جنرال موتورز

سریع‌ترین خودروهای عضلانی کلاسیک جنرال موتورز، از GTO تا کامارو

جنرال موتورز در دههٔ ۶۰ و ۷۰ از طریق برندهای مختلف خود ماسل کارهای زیادی تولید کرد که در اینجا با سریع‌ترین آن‌ها آشنا می‌شویم.

وقتی حرف از ماسل کارهای دههٔ ۶۰ و ۷۰ می‌شود، بلافاصله نام‌های دوج، پلیموث و فورد در ذهن نقش می‌بندد اما شاید کسی به یاد جنرال موتورز نیفتد زیرا این شرکت بزرگی با چندین برند بود و استراتژی ساخت خودروهای عضلانی خود را روی برندهای شورلت، پونتیاک، بیوک و الدزمبیل تقسیم کرده بود. علاوه بر این، یکی از بزرگ‌ترین دلایلی که باعث شد برندهای جنرال موتورز در دوران ماسل کارها به‌اندازهٔ رقبا شهرت پیدا نکنند، قانون مضحک این شرکت بود که اجازهٔ استفاده از پیشرانه‌های بزرگ‌تر از ۶.۶ لیتری را فقط به خودروهای فول سایز می‌داد. البته کوروت از این قاعده مستثنی بود اما ماسل کار به‌حساب نمی‌آمد.

به همین دلیل، درحالی‌که چارجرها، باراکوداها و مک‌وان‌ها پیست‌های درگ را به آتش می‌کشیدند، کاماروها و شول‌ها به‌طور غم‌انگیزی ضعیف بودند. این در حالی بود که خود جنرال موتورز در سال ۱۹۶۴ با پونتیاک GTO بخش ماسل کارها را پایه‌گذاری کرد. خوشبختانه جنرال موتورز سرانجام در سال ۱۹۷۰ این قانون احمقانه را کنار گذاشت و همهٔ این برندهای شرکت با ساخت دیوانه‌وارترین و قوی‌ترین ماسل کارهای تاریخ از آن بهره بردند. ازاین‌رو، قصد داریم در ادامه با سریع‌ترین ماسل کارهای کلاسیک جنرال موتورز آشنا شویم.

شورلت نوا SS مدل ۱۹۶۹

پیشرانه ۶.۵ لیتری V8
قدرت ۳۷۵ اسب بخار
گشتاور ۵۶۰ نیوتن متر
شتاب ۵.۵ ثانیه
۴۰۰ متر ۱۴.۰ ثانیه
حداکثر سرعت ۲۰۴ کیلومتر

شورلت نوا در سال ۱۹۶۲ با نام Chevy II به‌عنوان محصول پایهٔ شورلت متولد شد و فاقد تمام امکانات بود. این خودرو در نسخه‌های سدان، استیشن و کوپه ارائه می‌شد و خودروی مقرون‌به‌صرفهٔ بسیار محبوبی برای خانواده‌ها بود. در سال ۱۹۶۸، نسل دوم معرفی شد و نام شوی II به نوا تغییر پیدا کرد. نوا هنوز هم یک خودروی خانوادگی ارزان‌قیمت بود اما شورلت در این نسل نسخهٔ SS را ارائه کرد که به یکی از کوچک‌ترین و سریع‌ترین ماسل کارهای دیترویت تبدیل شد. برای نوا SS در سال ۱۹۶۹ پیشرانهٔ بلوک بزرگ ۶.۵ لیتری قابل انتخاب بود.

پونتیاک گرند پری SJ455 مدل ۱۹۷۰

پیشرانه ۷.۵ لیتری V8
قدرت ۳۷۰ اسب بخار
گشتاور ۶۸۰ نیوتن متر
شتاب ۶.۳ ثانیه
۴۰۰ متر ۱۴.۵ ثانیه
حداکثر سرعت ۲۰۶ کیلومتر

پونتیاک در سال ۱۹۶۲، گرند پری را به‌عنوان خودرویی کاملاً جدید که چیزی بین یک کوپهٔ لوکس و یک خودروی اسپرت بود معرفی کرد. این خودرویی زیبا و قدرتمند بود و تا پایان دههٔ ۶۰ گران‌ترین کوپهٔ پونتیاک محسوب می‌شد. نسل دوم گرند پری که در سال ۱۹۶۹ معرفی شد، از فول سایز به میان سایز تبدیل شد و امکان سفارش موتور عظیم ۷.۵ لیتری برای آن وجود داشت. حالا گرند پری ناگهان از یک کوپهٔ لوکس به یک ماسل کار واقعی تبدیل شد. نسل دوم گرند پری برای رقابت با دوج چارجر در نظر گرفته شده بود که البته علیرغم قدرت بیشتر شبیه آرزو به نظر می‌رسید.

شورلت شول SS 454 مدل ۱۹۷۰

پیشرانه ۷.۴ لیتری V8
قدرت ۴۵۰ اسب بخار
گشتاور ۶۸۰ نیوتن متر
شتاب ۴.۹ ثانیه
۴۰۰ متر ۱۳.۴ ثانیه
حداکثر سرعت ۲۰۹ کیلومتر

تعداد کمی از ماسل کارهای کلاسیک به‌اندازهٔ شورلت شول SS 454 مدل ۱۹۷۰ قابل‌احترام و ترسناک هستند. مثل شوی II، شول هم در اوایل دههٔ ۶۰ معرفی شد و در نسخه‌های کوپه، سدان و استیشن ارائه می‌شد. حتی وانت ال کامینو هم از سال ۱۹۶۴ بخشی از خانوادهٔ شول شد. زمانی که در سال ۱۹۷۰ محدودیت احمقانهٔ جنرال موتورز برداشته شد، شول SS از نیروگاه هیولایی ۷.۴ لیتری بهره‌مند شد. جنرال موتورز که زمانی با سیاست‌های خود ماسل کارهایش را محدود می‌کرد، حالا به شگفت‌انگیز بودن شول SS 454 اذعان کرد و گفت هیچ ماسل کاری بالاتر از آن نیست.

پونتیاک GTO جاج رم ایر IV مدل ۱۹۶۹

پیشرانه ۶.۶ لیتری V8
قدرت ۳۷۰ اسب بخار
گشتاور ۶۰۰ نیوتن متر
شتاب ۵.۱ ثانیه
۴۰۰ متر ۱۴.۷ ثانیه
حداکثر سرعت ۲۰۹ کیلومتر

در سال ۱۹۶۹ تمام خودروهای جنرال موتورز هنوز تحت قانون محدودیت موتور بزرگ‌تر از ۶.۶ لیتری در مدل‌های میان سایز بودند اما پونتیاک GTO جاج تحت تأثیر یکی دیگر از سیاست‌های این شرکت قرار گرفت. GTO جاج مدل ۱۹۶۹ به پیشرانهٔ ۶.۶ لیتری رم ایر IV مجهز شده بود که به گفتهٔ جنرال موتورز، ۳۷۰ اسب بخار قدرت و ۶۰۰ نیوتن متر داشت اما خروجی واقعی بیش از این‌ها بود. در آن زمان، طبق سیاست جنرال موتورز، هیچ خودرویی نباید از کوروت قوی‌تر می‌بود و به همین دلیل، قدرت بسیاری مدل‌ها کمتر از واقعیت اعلام می‌شد. GTO جاج که برای رقابت با پلیموث رود رانر عرضه شد، با سیستم جریان هوای رم ایر، منیفولدهای هوای آلومینیومی و سیستم اگزوز جریان بالا، تحت محدودیت ۶.۶ لیتری تمام قدرتی که می‌توانست را بیرون کشید.

الدزمبیل ۴۴۲ W30 مدل ۱۹۷۰

پیشرانه ۷.۵ لیتری V8
قدرت ۳۷۰ اسب بخار
گشتاور ۶۸۰ نیوتن متر
شتاب ۵.۹ ثانیه
۴۰۰ متر ۱۳.۷ ثانیه
حداکثر سرعت ۲۱۷ کیلومتر

۴۴۲ درواقع یک پکیج پرفورمنس سفارشی برای الدزمبیل کاتلاس بود که قصد رقابت با پونتیاک GTO را داشت. این پکیج در سال ۱۹۶۸ به مدلی مستقل تبدیل شد و نسخهٔ پرفورمنس بالاتر Hurst/Olds هم برای آن ارائه شد. سپس در سال ۱۹۷۰، الدزمبیل برای ۴۴۲ پکیج پرفورمنس W30 و پیشرانهٔ ۷.۵ لیتری را ارائه کرد و خودرویی متولد شد که بسیار سریع‌تر از Hurst/Olds و مدل‌های قبلی ۴۴۲ بود. Hurst/Olds مدل ۱۹۶۸ می‌توانست ۴۰۰ متر را در ۱۳.۹ ثانیه طی کند درحالی‌که W30 مدل ۱۹۷۰ این کار را در ۱۳.۷ ثانیه انجام می‌داد و به همین دلیل، موتورترند به ۴۴۲ W30 لقب ماشین مسابقات درگ داد.

شورلت کامارو Z28 مدل ۱۹۷۰

پیشرانه ۵.۷ لیتری V8
قدرت ۳۶۰ اسب بخار
گشتاور ۵۰۰ نیوتن متر
شتاب ۵.۸ ثانیه
۴۰۰ متر ۱۴.۲ ثانیه
حداکثر سرعت ۲۱۷ کیلومتر

نسل دوم شورلت کامارو در فوریهٔ ۱۹۷۰ معرفی شد و Z28 را می‌توان جذاب‌ترین نسخهٔ آن دانست. این مدل از همان پیشرانه‌های LT-1 کوروت استفاده می‌کرد که هرچند فقط ۵.۷ لیتر حجم داشت اما سریع‌تر از بسیاری از دیگر خودروهای عضلانی جنرال موتورز با یک لیتر حجم موتور بیشتر بود. کارانددرایور Z28 مدل ۱۹۷۰ را خودرویی توصیف کرد که می‌تواند فراری را به چالش بکشد.

بیوک گرن اسپرت ۴۵۵ مدل ۱۹۷۰

پیشرانه ۷.۵ لیتری V8
قدرت ۳۶۰ اسب بخار
گشتاور ۶۹۰ نیوتن متر
شتاب ۵.۱ ثانیه
۴۰۰ متر ۱۳.۴ ثانیه
حداکثر سرعت ۲۱۷ کیلومتر

هرچند بیوک برندی نیست که به ساخت خودروهای پرفورمنس بالا شهرت داشته باشد اما تعدادی از سریع‌ترین ماسل کارهای تاریخ مثل GSX را ساخته است. این شرکت در دههٔ ۶۰ هم در تلاش برای رقابت با پونتیاک GTO جاج و الدزمبیل ۴۴۲، پکیج گرن اسپرت را برای اسکای‌لارک ارائه کرد. گرن اسپرت ۴۴۵ مدل ۱۹۷۰ یک خودروی درگ کارخانه‌ای با ۴۰۰ متر زیر ۱۳.۵ ثانیه بود. این هم یکی دیگر از ماسل کارهای جنرال موتورز بود که قدرت آن بسیار کمتر از واقعیت اعلام شد زیرا در آزمایشات داینو قدرت ۴۷۰ اسب بخاری را نشان داد.

شورلت کامارو SS 396 مدل ۱۹۶۷

پیشرانه ۶.۵ لیتری V8
قدرت ۳۷۵ اسب بخار
گشتاور ۵۶۰ نیوتن متر
شتاب ۵.۴ ثانیه
۴۰۰ متر ۱۴.۵ ثانیه
حداکثر سرعت ۲۲۵ کیلومتر

یکی دیگر از قربانیان سیاستی که اجازه نمی‌داد هیچ خودرویی قوی‌تر از کوروت باشد، کامارو SS مدل ۱۹۶۷ بود. این خودرو از پیشرانهٔ ۶.۵ لیتری استفاده می‌کرد که در کوروت ۴۲۵ اسب بخار قدرت داشت اما قدرت همان موتور در کامارو ۳۷۵ اسب بخار اعلام شده بود. بااین‌حال، ازآنجایی‌که حداکثر سرعت کوروت ۲۳۰ کیلومتر بر ساعت و کامارو ۲۲۵ کیلومتر بر ساعت بود، نشان می‌داد که قدرت موتور در هردو مدل یکسان است. البته هدف کامارو پشت سر گذاشتن کوروت نبود بلکه شرمنده کردن فورد موستانگ بود که به‌خوبی در پیست و جاده انجام می‌داد.

پونتیاک فایربرد ترنس ام سوپر دیوتی مدل ۱۹۷۳

پیشرانه ۷.۵ لیتری V8
قدرت ۳۱۰ اسب بخار
گشتاور ۵۳۵ نیوتن متر
شتاب ۵.۶ ثانیه
۴۰۰ متر ۱۳.۵ ثانیه
حداکثر سرعت ۲۵۰ کیلومتر

در سال ۱۹۷۳، دوران خودروهای عضلانی به پایان رسیده بود و این خودروها یا بسیار ضعیف شدند یا با خط تولید خداحافظی کردند. بااین‌حال، پونتیاک در همان سال یکی از سریع‌ترین فایربردهای تاریخ را ساخت. ترنس ام ۴۵۵ سوپر دیوتی خودرویی بود که پونتیاک باید از سال ۱۹۶۷ تولید می‌کرد اما اجازه نداشت. درحالی‌که دیگر ماسل کارهای آن دوره باید قوانین آلایندگی و مصرف سوخت را رعایت می‌کردند، موتور عظیم ۷.۵ لیتری فایربرد به‌نوعی از معافیت قانونی بهره‌مند شده بود. البته از نسخهٔ سوپر دیوتی فقط ۴,۵۵۰ دستگاه ساخته شد.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۷۷ رای
منبع
TopSpeed

امیر دهقان

نویسنده و مترجم پدال، عاشق ماشین، عشقی که حد و حصر نداره

مطالب مشابه

‫۵۲ دیدگاه‌ها

 1. علی جردن

  ۱۴ آبان ۱۴۰۲
  سوابق: (906 ديدگاه)

  ۱۹۷۰ یعنی ۵۰ سال پیش اگه توی کشور جهان اولی بودی می تونستی شتاب صفر تا صد ۵ ثانیه ایی رو تجربه کنی واسه ما هنوز اون مرحله قفله

  موافقم 112
  مخالفم 3
  1. A.H MOTORS

   ۱۴ آبان ۱۴۰۲
   سوابق: (493 ديدگاه)

   ببخشید ss مخفف چیه؟

   موافقم 19
   مخالفم 1
   1. هی روزگار

    ۱۴ آبان ۱۴۰۲
    سوابق: (91 ديدگاه)

    Super sport

    موافقم 53
    مخالفم 0
   2. آرمین

    ۱۵ آبان ۱۴۰۲
    سوابق: (6 ديدگاه)

    مخفف سلام سلام😂😞

    موافقم 8
    مخالفم 2
  2. R R

   ۱۴ آبان ۱۴۰۲
   سوابق: (161 ديدگاه)

   قفل نیست، عرضه میخواد

   موافقم 32
   مخالفم 1
   1. علی جردن

    ۱۴ آبان ۱۴۰۲
    سوابق: (906 ديدگاه)

    داداش ۵۰ سال پیش توی ۹۰ درصد ایران آب لوله کشی و گاز و برق نداشت بخاری نفتی روشن می کردن انتظار داشتی زور بزنیم شتاب ۵ ثانیه ایی بسازن برامون

    موافقم 47
    مخالفم 10
    1. فرید

     ۱۷ آبان ۱۴۰۲
     سوابق: (1 ديدگاه)

     آقای جردن‌
     نمیدونم این آمار و ارقام را از کجا استخراج کردی شما ؟!
     ۵۰ سال پیش میشه سال۵۲که تمام شهرهای ایران طبق طرح تفصیلی انشعاب آب و برق داشتند اونهم‌ تقریبا با بهائی آنقدر ناچیز که نزدیک به مجانی بود .
     احتمالا شما جوانتر از اون هستی که شخصا دیده باشی اما قبض برق خانه ما که آپارتمان هم نبود و تا صبح چراغهای حیاط روشن بود و توی اتاق خودم هم چون طبقه بالا زیر پشت بام و سرد بود بخاری برقی داشتم و تازه باوجود اینکه سال ۵۶گرون شده بود و بنظر ملت نباید اینقدر میشد۲۲تومان یا۲۲۰ریال میومد.البته گاز شهری هنوز به مرحله بهره برداری نرسیده بود و داشتن لوله های اصلی را جاگذاری میکردند اما کپسولهای ۱۱کیلوئی به ۹۰ریال توسط شرکتهای سوپرگاز و پرسی گاز و ایران گاز درب منازل تحویل میشد .

     موافقم 5
     مخالفم 4
  3. ❤BMW❤

   ۱۴ آبان ۱۴۰۲
   سوابق: (1244 ديدگاه)

   نمیخوام خیلی بحث سیاسی کنم ، چون اینجا سایت خودروئه ولی ،
   مشکل شما اینه که فقط یه مقوله رو میبینی ، فقط ماشین ،
   بعد یه جوری میگی انگار رایگان بهشون ماشین میدادن نه عزیز من ، من فقط یه چیز میگم و بحث رو تموم میکنم ،
   هیچ میدونستی ، یه خونه ۱۵ متری تو پاریس ۷ تا ۸ میلیارد تومن قیمت داره ؟

   موافقم 9
   مخالفم 70
   1. مازیار

    ۱۴ آبان ۱۴۰۲
    سوابق: (819 ديدگاه)

    ۷ تا ۸ میلیارد تومن رو تبدیل به فرانک فرانسه کن بعدش مقایسه کن ببین برای یه فرانسوی چند سال طول میکشه؟
    و ۷ تا ۸ میلیارد تومن برای یه ایرانی چند قرن؟

    نمیخوام خیلی بحث سیاسی کنم چون مشکل اصلی موندن توی واضحاته

    موافقم 69
    مخالفم 1
    1. amir

     ۱۴ آبان ۱۴۰۲
     سوابق: (2051 ديدگاه)

     فقط خطاب به شما کارشناس برتر خاور میانه فرانسه مثل سایر کشور های عضو اتحادیه اروپادر معاملات اصلی خودش از یورو استفاده میکنه اون فرانکی که شما میگی ماله مستعمرات فرانسه در اقیانوسیه هستش الان میگن ویکی پدیا منبع دادی دیگه منبع دم دست تر در اسرع وقت نتونستم جور کنم

     موافقم 5
     مخالفم 27
    2. مازیار

     ۱۴ آبان ۱۴۰۲
     سوابق: (819 ديدگاه)

     آقای امیر
     اشتباه من در واحد پول چه ارتباطی با اصل حرفم داره؟
     مگه اینکه یکی بخواد با این بهونه خودش رو سبک کرده باشه
     سبک باشی همیشه

     موافقم 20
     مخالفم 2
   2. amir

    ۱۴ آبان ۱۴۰۲
    سوابق: (2051 ديدگاه)

    داداش اون ارزش پوله ماعه حاجی

    موافقم 13
    مخالفم 1
   3. amir

    ۱۴ آبان ۱۴۰۲
    سوابق: (2051 ديدگاه)

    عزیزم
    اولا داری قیمتو به پول بی ارزش ما میگی با اجازه آقا سعید اگه نمیگن خود تحقیری کردیم
    اونا در طی یک ما تا ده برابر ما که ارزش دلار درامد دارن خرج هاشون طوریه که از پس اندازشون کمتر کم میکنه با وجوده اینکه مالیات بالایی میپردازن تازه کلی از خودرو و خونه ها مشوق مالیاتی دارن و یا اقساط معقولانه ای برایشون عرضه میشه ضمنا به سبب در جریان بودن تولید و درامد ناخالص ملی کشور ثروتمنده و قدرت خرید مردم بالاتره ( همه جا بالا پایین دارن میدونم میخواید بگیر نصف ملت اروپا نمیدونم فیات و رنو و پژو سوار میشن) در نتیجه مقایسه دو کشور نابرابر در یک فیلد اشتباه هستش

    موافقم 15
    مخالفم 0
   4. ارشک

    ۱۷ آبان ۱۴۰۲
    سوابق: (1 ديدگاه)

    مشکل شما هم اینه که میخوای زیر مقاله مربوط به خودرو بحث به چالش کشیدن اقتصاد غرب راه اندازی. خیلی طبیعیه که اینجا مقوله ماشین دیده بشه نه مشکلات معیشتی و مقایسه توان خرید در کشورهای مختلف . ضمن اینکه اگه‌ به نسبت کیفیت به قیمتها و تسهیلاتی که برای خرید به مردم داده میشه دقت کنی در واقع رایگان بهشون ماشین داده میشه.

    موافقم 0
    مخالفم 0
  4. محمد

   ۱۶ آبان ۱۴۰۲
   سوابق: (11 ديدگاه)

   البته اگر منظورتون از لحاظ تولید و همگامی با صنعت خودروئی دنیاست ، بله و هنوز راه دوری داریم‌ اما بجهت برخورداری و مالکیت دست آوردهای روز دنیا بمحض ارائه در بازارهای آمریکا نمایندگی جنرال موتورز (شرکت اتفاق) پشت ویترین نمایشگاه اش آماده فروش به ایرانیان بود .
   سال ۵۲ یک کاماروی z28 آبی و یک ترنس ام قرمز کنار هم پشت شیشه زیر نور پروژکتورهای نمایشگاه واقع در پیچ شمیران دلبری میکردند

   موافقم 0
   مخالفم 0
  5. محمد

   ۲۰ آبان ۱۴۰۲
   سوابق: (10 ديدگاه)

   نمی خواد بگی جهان اول که ، تو همین ایران خودمون میشد

   موافقم 0
   مخالفم 0
 2. TRD

  ۱۴ آبان ۱۴۰۲
  سوابق: (1 ديدگاه)

  حداقل نیم قرن از عمر این هیولاها میگذره و هنوزم اعداد شتاب و صفر تا صدشون واقعا عالیه .
  یاد صحبت یکی از دوستانم افتادم که آمریکا رو کشور عشاق میدونست . سیاست مدارا ، مهندساش ، بازیگراش ، مدیرانش ، دانشمندان و اساتیدش و ازون طرف گنگسترا و خلافکارا ، مجرم هاش و باندهای خلافکاراش ، همگی جزو بهترینای کار خودشون هستن . چون همگی عاشق کار خودشونن .

  موافقم 53
  مخالفم 1
  1. blackwing

   ۱۴ آبان ۱۴۰۲
   سوابق: (799 ديدگاه)

   چون آزادی مطلق دارن

   موافقم 12
   مخالفم 2
  2. amir

   ۱۴ آبان ۱۴۰۲
   سوابق: (2051 ديدگاه)

   چیزی که باعث این امر شده رقابت و عدم انحصار و عدم خود غول پنداری و اعتماد به نفس کاذب و عدم فساد هستش اونا بر عکس کشور های جهان سوم به شدت در تلاش برای پیشرفت هستن

   موافقم 18
   مخالفم 0
 3. فقط انگلستان

  ۱۴ آبان ۱۴۰۲
  سوابق: (1031 ديدگاه)

  فکر کنم این الدزمبیل۴۴۲ همون خودرویی هست که تو بازی درایور۲ پلی استیشن۱ بود توی ورزشگاه بود رنگ زرد و اسپورتش.

  موافقم 17
  مخالفم 0
 4. کاربر۳

  ۱۴ آبان ۱۴۰۲
  سوابق: (107 ديدگاه)

  اینجا هم به ماشینایی مثل elx میگن سلطان 😂🤦‍♂️
  خدایا ۲۰۲۳ هم گذشت…‌

  موافقم 60
  مخالفم 2
  1. OM.01

   ۱۴ آبان ۱۴۰۲
   سوابق: (356 ديدگاه)

   (اینجا هم به ماشینایی مثل elx میگن سلطان 😂🤦‍♂️خدایا ۲۰۲۳ هم گذشت…‌)

   بخش 1= یادش بخیر سال 2020 تازه اومده بود من ذوق شوق نمایشگاه ژنو داشتم اما ماه بعدش فوریه 2020 همون اسفند ماه کرونا جهانی شد و آش با جای خیلی چیزها جمع شد. نمایشگاه خودرو ژنو هم کنسل شد

   حال 3 سال و 8 ماه از ماجرای شروع کرونا گذشت و 4ماه دیگه میشه 4سال!! 2023 تموم شد هیچی، بلکه 2030 هم میاد میره و عمر ما میگذره… اما آیا ما تونستیم لذت ببریم از زندگی کردن و عشق بورزیم… !؟

   بخش دوم= در دنیا آدم های زیادی وجود داره و هرکسی سلیقه ای داره. ما باید به همه احترام بگذاریم. در هر حال چه خوب چه بد بسیاری از جوون ها تو ایران عشق پارس 405 و 206 دارن
   اصلی ترین دلیلش هم اینکه “” خودروی دیگه ای تجربه نکردن”” اگه همون افراد یه بار سوار ژاپنی دهه 90 و آلمانی دهه 70 و 80 و یا آمریکایی های تو ایران بشن صد سال به این آشغالا لقب نمیدن. حالا ماشین های مدرن بماند. تازه اینم بگم همون افراد وقتی پشت ماشین چینی های خیلی ساده چندین سال پیش X22 یا جک J5 میشن سگ این چینی می ارزه به ماشین ایرانیه!😅

   و در آخر هرکسی دنیایی داره و دنیاش محدودیت داره…مثلا یکی ته دنیاش پارس 206 هست و خب نباید توقع خاصی داشت. عجیب نیست اگه بگه RC توربو پورشه رو میزنم و بهتر از اونه. نباید خیلی جدی گرفت

   اما خب یکی دیگه مثل من هم دنیاش شده restomod و hot rod و street rod و pro touring و… و دانشی و به تنهایی اطلاعاتی که فقط درباره موتور flat head V8 Ford داره برابری میکنه با کل دانش سلطان سوارای کشور درباره ماشیناشون😃😃
   (البته حیف فقط اطلاعات بروشوری و راه های تقویت فقط حفظی هست و عملیش رو نمیشه انجام داد اینجا)

   موافقم 22
   مخالفم 2
 5. arash

  ۱۴ آبان ۱۴۰۲
  سوابق: (41 ديدگاه)

  با سلام آمریکا بسیار بسیار کشور عجیبی هست در 1941 ژاپن بخاطر تحریم های آمریکا تصمیم گرفت که یک سیلی با حمله به پرهاربر به آمریکاییها بزند تا آنها تحریمها را لغو و دیگه جرات تحریم اقتصادی ژاپن را نداشته باشند ضمنا در اواخر دهه 1950 یکی از مدیران هوندا جهت بهره برداری از بازار آمریکا به این کشور سفر کرد و در انتها گزارش جالبی منتشر کرد که ای کاش من 20 سال زودتر به آمریکا سفر کرده بودم چون وقتی شرایط بزرگی عظمت ثروت و فردگرایی و … آمریکاییها را دیدم که در نقطه مقابل ژاپن است متوجه شدم که در نبرد بین آمریکا و ژاپن حتی یک دهم درصد هم احتمال پیروزی ژاپن وجود ندارد و جنگ با آمریکا صد در صد نتیجه اش شکست است و ما برای فتح بازارهای آمریکا باید محصولاتی در تشابه با نیازهای آمریکاییها تولید کنیم و گرنه اینجا هم می بازیم.

  موافقم 25
  مخالفم 6
  1. datsun

   ۱۴ آبان ۱۴۰۲
   سوابق: (3423 ديدگاه)

   از بمب اتم استفاده نمیکرد بازنده بود یا حداقل انقدر ادامه پیدا میکرد که یکیش بی خیال میشد مثل جنگ ویتنام حمله به پرل هاربر کاملا گویایی اینه ژاپن برترهای داشتاون موقع مخصوصا تو دریا ،ضمنا آمریکای ها قرار بود به شوروی هم حمله اتمی انجام بدنه که شوروی فورا یک بمب اتم بسیار قوی آزمایش کرد که برگاهشون ریخت و کلا بی خیال شوروی شدن گزینه بعدی آمریکای ها چین بود که دلیل انصرافشون رو نمیدونم، همین الان هم آمریکا جای کم بیاره شک نکن از سلاح های کشتار جمعی استفاده میکنه

   موافقم 19
   مخالفم 16
   1. datsun

    ۱۴ آبان ۱۴۰۲
    سوابق: (3423 ديدگاه)

    ضمنا ناکازاکی خیلی عشقی مورد حمله اتمی قرار گرفت قرار بود اون بمب روی شهر کوکورا انداخته بشه که صنایع مهم اونجا بوده ولی وقتی اونجا میرن با پدافند و هواگردهای ژاپنی رو به رو میشن که عملیات انجام نمیشه قرار بود بمب داخل اقیانوس انداخته بشه یا به پایگاه برگرده و خلبان بمب افکن به خواسته خودش اون روی ناکازاکی میندازه فکروشو کنید به عشق خودش انداخته وتا سالها بعدش هم به کار خودش افتخار میکرد یه همچین موجودات بی رحمین

    موافقم 19
    مخالفم 12
    1. محمدرضا اشتری - دبیر سایت پدال

     ۱۴ آبان ۱۴۰۲
     سوابق: (2125 ديدگاه)

     عشقی خیر، از قبل برنامه‌ریزی داشتند که اگر هدف اول (Kokura) میسر نشد، بمب اتم روی ناگازاکی انداخته بشه
     در متن زیر Bockscar اسم هواپیمای حامل بمب اتم در اون عملیات هست

     Poor bombing visibility and an increasingly critical fuel shortage eventually forced Bockscar to divert from Kokura and attack the secondary target, Nagasaki.

     موافقم 25
     مخالفم 0
    2. amir

     ۱۴ آبان ۱۴۰۲
     سوابق: (2051 ديدگاه)

     خیر داتسون جان همونطوری هم که اقای اشتری فرمودن به دلیل دید بد آب و هوایی و خرابی یکی از موتور های بمبر تصمیم به تغییر هدف گرفته شد
     جالبه بدونی که قبل از بمباران آمریکایی ها پوستر هایی رو پخش کردن از طریق هواپیما در ژاپن که حمله قریب الوقوع به یکی از ۱۲ شهر مهم ژاپن رو خبر میداد و برای اثر بخشی بیشتر بمب اتمی و عدم کاهش تلفات عمدا اسم شهر هدف اورده نشد ضمنا از شهر ها رو میدونستید ( یادم نمیاد دقیق کدوم اینطوری میگم سوتی ندم یه وقت) وقتی خلبان میخواسته بمب رو بندازه حس انسان دوستیش!!!! ( خیلی طنز بوده این یه قسمتش) گل میکنه و بمب رو طوری میندازه که تپه قدرت بمب رو پوشش میده و کمی کمتر بوده تلفات ولی در کل استفاده از بمب اتمی بسیار ظالمانه و کلا اتم ( چرنوبیل فوکوشیما ناکازاکی و هیروشیما ) بسیار خطرناک در صورت رخداد حادثه هستن به طوری که در طی حادثه چرنوبیل ۵۰۰هزار نفر به طور کل به صورت مستقیم و غیر مستقیم جان خود را از دست دادن( جالبه بدونید که دلیل اصلی این حادثه تا جایی که یادم بیاد و سوتی ندم) اجرای آزمایش غیر استاندارد ۱۰ ساعت قبل از حادثه بوده که راکتور با گاز زنون مسموم میشه و بعدش سر میله های خنک کننده راکتور از جنس گرافیت بود که نقش مخربی داشته ( جالب اینکه این سر میله های گرافیتی به عنوان اسرار مخفی کا گ ب حفظ شده بودن و محرمانه بودن تا چنین گندی به وجود میاد و بعد از فروپاشی شوروی گندش در میاد)

     موافقم 10
     مخالفم 0
    3. amir

     ۱۴ آبان ۱۴۰۲
     سوابق: (2051 ديدگاه)

     به عشق خودش ننداخته
     از اون بمب فقط دوتا ساخته شده بود تا اون زمان سلاح بسیار استراتژیکی بوده دوست عزیز به طوری که وقتی کارشناس های ژاپنی به هیروهیتو میگن این بمب خیلی خفنه آمریکا نهایت یکی دیگه داشته باشه میگه عیبی نداره اون یکی هم میخوریم( ببینید ژاپنی های گذشته چقدر متعصب بودن که هاراگیری رو به اسارت و شکست ترجیح میدادن و قدرت بمب اتم اونجا مشخص میشه که امروزه ژاپنی ها پایین ترین نرخ میهن دوستی و داوطلبانه جنگیدن رو دارن ) میدونی چقدر هزینه شده بوده؟ مینداخته تو دریا ؟ به عشق خودش انداخته ؟ میدونستن اگه بمب اتم نزنن تسخیر ژاپن چندین سال و با چندین ملیون کشته هزینه خواهد داشت

     موافقم 8
     مخالفم 0
    4. ❤BMW❤

     ۱۴ آبان ۱۴۰۲
     سوابق: (1244 ديدگاه)

     والا اون طوری که من شنیدم واسه شرایط بد محیطی روی ناکازاکی انداختن و از کوکورا کنار کشیدن

     موافقم 5
     مخالفم 1
   2. amir

    ۱۴ آبان ۱۴۰۲
    سوابق: (2051 ديدگاه)

    اولا جنگ کره به دلیل درگیر شدن با چینی ها کش پیدا کرد و این توهم امریکا رو برداشته بود که چون اتمی شده پس هیچ کشوری نمیتونه بهش حمله کنه و تجهیزات اون ها در حد ج ج دو باقی مونده بود در جنگ ویتنام هم چون در زمان جنگ سرد بودن بیم اون رو داشتن که با شوروی درگیر بشن ( با منحل شدن شوروی چه سود بی پایانی برد آمریکا مطمئن هم باشید جایی از تاریخ نانوشته دست داشتن آمریکایی ها در کودتا علیه گورباچف و به دست گرفتن قدرت توسط بوریس یلتسین وجود داره) اسنادی هم موجوده که آمریکایی ها از طریق شنود مکالمات ژاپنی و شکستن رمز اونها و خبردار شدن از حمله پرل هاربر عمدا گذاشتن حمله کنن تا بتونن بهانه ای برای تصرف داشته باشن ( الان میگه کو لینک بده ) از حوصله بنده خارجه خودتون میتونید پیدا کنید ضمنا ژاپن جز حمله پرل هاربر در سایر جبهه ها شکست های خفت باری میخوردن اعم از نبرد میدوی که ژاپن تنها طی یک روز ۴ ناو هواپیما برشو از دست داد

    موافقم 5
    مخالفم 6
   3. amir

    ۱۴ آبان ۱۴۰۲
    سوابق: (2051 ديدگاه)

    بعدا هم داتسون آمریکا از جنگ ویتنام و کره به این ور دیگه تنهایی نمیجنگه
    یه ائتلاف میسازن هدشون آمریکاس
    کل ناتو جمع میشن الانم کل ناتو پشت اوکراین هستن و یه کشور کوچک( اوکراین) تونسته مقابل یکی از قدرت های منطقه ای( ابر قدرت مال زمان شوروی مفلوک بود ) بایسته

    موافقم 7
    مخالفم 0
    1. amir

     ۱۴ آبان ۱۴۰۲
     سوابق: (2051 ديدگاه)

     در جنگ ویتنام هم چیزی که باعث تلفات بالای هواگرد های آمریکایی شد توپ های ضد هوایی پرتعداد برای ارتفاع پایین و سامانه های پدافندی سام برای ارتفاع بالا بود که بعد ها با ورود موشک های ضد رادار مثل هارم تونستن این مشکلم حل کنن البته مشکل توپ های هوایی همچنان پا بر جا بود

     موافقم 3
     مخالفم 1
   4. amir

    ۱۵ آبان ۱۴۰۲
    سوابق: (2051 ديدگاه)

    داتسون جان دلیل انصراف آمریکایی ها از چین دلیلش همون شوروی بودش تمام جنگ سرد به همین تقابل دو ابرقدرت گذشت و قدرت اتمیشون که میدونستن اگر حمله ای بکنن چیزی از خودشون هم باقی نمیمونه( کماکان که اگر حتی ۱۰ ۱۵ تا بمب اتمی بخوره به زمین کلا دیگه زمین غیر قابل سکونت میشه و مدت ها به دنبال رقابت بودن اعم از توسعه بمبر به عنوان سکو پرتاب موشک های اتمی توسعه سیلو های موشک هسته ای توسعه زیر دریایی با تعداد سیلو زیاد و .‌…

    موافقم 2
    مخالفم 0
   5. آرمین

    ۱۶ آبان ۱۴۰۲
    سوابق: (16 ديدگاه)

    نمیدونم قضیه چیه که ما ایرونیا داریم میسوزیم که آمریکا و ژاپن روزی دشمن خونی بودن و الان همکار و همجهت هستن ، بابا ول کنین این بمب اتم رو ، خود ژاپنیا بیخیال شدن با دنیا رفیق شدن و نتیجه را هم میبینیم .
    چند سال پیش تو نمایشگاه بین المللی شرکت کرده بودیم و دستگاهی که تولید کارخانه ما بود مجهز به کمپرسور ساخت آمریکا بود ، از قضا آقای ناطق نوری جهت بازدید وارد نمایشگاه شدن و رسیدن به غرفه ما ، از مشخصات دستگاه پرسیدن من هم ترسیدم بگن کمپرسورش ساخت آمریکاس گفتم : حاج آقا قسمت اصلیش ساخت شیطان بزرگه ، جناب ناطق خندیدن و گفتن : واقعا این شیطان بزرگ خوب میسازه .
    از واقعیت فرار نکنیم آمریکا واقعا پیشرفته است و ما خیلی خیلی پس افتادیم .

    موافقم 0
    مخالفم 1
 6. Jeferson

  ۱۴ آبان ۱۴۰۲
  سوابق: (139 ديدگاه)

  حیف، یه زمون آمریکا ، `ماشینِ آمریکایی ` می ساخت🚶

  موافقم 17
  مخالفم 5
  1. amir

   ۱۴ آبان ۱۴۰۲
   سوابق: (2051 ديدگاه)

   خودروسازی اصیل و ناب آمریکن رو در اصل بحران نفت دهه هفتاد به دنبال چند برابر کردن قیمت نفت و به اصطلاحی تحریم توسط کشور های عضو اوپک به دنبال دخالت آمریکا در جنگ سال ۱۹۷۳ یوم کیپور بود کشت بعد اون دیگه نه بلوک های ۶.۵ ۷.۵ لیتری بزرگ انجین های آمریکایی خبری بود و نه دیگه خودرو های ۵ ۶ متری و بزرگ و به اصطلاح قایق مانند مرسوم موند در اون موقع محصولات کوچک اروپایی و شرقی در اصل ژاپنی ها به عنوان برنده قضیه ظاهر شدن که مصزف سوخت کمی داشتن که این حسابی هم آمریکایی ها رو کوچک کرد ( مثل افتضاح موستانگ نسل دو) و هم فروششونو با دردسر موجه کرد و کمی بعد برای خودروسازی های خارجی محدودیت فروش گذاشتن و به دنبال اون خودروساز های ژاپنی به فکر تاسیس زیربرند های لوکس مثل آکورا(هوندا) اینفینیتی(نیسان) لکسوس( تویوتا) بودن تا بتونن در عین فروش در تعداد کمتر سود بیشتری بکنن

   موافقم 3
   مخالفم 1
 7. مانی

  ۱۴ آبان ۱۴۰۲
  سوابق: (239 ديدگاه)

  آیا این خودروها تنها خودروهای سریع عضلانی کلاسیک در تاریخ هستند؟آیا این لیست کامل هست؟

  موافقم 2
  مخالفم 5
  1. amir

   ۱۴ آبان ۱۴۰۲
   سوابق: (2051 ديدگاه)

   من که جای چارجر ۱۹۶۹ رو خالی میبینم

   موافقم 5
   مخالفم 0
 8. JDM_Japan

  ۱۴ آبان ۱۴۰۲
  سوابق: (167 ديدگاه)

  اصلا کاری به حجم موتور و شتاب این چیزا ندارم ،یه زمانی پونتیاک عجب خودرو هایی تولید میکرد که الان هیچ اسمی ازش باقی نموند
  لعنت بهت جنرال موتور!!!

  موافقم 17
  مخالفم 0
  1. amir

   ۱۴ آبان ۱۴۰۲
   سوابق: (2051 ديدگاه)

   اشتباه جنرال موتور تصاحب بیش از نیاز چندین برند و عدم پاسخ صحیح به نیاز بازار ( در زمان بحران نفت دهه هفتاد) و ضمنا شباهت بیش از حد محصولات به هم به دنبال کاهش هزینه تولید بود
   اما چه زیبا که دولت آمریکا پشت جنرال موتورز ایستاد و از ورشکستگی نجاتش داد با خرید سهامش

   موافقم 8
   مخالفم 0
 9. 𝐀𝐥𝐢

  ۱۴ آبان ۱۴۰۲
  سوابق: (726 ديدگاه)

  من انتخابم شورلت شورلت ss4 و پوناتیک gto پوناتیک فایر برد

  موافقم 2
  مخالفم 0
 10. Enzo Ferrari 2008

  ۱۴ آبان ۱۴۰۲
  سوابق: (1208 ديدگاه)

  انتخاب من همون رقیب فراری هست
  همون کامارو

  موافقم 4
  مخالفم 1
 11. مازیار

  ۱۴ آبان ۱۴۰۲
  سوابق: (819 ديدگاه)

  شول از همشون امریکایی تره

  موافقم 10
  مخالفم 0
 12. OM.01

  ۱۴ آبان ۱۴۰۲
  سوابق: (356 ديدگاه)

  یکی از ماشین هایی که خیلی روی ماشین باز شدن و عاشق دنیای خودرو شدن من تاثیر داشت، پونتیاک GTO مدل 1969 بود
  (استارت ماشین بازی منو پونتیاک ترنس ام 1978 زد و ادامه دهنده راه پونتیاک GTO مدل69 بود…)

  شول 454 SS هم سلطانیه برای خودش و لات واقعی جادس. البته فقط تو خط مستقیم، ابعادش به درد شهر اصلا نمیخوره.

  روی تک تک خودروهای بالا یه موتور گیربکس دیفرانسیل مدرن جنرال موتورز و ترمز های wilwood بندازی و تودوزی انجام بدی سیم کشی نو کنی و سیستم تعلیق رو ارتقا بدی(به طور کلی restomod کنی) راحت تا 100 سال دیگه هم ماشین هستن و با داشتنشون چیز دیگه ای نمی‌خواهی… (حداقل برای من اینطوریه)

  موافقم 8
  مخالفم 0
 13. JDM سابق

  ۱۴ آبان ۱۴۰۲
  سوابق: (364 ديدگاه)

  بیوک GSX و شول SS LS6

  موافقم 3
  مخالفم 0
 14. ❤BMW❤

  ۱۴ آبان ۱۴۰۲
  سوابق: (1244 ديدگاه)

  ای جااانم شول ،
  سلطان ابهت و زیبایی

  موافقم 4
  مخالفم 1
 15. رامتین

  ۱۴ آبان ۱۴۰۲
  سوابق: (2983 ديدگاه)

  چه خودروهای جذاب و خاطره انگیزی. چقدر زمان قدیم (دهه 60 و 70) شورلت و بیوک هواخواه داشتند….

  موافقم 4
  مخالفم 0
 16. blackwing

  ۱۴ آبان ۱۴۰۲
  سوابق: (799 ديدگاه)

  ۱۱ آبان همایش خودروی‌های کلاسیک تور تهران شمال بود ، بعضی از این مدل‌ها هم حضور داشتن

  موافقم 2
  مخالفم 0
 17. Bagher

  ۱۴ آبان ۱۴۰۲
  سوابق: (120 ديدگاه)

  پونتیاک گرندپری ار همشون خفن تر بود. از قیافه اش بیشتر خوشم اومد

  موافقم 1
  مخالفم 0
 18. ابوالفضل

  ۱۵ آبان ۱۴۰۲
  سوابق: (131 ديدگاه)

  به نظرم یکم سرعت هاشون کم خورده تو جدول
  واقعا همشون خوبن ، انتخابم پونتیاک ولی اگر پرفورمنس زیاد مهم نباشه از ابهت شول هم نمیشه گذشت
  بیشتر از این مقاله ها برامون بذارید

  موافقم 1
  مخالفم 0
 19. Mobin

  ۱۸ آذر ۱۴۰۲
  سوابق: (23 ديدگاه)

  عجب چیزیه شورولت شول

  موافقم 0
  مخالفم 0
 20. Amir classic

  ۵ دی ۱۴۰۲
  سوابق: (2 ديدگاه)

  شورلت شول و بیوک گرن اسپورت و پونتیاک gto جاج واقعا اسطوره های بی تکرارن

  موافقم 0
  مخالفم 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا