هفته نامه

آزادسازی واردات خودرو به نفع همه است

بعد از تصمیم دولت به آزادسازی واردات خودرو و پیش از اینکه مصوبه قانونی برای این تصمیم ابلاغ شود، گمانه‌زنی‌های بسیاری برای شرایط واردات، امکان واردات انواع خودرو، تأثیر واردات روی بازار خودروی ایران، محدودیت‌های موجود و مزایای آزادسازی واردات مطرح شده‌اند.

امکان واردات خودروهای اقتصادی به ایران

بزرگ‌ترین سؤال این است که آیا با این آزادسازی، خودروهای اقتصادی وارد کشور خواهند شد؟ صادقانه‌ترین پاسخ این سؤال نیز به‌صراحت این است: خیر.

درحالی‌که گفته می‌شود در این مرحله، اولویت با واردات خودروهای اقتصادی است و برخلاف گذشته، خودروهای لوکس وارد نمی‌شوند اما به دلایل متعدد حتی با فرض بر واردات خودروهای اکونومی، این خودروها در محدوده قیمت خودروهای ارزان‌قیمت داخلی به بازار عرضه نخواهند شد.

مهم‌ترین دلیل این پیش‌بینی، فشار شدید خودروسازان داخلی است که قادر به رقابت با خودروهای هم‌کلاس محصولات خود حتی باوجود دو برابر قیمت جهانی نیستند. برخی مخالفان پروپاقرص واردات هم که سال‌هاست از انحصار متنعم شده‌اند، همچنان چوب لای چرخ این طرح خواهند گذاشت و مشکلات پی‌درپی برای آن ایجاد خواهند کرد. همان‌گونه که طرح ابتدایی واردات مدت‌ها بین مجلس، شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت گرفتار بود و سرانجام با انتقادات رهبری و تصمیم دولت به حرکت افتاد.

نیاز بیشتر برای واردات خودروهای ارزان

در خال حاضر خودروهای ارزان و مثلاً اقتصادی تولید داخلی با مصرف سوخت بالا و استهلاک زیادتر نسبت به خودروهای گران‌قیمت لوکس، سهم بیشتری در آلایندگی هوا و هدررفت منابع کشور و زیان مصرف‌کنندگان به خاطر کیفیت پایین دارند. بنابراین اولویت درهرحال باید جایگزینی این خودروها با خودروهای به‌روزتر و مدرن‌تر باشد.

قیدوبندهای دست و پاگیر

وقتی قرار بر ایجاد یک تسهیلات قانونی باشد، نباید با ایجاد موانعی دست و پاگیر یا مشکل‌زا، این تسهیلات را غیرقابل استفاده نمود. یکی از این قیدوبندها که می‌تواند به‌طورکلی این طرح را غیرعملی سازد، امکان واردات در برابر صادرات خودرو و قطعه است. این در حالی است که تولیدات داخلی از کمبود شدید کیفیت رنج برده و قادر به رقابت در بازارهای آزاد دنیا برای فروش نیستند. این موضوع باعث ایجاد این لطیفه شده که به ازای واردات خودروی خارجی، تعدادی خودروی داخلی را اسماً صادر ولی به دریا انداخت! در مورد قطعه نیز همین موضوع صادق است. این در خالی است که برای تواید همین خودروها در کشور هنوز قطعات کافی وجود ندارد و عرضه و تقاضای خودرو نیز متعادل نیست.

دومین پیشنهاد که بوی تأثیرات و اعمال نفوذ مافیایی می‌دهد، سپردن سکان واردات به خودروسازان داخلی است. طبیعی است که با چنین تصمیمی، رقابتی برای بهبود وضعیت بازار و یا تولید خودروهای باکیفیت ایجاد نخواهد شد و خودروسازان نیز با دست خود، حرکتی در خلاف جهت منافع خود انجام نخواهند داد. علاوه بر این هرگونه ایجاد انحصار در واردات خودروها نیز به زیان مصرف‌کننده بوده و تنها باعث ایجاد یک بازار پول‌ساز و سودآور برای تعدادی ارگان، شرکت یا خودروساز خواهد شد.

ملزومات یک طرح سالم و بی‌نقص واردات خودرو

دستیابی و امکان مساوی همه آحاد جامعه برای واردات آزاد خودرو، بستن راه‌های رانت، انحصار و مانع سازی، برنامه‌ریزی برای واردات اصولی، تأمین ارز، تعیین اولویت‌ها و درنظر گرفتن آینده بازار و صنعت در چشم‌اندازهای درازمدت از مهم‌ترین ملزومات چنین طرحی باید لحاظ شوند.

 

تأثیر واردات خودروهای لوکس بر بازار

بااین‌حال اگر فرض را بر این بگذاریم که تنها خودروهای لوکس ۲۰ تا ۲۵ هزار دلاری هم وارد بازار شوند، بازهم می‌توان مزایای فراوانی حتی برای مصرف‌کنندگان و خریداران خودروهای ارزان‌قیمت برشمرد. به شکل طبیعی زنجیره قیمت محصولات حتی لوکس و رده‌بالا روی قیمت محصولات اقتصادی هم اثرگذار خواهند بود. به‌عنوان‌مثال اگر یک مزدا CX-5 با قیمت حدود ۲۵ هزار دلاری وارد کشور شود و با عوارض و سود واردکننده با قیمت ۵۰ هزار دلار هم به دست مصرف‌کننده برسد، دیگر شاهد یک چری تیگو ۸ پرو ۶۵ هزار دلاری نخواهیم بود و قیمت این خودروی چینی در این شرایط رقابتی به مثلاً ۳۵ هزار دلار کاهش  می‌یابد. به همین ترتیب سایر خودروهایی که اکنون قیمتی معادل ۳۵ هزار دلار در کشور دارند، کاهش قیمت خواهند داشت و این روند تأثیر خود را نهایتاً روی خودروهای اقتصادی و ارزان هم خواهد گذاشت.

 

تأثیرات مثبت واردات بر اقتصاد و صنعت

بارها در پدال به این موضوع اشاره کردیم که باوجود اینکه در ظاهر واردات خودرو به ضرر بودجه کشور و صنعت پیر و بیمار خودروسازی به نظر می‌رسد اما مزایایی چون صرفه‌جویی کلان در مصرف سوخت خودروها و آلایندگی و استهلاک و ایمنی به‌تنهایی مزایایی بیشتر از درامد تعرفه‌های وارداتی برای دولت به ارمغان می‌آورد. به همین دلیل است که در بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا، دولت در حال دادن مشوق‌های مثلاً چند هزار دلاری برای خودروهای الکتریکی یا هیبریدی است. همان‌طور که می‌توان محاسبه کرد، زیان تولید خودروهای پرمصرف داخلی فقط به‌واسطه همین تکنولوژی پایین آن‌ها و مصرف سوخت بیشتر سالانه حدود ۹ تا ۱۰ میلیارد دلار است که نهایتاً به شکل یارانه سوخت توسط دولت و از منابع ملی پرداخت می‌شود. بودجه‌ای که می‌تواند حتی صرف خرید کمپانی‌های خودروسازی برند و پیشرو جهانی شود.

دیگر تأثیر مثبتی که در درازمدت روی صنعت خودرو خواهیم دید، اثر رقابت بر بهینه شدن تولید خودرو در کشور است. طبیعی است که خودروهای کم کیفیت و از رده خارج دیگر قادر به تولید در شرایط رقابتی نیستند و باید با محصولات شایسته‌ای جایگزین شوند.

نتیجه می‌گیریم که واردات خودرو به نفع همه است. به نفع دولت، خودروسازان و مصرف کنندگان به شرطی که ملزومات آن رعایت شوند.درنهایت باید دید که طرحی که در ظاهر مورد وثوق همه بوده و امیدواری‌های زیادی هم ایجاد کرده، به چه شکلی مصوبه خواهد شد و چه اثراتی خواهد داشت. پیش‌بینی شما چیست؟

جواد عقیلی

مهندسی پتروشیمی خوندم اما عاشق دنیای خودرو هستم. موسس و سردبیر پدال هستم.

مطالب مشابه

‫۳۴ دیدگاه‌ها

 1. دیجی

  ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱
  سوابق: (171 ديدگاه)

  فکر کنید به نفع همه باشه زهی خیال باطل

  موافقم ۶۸
  مخالفم ۷
  1. دکتر استاپ

   ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱
   سوابق: (201 ديدگاه)

   میتونن سر هر تابوت ۷۰ میلیون ضرر بدن
   ولی نمیتونن از خیر ۷۰میلیون گمرک بگذرن تا ماشین اقتصادی با قیمت جهانی وارد بشه
   عجیبه
   واقعا عجیبه…..

   موافقم ۶۷
   مخالفم ۵
  2. Amard

   ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱
   سوابق: (448 ديدگاه)

   انتظار تغییرات بدون تغییر ساختار و عاملان وضعیت موجود که چهل سه سال مارو دیگر بحران های خود ساخته کردن فرض محال‌ در حال حاضر بهترین راه کار این میبود که اولا نیروی مازاد ایران‌خودرو سایپا اخراج بشن دوما سایت های تولید و املاک مازاد واگذار بشن دو شرکت خودروساز دولتی ادغام بشن اموال یکی از شرکت واگذار بشن مدل های قدیمی از رده خارج بشن فقط مدل بروز تر مثل تارا و شاهین و ۲۰۷ تولید بشن و مرکز تحقیقات مشترک روی موتور و باتری خودرو برقی و درون سوز سوخت پاک تمرکز کن و واردات و مونتاژ و تولید مشرک هم بسته به مصرف سوخت و سرمایه گذاری انتقال تکنولوژی تعرفه بندی بش اما تا این قارچ های سمی هستن هیچ چیزی تغییر نمیکنه فقط وعده سرخرمن دروغ نمونه وزیر گفت از اول خرداد واردات ازاد گفت قرعه کشی نداریم الان میگه اخر شهریور قرعه کشی هم خودشون انجام میدن دلار شده سی هزار تومن و توافق هم دیگع منتفی تقریبا

   موافقم ۲۱
   مخالفم ۶
 2. پدرام

  ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱
  سوابق: (286 ديدگاه)

  ظاهرا خودرو شاسی بلند نمیشه وارد کرد! به خاطر اینکه این مونتاژ کاران چینی ضرر می کنن

  موافقم ۵۰
  مخالفم ۸
  1. شهاب

   ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱
   سوابق: (89 ديدگاه)

   هنوز معلوم نیست که وارد بشه یا نه چون دولت هنوز پیش نویس و مقررات واردات خودرو رو به وارد کننده ها ابلاغ نکرده

   موافقم ۱۷
   مخالفم ۳
 3. محمد امین

  ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱
  سوابق: (1946 ديدگاه)

  به هیچ شکل به نفع مردم معمولی نبست ، اونایی که درامد صنف کارمندی دارن … اونایی هم که میگن این واردات باعث میشه که ماشین های داخلی ارزون تر بشن مثلا دنا بشه ۴۰۰ تومن …. هروقت شد ۴۰ تومن من رو خبر کنید ، مثل چند سال پیش … این قیمت هیچ فایده ای نداره ، صد ماه پس اندازه برای خرید ماشینی که چهار سال یا پنج سال پیش با ۲۰ ماه پس انداز می‌شد خرید …

  موافقم ۳۸
  مخالفم ۶
 4. AMIR / ARMI

  ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱
  سوابق: (1170 ديدگاه)

  من حدس میزنم این قضیه واردات خودرو یه جورایی جزیی از سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین باشه
  شرکت هایی بین المللی که نمیتونن نمایندگی در ایران داشته باشن ( همه شرکت های کره ای و ژاپنی و فرانسوی )
  خودرو هاشون وارد نشه
  و ما شاهد واردات صرفا خودروی چینی به داخل کشور باشیم
  اصلا بوی جالبی از این آزاد سازی با قید و شرط نمیاد
  تعرفه ای که برای واردات می‌خوان بگیرن دوباره سرمایه میشه برای ایران خودرو و سایپا
  کسری بودجه دولت تو این دو ماهی که از سال گذشته عدد عجیب و سرسام آوری هستش
  بدون در نظر گرفتن تاثیر عملی شدن برجام با کدوم پول می‌خوان از اروپا و ژاپن و کره ماشین وارد بکنن
  توی این برنامه واردات خودرو چرا هیچ حرفی از تاثیر عملی شدن برجام یا نرسیدن به توافق نیست ؟؟ صرفا گفتن مشکل ارز نداریم !!؟

  موافقم ۴۳
  مخالفم ۱۱
  1. Erfan

   ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱
   سوابق: (138 ديدگاه)

   حالا کاری با واردات ماشین از اروپا و ژاپن یا کره ندارم.و خب برای تحریم هم که نمیشه شرکت های خودروسازی معتبر به صورت مستقیم به ایران خودرو بفروشند یا نمایندگی بزنن.به نظرم خیلی خوب میشد به واسطه همین قرار داد ۲۵ساله ایران چین شرکت های چری یا bydو غیره میومدن به صورت مستقیم خط تولید داخل ایران تأسیس میکردن.هم اشتغال زایی میشد و هم به قیمت واقعی جهانی میشد ازشون خرید کرد.اما امان از مافیا که ماشین ۱۵هزار دلاری میارن ۵۰هزار دلار میفروشن و نمیزارن همچین اتفاقی بیوفته

   موافقم ۲۸
   مخالفم ۶
   1. دکتر استاپ

    ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱
    سوابق: (201 ديدگاه)

    عرفان چرا باید این کارارو بکنن
    مگه به خودشون داره بد میگذره
    ماشین عهد تیرکمون سنگی رو به قیمت ماشین فول توی بازار جهانی میدن دلیلی نداره بخوان تغییری توی این صنعت ایجاد بشه
    حالا پس فردا من توی تصادف تبدیل به رب بشم به مگه برای کسی مهمه
    کی به کیه

    موافقم ۳۴
    مخالفم ۶
    1. Erfan

     ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱
     سوابق: (138 ديدگاه)

     حالا حرف بنده که هیچی چرا دقیقا دارن به حرف شما دیس میدن.واقعا نکنه بعضیا با چری ۸۰هزار دلاری و دنا ۲۰هزار دلاری خوش و راضی هستید؟

     موافقم ۲۸
     مخالفم ۲
    2. دکتر استاپ

     ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱
     سوابق: (201 ديدگاه)

     صد در صد همه راضین
     من فقط نا راضیم که احتمالا این از بی شعوریمه
     انشاالله خدا منو آدم کنه
     برام دعا کنین🤍

     موافقم ۳۱
     مخالفم ۲
 5. ali-mg

  ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱
  سوابق: (51 ديدگاه)

  همون جور که اول سال گفتن امسال اوضاع بهتر میشه
  ماشینم وارد میکنن

  موافقم ۱۱
  مخالفم ۱۶
 6. آنتی چاینا

  ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱
  سوابق: (2 ديدگاه)

  مردم اگه بخوان ، آگاه بشن ، و واقعا اراده کنن میشه خیلی مسائل رو حل کرد …
  الان مثلا مرغ کیلو ۶۰ تومنی ، تو مراکز‌ عرضه عمده شهر ما رسیده به ۳۹ تومن … کماکان کسی‌ نمیخره … حالا واردات و این قضایا بماند .. کسی‌ صف نمی‌بنده دیگه .
  اگه بشه برای خودرو یا سایر‌ مسائل هم اینطور بود ، اون وقت شاهد اتفاقات باحالی هستیم …

  موافقم ۱۷
  مخالفم ۲
  1. امیر

   ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱
   سوابق: (17 ديدگاه)

   سلام
   دوستان توجه داشته باشید نخریدن برای ارزان شدن یک راهکار بلند مدت نیست به علاوه زمانی این راهکار جواب می دهد که امیدی به اصلاح امور در کوتاه مدت باشد در صورتی که امید به اصلاح در بلند مدت هم وجود ندارد مثالی از این موضوع برایتان میزنم :
   حتما خاطرتان هست در چندین سال گذشته لیر ترکیه دچار افت شدید در برابر دلار شد و مردم ترکیه از خرید دلار امتناع کردند حتی در همین صدا و سیما نشان داد که مردم ترکیه دلار را آتش می زنند لذا پس از مدتی مشکل افت ارزش لیر توسط دولت حل شد و مردم نتیجه مثبت اعتماد به دولت را دیدند حال این را با افزایش دلار در ایران مقایسه کنیم شما چه دلار بخرید چه نخرید دولت توان افزایش ارزش پول ملی را ندارد.
   نکته آخر : در مورد خریدن یا نخریدن هر چیزی هر کس بنا بر شرایطش باید تصمیم بگیرد گرچه هر کس باید تا جای ممکن در نخریدن از گرانفروش و عدم حمایت از گرانفروشی تلاش و اقدام کند اما اصرار بر این موضوع و خیانت کار خواندن افرادی که هنگام گران شدن اجناس خرید می کنند نوعی دیکتاتوری است.
   با سپاس

   موافقم ۲
   مخالفم ۰
 7. KSH

  ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱
  سوابق: (39 ديدگاه)

  اگه این دولت به دنبال نفع همه بود الان وضعمون این نبود دلتون خوشه

  موافقم ۳۱
  مخالفم ۷
 8. Regra loaded

  ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱
  سوابق: (179 ديدگاه)

  الی برکت الله😏

  موافقم ۱۲
  مخالفم ۵
 9. HamiD

  ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱
  سوابق: (2315 ديدگاه)

  آقا خداییش دلخوش به واردات نباشین اینا مردم رو مسخره کردن!
  ارزش پولمون طی ۴۳ سال در برابر دلار حدودا یک سه هزارم شده (یعنی دلار سه هزار برابر شده !!!! اصحاب کهف برگاشون ریخته)
  هیچوقت هم وضع بهتر نشده …
  واقعا چقدر ساده اید دلخوش به این خبر ها هستین …
  حتی اگه یه سوبارو صفر کیلومتر رو بدن ۴۰ هزار دلار بدون هیچ گمرکی بازم خیلیامون نمیتونیم بخریم!!!
  اینبار با امیر عارمی موافقم …

  موافقم ۳۹
  مخالفم ۵
  1. ممد ژانگولر

   ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱
   سوابق: (2611 ديدگاه)

   حمید داداش با این سخنرانیت دلم میخواد این جام بزرگ طلایی رو بدم دستت و با تمام قدرت بگم دوست دارم داداشی خودمی

   موافقم ۱۱
   مخالفم ۲
   1. HamiD

    ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱
    سوابق: (2315 ديدگاه)

    قربونت داداش لطف داری …
    جام بمونه پیش خودت خیلی جاش امن تره …
    یدونه ای به مولا

    موافقم ۷
    مخالفم ۱
  2. عباس

   ۱۰ خرداد ۱۴۰۱
   سوابق: (2 ديدگاه)

   دلخوش به این ۳۰۰۰ برابر نباشید که در آینده بیشتر هم خواهد شد. هم دنیاتون رو آباد می کنیم و هم آخرتون را.
   تا این لحظه که من می نویسم بیش از ۴۵۰۰ برابر دلار گرون شده!!!!

   موافقم ۲
   مخالفم ۰
 10. هادی 8 سیلندر

  ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱
  سوابق: (1 ديدگاه)

  خوب وقتی اولین حرکت زدن همین پدال هم صدا شد با اصلاحات دزد . و مسخره کردین که اقا یه لیتر و ۷۰۰۰ دلار معنی نداره اگه وارد میشد انحصار ایران خودرو از بین میرف تو خودرو های زیر ۱۰ هزار تا . کارمون شده به جای حمایت مصوبه درست شروع کنیم مسخره کردن .
  تو همین پدل ۴ ۵ سال پیش یه مهندس ارین نامی بود خودرو برقی میزد جای حمایت مردم ایران تو همین پدال مسخرش کردن گفتن طرف دزد خالی بنده جای حمایت زدیم تو سرش الان رفت خارج مشکل اصلی خود مردم هستن داعم در حال مسخره کردن این اون.

  موافقم ۱۲
  مخالفم ۵
  1. علی

   ۱ خرداد ۱۴۰۱
   سوابق: (7 ديدگاه)

   اونی که مسخره میکنه واقعا نمیفهمه که هرکسی از یه جایی شروع کرده؟

   آیا ۱۱ سال پیش پدال یه همچین چیزی بود؟
   این همه مخاطب این همه اخبار به روز؟
   پدال هم در طی زمان پیشرفت کرده
   بنز هم موقع ساخت اولین خودروش (که بهش کالسکه شیطان میگفتن ) یه زمانی توسط مردم مسخره میشد اما حالا خودروسازی تبدیل به یه صنعت بزرگ شده ایا کسی هست بتونه در حال حاضر اسم تمام برندهای خودروسازی دنیا رو حفظ کنه؟
   این برای برندهای کشور چین هم قفله!
   چه برسه به کل جهان !

   موافقم ۴
   مخالفم ۰
 11. ممد میر

  ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱
  سوابق: (43 ديدگاه)

  پول نفت از ۱۷ دلار رسیده به ۱۳۰ دلار اگه دلار حاصل از فروش نفت رو وارد بازار کنن دلار از ۳۰ تومن میرسه به ۳ تومن ولی چون به ضرر خودشون هست این کار رو نمیکنن

  موافقم ۱۷
  مخالفم ۴
 12. Sevlan

  ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱
  سوابق: (32 ديدگاه)

  وقتی یه بابایی رو با سفارش و ملاحظه و زد و بند سیاسی که هیچ اطلاعی از وضعیت روز خودرو و این صنعت نداره و فقط ادای مدیرای کاربلد رو در میاره( مدیری که ارث نداشته باباشو از ملت طلبکاره و وقیحانه و به سبب انواع مصونیت هایی که به برکت این نظام داره) و راست تو چشم ملت دروغ میگه همین میشه، من که میگم مادامی که صنعت فلج و مفسده خودروکاری ایران با سماجت عجیب حاکمیت و دولت و نمایندگان بی آبروی ملت حمایت میشه، تا ابد در رو همین پاشنه میچرخه، مادامی که امثال میرسلیم که ناسلامتی نماینده تهرانه و خودش رو جر میداد واسه عدم واردات و رانت نجومی داره تو این صنعت و این فامیل هزاردستان همینه که هست، مساله اینه که اکثر افراد مسئول در نظام آلوده به فساد و رانت و طمع پول بیت‌المالند و بسیار وقیح و پررو و ارباب مأبانه به ملت مظلوم ایران نگاه میکنن و نمیخوان این خوان گسترده از جلوشون جمع بشه، همینه که هست!!!!

  موافقم ۲۱
  مخالفم ۱
 13. Clean energy (صیانت!)

  ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱
  سوابق: (1150 ديدگاه)

  ترجیح میدم نظری ندم

  موافقم ۲
  مخالفم ۵
 14. Jdm باز

  ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱
  سوابق: (1062 ديدگاه)

  اگه میزان تعرفه رو نصف کنن بازار رقابتی خواهد شد وگرنه با این تعرفه های عجیب غریب هیچ سودی برای مردم عادی نخواهد داشت

  موافقم ۶
  مخالفم ۱
 15. فرزاد

  ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱
  سوابق: (92 ديدگاه)

  تنها راهی که واردات خودرو می‌تونه به نفع نود درصد مردم یارانه‌بگیر زیر خط فقرنشین باشه اینه که حداقل برای هر خانوار حدود پونزده هزار دلار پول واریز بشه تا بتونن از عهده‌ی مخارج جانبی صاحب خودرو شدن بر بیان وگرنه دیدن خودروهای جدید و باکیفیت فقط بهونه‌ای برای هاراگیری جوانان است

  موافقم ۳
  مخالفم ۴
 16. ایران اباد

  ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱
  سوابق: (1 ديدگاه)

  مردمی که نان شب نمیتونن تهیه کنن مردمی که تو اجاره خونه موندن مردمی که شکمشانم حسرت سیری میبرد چگونه ۵۰۰ملیون بدن دنا۲۰۰ملیون بدن پراید.از ریشه خرابش کردن و همش سیاسی کاریس اگه میگن نه میخوایم درستش کنیم این گوی و اینم میدان

  موافقم ۹
  مخالفم ۲
 17. SLR _ 722

  ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱
  سوابق: (44 ديدگاه)

  بنظرم نباید نظرمان رو معطوف به خودرو کنیم ( اگر‌چه اینجا سایت خودرو هست ، کلی میگم ) ،

  واقعیت این است که همه مشکلات ما ریشه در ارزش پایین پول ما دارد وگرنه قیمت پراید ۵۰۰۰ دلار خیلی احمقانه نیست ( احمقانه هست ، خیلی نیست ) ( البته با توجه به تولید به ظاهر داخل بودن این به اصطلاح ماشین ها تاثیر مستقیم از دلار خیلی جالب هست )

  جدا از کثیف بودن سیستم خودرو سازی ایران در بخش خصوصی و دولتی اگر مشکل ماشین هم حل بشه آیا مشکل ارزاق یا مسکن یا هزار خرج دیگه حل میشه ؟

  درسته کاچی به از هیچی هست ولی بنظر من راه درست فکری به حال پول بی ارزش ما هست که یک ماشین اقتصادی عادی هم بدون گمرک ۳۰۰ میلیون آب میخوره و با مفهوم اقتصادی در ایران فاصله دارد

  امیدوارم با یک مدیریت صحیح ارزش پول ما افزایش پیدا کند تا در کنار ماشین خوب بتوان خانه خوب ، شغل خوب و خیلی چیز های خوب دیگر هم در سبد خرید خانواده ها قرار داد

  موافقم ۷
  مخالفم ۲
 18. SLR _ 722

  ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱
  سوابق: (44 ديدگاه)

  بقول اون دستمون که گفتند وقتی دنا ۴۰۰ تومنی شد ۴۰ منو هم خبر کنید وگرنه ۴۰۰ بشه ۳۰۰ باز هم توفیقی نسبت به بلایی که بر سر ما آوردن نیست

  یادمه سال ۹۷ سی میلیون پول داشتم و میخواستم باهاش یک بنز دانشجویی ( w123 ) عشقی بخرم . ( چون بچگی اون ماشین آخر ماشین بود الان هم خیلی دوستش دارم و مدل فولش از این به اصطلاح خودرو های داخلی هم پر امکانات تر و هم قوی تر هست )

  بعدش با مخالفت های شدید خانواده نشد که بخرم در عوض به زور پول ما رو گذاشتن توی بورس ( با این بهانه که بعد با سودش برو بنز کپل ( w124 ) بخر )

  دیگه بقیشم خودتون در جریانید 😂🤣😭

  موافقم ۱۲
  مخالفم ۱
 19. تحت پیگرد

  ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱
  سوابق: (265 ديدگاه)

  کشور ما بهشت دلال ها رانت خوارها دزدان و اختلاس گران است دلیل آن هم کاملا روشن است مسئولینی که خود از مال مردم متنعم هستند عزمی برای مقابله با فساد ندارند

  موافقم ۶
  مخالفم ۱
 20. کوروش

  ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱
  سوابق: (91 ديدگاه)

  سلام علیکم ،
  فقط به نفع آقای مصطفی میرسلیم نمی باشد ….

  موافقم ۶
  مخالفم ۱
 21. Ali da

  ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱
  سوابق: (14 ديدگاه)

  پس کی وارددد میششه ماشینا

  موافقم ۱
  مخالفم ۱
 22. طاها

  ۱۵ خرداد ۱۴۰۱
  سوابق: (6 ديدگاه)

  دوستان تا زمانی که ما سر اینکه ۴۰۵ لاته یا پارس سلطان جنگ میکنیم واردات ازاد بشه هم مردم درک نمیکنندش. بخدا که مردم فرق کادیلاک ۴۰ سال پیش رو با amg 2020 نمیدونن. یه سری هم هنوز تعصبی پراید هستن و به ال نود میگن ال ممد.
  بابااینا همه یه آشغالن حتی دنا و سمند سورن که، با کیفیت ترین ها هستن

  موافقم ۰
  مخالفم ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا