تسلامرسدس بنز

مقایسه زمان شارژ مرسدس بنز EQS و تسلا مدل S پلاد

امروز نگاهی دقیق‌تر خواهیم داشت به توانایی‌های شارژ سریع مرسدس بنز EQS، چیزی که ژرمن‌ها مانور زیادی روی آن داده‌اند.

انتظار می‌رفت که گل سرسبد محصولات مرسدس توانایی‌های شارژ برجسته‌ای داشته باشد و پس از بررسی آمار و ارقام ما ناامید نشدیم.

ابتدا بیایید نگاهی داشته باشیم به نمودار حاضر در ویدئو که نشان دهنده قدرت خروجی و وضعیت شارژ در برابر زمان است. ما باید این منحنی‌ها را به‌صورت قدرت در برابر حالت شارژ ترکیب کنیم.

ما حدس می‌زنیم این نمودار متعلق به مدل دارای باتری ۱۰۷.۸ کیلووات ساعتی باشد. مرسدس بنز EQS همچنین با باتری کوچک‌تر ۹۰ کیلووات ساعتی نیز در دسترس می‌باشد.

بر اساس آنچه در این نمودار دیده می‌شود، حداکثر قدرت شارژ این خودرو حدود ۲۰۷ کیلووات است که کمی بیشتر از مشخصات اعلامی می‌باشد.

در زمانی که میزان قدرت شارژ در برابر وضعیت شارژ (SOC) حدود ۴.۵ درصد باشد قدرت به سرعت افزایش یافته و به حالت حداکثر می‌رسد و تا بیش از ۲۵ درصد SOC نیز حالت تخت منحنی را حفظ می‌کند. سپس قدرت کمی کاهش یافته و در ۸۰ درصد SOC به حدود ۱۱۵ کیلووات می‌رسد که باعث ایجاد منحنی شارژ بسیار خوبی می‌شود. داده‌ها پس از رسیدن SOC به ۸۰ تا ۸۱ درصد به پایان می‌رسند.

مرسدس بنز می‌گوید شارژ ۱۰ تا ۸۰ درصدی باتری ۳۱ دقیقه زمان خواهد برد و تنها با شارژ ۱۵ دقیقه‌ای می‌توان شعاع حرکتی ۲۸۰ تا ۳۰۰ کیلومتری را به دست آورد.

ما در این نمودار حتی نتایج بهتری را نیز مشاهده کردیم زیرا شارژ ۱۰ تا ۸۰ درصدی حدود ۲۸ دقیقه زمان برد درحالی‌که برای شارژ از ۲۰ تا ۸۰ درصد حدود ۲۵ دقیقه زمان نیاز بود. برای رسیدن از شارژ ۴ به ۸۱ درصدی نیز حدود ۳۱ دقیقه زمان نیاز است.

قدرت متوسط در محدوده بسیار مهم ۲۰ تا ۸۰ درصد SOC برابر با ۱۵۵ کیلووات است که ۷۵ درصد حداکثر ارزش می‌باشد.

این آمار بسیار خوب هستند اما بهترین نکته به چگونگی پایداری شارژ باتری در کل زمان شارژ مربوط می‌شود.

حداکثر C-rate حدود ۱.۸C است. ما فکر می‌کنیم مرسدس بنز ترجیح داده باتری‌ها را کاملاً تحت‌فشار قرار ندهد.

نکته: C-rate به ما چگونگی ارتباط قدرت شارژ با ظرفیت مجموعه باتری را نشان می‌دهد. برای مثال ۱C به معنی قدرت شارژ ۱ ساعتی در زمانی است که میزان قدرت به کیلووات برابر ظرفیت مجموعه باتری به کیلووات ساعت باشد. ۲C برای شارژ باتری در نیم ساعت کفایت خواهد کرد.

میزان و سرعت پر شدن باتری‌ها به مصرف انرژی بستگی داشته و مصرف انرژی نیز به موضوع مصرف بستگی دارد.

مرسدس بنز EQS حداکثر شعاع حرکتی ۷۷۰ کیلومتری بر پایه تست‌های WLTP دارد که حدس می‌زنیم این شعاع حرکتی برای نسخه دیفرانسیل عقب EQS باشد. احتمالاً مدل چهار چرخ محرک این خودرو برد کمتری خواهد داشت.

به لطف شعاع حرکتی و راندمان بالا و همچنین توانایی‌های شارژ سریع، این خودرو می‌تواند در هر دقیقه حدود ۲۵ کیلومتر شعاع حرکتی به دست آورد که در مقایسه با بهترین‌های بازار آمار بسیار خوبی است.

یکی از جداول منتشر شده برای مصرف‌کنندگان می‌تواند مفید باشد اما باید دانست که این تنها یک تخمین از تستی ویژه بوده و درصد خطایی را نیز باید برای آن در نظر گرفت. به همه این موارد باید متغیرهای دیگر همچون شارژ، نسخه خاص از خودرو، روشن بودن تجهیزات و… را اضافه کرد.

مورد بعدی مقایسه مرسدس بنز EQS با برخی خودروهای الکتریکی مطرح است:

 • تسلا مدل S پلاد ۲۰۲۱
 • هیوندای آیونیک ۵ مدل ۲۰۲۱
 • تسلا مدل LR AWD مدل ۲۰۲۱

وقتی بحث مقایسه منحنی‌های شارژ می‌شود ما متوجه می‌شویم که EQS به اندازه محصولات تسلا یا حتی هیوندای آیونیک ۵ پیک بالایی ندارد اما در کل پایدارتر عمل می‌کند. در SOC بالا نیز کاهش شدیدی دیده نمی‌شود.

مرسدس بنز EQS از نظر قدرت متوسط ۱۵۵ کیلوواتی، تسلا مدل S پلاد را شکست می‌دهد و فاصله چندانی با هیوندای آیونیک ۵ ندارد. البته صادقانه باید گفت با وجود بزرگ‌ترین باتری بین خودروهای مقایسه شده، این عملکرد می‌توانست بهتر هم باشد.

شارژ ۲۰ تا ۸۰ درصدی SOC در ۲۵ دقیقه نتیجه خوبی است. این رقم اندکی بهتر از تسلا مدل S پلاد بوده اما بسیار بیشتر از هیوندای آیونیک ۵ می‌باشد.

مرسدس در بحث C-rate متمایز از خودروهای یاد شده بوده و این معیار در EQS به‌طور قابل‌توجهی کمتر از تسلا و هیوندای می‌باشد.

ما حدس می‌زنیم ژرمن‌ها بسیار محافظه‌کار بوده و نخواسته‌اند باتری را خیلی به محدودیت‌های خود نزدیک کنند. همین سیاست را در سایر برندهای لوکس آلمانی هم دیده‌ایم.

به‌هرحال آمار برای مرسدس خوب به نظر می‌رسند و متوسط SOC بین ۲۰ تا ۸۰ درصد نیز کمی بالاتر از تسلا مدل S پلاد می‌باشد.

نهایتاً به سرعت پر شدن دوباره باتری می‌رسیم که مرسدس بنز EQS بسیار قوی عمل کرده است و در برخی موارد پا به پای هیوندای آیونیک ۵ پیش آمده و در برخی موارد حتی بهتر نیز بوده است.

نهایتاً به بحث نتیجه‌گیری می‌رسیم. نمودار شارژ سریع DC نشان دهنده آن است که EQS یک رقیب بسیار خوب می‌باشد.

این خودرو بالاترین پیک شارژ را ندارد اما حداکثر قدرت شارژ آن برای زمان بیشتری در دسترس بوده و بنابراین قدرت بسیار کند کاهش می‌یابد. این به معنی سطح قدرت متوسط بالا بوده و راننده مجبور نیست برای رسیدن به حداکثر سرعت شارژ اقدام به کاهش ظرفیت باتری کند.

به لطف شعاع حرکتی و راندمان بسیار خوب، EQS دومین خودرو از نظر سرعت پر شدن باتری بوده و یک پله پایین‌ترین از هیوندای آیونیک ۵ قرار می‌گیرد.

تنها نقطه‌ضعف EQS ظرفیت باتری آن است که می‌توانست بهتر باشد. حدس می‌زنیم مرسدس در آینده این عملکرد را حتی بهتر خواهد کرد.

منبع
insideevs

شاهین احمدزاده

نویسنده و مترجم وبسایت "پدال"

مطالب مشابه

‫۱۲ دیدگاه‌ها

 1. new RAMIN

  ۷ مرداد ۱۴۰۰
  سوابق: (2359 ديدگاه)

  ((شارژ ۲۰ تا ۸۰ درصدی SOC در ۲۵ دقیقه نتیجه خوبی است. این رقم اندکی بهتر از تسلا مدل S پلاد بوده اما بسیار بیشتر از هیوندای آیونیک ۵ می‌باشد.))اصلا ۳سال پیش فکرش رو میکردید فقط نام هیوندای کنار بزرگانی مثل بنز وتسلا باشه؟((نهایتاً به سرعت پر شدن دوباره باتری می‌رسیم که مرسدس بنز EQS بسیار قوی عمل کرده است و در برخی موارد پا به پای هیوندای آیونیک ۵ پیش آمده و در برخی موارد حتی بهتر نیز بوده است.)) جان؟ امسال چه سالی هست؟؟دارن زمان شارژ بنز رو با هیوندای مقایسه میکنن! /// ((به لطف شعاع حرکتی و راندمان بسیار خوب، EQS دومین خودرو از نظر سرعت پر شدن باتری بوده و یک پله پایین‌ترین از هیوندای آیونیک ۵ قرار می‌گیرد.)) ؟? جان؟ چشمام درست میبینه؟؟ از لحظ زمان شارژ هیوندای بهتر…😬
  واقعا روزی کسی فکر میکرد هیوندای در بحث برقی ها حتی در زمان شارژ…؟
  کسی فکر میکرد؟؟؟ /// تاریخ مجدد تکرار خواهد شد. همسایه کره جنوبی داره با سرعتی نور در زمینه هیبریدی و برقی جلو میاد طوری که همین الان هم برخی شون حتی بهتر از تسلا هستن و محصولات خوبی دارند. تاریخ تکرار خواهد شد و این امر گریز ناپذیر هست ولی باز یه عده میان میگن زمین کجه.

  راستی مگه تیتر درباره مقایسه شارژ تسلا اس پلاد و eqs نبود؟؟؟ اون وسط آیونیک ۵ چی میگه؟؟ احتمالا داره نمایش میده آینده از آن کیست… و یا شاید هم اومده که برخی در سایت پدال بیان بگن زمین کجه.

  درضمن نکته مهمی اشاره شد در این مطلب.
  ((مرسدس بنز EQS حداکثر شعاع حرکتی ۷۷۰ کیلومتری بر پایه تست‌های WLTP دارد که حدس می‌زنیم این شعاع حرکتی برای نسخه دیفرانسیل عقب EQS باشد. احتمالاً مدل چهار چرخ محرک این خودرو برد کمتری خواهد داشت.))

  WLTP و nedc زیاد باهم فرق ندارن. ولی جفتشون با EPA کلی اختلاف دارند.قرار بود تایکان با هر بارشارژ بر پایه WLTP حدود ۴۲۱ کیلومتر بره. اما بر پایه EPA در حالت باتری پلاس ۳۱۳ تا میره و در حالت عادی ۲۹۲ کیلومتر!!

  شاید eqs میزان پیمایش بر پایه wltp خوب باشه
  ولی بر پایه epa اگه تست بشه به نظرم حدود ۶۰۰ کیلومتر خواهد بود.
  البته هنوز تست نشده ولی نکته مهمی بود که بهش اشاره کردم.

  موافقم ۲
  مخالفم ۴
 2. akrh78

  ۷ مرداد ۱۴۰۰
  سوابق: (1261 ديدگاه)

  اینم از اولین تلاش جدی پدر خودروسازی در بحث الکتریکی
  حالا اینا به کنار هیوندا چرا تو همه نمودارا داره بندری میرقصه؟ اصلا این ماشین که هنوز وارد خط تولید نشده

  موافقم ۳
  مخالفم ۰
 3. (JONATHAN (TESLA

  ۷ مرداد ۱۴۰۰
  سوابق: (263 ديدگاه)

  سرعت شارژ eqs فقط بعد از ۴۵ درصد سریع تر از پلد هستش
  که با توجه به پایین بودن سرعت شارژ در بازه ۵ تا ۴۵ دصد
  ظرفیت بیشتری برای شارژ باقی مونده و کاملا عادی هستش که در این بازه سرعت بیشتری داشته باشه
  دلیلش هم سرعت شارژ پایین در بازه ۱۰ تا ۳۰ درصد هستش که برابر با ۲۰۰ کیلووات ساعت هست
  در مقابل پلد سرعتش در بازه ۱۰ تا ۳۰ درصد ۲۵۰ کیلووات ساعت هستش
  به گونه ای که در بازه ۱۰ تا ۴۰ درصد پلد در هر ۷ دقیقه ۱۶۰ کیلومتر میتونه شارژ بشه
  و این عدد برای eqs پایین تر خواهد بود
  به عنوان اولین تلاش مرسدس خوب بوده ولی کافی نیست
  چون شارژ در soc پایین به مراتب مهم تر از soc بالا هستش
  این قضیه و در همه لوازم قابل شارژ مثل تلفن های همراهی که شاژرشون میکنیم قابل درک و مشاهده هستش

  موافقم ۱
  مخالفم ۵
  1. RezaRs

   ۸ مرداد ۱۴۰۰
   سوابق: (1614 ديدگاه)

   در کل معلومه از ماشین که براش ساختش تلاش خوبی شده

   موافقم ۰
   مخالفم ۰
 4. Kf

  ۷ مرداد ۱۴۰۰
  سوابق: (339 ديدگاه)

  چ هیجان انگیز

  موافقم ۱
  مخالفم ۰
 5. $ᏗᏰᏖᎥᏁ$

  ۷ مرداد ۱۴۰۰
  سوابق: (311 ديدگاه)

  جالب بود،تحلیلش خیلی خوندنی بود،مرسی آقا شاهین👌🙏

  موافقم ۲
  مخالفم ۰
 6. R@m!n

  ۷ مرداد ۱۴۰۰
  سوابق: (2246 ديدگاه)

  رقابت خیلی جدی تر دنبال میشه و کار تسلا روز ب روز سخت تر میشه. جنرال موتورز و فورد رقبای هم وطن با طراحی های بسیار زیبا تر و اصیل تر در کنار ژرمن های همیشه مدعی تنور این رقابتو بشدت داغ کردن.

  تسلا باید برای بقا مثله ۱۰ سال قبل یه تکنولوژی انقلابی معرفی کنه که واقعا دشواره بخصوص که در بحث خودروهای الکتریکی جا برای مانور و شخصی سازی بسیار محدوده ‌‌و می بینیم برندهای کره ای چقدر راحت خودشونو نزدیک کردن به بزرگان. این الکتریکی سازی برای هر کی نون نداشت برای برندهای نوپا و سطح پایین خیلی خوب بود عملا خیلی از موانع و پیچیدگی های خودروهای درون سوز برداشته شد و الان خیلی راحت می تونن با اضافه کردن دو تا باتری زیر ماشین تو هر کلاسی وارد شن و مدعی باشن.

  موافقم ۰
  مخالفم ۰
 7. Silent

  ۷ مرداد ۱۴۰۰
  سوابق: (584 ديدگاه)

  PLAID چه آتیشی به پا گرد امروز توو خط درگ 😎 اعتبار کل صنعت خودرو آلمان نقطه شد جلوش با اوون گیربکس مضحکش! دانش امریکایی همینه دست رو هر چی بزاره بی رقیب می شه.

  موافقم ۱
  مخالفم ۴
  1. Silent

   ۷ مرداد ۱۴۰۰
   سوابق: (584 ديدگاه)

   NOKIA هم اصالتی داش یک زمانی 😂 برووکس با پلید خانوادگی ش احتمالا تک تک این اگزوزسازا رو از دم تیغ رد می کنه بزووودی

   موافقم ۱
   مخالفم ۲
  2. 🇩🇪👑BENZ👑🇩🇪

   ۸ مرداد ۱۴۰۰
   سوابق: (1966 ديدگاه)

   میشه انقدر سلایق دیگران رو نکوبونی ما هم بلدیم .

   موافقم ۱
   مخالفم ۰
 8. 🇩🇪👑BENZ👑🇩🇪

  ۷ مرداد ۱۴۰۰
  سوابق: (1966 ديدگاه)

  آفرین به مرسدس ولی باید اشکالات رو حل کنن که کسی نتونه حرفی برا گفتن داشته باشه تسلا هم عملکردش خوبه ولی هیوندای !!!! واقعا آفرین بهش که به این سطح رسیده که با بزرگان سرشاخ بشه .

  موافقم ۰
  مخالفم ۰
 9. میثم

  ۸ مرداد ۱۴۰۰
  سوابق: (3259 ديدگاه)

  هیوندای نظر منو بیشتر جلب کرد
  بدون ادعا خیلی خوب داره پیش میره

  موافقم ۲
  مخالفم ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا