رپورتاژ

هشدار به خریداران خودروهای کارکرده؛ خودروی دست‌دو را گران نخرید!

تفاوت قیمتی شدید خودروی کارکرده آسیب دیده و خودروی کارکرده سالم

بسیاری از فروشندگان خودروهای دست دوم بدون در نظر گرفتن عیوب خودرو و معمولا براساس ارزش خودروهای مشابه، قیمتی را برای ماشین خود اعلام می‌کنند. از طرف دیگر، خریدار با مرور مختصر مشخصات خودرو و نگاه به بدنه، در مورد خرید یا عدم خرید ماشین کارکرده تصمیم می‌گیرد. درصورتی که خودروی خریداری شده دچار ایراد فنی یا بدنه باشد، خریدار علاوه بر پرداخت هزینه برای خرید آن، متحمل خرج‌های بیشتری برای تعمیر می‌شود.

از طرفی با توجه به تفاوت قیمتی قابل‌توجهی که میان خودروی کارکرده آسیب‌دیده و خودروی کارکرده سالم وجود دارد، تنها افرادی در معامله خودروی دست‌دوم سود می‌کنند که با آگاهی نسبت به آسیب‌های پنهان بدنه، ایرادهای فنی خودرو و عوامل مؤثر بر افت قیمت، برای خرید خودروی کارکرده اقدام کنند.

بالاخره خودروی نو بخریم یا دست دوم!؟

پاسخ به این سؤال نهایتا به هدف شما از خرید خودرو برمی‌‌‌گردد؛ این که شما ترجیح می‌دهید با بودجه‌ای که درنظر دارید، یک خودروی صفر بخرید یا انتخاب‌تان یک خودروی دست دوم تمیز، با کیفیت بالاتر و برند بهتر است. از مزایای خرید خودروی دست دوم این است که می‌توانید سراغ یک خودروی مدل بالای داخلی یا خارجی بروید، این ماشین‌ها افت شدید قیمت ندارند و بعد از خریدشان می‌توانید آن‌ها را با قیمت مناسب‌ به فروش برسانید. از طرفی با خرید خودروی صفر تقریبا مطمئن هستید که قطعات آن اصالت دارد، نیازی به تعمیرات احتمالی ندارد و می‌توانید از گارانتی نماینده‌‌ها استفاده کنید.

چک لیست بررسی خودرو کارکرده قبل از خرید

تفاوت قیمت در خودروی کارکرده سالم و آسیب‌دیده

عوامل مختلفی در تعیین قیمت خودروی دست‌دوم مؤثر است؛ از جمله وضعیت فنی خودرو، آپشن‌های خودرو، رنگ‌شدگی، مدل خودرو، کارکرد خودرو، شرایط داخلی کابین، مهلت اعتبار بیمه‌نامه و … . اگر یک خودروی دست‌دو معیوب، بدون انجام کارشناسی فنی خودرو  معامله شود، خریدار ماشین بین ۱۰ تا ۵۰۰ میلیون تومان و حتی بیشتر متضرر خواهد شد.

در این جدول تفاوت قیمتی بین نمونه آسیب‌دیده و نمونه سالم خودروهای دست دوم داخلی و خارجی محبوب در بازار ایران را بررسی می‌کنیم.

 

برند و تیپ

 

مدل

قیمت نمونه دست‌دو سالم و کم‌کارکرد (تومان) قیمت نمونه دست‌دو معیوب تفاوت قیمت خودروی کارکرده سالم و خودروی کارکرده معیوب
قیمت (تومان) عامل افت قیمت
۲۰۶ تیپ ۲ ۹۶ حدود ۲۸۰،۰۰۰،۰۰۰ حدود ۲۰۰،۰۰۰،۰۰۰ برش و تعویض سقف ۸۰،۰۰۰،۰۰۰
جک j5 ۹۸ حدود ۸۵۰،۰۰۰،۰۰۰ حدود ۷۷۰،۰۰۰،۰۰۰ تعویض شاسی ۸۰،۰۰۰،۰۰۰
دناپلاس اتومات ۹۷ حدود ۴۰۰،۰۰۰،۰۰۰ حدود ۳۶۰،۰۰۰،۰۰۰ آسیب ستون وسط ۴۰،۰۰۰،۰۰۰
پارس tu5 ۹۸ حدود ۴۰۰،۰۰۰،۰۰۰ حدود ۳۵۰،۰۰۰،۰۰۰ رنگ‌شدگی سقف ۵۰،۰۰۰،۰۰۰
هایما S5 ۹۷ حدود ۹۵۰،۰۰۰،۰۰۰ حدود ۸۶۰،۰۰۰،۰۰۰ دوررنگ ۹۰،۰۰۰،۰۰۰
تارا دنده‌ای ۱۴۰۰ حدود ۵۰۰،۰۰۰،۰۰۰ حدود ۴۰۰،۰۰۰،۰۰۰ شاسی رنگ‌شده ۱۰۰،۰۰۰،۰۰۰
سانتافه ۲۰۱۵ حدود ۲،۱۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰ حدود ۱،۶۰۰،۰۰۰،۰۰۰ خوردگی و رنگ شاسی ۵۰۰،۰۰۰،۰۰۰
۲۰۷ پانوراما ۱۴۰۰ حدود ۵۲۰،۰۰۰،۰۰۰ حدود ۴۴۰،۰۰۰،۰۰۰ تعویض شیشه و آهن دور سقف ۸۰،۰۰۰،۰۰۰

بعد از آسیب به بدنه، یک خودروی خارجی نسبت به خودروی داخلی دچار افت قیمت بیشتری می‌شود.

پیشنهاد می‌شود برای بررسی خودروی دست‌دوی موردنظر خود و اطمینان از منصفانه بودن قیمت اعلام‌شده آن، از خدمات کارشناسی خودروی «کارنامه» استفاده کنید. کارشناس خودروی حاضر در محل، ۰ تا ۱۰۰ خودروی موردنظرتان را از لحاظ رنگ، بدنه، موارد فنی و قیمت‌گذاری بررسی خواهد کرد.

کارشناسی خرید ماشین

رایج‌ترین ایرادهای فنی ۲۰۶، ۲۰۷، دنا، سمند و پارس کارکرده، در گزارش‌های کارشناسان فنی «کارنامه»

با بررسی گزارش فنی خودروهای دست‌دوی محبوب داخلی مثل ۲۰۶، دنا، ۲۰۷، سمند و پارس چند عامل به‌عنوان فاکتورهای پرتکرار و رایج به چشم می‌خورد که لازم است قبل از خرید این خودروها مورد کارشناسی قرار بگیرند.

نشتی روغن و گیربکس، آسیب‌دیدگی در دسته موتور، فرسودگی و خرابی تسمه و هرزگردها، ایراد در جلوبندی و انحراف محور چرخ‌ها، لرزش و ورود سروصدا به کابین، نقص در سیستم تعلیق و … جزو ایرادهای رایجی‌ است که در این خودروها دیده می‌شود.

البته بسته به نوع سرویس و نگهداری، ممکن است خودروی دست‌دوم به غیر از عمر و کارکرد بیشتر، تفاوت چندانی با خودروی دست‌اول نداشته باشد. بدیهی است که هرچه خودرو سالم‌تر باشد، ارزش بیشتری برای خرید داشته و البته قیمت آن در بازار داغ ماشین‌های کارکرده بالاتر است.

عیوب رایج خودروهای کارکرده خارجی بر اساس نظر کارشناسان فنی خودرو در «کارنامه»

کارشناسان فنی خودرو در مجموعه «کارنامه» براساس خودروهای متعددی که کارشناسی کردند، معتقدند ایراد موتور و گیربکس، از رایج‌ترین مشکلات خودروهای چینی به حساب می‌آید. به‌عنوان مثال، موتور توربوی به‌کاررفته در بسیاری از مدل‌های جک S5 پس از پیمودن ۶۰ الی ۷۰ هزار کیلومتر، عملکرد صحیح خود را از دست می‌دهد. شاسی‌بلندهای چینی مخصوصا لیفان x60  نیز موتور ضعیفی دارند و پیش از خرید، حتما باید مورد بررسی قرار گیرند.

همچنین تجربه کارشناسان فنی کارنامه نشان می‌دهد که بعضی از شاسی‌بلندهای کره‌ای معمولا با مشکل ضعف قدرت و فشار موتور مواجه‌اند و بعضی از مدل‌های CVT در ناحیه گیربکس مشکل دارند. شکایات متعددی نیز در مورد روغن‌ریزی این خودروها گزارش شده است. البته موتورهای توربو و توربوشارژ تحمل کیفیت پایین روغن و سوخت موجود در کشور را ندارند و پس از مدتی دچار ایراد می‌شوند.

نقش کارشناسی «کارنامه» در تشخیص ایرادهای خودرو و منصفانه بودن قیمت اعلام‌شده

کارشناسان خودروی کارنامه به‌جز سابقه کار در حوزه کارشناسی، در بدو ورود، آموزش عملی و تئوری می‌بینند و با دسته‌بندی در ۵ لِوِل تخصصی، توانایی کارشناسی تمام مدل‌های خودرو از جمله خودروی داخلی و خارجی را به دست می‌آورند.

خدمات کارشناسی خودرو در کارنامه شامل بررسی بدنه، موارد فنی خودرو و نهایتا ارائه یک بازه قیمتی برای قیمت‌گذاری است. کارشناس کارنامه با بررسی دقیق بخش‌های مختلف خودرو، اطلاعات به دست آمده را برای تیم قیمت‌گذاری مستقر در شرکت ارسال می‌کند تا مشتری را در دریافت قیمت منصفانه یاری کنند.

خدمات کارشناسی خودرو در کارنامه در تمام مناطق ۴ شهر تهران، شیراز، مشهد و اصفهان تا ۱۰۰ میلیون تومان تحت ضمانت است و درصورت بروز خطا در طول فرایند کارشناسی، مبلغ خسارت به مشتری پرداخت می‌شود.

ثبت درخواست کارشناسی خودرو با تخفیف در کارنامه

کارشناسی خودرو یکی از مهم‌ترین اقداماتی ا‌ست که باید قبل از خرید ماشین به‌خصوص ماشین دست‌دو انجام شود. کارنامه در حال حاضر برای متقاضیان خدمات کارشناسی خودرو، تخفیف ۷۵ هزار تومانی درنظر گرفته است. متقاضیان می‌توانند با مراجعه به وبسایت کارنامه، ضمن دریافت کد تخفیف خدمات کارشناسی، نسبت به ثبت اطلاعات خودرو اقدام و در سریع‌ترین زمان ممکن، از خدمات کارشناس خودرو بهره‌مند شوند.

 

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
بیمه بازار

مطالب مشابه

‫۷ دیدگاه‌ها

 1. TESLA

  ۴ دی ۱۴۰۱
  سوابق: (1253 ديدگاه)

  بعد از پاندمی کرونا ، شرایط تو دنیا طوری شده که قیمت خودرو های کارکرده رشد قیمتی خیلی بیش تری نسبت به نمونه های صفر کیلومتر داشته به طوری که حدود ۱ ماه پیش کارانددرایور مقاله ای رو منتشر کرد مبنی بر اینکه ( خودرو های دست دومی که از نمونه های صفر کیلومتر گران تر شده ) البته فک کنم اوضاع هر چه زمان میگذره داره بهتر میشه ، الان قیمت خودرو تو آمریکا و کانادا هم داره کم کم به روز های قبل از کرونا بر میگرده

  موافقم ۱۶
  مخالفم ۳
  1. NAVID۰۰۹۸

   ۴ دی ۱۴۰۱
   سوابق: (8369 ديدگاه)

   به نظر شخصی من ، خرید خودرو در ایران باید به دو دسته تقسیم بشه :

   ۱- خودردهای ایرانی را همیشه دست دومش را بخرید و از خرید نمونه‌های صفر کیلومتر فرار کنید مگر اینکه دلال باشید و بخواهید صفر بخرید نِگه دارید و بعد از مدتی گران‌تر بفروشید !

   ۲- خودروهای خارجی را همیشه صفر بخرید ( البته در ایران دیگه تمام شد و مُرد اون دوران ) !

   توضیح دادنش طولانی میشه ، خود دانید !

   موافقم ۱۰
   مخالفم ۱
 2. زیزیگولو

  ۴ دی ۱۴۰۱
  سوابق: (4022 ديدگاه)

  ماشین دست دوم درست مثل هندونه سر بسته هستش که هنوز قاچ نشده!!!! هر چقدرم موقع خرید دقت کنی بازم نمیشه صد درصد مطمئن بود

  موافقم ۲۹
  مخالفم ۲
  1. shayan1renault

   ۶ دی ۱۴۰۱
   سوابق: (638 ديدگاه)

   دقیقا
   ماشین دست دوم‌ نباید خرید
   بخصوص اگر دست یه جوون ۱۹ساله باشه که عاشق گاز دادنه!

   موافقم ۱
   مخالفم ۰
 3. kato

  ۴ دی ۱۴۰۱
  سوابق: (331 ديدگاه)

  شهر که شلوغ میشه غورباغه هم ابوعطا می خونه…

  موافقم ۱۰
  مخالفم ۴
 4. SLR _ 722

  ۴ دی ۱۴۰۱
  سوابق: (217 ديدگاه)

  بنظر شخص بنده یکی از مسخره ترین دلایل افت قیمت ماشین رنگ شدگی هست مخصوصا در خودرو های که به دلیل عمر بالا آفتاب سوختگی پیدا کردند . خیلی از افراد ترجیح میدن یک قسمت خودرو همیشه موج یا سوختگی داشته اما رنگ نشه تا از قیمت اون نیوفته ( تا بگن بی رنگ هست لیکن رنگی هم باقی نمونده )
  اگر نگرانی در خصوص تصادف سنگین هست چک کردن شاسی ها و ستون ها احتمالاً کفایت می‌کنه ، در خصوص سقف و کاپوت هم که مستعد آفتاب سوختگی هستند از زیر معلوم میشه که آیا ضربه خورده یا رنگ برای زیبایی هست . محل جوش ها هم برای اطمینان از تعویض نشدن سقف میشه بررسی کرد

  من رنگ ماشین خودم سرمه ای هست و پس از هشت سال رنگ سقف داره کدر و سوخته میشه و قطعا اگر خراب تر بشه رنگش میکنم . خیلی خوبه که فرد هزینه رنگ و زیبایی ماشین می‌کنه بعدش یک چیزی هم اضافه از قیمتش کم می کنند که چرا درستش کردی !!!!

  موافقم ۱۸
  مخالفم ۲
 5. TESLA

  ۴ دی ۱۴۰۱
  سوابق: (1253 ديدگاه)

  دوستان یه نصیحت براتون دارم : اگر در حال حاضر قصد خرید خودرو ایرانی یا چینی را دارید حتما موقع خرید با خودتون کارشناس ببرید حتی اگر ماشین صفر کیلومتر باشه ، همین ۲ هفته پیش یکی از اقوام ما بهش زنگ از نمایندگی مدیران خودرو زنگ زدند که بیاد و ماشینش رو تحویل بگیره ، ماشینش تیگو ۵ مدل ۱۴۰۱ صفر صفر بود ، خلاصه اینکه ماشین رو همون روز تحویل گرفت و اومد دنبال من که باهاش آشنا بشیم و یه گشت و گذاری بریم ، شاید باورتون نشه ولی این ماشین با اینکه صفر کیلومتر بود ولی گلگیر عقبش سمت راننده دقیقا اندازه نصف کف دست رنگ بود بیچاره خیلی ناراحت شد که چرا موقع تحویل دقت نکرده به هر حال وقتی همون روز دوباره رفتیم نمایندگی یک جوری باهامون رفتار کردن که انگار تخسیر ما بوده که ماشین نو رنگ داره ، خلاصه اگه با یه کارشناس همیشه برید محل خرید خیلی بهتر قابل و اطمینان تر هست

  موافقم ۸
  مخالفم ۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا
فهرست