صنایع هوایی

نگاهی به میگ 21، قدیمی‌ترین جنگنده‌ای که همچنان فعال است

میگ ۲۱ در سال ۱۹۵۹ وارد خدمت شد و با وجود گذشت ۶۵ سال، هنوز بیش از ۱,۱۰۰ فروند از این جنگنده و مشتقات آن در کشورهای مختلف حال خدمت هستند.

میگ ۲۱ قدیمی‌ترین جت جنگنده‌ای است که در حال حاضر فعال است. این هواپیما در سال ۱۹۵۵ پروازهای آزمایشی خود را آغاز کرد و در سال ۱۹۵۹ وارد خدمت در نیروی هوایی اتحاد جماهیر شوروی شد. نیروی هوایی چند کشور دیگر مثل هند، ویتنام شمالی، مصر، عرق و سوریه نیز از این جنگنده استفاده کردند. هرچند هواپیماهای نظامی قدیمی‌تری از میگ ۲۱ مثل بوئینگ B-52 (سال ۱۹۵۵) و آنتونوف An-2 (سال ۱۹۴۹) همچنان فعال هستند اما این‌ها هواپیماهای جنگنده نیستند که برای نبردهای هوایی نزدیک یا پروازهای مافوق صوت استفاده شوند؛ بنابراین، بیایید تاریخچهٔ میگ ۲۱ به‌عنوان قدیمی‌ترین جنگندهٔ در حال خدمت را مرور کنیم.

ورود به خدمت در سال ۱۹۵۹

میگ ۲۱ یک ارتقاء نسلی از خانوادهٔ جت‌های جنگندهٔ شوروی است که با میگ ۱۵ افسانه‌ای، یکی از بهترین جنگنده‌های تاریخ، آغاز شد. میگ ۲۱ همچنین دومین جنگندهٔ مافوق صوتی بود که شوروی پس از میگ ۱۹ به‌طور گسترده از آن استفاده کرد. این هواپیما از طرح‌های قبلی میگ که از بال‌های سوئیپت استفاده می‌کردند فاصله گرفت و سراغ بال دلتا با تثبیت‌کنندهٔ افقی در عقب رفت که قدرت مانور بالا و عملکرد مافوق صوتی عالی به هواپیما می‌بخشید. این طرح بال همچنین پرواز با سرعت پایین را خصوصاً هنگام نشست‌وبرخاست برای خلبان آسان‌تر می‌کرد. شوروی میگ ۲۱ را با یک توپ داخلی ۲۳ میلی‌متری و چندین موشک هوا به هوای هدایت‌شونده مسلح کرده بود. هرچند این هواپیما به‌عنوان جنگنده یا ره‌گیر طراحی شده است اما می‌تواند یک بمب ۵۰۰ کیلوگرمی را هم حمل کند.

انواع و رقبا

میگ ۲۱ هرچند اولین بار در اواخر دههٔ ۵۰ وارد خدمت شد اما در طول عمر خود چندین بار مورد به‌روزرسانی قرار گرفته است. نسل اول این جنگنده فاقد رادار بود و از اسلحهٔ سبک و دو موشک استفاده می‌کرد اما نسل دوم با تجهیز به رادار داخلی و یک تفنگ دولول ۲۳ میلی‌متری، به یک ره‌گیر برای همهٔ شرایط آب و هوایی تبدیل شد. در نسل سوم، دو موشک اضافه شد و تعداد کل موشک‌ها را به چهارتا رساند که همگی زیر بال‌ها نصب شده بودند. در چهارمین ارتقاء میگ ۲۱ نیز بدنه و موتورهای هواپیما به‌طور کامل اصلاح شد و عملکرد رزمی بهتری در ارتفاعات کم پیدا کرد. علاوه بر این، چین اقدام به تولید تحت لیسانس میگ ۲۱ با نام چنگدو J-7 (برای استفادهٔ داخلی) و F-7 (نسخهٔ صادراتی) کرد درحالی‌که هند هم توانست مجوز تولید این جنگنده را دریافت کند.

اپراتورهای فعلی و گذشته

به گزارش فلایت گلوبال، هنوز ۳۳۲ فروند میگ ۲۱ در سراسر جهان فعال هستند که توسط ۱۵ کشور مختلف مورداستفاده قرار می‌گیرند. بزرگ‌ترین اپراتور این هواپیمای سالخورده، نیروی هوایی هند با ۱۲۸ فروند معادل ۲۸ درصد از کل نمونه‌های فعال در جهان است. سوریه با ۵۱ فروند، کره شمالی با ۲۶ فروند، آنگولا با ۲۳ فروند، یمن با ۱۹ فروند و رومانی با ۱۶ فروند هم دیگر کشورهایی هستند که از میگ ۲۱ استفاده می‌کنند. علاوه بر این، چین همچنان از چنگدو J-7 استفاده می‌کند درحالی‌که ۱۱ کشور دیگر نیز نسخهٔ صادراتی F-7 و نسخه‌های آموزشی FT-7 را در اختیار دارند. این یعنی ۶۵ سال پس از اولین پرواز میگ ۲۱، هنوز بیش از ۱,۱۰۰ فروند از این جنگنده و مشتقات آن در حال خدمت هستند.

نبردهای مهم

ویتنام شمالی در دوران جنگ ویتنام از میگ ۲۱ برای نبرد با جنگنده‌های آمریکایی مثل F-105 و F-4 فانتوم استفاده می‌کرد. پس از شروع جنگ هند و پاکستان در سال ۱۹۶۵ نیز هند از این هواپیما علیه نیروهای پاکستانی در عملیات‌های مختلف استفاده کرد. در جنگ شش‌روزهٔ ۱۹۶۷، جنگ اعراب و اسرائیل ۱۹۷۳ و جنگ لبنان ۱۹۸۲ تعداد زیادی میگ ۲۱ مورداستفاده قرار گرفتند. در این جنگ‌ها اما هواپیماهای زیادی نابود شد و در طول سه دهه بیش از ۱۰۰ فروند میگ ۲۱ منهدم شد. عراق نیز در طول جنگ هشت‌ساله علیه کشورمان از این جنگنده استفاده کرد. میگ ۲۱ با وجود سن بالا، در دههٔ ۲۰۱۰ هنوز عملیات انجام می‌داد و در جنگ داخلی سوری در سال ۲۰۱۲ و جنگ داخلی ۲۰۱۴ لیبی شرکت داشت.

آیندهٔ میگ ۲۱

هرچند میگ ۲۱ هنوز در چندین کشور در حال خدمت است اما عمر مفید آن به پایان رسیده است. گذشته از ساختار قدیمی، پیشرفت در تکنولوژی‌های ردیابی راداری، اویونیک، موشک و پدافند هوایی بدین معنا است که این هواپیما باید به‌زودی با جنگنده‌های جدیدتر جایگزین شود. هند به‌عنوان بزرگ‌ترین اپراتور کنونی میگ ۲۱ در حال بازنشست کردن ناوگان میگ ۲۱ خود و جایگزینی آن با جنگندهٔ HAL تجاس است. همچنین ازآنجایی‌که هند در حال کاهش ناوگان میگ ۲۱ و به‌تبع آن سرویس‌های تعمیر و نگهداری آن است، سایر اپراتورها اگر نتوانند تأمین‌کنندگانی برای قطعات پیدا کنند ممکن است به‌زودی برای حفظ میگ‌های ۲۱ خود در آسمان با مشکل مواجه شوند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۶۹ رای

امیر دهقان

نویسنده و مترجم پدال، عاشق ماشین، عشقی که حد و حصر نداره

مطالب مشابه

‫۳۲ دیدگاه‌ها

 1. s

  ۲۱ فروردین ۱۴۰۳
  سوابق: (131 ديدگاه)

  روسیه دیگه اون شکوه دوران شوروی رو نداره
  مخصوصا دهه ۶۰ و ۷۰
  البته همین بهتره نداره ایشالله بدترم بشه

  موافقم 13
  مخالفم 9
  1. NAVID۰۰۹۸

   ۲۱ فروردین ۱۴۰۳
   سوابق: (10336 ديدگاه)

   روسیه یه روباهِ مَکاره!
   هر زمانی خواستی روسیه را بشناسی ، تاریخ را بخوان!
   روسیه همیشه آرزوی فتح جنگجویان بزرگ بوده و تنها آرزو هم باقی مانده!
   همه‌ چیزه روسیه عجیبِ و عجیب باقی خواهد ماند!

   موافقم 9
   مخالفم 11
   1. amir

    ۲۱ فروردین ۱۴۰۳
    سوابق: (2512 ديدگاه)

    استاد ولی ببخشینا لقب روسیه و شوروی خرس نبود؟

    موافقم 13
    مخالفم 6
    1. دانیال_Surrey،England

     ۲۱ فروردین ۱۴۰۳
     سوابق: (2803 ديدگاه)

     حاضرم شرط ببندم یک خط از تاریخ روسیه که بماند،از ایرانم نمیدونه.
     الکی تز تاریخ دان و ….تو کامنتاش برمیداره.

     موافقم 11
     مخالفم 6
    2. سیامک

     ۲۱ فروردین ۱۴۰۳
     سوابق: (1 ديدگاه)

     خرس قطبی

     موافقم 7
     مخالفم 2
    3. رضا صداقت

     ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳
     سوابق: (1 ديدگاه)

     دوست عزیز اسم روسیه هرس نیست بلکه سنبل کشور روسیه هرس قطبیه،مثلا سنبل کشور آمریکا عقاب فالکون یا همون عقاب سر سفیده،یا سنبل چین خرس پاندا و استرالیا کانگرو و ایران یوز پلنگ ایرانی هست ،ضمنا منظور دوستمون از روباه مکار ربطی به لقب و نام شخص و یا کشور ندارن بلکه منظور مکار بودن و حیله گر بودنه

     موافقم 4
     مخالفم 0
  2. Holly

   ۲۱ فروردین ۱۴۰۳
   سوابق: (1 ديدگاه)

   روسیه ضعیف بشه هیچ اتفاق خوبی برای ما نمیفته
   چون میریم سمت چین
   چین هم ضعیف بشو نیست
   اگرم بشه باز ما بدبخت تر میشیم
   چون میریم سمت کره شمالی و کوبا و اینا
   اونام ضعیف بشن باز اتفاق خوبی نمیفته
   چون تا اون موقع خودمون به مقامی رسیدیم که یه « ساز مخالف » به حساب بیایم و چارتا کشور بدبخت و داغون اضافی هم پیدا میشن و میان خرج و مخارجشون رو گردن ما میندازن !

   موافقم 14
   مخالفم 12
  3. John Marston

   ۲۱ فروردین ۱۴۰۳
   سوابق: (78 ديدگاه)

   حالا اون موقعی که داشت هم دنیا رو تا مرز جنگ هسته ای پیش برد تو بحران موشکی کوبا
   کلا تو تاریخ این سرزمین خواستگاه چیزهای عجیب و وحشتناکی بوده که هم برای ایران قدیم هم برای آلمان نازی و هم برای کل دنیا تو جنگ سرد خطرناک بوده

   موافقم 10
   مخالفم 4
 2. مازيار

  ۲۱ فروردین ۱۴۰۳
  سوابق: (819 ديدگاه)

  تو جنگ شش روزه (که در واقع جنگ ١٢ ساعته بود و پنج و نیم روز بعدش صرف مذاکرات برای آتش بس شد) نقش میگ ها صرفا منفجر شدن روی زمین بود!

  موافقم 14
  مخالفم 6
  1. amir

   ۲۱ فروردین ۱۴۰۳
   سوابق: (2512 ديدگاه)

   نکته ای که وجود داشت استفاده از مهمات ضد باند بود که حفله های عمیقی رو دز باند ها ایجاد میزکردن که از آماده سازی مجدد زودهنگام باند ها جلوگیری میکرد ژو یبا اجرای یه عملیات غافلگیرانه جنگنده های اعراب رو از روی زمین محو کردن

   موافقم 5
   مخالفم 3
   1. محمدهادی

    ۲۵ فروردین ۱۴۰۳
    سوابق: (2184 ديدگاه)

    حریف اسراییلیا تو منطقه فقط ایرانیا و رفقاشن
    بقیه اعرابو توی بحث رزم بریز دور
    عربستان و امارات باشی بهت اف ۱۵ ایگل با سیستم شناسایی و کشف ماهواره یی هم بدن باز توی شکست و فتح یمن میمونی…

    موافقم 6
    مخالفم 1
 3. Terminator

  ۲۱ فروردین ۱۴۰۳
  سوابق: (1 ديدگاه)

  الان دوباره کاربرانی که تمام اطلاعات جنگی شون در کالاف دیوتی و استراتژی جنگشون در جنگ های صلیبی خلاصه میشه ، میان از اصول جنگ های چریکی و نامنظم برای بقیه میگن … :)

  موافقم 12
  مخالفم 3
  1. amir

   ۲۱ فروردین ۱۴۰۳
   سوابق: (2512 ديدگاه)

   داداش ولی این مهمات ضد باند که گفتم واقعا استفاده اگر شک داری برو تاریخو بخون
   آره تو کالاف و بتلفیلد هممون یه ارتشو حریفیم با چیت

   موافقم 8
   مخالفم 2
 4. مجتبی .

  ۲۱ فروردین ۱۴۰۳
  سوابق: (1186 ديدگاه)

  ازاون سلاحهایی هست که خیلی ازجوونا وامکانات کشورمون رونابود کرده البته به واسطه دوتا…

  موافقم 10
  مخالفم 2
 5. ارسلان

  ۲۱ فروردین ۱۴۰۳
  سوابق: (468 ديدگاه)

  جالبه بدونید JF-17 پاکستان همون میگ 21 هست که موتور و بخش الکترونیکش به نسل 4 بروز شده ولی بدنه ش دقیقا همون شکل میگ 21 باقی مونده فقط ورودی هوای موتور تغییر کرده بخاطر تغییر موتور قبلی با یک موتور RD-93 که یه نسخه از RD-33 معروف هست

  موافقم 8
  مخالفم 4
  1. ارسلان

   ۲۱ فروردین ۱۴۰۳
   سوابق: (468 ديدگاه)

   در جنگ 22 روزه سال ۱۹۶۵ هند و پاکستان / هند تونست با میگ 21 برتری هوایی بر علیه پاکستان بدست بیاره و بدون تلفات جنگنده های قدیمی اف-6 و اف 104 پاکستان رو سرنگون کنه پاکستان که تحت تاثیر عملکرد میگ 21 قرار گرفته بود از امریکا میخواد که یه جنگنده براساس میگ 21 براش بسازه که پروژه ی Saber II استارت میخوره که با خروج شوروی از افغانستان امریکا به پاکستان میگه خبری از جنگنده نیست و من علاقه ندارم چیزی بهت بدم در نتیجه پاکستان رو میزنه به چین و نتیجه ش میشه JF-17 براساس J-7 که همون میگ 21 چینی هست

   موافقم 10
   مخالفم 4
   1. محمدهادی

    ۲۵ فروردین ۱۴۰۳
    سوابق: (2184 ديدگاه)

    توی خود جنگ ویتنام هم کارنامه قابل قبولی رو از خودش علیه اف ۸۶ های غربی و تاحدی مقابل فانتوم ها و A4 ها نشون داد
    این جنگنده مال ۶۵ سال پیشه
    ملومه که تو جنگ اعراب امریکا و اسراییل علیه ش برتری پیدا کنن

    موافقم 3
    مخالفم 0
  2. amir

   ۲۱ فروردین ۱۴۰۳
   سوابق: (2512 ديدگاه)

   تازه پاکستان دلش میخواد هرجور شده یه پیروزی هوایی براش دست و پا کنه حتی شده به دروغ

   موافقم 7
   مخالفم 2
  3. شهروند ایرانی

   ۲۲ فروردین ۱۴۰۳
   سوابق: (802 ديدگاه)

   داداش خواهشا جوک تعریف نکن اون هواپیما چینی ها براشون طراحی کردن هیچ شباهتی به میگ ۲۱ نداره

   موافقم 2
   مخالفم 2
 6. جرمی کلارکسون

  ۲۱ فروردین ۱۴۰۳
  سوابق: (467 ديدگاه)

  ارزان و ساده یک دردسر بزرگ برای ناتو

  موافقم 5
  مخالفم 9
 7. Genius

  ۲۱ فروردین ۱۴۰۳
  سوابق: (1253 ديدگاه)

  بچه های دلاور و نترس نهاجای قهرمان جنازه اف۴ و اف۵ رو هم رو شونه اف۷ چینی نمیذازن و از بس مدیریت حرارت موتور این پرنده میلنگه و تلفات داده لقب آبگرمکن رو براش گذاشتن. جالبه نهاجا حتی سوخو۲۲ های پایگاه هفتم شکاری شیراز خودش هم داد به ۳تاپا چون بالکل جنگنده های شرقی در برابر نمونه های غربی حرفی برای گفتن ندارند

  موافقم 9
  مخالفم 6
  1. حسین

   ۲۲ فروردین ۱۴۰۳
   سوابق: (2843 ديدگاه)

   عزیز کی بود که میگ ۲۹ و سوخو ۲۴ خرید؟
   کی بود که نذاشت سپاه جنگنده جدید بخره؟
   لابد مهلقا خانم!!

   موافقم 2
   مخالفم 3
   1. Genius

    ۲۲ فروردین ۱۴۰۳
    سوابق: (1253 ديدگاه)

    هر کشوری یه نیروی هوایی داره و ایران هم ایضا.معنی نداره تو یه کشور چند ارگان ادعای حراست از مرزها رو داشته باشن اصلا نه عقلانی است نه انسانی.نهاجا تنها نیروی هوایی رسمی ایرانه و باید همه خریدهای صنعت هوایی برای اون انجام بشه دقیقا مثل Usaf که حتی پرتاب راکت های ناسا هم با هماهنگی اون انجام میشه اما از سر اجبار بسمت میگ و سوخو متمایل شد چون گزینه دومی نیست وگرنه اف۱۵ استرایک ایگل رو بذاری کنار میگ ۲۹ تفاوتها به چشم عیان میشه

    موافقم 6
    مخالفم 0
 8. ت

  ۲۲ فروردین ۱۴۰۳
  سوابق: (4 ديدگاه)

  برنده جنگ ان کشوری است یک تنه در مقابل غربیها ایستاده همین کشور قادر خواهد بود تسلیحاتی را تولید کند که به فکر غربیها خطور نخواهد کرد 20 سال پیش با تولید اولین نسلهای موشکها وپهباد های پیشرفته در ایران غربی ها ایران را مسخره میکردند و مدعی بودند اینها جعلی و کپی برداری ازفیلم های تسلیحات خارجی میباشد پس چطور الان از قدرت دفاعی ایران عاجز شده اند ومثل پیر زنهای غور غورو میگویند ایران حق ندارد این سلاحهای مخوف را به دشمنان غربی ارسال نمایند خوب ایران هم دسترسی به تکنیک ساخت جنگده های نسل 6 در برنام خود دارد وتلاش میکند و تا زمان ساخت انبوه جنگدهای نسل 6 نقاط ضعف خود را طوری پوشش میدهد طوریکه آمریکا واسرائیل میخ کوب شده اند.اگر غربگدایان داخلی از تحمیل شعار غربیها مثل (زن زلگی آزاری) پرهیز میکردند مطمعآ تا کنون جنگده نسل 6 ساخته شده بود .امید دشمنان ایران با تحمیل تحریمها و ایجاد گرانی توسط یک عده دلال صفت و روی گردانی ملت از نظام و تحمیل شعارهای جوان پسندانه میباشد تا ایران قادر به تحقیقات نظامی نباشد. ولی با نوید به ملت و امت جوانان نخبه در درجات داشمندان اول در سطح دنیا در حال ساخت قطعات وتست وبرسی عملکرد آن میباشند با چندین آزمون ورفع خطا. بلخره جنگدهای نسل 6 ایرانی ساخته خواهد شد. اگر 5 سال دیگر تحمل کنید وتحت شعار زدگی غربیها نباشید شاهد تحول عظیمی در صنایع تسلیحاتی خواهیم بود.

  موافقم 2
  مخالفم 17
  1. Genius

   ۲۲ فروردین ۱۴۰۳
   سوابق: (1253 ديدگاه)

   والا صنایع تسلیحاتیتون هم داره رو زلف و کاکل نرم افزارهای cad/cam و cae غربی به همراه نت برداری از هندبوکها و گایدلاینهای غربی میچرخه!شماهایی که حتی تو عمرتون یه انتگرال سه گانه هم حل نکردید درکی از صنعت و ریشه های علوم فنی که همش در غرب مستقره ندارید خیال میکنید با قصیده سرایی میتونید روند انقلاب صنعتی بشر رو مورد تفسیر به رای قرار بدید؟؟!اون محصولی که ما با تقلید از غرب میسازیم بدیلش در ده پله بالاتر دست اونهاست چون اونها مبدع علم نوین هستند و بقیه مقلد

   موافقم 14
   مخالفم 1
   1. حسین دهمرد

    ۲۲ فروردین ۱۴۰۳
    سوابق: (2438 ديدگاه)

    البته استفاده از نرم افزار و سخت افزار دیگران اشکالی نداره. همین کلمه ی الگوریتم که به کار میبری حاصل تلاشهای خوارزمیه. اگر غربی ها هم مثه شماها فکر میکردن نباید از ابداعات یک دانشمند ایرانی استفاده میکردن. ولی اونها عقلشون رو به کار میبرن و درگیر تعصبات نمیشن. امثال شما به هیوندای هم ایراد میگیرید که طراحانش آلمانی هستن. و تا قبل از اومدن آلمانی ها کره ماشین درست و درمون نداشته. درصورتی که همه ی دنیا دارن از تمام ظرفیتها استفاده میکنن.
    استفاده از تیر و کمان و اسب مغول ها اشکالی نداره به شرطی تو ازش استفاده کنی نه اون از تو. ( امیدوارم منظورم رو فهمیده باشی.)

    موافقم 3
    مخالفم 4
  2. محسن مصطفی نژاد

   ۲۲ فروردین ۱۴۰۳
   سوابق: (2 ديدگاه)

   از همونی که زدی میخوام

   موافقم 4
   مخالفم 2
  3. منصور

   ۲۲ فروردین ۱۴۰۳
   سوابق: (49 ديدگاه)

   شوروی سال 1957 اولین ماهواره جهان رو تو مدار قرار داد و تنها ظرف چهار سال اولین فضانورد رو فرستاد فضا اون هم با فن آوری هفتاد سال پیش ،بعد شما با تکنولوژی قرن 21 ، بیست سال وقت و انرژی و سرمایه یک ملت رو خرج کردید تا دقت و برد موشک های اسکاد ساخت شوروی رو افزایش بدید؟ به قول هادی عامل: خسته نباشی دلاور خدا قوت پهلوان

   موافقم 8
   مخالفم 0
 9. محسن

  ۲۲ فروردین ۱۴۰۳
  سوابق: (21 ديدگاه)

  فارغ التحصیل شریف هستم، لطفا کتاب ریاضی یک (ترم اول) دکتر شهشهانی رو مطالعه بفرمائید که جهت اطلاع جلسه ۴ام یا ۵ام انتگرال n گانه در فضای n گانه رو یاد گرفتیم(انتگرال ۳ گانه هیچ چیز خاصی نیست که فرمودید)
  خلاصه و کوتاه میخوام خدمتتون عرض کنم، در جهان امروز نرم افزار های cad و … که بماند، نرم افزار های پیشرفته تحلیل سیالات و دینامیک و … استفاده کلی و جامع دارن و همه ی آحاد استفاده میکنن، کاربرد این نرم افزارها مثل جدول ضرب هست، یعنی اگه ما خودمون جدول ضرب رو نساختیم نباید ازش استفاده کنیم؟
  مورد آخر اینکه اگر مهندس باشید! قطعا میدانید که فاصله ی طراحی تا ساخت بسیار است، طرح هست، به قول شما هندبوک هم هست(که در مسائل اصلی و مهم نیست) ولی ساخت اون وسیله چالش هست! از مواد اولیه گرفته تا دستگاه ساخت! مثلا چرخ دنده گیربکس ماشین رو می دونیم چه طراحی داره ولی توی ساخت باید کربنایز بشه به صورتی که هرچی به مرکز چرخدنده نزدیک میشیم غلظت کربن کم بشه، حالا شما همه چیز رو میدونید، طرح روهم دارید، بفرمائید همین کار ساده چطور و با چه وسیله ای باید انجام بشه؟ (کربنایز غلظت متغییر) صنعت خیلی پیچیده هست

  موافقم 6
  مخالفم 3
  1. منصور

   ۲۲ فروردین ۱۴۰۳
   سوابق: (49 ديدگاه)

   فکر می کنم منظور Genius از انتگرال ۳ گانه اشاره به لبه های دانش و تکنولوژی نیست بلکه میخاد یاد آوری کنه که بدون رسیدن به دانش دیگران، ادعای ساختن تسلیحاتی همتراز تسلیحات آنان حرف مفت است(“حتی تو عمرتون یه انتگرال سه گانه هم حل نکردید” یعنی الفبای صنایع پیشرفته را هم بلد نیستید، بعد نا موفق بودن در ساخت جنگنده نسل 6 رو ناشی از طرح *** می دانید)

   موافقم 4
   مخالفم 1
 10. مهدی صاحبی

  ۲۲ فروردین ۱۴۰۳
  سوابق: (10 ديدگاه)

  فقط و فقط F14 آمریکا قدرت دردست آمریکاست الباقی کشورها پشم

  موافقم 2
  مخالفم 3
 11. رهگذر

  ۲۵ فروردین ۱۴۰۳
  سوابق: (43 ديدگاه)

  چرا هنوز از هواپیماهای دهه های گذشته استفاده میشه ؟ فقط به دلیل هزینه های طراحی جنگنده جدید ؟
  تقریبا نود درصد جنگنده ها رو که ادم میبینه سال ساخت مربوط به چند دهه قبل بوده و از چند دهه قبل هم دیگه تولید نمیشن

  موافقم 2
  مخالفم 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا