رپورتاژ

علت صدای موتور بعد از تعویض تسمه تایم – رنوساز

علت صدای موتور بعد از تعویض تسمه تایم چیست؟

یکی از مشکلاتی که در برخی موارد پیش می آید صدای موتور بعد از تعویض تسمه تایم ال ۹۰ است. یک صدای غیرعادی مانند جیرجیر از تسمه تایم خودرو می شنوید. به بیان کارشناس فنی تعمیرگاه تخصصی ال ۹۰، این صدا ممکن است به دلایل مختلفی مثل طول عمر بالای تسمه تایم، خرابی یاتاقان فولی، شل بودن تسمه تایم، تراز نبودن فولی‌ها، خراب شدن بلبرینگ هرزگرد و خیس ‌شدن تسمه تایم باشد. البته که این صدا را می توان با راهکارهای مختلف رفع کرد که تنظیم فولی‌ها، تعویض بلبرینگ هرزگرد و تعویض تسمه تایم از این روش‌ها هستند. در این مقاله با ما همراه باشید تا شما را با علت صدای موتور بعد از تعویض تسمه تایم و دلیل صدای غیرعادی و زمان مناسب جهت تعویض تسمه تایم آشنا کنیم.

تسمه تایم چیست و چه زمانی نیاز به تعویض دارد؟

تسمه تایم خودرو ال ۹۰ و سایر خودروها وسیله مصرفی است که میل ‌لنگ را به میل سوپاپ‌ها متصل می‌کند. به عبارتی، تسمه می‌تواند حرکت این دو قطعه از خودرو را با هم هماهنگ کند. میل ‌لنگ نیز می‌تواند با کمک این تسمه، میل سوپاپ‌ها را به چرخش در بیاورد و باعث کارکرد مناسب خودرو شود. برای تایم خودرو از یکی از دو نوع زنجیر یا تسمه استفاده می‌شود. زنجیر‌ها از نوع فلزی هستند و به نسبت تسمه سروصدای بیشتری دارند. همچنین آسیب کمتری می بیند و نیاز به تعویض در کیلومترهای نسبتا پایین نیست. اما تسمه تایم‌ها از متریال پلاستیکی است و مدت‌ زمان تعویض تسمه تایم ال ۹۰ بر اساس کیلومتر سنجیده می‌شود که به مراتب کمتر از زنجیر تایم است.

به بیان کارشناس فنی رنو، تسمه تایم یکی از مهم‌ترین قطعات مصرفی در خودرو است که اگر به سلامت آن توجه نداشته باشید، باعث بهم خوردن تنظیم موتور می شود. بنابراین اگر نمی‌خواهید که هزینه های گزاف بابت تعمیر موتور پرداخت کنید، توصیه ما این است که همیشه به سلامت تسمه تایم خودروتان توجه داشته باشید و هر چند هزار کیلومتر خودرو را به تعمیرگاه ال ۹۰ ببرید تا از سلامت تسمه تایم آن مطمئن شوید. یکی از مزیت های تعمیرگاه ال ۹۰ انجام سرویس های دوره ای که شامل بررسی نکات مهم مانند: لنت ترمز ال ۹۰، تسمه تایم و تعویض تسمه دینام می باشد.

تعویض تسمه تایم

علت صدای موتور بعد از تعویض تسمه تایم

همانگونه که پیش تر بیان کردیم این صدا ممکن است به دلایل مختلفی مانند: خرابی یاتاقان فولی، شل بودن تسمه تایم، طول عمر بالای تسمه تایم، تراز نبودن فولی‌ها، خیس‌ شدن تسمه تایم  و خراب شدن بلبرینگ هرزگرد باشد. البته توجه داشته باشید که با رفع کردن تنظیم فولی‌ها، تعویض بلبرینگ هرزگرد و تعویض تسمه تایم این صدا را برطرف کنید.

دلیل جیرجیر کردن تسمه تایم خودرو ال ۹۰ چیست؟

اگر صدای جیرجیر کردن تسمه بیشتر از حد قبل باشد، به این معنا است که تسمه دینام یا خیلی سفت و یا بسیار شل بسته شده است. در این حالت یا تسمه سفت کن ال ۹۰ زیر دینام خراب شده و یا خود تسمه دچار پوسیدگی و تغییر فرم شده است. لازم به ذکر است که در بیشتر مواقع تسمه سفت کن با کمی تمیزکردن درست می‌شود. اما بهتر است برای اطمینان از سلامت کل مکانیزم و سیستم، تسمه سفت کن ال ۹۰ را تعویض کنید.

تعویض تسمه سفت کن ال ۹۰ زیاد زمان بر نیست و خیلی سریع این کار انجام می‌شود. اما توصیه ما این است که توسط تعمیرکار متخصص رنو انجام شود. چرا که تعمیرکار رنو میزان سفت بودن ساختار تسمه دور مدار را به خوبی تنظیم می کند و این عمل بسیار مهم است. اگر هم خود تسمه دچار پوسیدگی یا تغییر فرم شده باشد، تعمیرکار در تعمیرگاه تخصصی رنو اقدام به تعویض تسمه تایم ال ۹۰ از محصولات با کیفیت کمپانی رنو می نماید. در ادامه به برخی از دلایل مختلف صدای جیرجیر از سوی تسمه تایم آشنا می شویم.

تعویض تسمه تایم

زمان مناسب جهت تعویض تسمه تایم ال ۹۰

یکی دیگر از مهمترین دلایلی که باعث ایجاد صدای جیرجیر در تسمه تایم می شود، استفاده طولانی مدت از این قطعه و یا عمر بالای آن است. همانگونه که می دانید این قطعه از نوع پلاستیک می باشد و بعد از کارکرد بالا و طولانی مدت این قطعه انعطاف پذیری خودش را از دست می دهد. در نتیجه زمانی که تسمه در حال گردش است، صدای جیر جیر را می شنوید.

به بیان کارشناس رنوساز، به صورت کلی تسمه تایم به عنوان یک قطعه مصرفی شناخته شده است. بنابراین زمان مناسب جهت تعویض تسمه تایم ال ۹۰ بعد از طی کردن مسافت ۶۰۰۰۰ هزار کیلومتر الی ۸۰۰۰۰ هزار کیلومتر می باشد. لازم به ذکر است که اگر به این اعداد و رقم توجه نکنید، ممکن است که حتی بدون ایجاد صدا یا هر نشانه دیگری تسمه تایم خودرو شما پاره شود و موتور خودرو آسیب ببیند.

خرابی یاتاقان فولی

یکی از مهمترین قطعات در خودرو که کنار موتور است، یاتاقان فولی می باشد. در صورتی که یاتاقان فولی خراب شود، صدای جیر جیری را از خودش تولید می‌کند که بسیار آزاردهنده است. لازم به ذکر است که برای جلوگیری از مشکلات احتمالی مانند قفل کردن یاتاقان و آسیب دیدن موتور، حتما و سریعا برای تعمیر یاتاقان فولی خودروتان به تعمیرگاه رنو ببرید.

شل بودن تسمه تایم

اگر تسمه تایم خودروتان به هر دلیلی شل شده و یا شل بسته شده باشد، از خودش صدای جیر جیر تولید می‌کند. بنابراین شل بودن تسمه تایم نیز باعث این صدا می شود. البته این صدا ممکن است مشکلات مختلفی مانند پرش دنده و به‌ هم خوردن تنظیم موتور را ایجاد کند که باید سریعا برای رفع آن اقدام کنید. از دیگر دلایل جیرجیر کردن تسمه تایم ال ۹۰ به شرح زیر می باشد.

 • خراب شدن بلبرینگ هرزگرد

 • خیس شدن تسمه تایم

 • تراز نبودن فولی ها

چطوری می توانیم صدای جیرجیر تسمه تایم را بر طرف کنیم؟

در حال حاضر روش‌های مختلفی برای برطرف کردن صدای جیر جیر تسمه تایم ال ۹۰ وجود داند. از جمله موارد عبارتند از: سفت کردن تسمه تایم با آچار، تنظیم کردن فولی‌های تسمه، تعویض بلبرینگ هرزگرد، خشک کردن تسمه تایم، تعویض یاتاقان‌های فولی خراب و تعویض تسمه تایم اشاره کرد.

بی توجهی به صدای جیرجیر تسمه تایم چه مشکلاتی را در خودرو ایجاد می کند؟

به بیان کارشناس رنوساز، اگر به صدای جیر جیر تسمه تایم خودرو خود توجهی نکنید. باعث ایجاد مشکل در تسمه تایم و سایر قطعات دیگر موتور خودرو می شود. این مشکلات عبارتند از: سروصدای زیاد، احتمال رد کردن دنده‌ها، پاره شدن تسمه تایم و آسیب به سوپاپ‌ها می باشد. توجه داشته باشید در نهایت برای رفع تمامی مشکلات ذکر شده، باید اول بررسی دقیق مشکلات ریشه یابی شود.

لازم به ذکر است که تمامی مراحل باید زیر نظر کارشناس فنی باشد و فردی متخصص در این زمینه اقدام به تعویض تسمه تایم ال ۹۰ و یا سایر قطعات نماید. سخن پایانی در این مقاله این است که حتما برای خرید و یا تعویض تسمه تایم ال ۹۰ از برندهای معتبر در فروشگاه ها خریداری کنید. یکی از مزیت های تعمیرگاه ال ۹۰ ارائه خدمات و لوازم یدکی اصل و اورجینال از کمپانی رنو می باشد.

 

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱۷ رای

مطالب مشابه

یک دیدگاه

 1. اکبری

  ۲۵ آذر ۱۴۰۲
  سوابق: (1 ديدگاه)

  من یه ساندرو مدل۹۴٫۱۱دارم ۶۲٫۰۰۰تا کار کرد هنوز تسمه تایم عوض نکردم ،چون به مکانیکها وکارشون اعتماد ندارم ،من خودم روغنشم عوض میکنم ،وتصمیم دارم نا۱۲۰تا عوض نکنم

  موافقم 8
  مخالفم 10

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا