ایران خودروپژو

آشنایی با انواع مدل‌ها و تیپ‌های پژو 207

در این مطلب قصد داریم با تمام مدل‌های پژو ۲۰۷ مثل TU3، تیپ ۵، دورنگ و اتوماتیک آشنا شویم و ویژگی‌ها و تجهیزات آن‌ها را بررسی کنیم.

پژو ۲۰۷ یکی از محبوب‌ترین هاچ‌بک‌های بازار کشورمان محسوب می‌شود. البته این خودرو نه ۲۰۷ واقعی بلکه فیس‌لیفت پژو ۲۰۶ است. این فیس‌لیفت در سال ۲۰۰۸ توسط شعبهٔ برزیلی پژو انجام شد و از سال ۱۳۸۹ با نام ۲۰۷ به کشورمان آمد درحالی‌که در اروپا با نام ۲۰۶ پلاس عرضه شد. تولید ۲۰۷ در سال ۱۳۹۱ در ایران به دلیل تحریم‌ها متوقف شد و چهار سال بعد ایران‌خودرو با به‌روزرسانی‌هایی دوباره تولید آن را از سر گرفت. طی چند سال اخیر، به دلیل محبوبیت ۲۰۷ در بازار، بر تنوع مدل‌های آن افزوده شده و با خاتمهٔ تولید ۲۰۶ در اواخر سال ۱۴۰۱، ایران‌خودرو مدل‌های جدیدی را به خانوادهٔ ۲۰۷ اضافه کرد تا جای خالی ۲۰۶ را پر کند. به همین دلیل، هم‌اکنون ۲۰۷ در تیپ‌ها و مدل‌های مختلفی تولید می‌شود که می‌تواند گیج‌کننده باشد. ازاین‌رو قصد داریم در ادامه تمام تیپ‌های این هاچ‌بک محبوب بازار را معرفی و بررسی کنیم.

پژو ۲۰۷ دستی

پژو 207 دستی

اولین نسخه پژو ۲۰۷ که به بازار آمد، دستی معمولی بود. این نسخه از تجهیزات کاملی مثل ترمزهای دیسکی در هر چهارچرخ، رینگ آلومینیومی، کروز کنترل، نمایشگر لمسی، آینه‌های جانبی برقی، دوربین دنده عقب و سیستم تهویهٔ اتوماتیک بهره می‌برد و بعداً نسخهٔ فرمان برقی آن در کنار نسخهٔ هیدرولیک و همین‌طور نسخهٔ پانوراما یا سقف شیشه‌ای هم ارائه شد اما طی سال‌های بعد ایران‌خودرو تعدادی از امکانات آن مثل کروز کنترل و ترمزهای دیسکی عقب را حذف کرد. بااین‌حال، به‌تازگی نسخهٔ ارتقاءیافتهٔ این ۲۰۷ برای مطابقت با استانداردهای ۸۵ گانه ارائه شده است که از تجهیزات کامل به‌علاوهٔ سیستم کنترل پایداری، سیستم پایش باد تایرها و راهنمای تعویض دنده بهره می‌برد. این نسخه همچنین فقط با فرمان برقی ارائه می‌شود. هردو نسخهٔ ۲۰۷ دستی از پیشرانهٔ ۱.۶ لیتری ۱۶ سوپاپ TU5 استفاده می‌کنند که ۱۰۵ اسب بخار قدرت و ۱۴۲ نیوتن متر گشتاور دارد و انتقال نیروی آن توسط یک گیربکس پنج سرعتهٔ دستی صورت می‌گیرد.

پژو ۲۰۷ با موتور TU3

پژو 207 TU3

این یکی از تیپ‌هایی بود که پس از خاتمهٔ تولید پژو ۲۰۶ ارائه شد. مهم‌ترین ویژگی این نسخه، استفاده از پیشرانهٔ ۱.۴ لیتری ۸ سوپاپ TU3 پژو ۲۰۶ تیپ دو بجای موتور TU5 است. این موتور تنها ۷۵ اسب بخار قدرت و ۱۱۸ نیوتن متر گشتاور دارد و به همان گیربکس پنج سرعتهٔ دستی متصل است. این نسخه تجهیزات نسبتاً کاملی مثل نمایشگر لمسی، کروز کنترل و دوربین دنده‌عقب دارد اما فقط با فرمان هیدرولیک ارائه می‌شود، ترمزهای عقب آن کاسه‌ای است و رینگ‌ها هم فولادی هستند. ۲۰۷ TU3 در نمونه‌های جدیدتر به سیستم پایش باد تایرها، کنترل کشش و راهنمای تعویض دنده هم مجهز شده است.

پژو ۲۰۷ تیپ ۵

دومین تیپی که ایران‌خودرو پس از خاتمهٔ تولید ۲۰۷ به خانوادهٔ ۲۰۷ اضافه کرد، تیپ ۵ بود. این تیپ از لحاظ پیشرانه تفاوتی با ۲۰۷ دستی معمولی ندارد و از همان موتور TU5 با ۱۰۵ اسب بخار قدرت و گیربکس پنج سرعتهٔ دستی استفاده می‌کند. مهم‌ترین تفاوت ۲۰۷ تیپ ۵ در داخل است یعنی جایی که بجای داشبورد اصلی ۲۰۷، داشبورد ۲۰۶ ارائه شده است؛ بنابراین، در این تیپ خبری از نمایشگر لمسی نیست و کروز کنترل هم ارائه نمی‌شود. همچنین ۲۰۷ تیپ ۵ با فرمان هیدرولیک، ترمزهای عقب کاسه‌ای و رینگ‌های فولادی تولید می‌شود. این یعنی ۲۰۷ تیپ ۵ در اصل همان ۲۰۶ تیپ ۵ است که فقط ظاهر ۲۰۷ دارد!

پژو ۲۰۷ دستی ۶ سرعته

پژو 207 اتوماتیک

پس‌ازاینکه ایران‌خودرو نسخهٔ ارتقاءیافتهٔ پیشرانهٔ TU5 را با نام TU5P یا پلاس در تارا و رانا پلاس ارائه کرد، نوبت به ۲۰۷ رسید تا از این موتور بهره‌مند شود. موتور TU5 پلاس با تجربهٔ ارتقاءهایی مثل تجهیز به سیستم زمان‌بندی متغیر سوپاپ، خروجی کمی بیشتری برابر با ۱۱۳ اسب بخار قدرت و ۱۴۴ نیوتن متر گشتاور دارد. همچنین انتقال نیروی این موتور هم بجای گیربکس پنج سرعتهٔ دستی قبلی توسط یک نمونهٔ شش سرعتهٔ دستی صورت می‌گیرد. این نسخه از ۲۰۷ با تجهیزات کاملی مثل ترمزهای دیسکی عقب، کروز کنترل و رینگ آلومینیومی به همراه سقف شیشه‌ای ارائه می‌شود.

پژو ۲۰۷ سقف قرمز یا MC

پژو 207 دو رنگ

پس‌ازاینکه کوییک R سایپا با طرح دورنگ بدنه در بازار با استقبال مواجه شد، ایران‌خودرو هم تصمیم گرفت ۲۰۷ بخت‌برگشته را دورنگ کند! بدین ترتیب، نسخهٔ سقف قرمز این خودرو با نام MC (مخفف مالتی کالر) ارائه شد. در این نسخه قاب مه شکن‌های جلو، قاب آینه‌های جانبی، زه‌های جانبی، دریچهٔ روی کاپوت، کالیپرهای ترمز و سقف به رنگ قرمز درآمده‌اند و رینگ‌های آلومینیومی هم مشکی‌رنگ هستند. در داخل هم کمربندهای ایمنی، قاب دریچه‌های تهویه و بخش بالایی غربیلک فرمان قرمزرنگ هستند. MC همچنین اولین نسخهٔ ۲۰۷ بود که از پیشرانهٔ TU5P با ۱۱۳ اسب بخار قدرت و گیربکس شش سرعتهٔ اتوماتیک بهره‌مند شد. ۲۰۷ سقف قرمز فقط با همین موتور و گیربکس اتوماتیک و همین‌طور تجهیزات کامل و فرمان برقی عرضه می‌شود.

پژو ۲۰۷ اتوماتیک

پژو 207 6 سرعته

برخلاف کوییک R، طرح دورنگ روی ۲۰۷ جواب نداد و خریداران استقبال چندانی از این مدل نداشتند آن‌هم درحالی‌که پیشرانهٔ TU5P و گیربکس شش سرعتهٔ اتوماتیک فقط در این نسخه ارائه می‌شد. چندی بعد اما ایران‌خودرو همین قوای محرکه را برای ۲۰۷ تک‌رنگ معمولی هم ارائه کرد. بدین ترتیب، نسخهٔ اتوماتیک جدیدی با موتور TU5P و گیربکس شش سرعته به بازار عرضه شد. این نسخه همچنین علاوه بر تجهیزات کامل، برخلاف ۲۰۷ MC از سقف شیشه‌ای هم برخوردار است و در نمونه‌های جدیدتر به سیستم پایش باد تایرها، کنترل کشش و راهنمای تعویض دنده هم مجهز شده است تا مجهزترین و گران‌ترین عضو خانوادهٔ ۲۰۷ لقب گیرد. این نسخه هم‌اکنون در بازار نزدیک به یک میلیارد تومان قیمت دارد.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳۵ رای

امیر دهقان

نویسنده و مترجم پدال، عاشق ماشین، عشقی که حد و حصر نداره

مطالب مشابه

‫۱۲ دیدگاه‌ها

 1. 𝐀𝐥𝐢

  ۱۶ اسفند ۱۴۰۲
  سوابق: (953 ديدگاه)

  تیپ ۵ چه سمیه آخه

  موافقم 18
  مخالفم 2
  1. حسین

   ۱۷ اسفند ۱۴۰۲
   سوابق: (2820 ديدگاه)

   بهترین کامپیوتر را داره ، هر چیز اصلی بخوای روش فک کنم بشه گذاشت.
   اما ایرانیزه ها نه.

   موافقم 4
   مخالفم 4
 2. NAVID۰۰۹۸

  ۱۶ اسفند ۱۴۰۲
  سوابق: (10220 ديدگاه)

  واقعاً هیچگاه درک نمیکنم چرا باید اینقدر پول برای خودرویی داد که کیفیت قطعاتش با تمام لگن‌ها یک حالِ و کیفیت سواریشم در حد بوووووق!!!

  موافقم 16
  مخالفم 3
  1. حسین

   ۱۶ اسفند ۱۴۰۲
   سوابق: (70 ديدگاه)

   چون خودرو سازان انحصاری و از اون گذشته عوارض گمرکی برای واردات خودرو داریم که مانع بزرگی محسوب میشه.

   موافقم 11
   مخالفم 2
  2. زیزیگولو

   ۱۶ اسفند ۱۴۰۲
   سوابق: (4844 ديدگاه)

   تفاوت هر تیپ بین آینه بغل و سقف ساده یا پانوراما و فرمان برقی یا هیدرولیک و نهایتاً صندلی برقی با تنطیم در دو جهت بیشتر!!!!! همینو بس🤦🤦

   موافقم 8
   مخالفم 0
 3. *ALI*

  ۱۶ اسفند ۱۴۰۲
  سوابق: (308 ديدگاه)

  مدل هاش اینقدر زیاده که آدم موقعی که میخواد بخره نمیدونه باید کدوم رو انتخاب کنه البته ماشین های دیگه هم هستن که اینجورین
  ۲۰۷ تیپ ۵ رو اصلا درک نمی‌کنم واقعا چرا داخلش اتاق ۲۰۶هست؟ آدم حس میکنه داره ۲۰۶ میدونه کار جالبی نبود
  ۲۰۷ MC هم به اسم های مختلفی مثل گرجه کبابی و کلاه قرمزی معروفه

  موافقم 14
  مخالفم 1
 4. BMW

  ۱۶ اسفند ۱۴۰۲
  سوابق: (32 ديدگاه)

  اگه به من بود ۲۰۷ اتوماتیک که رنگشون مشکی هست رو با رینگ و کالیپر ترمز ۲۰۷MC ارائه میدادم

  حیف که ذوق هنری هم ندارن یه چیز حداقل زیبا ارئه بدن کیفیت که بهههههه ماند

  موافقم 10
  مخالفم 1
 5. Taha Ayoobi

  ۱۶ اسفند ۱۴۰۲
  سوابق: (1205 ديدگاه)

  ماشینی که توی سطح جهانی اصلا حسابش نمیکنن رو باید اینجا سگ دو بزنی تا بخریش…

  موافقم 11
  مخالفم 2
 6. علی جردن

  ۱۶ اسفند ۱۴۰۲
  سوابق: (1038 ديدگاه)

  کاش بجای داشبورد ۲۰۶ و رنگ زدن سقف قرمزی اگروز دوبل میزاشتن یا رینگ بزرگتر

  موافقم 7
  مخالفم 1
 7. ۱۶ اسفند ۱۴۰۲
  سوابق: (3165 ديدگاه)

  چراغاش یه فیس لیفت دیگه نیاز داره از نظر من باید یه طرح رینگ جدید و یه نسخه سانروف دار براش بیارن و موتور TU5توربو هم روش عرضه کنن
  داخلش هم یکم بهتر کنن مثلاً مانیتور به هم چسبیده

  موافقم 3
  مخالفم 2
 8. امیرحسین

  ۱۷ اسفند ۱۴۰۲
  سوابق: (1 ديدگاه)

  درود
  از سورن پلاس هم بزارید الان ۱ اونم ۱۲ تیپ داره

  موافقم 0
  مخالفم 0
 9. فرزام

  ۱۷ اسفند ۱۴۰۲
  سوابق: (1 ديدگاه)

  این همه تیپ که گفتید گیربکس های متفاوتی دارند!!! لطفا از گیربکس هاشون هم اطلاعات بزارید ممنون…

  موافقم 0
  مخالفم 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا