رپورتاژ

آشنایی بیشتر با فیلتر روغن خودرو و کاربرد آن

روانکاری موتور بخشی از سیستم فنی خودرو است که از دو جهت در بالابردن راندمان خودرو اهمیت دارد. این سیستم با روان کردن حرکت قطعات متحرک و نزدیک به یکدیگر و جلوگیری از اصطکاک آن‌ها، استهلاک قطعات مختلف را کم می‌کند. همچنین، احتمال بالا رفتن دمای موتور را کم‌تر نیز می‌کند و در تنظیم دمای سیستم‌های فنی خودرو خیلی مؤثر است. با توجه به این‌ موارد، روغن موتور خودرو باید از کیفیت و خلوص لازم برخوردار باشد. از آنجایی‌که روغن موتور با جریان یافتن در بین بخش‌ها و قطعات موتور، ذرات را با خود به مخزن روغن برمی‌گرداند، اگر درست تصفیه نشود تمامی آن آلاینده‌ها و ذرات نفوذی به قطعات مختلف بازمی‌گردند و در عملکرد موتور ایجاد اختلال می‌کنند. در این شرایط اصطکاک قطعات را افزایش می‌دهند و استهلاک آن‌ها را بالا می‌برند. بنابراین روغن پیش از برگشت به مدار، نیاز به پاکسازی دارد. پس در ادامه همراهمان باشید، تا از روند این پاکسازی و وظایف فیلتر روغن بیشتر بدانیم.

فیلتر روغن سرکان

فیلتر روغن چیست و چه کاربردی دارد؟

فیلتر روغن خودرو قطعه‌ای است که وظیفه مهم تصفیه روغن را در موتور وسیله نقلیه ما بر عهده دارد. برای درک بهتر اهمیت این قطعه، باید به اهمیت روغن در سیستم موتور اشاره کرد. روغن از سه جهت در موتور خودرو اهمیت دارد که عبارتند از:

 • روانکاری؛
 • خنک کاری؛
 • جمع‌آوری مداوم آلاینده‌ها از سطح اجزای موتور.

موتور خودرو، دمای عملکردی مطلوبی دارند که در دمایی بیشتر یا کمتر از آن فعالیتش مختل می‌شود. در دمایی بالاتر از حد مطلوب هر موتور، قطعات آن‌ ممکن است دچار تغییر فرم یا از محل دقیق‌شان جابه‌جا شوند. علاوه‌بر این فعالیت برای بعضی از این اجزا به‌دلیل انبساط ناشی از گرما سخت می‌شود. خطر ذوب‌شدن و استهلاک کامل نیز در این مواقع وجود دارد. هر یک از این موارد می‌تواند منجر به جوش آوردن موتور و یا حتی سوختن سرسیلندر یا اجزای شود.

به عبارتی روغن وظیفه نهایی خود یعنی (پاک‌سازی اجزا از انواع آلاینده‌ها) را به کمک فیلتر روغن تکمیل می‌کند. روغن ضمن حرکت در بین اجزا و قطعات موتور و خنک کردن و روان‌سازی فعالیت‌شان، آن‌ها را از انواع آلاینده‌ها مانند دوده، ذرات گرد و غبار محیط و آلودگی‌های ذاتی موتور پاک می‌کند و آنها را با خود به مخزن می‌برد. در مسیر برگشت به مدار با عبور از فیلتر روغن، این آلودگی‌ها جذب فیلتر می‌شوند و روغن پاک، روان و خالص به‌سمت موتور جریان می‌یابد. برای حفظ کیفیت روغن، فیلتر آن نیز در سرویس‌های دوره‌ای تعویض می‌شود تا فعالیت خود را به‌خوبی انجام دهد. بنابراین فیلتر روغن موتور وظایف زیر را برعهده دارد:

کاربرد فیلتر روغن موتور

 • تصفیه روغن و حفظ تمیزی و خلوص آن و همچنین حفظ سلامت قطعات موتور؛
 • افزایش طول عمر روغن و کارایی آن در کنار افزایش راندمان موتور؛
 • باز نگه داشتن مدار روغن با تمیز کردن آن و پیشگیری از رسوب ذرات در مسیر؛
 • حفظ حجم و فشار روغن در شرایط مطلوب موتور؛

تعویض نکردن به‌موقع فیلتر روغن ضمن کاهش فشار روغن در مسیر، آلودگی بیش‌ازحد مجاز آن را نیز به‌همراه دارد.

فیلترهای روغن از نظر طراحی و نحوه نصب بر روی موتور به دو گروه المنتی و فیلترهای پیچی تقسیم می‌شوند.

تعویض فیلتر روغن خودرو

انواع فیلتر روغن خودرو

 1. فیلترهای روغن پیچی

به همراه فیلتر روغن المنتی واشر آب بندی و در برخی موارد قطعات نگهدارنده المنت هم عرضه می‌شود.

در فیلترهای پیچی المنت اصلی تصفیه روغن به همراه یک بدنه فلزی و سایر قطعات در یک مجموعه مونتاژ شده است و فیلتر بر روی پایه‌ای که درون موتورخودرو تعبیه شده است نصب می‌شود و در زمان انجام سرویس‌های دوره‌ای خودرو فیلتر به صورت کلی تعویض می‌شود.

 1. فیلترهای روغن المنتی

در این نوع فیلترها محفظه نگهدارنده فیلتر بر روی موتور خودرو طراحی و نصب میشه و فیلتر داخل اون محفظه قرار می‌گیرد و در زمان انجام سرویس‌های دوره‌ای خودرو فقط المنت تصفیه روغن و واشر آب بندی تعویض می‌شود.

ویژگی‌های فیلتر روغن خوب

فیلتر روغن مناسب در ابتدا باید توانایی جداسازی مطلوبی داشته باشد تا بتواند کوچکترین ذرات و آلودگی‌های را از روغن جدا کند. همچنین این فیلترها باید در برابر پارگی مقاوم باشند. به دلیل اینکه در فیلترهای تقلبی از کاغذ نامرغوب استفاده می‌شود، این مواد پس از مدتی در اثر فشار روغن خاصیت خود را از دست داد و موجب پارگی کاغذ فیلتر و عبور آلاینده‌ها به سمت موتور می‌شوند.

یکی دیگر از نکات مهم این است که محفظه فیلتر روغن قابلیت تحمل فشار بالا را داشته باشد چرا که روغن موجود در سیستم خودرو دارای فشار بالایی است و طبیعتاً زمانی که وارد فیلتر می‌شود نیز این فشار را همراه خود دارد در نتیجه در صورتی که محفظه فیلتر از کیفیت بالایی برخوردار نباشد پس از مدتی تحت تاثیر این فشارها، ممکن است آسیب دیده یا دچار شکاف در بدنه خود شود. همچنین محفظه درونی فیلتر نیز باید در برابر فشار و همچنین زنگ زدگی و خوردگی مقاوم باشد.

یکی دیگر از موارد مهم درباره فیلتر روغن این است که از آب بندی مناسبی برخوردار باشد و روغن در مسیر ورود و خروج خود تنها از مسیرهای تعیین شدن عبور کند. آب بندی بیرونی فیلتر نیز بسیار مهم است تا مطمئن باشیم که شاهد نشتی روغن نخواهیم بود.

فیلتر روغن استاندارد باید دارای سوپاپ اطمینان نیز باشد. گاهی اوقات ممکن است فیلتر به هر دلیلی از جمله تاخیر در تعویض آن دچار گرفتگی شده و مسیر عبور روغن مسدود شود، در این حالت برای اینکه موتور خودرو بدون روغن کار نکند سوپاپی در فیلتر روغن تعبیه شده است که مسیر عبور روغن از فیلتر را باز می کند، طبیعی است که در این حالت فیلتر روغن از مسیر روغن کاری حذف شده و روغن تصفیه نشده وارد موتور می شود.

چکیدن قطرات روغن از محل اتصال فیلتر، زنگ زدن پوشش محفظه، تحمل نکردن فشار و در نتیجه شکاف برداشتن فیلتر باعث خروج تدریجی و یا سریع روغن از مسیر روغن کاری موتور می شود. بدیهی است که در اثر فشار و اصطکاک زیاد، قطعات خودرو مستهلک و آسیب خواهند دید.

فیلتر روغن خودروی خوب

اعتماد به برند معتبر فیلتر روغن

بهترین و معتبرترین شرکت تولید کننده فیلتر روغن خودرو در ایران فیلتر سرکان است که تمامی استانداردهای لازم را پاس کرده است. شرکت سرکان با توجه به قدمت و کیفیت فیلترهای خود، همه موارد ذکر شده در مقاله بالا را در روند تولیدی خود رعایت نموده است. قطعا در زمان خرید این فیلتر حساس، اولین پیشنهاد ما برای شما، این برند معتبر خواهد بود.

 

بیمه بازار

مطالب مشابه

‫۴ دیدگاه‌ها

 1. علی جردن

  ۲۷ دی ۱۴۰۱
  سوابق: (244 ديدگاه)

  من خودم علاقه دارم هزار کیلومتر مونده به وقت تعویض روغن موتور و فیلتر هوا و روغن زودتر عوض کنم اما در آخر بخاطر سهل انگاری و گرونی نه زودتر نه در وقت خودش بلکه خیلی دیرتر از زمان مقرر تعویض می کنم

  موافقم ۱۷
  مخالفم ۱
  1. حسام

   ۲۷ دی ۱۴۰۱
   سوابق: (26 ديدگاه)

   همه رو همزمان تعویض کنی بهتره ، تا اینکه فیلتر روغن رو عوض کنی ولی روغن کثیف از داخل عبور کنه ، بعد دوباره هزار تا جلوتر روغن رو تعویض کنی ، تاثیر جالبی روی روغن و وفیلتر نمیذاره

   موافقم ۷
   مخالفم ۱
 2. TESLA

  ۲۷ دی ۱۴۰۱
  سوابق: (943 ديدگاه)

  ( روغن موتور باید از کیفیت و خلوص لازم برخوردار باشد ) که متاسفانه پیدا کردن روغنی با این مشخصات تو ایران : کار حضرت فیل هست 😂😂😂🙌🙌🙌

  موافقم ۷
  مخالفم ۱
 3. Volvo fh

  ۲۸ دی ۱۴۰۱
  سوابق: (229 ديدگاه)

  فیلتر روغن پراید با مزدا ۳۲۳یکی هست؟

  موافقم ۰
  مخالفم ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا
فهرست