رپورتاژ

نحوه کندن برچسب شیشه دودی از شیشه عقب: بررسی 0 تا 100 – رونیکس

دودی کردن شیشه ماشین با کمک برچسب، یکی از روش‌هایی است که می‌تواند در ظاهر خودرو تغییر ایجاد کند؛ اما امکان دارد افراد بعد از مدتی به‌دلایل مختلفی مثل جریمه‌های رانندگی که برای این کار در نظر گرفته شده، تمایل به کندن برچسب‌ها داشته باشند. ازآنجایی‌که انجام این کار دشواری‌های خاص خود را دارد و ممکن است چالش‌هایی برای شما ایجاد کند، تصمیم گرفتیم در این مقاله به این سوال که نحوه کندن برچسب شیشه دودی از شیشه عقب چگونه است؟ پاسخ دهیم. در ادامه با ما همراه باشید تا چگونگی انجام این کار را به شما آموزش دهیم.

همانطور که در سایت رونیکس آمده است:

روش های مختلفی برای کندن برچسب از روی شیشه خودرو وجود دارد، مواد شیمیایی و خانگی مختلفی هستند که به کمک آن ها میتوان برچسب را از شیشه جدا کرد. اگر در سایت های مختلف و اینترنت عبارت پاک کردن برچسب از روی شیشه را جستجو کنید با راهکارهای گوناگون و متفاوتی رو به رو میشوید که هر کدام ماده ای خاص را پیشنهاد داده اند. نکته اینجاست که هر یک از این مواد ممکن است بخشی از کار را انجام دهند اما نمی توانند برچسب ها را به طور کامل از روی سطحی مثل شیشه خودرو پاک کنند. در این مطلب بهترین شیوه پاک کردن برچسب ها از روی شیشه اتومبیل را با کمک لوازم و مواد خانگی و به صورت مرحله به مرحله توضیح داده ایم.

تجهیزات موردنیاز برای کندن برچسب

بعد از اینکه با اصلی‌ترین دلایل کندن برچسب‌ها آشنا شده‌اید، حال زمان آن رسیده که تجهیزات مورد نیاز برای این کار را معرفی کنیم تا با کمک آن‌ها بتوانید به‌راحتی وضعیت ماشین خود را به حالت اول بازگردانید.

سشوار

دستگاه گرمایش یکی از تجهیزات ضروری است که برای جدا کردن برچسب شیشه دودی از شیشه عقب خودرو می‌توان از آن استفاده کرد. سشوار با اعمال حرارت مستقیم بر روی فیلم، آن را نرم و انعطاف‌پذیر کرده و به فرد کمک می‌کند تا به‌راحتی لایه پلاستیکی را جدا کند. قبل از استفاده، اطمینان حاصل کنید که سطح شیشه و برچسب تمیز و خشک باشند.

استفاده از دستگاه گرمایش برای جدا کردن برچسب، یکی از بهترین روش‌ها برای انجام این کار است که آسیب بسیار کمی به وسیله نقلیه شما وارد می‌کند. البته برای استفاده از این تجهیزات باید مهارت و تجربه لازم را داشته باشید. درغیراین‌صورت، ممکن است نتیجه مطابق انتظار شما نشود؛ به‌همین‌دلیل، به شما توصیه می‌کنیم انجام این کار را به افراد متخصص واگذار کنید.

کاتر

کاتر یا ابزار برش در فرآیند جدا کردن برچسب از شیشه عقب خودرو، نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند. با داشتن یک لبه تیز و دقیق، این وسیله به کاربر اجازه می‌دهد تا به راحت‌ترین شکل، برچسب را از سطح مدنظر جدا کند. از دیگر مزایای استفاده از این ابزار، می‌توان به جدا شدن برچسب به‌صورت پیوسته و بدون پارگی اشاره کرد. این امر باعث جلوگیری از آسیب به سطح شیشه می‌شود.

بخارشور

همانطور که در بلاگ سازوکار آمده است:

بخاردهی شیشه‌ها هم روش آسانی برای جداکردن فیلم دودی پنجره ماشین است. کمتر پیش می‌آید که ناچار شوید از چاقو یا تیغه برای این کار استفاده کنید. به هر حال بهتر است یک بخارشور بخرید. می‌توانید از آن برای تمیزکردن صندلی‌های ماشین هم استفاده کنید.

نقش دوم این وسیله، جدا کردن آسان برچسب از سطح شیشه است. همچنین، بخارشور می‌تواند به تمیزکاری سطح نیز کمک کند. بخار گرم تولید‌شده توسط این ابزار، ذرات آلودگی و رسوبات را حل کرده و به‌طور کامل تمیز می‌کند و شیشه را به وضعیت اولیه بازمی‌گرداند.

پارچه

پس از اینکه برچسب‌ها از سطح موردنظر کنده شد، برای تمیز کردن شیشه باید از پارچه تمیز و مخصوص که برای شستن ماشین در خانه احتمالا در خانه داشته باشید استفاده کنید. این کار موجب می‌شود تا سطح مدنظر از آلودگی‌ها پاک شده و به وضیعت اولیه خود بازگردد.

الکل صنعتی

الکل صنعتی یکی از ابزارهای مورد استفاده در فرآیند کندن برچسب شیشه دودی از سطح شیشه ماشین است. این نوع مواد به‌دلیل خواص حل‌کنندگی و تمیزکنندگی بالا، به شما کمک می‌کنند تا سطح را پس از برداشتن برچسب به‌راحتی تمیز نمایید؛ به‌همین‌دلیل، به شما توصیه می‌کنیم پس از اتمام کارتان حتما از این ماده استفاده کنید تا اثری روی شیشه باقی نماند.

نحوه کندن برچسب شیشه دودی از شیشه عقب چگونه است؟

در بخش قبل، تجهیزاتی که برای انجام این کار به آن‌ها نیاز دارید را بررسی کردیم. در این قسمت قصد داریم چگونگی انجام این کار را آموزش دهیم تا بتوانید به ساده‌ترین شکل ممکن، برچسب را از سطح شیشه جدا کرده، بدون اینکه رد و آثار چسب باقی بماند.

آماده‌سازی سطح

آماده‌سازی سطح شیشه عقب ماشین برای جدا کردن برچسب از اهمیت بالایی برخوردار است. در این مرحله، باید چندین کار انجام شود که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به پاک‌سازی سطح، خشک کردن و بررسی آلودگی‌ها اشاره کرد.

ابتدا، سطح را با دقت پاک‌سازی کنید. این کار به کمک مواد شیمیایی مانند الکل صنعتی یا محلول‌های تمیزکننده دیگر صورت می‌گیرد تا هر گونه آلودگی، چربی یا ذرات موجود بر روی شیشه حذف شود. پس از انجام این کار، سطح باید به‌طور کامل خشک شود. در این مرحله می‌توان از پارچه‌های خشک یا دستگاه‌های پخش هوا مانند سشوار استفاده کرد تا رطوبتی باقی نماند.

استفاده از سشوار

در این مرحله با سشوار، برچسب را نرم می‌کنیم تا بتوان آن را به‌راحتی از سطح شیشه جدا کرد. گرمایش باعث افزایش انعطاف‌پذیری برچسب می‌شود و درنتیجه فرآیند جدا کردن را ساده می‌کند. همچنین، این کار موجب کاهش خطر آسیب به سطح شیشه شده و احتمال خراشیدگی را به حداقل می‌رساند.

از دیگر مزایای استفاده از تجهیزات گفته‌شده می‌توان به افزایش سرعت انجام کار اشاره کرد که زحمت شما را کمتر می‌کند. البته در نظر داشته باشید که در صورت استفاده نادرست از این وسیله و تنظیم اشتباه دما، ممکن است به خودور آسیب جدی وارد شود. پس قبل از شروع کار حتما تمام شرایط را بررسی کنید تا مشکلی برایتان ایجاد نشود.

جدا کردن برچسب با کاتر

پس از اینکه با استفاده از سشوار، چسب را نرم کردید، حال زمان آن فرارسیده تا با کمک کاتر برچسب را از سطح جدا کنید. این کار باید بادقت انجام شود تا به شیشه آسیبی وارد نشود؛ به‌همین‌دلیل، به شما توصیه می‌کنیم ابتدا تمام شرایط را بررسی کرده و چگونگی انجام کار را روی بخش کوچکی آزمایش کنید تا در طول مراحل جداسازی، خراشی روی سطح وارد نشود.

تمیزکردن سطح

تمیز کردن سطح شیشه بسیار مهم است؛ زیرا این کار از ایجاد نقاط تاریک، لکه و آلودگی‌های دیگر بر روی سطح جلوگیری می‌کند. برای این منظور شما می‌توانید از مواد شوینده مانند محلول‌های تمیزکننده خاص استفاده کنید. این محلول‌ها باید مناسب برای استفاده روی شیشه باشند تا هیچ گونه آسیبی به آن وارد نشود. پس از اعمال محلول، از یک پارچه نرم و پنبه‌ای برای پاکسازی سطح استفاده کنید. هنگام پاک‌سازی، حرکات دایره‌ای انجام دهید تا خطر خراشیدن سطح کمتر شود.

نکات مهم کندن برچسب شیشه دودی

برای این که بتوان کندن برچسب را بدون نقص انجام داد تا آسیبی به شیشه وارد نشود، باید به نکات مهمی که در این قسمت به آن‌ها اشاره می‌کنیم توجه ویژه‌ای داشته باشید.

استفاده از تجهیزات مناسب

استفاده از تجهیزات مناسب در فرآیند کندن برچسب شیشه دودی بسیار حیاتی است و دلایل متعددی وجود دارد که روی این مسئله تأکید می‌کنیم. ابزار مناسب نقش بسیار مهمی در بهبود کارایی، کاهش خطرات، حفظ کیفیت، صرفه‌جویی در زمان و هزینه و افزایش بهره‌وری دارند. ابزارها و تجهیزات ایمنی مانند دستکش‌های محافظ و عینک، از آسیب به سطح شیشه و اپراتورها جلوگیری می‌کنند.

انتخاب روش صحیح

روش‌های مختلفی برای انجام این کار وجود دارد. شما باید باتوجه‌به تجهیزاتی که در اختیار دارید و نوع برچسب، بهترین آن‌ها را انتخاب کنید تا فرایند انجام کار برایتان آسان شود. در ادامه به برخی از متداول‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • استفاده از دستگاه‌های گرمایشی برای داغ کردن برچسب یک روش معمول است. این متد می‌تواند شامل استفاده از سشوار، بخار آب یا حرارت مستقیم باشد.
 • کمک گرفتن از ابزارهای برش مانند کاترها برای جدا کردن برچسب از سطح شیشه یک روش سریع و موثر است؛ اما نیاز به دقت و مهارت دارد.
 • در برخی موارد، استفاده ترکیبی از روش‌های مختلف می‌تواند شما را به بهترین نتیجه برساند. مانند به‌کارگیری وسایل گرمایشی همراه با کاتر.

آموزش و مهارت کافی

آموزش صحیح و داشتن مهارت کافی در انجام فرآیند کندن برچسب از شیشه عقب ماشین، امری بسیار اساسی و حیاتی است. اپراتورها باید تجربه کافی در استفاده از تجهیزات، فنون کاربردی و ایمنی را داشته باشند تا بتوانند این فرآیند را به بهترین شکل ممکن انجام دهند. در ادامه به برخی از جنبه‌های مهم آموزش و مهارت در این حوزه اشاره می‌کنیم:

 • اپراتورها باید با تجهیزات مورد استفاده در فرآیند مانند دستگاه‌های گرمایشی، کاترها و مواد شیمیایی، آشنا باشند و بتوانند از آن‌ها به‌درستی استفاده کنند.
 • آموزش در خصوص فنون و روش‌های مختلف کندن برچسب مانند استفاده از حرارت، مواد شیمیایی یا ابزارهای مکانیکی، بسیار اساسی است.
 • آگاهی از ایمنی در انجام این فرآیند بسیار حائز اهمیت است. اپراتورها باید آموزش‌های لازم در زمینه استفاده از تجهیزات ایمنی مانند دستکش، عینک و ماسک را دریافت کرده و از آ‌ن‌ها به‌درستی استفاده کنند.
 • آموزش عملی و تجربه در زمینه کندن برچسب می‌تواند به بهبود مهارت‌ها و دقت در انجام این فرآیند کمک کند.

انتخاب مواد شوینده مناسب

انتخاب مواد شوینده مناسب برای پاک‌سازی برچسب بسیار مهم است. محلول انتخابی باید توانایی حذف آثار باقی‌مانده روی سطح را داشته باشد. در‌عین‌حال، نباید آسیبی به سطح شیشه وارد شود و خراشیدگی روی آن به وجود آید. موارد مهمی که باید موردتوجه قرار گیرد عبارت‌اند از:

 • مواد شوینده باید با نوع چسب مورد استفاده بر روی برچسب سازگاری داشته باشند.
 • محلول باید ملایم و غیر خطی باشد تا از خراشیدن یا آسیب رساندن به سطح شیشه جلوگیری کند.
 • ماده انتخابی باید قدرت پاک‌سازی بالایی داشته باشد.
 • حتما از محصولاتی استفاده کنید که مشکلات تنفسی برایتان ایجاد نکند.

مزایا

دودی کردن شیشه‌های خودرو ازجمله اقداماتی است که بسیاری از افراد آن را انجام می‌دهند. یکی از مزایای بارز این اقدام، حفظ هرچه بیشتر حریم خصوصی سرنشینان است. با انجام این کار دید کسانی که در بیرون وسیله نقلیه هستند، محدود شده و مزاحمت کمتری برای افراد داخل خودرو ایجاد می‌شود.

علاوه‌براین، شیشه‌های دودی می‌توانند میزان تابش نور خورشید را کاهش داده و از ورود آن به داخل خودرو و ایجاد گرما و درخشش ناخواسته جلوگیری کنند. این امر می‌تواند به محافظت از پوست سرنشینان در مقابل آسیب‌های ناشی از تابش مضر UV کمک کند. همچنین، استفاده از برچسب‌های گفته‌شده ممکن است ظاهر خودرو را جذاب‌تر کند. این زیبایی می‌تواند وسیله نقلیه را متمایز کرده و هویت خاصی به آن ببخشد.

حال شاید این سوال ایجاد شود که باتوجه‌به تمام مزایای اشاره‌شده، چه دلیلی وجود دارد که به‌دنبال جواب پرسش نحوه کندن برچسب شیشه دودی از شیشه عقب چگونه است؟ باشیم. در قسمت بعد معایب انجام این کار را بررسی می‌کنیم که موجب می‌شود بسیاری از افراد از انجام کار خود پشیمان شده و برچسب‌ها را از سطح شیشه جدا کنند.

معایب

اولین و مهم‌ترین موردی که می‌توان به آن اشاره کرد، وجود محدودیت‌های قانونی است. طبق قوانین راهنمایی و رانندگی در کشور ایران، شما مجاز نیستید در ظاهر وسیله نقلیه تغییری ایجاد کنید و انجام این کار نوعی تخلف به‌حساب می‌آید. در نظر داشته باشید که بسته به میزان دودی بودن شیشه، مجازات مختلفی برای شما درنظر گرفته می‌شود که کمترین آن جرایم نقدی است.

یکی از معایب اصلی دودی کردن شیشه‌های خودرو، کاهش دید در شرایط نوری ضعیف است. چنین مشکلی در شرایط نوری کم مانند شب، دید راننده را کاهش داده و ریسک‌ها را به میزان قابل‌توجهی افزایش می‌دهد.

جمع بندی

از‌آنجایی‌که ممکن است شما جز آن دسته از افرادی باشید که قصد دارند برچسب دودی را از سطح شیشه جدا کنند، در این مقاله تصمیم گرفتیم ابزارهایی که می‌توانند به شما کمک‌ کنند تا این کار را در کمترین زمان ممکن و به بهترین شکل انجام دهید را بررسی کنیم. به شما توصیه می‌کنیم قبل از هر اقدام مطالب گفته‌شده را با دقت مطالعه کرده تا چالش‌های شما به حداقل برسد. در نظر داشته باشید که برای انجام این کار حتما باید از تجهیزات مناسب استفاده کنید. در‌غیر‌این‌صورت، ممکن است به خودتان و وسیله نقلیه آسیبی جدی وارد شود.

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۲۲ رای

مطالب مشابه

‫۶ دیدگاه‌ها

 1. NAVID۰۰۹۸

  ۲۳ اسفند ۱۴۰۲
  سوابق: (10232 ديدگاه)

  دوستان
  دنیای امروز چنان در هم‌تنیده شده که شما با یک سرچ کوچیک به دنیایی از اطلاعات دست پیدا میکنید و فقط کافیست فعل خواستن را صرف کنید!
  ممنون از پدال ، ولی بعد از خواندنِ این مقاله ، فیلتر نشکنتون رو روشن و وارد یوتیوب بشید و تماشا کنید هرآنچه را که میخواهید روی خودروتان اعمال کنید حتی تعویض لنت و…!
  فقط ترسو نباشید و عمل کنید ، همین و بس!

  موافقم 9
  مخالفم 0
 2. NAVID۰۰۹۸

  ۲۳ اسفند ۱۴۰۲
  سوابق: (10232 ديدگاه)

  در کشور ما دودی کردن شیشه به دلایلی از واجبات هست از جمله جریمه‌های کشف حجاب که عملاً تَلَکه کردم مردم به حساب میاد و حتی طرف داشتیم مرد بوده با مویی بلند که پشت‌سر‌هم براش جریمه اومده!!!
  از طرفی یه کشور آفتابی داریم که تابستونشم بدجوری گرما تو مُخِ و با دودی کردن به راحتی جلوی آفتاب گرفته میشه و از طرفی دست صورت گردن نمیسوزه و…!
  نکته‌ی مهم‌تر فضولی و نگاه مردم هست که این دیگه تون خون و ژنمون نهفته هستش و نگاه کنجکاوانه دیگران و سنگینی اون نگاه‌ها دفع میشود و این از همه لذت‌بخش‌تره!!!

  البته دودی کردن هم به شانس و خودروی طرف ربط داره ، مثلاً اگر ماشین گران و خارجی باشه که خب پلیس عقده‌گشایی و شاید کسب درآمد از بند ( ر ) بکنه ولی خداشاهده خودروی ایرانی یا ارزان باشه شما دودی دودی سیاهشم بکنید کسی نگاهتون هم نمیکنه چه برسه به جریمه و کندن!!!

  بی‌خودی هم نزدیک یک میلیون پول ندید به این اسپرتی‌ها که دودی بکنند ، خودتون طلقش رو بخرید از یوتیوب یاد بگیرید و زحمتش را بکشید که به دلتون هم بشینه و پولتون هم صرفه‌جویی بشه!
  شیشه جلو را هم نصفه دودی کنید تا در شب مزاحم دید آینه‌ها نشه و نه نظرم شیشه‌های در عقب و صندوق عقب را با بالاترین درجه دودی کنید چون در اوج آفتاب و گرما به شدت کمک به تهویه و خنک‌کاری کابین میکنه!!!

  موافقم 7
  مخالفم 2
  1. گاس فرینگ

   ۲۳ اسفند ۱۴۰۲
   سوابق: (46 ديدگاه)

   شیشه های عقب رو در صورتی باید دودی غلیظ کرد که ماشین دوربین دنده عقب داشته باشه یا خودت بدی در کنارش برات مانیتور و دوربین نصب کنن وگرنه تو دنده عقب پوستت کندست حداقل در 206 sd

   موافقم 5
   مخالفم 2
 3. ۲۳ اسفند ۱۴۰۲
  سوابق: (3221 ديدگاه)

  شیشه دودی چیز خوبیه

  موافقم 6
  مخالفم 2
 4. فریبرز

  ۲۴ اسفند ۱۴۰۲
  سوابق: (1 ديدگاه)

  با طرح جریمه شیشه دودی دارها عملا به قلع و قمع رانندگان میپردازید آنهم به شکل جریمه بلا انقطاع که ممکن است یک خودرو فقط در یکروز دهها بار جریمه پنجاه هزار تومانی بشود، این نوع قوانین من درآوردی نوعی جنایت است.

  موافقم 4
  مخالفم 2
 5. مهران

  ۲۴ اسفند ۱۴۰۲
  سوابق: (1 ديدگاه)

  طرف با هزار بدبختی با این قیمت سرسام آور خودرو و در نهایت محصول بونجول یکی خریداری میکنه و دوست داره با سلیقه خودش اسپرتش کنه حالا این پلیس راهور با قوانین من درآوردی باعث میشه لذت همین یه کارهم از مردم بینوا گرفته بشه…به شما چه ربطی داره ک قانون من درآوردیه تغییر وضعیت رو چوماغ کردید می‌زنید تو سر ما…یه ارتفاع زدن به ماشین هم هندلینگ بهتر میشه وهم آیرودینامیکش بهبود پیدا میکنه…همین خار شده رفته تو چشم ازما بهترون…واقعا ک جای تاسف داره …چ دلخوشی تو این مملکت باید داشته باشیم نفهمیدیم…امید تعطیل

  موافقم 3
  مخالفم 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا