پژو

نیم‌قرن با شیرهای پرافتخار، ملاقات پژو ۵۰۸ با ۵۰۴

داستان محصولات سری ۵ پژو از سال ۱۹۶۸ آغاز شد یعنی زمانی که سازندهٔ فرانسوی سدان جدید ۵۰۴ را به‌عنوان جایگزین مدل ۴۰۴ در نمایشگاه پاریس آن سال رونمایی کرد. این خودرو به‌سرعت به یکی از بهترین و موفق‌ترین محصولات تاریخ پژو تبدیل شد. ۵۰۴ در اروپا تا سال ۱۹۸۳ به تولید رسید و طی این سال‌ها بیش از سه میلیون دستگاه از آن تنها در اروپا ساخته شد؛ اما ۵۰۴ صرفاً به‌صورت سدان تولید نمی‌شد بلکه پژو نسخه‌های استیشن، کوپه، کابریولت و حتی پیکاپ آن‌را هم به تولید رساند.

در سال ۱۹۶۹ نیز سدان ۵۰۴ به‌عنوان خودروی سال اروپا انتخاب شد اما این تنها دلیل شهرت این شیر پرآوازهٔ فرانسوی نیست که آن‌را به خودرویی خاص در تاریخ پژو تبدیل کرده است زیرا ۵۰۴ زندگی دوگانه‌ای داشت یعنی باوجوداینکه تولید آن در سال ۱۹۸۳ در اروپا خاتمه یافت اما همچنان تا چندین دهه بعد به حیات خود در کشورهای آفریقایی و کشورهای دیگری چون آرژانتین و چین ادامه داد تا جایی که حتی در همین قرن فعلی هم ۵۰۴ در نیجریه و کنیا توسط شرکای پژو تولید می‌شد.

بنابراین پژو ۵۰۴ یکی از معدود خودروهایی است که تا سال‌ها پس از خاتمهٔ تولید توسط شرکت مادر، همچنان در کشورهای دیگر تولید می‌شد. این خودرو حتی هنوز هم در کشورهایی که هزینه‌های نگهداری پایین و فراوانی قطعات یدکی فاکتورهای بسیار مهمی برای استفاده از خودرو هستند، به شکل گسترده‌ای مورداستفاده قرار می‌گیرد. حال این شیر پیر اما باتجربه و پرافتخار با نوه یا بهتر بگوییم ندیده‌اش (!) یعنی ۵۰۸ جدید ملاقات کرده است. خودرویی که به‌تازگی در نمایشگاه ژنو امسال رونمایی شده است.

وجود تفاوت سنی پنجاه‌ساله بین این دو خودرو به این معنی است که این دو سدان فرانسوی از لحاظ رانندگی و طراحی بسیار باهم متفاوت هستند؛ بنابراین قرار گرفتن این دو ماشین در کنار هم نشان می‌دهد که چقدر خریداران خودروها تغییر کرده‌اند. ۵۰۴ به‌عنوان خودرویی جان‌سخت که برای رانندگی در مسیرهای ناهموار مناسب است و کیلومترها دورتر از محل تولدش در اروپا به تولید رسیده، شهرت دارد اما ۵۰۸ هیچ‌کدام از این ویژگی‌ها را ندارد و خودرویی نیست که برای تودهٔ مردم ساخته شده باشد ولی بااین‌حال ۵۰۸ هم مانند جَدش نقطهٔ عطفی در تاریخ پژو محسوب می‌شود.

به دلیل به اینکه این روزها در اروپا و در دیگر کشورهای دنیا محبوبیت شدید کراس‌اوورها موجب کاهش فروش سدان‌ها شده، بسیاری از خودروسازان قصد دارند سدان‌های خود را کنار گذاشته یا تعداد آن‌ها را در سبد محصولات خود کم کنند؛ اما پژو راه دیگری را در پیش گرفته است. این شرکت فرانسوی بجای کنار گذاشتن سدان اصلی خود یعنی ۵۰۸، تصمیم گرفته آن‌را کاملاً متحول کرده و با ارائهٔ خودرویی بسیار جذاب و جوان‌پسند، بار دیگر توجه خریداران را از کراس‌اوورها به سدان‌ها معطوف کند.

بنابراین در اینجا دو خودروی کاملاً متفاوت باهم ملاقات کرده‌اند اما این دو ماشین در یک ویژگی مهم باهم اشتراک دارند که نمی‌توان آن‌را نادیده گرفت. پژو به‌ندرت زبان طراحی خود را عوض می‌کند و به همین دلیل در تاریخ این شرکت تعداد انگشت‌شماری از محصولات استایل و طراحی انقلابی داشته‌اند. دو نمونه از این محصولات انقلابی اما دقیقاً ۵۰۴ و ۵۰۸ هستند. ۵۰۴ زبان طراحی پژو را به‌طور کامل متحول کرد. این خودرو اولین محصول پژو بود که از طراحی کلاسیک ۴۰۴ فاصله گرفت و استایلی کاملاً مدرن را به نمایش گذاشت. همچنین ۵۰۴ آغازگر طراحی گربه‌سان مانند پژو بود. در حال حاضر هم نسل جدید ۵۰۸ دقیقاً همین رویه را تکرار کرده و زبان طراحی پژو را کاملاً تغییر داده است.

علاوه بر این، با نگاه به نمای جلویی این دو سدان متوجه ویژگی مشترک کاملاً ظریفی خواهید شد. طی چندین سال، پژو نام مدل‌های خود را با فونت خاصی روی دماغهٔ آن‌ها کار می‌کرد که این ویژگی در ۵۰۴ هم دیده می‌شود؛ اما بعدها این ویژگی منحصربه‌فرد در محصولات پژو محو شد و سال‌های سال خبری از آن نبود تا اینکه حالا پژو آن‌را در ۵۰۸ جدید دوباره احیا کرده است. البته به گفتهٔ «ژیل ویدال» مدیر طراحی پژو، این هرگز یک طراحی رترو نیست بلکه این نکتهٔ کوچکی از گذشته است که امروزه دوباره مطرح شده است.

اما صرف‌نظر از این ویژگی قدیمی، مدیر طراحی پژو وعده داده که محصولات این شرکت همچنان رادیکال باقی بمانند و در محصولات بعد از ۵۰۸ نیز همچنان کفهٔ ترازو به سمت ویژگی‌های جدید سنگینی کند نه قدیمی. وی دراین‌باره گفته است:

«ما به ایده‌های تازه‌ای نیاز داریم تا به سمت آینده حرکت کنیم اما از طرف دیگر به دلیل اینکه ما یکی از قدیمی‌ترین برندهای خودروسازی دنیا هستیم، تاریخ بسیار جالب و پرافتخاری داریم».

آقای ویدال همچنین گفته است که هدف نهایی این است که پژو به یک برند بدون زمان تبدیل گردد؛ بنابراین احتمالاً ۵۰۸ آخرین محصول جدیدی نخواهد بود که ویژگی‌هایی را از گذشته قرض گرفته است.

از طراحی که بگذریم بهتر است نگاهی به مشخصات فنی و پیشرانهٔ این دو شیر فرانسوی داشته باشیم. در این رویارویی، هردو خودرو با قدرتمندترین نسخهٔ خود شرکت کرده‌اند. قوی‌ترین مدل نسخهٔ سدان ۵۰۴، تیپ TI بوده که به یک پیشرانهٔ ۲ لیتری چهار سیلندر بنزینی مجهز است. این موتور که از سال ۱۹۷۱ برای ۵۰۴ ارائه شد، ۱۰۶ اسب بخار قدرت دارد. انتقال این نیرو هم توسط یک گیربکس سه سرعتهٔ اتوماتیک به چرخ‌های عقب صورت می‌گیرد. از سوی دیگر، قوی‌ترین نسخهٔ ۵۰۸ تازه‌نفس از یک موتور ۱.۶ لیتری چهار سیلندر بنزینی توربو با ۲۲۵ اسب بخار قدرت استفاده می‌کند که این نیرو توسط یک گیربکس هشت سرعتهٔ اتوماتیک به چرخ‌های جلو انتقال پیدا می‌کند.

 

منبع: AutoExpress

 

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
بیمه بازار

امیر دهقان

نویسنده و مترجم پدال، عاشق ماشین، عشقی که حد و حصر نداره

مطالب مشابه

‫۱۲ دیدگاه‌ها

 1. amir

  ۱۱ شهریور ۱۳۹۷
  سوابق: (513 ديدگاه)

  بهترین خودروی پژو در این کلاس ۵۰۵ بود.سدانی که ابهت و استحکام و سخت جانی ۵۰۴ را با راحتی سواری و کاربردی بودن ۴۰۵ با هم تلفیق کرده بود.هنوز هم نمیدونم چرا پژو بین ۵۰۸ و ۵۰۵ نزدیک ۳۰ سال در این کلاس هیچ ماشینی تولید نکرد؟

  موافقم ۵
  مخالفم ۱
  1. Cadillac

   ۱۱ شهریور ۱۳۹۷
   سوابق: (2393 ديدگاه)

   داداش عملا این خلا به نظرم با ۴۰۷ و۴۰۸ پر شد

   موافقم ۳
   مخالفم ۰
  2. Amir Machine

   ۱۱ شهریور ۱۳۹۷
   سوابق: (1140 ديدگاه)

   پژو ۵۰۵ سال ۱۹۷۹ بعنوان جایگزین ۵۰۴ معرفی شد و اون زمان هنوز ۴۰۵ وجود نداشت. بنابراین بحث تلفیق ۵۰۴ و ۴۰۵ غلطه. بعداً در سال ۱۹۸۷ تازه ۴۰۵ معرفی شد.
   از طرف دیگه، اینطور هم نیست که پژو ۳۰ سال این کلاس رو رها کرده باشه.
   بعد از خاتمۀ تولید ۵۰۵، پژو تصمیم گرفت سدان‌های خودش رو به دو قسمت تقسیم کنه. بنابراین در سال ۱۹۸۷ در ابتدا ۴۰۵ و بعداً در سال ۱۹۸۹ سدان جدید ۶۰۵ معرفی شد. هردوی این سدان‌ها به‌نوعی جایگزین ۵۰۵ محسوب میشدند با این تفاوت که ۴۰۵ در کلاس میان سایز یا D بود و ۶۰۵ در کلاس فول سایز لوکس یا E قرار میگرفت.
   این رویه طی سال‌های بعد با مدل‌های ۴۰۷ و ۶۰۷ هم ادامه پیدا کرد و این ماشین‌ها هم فرزندان ۵۰۵ به حساب می‌اومدن.
   اما در سال ۲۰۱۰ پژو به تولید هردو مدل ۴۰۷ و ۶۰۷ پایان داد و تصمیم گرفت دوباره این دو سدان رو تو یه مدل ادغام کنه. به همین دلیل سال ۲۰۱۱ مدل ۵۰۸ معرفی شد و سری ۵ پژو دوباره زنده شد.

   موافقم ۱
   مخالفم ۰
   1. Cadillac

    ۱۱ شهریور ۱۳۹۷
    سوابق: (2393 ديدگاه)

    اتفاقا ۴۰۵ و ۴۰۶ هر دو تو سگمنت c بودن و هستن, که بهشون میگن کامپکت
    ۴۰۷ و ۴۰۸ بودن که توسگمنت d طراحی شدن
    و بعد ۵۰۸ جانشینشون شد
    سگمنت eکه فرمودین بهش میگن متوسط نه فول سایز
    الان هم ۵۰۸ تو سگمنت dقرار داره
    وپژو ۳۰۸ هم تو سگمنت c قرار داره

    موافقم ۱
    مخالفم ۰
    1. Amir Machine

     ۱۲ شهریور ۱۳۹۷
     سوابق: (1140 ديدگاه)

     دوست عزیز
     اتفاقاً هردو سدان ۴۰۵ و ۴۰۶ در سگمنت D هستند. اینو با یه نگاه ساده به ویکی‌پدیا متوجه میشین.
     البته امروزه با توجه به رشد ابعاد ماشین‌ها، ۴۰۵ از لحاظ اندازه به ماشین‌های کامپکت امروزی نزدیکه اما در زمان خودش یه ماشین میان سایز بوده. محصول کامپکت یا کلاس C پژو زمانی که ۴۰۶ تولید میشد هم مدل ۳۰۶ بود.
     بعداً ۴۰۷ و بعدش ۵۰۸ هم محصولات کلاس D پژو بودن که جایگزین‌های نسل ۴۰۵ و ۴۰۶ محسوب میشن. کلاً سری ۴ و ۵ پژو همگی در کلاس D هستند.
     اما اون ۴۰۸ که بهش اشاره میکنین کلاً یه محصول متفاوته، یعنی اصلاً هیچ ربطی به سری ۴ اصلی نداره و جایگزین ۴۰۷ هم نیست. این ماشین یه سدان کامپکته که فقط در بعضی کشورها مثل چین و روسیه عرضه میشه و محصول جهانی نیست. ۴۰۸ هنوزم تولید میشه.
     در رابطه با سگمنت E هم درسته به این کلاس، متوسط گفته میشه اما فقط در بخش لوکس (چون کلاس‌بندی ماشین‌های لوکس با غیرلوکس کمی متفاوته). بنابراین خودروهایی که در کلاس E یا متوسط لوکس قرار میگیرن یک کلاس بزرگتر از خودروهای میان سایز غیر لوکس هستند.
     پس ترتیب مدل‌های پژو در گذشته اینطوری بوده:
     ۲۰۶ کلاس B یا ساب‌کامپکت
     ۳۰۶ کلاس C یا کامپکت
     ۴۰۶ کلاس D یا میان سایز
     ۶۰۵ کلاس E یا متوسط لوکس

     موافقم ۰
     مخالفم ۱
 2. مهدي

  ۱۱ شهریور ۱۳۹۷
  سوابق: (39 ديدگاه)

  خبر ندارن تو ایران حنوز ۴٠۵ تولید میشه اونم روز به روز گرون تر میشه و مردم بی چاره ما مجبورن بخرن این اشغالهای ایران خودرو رو

  موافقم ۳
  مخالفم ۰
  1. فرشید

   ۱۲ شهریور ۱۳۹۷
   سوابق: (98 ديدگاه)

   الان دیگه پژو ۴۰۵ یه آرزوی محاله. من ۶ ساله دارم پول جمع میکنم پرایدمو تبدیل به ۴۰۵ صفر کنم ولی نمیشه. چاره ای ندارم دلخوش به یه ده سال کارکرده بشم :(

   موافقم ۳
   مخالفم ۰
 3. علی

  ۱۱ شهریور ۱۳۹۷
  سوابق: (3 ديدگاه)

  اووف پژو ۵۰۴ شیشه هاش برقیه.

  موافقم ۳
  مخالفم ۰
 4. حمیدرضا

  ۱۱ شهریور ۱۳۹۷
  سوابق: (2416 ديدگاه)

  جالبه هر دو خودرو راست فرمان هستن
  پژو با ۵۰۴ خیلی بازارو تکون داد انصافا همه قدیمیا از فرمان و دنده ای که داره خیلی تعریف می کنن البته بی راه هم نمی گن چون انقدر فرمونش خوب مهندسی شده که بدون هیدرولیک بودن به سهولت می چرخه

  موافقم ۲
  مخالفم ۰
  1. Adak

   ۱۳ شهریور ۱۳۹۷
   سوابق: (1645 ديدگاه)

   والا ۵۰۴ های قدیمی همین الانشم شرف داره به سمند و ممند و تیبا میبا
   لطفا دوستانی که سن شون قد میده و قدیم پشت اش نشستن نظر بدن
   ۴۰+

   موافقم ۴
   مخالفم ۱
 5. SEAT - AHVAZ

  ۱۲ شهریور ۱۳۹۷
  سوابق: (65 ديدگاه)

  یادش بخیر پدربزرگم یه ۵۰۴ آلبالویی داشت و نهایت آرزوی ما این بود که اجازه بده ماشین رو براش تمیز کنیم ، اگه اشتباه نکنم ۱۵ سال با این ماشین از تهران میومد اهواز و به ما سر میزد و هیچوقت نشنیدم که ازش بد بگه !

  موافقم ۴
  مخالفم ۱
 6. سیاوش

  ۱۹ شهریور ۱۳۹۷
  سوابق: (217 ديدگاه)

  ۵۰۸ در یک کلام محشر

  موافقم ۲
  مخالفم ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا