هفته نامه

ثروتمندان چگونه از خودروهای کلکسیون خود نگهداری می‌کنند؟

برج پورشه‌دیزاین و برج مسکونی بنتلی نمونه‌های عالی گاراژهای لوکس امروزی هستند که مخصوص کلکسیونرهای خودرو مثل جیل دیزر ساخته شده‌اند.

جیل دیزر (Gil Dezer) میلیاردر آمریکایی است که در شهر میامی ایالت فلوریدا، مالکیت یک برج ۶۰ طبقه را در اختیار دارد که از پنت‌هاوس آن می‌تواند به سواحل زیبا و آفتابی میامی نگاه کرد. اما تنها منتظره زیبای دیزر بیرون ساختمان نیست؛ او می‌تواند از درون یک پنجره بزرگ به تماشای خودروهایش بپردازد که همگی درون گاراژ درون‌ساختمانی قرار گرفته‌اند.

برج پورشه‌دیزاین

این میلیاردر ۴۸ ساله آمریکایی در مصاحبه با «CNN» گاراژ خود را اینگونه توصیف می‌کند:

از اتاق نشیمن می‌توانم دوتا از خودروهایم را ببینم. از آشپزخانه دوتای دیگر دیده می‌شوند و هفت‌تای دیگر را درون غار شخصی (اشاره به فضای اختصاصی گاراژ) می‌بینم. برای من این کار مثل جمع‌آوری آثار هنری داوینچی است. آن‌ها را درون انبار نمی‌گذارید بلکه روی دیوار نصب می‌کنید.

برج پورشه‌ دیزاین

در میان ۱۱ خودروی دیزر، دستگاه مک‌لارن اسپید‌تیل، بوگاتی شیرون و پورشه ۹۱۱ اسپایدر به چشم می‌خورد که از آن‌ها با عنوان مونالیزای سوپرخودروهایش یاد می‌کند؛ چراکه هر کدام بیشتر از ۱ میلیون دلار (معادل ۵۵ میلیارد تومان با نرخ دلار امروزی) قیمت دارند. دیزر که خود در کار توسعه ساختمان است، برج شخصی‌اش در میامی را به یک آسانسور بزرگ داخلی مجهز کرده است تا خودروی دلخواهش را به پنت‌هاوس و گاراژ شیشه‌ای روی سقف برساند.

پلان برج ساختمان مسکونی پورشه
پلان برج پورشه‌دیزاین

برای هر خودرودوست، گاراژ تنها محل نگهداری وسایل‌نقلیه نیست بلکه حکم یک مکان برای ارتباط گرفتن با دوستانش را دارد؛ جایی که می‌تواند فارغ از همه دنیا به وسایل موردعلاقه‌اش نگاه کرده و به آن‌ها رسیدگی کند. «گراهام هریس»، مدیر شرکت طراحی و معماری «SHH» در لندن، می‌گوید:

ما حالا به‌جای گاراژ به آن فضای گالری می‌گوییم. نمایش، تئاتر، پس‌زمینه و نورپردازی درست، نقش مهمی در ایجاد فضا دارد. روزهایی که یک گاراژ از جنس بتن ساخته می‌شد گذشت.

هریس که تنها یکی از پروژه‌هایش شامل بازسازی یک عمارت ۱۲۵ میلیون دلاری در لندن می‌شود به CNN گفته که گاراژها نه‌تنها وارد خانه‌ها شده بلکه به بخشی از فضای زندگی تبدیل شده‌اند. بنابراین مالکان برای ساختن مکانی که دیزر از آن به‌عنوان غارشخصی یاد می‌کرد، یک گاراژ سنتی آمریکایی را با انواع المان‌های آشنای یک خانه لوکس مانند میز سرو نوشیدنی، مبلمان، پوسترهای بزرگ و خاص، اشیا گران‌قیمت، دستگاه‌های شبیه‌ساز و هدست‌های واقعیت‌مجازی، بولینگ، ساعت‌های اسپرت، جواهرات شخصی و… ترکیب می‌کنند.

طرحی از نمای داخلی برج مسکونی بنتلی

هریس در این‌باره می‌گوید:

خیلی از مشتریانمان نمایشگر جدید سامسونگ موسوم‌به «وال» (به‌معنای دیوار) را سفارش می‌دهند که در انواع سایزهای گوناگون قابل سفارش است. قیمت پایه برای این نمایشگر، از ۳۸۵ هزار دلار آغاز می‌شود و می‌تواند یک پس‌زمینه عالی برای هر قسمتی از گاراژشان ایجاد کند.

مواد اولیه هم درحال تغییر هستند. کف بتنی دیگر از مد افتاده‌اند. هریس به مشتریانش روکش رزین رنگی را پیشنهاد می‌دهد که به درخواست خریدار می‌تواند به هر رنگی مزین شود، گرد و غبار را به خود نمی‌گیرد و از تایر ابرخودروهایشان محافظ می‌کند. نورپردازی می‌تواند زیر کف قرار بگیرد تا خودروی موردعلاقه مالک به شکلی متفاوت بدرخشد و در مرکز توجه قرار بگیرد.

میز چرخان و طاقچه‌های هیدرولیکی به مالکان اجازه می‌دهند تا خودروهایشان را بهتر درون ساختمان به نمایش دربیاورند یا جابه‌جا کنند. همه این گاراژها از طریق حداقل یک پنجره درون خانه (که با فشار یک دکمه باز و بسته می‌شود) قابل‌دیدن هستند.

تصویر بالا یکی از گاراژهای خصوصی مشتریان هریس است که در نقطه‌ای در قاره اروپا، میزبان خودروهای خاص و گران‌قیمت شده است. کف رزین روشن، سقف تیره‌تر با نورپردازی، صفحه چرخان برای نمایش یک خودروی ویژه حال و هوایی منحصربه‌فرد را ایجاد کرده است. در سوی دیگر گاراژ و پشت شیشه، صندلی مطالعه و میز کار مالک از جنس چرم قرار گرفته که با رنگ درون اتاق و زرنگاری‌های دستی و طرح شبکه زنبوری روی دیوار همخوانی کامل دارد.

گاراژی که هریس طراحی می‌کند یا گاراژ خصوصی دیزر با یک فضای ساده برای نگهداری خودروها کاملا متفاوت است و معنا و مفهوم زیادی در زمان طراحی و ساخت آن‌ها مدنظر قرار گرفته که همه‌وهمه نتیجه علاقه مالک و البته سرمایه زیاد او است. دیزر درباره پدر خود می‌گوید:

وقتی کلاس پنجم بودم، پدرم ۸۵ خودرو داشت پس برای نگهداری آن‌ها، ساختمان قدیمی یک نمایندگی خودرو را خرید.

خانواده دیزر بعدها ساختمان یک مرکز خرید را خریداری کرد که امروزه از آن به‌عنوان محل نگعداری بیش‌از ۱۸۰۰ خودرو استفاده می‌شود که روی‌هم‌رفته بیش از ۲۰۰ میلیون دلار ارزش دارند. این ساختمان در بخشی از «پارک تفریحی دیزرلند» در اورلاندو در ایالات‌متحده قرار گرفته است. جیل دیزر برخلاف پدرش سراغ خودروهای محدودی رفته و مالکیت تنها ۳۲ دستگاه خودروی لوکس را در اختیار دارد که ۱۱ دستگاه آن‌ها در خانه شخصی‌اش در میامی و بقیه در خانه دیگرش در «همپتونز» قرار دارند. او به دیدن و راندن مداوم همه خودروهایش علاقه دارد تا خود و هم‌خانه یا خانواده‌اش را در دنیایی خودرویی غرق کند.

ساختمان جیل دیزر در سال ۲۰۱۷ و پس از صرف ۴۸۰ میلیون دلار سرمایه تکمیل شد و امروزه از آن با عنوان «برج پورشه‌دیزاین» یاد می‌شود. این ساختمان یکی از نخستین برج‌های برندشده آمریکا به شکل مدرن به شمار می‌رود. آسانسور مرکزی برای خودروها که نام مستعار «دیزر وِیتور» (ترکیبب نام دیزر و آسانسور به انگلیسی) را به خود گرفته باعث شده سطح ایمنی ساختمان در نگهداری از خودروها بیش‌ازپیش ارزیابی شود. یکی از ساکنان این ساختمان، ستاره جهانی فوتبال یعنی «لیونل مسی» است که پس از امضای قرارداد خود با تیم «اینترمیامی» آن را خریداری کرد (که به‌گفته دیزر بعدا به ناکجاآباد نقل مکان کرد؛ جایی که هر روزه توسط هوادارن محاصره می‌شود).

پروژه بعدی دیزر، «ساختمان مسکونی ۶۲ طبقه‌ای بنتلی» در میامی به شمار می‌رود که طراحی خود را از برند بنتلی الهام خواهد گرفت و این‌بار به چهار دیزر ویتور مجهز می‌شود؛ بنابراین برج بنتلی فضای نگهداری سه تا چهار خودرو را در اختیار هر ۲۱۶ واحد مسکونی‌اش قرار می‌دهد که در کنار استخر بالکن به گزینه‌ای مطلوب برای متمولان تبدیل خواهد شد. البته که هر یک از واحدهای یادشده با قیمتی سرسام‌آور بین ۵.۵ تا ۳۵ میلیون دلار به فروش خواهد رسید.

نمایی از برج مسکونی بنتلی

دیزر درباره برج بنتلی می‌گوید:

بنتلی می‌خواهد تجربه سواری خودرو و سکونت در خودرو یکپارچه شود. بنابراین روی سیستمی کار می‌کنیم که موسیقی خودرو پس از پیاده‌شدن راننده در خانه پخش شود.

U.S.'s tallest beachfront tower to be branded by Bentley in Miami

گویا افرادی متفاوت از دیزر هم هستند که به فضای پارکینگ خانگی علاقه‌ای ندارد و دیوار شیشه‌ای میان خانه و گاراژ نمایان را گچ می‌گیرند! شما کدام یک را ترجیح می‌دهید؟ خانه و گاراژ جدا یا یکپارچه؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۷۱ رای

علی صفرپور

نویسنده و مترجم سایت پدال٬ کارشناس مهندسی مکانیک

مطالب مشابه

‫۴۱ دیدگاه‌ها

 1. 𝐀𝐥𝐢

  ۶ اسفند ۱۴۰۲
  سوابق: (961 ديدگاه)

  چقدر رویایی!!!!

  موافقم 71
  مخالفم 8
  1. net

   ۶ اسفند ۱۴۰۲
   سوابق: (3149 ديدگاه)

   آرزوی هر فردی در جهان این هست که در کشور ابرقدرت دنیا امریکا زندگی کند و امریکا تنها کشوری در جهان هست که مثل بهشت هست و همه ثروتمند هست و مردم امریکا بهترین و گران ترین ماشین ها و لوازم لوکس استفاده می کنند

   موافقم 80
   مخالفم 134
   1. فريد

    ۶ اسفند ۱۴۰۲
    سوابق: (507 ديدگاه)

    مثل ادم های فلک زده صحبت کردی 😂
    ایشالله تو هم امریکا رو میبینی و میفهمی این حرفت چقدر چرت بود.
    هر جا باشی و پول داشته باشی زندگی شیرینه حتی تو ایران خراب شده خودمون.
    (( امریکا تنها کشوری در جهان هست که همه ثروتمند هست 😂😂😂 ))

    موافقم 103
    مخالفم 18
    1. اشکان

     ۷ اسفند ۱۴۰۲
     سوابق: (1 ديدگاه)

     😂😂😂😂😂

     موافقم 1
     مخالفم 0
   2. مهدی

    ۶ اسفند ۱۴۰۲
    سوابق: (2 ديدگاه)

    ان شاء الله اینجوری باشه که شما میگید ولی واقعیت چیز دیگریست 99% در مقابل 1%

    موافقم 36
    مخالفم 20
    1. JDM

     ۷ اسفند ۱۴۰۲
     سوابق: (631 ديدگاه)

     داداش با احترام این خبرا فاقد اعتباره چرا چون رسانه داخلی پوشش میده از منبع مطمئن لینک بزار
     مثل این میمونه برای آمار یکیو از دشمنش بگیری!

     موافقم 42
     مخالفم 10
    2. ab0lf4zl

     ۷ اسفند ۱۴۰۲
     سوابق: (174 ديدگاه)

     طبق گفته های مسئولین کشور تهران بالای صدهزار بیخانمان داره. ک مسئولین معمولا خیلی امار رو کمتر میگن.

     موافقم 19
     مخالفم 3
   3. JDM

    ۷ اسفند ۱۴۰۲
    سوابق: (631 ديدگاه)

    همون آمریکایی که تو مجازی برات لوکس و خفنه وقتی از نزدیک ببینی و زندگی کنی بیشتر حسرت میخوری! قشنگ معنی شیرینی پول رو درک میکنی وقتی ایران پول داشته باشی زندگیت قشنگ میشه با خودت فکر میکنی تو آمریکا رویایی میشه منکه تجربه سفر به اونجا نداشتم اما انگلیس رفتم سطح درآمد بالاس اما هزینه‌ها هم به نسبت خیلی زیاده

    موافقم 25
    مخالفم 3
   4. net

    ۷ اسفند ۱۴۰۲
    سوابق: (3149 ديدگاه)

    ابر میلیاردرهای جهان در در کشور ابر قدرت جهان امریکا زندگی می کنند

    موافقم 19
    مخالفم 4
    1. A.S.G

     ۱۱ اسفند ۱۴۰۲
     سوابق: (30 ديدگاه)

     آقا چرا بحث رو کشیدید به حاشیه ؟😂
     اصلا موضوع بحث این نبود . ای کاش اسم ماشین های طرف رو نام می برد

     موافقم 0
     مخالفم 0
 2. ۶ اسفند ۱۴۰۲
  سوابق: (1 ديدگاه)

  ما هم یه شیشه بزاریم و پرایدمون رو بیاریم تو خونه
  دم به دقیقه قربون روغن ریزیش بریم که گند زده به همه جا 😍
  یه CG125 هم هست که اگر رییس جمهور بودم دستور میدادم تا صدای اگزوزش را سرود ملی کنند 😍

  موافقم 96
  مخالفم 15
 3. C01

  ۶ اسفند ۱۴۰۲
  سوابق: (64 ديدگاه)

  من حتی اینترنت درست درمون ندارم و عکسا دیر برام لود میشه . تفاوت تا کجا 😂

  موافقم 81
  مخالفم 4
  1. مهراد

   ۶ اسفند ۱۴۰۲
   سوابق: (762 ديدگاه)

   لعنت بهت 😂😂

   مدت زیادیه منم به همین فکر میکنم

   موافقم 48
   مخالفم 3
  2. ۶ اسفند ۱۴۰۲
   سوابق: (3221 ديدگاه)

   منم همینطوریم😂

   موافقم 14
   مخالفم 4
 4. مهرداد

  ۶ اسفند ۱۴۰۲
  سوابق: (70 ديدگاه)

  دنیا داره به سمتی میره که ثروتمند ها ثروتمند تر میشند و شرکت ها برای پاسخ دهی به نیاز های جدیدشون برنامه ریزی میکنند مثل مرسدس که داره یه برند لوکس تر از میباخ میزنه .
  دنیا به ظاهر قشنگ تر میشه ولی باطنش روز به روز زشت تر و تاریک تر .

  موافقم 59
  مخالفم 3
  1. محمدرضا اشتری - دبیر سایت پدال

   ۶ اسفند ۱۴۰۲
   سوابق: (2342 ديدگاه)

   طی 10-15 سال اخیر، آمار فقر و فلاکت در کشورهای جهان اول (صنعتی) کاهش بسیار خوبی داشته
   شاید به زودی، شاهد یک رکود عمیق یا سقوط اقتصادی بزرگ در غرب باشیم، شبیه چیزی که سال 2007 – 2008 دیدیم
   اما فعلا کشورهای ثروتمند، برای مردم‌شون در تمام طبفات اجتماعی، رفاه و ثروت بیشتر فراهم می کنن
   حتی کشورهای سطح پایین مثل مراکش و برزیل و تایلند و اندونزی، خیلی خوب دارن به جهان اول نزدیک می‌شن، بعید نیست به شرایط اجتماعی کره جنوبی و مالزی برسن
   ما کجاییم و چه کار می کنیم؛ خدا به خیر کند

   موافقم 110
   مخالفم 10
   1. مهدی

    ۶ اسفند ۱۴۰۲
    سوابق: (2 ديدگاه)

    سلام و وقت بخیر
    این آماری که می‌فرمایید از کجا آمده، متأسفانه پیش فرض ساختار سرمایه داری کاهش فقر و اختلاف طبقاتی نیست و علیرغم تلاش انسان های درستکار حرکت کلی جهان به سمت دیگری است

    موافقم 12
    مخالفم 26
   2. فندق

    ۶ اسفند ۱۴۰۲
    سوابق: (674 ديدگاه)

    بانک جهانی پیش بینی کرده تا ۲۰۷۵
    برزیل و اندونزی جزو ۵ ابرقدرت اول اقتصادی میشن
    چین دوم
    و آمریکا سوم
    هند هم اول میشه!
    جهان خیلی عوض میشه تا اونموقع
    طبق پیش بینی تو لیست ابرقدرت های اقتصادی تنها کشور غربی اون زمان آمریکاست
    دیگه خبری از ژاپن و آلمان و انگلیس هم نیست و کم کم حذف میشن با عمر قدرت های جدید
    ما هم با این سطح مدیریت همینطوری به چین بچسبیم شاید یه خیری از رشدش بهمون رسید حداقل از اینکه آواره بچرخیم یکی گردن بگیرتمون بهتره

    موافقم 10
    مخالفم 32
    1. JDM

     ۷ اسفند ۱۴۰۲
     سوابق: (631 ديدگاه)

     عجب پیشبینی درستی!! حتما پیشگو یه ملا بوده که شده کله گنده بانک جهانی
     زمانی میبینی آلمان و آمریکا و ژاپن اقتصادشون نابود یا ضعیف بشه که از صفحه روزگار محو بشن

     موافقم 24
     مخالفم 4
  2. ممد ژانگولر

   ۶ اسفند ۱۴۰۲
   سوابق: (3526 ديدگاه)

   به من همون برج پورشه رو بدن کافیه . ماشیناش مال بقیه . مکان لوکس ی چیز دیگست .

   موافقم 20
   مخالفم 7
 5. ۶ اسفند ۱۴۰۲
  سوابق: (3221 ديدگاه)

  یارو کوچیک تر از پدر منه اینهمه پورشه داره بعد اون وقت پدر من در صف ثبت نام سورن پلاس با موتور XU7 و بدون کروز کنترل و مانیتور 🤩

  موافقم 43
  مخالفم 4
  1. محمدرضا اشتری - دبیر سایت پدال

   ۶ اسفند ۱۴۰۲
   سوابق: (2342 ديدگاه)

   زندگی تا دلت بخاد، رویدادهای کاملا شانسی داره
   همکار من 4 سال کوچکتر از خودم، یک ماشین داغون داشت، فروخت و بیت کوین 4 هزار دلاری خرید زمانی که دلار حدود 3 هزار تومن بود،
   نمی دونم چقدر سود کرد ولی پارسال از اداره استعفا داد و رفت ایتالیا
   دوست دیگری هم دارم که مقدار زیادی دوج کوین خرید و حسابی ضرر کرد
   بیزنس و بازار هم بالا پایین زیاد داره، اطرافیان من پولدارهای فضایی و کاسبای ورشکسته زیاد هستن

   موافقم 84
   مخالفم 3
   1. آرین

    ۶ اسفند ۱۴۰۲
    سوابق: (235 ديدگاه)

    شانس برای کسایی اتفاق میافته که تلاش کردن

    موافقم 14
    مخالفم 19
    1. محمدرضا اشتری - دبیر سایت پدال

     ۶ اسفند ۱۴۰۲
     سوابق: (2342 ديدگاه)

     جمله درست اینه: کسی که تلاش نمی کنه، قطعا به جایی نمی‌رسه
     درگیر رویافروش‌ها و چرت‌گویی چندتا سلبریتی دوزاری نشین
     دنیای واقعی اصلا قابل پیش بینی نیست

     موافقم 91
     مخالفم 2
   2. ۶ اسفند ۱۴۰۲
    سوابق: (3221 ديدگاه)

    کاملا درسته و امیدوارم این ارز دیجیتال ها برای همه سود زیادی داشته باشه و امیدوارم هرکی که لایقشه بهترین ماشینا رو سوار بشه

    موافقم 13
    مخالفم 8
   3. TRD

    ۶ اسفند ۱۴۰۲
    سوابق: (64 ديدگاه)

    دقیقا جناب اشتری . این نکته خیلی مهمیه اما امان از رویافروشان مجازی و روان نشناسان زرد که جامعه رو غرق توهم کردن . این تیکه از کتاب جذاب هم تقدیم به دوست داران پدال . در صورت تمایل بخونیدش و از اثر شانس در زندگی غافل نشید .

    «احمق های خوش شانس ، نمیدانند که احمق خوش شانس هستند . اصولا ذاتشان این طوری است که نمیدانند در چنین دسته ای قرار دارند . آنها طوری رفتار میکنند که انگار شایسته ثروت‌اند . موفقیت های پی در پی شان سروتونین یا ماده دیگری را وارد خونشان میکند ، آنقدر که حتی خودشان را هم راجع به توانایی شان در بازار فریب میدهد . سیستم هورمونی ما نمیفهمد که موفقیت ما به رخداد های تصادفی مربوط است»

    کتاب : فریفته تصادف
    نویسنده : نسیم نیکلاس طالب

    موافقم 33
    مخالفم 2
    1. ۶ اسفند ۱۴۰۲
     سوابق: (3221 ديدگاه)

     مثل مسئولین

     موافقم 10
     مخالفم 4
   4. محسن

    ۶ اسفند ۱۴۰۲
    سوابق: (12 ديدگاه)

    سلام اقای اشتری یه سوال متفرقه داشتم من میخوام با 1میلیارد دویست سی صد ماشین بخرم به نظرتون مزدا 3 مدل 91 سالم بگیرم بهتره یا اریزو5 یا رسپکت. اگه ماشین بخرم حداقل 4 5 سال میخوام استفاده کنم

    موافقم 1
    مخالفم 2
    1. محمدرضا اشتری - دبیر سایت پدال

     ۶ اسفند ۱۴۰۲
     سوابق: (2342 ديدگاه)

     انتخاب من با بودجه 1/3 تا 1/5 میلیارد تومان، X55 جدید هست
     مزدا 3 مدل 91 یا هر ماشینی خارجی با عمر بیش از 10 سال پیشنهاد نمی کنم چون حوصله دردسر و منت مکانیک کشیدن ندارم
     بوی کهنگی ماشین قدیمی و فقدان امکانات مدرن برای من اصلا جالب نیست
     خصوصا اگر تصمیم دارین 4-5 سال استفاده کنین و سفرهای بین شهری داشته باشین، حتما ماشین صفر چینی بخرین

     موافقم 20
     مخالفم 5
    2. محسن

     ۶ اسفند ۱۴۰۲
     سوابق: (12 ديدگاه)

     خیلی ممنون از راهنمایی تون اقای اشتری

     موافقم 2
     مخالفم 4
    3. ۷ اسفند ۱۴۰۲
     سوابق: (3221 ديدگاه)

     سوال نداره مزدا بگیر
     اگه چینی میخری شاستی بلند های چینی رو بگیر تو رنج بالای ۱ میلیارد نه سدان هارو

     موافقم 1
     مخالفم 3
   5. محمدرضا

    ۶ اسفند ۱۴۰۲
    سوابق: (1068 ديدگاه)

    همه چیز در این دنیا به شانس بستگی داره.
    حتی اگر ذهن ثروت ساز هم دارید این شانس شما بوده.
    حتی اگر روحیه تلاش گر دارید این شانس شما بوده.
    شانس بعضی کودکان هم سرطان و مرگه. در این جهان هر۲۰ثانیه یک نفر بر اثر گرسنگی میمیره.

    موافقم 25
    مخالفم 4
    1. محمدرضا اشتری - دبیر سایت پدال

     ۶ اسفند ۱۴۰۲
     سوابق: (2342 ديدگاه)

     کاملا موافقم

     موافقم 18
     مخالفم 2
 6. yaghoub

  ۶ اسفند ۱۴۰۲
  سوابق: (297 ديدگاه)

  خودروهایی برای رانده نشدن.

  موافقم 25
  مخالفم 2
  1. الف.ی

   ۶ اسفند ۱۴۰۲
   سوابق: (1641 ديدگاه)

   نمیدونم ولی خیلی هممون دلمون میخواد تو انواع و اقسام خودرو ها غرق بشیم
   از اونطرف اون سکانس سریع و خشن که توی برج میرن دنبال لایکن هایپراسپرت
   وین دیزل میگه: هیچی بدتر از زندانی کردن یه پرنده تو قفس نیست

   موافقم 18
   مخالفم 2
 7. محمد

  ۶ اسفند ۱۴۰۲
  سوابق: (1486 ديدگاه)

  اگر دستم رسد بر چرخ گردون

  از او پرسم که این چون است و آن چون

  یکی را می‌دهی صد ناز و نعمت

  یکی را نان جو آلوده در خون

  اینکه یه نفر پله های موفقیت رو طی می‌کنه ( یا اصلا طی نمیکنه ، از وقتی به دنیا میاد به قله رسیده مثل خیلی از شیخ های عرب و فرزندان تاجرین و سرمایه داران بزرگ) خیلی ربط به کشوری که توش به دنیا اومدی ، خانواده ای که فرزندشونی و ژن و تربیت و حمایتی که برات به یادگار میذارن و صد البته تلاش خودت با چاشنی شانس داره ، اما تو کشور ما موفقیتت ۹۰ درصد بستگی به خانوادت داره ، هرکس گفت تلاش، مهارت ، درس و تخصص با پشت دست بزنید تو دهنش شاید شما ندونید برای چی زدید اما اون می‌دونه برای چی خورده

  موافقم 41
  مخالفم 4
 8. BMW

  ۶ اسفند ۱۴۰۲
  سوابق: (1208 ديدگاه)

  آرزوی هر شخصی است(البته بیشترش منظورم یه نتشین باز)یه همچنین چیزی🥲🥲🥲

  موافقم 0
  مخالفم 0
 9. پیام۲

  ۶ اسفند ۱۴۰۲
  سوابق: (45 ديدگاه)

  https://www.pedal.ir/wp-content/uploads/2024/02/bentley-residences-7.jpg
  فکر می‌کنم بنتلی از طراحی ps5 خیلی خوشش میاد

  موافقم 4
  مخالفم 0
 10. Taha Ayoobi

  ۷ اسفند ۱۴۰۲
  سوابق: (1222 ديدگاه)

  رویای هر کسی

  موافقم 1
  مخالفم 0
 11. Taha Ayoobi

  ۷ اسفند ۱۴۰۲
  سوابق: (1222 ديدگاه)

  وقتی میگیم ثروتمند، ازچی صحبت میکنیم:

  موافقم 4
  مخالفم 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا