رپورتاژ

راهنمای ثبت نام در مزایده خودرو با سایت کار مزایده

مزایده روشی است که در آن هر نوع کالا و یا خدمات به بالاترین قیمت پیشنهادی فروخته می شود. در این روش ابتدا قیمت پایه تعیین شده و سپس بر اساس بالاترین قیمت پیشنهادی، معامله نهایی می شود. این روش می تواند در مورد هر نوع دارایی مانند ماشین باشد. مزایده خودرو می تواند مربوط به اموال ارگان های دولتی و یا خصوصی باشد که هر کدام به روش های مختلفی انجام می شود. در این مطلب قصد داریم تا بیشتر درباره نحوه واگذاری خودرو به شیوه مزایده صحبت کنم.
auction

شرایط شرکت در مزایده خودرو چیست؟

مزایده خودرو توسط ارگان های مختلفی می تواند انجام بشود که هر ارگانی هم شرایط خاصی را برای شرکت در مزایده تعیین می کنند. از این رو قطعیتی در مورد نوع مدارک مورد نیاز وجود دارد اما با بررسی شرایط لازم می توانید به این نتیجه رسید که علی رغم وجود تفاوت اما در بیشتر موارد شرایط درخواستی شباهت های زیادی دارند. عمدتا در بیشتر مزایده ها، حدود ده درصد مبلغ پایه برای تضمین از فرد متقاضی دریافت می شود. همچنین داشتن مدارک هویتی و سن بالای ۱۸ سال از جمله شرایط عمومی است که در مورد همه مزایده ها دیده می شود‌.

مدارک مورد نیاز برای شرکت در مزایده خودرو

اکثرا شرایط زیر کافیست تا بتوانید در مزایده شرکت کنید:

 • ارائه کارت ملی دارای تاریخ و معتبر و اطلاعات شخصی مانند شماره ملی و شماره تماس
 • سن کامل بالای ۱۸ سال
 • پرداخت وجه تضمین مزایده که معمولا ۱۰ الی ۲۰ درصد قیمت پایه خودرو میباشد است. بعد از پایان مزایده به حساب شرکت کنندگان واریز خواهد شد و مبلغی کسر نمیشود.

مدارک برای شماره گذاری بعد از برنده شدن  خودرو

 • شناسنامه یا کارت ملی همراه با گواهینامه
 • یک برگه تایید شده از مرجع مزایده که شرکت کرده اید
 • مدرک سکونت مالک
 • در صورتی که خودرو وارداتی بوده و شماره گذاری نشده نیازمند سند گمرکی میباشد که به شما ارائه میگردد همراه داشته باشید.

راهنمای ثبت نام در مزایده خودرو

برای ثبت نام در مزایده خودرو ابتدا باید سامانه مزایده خودرو خود را انتخاب نمایید سامانه های مختلفی هستند که میتوانید کمک بگیرید. در ادامه سایت ها را معرفی میکنیم:

سایت مزایده خودرو

برای ورود به سایت و مزایده خودرو (https://carmozayede.com) ، به همین لینک وارد شوید و براساس استان مدنظر خود دسته بندی انتخاب کنید. حالا میتوانید اگهی ها را به صورت روزانه و هفتگی چک کنید و در بهترین آن ها شرکت کنید.

یک سایت اطلاع رسانی مزایدات خودرو دارای اینماد میباشد که مزایدات خودرو شهرها و استان های مختلف را به صورت تفکیک شده هفتگی اطلاع رسانی میکند. این سایت از مرجع های معتبر اطلاعیه ها را جمعاوری کرده و در سایت منتشر میکند و اطلاعات کامل خودرو ارائه شده در آگهی مزایده همراه با آدرس محل مزایده را ارائه میدهد.

مزایده ایران خودرو

سایت مزایدات ایران خودرو انواع خودرو های کارکرده، معیوب، تصادفی و اوراقی میباشد که هر چند وقت یکبار اطلاع رسانی میکند شما میتوانید جدیدترین آگهی ها را با ورود به آدرس: https://auction.ikco.ir مشاهده کنید.

مراحل ثبت نام در مزایده ایران خودرو:

 • ابتدا باید در سایت بالا ثبت نام کنید
 • حال با نام کاربری و رمزی که انتخاب کردید وارد سایت ایران خودرو شوید.
 • حال برای مشاهده مزایدات جدید به آدرس inko.ir وارد شوید. دقت داشته باشید هر چند وقت یکبار بروز میشود و تنها مزایدات باقی مانده در ایران خودرو را نمایش میدهد.
 • محل شرکت نوشته و اطلاع رسانی میشود و برای شرکت در هر مزایده باید حدود ۱۰ میلیون پرداخت نمایید.

مزایده خودرو چگونه انجام می شود؟

مزایده خودرومراحل مختلفی دارد که باید توسط متولی انجام بشود در غیر این صورت وجاهت قانونی و حقوقی نخواهد داشت. تمامی مزایده ها ابتدا باید توسط روزنامه و یا سایر روش های موجود، آگهی شوند. عمده آگهی ها با وجود گسترش شبکه های اجتماعی، همچنان در روزنامه ها و یا سایت های مربوطه منتشر می شود. برای مثال اگر شرکت ایران خودرو قصد واگذاری خودرو های خود به شکل مزایده را داشته باشد، این آگهی در سایت خود شرکت هم منتشر خواهد شد. فاصله بین انتشار آگهی و انجام مزایده نباید بیشتر از یک ماه بشود. همچنین نیاز است تا حداقل ده روز بین انتشار آگهی و انجام مزایده فاصله داده شود. بر اساس قانون یکبار انتشار در جراید برای برگزاری و واگذاری خودرو کافی می باشد.
قیمت پایه عمدتا توسط فروشنده تعیین می شود اما نیاز است تا توسط کارشناسان هم تایید شود. مراحل بعدی بر اساس نوع مزایده که در بخش های قبلی اشاره شد، صورت می گیرد. متقاضیان پیشنهاد های خود را ارائه کرده و در نهایت فرد و یا نهادی که بیشترین پیشنهاد را برای آن ملک داشته باشد، برنده مزایده خواهد شد. در جلسه ای که برای برنده و بررسی پیشنهادات برگزار می شود، باید حتما نماینده دادسرا هم حضور داشته باشد تا مراحل انجام شده وجه قانونی داشته باشد. در مورد قیمت اشاره شد که برای شرکت در مزایده نیاز است تا ده درصد مبلغ پایه توسط متقضیان داده شود. پس از برنده شدن پیشنهاد خریدار، فرد مهلتی حدود یک ماهه خواهد داشت تا بتواند با پرداخت آن، مالک خودرو بشود. پس نیازی به پرداخت فوری مبلغ  نیست و مهلتی برای پرداخت داده می شود.

شرایط برنده شدن در مزایده

در کنار فراهم کردن شرایط لازم برای شرکت در مزایده خودرو، نحوه ارائه پیشنهاد برای برنده شدن در مزایده هم بسیار مهم می باشد. این کار باید توسط فردی صورت بگیرد که هم اطلاع دقیق از جزئیات مزایده و هم تجربه کافی برای انجام آن را داشته باشد. پیشنهادی که برای مزایده ارائه می دهید باید به شکلی باشد که بتواند شانس برنده شدن داشته باشد اما نباید هم بیش از حد بالا باشد. باید بررسی دقیقی از شرایط خودرو کسب کنید و در ادامه نسبت به تنظیم پیشنهاد اقدام کنید.

اگر تجربه کافی در زمینه مزایده نداشته اید، حتما از کمک افراد دیگر در این زمینه استفاده کنید تا بتوانید شانس خود را برای برنده شده افزایش دهید. عمدتا برای هر نوع مزایده ای، سه نفر به عنوان برنده اعلام خواهد شد تا در صورت عدم موفقیت نفر اول در فراهم کردن شرایط مورد نیاز، افراد دیگری بتوانید فرصت قبولی و برنده شدن در مزایده را داشته باشند.

با مزایده بیشتر آشنا شوید

واگذاری اموال به شیوه مزایده از روش های بسیار شایعی است که شاید هر ماهه در مورد خودرو های زیادی انجام می شود. در این روش عمدتا خودرو با قیمتی کمتر از سطح بازار خریداری می شود پس در صورت انجام اصولی آن می تواند سود مناسبی به همراه داشته باشد. مزایده عمدتا به دو شکل عمومی و خصوصی انجام می شود. شرایط کلی برای شرکت در هر دو نوع مزایده یکسان است اما شیوه انجام آن ها با یکدیگر تفاوت دارد. در مزایده عمومی قیمت پایه، سفارشات متقاضیان و برنده مزایده به شکلی واضح مشخص می شود.

بیشتر اموال دولتی و مواردی که بر اساس حکم قضایی مزایده می شود، به این شکل می باشد. اما در مورد مزایده خصوصی، هیچ اطلاعاتی در مورد تعداد پیشنهاد های انجام شده، بازه قیمتی آن ها و برنده مزایده نمی شود. مزایده خصوصی شرایط خاصی دارد و در مورد دارایی های خاصی که عمدتا ارزش زیادی هم دارند، انجام می شود.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۵ رای

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا