ایستگاه خبر

لغو الزام فروش خودرو در سامانه یکپارچه توسط دیوان عدالت اداری، احتمال بازگشت خودرو به بورس کالا

صدای پای بورس کالا!

با شکایت گروه بهمن از شورای رقابت به دیوان عدالت اداری، بند مربوط به الزام خودروسازان به عرضه خودرو در سامانه یکپارچه لغو گردید. سال گذشته بود که شورای رقابت در آیین نامه جدید تحول صنعت خودرو، عرضه خودرو در بورس کالا را لغو و خودروسازان را ملزم به فروش خودرو در سامانه یکپارچه به قیمت مصوب و دستوری نمود.

به گزارش پدال، در گزارش خودروسازی بهمن در خصوص نتیجه این شکایت آمده است:

با شکایت گروه خودروسازی بهمن علیه شورای رقابت نزد دیوان عدالت اداری به استحضار می رساند در تاریخ ۱۴۰۲.۴.۱۳ این شرکت نسبت به تقدیم دادخواست بدوی دیوان عدالت اداری مبنی بر خواسته ابطال ماده ۲ و بند ۵ ماده ۵ از تصمیم جلسه شماره ۵۴۳ مورخ ۱۴۰۱.۱۱.۱۱ شورای رقابت اقدام نمود.
دادخواست مذکور در جریان رسیدگی در هیئت تخصصی صنایع و بازرگانی هیئت عمومی دیوان عدالت اداری مورد پذیرش قرار گرفت. بر اساس رویه در مرحله بعدی به هیئت عمومی دیوان عدالت اداری جهت اتخاذ تصمیم نهایی ارجاع خواهد شد.
نکته : بند ۵ ماده ۵ تصمیم شماره ۵۴۳ شورای رقابت: خودروسازان را موظف به عرضه خودرو در سامانه یکپارچه کرده بود لذا ابطال بند ۵ ماده ۵ یعنی خودروسازان الزامی به عرضه خودرو در سامانه یکپارچه ندارند و می توانند از سایر بسترها نظیر بورس کالا به عرضه خودرو بپردازند.

گروه بهمن از نخستین معترضین به شیوه و عملکرد تیم جدید شورای رقابت بود و از همان ابتدا به مخالفت با آن پرداخت. این شرکت نسبت به قیمت گذاری دستوری اعتراض داشته و با توجه به خصوصی بودن این شرکت قیمت گذاری دستوری را خلاف حقوق اساسی مالکیت می‌داند.

به این ترتیب به نظر می‌رسد در ماه‌های آینده شاهد تغییرات جدی در ساختار عرضه خودرو به بازار باشیم. بازاری که با افزایش تیراژ و مصوبات شورای رقابت در طی ۹ ماه اخیر آرامش و کاهش قیمت جدی را تجربه کرده، احتمال دارد با بازگشت بورس کالا به ماجرای خودرو دوباره ملتهب شود.

با اینکه روی کاغذ بورس کالا اقدام منطقی تری نسبت به قیمت گذاری دستوری خودروهای چینی و فروش‌های مشروط تیم جدید شورای رقابت به نظر می‌رسد، اما مرور عملکرد و تجربه قبلی بازار خلاف این مسئله را نشان می‌دهد. در کل آن چه مهم است سردرگمی و تحمیل فشار ناشی از این تغییر سیاست‌ها به مردم و رویای بر باد رفته خرید خودروی ارزان و با کیفیت است.

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۱۷ رای

محمدجواد نورایی

نویسنده و خبرنگار "پدال"

مطالب مشابه

‫۱۲ دیدگاه‌ها

 1. ۱۳ آذر ۱۴۰۲
  سوابق: (4691 ديدگاه)

  خوب داداش اینارو بیخیال پراید ما چیشد

  موافقم 0
  مخالفم 16
 2. ‌ ‌

  ۱۳ آذر ۱۴۰۲
  سوابق: (4691 ديدگاه)

  زندگی زیباست دوستان من زندگی دو روز است و بسیار زیباست

  موافقم 3
  مخالفم 17
 3. ۰۰۹۸سامورایی

  ۱۳ آذر ۱۴۰۲
  سوابق: (140 ديدگاه)

  کلا روی لغو و تکذیب دایورت شدن

  موافقم 25
  مخالفم 1
 4. N6

  ۱۳ آذر ۱۴۰۲
  سوابق: (1 ديدگاه)

  به سوی افزایش قیمت بی نهایت و فراتر از آن .

  موافقم 39
  مخالفم 4
 5. Parvaz

  ۱۳ آذر ۱۴۰۲
  سوابق: (397 ديدگاه)

  اینا همش فیلمه، بیاد بورس کالا هم ماشینا رو دستشون باد می کنه، بورس کالا یه حسنی که داره اینه منی که مصرف کننده هستم قدرت انتخابم بالا میره، میبینم مثلا پارس رو دارند ملت با دوبرابر قیمت می خرند میرم سورن پلاس رو تو کف میخرم، حداقل میتونم بخرم یه چیزی بخرم نه مثل سامانه که معلوم نیست چی به چیه، سال پیش دیدیم تو بورس کالا که برای ۲۰۷ و پارس داشتند سر و دست می شکستند هیجان خوابید آخرش قیمت ها اومد پایین و به کف کارخونه رسید، حداقل پول تو جیب خودروساز میره نه دلال

  موافقم 10
  مخالفم 38
  1. ali.mfard

   ۱۳ آذر ۱۴۰۲
   سوابق: (22 ديدگاه)

   حداقل پول تو جیب خودروساز میره ؟ داریم راجب ایران خودرو و سایپا که پدر خوانده همین دلال ها هستن صحبت میکنیم؟

   موافقم 32
   مخالفم 5
  2. علی اسدنیا؛ جامعه شناس اقتصادوتوسعه

   ۱۴ آذر ۱۴۰۲
   سوابق: (4 ديدگاه)

   هوالاعلم والرئوف؛ سلام
   طبق قواعداقتصادوحقوق درصورتی قیمت وشیوهٔ فروش کالاها(خودروو…)بایدآزادشود که بازارازعرضه ووجودآن اشباع (درحدموردنیازوکافی فراوان) گردد.
   ازآنجائی که این پدیده محقق نشده و بازار
   کالا وخودرونیزانحصاری است،
   رٱی دیوان عدالت اداری سبب جولان مافیاوتضییع حقوق مردم محروم ومظلوم،سلب اعتماد،نارضایتی عمومی
   و جامعه می گردد!.

   موافقم 19
   مخالفم 1
 6. رضا

  ۱۳ آذر ۱۴۰۲
  سوابق: (218 ديدگاه)

  فعلنده تعهدات یکپارچه رو عمل کنه بعد. به امسال بورس کالا انشالله نرسه. بورس کالا با قیمت بازار عرضه میکردن. بعد بازار دوباره زرت میرفت روش. نتیجه اینکه خوش به حال اونایی که یکپارچه انتخاب های پرسودی داشتن.

  موافقم 16
  مخالفم 0
 7. ایرانی

  ۱۳ آذر ۱۴۰۲
  سوابق: (1 ديدگاه)

  هر روشی که بتوانند مردم رو بیشتر سر کیسه کنند دنبال همان روش هستند آقا یک نفربا شعور نگاه کنه ببینه سایر خودرو رو ساز های تو دنیا چیکار میکنند اینها مثل آدم ها رفتار کنند مردم چه گناهی کردم گرفتار این مافیا شدن دولت هم آتیش بیار معرکه که سود خودش رو بیشتر کنه حالا مردم حقشون ضایع شد شد

  موافقم 16
  مخالفم 0
 8. سالار

  ۱۴ آذر ۱۴۰۲
  سوابق: (1 ديدگاه)

  فقط اون کسایی که میگن بورس کالا قیمت خودرو میاد پایین انگار تجربه پارسال رو ندارن

  موافقم 11
  مخالفم 1
 9. امیرخان

  ۱۴ آذر ۱۴۰۲
  سوابق: (1 ديدگاه)

  بهمن موتورهم داره سنگ خودش وسینه میزنه.بورس کالاواقعایه روشی هست که هیچ کس نمیتونه ماشین بخره اینگارمزایده میزارن هرکه بیشتربده اون خریدارهست.مطمئن باشیدازخودشون میان خریداران هستندوقیمت وهی میبرن بالاوامثال من هم خبرنداریم فکرمیکنیم خریدارعادی هست هی قیمت بالاعنوان میکنن منم یه قیمت بالاتر.چه کاریه که ازبورس ماشین بخرم بازارآزادکه بهترازبورس کالاهست….

  موافقم 2
  مخالفم 0
 10. محمدرضا ع

  ۱۵ آذر ۱۴۰۲
  سوابق: (1 ديدگاه)

  قیمت آزاد کنید گمرکی هم بردارید شرکت های خودرو سازی و خودرو وارد کننده ببینم میتونن دوام بیارن هزینه اینا از خون مرد بدبخت تامین میشه

  موافقم 1
  مخالفم 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا