از دولت شون خواستن امریکایی ها رو از کشورشون بیرون کنن چون سربازاشون به دخترای ژاپنی تجاوز میکنن و بعدم به قتل میرسوننشون
     ضمنا در رابطه با ترور آبه اینم بگم هر کی از نظره امریکا یاغی بشه کارش تمومه همین رییس جمهور ترکیه وقتی پاترویت رو نخواست و رفت سمت اس۴۰۰ و به تهدید های امریکا هم توجهی نکرد یکم بعدترش یه کودتای غربی علیه ش درست کردن و نظامیای کودتاچی میرن که بکشنش که فرار میکنه میاد ارومیه ایران قایم میشه در نهایت به کمک ایران کودتا رو خنثی میکنه
     خب به نظرت روش آشنا نبود؟؟ کشتن رییس جمهور ترکیه بدست نیروهای نظامی کشورش = کشتن شینزو آبه بدست نیروی نظامی کشورش (افسر نیروی دریایی دفاع از خود)
     خدایی حالا تفکرات من دیکته شده اس یا ماله تو !!!

     موافقم ۷
     مخالفم ۵
   2. Phonix

    ۱۴ مرداد ۱۴۰۱
    سوابق: (219 ديدگاه)

    ضمنا عراق هیچ وقت جز تیم آمریکا نبود
    دوم هم هر کشوری که عضو ناتو هست که قرار نیست ابر قدرت اقتصادی بشه
    همون یونان به اندازه خودش خوبه
    صنایع فعالش کشتی سازی و توریست هست که در هردو خوبه
    اما ژاپن ضمینه های یونان رو نداشت و مجبور یود بخاطر سختی های زندگی در جزیره ای خشن مثل ژاپن پیشرفت کنه
    پس تکنولوژی این کار رو بخاطر نیازش توسعه داد
    مثل ایرانی ها که بخاطر زندگی در اقلیم گرم اب انبار و قنات رو اختراع کردن
    ضمن اینکه انیشتین یهودی بود و قبل از جنگ فرار کرد به آمریکا
    و توسعه بمب اتم در جنگ جهانی دوم مدیون فرمول معروف انیشتین هست
    حداقل سرچ کن برادر

    موافقم ۷
    مخالفم ۸
    1. ارسلان

     ۱۴ مرداد ۱۴۰۱
     سوابق: (254 ديدگاه)

     عراق بعد از فروپاشی رژیم صدام رفت توی تیم امریکا و تحریم هاش برداشته شد و امریکا در عراق سفارت ساخت ضمننا وقتی ترامپ رییس جمهور امریکا شد سفر شهروندان کشورهای مخالف امریکا به امریکا ممنوع شد ولی عراق توی لیست نبود عراق چه خوشت بیاد چه خوشت نیاد توی تیم امریکاس و این واقعیت میدانی هست
     دوم ما چیکار به ناتو داریم مگه زمان پهلوی که ایران توی امریکا بود جزو ناتو بود؟؟؟ ما داریم میگیم توی تیم امریکا یعنی مستعمره و قلاده به گردن امریکاس نه اینکه ملزم بشه به عضویت در ناتو
     توریست و کشتی سازی از قدیم جزو ظرفیت های یونان بوده حتی قبل از اینکه امریکا به وجود بیاد یونان این دوتا رو داشته
     ژاپن هم قبل از مستعمره شدن بدست امریکا یهه کشور صنعتی بود ولی شما داری ربطش میدی به بعد از جنگ من همه ی اینا رو توی ریپلای به کاربر مهدی گفت بودم
     انیشتین یهودی بود ولی آلمانی بود یهودی که ملیت نیست که شما نقض آلمانی بودن انیشتین استناد میکنی به یهودی بودنش در ضمن انیشتین یهودی زاده بود و خودش آتئیست بود و خدا رو قبول نداشت
     حداقل یکم سرچ کن برادر

     موافقم ۷
     مخالفم ۴
    2. phonix

     ۱۶ مرداد ۱۴۰۱
     سوابق: (433 ديدگاه)

     یک منظور از یهودی بودن این است که به دلیل دین یهودیت و خطر های احتمالی از المان به مقصد امریکا فرار کرد
     دوم اینکه در خارج از پایگاه های نظامی امریکا خاک ژاپن به حساب میاد و نیرو های امریکایی شهروند توریست هستند در رابطه با بعضی چیز های نمیشه صحبت کرد اما اونا مدل چیزا تو ژآپن مثل باقی کشور های غربی ازاده بعد هم هیچ قرار دادی وجود نداره که بگه سربازان امریکایی از قانون استثنا هستن پس خبری هم از کشتن نیست یا اگه بوده در زمان ابتدای حضور نیرو های امریکا بوده چون همچین چیزی عملا یعنی نقض حاکمیت دولت ژآپن
     بعد هم پس از قانون اساسی اصلاح شده توسط امریکایی ها قانون اساسی ژآپن چند بار یک بار توسط شخص شینزو ابه اصلاح شده
     نیرو های نظامی ژآپن نیروی دفاع از خود نیستند . این نیرو هها بعد از تغییر قانون اساسی به ارتش تغییر کردن
     ضمنا از اونجایی که ژاپن همسایه امریکا هست در اقیانوس امکان نداره امریکا بهش اجازه ساخت ادوات حساس رو بده ولی میبینید که دارن
     ضمنا اگه اجازش دست امریکا بود باز هم اجازه ساخت موشک ماهواره بر نداشت ولی شرکت میتسوبیشی موشک ماهواره بر میسازه که تکنولوژی ساختنش بسیار شبیه به موشک های برد بلند قاره پیماس
     بعد از اون در ایتالیا و ترکیه هم علیه پایگاه های نظامی امریکا اعتراضات شده و این ربطی به اون خبر قتل و تجاوز نداره
     جایی هم ندیدم همچین خبری کار بشه مگه غرب وحشیه تجاوز کنن و بعد هم بکشن اون در کشوری مثل ژآپن که امار جرم و جنایت بسیار پایینه
     بعد هم لطف کنید لینک خبر رو درباره کمک ایران در خنثی سازی کودتای ترکیه رو برام بفرستید
     لطفا از یک خبر گذاری مناسب باشه
     میتونید هم از یک خبرگزاری خارجی و هم یک خبرگزاری داخلی رو انتخاب کنید

     موافقم ۱
     مخالفم ۲
  3. قاسم

   ۱۴ مرداد ۱۴۰۱
   سوابق: (2 ديدگاه)

   چه تحلیل واقع بینانه و دقیقی. کاملا موافقم. فقط این نکته را میتونم اضافه کنم . وقتی در دام عنکبوتی استعمار فرا نو افتادی ، دیگه چاره‌ای جز تسلیم و رضا نداری . حتی چین که به عنوان یه قدرت رقیب به نظر میرسه در خیلی از موارد مجبور به همراهی با آمریکا هست. چرا ؟ چون باوجود سلطه دلار تضعیف اقتصاد آمریکا باعث فروپاشی اقتصاد خودش هم میشه.

   موافقم ۲
   مخالفم ۱۳
   1. Iman99

    ۱۴ مرداد ۱۴۰۱
    سوابق: (1029 ديدگاه)

    تو زیر دریایی ها که بهترین زیر دریایی های اتمی و غیر اتمی جهان همه یا اروپایی و یا امریکایی هستن و بقیه به گرد پاشون هم نمیرسن مثل زیر دریایی های روسی و زیر دریایی های فرانسوی و زیردریایی های انگلیس و زیر دریایی های آلمانی و زیردریایی های امریکایی که در بالاترین سطح و سطح بالا و بالاترین کیفیت ممکنه هستن تو هه چیز هم بهترین هستن اینها
    قرارداد ۳.۴ میلیارد دلاری اسرائیل با آلمان برای خرید سه زیردریایی نظامی پیشرفته
    ۳۰ دی ۱۴۰۰ — این زیردریایی‌ها که دیزلی-الکتریکی هستند توسط کارخانه تیسن‌کروپ آلمان ساخته می‌شوند و انتظار می‌رود که ظرف ۹ سال آینده تحویل اسرائیل شوند این رژیم هرچیزی رو بهترینش رو انتخاب و خریداری میکنه مثل این زیردریایی آلمانی مه بهترین زیردریایی غیر اتمی هست تو اتمی ها هم همینطور بهترین هستن
    کلا اروپا و امریکا در صنعت های حساس و پیشرفته اونقدر جلو و سطح بالا هستن که این و بقیه به گرد پاشون هم نمیرسن و حتی تهدید هم حساب نمیشن واسشون کلا چون در سطح بسیار بالاتری هستن و اونقدر تکنولوژی های انحصاری و حساس و بسیار پیشرفته دارن و کلا پیشرفته ترین ها و بهترین ها رو دارن و سطح بالا هستن در همه چیز که موارد بی اهمیت اینچنینی قابل مقایسه باهاشون نیست ولی درکل همکاری ها رو هم بهش اهمیت میدن چون در کنار این همکاری ها میشه از بقیه بعنوان وسیله ای برای امور عادی با هزینه مناسب استفاده کرد

    موافقم ۱۲
    مخالفم ۲
 10. محمد

  ۱۴ مرداد ۱۴۰۱
  سوابق: (1 ديدگاه)

  اونی که به ژاپن میگه مستعمره فرقش با ما اینه که برای پیشرفت خودش روابط اقتصادی و تجاری و حتی نظامی با آمریکا بر قرار میکنه و تقریباً هر کشوری دنبال پیشرفته به آمریکایی ها نیاز داشتن هم به بازار مصرفیش هم علم و تکنولوژیش ، امریکا مثل گاو شیرده میمونه که همه میدوشنش ما با شاخ هاش بازی میکنیم طرز فکر جوامع پیشرفته با جوامع عقب افتاده تر فرق داره تو دیدگاه شما جهان سومی ها مستعمره هست اما کشور های جهان اول دیدگاه مردمشون فرق داره

  موافقم ۱۴
  مخالفم ۶
  1. قاسم

   ۱۴ مرداد ۱۴۰۱
   سوابق: (2 ديدگاه)

   کاش این طور بود که شما میگی آقا محمد. این بقیه دنیاست که گاو شیر ده برای آمریکاست. به عنوان نمونه یه تحقیق در مورد صنعت پوشاک توی کشورهای بنگلادش ، وی اتنام و بقیه کشورهای جنوب آسیا بکن .ببین سود اصلی را کی می‌بره . کارگر بد بخت آسیایی برای ماهی ۵۰ دلار جون می‌کنه . اون وقت یه شلوار جین که تولید یک ساعتشه ، این قیمت را داره. دوست خوبم واقعیت اینه که ۹۰ درصد ارزش تولید شده توسط این تولید کننده ها می‌ره تو جیب نایک و آدیداس و … حالا خودت قضاوت کن کی گاو شیر ده کیه.

   موافقم ۴
   مخالفم ۱۲
  2. حسین دهمرد

   ۱۴ مرداد ۱۴۰۱
   سوابق: (2069 ديدگاه)

   محمد با ۱ دیدگاه. بهت بگم اشتباه گرفتی این گاو نره.

   موافقم ۳
   مخالفم ۴
  3. Iman99

   ۱۴ مرداد ۱۴۰۱
   سوابق: (1029 ديدگاه)

   قضاوت اینه که میشناسمت بارها خودت با اسمی دیگه

   موافقم ۸
   مخالفم ۱
 11. شادمهر

  ۱۴ مرداد ۱۴۰۱
  سوابق: (1 ديدگاه)

  اینکه کشور ژاپن بعد از جنگ تونست به یک کشور قدرتمند اقتصادی تبدیل بشه و توان اقتصادیش را تا حدی بالا ببره که امروز یکی از کشورهای پیشرفته جهان و عضو گروه هفت هست و این کشور امروز در بیشتر عرصه های اقتصادی تونسته حتی از آمریکا هم پیشی بگیره و اصلا نیازی به جنگیدن نداره.اخر هر کشوری که جنگ طلب باشه معلومه کشور و ملت اون کشور محکوم به نابودی هستن چرا که جنگ فقط کشتن آدمها نیست نابودی کشور و زیر ساخت های اقتصادی که می‌تونه یک کشور را به عقب برگردونم.

  موافقم ۶
  مخالفم ۳
  1. Iman99

   ۱۴ مرداد ۱۴۰۱
   سوابق: (1029 ديدگاه)

   مهم نیست حساب هرچیزی جدا از همه مثلا اگه یه کشوری بره جنگ کنه اون رو به حساب مردمش نباید بزارن
   تو عرصه اقتصادی هم مهم نیست چون این پیشرفتی که ازش حرف زده میشه ملاک و مقیاس ها و معیار هایی داره در صنعت و علم در برتری و پیشرفته بودن که با اونها سنجیده میشه که از این نظر تو برتری و سطح بالا بودن و پیشرفته تر بودن امریکا و چند کشور پیشرفته اروپایی در بالاترین سطح هستن و سطح بالا و بسیار پیشرفته تر هستن و بهترین هستن و این به گرد پاشون نمیرسه و این کشور آسیایی همینی هم که هست با کمک اونها بوده که همونم به گرد پای خودشون هم نمیرسه مثل همین جنگنده که کلا کپی اف ۱۶ بوده و موتورش هم تحت لایسنس جنرال الکتریک امریکاس

   موافقم ۸
   مخالفم ۳
 12. مهدی

  ۱۴ مرداد ۱۴۰۱
  سوابق: (1184 ديدگاه)

  یه چیزی باب شده به اسم صلح طلب! چیزی به اسم صلح طلب تو دنیا وجود نداره. در واقع باید یه چیزی داشته باشی که جنگ رو برای طرف مقابل پر هزینه کنه در مورد ژاپن هم چیزی که باعث شده بعد جنگ جهانی مورد هجوم و سوک چین واقع نشه سگ نگهبانی به اسم آمریکاست وگرنه علم و تکنولوژی و ثروت که هدف نیست! علم و تکنولوژی و پول ابزاریست برای رسیدن به هدف که تفکر باشه . متاسفانه مردم ما اینقدر گشنه موندن و تو کف ثروت هستن که هدف رو به اشتباه ثروت میبینن

  موافقم ۴
  مخالفم ۲
  1. Iman99

   ۱۵ مرداد ۱۴۰۱
   سوابق: (1029 ديدگاه)

   درسته تقریبا همین الان که اخیرا در خبرها صحبتش شده تنش بین چین و امریکا سر تایوانه که مورد حمایت امریکاس و چین و دولتش هم میتونیم بگیم کثیف تر و بد ترش وجود ندارههمون از بادامای دولت امریکا هم مثل یک مرد که از زنش دفاع میکنه داره از تایوان محافظت میکنه از کره و ژاپن هم همینطور و مثل مرد برای اونهاس چون در برابر همچین جانوری مثل چین باید اینطور رفتار کنه البته مردم و کشور امریکا و جایگاه علمی ا‌ن کشور نباید با دولتش دو چیز حساب میشن چون کشور و مردمش که با اینکه مهاجر زیاد رفته ولی بازم بالای ۹۰ درصد جمعیت امریکا خود اروپایی ها هستن و بهشت علمی و تکنولوژی های پیشرفته هست خدایی که در همه چیز هم بهترین و سطح بالا و برتر هستن و بسیار جلوتر و پیشرفته تر هستن اروپا و امریکا کلا برای همین وقتی ابرقدرت گفته میشه چون فقط سیاست نیست بیشتر علم و تکنولوژیه که باعث قدرت و برتری میشه

   موافقم ۶
   مخالفم ۲
 13. سام

  ۱۴ مرداد ۱۴۰۱
  سوابق: (6 ديدگاه)

  لطفا انقد نگین صنعت ژاپن
  ژاپن سواد داره
  آلمان خلق میکنه دانش داره هفتاد درصد اختراعات جهان مال آلمان هست صنعتش بی نقص هست تو هر چیزی حرف اول میزنه تو جنگ جهانی به چنان پیشرفتی میرسه که همه در مقابل پیشرفت آلمان متحیر شدن

  موافقم ۲
  مخالفم ۲
  1. Iman99

   ۱۵ مرداد ۱۴۰۱
   سوابق: (1029 ديدگاه)

   کاملا درسته
   آلمان با دانشمندانی که داشت همه کار تونست انجام بده با علم و تکنولوژی برتر و فکر برتر که در همه چیز برتر و بهترین و بالاترین و سطح بالا و بسیار پیشرفته و همه چیز هم از خودشونه ماشین رو کی اختراع کرد برقو کی کشف کرد اتم رو کی کشف کرد مغناطیس رو کی کشف کرد گرانش رو کی کشف کرد و… علاوه بر آلمان امریکا هم که گفتیم دلیلش این بوده که همون امریکا هم از دانشمندان آلمانی و اروپایی تشکیل شده بیشترش و به این دلیل اونم مثلش شد درکل برتری و قدرت با علم بدست میاد و همه چیز رو با همین علم میشه تسخیر کرد

   موافقم ۷
   مخالفم ۱
 14. Afg

  ۱۵ مرداد ۱۴۰۱
  سوابق: (249 ديدگاه)

  بعصی از دوستان طوری درمورد مستعمره بودن ژاپن وهدیه دادن این پیشرفت توسط امریکا حرف میزنن که انگار نه اگار در این دنیا زندگی میکنن بعد از جنگ دوم جهانی و در طول ۷۰ سال گذشته کشورهای زیادی سمت امریکا رفتن و به قول بعضی دوستان مستعمره امریکا شدن اما اکثر شون به جایی نرسیدن و عقب موندن نمونش پاکستان است که سالیانه میلیونها دلار کمک امریکارو دریافت میکنه اما چیزی نیست جز یک کشور عقب افتاده امریکا به همپیمانانش کمک میکنه اما فکر و استعداد و خاستن رو نمیتونه به کشور یا ملتی بده چون اینا در درون و فرهنگ مردم اون کشوره و باید خودشون داشته باشن متحدین اونقدر قوی بودن که میتونستن جنگ رو تا سالها ادامه بدن اما عدم هماهنگی باعث شکست شون شد البته خوشحالم که هماهنگ نبودن درغیر این صورت میلیونها انسان دیگه هم جان شونرو از دست میدادن درست زمانیکه المانیها به نزدیکی مسکو رسیدن اگه ژاپن به شوروی حمله میکرد استالین نمیتونست سپاه سوارنطام سیبری رو به جنگ نیروهای المانی بفرسته و شاید نقشه زمین الان اینطوری نبود البته جنایت و نسل کشی از نوعش محکومه چه ژاپن چه امریکا انگلیس بلژیک فرانسه المان و…

  موافقم ۲
  مخالفم ۲
  1. Iman99

   ۱۵ مرداد ۱۴۰۱
   سوابق: (1029 ديدگاه)

   آره همینطوره اصلا گفتن مستعمره درست نیست چون اون یه چیز متفاوته کره و ژاپن مستعمره حساب نمیشن متحد هستن ولی بعضیا چون میبینن امریکا و اروپا ابرقدرتن و هرکاری دلش میخواد میکنن و همه کاری این لفظ رو بکار بردن درصورتی که الان اگه نگاه کنیم به این کشور ها مستعمره بودنی نمیبینیم بلکه متحد بودن رو میبینیم نتنها بلکه امریکا و اروپا حتی کمک های زیادی هم به کره و ژاپن میکنن و امریکا بخصوص تو همه چیزشون کمکشون کرده و یه چیزی برعکس تحریم و یا مستعمره بودن هستن و همه جوره انواع کمک های علمی و تکنولوژیکی و سیاسی و … بهشون میشه مثلا کره شمالی رو اگه نکاه کنیم که قبلا با کره جنوبی یکی بودن یعنی کره شمالی و جنوبی قبلا همه چیزشون یکی بوده و یک کشور حساب میشدن ولی از یه زمانی به بعد بعد از تنش ها جنگ و… کره به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم شد کره شمالی تحریم شد و ارتباط و کمکهاش قطع شد و خودش بود و خودش و نتیجش این شد که الان داریم میبینیم هیچی نداره ولی از اون طرف کره جنوبی متحد شد با امریکا و همپیمانانش و همه جوره مورد انواع کمک های علمی و مهندسی و تکنولوژیکی و … قرار گرفت که الان میبینیم چه وضع مناسبی داره
   حالا این مورد برای کشور هایی که جنگ هایی رو پشت سر گذاشتن پیشرفت و ساخت و ساز مهم میشه برای همین کره و ژاپن تا تونستن از امریکا و اروپا کمک گرفتن و مورد حمایت قرار گرفتن و هرچیزی رو که از اونها ببینی که دارن و ساختن انواع محصولاتشون مثل محصولات الکترونبکی خودرو و … همه رو ریشه یابی کنی میبینی از امریکا یا اروپا بوده اصل اون برای همین میگن ارتباط با جهان مهمه چون لازمه پیشرفته برای خودمون هم همینطور و باید ارتباط داشت درسته اونها هم که با غرب و اروپا و امریکا ارتباط دارن به گرد پای خود اروپا و امریکا نمیرسن ولی در قاره خودشون و قاره آسیا گلیمشون رو از آب بیرون کشیدن و همین مناسبه تا همیمجاش در کل خواسته خود ملت ها هم مهمه و همون اتحاد که هر زمانی که ملتی که این را بخواد میتونه نتیجه بگیره

   موافقم ۶
   مخالفم ۱
 15. Mustang shelby gt 350

  ۱۶ مرداد ۱۴۰۱
  سوابق: (83 ديدگاه)

  من نمیدونم چرا تا این سایت در مورد جت میزاره همه بحث سیاسی میکنن، آقا شما تو فکر به قول خودتون مستعمره بودن آلمان و ژاپن نباشید، تو فکر این کشور ویران خودمون باشیم!

  موافقم ۲
  مخالفم ۱
  1. Mr Naftalin az roghan abad

   ۱۷ مرداد ۱۴۰۱
   سوابق: (25 ديدگاه)

   والا یکی باید اینارو بهشون بگه. ما یک لول از افغانستان بالاتریم دیگه نمیتونیم همه رو درست کنیم بزار ادامه بدن راحت باش!

   موافقم ۲
   مخالفم ۰
   1. Iman99

    ۱۷ مرداد ۱۴۰۱
    سوابق: (1029 ديدگاه)

    آره واقعا نمیفهمن هرچی بهشون بگی

    موافقم ۵
    مخالفم ۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا