رپورتاژ

خرید ارز در استانبول- با علی بابا همراه باشید

استانبول یکی از شهر‌های کشور ترکیه است که سالیانه تعداد زیادی از ایرانیان برای اهداف مختلفی به آنجا سفر می‌کنند. این شهر یکی از مقاصد اصلی گردشگری و همچنین تجاری ایرانیان است. برای بسیاری از افراد که قصد انجام تبادلات مالی را دارند، خرید ارز در استانبول مسئله مهمی است. پس قبل از خرید بلیط استانبول به تهران از علی بابا و… و برنامه‌ریزی برای برگشت به کشور، خیال خود را از خرید ارز در استانبول راحت کنید. در ادامه این مقاله فوت کوزه‌گری خرید ارز در استانبول را برای شما فاش خواهیم کرد.

با واحد ریال نمی‌توانید در استانبول خرید کنید

شما در ترکیه نمی‌توانید با واحد پولی ایران یعنی ریال خرید کنید و تبادل مالی انجام دهید. ممکن است به‌واسطه داشتن آشنا یا همشهری بتوانید از تعداد بسیار محدودی مغازه با واحد پولی ایران خرید کنید؛ اما در ۹۹ درصد مواقع، در استانبول هیچ فروشنده‌ای از شما ریال قبول نمی‌کند. واحد رسمی پول ترکیه لیر است و شما فقط با همین واحد پولی می‌توانید تبادلات مالی انجام دهید و از مراکز خرید متفاوت خرید کنید. شما می‌توانید ریال را به لیر تبدیل کنید که چند راه مختلف دارد:

 • قبل از سفر به استانبول و در ایران به صرافی‌های معتبر ایرانی بروید و ریال خود را به لیر تبدیل کنید.
 • بعد از سفر به استانبول به صرافی‌های این شهر رفته و ریال را به لیر تبدیل کنید.

اما در بعضی مواقع، ممکن است شما نیاز به واحد پولی دیگری مانند دلار داشته باشید؛ همچنین ممکن است برای انجام یک تبادل مالی بین‌المللی در استانبول، نیاز به تهیه ارز داشته باشید. در این زمان باید چه کاری انجام داد؟

چگونه در استانبول ارز تهیه کنیم؟

ممکن است برای بسیاری از افراد تهیه ارز در کشوری غریبه و جدید کار سختی باشد؛ اما کشور ترکیه این‌چنین نیست. آیا می‌دانستید که برای تبدیل ریال به دلار در کشور ترکیه نیازی نیست که پول نقد به همراه داشته باشید و می‌توانید به طور مستقیم از کارت‌های اعتباری ایرانی خود استفاده کنید؟ آیا می‌دانستید که در استانبول صرافی‌های وجود دارد که به‌واسطه کارت‌خوان‌های ایرانی برای شما تبدیل پول را انجام می‌دهند؟ آیا می‌دانستید که در ترکیه صرافی‌هایی معروف به صرافی ایرانی نیز وجود دارد؟

چطور در استانبول ارز بخریم؟

شما برای تهیه ارز، دریافت حواله و… کافی است به صرافی‌های ایرانی مراجعه کنید و ریال خود را به دلار یا هر واحد پولی دیگر مانند لیر تبدیل کنید. برای انجام این کار هیچ نیازی به داشتن پول نقد نیست؛ تنها چیزی که در این زمان نیاز دارید، کارت اعتباری ایرانی خود است؛ صرافی‌های ایرانی که کارت‌خوان ایرانی داشته باشند این کار را به‌راحتی برای شما انجام می‌دهند.

حال از کجا متوجه شویم که یک صرافی ایرانی است و کارت‌خوان ایرانی دارد؟! در تمامی صرافی‌هایی که کارت‌خوان ایرانی دارند عبارت «کارت‌خوان ایرانی موجود است» به چشم می‌خورد؛ در اکثر مواقع این عبارت بر روی کاغذ نوشته شده و روی شیشه صرافی‌ها چسبانده می‌شود. به این صرافی‌ها بروید و کارت بکشید و دلار تهیه کنید؛ تبادلات و معاملات ارزی خود را انجام دهید و سپس نسبت به خرید بلیط استانبول به تهران، کرمان یا هر مقصد دیگری اقدام کنید.

یادتان باشد که برای تهیه ارز در استانبول هرگز عجله و تنها به قیمت گرفتن از یک صرافی نیز اتکا نکنید. صرافی‌های بسیار زیاد و مختلفی در اقصی‌نقاط استانبول وجود دارند که ممکن است قیمت آن‌ها با هم متفاوت باشد. در بعضی از محله‌های استانبول دلار با قیمت بالاتری به شما فروخته می‌شود. بهتر است برای تهیه دلار به محله‌ها و خیابان‌های ایرانی‌نشین بروید؛ در آنجا می‌توانید ریال یا لیر را با قیمتی مناسب‌تر و پایین‌تر از مناطق دیگر استانبول به دلار تبدیل کنید. حال پیش می‌آید که بهترین محله‌ها و بهترین صرافی‌های استانبول برای تهیه ارز کدام‌اند؟

کدام صرافی‌ها برای خرید ارز مناسب هستند؟

بیایید نگاهی به محله‌های مختلف استانبول و صرافی‌های آن‌ها بیندازیم. بهترین مناطقی که برای تهیه ارز می‌توانید به آن‌ها مراجعه کنید عبارت‌اند از میدان تکسیم، منطقه سلطان احمد، منطقه لاله‌لی و بازار بزرگ استانبول. در جدول زیر نام تعدادی از این صرافی‌های معتبر استانبول به همراه منطقه آن‌ها را برای شما آورده‌ایم:

 

نام صرافی (Doviz) محل صرافی
مرکز (Merkez) بازار بزرگ استانبول
هازندار (Haznedar) بازار بزرگ استانبول
یازیکی آلتین (Yazixi Altin) بازار بزرگ استانبول
قاضی (Gazi) بازار بزرگ استانبول
آیدین طلا (Aydin Gold) منطقه سلطان احمد استانبول
آگواگلو (Agaoglu) منطقه سلطان احمد استانبول
سر کیمتلی (Ser Kiymetli Madenler) منطقه سلطان احمد استانبول
آرکنت (Arkent) منطقه سلطان احمد استانبول
داداس (Dadas) منطقه سلطان احمد استانبول
آتاسال (Atasal) منطقه لاله لی استانبول
آکلار (Aklar) منطقه لاله لی استانبول
تمیز (Temiz) منطقه لاله لی استانبول
الماسیوگلو (Emaciaoglu) منطقه لاله لی استانبول
مارتور (Martur) منطقه لاله لی استانبول
آرال (Aral) میدان تکسیم (تقسیم)
یه یه (Ye Ye) میدان تکسیم (تقسیم)
کوزوم (Cozum) میدان تکسیم (تقسیم)
ستین (Cetin) میدان تکسیم (تقسیم)
نظام (Nizam) میدان تکسیم (تقسیم)

 

صرافی‌های متعدد ایرانی نیز در استانبول واقع شده‌اند که شما می‌توانید تبدیل پول و تهیه ارز را با خیال راحت به هم‌وطنان خود بسپارید. از جمله صرافی‌های ایرانی استانبول می‌توان موارد زیر را نام برد:

چطور در استانبول ارز بخریم؟

 • صرافی اهورا
 • صرافی مارسل گلوبال
 • صرافی زرین
 • صرافی عباسپور
 • صرافی سرست
 • صرافی پارسیان
 • صرافی پاسارگاد

این صرافی‌ها دارای کارت‌خوان ایرانی هستند و شما می‌توانید با کارت‌های اعتباری خود هزینه‌های خرید ارز را پرداخت کنید.

فوت کوزه‌گری در هنگام خرید ارز در استانبول

 • برای خرید ارز هرگز به صرافی‌ هتل‌ها اعتماد نکنید؛ این صرافی‌ها ارز را گران‌تر از سایر صرافی‌ها می‌فروشند.
 • برای تهیه ارز حتماً به صرافی‌هایی مراجعه کنید که به آن‌ها DOVIZ گفته می‌شود. این صرافی‌ها از شما حق کمیسیون نمی‌گیرند.
 • بعد از خرید ارز، حتماً رسید آن را نگه دارید. این رسید قانونی‌بودن معاملات شما را اثبات می‌کند.
 • قبل از خرید ارز بهتر است از اعتبار و موجودی صرافی اطمینان حاصل کنید.

خرید ارز در استانبول بسیار آسان است

استانبول یکی از شهر‌های کشور ترکیه است که سالیانه تعداد زیادی از ایرانیان برای اهداف مختلفی به آنجا سفر می‌کنند. این شهر یکی از مقاصد اصلی گردشگری و همچنین تجاری ایرانیان است. برای بسیاری از افراد که قصد انجام تبادلات مالی را دارند، خرید ارز در استانبول مسئله مهمی است. ما در این مقاله تعداد زیادی از صرافی‌های معتبر استانبول در مناطق مختلف را معرفی کردیم و به آموزش نکاتی پرداختیم که می‌تواند به شما در خرید ارز کمک شایانی بکند. حال که خیالتان از خرید ارز در استانبول راحت شده است، می‌توانید برای برگشت به کشور و خرید بلیط استانبول به تهران برنامه‌ریزی کنید.

 

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۵ رای

مطالب مشابه

‫۲ دیدگاه‌ها

 1. فريد

  ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۲
  سوابق: (513 ديدگاه)

  علی بابا اصلا جوابگو نیست از ما گفتن
  یه چیزی بشه فقط کامنتای رسمی میزارن واست
  تو میمونی و …

  موافقم 4
  مخالفم 1
 2. عاشق پدال

  ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۲
  سوابق: (50 ديدگاه)

  هرچی میخوایین همین تهران بخرین.
  ایناییم که میگن با کارت خوان و پرداخت ریالی دلار بخرین، حدود ۵ درصد نرخ بیشتری میگن نسبت به تهران.
  بعضیضام ریال رو اول تبدیل به لیر میکنن. لیر رو هم تبدیل به دلار. که اینجا شما ۲ بار مجبور میشید یا اسکانت و کارمزد بدید یا پول رو تبدیل کنین که از پولتون میوفته.

  موافقم 5
  مخالفم 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا