رپورتاژ

کدام خلافی برای نداشتن بیمه شخص ثالث در نظر گرفته می‌شود؟

خلافی خودرو یکی از دغدغه‌های افرادی است که می‌خواهند خودروی خود را خرید و فروش کنند. اگر شما هم جزو افرادی هستید که قصد معامله خودرو دارند باید بدانید که پرداخت خلافی ماشین و صفر کردن آن جزو وظایف فروشنده بوده و قبل از هرگونه اقدامی ‌برای سند زدن باید این مبلغ را پرداخت کرد.

خلافی خودرو به این معنا است که راننده ماشین تخلف کرده و به قوانین راهنمایی و رانندگی توجه نداشته و از سوی پلیس راهور جریمه شده است. از این رو پلیس راهنمایی و رانندگی چند نوع جریمه در نظر گرفته که با توجه به شرایط برای راننده خاطی صادر می‌شود. در ادامه درباره اهمیت پرداخت خلافی و استعلام آن توضیحاتی خواهیم داد با ما تا انتهای متن همراه باشید.

کاهش حوادث رانندگی از طریق اعمال جریمه

برخی از افراد بر این باور هستند که با اعمال جریمه نمی‌تواند تمام رانندگان متخلف را به رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی ترغیب کرد. اما پلیس راهور نظر دیگری داد. پلیس با توجه به آمارهای دقیق از تردد‌ها و حوادث جاده‌ای با شفافیت اعلام کرده که با اعمال قانون و جریمه‌های ایجاد شده بسیاری از راننده‌های متخلف قانون‌مند شده‌اند. همچنین با اهرم فشاری که بر روی راننده‌های خاطی است، حوادث رانندگی تا حدود زیادی کاهش پیدا کرده است.

البته که برخی از تخلفات رانندگی هم وجود دارد که آمار تصادفات را بیشتر کرده و باعث شده‌اند که حوادث جاده‌ای بیشتر شوند. به طور مثال می‌توان سرعت غیر مجاز، صحبت کردن با تلفن همراه و عبور از چراغ قرمز را عنوان کرد.

از طرفی هم رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی با جریمه و افزایش خلافی خودرو رابطه مستقیم دارد که بهتر است با پیروی از قانون از افزایش خلافی جلوگیری می‌کند. حال اگر به هر دلیلی میزان خلافی ماشین خود را فراموش کرده باشید، می‌توانید از روش‌های استعلام خلافی ماشین استفاده کنید. در ادامه روش‌های استعلام را توضیح خواهیم داد.

انواع جریمه‌های راهنمایی و رانندگی

پیشرفت تکنولوژی باعث شده که پلیس راهنمایی و رانندگی تغییراتی در نوع جریمه‌های خود ایجاد کند تا هیچ تخلفی بدون جریمه نباشد. پلیس برای تمام افراد جامعه یک قانون را وضع کرده و تمام افراد باید آن را رعایت کنند.

جریمه تسلیمی

پلیس راهنمایی و رانندگی در روش تسلیمی‌‌‌ تخلف راننده خاطی را مشاهده کرده و برگ جریمه را برای راننده صادر می‌کند. همچنین در این برگ جریمه، اطلاعات و مشخصات کامل خودرو، گواهینامه، نوع تخلف، مکان، زمان و مشخصات افسر درج می‌شود.

جریمه تسلیمی
جریمه تسلیمی از انواع جریمه رانندگی است

 

جریمه الصاقی

پلیس راهنمایی و رانندگی جریمه الصاقی را با توجه به عدم حضور راننده متخلف صادر می‌کنند. در این جریمه راننده‌ هنگام وقوع تخلف رانندگی حضور ندارد و پلیس راهنمایی و رانندگی برگ جریمه را به شیشه ماشین الصاق خواهد کرد.

جریمه دوبرگی

پلیس، هنگامی ‌جریمه دوبرگی را صادر می‌کند که راننده‌ تخلفی را انجام داده و بعد از آن به دستور ایست پلیس توجه نکرده و فرار ‌کند. در این حالت علاوه بر جریمه برگ اول، جریمه برگ دوم را به خاطر عدم توجه به دستور پلیس دریافت خواهد کرد.

جریمه دوربینی

همانطور که اشاره شد، پیشرفت تکنولوژی باعث شده که همه حوزه‌ها در تلاش باشند تا کیفیت خدمات رسانی را بهتر کنند. از این رو پلیس هم برای اجرای قوانین و ثبت تخلفات از دوربین‌های کنترل سرعت استفاده می‌کند تا هرگونه تخلفی را ثبت و ضبط کنند. در حقیقت برای کنترل سرعت توسط دوربین دیگر نیازی به حضوز پلیس نیست و راننده‌های می‌دانند که در صورت تخلف شماره پلاک آن‌ها ثبت خواهد شد. همچنین از طریق پیامک نوع تخلف و میزان مبلغ جریمه برای صاحب خودرو پیامک خواهد شد.

جریمه نمره منفی

جریمه نمره منفی یکی از انواع جریمه است که چند سالی است از آن استفاده می‌شود. این جریمه باعث شده که راننده‌های خاطی توجه بیشتری به رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی داشته باشند. برخی از راننده‌های متخلف به جریمه‌های نقدی توجهی ندارند و همین موضوع باعث شده که پلیس جریمه نمره منفی را در نظر گیرد. بدین صورت که برخی از قوانین با جریمه نمره منفی روبه رو است و  هرچه میزان نمرات منفی بیشتر باشد، خودرو متوقف شده و گواهینامه راننده جلب خواهد شد.

آیا عدم خرید بیمه شخص ثالث، خلافی خودرو را افزایش می‌دهد؟

بله. عدم تمدید بیمه نامه شخص ثالث هم می‌تواند خلافی خودرو را افزایش دهد. با توجه به طرح اجباری بیمه نامه ثالث، اگر راننده‌ای این بیمه نامه را تهیه نکند دچار تخلف شده و خودروی آن توقیف خواهد شد. از این رو بهتر است برای جلوگیری از جریمه عدم تهیه بیمه شخص ثالث برای تمدید آن به موقع اقدام کرد. همچنین در صورت عدم تمدید به موقع بیمه نامه، شرکت بیمه نیز جریمه‌ای برای عدم تمدید بیمه ثالث در نظر می‌گیرد که به صورت روزشمار بوده و به حق بیمه پایه اضافه می‌شود. دیرکرد در تمدیدی بیمه شخص ثالث جریمه دیرکرد و افزایش قیمت بیمه شخص ثالث را در پی دارد. این خسارت دیرکرد به صورت روزشمار محاسبه شده و به حق بیمه با توجه به نوع خودرو افزوده می‌شود. اگر مدت اعتبار بیمه نامه شخص ثالث منقضی شده‌ باشد و حادثه دارای خسارت مالی یا جانی رخ دهد، بیمه‌گر تعهدی در قبال پرداخت خسارت ندارد و خود شخص مالک خودرو یا وسیله نقلیه زمینی باید خسارت را پرداخت کند. جریمۀ دیرکرد بیمۀ شخص ثالث به ازای هر روز معادل تقسیم حق بیمۀ کامل بدون تخفیف یک سال خودرو بر تعداد متعارف روزهای سال یعنی ۳۶۵ است. علاوه بر این، بابت هر روز دیرکرد، باید جریمه بیمه شخص ثالث نیز به اضافه مبلغ یاد شده پرداخت شود که میزان آن سالانه توسط سازمان بیمه مرکزی اعلام می گردد.با توجه به این توضیحات توصیه می‌کنیم که برای جلوگیری از فراموشی تمدید بیمه نامه خود از یادآورهای کارگزاری آنلاین بیمه دات کام استفاده کنید تا علاوه بر استفاده از خدمات بیمه‌ای آنلاین، از جریمه عدم تمدید بیمه نامه هم جلوگیری کنید. بیمه دات کام یک کارگزاری آنلاین بیمه است که تلاش می‌کند با ارائه بیمه‌های اتومبیل، ریسک خسارات ناشی از تصادفات رانندگی را به شدت کاهش دهد. همچنین شما بدون محدودیت زمان و مکان می‌توانید از خدمات استعلام، مقایسه و خرید بیمه ثالث بیمه دات کام  از https://bimeh.com/thirdparty  بهره مند شوید.

تمامی وسایل نقلیه جریمه خواهند شد

روش‌های استعلام و پرداخت خلافی خودرو

با توجه به طرح جدید و قانون پلیس راهور، اگر خودرویی بیش از ۱ میلیون تومان خلافی خودرو داشته باشد، توسط پلیس توقیف شده و به پارکینگ منتقل می‌شود. از این رو روش‌هایی برای استعلام و پرداخت خلافی خودرو طراحی شده که عبارتند از:

 • مراجعه حضوری به مراکز پلیس ۱۰+:
 • استعلام و پرداخت خلافی خودرو با تماس تلفنی
 • خلافی خودرو از طریق پیامک
 • استعلام از طریق سایت پلیس راهور
 • پرداخت خلافی با اپلیکیشن‌های موبایلی

دقت داشته باشید که تمام افراد می‌توانند از روش‌های استعلام استفاده کنند و در کوتاه‌ترین زمان خلافی خودرو خود را صفر کنند.

خطا و اشتباه جزو لاینفک زندگی انسانی است.در رانندگی نیز خطا و اشتباه اجتناب‌ناپذیر است.تاوان اشتباه در رانندگی جریمه و خلافی خودرو تلقی می‌شود.گاهی این خطاها  ریسک‌هایی نیز در پی دارند. شرکت‌ها و کارگزاری های خرید آنلاین بیمه  ریسک‌ها و خسارات رانندگی را با بیمه‌های: شخص ثالث موتور و خودرو، بیمه بدنه و بیمه اموال جبران می‌کنند. ولی پلیس راهنمایی و رانندگی نیز با هدف بازدارندگی از رانندگی‌های خطرساز و بالا بردن امنیت، جرایم رانندگی و خلافی خودرو را در قوانین خود قرار داده است. این جریمه‌ها با استفاده از اصل تنبیه در صدد کاهش خطرها هستند. پس چطور مثل حرفه ای ها رانندگی کنیم؟ باید مقامات راهنمایی رانندگی دوری از حرکات خطرناک و تخلفات را  با فرهنگ سازی در ذهن افراد حک کنند.  علاوه بر سرمایه‌گذاری در حوزه بهبود شرایط رانندگی، آموزش و فرهنگ سازی رانندگی ایمن نیز توصیه می‌‌شود.

به طور کلی احترام به قوانین یکی از بهترین راهکارها برای جریمه نشدن است، اما برخی از راننده‌ها به طور سهوی یا عمدی تخلف می‌کنند. در این شرایط برای اینکه از جریمه ۲ برابری و افزایش خلافی خودرو  جلوگیری کرد بهتر است که از طریق کسب آگاهی از روش‌های استعلام و پرداخت خلافی خودرو از اینجا برای پرداخت آن اقدام کرد.برای کسب اطلاعات بیشتر درباره بیمه شخص ثالث و انواع خلافی‌های خودرو می‌توانید با کارشناسان بیمه دات کام از راه‌های ارتباطی زیر تماس بگیرید:
تهران، سعادت آباد، میدان تهرانی مقدم (کاج)، خیابان سرو شرقی، جنب بیمارستان پارسیان،‌ پلاک ۱۷ طبقه ۶، واحد ۶
کد پستی ۱۹۹۸۶۵۳۷۴۰

شماره های تماس: ۰۲۱-۴۳۷۲

پست الکترونیکی: info@bimeh.com

 

 

 

مطالب مشابه

یک دیدگاه

 1. Just toyota

  ۲۳ آبان ۱۴۰۱
  سوابق: (494 ديدگاه)

  جدا از قضیه شخص ثالث ، آخرین بار استعلام خلافی ماشینم رو گرفتم ، یه چیزی حدود ۲ میلیون تومان شده بود ، یعنی الان پلیس اگه تو جاده جلوم رو بگیره ، ماشین رو میبره پارکینگ 😅😅😂

  موافقم ۶
  مخالفم ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا