پورشه

توقف تولید پورشه به‌خاطر حمله روسیه به اوکراین!

زنجیره تامین پیش‌نیازهای تولیدی با کشیده‌شدن هجوم روسیه به خاک اوکراین برای دومین هفته، بیش‌ازپیش آسیب دید. این اتفاق باعث کمبود نیمه هادی‌ها شد و درنتیجه مشکلات فراوانی را برای خودروسازان به وجود آورد. در پی این رخدادها، خودروسازی آلمانی پورشه مجبور شد تا موقتا تولید را در برخی کارخانه‌های خود متوقف کند؛ این کار ممکن است روی تمام مدل‌های تولیدی پورشه تاثیرگذار باشد.

هفته گذشته، گزارشی منتشر شد که نشان می‌داد یکی از تامین‌کنندگان اصلی سیم‌پیچ‌ها اوکراینی است و گویا این شرکت تامین‌کننده شرکت‌های مختلفی چون گروه خودروسازی فولکس‌واگن بوده. حمله به خاک اوکراین هم‌اکنون باعث وقفه‌های متعدد در روند تولید خودرو گشته است. یک توییت از «کیلب شروتر» نشان می‌دهد که زمانبندی توقف تولید پورشه چگونه در ادامه ماه مارس بر مدل‌های متعدد این برند تاثیر خواهد گذاشت.

براساس این پست توییتری، این توقف با شروع ماه مارس و با مدل‌های پانامرا و ماکان آغاز شده بود. پس از آن‌ها، تولید تایکان نیز در سوم همین ماه متوقف شد. اگر این اطلاعات درست باشند، خط تولید پورشه کاین نیز پریروز متوقف شده است. قرار است ساخت مدل‌های ۷۱۸ و انواع ۹۱۱ نیز به‌ترتیب در تاریخ‌های ۱۴ و ۱۷ مارس متوقف گردد. این روند تا پایان این ماه میلادی ادامه دارد. این پست به زمان پایان این توقف موقتی اشاره نکرده است.

براساس ایمیلی از Motor1.com به شرکت پورشه، یکی از سخنگویان این شرکت اعلام کرد که تولیدات کارخانه «لیپزیگ» در دوم مارس متوقف شده بود. پانامرا و ماکان آنجا ساخته می‌شدند. هم‌اکنون کارخانه «زوفنهاوسن» تحت تاثیر قرار نگرفته است اما سخنگوی پورشه گفته که قدم‌های بعدی به‌ترتیب روی خواهند داد.

تقریبا تمام خودروسازان درگیر ماجرای روسیه و اوکراین شده‌اند؛ بسیاری از آن‌ها با مشکل روبه‌رو شدند و بسیاری همچون شرکت‌های بنز، پورشه، گروه استلانتیس و فولکس‌واگن مبلغ ۱ میلیون یورو را به «آزادی اوکراین» اهدا کردند. نیسان هم هفته گذشته به جمع این گروه پیوست. فورد مبلغ ۱۰۰ هزار دلار و جنرال‌موتورز نیز مبلغ ۲۵۰ هزار دلار را به این موسسه آزاد اهدا کردند. در ادامه تمام شرکت‌های یادشده به همراه هوندا، تویوتا، ولوو و ب‌ام‌و صادرات خود را به روسیه متوقف کرده یا تولیداتشان را در این کشور به صفر رسانده‌ و یا هردو آن‌ها را انجام داده‌اند.

علی صفرپور

نویسنده و مترجم سایت پدال٬ دانشجوی کارشناسی مهندسی مکانیک

مطالب مشابه

‫۲۶ دیدگاه‌ها

 1. پویان

  ۱۹ اسفند ۱۴۰۰
  سوابق: (643 ديدگاه)

  کارخونه تسلا در المان چی میشه؟

  موافقم ۱
  مخالفم ۷
  1. 1123

   ۱۹ اسفند ۱۴۰۰
   سوابق: (475 ديدگاه)

   منابع جایگزین پیدا میکنن، هم تسلا هم پورشه هم کل کمپانی ها و بله قراره گرونتر بشن . عرضه شون هم محدود تر بشه)))))))))))))))))=

   موافقم ۱
   مخالفم ۷
   1. ممد

    ۲۰ اسفند ۱۴۰۰
    سوابق: (6 ديدگاه)

    منابع جای گزین هم گرونه هم کمه و حتی در مواردی کیفیت پایینی داره در بحث انرژی هم که هیچی

    موافقم ۱
    مخالفم ۰
 2. ارین صاحب جمعی

  ۱۹ اسفند ۱۴۰۰
  سوابق: (838 ديدگاه)

  اونکه صد در صد تعطیل میشه

  موافقم ۸
  مخالفم ۲
 3. ارین صاحب جمعی

  ۱۹ اسفند ۱۴۰۰
  سوابق: (838 ديدگاه)

  حیف نیست اینا تولیدشون متوقف بشه بعد ویران خودرو و سایپا با هیچ مشکلی مواجه نشن

  موافقم ۱۵
  مخالفم ۴
 4. احمد

  ۱۹ اسفند ۱۴۰۰
  سوابق: (15 ديدگاه)

  از جنایات روسیه امشب عرش خدا گریه میکنه 😭

  موافقم ۱۲
  مخالفم ۱۶
  1. Clean energy (صیانت!)

   ۱۹ اسفند ۱۴۰۰
   سوابق: (1156 ديدگاه)

   پول ها می گیرند آنان…

   موافقم ۳
   مخالفم ۳
  2. عاشق پدال

   ۱۹ اسفند ۱۴۰۰
   سوابق: (203 ديدگاه)

   ببینین نژادپرستی که این رومانیاییها اوکراینیها و یه سری کشور اروپای شرقی دارن رو، حتی هیتلر نداشت.
   یا مثلا هلوکاست رو هیتلر و المان انجام داد. اما هیچکی نمیگه چقدر لهستانی نژادپرست ادم کشتن.
   یا رومانیایی ها معروف به بریدن سر بقیه بودن. سر رو جدا میکردن. سر رو پوست میکندن.
   اوکراینیها این همه ظلم کردن به مردم شرق که روس تبار بودن.
   به هر حال این روس تبارها الکی خواستار جدایی نیستن. اینقدر بهشون ظلم شد اخرش اسلحه گرفتن گفتن جدا میشیم.
   یا اوکراینیها ببینین تو تاریخ چه بلایی سر تاتارها اوردن. چه بلایی سر مردم کریمه اوردن. چون چشماشون ابی هست و موهاشون بور میگن نژادبرتریم.
   بهترین سیاست اینه بشینیم نگاه کنیم. نه از این حمایت کنیم نه از اون.
   هم پوتین چشم ابی و بوره هم اوکراینی ها. اما هیچکدومشون نمیگن اینو. سکوت میکنن. نمیگن یه چشم ابی به اوکراین حمله کرده. اما تا دلت بخواد هی میگن مسلمونای چچن دارن حمله میکنن. هی به غیر بورها فحش میدن. اما نمیگن طرف روسی هست و بخواد نخواد باید بره بجنگه. اینجا نمیگن چچنیها تبعه روسیه هستن و باید بجنگن. میگن مسلمونن اومدن.
   این نژادپرستای لهستانی اوکراینی و اروپای شرقی حتی تو خود اروپا معروفن. دوستایی که تو اوکراین تحصیل میکنن برین بپرسین وضعو. حتی شما تو اتوبوس رو صندلی باشی یه اوکراینی واستاده باشه، مردم بهت فحش میدن . توقع دارن تویی که پوستت خاورمیانه ایی هست صندلی تو بدی به پوست سفیده ی اوکراینی.

   دنبال بی بی سی و اینا هم نباشین. خود من سر میزنم. تیتری که زده بود اینطوری بود: اینچنین به نظر میرسد رفتارهای هنجارشکن بر علیه خارجیان مقیم اوکراین صورت گرفته هست.
   هر روز به بی بی سی فارسی سر میزنم. تنها تیتری که از رفتار نژادپرستانه بر علیه باقی و خودمون زد همین بود. تازه این همه فیلم بود این همه مصاحبه حتی دانشجوهای خودمون مصاحبه کردن که رفتارشون نژادپرستانه بود. اشغال جمع میکردن. اما بی بی سی حتی این چیزا رو فکت و حقیقت نمیدونه، و از لفظ ” این چنین به نظر میرسد” استفاده کرد.
   بعدم کل قضیه اوکراین سر همین دلقکه. یه دلقکی که حرفای عامیانه و پوپولیستی میزنه و هی از عضویت به ناتو میگفت. اخرشم حتی اتحادیه اروپا دیروز اعلام کرد عضویت اوکراین رو به صورت عادی پیگیری میکنه و هیچ گزینه ی سریع السیری در اختیار اوکراین نمیزاره. دلقکه اخرشم هی حرفای لمپینیسم و پوپولیست میزنه که اروپا مقصره، دنیا مقصره . اره جون عمش.
   به من باشه میگم اوکراین پوتین رو به اینجا رسوند. هی چوب تو لونه کرد.

   موافقم ۲۳
   مخالفم ۱۶
   1. Vandel

    ۱۹ اسفند ۱۴۰۰
    سوابق: (559 ديدگاه)

    قبلا گفتم تو یه پست دیگه الانم میگم ، سرنوشت زلنسکی اینه که دست اخر پس از دو سه ماه به صورت کاملا تحقیر امیز جلوی دوربین با یه متر ریش و پشم ، دست بند زده داره توسط یه پزشک ارتش روسیه با چراغ قوه دنبال شپشای سرش میگرده ، چوب بستنی تو ب…….. میکنن ، مگه اینکه زرنگ باشه قبل اینکه گیر بیافته مثل اشرف غنی فلنگو ببنده بره امریکا بشه رهبر اپوزیسیون ، که به احتمال قوی در میره ( پدال جان لطفا اینقدر سانسور نکن )

    موافقم ۱۰
    مخالفم ۱۰
    1. ممد

     ۲۰ اسفند ۱۴۰۰
     سوابق: (6 ديدگاه)

     در رفته الان لهستانه

     موافقم ۱
     مخالفم ۰
   2. UNAS

    ۱۹ اسفند ۱۴۰۰
    سوابق: (1379 ديدگاه)

    یعنی به بی بی سی سر میزنی هر روز ! هر چی گفت فکر میکنی خلافش درسته !!!
    جناب عاشق پدال
    خودت چی ؟
    کجاهای دنیا را رفتی ؟ چیا را عینی دیدی ؟
    نمیگن یه چشم آبی به ما حمله کرده ؟! فقط میگن مسلمانهای چچنی !!!
    یعنی تیم همه ملت اکراین داره به پوتین فحش و… میدن نمی بینی واقعا !!!
    فکر کنم فقط شبکه خبر میبینی و زلال احکام

    موافقم ۴
    مخالفم ۴
    1. ممد

     ۲۰ اسفند ۱۴۰۰
     سوابق: (6 ديدگاه)

     من که نه بی بی سی نگاه می کنم نه صدا وسیما چون جفتشون در جهت منافع خودشون صحبت می کنن ولی شما کجا گشتی؟ کجا رفتی ؟ کجا رو دیدی ؟

     موافقم ۲
     مخالفم ۰
  3. ناشناس

   ۱۹ اسفند ۱۴۰۰
   سوابق: (1 ديدگاه)

   جنایات عربستان و امارات و …. توی یمن و جنایات رژیم صهیونسیتی تو فلسطین و… رو نمیگید اونوقت برای اروپایی ها دلتون میسوزه و عرش خدا گریه می‌کنه ؟ واقعا مسخره هست هیچکس صداش در نمیاد برای ماها اونوقت شما واسه ی ۱۴ ۱۵ روز جنگ ناراحتین و میگین جنایات روسیه همین روسیه با سوریه و ایران همکاری کرد داعش رو از بین برد

   موافقم ۱۷
   مخالفم ۶
   1. UNAS

    ۱۹ اسفند ۱۴۰۰
    سوابق: (1379 ديدگاه)

    فقط ۳ تا نه بیشتر ، از فرماندهان داعش را نام ببر که ایران کشت !!!
    مرد مومن ایران برای نابودی داعش در واقعیت هیچ کاری نکرد…

    موافقم ۱
    مخالفم ۹
    1. vandel

     ۲۰ اسفند ۱۴۰۰
     سوابق: (559 ديدگاه)

     واقعا آدم خندش میگیره وقتی میبینه تحلیل های آب دوغ خیاری کارنشناسهای بی بی سی ، صدای ریاض ، شهرام همایونی ، علیرضا نوریزاد هم به سایت پدال سرایت کرده ، اصلا میدونید چیه باشه همه دنیارو آمریکا نجات داده ، تو آخر الزمان هم ابر قهرمانهای بلوند چشم آبی آمریکایی قراره دنیارو نجات بده .

     موافقم ۵
     مخالفم ۰
    2. ممد

     ۲۰ اسفند ۱۴۰۰
     سوابق: (6 ديدگاه)

     😂🤦‍♂️🤦‍♂️🤦‍♂️بزاز برات نام ببرم شما فقط یه ابوبکر بغدادی رو دیدی که امریکا کشت میشه تعداد داعشی هایی که امریکا کشت رو نام ببری؟ ببخشید عذاب الهی نازل نشد که نابود شن ارتش سوریه به تنهایی از پس شون بر نمی اومد عراق هم که تا بغداد رفتن مستندات حرف ها و اسنا عراقی ها وسوری ها و عملیات هایی که انجام شده هست در ضمن اسناد اینکه نیروهای داعش توسط امریکا اموزش داده میشدن هم وجود داره مطالعه کنید خود امریکایی ها هم قبول کردن که داعش رو ساختن و سازمان دههی کردن ببخشید عمه ی من بود ۱۵ هزارتا تویوتا ی نو به داعش داد؟ یا تأمین تسلیحاتیش کرد روسیه هم فقط با نیروی هواییش در سوریه حضور داشت خود عراقی ها و سوری ها میگن ایران مارو نجات داد و غربی ها هم میگن ایران جمعش کرد بعد اونوقت شما هنوز سرتون تو توهماته خودتونه؟ ما زمانی که رفتیم عراق بعد از اعلام نابودی داعش همه جا عکس سردار سلیمانی بود

     موافقم ۴
     مخالفم ۰
   2. abdi_mahdi

    ۲۳ اسفند ۱۴۰۰
    سوابق: (497 ديدگاه)

    جنابت امارات… خیلی ببخشید پس اگه بهت کرم بریزن و تو اقدامی کنی میشه جنایت؟!

    موافقم ۰
    مخالفم ۰
 5. مردیم از خوشی

  ۱۹ اسفند ۱۴۰۰
  سوابق: (868 ديدگاه)

  به نظرم آخرش روسیه اوکراین را میگیره

  زمانی که اوکراین میخواست خلع سلاح اتمی بشه باید شرط در پذیرش در ناتو را مطرح میکرد ولی امان از مسولین جاهل که همه بار حمقاتشون را باید مردم به دوش بکشند
  خلاصه که اوکراین گول‌ زدند 😑

  موافقم ۱۴
  مخالفم ۸
  1. هیچکس

   ۱۹ اسفند ۱۴۰۰
   سوابق: (80 ديدگاه)

   فکر میکنی اوکراین یا ایران دارای سلاح اتمی باشن روسیه یا آمریکا از اون سلاح میترسن؟ شما فکر میکنی موشکی که کلاهک هسته‌ای داره از این کشورهای ضعیف میتونه به روسیه یا آمریکا نزدیک بشه؟ قبل از ورود به خاک کشورشون تو هوا منهدمش میکنن. اونوقت ضررشو کی میکنه؟ مردم دنیا و بیشتر اون کشوری که کلاهک در آسمونش منهدم شده
   بنابراین سلاحهای اتمی اوکراین عملاً زمین‌گیر بودند.
   فقط خلع سلاح شد که الان با حمله روسیه، چرنوبیل دوم پیش نیاد.

   موافقم ۷
   مخالفم ۱۰
   1. مردیم از خوشی

    ۱۹ اسفند ۱۴۰۰
    سوابق: (868 ديدگاه)

    به موضوع خیلی سطحی نگاه میکنید !
    چرنوبیل چه ربطی داره آخه
    درباره منهدم کردن کلاهک هسته ای تو هوا هم فکر میکنی به همین راحتیه ؟ 😐😂 می‌دونی موشک های بالستیک با چه سرعتی به هدف برخورد میکنند ؟ و فناوری ها زیادی که برای جلو گیری از منهدم شدن استفاده میکنند
    چه بسا که روسیه با اوکراین هم مرز هست همین که شلیک کنه تو خاک روسیه هست و تو هوا هم که بزنه بازم کشور طرف آسیب می بینه
    و مطمئن باش که سلاح هسته‌ای ترس داره خوبش هم داره چه آمریکا چه روسیه و چه هر کشور دیگه ای ، سلاح هسته ای یک باز دارنده قوی هست

    موافقم ۱۳
    مخالفم ۳
    1. ممد

     ۲۰ اسفند ۱۴۰۰
     سوابق: (6 ديدگاه)

     دقیقا خیلی از موشک ها تا ۱۰ ماخ سرعت برخورد دارن وبیشتر و بمب اتم هم باز دارنده ی قویی هست به صورتی که بهترین هم هست

     موافقم ۱
     مخالفم ۰
   2. ممد

    ۲۰ اسفند ۱۴۰۰
    سوابق: (6 ديدگاه)

    نه نگران این بودن که سلاح ها دست کی که موافقشه نیوفته بعد هم اگه این طور بود که امریکا تا به حال صد بار کره ی شمالی رو با خاک یکسان کرده بود شما چیزی در رابطه با موشک های سوپرسونیک و هایپر سونیک می دونی که از علایق خودت صحبت می کنی ؟ تو اون سرعت تو اون ارتفاع کسی نمی تونه رد یابیش کنه موشک رو چه برسه زدنش پدافند های هوایی غرب آزمون خودشونو د خاور میانه پس دادن و ثابت کردن یه پرتابه رو نمی تونن بزنن شما دلت خوشه

    موافقم ۱
    مخالفم ۰
   3. Navid_A.J

    ۲۱ اسفند ۱۴۰۰
    سوابق: (3299 ديدگاه)

    آره بابا میترسن، مثل چی هم میترسن. دنیای سیاست، دقیقا مثل جنگله. هر کی زورش بیشتر باشه، امنیت خاطرش هم بیشتره. شخصا که کاملا موافق اینم ایران هم چند ده تا سلاح اتمی داشته باشه یا لاقل اعلام کنه که داریم. اینا از موشک ما ترسیدن و میخوان ازمون پس بگیرن. دیگه شما میگی از بمب اتم نمیترسن؟

    موافقم ۱
    مخالفم ۰
 6. ALIREZA

  ۱۹ اسفند ۱۴۰۰
  سوابق: (227 ديدگاه)

  سلام به تیم خوب پدال این مطلبو از سایت همسایه آوردم میشه زحمتشو بکشین :

  (( تسلا مجوز رسمی افتتاح گیگا برلین را دریافت کرد ))

  موافقم ۸
  مخالفم ۵
 7. ARMAN

  ۱۹ اسفند ۱۴۰۰
  سوابق: (310 ديدگاه)

  از آخر روسیه کل دورو برشو میگیره دوباره میشه شوروی

  موافقم ۳
  مخالفم ۱۱
 8. vandel

  ۲۰ اسفند ۱۴۰۰
  سوابق: (559 ديدگاه)

  واقعا آدم خندش میگیره وقتی میبینه تحلیل های آب دوغ خیاری کارنشناسهای بی بی سی ، صدای ریاض ، شهرام همایونی ، علیرضا نوریزاد هم به سایت پدال سرایت کرده ، اصلا میدونید چیه باشه همه دنیارو آمریکا نجات داده ، تو آخر الزمان هم ابر قهرمانهای بلوند چشم آبی آمریکایی قراره دنیارو نجات بده .

  موافقم ۳
  مخالفم ۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا