صنایع نظامیصنایع هوایی

مقایسه لاکهید مارتین F-35 و F-22 کدام‌ جت جنگنده برتر است؟

جت‌های جنگنده F-35 و F-22 جزو نمادین‌ترین محصولات لاکهید مارتین هستند و می‌خواهیم آن‌ها را با یکدیگر مقایسه کنیم.

آنچه در این مطلب می‌خوانید:

لاکهید مارتین F-35 لایتنینگ II مدت زیادی است که به عنوان ستون اصلی قدرت هوایی نیروهای مسلح کشور آمریکا مطرح می‌شود. سه نسخه مختلف از این جت جنگنده در خدمت نیروی هوایی ارتش آمریکا، نیروی دریایی و تفنگداران دریایی ایالات‌متحده است و به همین خاطر حداکثر انعطاف‌پذیری را نشان می‌دهد؛ اما زمانی که بحث نبرد تک به تک یا همان داگ فایت به میان آید، یک جت جنگنده می‌تواند بیشتر به چشم آید.

 

درباره F-22 رپتور صحبت می‌کنیم که جزو مشهورترین جت‌های تولیدی دنیاست و با همکاری لاکهید مارتین و بوئینگ تولید شده است. این جنگنده از قابلیت‌های فراوانی برای عملیات در انواع شرایط آب و هوایی برخوردار شده و به خوبی می‌تواند خود را از دید رادارها پنهان کند؛ اما در مقایسه جت‌های جنگنده F-35 و F-22 کدام‌یک برتر ظاهر خواهد شد؟ بی‌شک مقایسه این دو محصول پیشرفته با یکدیگر امری چالش‌برانگیز خواهد بود و همچنین تلاش برای بررسی برتری‌های یکی بر دیگری در فاکتورهای متعدد کار سختی است. در این مقاله می‌خواهیم نگاهی عمیق‌تر به شباهت‌ها و تفاوت‌های F-35 لایتنینگ II و F-22 رپتور داشته باشیم.

توانایی‌های عملیاتی

 

از نظر پرفورمنس و عملکرد هر دو جت F-35 و F-22 سرعت، شعاع پروازی و استقامتی احساس‌برانگیزی بر جای می‌گذارند هرچند در برخی بخش‌ها یکی بر دیگری برتری پیدا می‌کند. یکی از فاکتورهای کلیدی هر جت جنگنده‌ای سرعت آن خواهد بود و اینجا F-22 که به‌طور خاص برای برتری هوایی طراحی شده قابلیت‌های بالای خود را به نمایش می‌گذارد و برتری واضحی دارد. در جدول زیر ویژگی‌های سرعت F-22 آورده شده است:

نوع پرواز سرعت (کیلومتر در ساعت)
سرعت کروز مافوق صوت ۲۲۴۷
حداکثر سرعت در سطح دریا ۱۴۹۴
حداکثر سرعت کلی ۲۷۷۸

به دلیل حداکثر سرعت فوق‌العاده بالا، جنگنده‌های بسیار معدودی می‌توانند بر F-22 برتری داشته باشند و به همین خاطر این محصول لاکهید مارتین از نظر رهگیری توانایی‌های خارق‌العاده‌ای دارد. علیرغم قدرت زیاد، F-35 لایتنینگ II نمی‌تواند به حداکثر سرعت F-22 رپتور برسد و حداکثر سرعت آن برابر با ۱۹۷۵ کیلومتر در ساعت و حداکثر سرعتش در سطح دریا حدود ۱۲۳۵ کیلومتر در ساعت است.

F-22 همچنین از نظر سرعت صعود در هوا رقبای خود را شکست می‌دهد به گونه‌ای که در هر دقیقه بیش از ۱۸.۹ کیلومتر را صعود می‌کند اما این رقم برای F-35 به حدود ۱۳.۷ کیلومتر در دقیقه می‌رسد. به منظور مقایسه و تصور بهتر از عملکرد جت‌های جنگنده موردبحث بد نیست بدانید هواپیمای بوئینگ ۷۸۷ استاندارد می‌تواند پس از تیک آف در هر دقیقه بین ۰.۶ تا ۰.۹ کیلومتر در هوا صعود کند. به دلیل چنین ویژگی‌هایی است که F-22 برای داگ فایت طراحی شده و می‌تواند با پیشرفته‌ترین جت‌های پنهان‌کار دنیا سرشاخ شود. البته F-35 با اینکه از نظر سرعت و میزان صعود قافیه را به F-22 می‌بازد اما از تکنولوژی پنهان‌کاری احساس‌برانگیزی برخوردار است و آن را به یک سلاح مؤثر و قدرتمند در برابر جنگنده‌های معمولی تبدیل می‌کند.

تسلیحات

در مقایسه جت‌های جنگنده F-35 و F-22 به بخش تسلیحات می‌رسیم که F-35 بسیار منعطف‌تر از F-22 خواهد بود و امکان انجام تقریباً هر نوع مأموریتی را دارد. اگرچه F-22 در نبردهای هوا به هوا و تک به تک می‌درخشد اما انعطاف فوق‌العاده F-35 به آن اجازه می‌دهد تا در مأموریت‌های هدفمندتر از جمله مأموریت‌های بازدارندگی هسته‌ای و حملات هوایی شرکت کند. بر اساس گزارش نشنال اینترست، F-22 از انجام سه نوع مأموریت کلیدی عاجز است که شامل توانایی‌های حملات هسته‌ای، عملیات ضد کشتی و حملات هوا به زمین خواهد بود؛ اما F-35 به خوبی می‌تواند چنین عملیاتی را انجام دهد.

شاید F-22 رپتور برای حملات زمینی بهینه نشده است اما این به معنی عدم تجهیز به انواع سلاح‌ها نیست. رپتور می‌تواند شش لانچر LAU-142/A را برای موشک‌های هوا به هوا حمل کند و دو محفظه حمل سلاح اضافی نیز دارد که هریک برای لانچرهای LAU-141/A برای موشک‌های هوا به هوا بکار می‌روند. این جت جنگنده همچنین در صورت انجام مأموریت‌های حملات زمینی می‌تواند بمب‌های هدایت‌شونده دقیق را حمل نماید. البته علیرغم توانایی‌های قابل‌توجه، F-22 تاکنون جنگنده‌ای از سایر کشورها را ساقط نکرده است.

در مقابل باید گفت F-35 توانایی حمل طیف وسیع‌تری از سلاح‌ها را دارد و می‌تواند آن‌ها را در محفظه حمل داخلی یا خارجی خود نگه دارد. از جمله سلاح‌های حملات مرسوم این جنگنده می‌توان به بمب‌های هدایت لیزری و موشک‌های حمله زمینی همچون اسپیر ۳ اشاره کرد. F-35 لایتنینگ II همچنین می‌تواند موشک‌های کروزر JASSM و سلاح‌های ضد کشتی را حمل نماید. به این لیست باید حمل بمب‌های هسته‌ای B61-12 را نیز افزود. شایان ذکر است جت‌های F-15 و F-16 نیز قادر به حمل این نوع بمب هستند.

نتیجه‌گیری

با این تفاسیر باید گفت ترکیب جت‌های جنگنده F-22 و F-35 باعث می‌شود نیروی هوایی ایالات‌متحده وضعیت مناسبی در رویارویی با اهداف متقابل داشته باشد؛ اما تصمیم‌گیری درباره اینکه از کدام جنگنده استفاده شود دقیقاً به نوع هدف و مأموریت و نیازهای نیروهای مسلح این کشور بستگی خواهد داشت. بی‌شک رپتور داگ فایتر بهتری در نیروی هوایی آمریکاست و از نظر توانایی‌های نبرد هوا به هوا رقیبی ندارد. در مواقعی که رویارویی با جنگنده‌های پنهان‌کاری همچون چنگدو J-20 چین اجتناب‌ناپذیر باشد F-22 احتمالاً هواپیمای ایده آلی برای نبرد خواهد بود.

اما اکثر نبردهای مدرن شامل رویارویی تک به تک نیست و شاید داگ فایت های محدودی رخ دهد که در این صورت F-35 با ارتباطات داده احساس‌برانگیز و تکنولوژی پیشرفته خود و البته انعطاف‌پذیری بسیار بالا می‌تواند انتخاب اول برای هر نوع مأموریتی باشد؛ اما اگر در نهایت بخواهیم تنها یک جنگنده را به عنوان پیروز این مقایسه انتخاب کنیم، انتخاب ما F-22 رپتور خواهد بود. نظر شما چیست؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۸۳ رای

شاهین احمدزاده

نویسنده و مترجم مجله "پدال"

مطالب مشابه

‫۷۰ دیدگاه‌ها

 1. FY

  ۷ فروردین ۱۴۰۳
  سوابق: (113 ديدگاه)

  لاکهید مارتین از وقتی سوخو با برتری زیاد اومده نابود شده…

  موافقم 4
  مخالفم 18
  1. Amirmohammad

   ۷ فروردین ۱۴۰۳
   سوابق: (435 ديدگاه)

   این حرفتو خود مالک سوخو هم قبول نداره! سوخو و لاکهید قدیمی ترین رقبای هم هستن،جفتشونم سرپا هستن! منظورت از نابودی چیه دقیقا

   موافقم 19
   مخالفم 5
   1. NAVID۰۰۹۸

    ۷ فروردین ۱۴۰۳
    سوابق: (10203 ديدگاه)

    من که نه این مسائل سر در میارم نه هیچی !!! فقط موندم اون انسانی که میاد تو این تخصص و هر سال هم این صنعت رو به جلو میبره از یه مغز و فکری سود میبره که ما واقعاً حتی به کوچیکترین مسئله‌اَش هم توانایی درک نداریم چه برسه بفهمیم!!!

    یه بنده‌خدایی چند وقت پیش حرف جالبی در مورد ضریب هوشی ما ایرانی‌ها که برای خودمون بزرگش میکنیم!!!
    میگفت از ۶ میلیون ایرانی‌ای که امروز خارج از مرزها زندگی میکنند چندتاشون تو گوگل ناسا ماکروسافت اپل و … فعال هستند ولی همین چندتا رو چنان در ایران برای ایرانی‌ها بزرگ کردن ( البته بزرگ هستند فقط ما نمیتونیم مسائل و شرایط رو تجزیه تحلیل کنیم ) که همه خانواده‌ها فکر میکنند نفر بعدی تو ناسا یا اپل گوگل و … فرزندانشون هستند و هر طوری شده باید بفرستنسون خارج حالا هر کشوری ، اما بعد از اینکه ذوقِ چند ماه خارج تمام شد تازه اون افراد میفهمند که وارد چه چرخه‌ی بزرگنمایی‌ای شدن!!!
    مطمئناً ایرانیان موفقی داریم ولی اوناهایی موفق شدن که در زمان انقلاب ۵۷ با خودشون ثروتشون هم بردن در زمانی که ریال ارزشی چون دینار کویت امروزی در برابر دلار داشت و سریع توانستند وارد جوامع بومی شوند و نسل امروزشون بسیار موفق و ثروتمند هستند اما من با چشم دیدم که دختر پسر ایرانی که اینجا ادعایی عجیب در برخورد با دیگران داشتند و بوی عطر و برند کفش پوشاکشون خفمون میکرد از چُس‌کلاس ، اونجا پا به پای چینی هندی پاکستانی حمالی میکنند به امید روزی که موفق شوند در صورتی که موفقیت امروز با ۴۰ سال پیش زمین تا آسمان فرق کرده و تنها دو راه داره که یا بابای پولدار داشته باشید تا ساپورت شوید یا اینقدر مُخِ قدرتمندی داشته باشید تا فاند بگیرید و ساپورت شوید!!!

    من نمیگم حمالی بده ، اتفاقاً خوبه چون دید را به زندگی شفاف‌تر میکنه و واقعیت دنیا را میشه چشید اما حمالی در سرابی که در ذهن خودشون از خارج ساختن به سبب خانواده‌های عشق خارج ، دیگه اسمش حمالی نیست و حماقتِ که پشت این تصمیمات تماماً افسردگی و نابودی تک تک جوان‌ها خوابیده که یا از خجالتشان برنمیگردند یا پل‌های پشت سر را خراب و دیگر چیزی برایشان باقی نمانده که برگردند و آواره از لینجا و آن‌جا با سنی که هروز بالاتر میره و زندگی‌ای که هر روز سخت‌تر و رقابتی‌تر میشه که عملاً داره میشه قانون جنگل که یا باید بخوری یا خورده شوی!!!

    زندگی فقط داشتن یک خودرو و خانه‌ی خوب عالی یا معمولی نیست ، به هر چیزی که برسید باز میخواهید بهترش کنید و این از خصلت انسان هست ، پس بهتره به اصل زندگی فکر کنیم که چه میخواهیم و توانایی درک داشته‌هارو داشته باشیم!!!

    موافقم 9
    مخالفم 15
    1. abbas

     ۸ فروردین ۱۴۰۳
     سوابق: (235 ديدگاه)

     با اینکه با اکثر حرفات مخالفم ولی این حرف ات کاملا درسته

     موافقم 2
     مخالفم 3
   2. FY

    ۷ فروردین ۱۴۰۳
    سوابق: (113 ديدگاه)

    رقیبی که این رقابت رو برده سوخو هست😏😏

    موافقم 4
    مخالفم 19
    1. محمدی

     ۷ فروردین ۱۴۰۳
     سوابق: (1 ديدگاه)

     بنده خدا تا سوخوی سو ۵۷ بتواند اف ۲۲ رپتور لاکهید مارتین را در رادار خود پیدا کند با موشکهای هوا به هوای اف ۲۲ خیلی وفت هست که درهم کوبیده شده است . برادر اول یک مطالعه بکن ، بعد حرفی بزن . اف ۲۲ از اول برای رادارگریزی کامل طراحی شده ، در حالیکه سوخو ۵۷ برای مانورهای سنگین هوایی . برای انجام مانورهای سنگین در داگ فایت اول باید به اف ۲۲ نزدیک بشود آخه !!! در حالیکه اف ۲۲ بسیار زودتر سوخو ۵۷ را دیده و موشکش را رها کرده است . اصلا میدانی سطح مقطع راداری اف ۲۲ در اندازه یک زنبور هست . مطالعه کن

     موافقم 16
     مخالفم 5
    2. حسن

     ۸ فروردین ۱۴۰۳
     سوابق: (16 ديدگاه)

     تو همین جنگ اوکراینشم سوخو ها ناموفق بودنو کلی ساقط شدن ولی f22 یه چیزیه که خود روس ها با ترس و لرز اسمشو میارن بعد یسری روس زده میگن اون برتره یکم سیمولیشنای درگیری های هواییارو ببینید متوجه میشین سوخوها حرفی برای گفتن ندارن هرچند هیچ کدومشونو من نساختم

     موافقم 8
     مخالفم 1
  2. net

   ۷ فروردین ۱۴۰۳
   سوابق: (3139 ديدگاه)

   قدرت نظامی امریکا با ۲۰۰ کشور دیگر جهان مثل مقایسه قدرت یک فیل ( امریکا ) با قدرت ۲۰۰ عدد مورچه ( ۲۰۰ کشور جهان ) هست

   موافقم 14
   مخالفم 11
   1. علی

    ۷ فروردین ۱۴۰۳
    سوابق: (234 ديدگاه)

    Net عزیز فکر کنم هالیوود نباید ببینی همین طالبان زورش به آمریکا رسید الکی گنده نیا آمریکا تا حالا تو هیچ جنگی پیروز مطلق نبوده جز ژاپن که اونم تا قبل بمب اتم بازنده مطلق بود

    موافقم 14
    مخالفم 6
    1. امین

     ۷ فروردین ۱۴۰۳
     سوابق: (495 ديدگاه)

     عه بد شد که

     خیلی بد شد

     مگه شما ضد آمریکایی ها نمیگید طالبان رو آمریکا آورد؟

     پس چرا ضد هم باید باشن این دوتا؟

     طالبان آمریکا رو فراری داد؟😂😂😂😂

     تحلیل ها و بینش هاتو قربونشون برم

     موافقم 17
     مخالفم 5
    2. 

     ۷ فروردین ۱۴۰۳
     سوابق: (138 ديدگاه)

     کمتر جک بگو داداش
     آمریکا چون میخواست بازیگر اصلی جنگ باشه و نقش تعیین کننده ای داشته باشه بمب اتم رو بکار برد تا با تسلیم کردن دشمن، حرفش رو به کرسی بشونه آمریکا قبل از بمب اتم هم برنده مطلق بود کلا دشمن نمیتونست شکستش بده چه برسه به باقیش به سبب برتری و شرایط ژئوپلیتیکی و قدرتی که داشت.

     تو بقیه جنگ ها هم آمریکا با حضور نظامی اراده خودش رو نشون نداد وگرنه راحت هرکاری میخواست میکرد با اینهمه قدرتی که داشته و داره،
     الان شما تسلیحات بده دست داعش شک نکن یه روزه نصف جهانو به آتش میکشه
     نکنه فکر کردی مثلا افغانستان که برای آمریکا و قدرت و پتانسیلی که آمریکا داره که مثل مگس بیش نیست شاخه یا واقعا فکر کردی مثلا افغانستان خیلی شاخه !😂 اونم برای آمریکا که نتیجه مثلا جنگ هم براش میگی 😂

     موافقم 19
     مخالفم 4
  3. Avan

   ۷ فروردین ۱۴۰۳
   سوابق: (311 ديدگاه)

   سوخو ۳۵ و ۳۴ که مثل نقل و نبات در اوکراین سرنگون شده سوخو۵۷ هم اینقدر نامطمئن بوده که روسیه جرأت استفاده از آن در اوکراین را پیدا نکرده.

   موافقم 16
   مخالفم 7
   1. Anti Tesla

    ۷ فروردین ۱۴۰۳
    سوابق: (612 ديدگاه)

    الان su-35 هم دیگه تو اوکراین عملیات انجام نمیده.

    موافقم 9
    مخالفم 3
   2. Ehsan

    ۷ فروردین ۱۴۰۳
    سوابق: (528 ديدگاه)

    کلا از اول جنگ تا الان در مقابل اوکراینی که منتخب بهترین پدافند های هوایی جهان رو داره ۶ تا سوخو ٣۵ از دست داد.حدود ٢٠ تا هم سوخو ٣۴
    نقل و نبات به این تعداد میگن؟

    بعد حالا آمریکا چرا اینقدر از اف ٢٢ نامطمئنه که توی ٢٠ سال ازش هیچ استفاده ای نکرده؟ جز زدن بالن؟ سوخو ۵٧ که کلا ۶ ماهه عملیاتی شده،اف ٢٢ حدود ٢٠ ساله عملیاتیه

    موافقم 4
    مخالفم 10
    1. B

     ۷ فروردین ۱۴۰۳
     سوابق: (347 ديدگاه)

     متنو بخونی نوشته اف ۲۲ برای نبرد هوا به هواست خیلی کم پیش میاد چنین چیزی نیاز باشه آمریکا استفاده نکرده چون تا حالا نبرد هوا به هوایی نداشته که بخواد استفاده کنه فروشش به کشور های دیگه ممنوعه

     موافقم 16
     مخالفم 3
    2. حسن

     ۸ فروردین ۱۴۰۳
     سوابق: (16 ديدگاه)

     داداش f22 هواپیمای نسل ۵,۵ هستش مال بیست سال پیش نیست

     موافقم 4
     مخالفم 0
  4. علی

   ۷ فروردین ۱۴۰۳
   سوابق: (234 ديدگاه)

   دوره این اسباب بازی ها با اومدن رادارهای کوانتوم و پهبادهای هوش مصنوعی به سر رسیده حیف این همه پول صرف این چیزا شده 😏

   موافقم 8
   مخالفم 12
   1. blackwing

    ۸ فروردین ۱۴۰۳
    سوابق: (861 ديدگاه)

    فقط رادار داشته باشی شناسایی کنی با چی میخوای از آسمون دفاع کنی ؟

    موافقم 5
    مخالفم 2
  5. T

   ۷ فروردین ۱۴۰۳
   سوابق: (113 ديدگاه)

   سوخو خیلی وقته باعث نابودی لاکهید شده…

   موافقم 3
   مخالفم 18
 2. HR3

  ۷ فروردین ۱۴۰۳
  سوابق: (222 ديدگاه)

  دوران جنگنده با سرنشین داره به سر میاد پهبادها با هوش مصنوعی و کنترل از صدها کیلومتر دورتر گزینه های بسیار مقرون به صرفه تر و دقیق تری هستن اونم بدون تلافت خلبان

  موافقم 16
  مخالفم 8
  1. net

   ۷ فروردین ۱۴۰۳
   سوابق: (3139 ديدگاه)

   قدرت نظامی امریکا با ۲۰۰ کشور دیگر جهان مثل مقایسه قدرت یک فیل ( امریکا ) با قدرت ۲۰۰ عدد مورچه ( ۲۰۰ کشور جهان ) هست

   موافقم 10
   مخالفم 13
   1. مهران

    ۷ فروردین ۱۴۰۳
    سوابق: (11 ديدگاه)

    داداش ترو خدا بیا برو آمریکا من پول بلیطو میدم اما خداوکیلی برو اینقدر….راجب آمریکا نگو

    موافقم 9
    مخالفم 8
   2. محمود

    ۷ فروردین ۱۴۰۳
    سوابق: (1 ديدگاه)

    تو فیلم زیاد میبینی 🤣🤣🤣🤣🤣

    موافقم 3
    مخالفم 2
    1. JDM

     ۷ فروردین ۱۴۰۳
     سوابق: (187 ديدگاه)

     آقای مهندس هوا فضا تمام کشور ها بلا استثناء معتقدن هیچوقت یه پهپاد نمیتونه نقش رهگیر هوایی ایفا کنه حتی برای بمباران هم نسبت به جنگنده ها ضعف داره

     موافقم 10
     مخالفم 1
  2. Killer

   ۷ فروردین ۱۴۰۳
   سوابق: (458 ديدگاه)

   دقیقا قبول دارم اینو،پهپاد دیگه داره دست بالا رو میگیره.برام سواله که ایران این همه پهپاد داره میفروشه به روسیه نگران این نیست که ذخیره پهپادی خودش کم بشه و ضعیف بشه تو این زمینه

   موافقم 6
   مخالفم 10
   1. Amirmohammad

    ۷ فروردین ۱۴۰۳
    سوابق: (435 ديدگاه)

    نمیشه که تا بینهایت یه کشور سلاح تولید کنه برای خودش،بالاخره هر سلاح هزینه نگهداری داره،جا نیاز داره برای نگهداری.نیرو نیاز داره برای رسیدگی،اینا باعث میشه هر کشور از هر سلاحی که تولید میکنه یه تعداد مشخصی برای خودش کنار بزاره و بقیه رو بفروشه و اگه با فروش کشوری ضعیف میشد الان کسی نباید سلاح میفروخت

    مسئله دیگه هم اینه که کشور سلاح رو میفروشه و با پولش صرف تحقیق و توسعه همون سلاح میکنه و سلاح بهینه تر میشه.مثلا ایران الان ١/٧ میلیارد دلار از فروش پهپاد پول گرفت از روسیه و از اون موقع تا حالا چند مدل شاهد بهینه تر ساخت

    موافقم 8
    مخالفم 8
  3. Arash

   ۷ فروردین ۱۴۰۳
   سوابق: (6 ديدگاه)

   بوی بد خر خونی😔

   موافقم 1
   مخالفم 4
  4. B

   ۷ فروردین ۱۴۰۳
   سوابق: (347 ديدگاه)

   اونی که شما میگین پهباد فلان فقط تو فیلم و سریالا میتونه در این حد باشه به هیچ عنوان قدرت جنگنده هارو ندارن

   موافقم 8
   مخالفم 1
 3. Amirmohammad

  ۷ فروردین ۱۴۰۳
  سوابق: (435 ديدگاه)

  طبق نظر خود خلبان های امریکایی f-35 برتر هست بخاطر اینکه امکانات بیشتر کشف در اختیار خلبان قرار میده و f-22 فاقد سامانه اپتیک حرارتی هست که نقص بزرگیه
  هزینه نگهداری f-35 هم کمتره

  درضمن داگ فایت چندین سال هست که کاربردی نیست چون موشک های هوا به هوای آمریکا و روسیه اینقدر بردشون زیاد شده که احتمالش کمه به مرحله داگ فایت برسن،داگ فایت برای زمان جنگ ایران و عراق بود که موشک ها برد کمی داشتن و جنگنده ها مجبور بودن بقولی از فاصله کم لاک و شلیک کنن

  موافقم 15
  مخالفم 1
  1. amir-mr

   ۷ فروردین ۱۴۰۳
   سوابق: (356 ديدگاه)

   بین f35و f22 قطعا f22 دست برتر رو تو داگ فایت داره f22 تنها جنگنده محسوب میشه که بدون پس سوز به سرعت بالای صوت میرسه
   اما اگه قرار یک جنگنده از بین نیروی هوایی آمریکا انتخاب کنم اون قطعا f15 ایگل خواهد f15 ایگل بنظرم با اختلاف بهترین جنگنده امریکاست چون از f22وf35 هزینه خیلی کمتری برای هر عملیات داره
   درزمن تقریباً هر سلاحی رو f15 نصب میشه f15 ایگل بیشترین تسلیحات رو میتونه حمل کنه بین جنگنده های جهان
   در کل f15ایگل ستون فقرات نیروی هوایی آمریکاست

   موافقم 11
   مخالفم 1
 4. net

  ۷ فروردین ۱۴۰۳
  سوابق: (3139 ديدگاه)

  قدرت نظامی امریکا با ۲۰۰ کشور دیگر جهان مثل مقایسه قدرت یک فیل ( امریکا ) با قدرت ۲۰۰ عدد مورچه ( ۲۰۰ کشور جهان ) هست

  موافقم 9
  مخالفم 12
  1. Ehsan

   ۷ فروردین ۱۴۰۳
   سوابق: (528 ديدگاه)

   Vietnam left the group!
   🇻🇳

   موافقم 15
   مخالفم 9
   1. امین

    ۷ فروردین ۱۴۰۳
    سوابق: (495 ديدگاه)

    ویتنام؟؟؟

    ارتش گودرتمند و قدرت به اصطلاححح دوم جهان و قدرت اول نیروی زمینی جهان به اصطلاح نتونست تو ۲ سال ۲۰ درصد اوکراین رو هم بگیره تو همساااااایگی خودش

    تو همسایگی خودش تو ۲۰۲۲ تپ دو سال حتی ۲۰ درصد

    ببین آمریکا چیه که زمان پدربزرگامون ویتنام حدقال تونسته جنگ کنه با یسری افراطی هایی دیوانه کمونیست که تلفات براشون کمترین اهمیتی نداشت برا همین موندن(تونستن آمریکا رو فراری بدن)

    موافقم 11
    مخالفم 7
    1. Ehsan

     ۷ فروردین ۱۴۰۳
     سوابق: (528 ديدگاه)

     روسیه که تو ٢ سال بالای ٢٠ درصد اوکراینی که اندازه دو برابر بودجه روسیه سلاح گرفت رو تصرف کرد

     آمریکا گودرت اول دنیا که تو ١۵ سال حتی نتونست ویتنام شمالی( نصف ویتنام) رو شکست بده،تازه ویتنام جنوبی هم کمکشون میکرد! تهش تو تاریخ اسم ویتنام به جهنم آمریکای گودرتمند تبدیل شد

     بخوای بگی نه تبدیل نشد صد تا لینک مقاله چاپ شده توسط کسایی که شناسنامشون امریکایی هست و تو خود امریکا منتشر شده میزارم که همشون گفتن آمریکا شکست خورد :)) دیگه خود دانی

     مقابسه سادس: در ٢ سال تصرف ٢٠ درصد از خاک اوکراین(جزو ٢٠ قدرت نظامی اول دنیا)

     شکست بعد از ١۵ سال از ویتنام شمالی( جزو ٧٠ قدرت اول دنیا هم نبود اون موقع)

     موافقم 8
     مخالفم 10
    2. محسن

     ۷ فروردین ۱۴۰۳
     سوابق: (19 ديدگاه)

     رفیق اون ابر قدرتی که داری مسخرش میکنی فقط با اوکراین به تنهایی جنگ نکرده، با ناتو و آمریکا می جنگه، چرا برعکسشو نمیگی که آمریکا و ناتو بعد از ۲ سال با روسیه بجای پیشرفت تو خاک روسیه پسرفت کردن، ولو به اندازه یک متر(که گفتید ۲۰ درصد!) کمک های مالی و تسلیحاتی سنگینی به اوکراین شده، یک سرچ ساده گویای همه چیز هست

     موافقم 11
     مخالفم 5
    3. پویا

     ۷ فروردین ۱۴۰۳
     سوابق: (445 ديدگاه)

     یه لینک بده که گفته باشه بالای بیست درصد اوکراین رو روسیه گرفته بعد اینکه رزم ارتش ۵۰ سال پیش آمریکا رو با روسیه مدرن مقایسه میکنی عمق فاجعه برای ارتش روسیه و ذهن تو نشون میده
     بعد تو که لینک از شکست ارتش آمریکا از زبون خودشون میخوای بدی هم حتما هم ذهنت میتونه درک کنه این دوتا جنگ اصلأ مثل هم نبودند و چرا آمریکا به اصطلاح شکست خورد…تو همون ویتنام تو اون دوران آمریکا چی علمیات های خاصی رو انجام داد که هنوز دنیا تو کفشن اینور هم ارباب پوتین موشک هایپرسونیک و آواکس های مدرنش کله پا میشن su35 هاشم تو خاک خودشون عملیات انجام میدن
     یاد دوران ارتش شکست ناپذیر روسیه بخیر

     موافقم 13
     مخالفم 3
   2. امین

    ۷ فروردین ۱۴۰۳
    سوابق: (495 ديدگاه)

    ویتنام؟؟؟

    ارتش گودرتمند و قدرت به اصطلاححح دوم جهان و قدرت اول نیروی زمینی جهان به اصطلاح نتونست تو ۲ سال ۲۰ درصد اوکراین رو هم بگیره تو همساااااایگی خودش

    تو همسایگی خودش تو ۲۰۲۲ تپ دو سال حتی ۲۰ درصد

    ببین آمریکا چیه که زمان پدربزرگامون ویتنام حدقال تونسته جنگ کنه با یسری افراطی هایی دیوانه کمونیست که تلفات براشون کمترین اهمیتی نداشت برا همین موندن(تونستن آمریکا رو فراری بدن)

    موافقم 2
    مخالفم 3
   3. ارسلان

    ۸ فروردین ۱۴۰۳
    سوابق: (213 ديدگاه)

    اون کسی که داره میگه روسیه داره با ناتو میجنگه داره جوک میگه!!! ایران ام جنگنده های عهد بوقش برا آمریکاست….مگه قراره یه کشور از کشور دیگه تجهیزات نظامی نخره ؟! اگر همون اول جنگ اوکراین تجهیزات داشت ، روسیه مسکورو هم تحویل داده بود ، هرچقدر ام از اوکراین و اشغال کرده برا سه ماه اول بود که اوکراین با چوب میجنگید!!! روسیه به معنای واقعی هیچی نیست….

    موافقم 9
    مخالفم 3
    1. سعید میلانی

     ۸ فروردین ۱۴۰۳
     سوابق: (1 ديدگاه)

     به نظرم روسیه اگه بخواد میتونه در عرض چند هفته اکراین و بگیره ولی میخواد به اکراین بفهمونه که بقیه کشورها که به جنگ تشویقش کردند مخصوصا آمریکا آخر سر ولش میکنه به امون خدا تا اینکه تنها و منزوی بشه و به … بیفته (مثل کاری که غربیها با عراق کرد موقع جنگ ایران)
     پوتین یکی از قهارترین سیاستمداران دنیاست

     موافقم 2
     مخالفم 7
    2. ارسلان

     ۸ فروردین ۱۴۰۳
     سوابق: (213 ديدگاه)

     داداش فیلم همه روسیه به فرودگاه کیف و نگاه کن….روسهارو با همون چماق و… نابود کردند!!! روسیه میخواست دولت اوکراین و سرنگون کنه ،بخاطر همین ام اسمش و گذاشت عملیات ویژه 🤣 همون سه روز اول ام گفت کیف سقوط کرد و رییس جمهور اوکراین به لهستان فرار کرد….ولی دیدیم که چرت و پرتی بیش نبود ! کلا با افیون زنده اند روس‌ها….زورش نمیرسه به اوکراین ، کاملاً مشخصه!!! کشور روسیه زیادی بزرگه ، به خدا اگر آینده این کشور بمونه ، الکی اینا دارند زور میزنند ، روسیه بالاخره تجزیه میشه

     موافقم 5
     مخالفم 1
   4. ارسلان

    ۸ فروردین ۱۴۰۳
    سوابق: (213 ديدگاه)

    اون کسی ام که در مورد ویتنام نظر میده هیچی حالیش نیست… آمریکا کلا ۲۱،۰۰ سرباز داشت در زمانی که نفرات حرف اول و میزدند تو جنگ ، نه ۵۰۰,۰۰۰ نفر اونم تو کشور همسایه 😁 اونم تو قرن ۲۱ که تجهیزات حرف اول و میزنه ، ضمناً جنگ ویتنام بین ویتنام جنوبی بود و شمالی که اصلاً ربطی به آمریکا نداشت که بخوات تا آخرین نفس بجنگه ، گویا دوستان فیلم زیاد می‌بینند! 🤣

    موافقم 7
    مخالفم 0
  2. علی

   ۷ فروردین ۱۴۰۳
   سوابق: (1 ديدگاه)

   تورو خدا ندید گوگل ترنسلیت!!!

   موافقم 0
   مخالفم 7
 5. Ehsan

  ۷ فروردین ۱۴۰۳
  سوابق: (528 ديدگاه)

  از خلبانای امریکایی پرسیدن اگه وارد جنگ با چین بشیم با توجه به اینکه چین تعداد زیادی جنگنده نسل 5 داره کدوم جنگنده بهترین گزینه هست،گفتن اف ٣۵

  موافقم 14
  مخالفم 3
  1. جرمی کلارکسون

   ۷ فروردین ۱۴۰۳
   سوابق: (274 ديدگاه)

   اگه جنگی بین چین و آمریکا بشه قطعا از اف ۳۵ نسخه B استفاده میکنن چون ناو نشین هست طرح ناو نشین رپتور هم پیشنهاد شد که با مخالفت کنگره کنار گذاشتن

   موافقم 10
   مخالفم 1
   1. Ehsan

    ۷ فروردین ۱۴۰۳
    سوابق: (528 ديدگاه)

    در شرایط برابر ازشون سوال پرسیده شد و بحث ناو نشینی ملاک نبود
    این دوتا هم که عمرا با هم وارد جنگ نمیشن

    موافقم 6
    مخالفم 3
  2. حمید

   ۹ فروردین ۱۴۰۳
   سوابق: (1 ديدگاه)

   شما از خلبانها پرسیدی؟
   چون تا اونجایی که اطلاع دارم هر جنگنده دوره خلبانی مخصوص به خودشو داره و خیلی کم پیش میاد یه خلبان تو آمریکا هم f35 دوره ببینه هم f22 .
   اگه از شما بپرسن با لودر میری مسافرت یا تراکتور .
   جفتش راه میره اما این کجا و آن کجا

   موافقم 1
   مخالفم 0
 6. Killer

  ۷ فروردین ۱۴۰۳
  سوابق: (458 ديدگاه)

  هیچکدوم فقط F14 کبیر با اون رزومه بلند بالا.F22 که تو کل دورانش فقط به بالن بی دفاعو زد!!!!

  موافقم 13
  مخالفم 5
  1. B

   ۷ فروردین ۱۴۰۳
   سوابق: (347 ديدگاه)

   اف ۱۴ رو به عنوان بهترین جنگنده تاریخ میشناسن

   موافقم 6
   مخالفم 0
 7. Hadi

  ۷ فروردین ۱۴۰۳
  سوابق: (313 ديدگاه)

  شبیه انتخاب غذایه سخته انتخاب بینشون
  رپتور مثل پیتزا و F35 مثل آبگوشته

  موافقم 8
  مخالفم 4
  1. محسن

   ۷ فروردین ۱۴۰۳
   سوابق: (19 ديدگاه)

   ۱- رادار گریزی در جهان فعلی معنی نداره، گلوبال هاوک با اون ارتفاع پروازی(۶۰هزار پا!) که سطح مقطع راداری اندازه یه نخود میشه، و با اون بدنه ای که به اصطلاح امواج رادار رو جذب میکرد، بدون مانور سنگین و رعایت تمام اصول اختفا زدنش، رادار گریزی فعلا وجود نداره، بعدا شاید.
   ۲- سامانه های پدافند هوایی جهان به قدری قدرتمند شدن که ادعای زدن بالستیک ها رو دارن، زدن جنگنده مثل کشتن مگسه ! استفاده از جنگنده هیچ توجیهی نخواهد داشت، مگر علیه کشوری مثل فلسطین که غذا و آب هم ندارند…
   ۳-پهپاد جایگزین بسیار مناسبی برای جنگنده شده، جنگ روسیه و اوکراین پهپاد قیمت ۲۰هزار دلاری داره ولی تیر پدافند هوایی بسته به نوع از ۱۰۰ هزار دلار شروع میشه، استفاده از پهپاد چه به هدف بخوره و چه نخورده نفع داره!
   ۴- آمریکا شو آف نمایشی زیاد میاد، منکر قدرتمندی اون نیستم ولی قدرتش پوشالیه، توخالیه، این اف ۳۵ و اف ۲۲ هم جز همیناس، خیلی خفن هستن ولی کاربرد ندارن، ناو هواپیما بر هم همین طور، ایران دیگه از این چیزا نمیرسه!

   موافقم 11
   مخالفم 8
   1. Anti Tesla

    ۷ فروردین ۱۴۰۳
    سوابق: (612 ديدگاه)

    چرا اراجیف می گی.

    موافقم 10
    مخالفم 3
   2. امین

    ۷ فروردین ۱۴۰۳
    سوابق: (495 ديدگاه)

    هلاک تحلیل هات شدم

    تک تک سطرهات گلباران

    موافقم 7
    مخالفم 1
   3. نیما فتاحی

    ۷ فروردین ۱۴۰۳
    سوابق: (1 ديدگاه)

    دوست عزیز وقتی در مورد چیزی اطلاعات دقیقی نداری لطف کن الکی نظر نده گلوبال هاوک اصلا رادار گریز نیست یه پهپاد شناسایی هست که بیشترین کاربردش جمع اوری اطلاعات دریایی هست.

    موافقم 8
    مخالفم 1
 8. Arash

  ۷ فروردین ۱۴۰۳
  سوابق: (6 ديدگاه)

  در مواقعی زیادی مهمه که یک هدف یا تارگت هوای توسط انسان ساقط شو چون حتا پهباد
  هم ازدور توانیی بعضی از کار هارو ندار و انسان میتونی در بهترین حالت در جنگنده بطور زنده داخل ماموریت باشه

  موافقم 3
  مخالفم 1
 9. هوشنگ

  ۷ فروردین ۱۴۰۳
  سوابق: (46 ديدگاه)

  فقط قاهر 313

  موافقم 9
  مخالفم 3
  1. امیر

   ۷ فروردین ۱۴۰۳
   سوابق: (1 ديدگاه)

   وقتی امریکا مغزهای همه کشورها رو جمع میکنه نباید غیر این انتظار داشت که حرف اول رو بزنه تو علم وتکنولوژی.اولا که هواپیماهای روسی به گرد پای هواپیماهای امریکایی ازلحاظ تکنولوژی ورادار گریزی و.. نمیرسندشما فقط b2 اسپریت و f35vو f22رو در نظر بگیر همینا که رتبه یک جهان رو داشته باشه کافیه.اف۲۲ رپتور امریکا به هیچ کشوری صادر نکرد ونمیکنه حتی به رژیم ملعون صهیونیستی چون عامل برتری هوایی هست و در ان تکنولوژیهایی به کار رفته که همه سریه.مگه خلبان تونبرد هوایی اشتباه فاحش بکنه وگرنه امکان نداره هواپیمایی از سوخو گرفته تا میگ و…بتونه حریفش بشه.سطح راداریش مثل پشه است اصلا پیشرفته ترین رادارها هم نمتونن اف۲۲ و b1 اسپریت رو رصد کنند.در رابطه با مقایسه f35 و f22یه نبرد نمایشی بینشون انجام شد اما اعلام نکردند کدوم یکی پیروز میدان بود فقط نقل قول کردند از خلبان اف ۳۵ که اف ۲۲ جنگنده سرسختی هست.اف ۲۲ فقط مختص جنگ هوایی و جنگ در اسمان است که هواپیماها رو ساقط کنه اما اف۳۵ چند منظورست و قابلیت انجام چندین عملیات دریایی زمینی و هوایی رو داره.هزینه اف۲۲ بسیار بیشتر از اف۳۵ هست.حالا جدای ازاینکه صادر نمیشه اف۲۲ شما اگه جای یه کشور باشی مسلما اف۳۵ که هم ارزونتره و هم قابلیت عملیاتی بیشتری داره رو سفارش میدی چون بیشتر به کارت میاد ضمن اینکه اعلام کردند اف۳۵ پیشرفته ترین رادار رو بین هواپیماها داره.امریکا اینقدر خرج نمیکنه که هواپیماهاش توسط رادار رصد بشن و هدف قرار بگیرند اس ۴۰۰ واس۵۰۰ و … هیچکدوم قابلیت رصد b2 اسپرینت واف۲۲ رپتور رو ندارند.این جنگنده ها مخصوصا برای نفوذ پنهان در آسمان دشمن طراحی شدند.اما دوستان میگند با وجود پهباد نیازی نیست کاملا اشتباهه پهباد جای خواپیمارو نمتونه بگیره و توانایی حمل بمبهای زیاد مثل هواپیما رو نداره.پهباد و هواپیما هرکدوم کاربری خاص خودشون رودارند.مثل این میمونه که بگیم حالا که تانک داریم نیازی به نفربر نداریم.هروسیله کارایی مخصوص به خودشو داره.متاسفانه فعلا نیروی هوایی آمریکا حرف اول رو توجهان میزنه.و تکنولوژیهای پیشرفته و سری دارند. به نظر من کشورهای مختلف محصوصا خاور میانه باید روی پدافند هوایی سرمایه گذاری کنند الان برد باکشوریه که بتونه آسمان خودشو محافظت کنه.اگه حماس میتونست جلو بمباران هواپیماهای رژیم صهیونیستی ملعون رو بگیره از لحاظ شجاعت و دلیری سربازان که ارزوشون شهادته نه تنها بر اسرائیل برتری داره بلکه فاتحه اونارو هم میخوند.این حملات هوایی هست که دست وپای حماس را تا حدودی بسته.در آینده کشوری پیروز ایت که پدافند هواییش قویتر باشه.هواپیما میاد بمباشو خالی میکنه یه گردان رو به خاک و خون میکشه بعد سالم میره فرود میاد و دوباره همین روند تکرار میشه.

   موافقم 7
   مخالفم 1
 10. مرتضی

  ۷ فروردین ۱۴۰۳
  سوابق: (1 ديدگاه)

  سلام به همگی
  قدرت آمریکا در داشتن تجهیزات جنگی برتری داره و هیچ شکی نیست…این کشور هنوز اینقدر قوی است که تصورش را نمی شود کرد هر روز یک محصول جدید و با کلاس داره در هر زمینه ای پیشرفته است و یک سوم اقتصاد جهان و با اون ذخایر نفت و گاز و کشاورزی مکانیزه و پیشرفته واقعا مبهوت این عظمت میشی…

  موافقم 9
  مخالفم 7
  1. Hadi

   ۷ فروردین ۱۴۰۳
   سوابق: (313 ديدگاه)

   آمریکا گاز چندانی نداره و حتی نفت هم برای مصرف خودش داره به هیچ عنوان فروشنده نفت محسوب نمیشه
   آمریکارو صنعت هواپیما و اسلحه سازیش سرپا نگه داشته
   تنها کشوریه که همیشه به جنگ احتیاج داره چون اقتصادش بر پایه جنگه یا حداقل جنگ سرد
   حتی تهدیدهای کره شمالی هم برای آمریکا سود داره چون باعث فروش اسلحه به ژاپن و کره جنوبی میشه
   واقعا کیه که ندونه آمریکا تو خاورمیانه چیکار میکنه و هدفش چیه
   فقط کافیه منابع نفت و گاز خاورمیانه تموم بشه دیگه یک روز هم در خلیج فارس عراق و سوریه نخواهد بود چون منفعتی براش نداره

   موافقم 7
   مخالفم 8
 11. کوروش

  ۷ فروردین ۱۴۰۳
  سوابق: (38 ديدگاه)

  اگر F22 سلاح استراتژیک و پیشرفته تری نبود، بر خلاف F35 صادرات و فروشش به سایر کشورها ممنوع نمی شد. حتی اسرائیل هم هنوز در آرزوی داشتن F22 است.

  موافقم 8
  مخالفم 1
 12. M.N.M

  ۷ فروردین ۱۴۰۳
  سوابق: (17 ديدگاه)

  جفتشون برای قتل عام مردم ….

  موافقم 13
  مخالفم 4
 13. امیر

  ۷ فروردین ۱۴۰۳
  سوابق: (11 ديدگاه)

  می گی بدون رقیب سوخو ۵۷ اف ۲۲ رو می زنه وسوخو ۷۵ که داره میاد اف ۳۵ رو می ترکونه

  موافقم 1
  مخالفم 6
 14. علی جردن

  ۷ فروردین ۱۴۰۳
  سوابق: (1036 ديدگاه)

  ببخشین رُک می گم همه اینا قدیمی و کلاسیک شدن تو انبارهای روسیه و آمریکا جت هایی مخفی شده که اندازه پشه هست با تکنولوژی نانو ساختن از همه جت ها سریع تر و رادار گریزتره

  موافقم 4
  مخالفم 7
  1. GMA

   ۷ فروردین ۱۴۰۳
   سوابق: (742 ديدگاه)

   جدی میفرمایین؟!
   حقایق پشت پرده رو در گوش شما گفتن؟!
   یا به داخل انبار هاشون تردد دارین؟

   موافقم 9
   مخالفم 2
 15. Anti Tesla

  ۷ فروردین ۱۴۰۳
  سوابق: (612 ديدگاه)

  مقایسه این دو اشتباه است.
  مثل مقایسه یک خودروی نیسان جی تی آر با خودرو های فرمول یک هست.
  اف۳۵ یک جنگنده چند منظوره هست و اف ۲۲ شکاری، در نتیجه از اف ۲۲ نباید توقعاتی غیر از دفاع هوایی و رهگیری جنگنده های دشمن را داشته باشیم.
  اما اگر بخواهیم از لحاظ رادار گریزی دو جنگنده را مقایسه کنیم اف ۲۲ دست برتر را دارد، به دلیل اینکه موتور اف ۲۲ درون محفظه موتور پنهان شده و هوا خروجی از پیشران را سرد می کند، به همین دلیل از دید رادار های حرارتی پنهان می ماند.
  اما در اف ۳۵ پیشران درون محفظه ای نیست و هوای خروجی از موتور باعث کاهش رادار گریزی هواگرد می شود.

  موافقم 8
  مخالفم 0
 16. Siyavash

  ۷ فروردین ۱۴۰۳
  سوابق: (658 ديدگاه)

  یه مقایسه از f22 و سوخو 57بزارید..

  موافقم 6
  مخالفم 1
 17. مهدی

  ۷ فروردین ۱۴۰۳
  سوابق: (1590 ديدگاه)

  به نظرم که بهترین جنگنده تاریخ در مجموع f15 هست هرچند جنگنده رهگیر به نظرم دیگه منسوخ شده هست حالا میخواد f15 باشه یا f22 یا سوخو 35 . نهایتا هم تا بیست سال دیگه ممکنه بمبرهای رادارگریز مثل b2 بدرد بخورن چون آپدیت پدافندها و رادارها خیلی سریعتر از تحقیق و توسعه و ساخت یه جنگنده یا بمب افکن هست . من فکر میکنم کلا سرمایه گزاری روی جنگنده اشتباه هست و حداقل ایران این مورد رو درست درک کرده

  موافقم 3
  مخالفم 3
 18. محمد

  ۸ فروردین ۱۴۰۳
  سوابق: (1 ديدگاه)

  بابا F35 دو بار تو دنیا اعلام شد تو شرایط آب و هوایی نامناسب نمی تونه از سامانه های ارتباطیش استفاده کنه، هنوز راجع بهش حرف می زنید؟
  عربستان بعد از پخش شدن خبر نا کارآمدیش از خرید این جت جنگنده منصرف شد. راجع به چی دارید حرف می زنید؟

  موافقم 2
  مخالفم 1
 19. احسان

  ۸ فروردین ۱۴۰۳
  سوابق: (101 ديدگاه)

  انواع مدل جنگنده هر کدام ماموریتی متفاوت داره و هر کدام از ادوات نظامی هم جایگاه مخصوص خودشو داره، به عنوان رهگیر اف 22 برتر هست اما در جایگاه CAS مطمئنا اف 35. در ضمن نه دوران تانک تموم شده و نه پهپاد پادشاه مطلق نبرد های امروزیه. بلکه هر ادوات نظامی و هر رسته نظامی نیازه و همه ی اینها نیازمنده و مدیریت درستشون پیروز کننده.مبحث combined arms رو سرچ کنید.متاسفانه اما خیلی ها تا تانکی میترکه میگن تانک بی ارزشه یا تا پهپادی خودشو تو جنگ نشون میده میگن همه چی رو ولش فقط پهپاد!!!! تازه همه ی این قدرت نظامی هم اقتصاد قوی،حمایت داخلی و خارجی سیاسی رو هم در یک جنگ میطلبه.

  موافقم 3
  مخالفم 0
 20. حسن

  ۸ فروردین ۱۴۰۳
  سوابق: (16 ديدگاه)

  عاقا من f22 میخرم هم شتابش بیشتره هم سرعتش 😑

  موافقم 1
  مخالفم 0
 21. Wali Niram

  ۹ فروردین ۱۴۰۳
  سوابق: (1 ديدگاه)

  آمریکا وزارت جنگ است تمام توان در کمر انگلیس می‌باشد الکی خود تان را زحمت ندین هر تکنولوژی رو که می‌بینید در اختیار انگلیسی قرار داده میشود

  موافقم 0
  مخالفم 3

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا