ایران خودرو

خودرو ارزان ایران خودرو

«قرارداد تولید خودروی جایگزین پیکان با یک شرکت آسیایی تا ماه آینده امضا می‌شود، این خودرو در دو مدل سدان و هاچ‌بک و با قیمت زیر ۱۰ میلیون تومان به بازار عرضه خواهد شد.» این خبر از سوی میرجواد سلیمانی قائم مقام مدیرعامل ایران خودرو در کیفیت و محصول اعلام شد. ورود خودروی جدید به بازار، موج جدیدی را ایجاد خواهد کرد چرا که مدت‌ها است فعالان بازار و مردم در انتظار خودروی متفاوت هستند. خودرویی که بتواند در مصرف بنزین، ایجاد نکردن آلایندگی، قیمت و شکل ظاهری با خودروهای ارزان قیمت دیگر چون پراید و روآ، رقابت کند.

 

برخی از این خودروها که با استانداردهای ۵۱ گانه خودرو یک قدم فاصله دارند اکنون بازار خودرو در رده ارزان‌ترین‌ها را از آن خود کرده‌اند. البته سال ۸۹ تمام خودروهای تولیدی خودروسازان که زیر ۱۰میلیون تومان قیمت‌گذاری شده‌اند، ایمن وارد بازار خواهند شد و نگرانی از این بابت وجود ندارد. اما موضوع اینجاست که بازار به دنبال خودروهای جدیدی است که ضمن رفع نیاز مردم بتواند با قیمت مناسبی به فروش برسد و شاید این امر محرکی باشد برای حرکت بازار خودرو. بازاری که از مدت‌ها پیش به خواب زمستانی رفته و رونق آن مقطعی شده است. به هرحال این روزها ورود خودروی جدید سرزبان‌ بزرگترین خودروساز خاورمیانه آمده است و آنها وعده دادند که این خودرو بزودی وارد کشورمان شود.

chery-QQ6-2006-sedan-rear
خودرو جدید زیر ۱۰ میلیون تومان
این خودرو در ابتدا ۸ میلیون تومان عنوان شده بود، اما طبق آخرین اظهارنظرها که از سوی مدیرعامل ایران خودرو و قائم مقام وی مطرح شد، قیمت خودروی جدید آسیایی که بنا است، جایگزین پیکان شود، زیر ۱۰ میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است. به هر ترتیب زمانی‌که پیکان از خط تولید ایران خودرو حذف شد این مجموعه بخشی از درآمدهایش را از دست داد و به اعتقاد منطقی مدیرعامل سابق ایران خودرو، پیکان گاو شیرده ایران خودرو بود که با هدف تنوع تولیدات و ارتقای سطح محصولات تصمیم بر آن گرفته شد که خزان آن در بهار ۸۴ بیاید.

خداحافظی باپیکان
در سال ۴۵ قراردادی بین شرکت ایران خودرو و تالبوت در مورد مونتاژ و ساخت خودروی پیکان که نام انگلیسی آن هیلمن بود منعقد شد و به طور رسمی با وارد شدن قطعات از تالبوت انگلستان که در آن روزگار زیرمجموعه کرایسلر امریکا بود تولید پیکان در اردیبهشت سال ۴۶ با ظرفیت ۶۰ هزار دستگاه آغاز شد و این تیراژ بتدریج به ۱۲۰ هزار دستگاه رسید و در نهایت وزیر اسبق صنایع ومعادن آنرا به تاریخ پیوند داد. در مورد خودروی پراید نیز چنین دیدگاهی وجود دارد. برخی‌ها می‌گویند اکنون نوبت خودروی پراید است که از چرخه حمل و نقل خداحافظی کند و مانند پیکان به خاطره‌ها بپیوندد. این خودرو نیز مانند پیکان گاو شیرده سایپا است که شاید کنار زدن آن تا جایگزینی خودروی جدید مهلتی مناسب باشد.

سال آینده خودرو جدید می آید
در حال حاضر ایران خودرو تصمیم گرفته برای ادامه سوددهی خود به سراغ یک خودروی آسیایی برود. این خودرو که برخی‌ها معتقدند با کشور چین است، تا سال آینده وارد بازار خواهد شد. قائم مقام مدیرعامل ایران خودرو که از گفتن نام کشور مورد مذاکره پرهیز کرده است، درباره خودروی جدید ارزان‌ قیمت می‌گوید: قرارداد تولید خودروی جایگزین پیکان با یک شرکت آسیایی تا یک ماه آینده امضا می‌شود. او این خودرو را در کلاس A و B دانست و متذکر شد: خودروی جدید در دو مدل سدان و هاچ بک تا سال آینده وارد بازار خواهد شد.

خودروی جدید مطابق با استاندارد یورو۳
وی با بیان این‌که خودروی جایگزین پیکان مطابق با استانداردهای روز دنیا خواهد بود، اظهار داشت: این خودرو مجهز به ترمز ABS، ایربک، استاندارد یورو ۳ و دارای مصرف سوخت ۶ لیتر می‌باشد.قائم مقام مدیر عامل ایران خودرو در کیفیت و محصول ادامه داد: تولید خودروی جایگزین پیکان شش ماه بعداز امضای قرارداد آغاز خواهد شد و ظرفیت تولید این خودرو سالانه ۱۰۰ هزار دستگاه خواهد بود. البته در صورت کشش بازار این میزان قابل افزایش است.

یک ساله داخلی سازی صورت می گیرد
سلیمانی درخصوص برنامه‌ریزی انجام شده برای ساخت داخل کردن خودروی جایگزین پیکان گفت: خودروی جایگزین پیکان در مرحله اول به صورت سی کی دی تولید و طی مدت یک سال میزان ساخت داخل آن به ۶۰ درصد خواهد رسید.
وی سرمایه‌گذاری لازم برای تولید خودروی جایگزین پیکان را بین ۴ تا ۵ میلیارد تومان پیش بینی کرد و اظهار داشت: برای تولید این خودرو از خطوط تولید موجود در کارخانه استفاده خواهیم کرد و نیازی به ایجاد خط تولید جدید نخواهیم داشت.
خودروی ارزان قیمت را سروقت تحویل می دهیم
قائم مقام مدیر عامل ایران خودرو در زمینه اظهارات رئیس هیأت مدیره ایران خودرو، مبنی بر احتمال عدم وجود خارجی خودروی ارزان قیمت این شرکت نیز گفته است: احتمالاً اطلاعات ایشان به روز نیست و براساس برداشت شخصی اعلام نظرکرده‌اند. مدیریت جدید ایران خودرو عملگرا است و به دلیل تخصصی بودن تیم مدیریتی امکان اجرای پروژه در زمان واقعی وجود دارد و به وعده‌های داده شده درزمینه تولید خودروی ارزان قیمت سرموقع تحقق خواهد بخشید. وی تأکید کرد: اجرای بیشتر پروژه ها درگذشته مشمول مرور زمان می‌شد که بعضاً زمان و هزینه‌های آن دو تا سه برابر افزایش می‌یافت و برخی از پروژه‌ها نیز تا ۵ بار تمدید زمانی و بودجه‌ای شده است و حتی از حالت اقتصادی خارج گردیده است که این امر با سیاست‌های تیم مدیریتی جدید ایران خودرو دیگر تکرار نخواهد شد. چندی پیش منطقی مدیرعامل سابق ایران خودرو تلویحاً گفته بود که حداقل تا ۱۸ ماه آینده خودروی جدید (خودروی ارزان قیمت) ایران خودرو وارد بازار نخواهد شد. چرا که مذاکره‌ای صورت نگرفته است. وی که رئیس‌هیأت مدیره ایران خودرو نیز می‌باشد از انجام مذاکرات که منتهی به امضای قرارداد شود، ابراز بی‌اطلاعی کرده بود. اما مسئولان ایران خودرو در واکنش به این صحبت‌ها گفته‌اند که رئیس‌ هیأت مدیره ایران خودرو در جریان این مذاکره نبوده است. به هر ترتیب ورود یک خودروی جدید که باعث تنوع بازار و گسترش سطح تولیدات شود از هر منظری قابل دفاع می‌باشد اما این امر منوط به آن است که آن خودرو، از نظر استانداردهای بین‌الملل در شرایط مناسب، قیمت مطلوب و داخلی‌سازی آن با سرعت انجام شود.پیش از این نیز موضوع ورود خودروی چری به بازار مطرح شده بود، اما این خودرو نتوانست در کشورمان تولید شود.

تولید چری منتفی شد
قائم مقام ایران خودرو نیز در مورد منتفی شدن تولید خودروی چری خاطرنشان کرده است: تولید خودروی چری به دلیل مغایرت اساسی آن با استانداردهای موجود در ایران و به روز نبودن استایل آن به نفع ایران خودرو و کشور نیست و این شرکت برنامه‌ای برای تولید آن ندارد و تنها شرکت چری در دنیا نیست که خودرو تولید می‌کند بلکه خودروسازان دیگر هستند که خودروهای به مراتب مدرن‌تر و به روز‌تر از چری تولید می‌کنند. خودروی چری قرار بود با قیمت ۶ هزار دلار تولید و در بازار ایران به فروش برسد اما به دلیل برخی از مشکلات این امر به سرانجام نرسید.

proton

مذاکره با مالزی
در حالی که برخی‌ها معتقدند کشور آسیایی مورد مذاکره با ایران خودرو، کشور چین می‌باشد گروهی دیگر، کشور مالزی را از کشورهای مورد هدف نام برده‌اند. آنها می‌گویند از آنجا که قرارداد تولید مشترک بین سایپا و پروتون در بلاتکلیفی است، ممکن است ایران خودرو، با پروتون برای تولید خودروی ارزان قیمت همکاری مشترک کند. به هر ترتیب با توجه به نیاز بازار مبنی بر ورود خودروی جدید بهتر آن است که دو مجموعه خودروساز بزرگ کشور برای طراحی یک خودروی مشترک برنامه‌ریزی کنند و همانطور که مدیران آنها در مراسم تودیع و معارفه‌‌شان از همکاری مشترک سخن گفتند، خودروی مشترک با کیفیت، طراحی و به دست مردم برسد.

منبع: روزنامه ایران

جواد عقیلی

مهندسی پتروشیمی خوندم اما عاشق دنیای خودرو هستم. موسس و سردبیر پدال هستم.

مطالب مشابه

‫۷۳ دیدگاه‌ها

 1. lind

  ۱۶ فروردین ۱۳۹۱
  سوابق: (20 ديدگاه)

  اووووووووووف بازم ……!!!
  چوپان دروغگو کجایی که دیگه قراره اسم تو رو از کتابها و داستانها حذف کنن. تو رو اشتباهی گرفته بودن.دروغگوی اصلی کسای دیگه بودند که تازه دستشون واسه ملت رو شده.

  موافقم ۰
  مخالفم ۰
  1. سعید

   ۲۶ تیر ۱۳۹۱
   سوابق: (46 ديدگاه)

   جدیدا هم که ال نودا آتیش میگیرن ۳مورد آتشین نشانی شهرکرد توی ۶ماه گذشته گزارش کرده

   موافقم ۰
   مخالفم ۰
 2. هوی

  ۲۱ فروردین ۱۳۹۱
  سوابق: (33 ديدگاه)

  بدنه ی ماشین قرمزه چقدر شبیه تیبا هستش مخصوصا از بغل ای سایپای شیطون ! تقلید تا کی؟ مثل گوشی جی ال ایکس G1 که در واقع همون Ivio CG-80 چینی رو به ملت میندازن

  موافقم ۰
  مخالفم ۰
 3. میلاد

  ۸ اردیبهشت ۱۳۹۱
  سوابق: (1 ديدگاه)

  آخه تا کی؟ بابا خسته شدیم ! یعنی تو این مملکت ۲نفر آدم حسابی پیدا نمیشه یه فکری به خودروسازی بکنه . آبرومون رفت به خدا!

  موافقم ۰
  مخالفم ۰
  1. mohamad

   ۶ مرداد ۱۳۹۱
   سوابق: (42 ديدگاه)

   چرا عزیزم پیدا میشه ولی چون کراوات میزته چون از چاپلوسی متنفره چون صداقت داره چون وجدان داره چون از اخرتش میترسه نمیتونه با این اینا کار کنه

   موافقم ۰
   مخالفم ۰
 4. امير

  ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۱
  سوابق: (16 ديدگاه)

  خاک بر سره چراغاتم !!!!!!!!!!!

  موافقم ۰
  مخالفم ۰
 5. عباس

  ۲۳ خرداد ۱۳۹۱
  سوابق: (1 ديدگاه)

  آخه ملت ایران تا کی باید از این ماشین های بدرد نخور سوار بشن چرا با شرکت های تولید اتومبیل کم مصرف ولوکس قرارداد نمی بندن

  موافقم ۰
  مخالفم ۰
  1. Alpha-Beta

   ۲۴ مرداد ۱۳۹۱
   سوابق: (14 ديدگاه)

   بهتر از این “نـــی مـــی شــــه”!!

   ایران یعنی این!! بابا دست خوش… دست چین هم بستیم ما که و خبر ندارییییییم!!

   موافقم ۰
   مخالفم ۰
 6. مهدی

  ۲۸ خرداد ۱۳۹۱
  سوابق: (22 ديدگاه)

  این که تیباست …اهههههههههههههههههه اینا دیگه شورش دراوردن …

  موافقم ۰
  مخالفم ۰
 7. کیهان

  ۱۴ مرداد ۱۳۹۱
  سوابق: (114 ديدگاه)

  من یادمه یکی دو سال قبل از اینکه ریو وارد بازار بشه تو نمایشگاه ماشین دیدمش، گفتن قراره ۷ یا ۸ تومن باشه و جایگزین پراید بشه (اون زمان حدود ۶.۵ بود قیمت پراید) حالا ۱۵ تومن قیمتشه! بعد گفتن ال ۹۰ بیاد زیر ۱۰ تومن..الان ۱۹ تومنه. بعد گفتن تیبا ۶ یا ۷ تومن..الان ۱۳ تا ۱۴ تومنه از نظر فنی هم که افتضاحه!!… قول میدم این ماشینم که وارد بازار بشه زیر ۲۰ تومن نباشه و باز یک موتور ۸ سوپاپ زیر ۸۰ اسبی روش بزارن!!

  موافقم ۰
  مخالفم ۰
 8. سید علیرضا

  ۱۷ مرداد ۱۳۹۱
  سوابق: (256 ديدگاه)

  فکر نکنم این ماشین را ایران خودرو وارد کنه مدیران واردش میکنه

  موافقم ۰
  مخالفم ۰
 9. علی-ش

  ۳۱ مرداد ۱۳۹۱
  سوابق: (22 ديدگاه)

  چینی نههههههههههههههههههههههههههههههههههه !
  جان مادراتون چینی وارد نکنید.
  اصلا ملت ماشین سوار نمیشن بهتره تا جونشون رو به خطر بندازن و سرمایه زندگیشون رو به باد بدن…

  موافقم ۰
  مخالفم ۰
 10. ایرج

  ۱۴ شهریور ۱۳۹۱
  سوابق: (13 ديدگاه)

  حالا چرا این مغز خودشون رو اکبند نگه داشتن خودتون عرضه ندارید یه ماشین طراحی کنید

  موافقم ۰
  مخالفم ۰
 11. hashem

  ۱۶ شهریور ۱۳۹۱
  سوابق: (6 ديدگاه)

  چه قد زشته
  چراغاشو نگاه
  چرخارو داشته باش
  به خدا ایول داره
  ایول به مسؤلین

  موافقم ۰
  مخالفم ۰
 12. یکی

  ۲۷ شهریور ۱۳۹۱
  سوابق: (1 ديدگاه)

  بیشتر شبیه اسباب بازیه تا ماشین
  یا ما رو مسخره کردید یا خودتونو…هر روز وعده و وعید…

  موافقم ۰
  مخالفم ۰
 13. کماندار

  ۴ مهر ۱۳۹۱
  سوابق: (325 ديدگاه)

  بازار اینده خودرو ما با روند فعلی در دست چین است و باید کم کم بهش عادت کنیم!!!

  موافقم ۰
  مخالفم ۰
 14. کوروش

  ۸ آبان ۱۳۹۱
  سوابق: (21 ديدگاه)

  مسئولین ایران خودرو وسایپا اسم خودشونو گذاشتن مهندس خاک بر سرشون هیوندای کجاست که بعداز ما شروع کرد ما کجا که قبل از اونا شروع کردیم سران کشور میرن به کشور های دیگه وضعیت اونجا رو میبینن خجالت نمی کشن اسم خودشونو گذاشتن مسئول از چینی ها کمترن میگن ساخت وطراحی خودرو هزینه داره پول نفت که هست اینا بهونس بلد نیستن گاری درس کنن چه برسه به اتومبیل

  موافقم ۰
  مخالفم ۰
 15. sooroosh

  ۱۹ آبان ۱۳۹۱
  سوابق: (28 ديدگاه)

  اینم مس رانا

  میگن ۱۰ تومن

  حالا چند بدن معلوم نیس اونم با این ادارهٔ حمایت از حقوق مصرف کننده که معنی‌ حمایتو نفهمیده!

  موافقم ۰
  مخالفم ۰
 16. GOL SAR SABAD .HESHMAT..

  ۲۰ آبان ۱۳۹۱
  سوابق: (5 ديدگاه)

  واقعا مسخرس .ما ایرانی ها چقدر بدبختیم.بابا به خدا ما ایرانی ها ۱۰برابر .برای مثال .یه آلمانی هوش وذکاوت داریم.تورو خدا این رسمشه.آخه چرا.؟الکی تحریم ها رو بهانه میکنیم.

  موافقم ۰
  مخالفم ۰
 17. me

  ۲۳ آبان ۱۳۹۱
  سوابق: (2 ديدگاه)

  عجب لگنیه. خاک تو اون سرشون.

  موافقم ۰
  مخالفم ۰
 18. آریا

  ۶ آذر ۱۳۹۱
  سوابق: (27 ديدگاه)

  اگه نمی تونید ماشین ارزان تولید کنید نه وعده وعید بدیدنه بازار خراب کنید شرکت ویران خودرو این ۳۵ سال چه گلی به سر مردم زده که این دومیش باشه حداقل بزارید شرکتهای غیر ایرانی خودروهای ارزان تو ایران تولید کنند اگه واقعا قصد رقابت دارید چرا مثل ترکیه بازار رو آزاد نمیکنید وتعرفه خودروهای کم مصرف کلاس aوbرا۱۰درصد یا کمتر کنید ورقابت کنید بیچاره جوان ایرانی تاکی باید ارابه های مرگ ایرانی ویران خودر و سایبان نامطمئن مال عهد بوق دهه ۸۰و۹۰ وتفاله های غربی با قیمت خون تو چشم آدم میاره

  موافقم ۰
  مخالفم ۰
 19. عماد

  ۸ آذر ۱۳۹۱
  سوابق: (1 ديدگاه)

  خدایا مارو از شررررررر ماشینای آشغال ایران خودرو و سایپا نجات بده آمین

  موافقم ۰
  مخالفم ۰
 20. علی

  ۳۰ آذر ۱۳۹۱
  سوابق: (5 ديدگاه)

  این قرمز خیلی زشته بابا

  موافقم ۰
  مخالفم ۰
 21. مهسا

  ۲۲ بهمن ۱۳۹۱
  سوابق: (2 ديدگاه)

  واقعا یک ایرانی حقش این نیست
  ما لایق بهترینیم چون واقعا میتونیم اگه کوتاهی نکنیم(نکنن)
  خجالت داره شدیم بازار چین
  تا الان ما بایدیکی ازصنعتای برتر میبودیم

  موافقم ۰
  مخالفم ۰
 22. مهرداد

  ۲۲ بهمن ۱۳۹۱
  سوابق: (31 ديدگاه)

  زشت ترین ماشینی که تا به حال دیدم… آخه این چیه!!!!

  موافقم ۰
  مخالفم ۰
 23. بهزاد

  ۲۲ بهمن ۱۳۹۱
  سوابق: (2 ديدگاه)

  حاضرم سوار خر بشم شوار این نشم..چیه این؟؟! شوروشو دراوردن..چرا باید مردم کشورای عربی که بوگند میدن سوار ماشینای انچنانی بشن؟؟مگه ماازاونا چی کم داریم..؟؟ بخدا خیلی مسخرس..

  موافقم ۰
  مخالفم ۰
 24. کماندار

  ۲۲ بهمن ۱۳۹۱
  سوابق: (325 ديدگاه)

  اون بالایی که همون تیبا خودمونه!

  موافقم ۰
  مخالفم ۰
 25. مخالف خودرو ایرانی

  ۲۲ بهمن ۱۳۹۱
  سوابق: (46 ديدگاه)

  آخه تا کی این خودروهای بی کیفیت ایرانی را باید تحمل کنیم مگه ما ایرانیها آدم نیست که پراید و سمند و با کیفیت خیلی بهتر و ۴۰ درصد قیمت فروش داخل به عراق و سوریه صادر میکنن ولی ما باید کیفیت بد را تحمل کنیم و هیچ حرفی نمیشه زد. آخه کجای دنیا صنعت خودروسازی اینقدر نسبت به مشتری بی اهمیته ؟
  باید گل بگیرن در هرجی خودروساز داخلیه آقا ما خورو ملی نخوایم باید کیو ببینیم.
  خودرو سازی درست نمیشه تا زمانی اینقدر رانت توش هست و همه ارگانهای دولتی میخوان از کنارش چپاول کنن

  موافقم ۰
  مخالفم ۰
 26. احسان

  ۲۲ بهمن ۱۳۹۱
  سوابق: (2 ديدگاه)

  ما رو از سوار شدن ماشینهای خارجی محروم کردن بعدش ماشینهای بی کیفیت خودشون پراید ایرانی کش رو هم گرون کردن اخه من میخام بمیرم ارزونش کنید

  موافقم ۰
  مخالفم ۰
 27. mohammad

  ۲۲ بهمن ۱۳۹۱
  سوابق: (126 ديدگاه)

  بنده الان که این ماشین رو نگاه میکنم میبینم شبیه به تیبا هست جلوش ایئه هاش! لاستیک هاش و قالپاق هاش هم دقیقا” کپی تیبا هستش ! خاک تو سر ایران خودرو و سایپا هم همچین ماشین هایی وارد میکنن؟؟ همچین ماشینی که چینی باشه اصلن بدرد نیمخوره ؟ همین کم بوده که ماشین چینی بدن دست مردم ! واقعا” که خجالت بکشید شرم کنید حیا کنید؟؟

  موافقم ۰
  مخالفم ۰
 28. علی

  ۲۲ اسفند ۱۳۹۱
  سوابق: (1 ديدگاه)

  انشالله به زودی شاهد ورشکسته شدنشون هستیم..کسایی که مال وثروتشونو برخونهایی ریخته شده توسط ماشینهای بی کبفیتشون بناکردن..چطوری این پولها از گلوشون پایین میره..همه مسولین ونمایدهای مجلس که ازینها حمالیت میکنن تو این خونهای ریخته شده ویتیم شدن خونوادهای سیاری سهیم هستن..
  اما ظلم هیچ وقت ماندگار نیست..

  موافقم ۰
  مخالفم ۰
 29. پیمان

  ۱۹ شهریور ۱۳۹۲
  سوابق: (1 ديدگاه)

  تیباست؟؟

  موافقم ۰
  مخالفم ۰
  1. سجاد

   ۲۸ شهریور ۱۳۹۲
   سوابق: (7 ديدگاه)

   سلام دوستان.دلسوزان.
   یه خبر بدم بهتون در حد المپیک: وزارت صنعت و تجارت افغانستان از سرمایه گذاری دولت با یک شرکت ژاپنی برای احداث خودرو در افغانستان خبر داد…….
   (احتمالا تویوتاست)
   افغانیها هم عاشق خودرو شاسی بلند!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   موافقم ۰
   مخالفم ۰
 30. سجاد

  ۲۸ شهریور ۱۳۹۲
  سوابق: (7 ديدگاه)

  سلام دوستان سلام دلسوزان
  یه خبر بدم بهتون فقط…………..
  وزارت صنعت و تجارت افغانستان از توافق دولت با یک خودرو ساز ژاپنی جهت تاسیس و آموزش یک واحد تولیدی خودرو خبر داد….
  به نظر می رسد شرکت خودرو سازی تویوتا به فکر بازار افغانستان و بازار خودرو پاکستان و تاجیکستان و ترکمنستان است.

  موافقم ۰
  مخالفم ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا