رپورتاژ

هیچهایک چیست و چطور می‌توانیم هیچهایکر شویم؟

هیچهایکر (hitchhiker) کیست و چگونه یک هیچهایکر موفق و ماجراجو شویم؟ چگونه هیچهایکرها جهانگردی می‌کنند؟ آیا هیچهایکینگ در ایران و بسیاری از نقاط جهان امکان پذیر است؟ آیا هیچهایکینگ نیازمند اخذ مجوز از سازمان‌های گردشگری کشورهای مختلف جهان است؟

در این گفتار تلاش شده تا شما را با نکات و اطلاعات جالبی درباره رایگان سواری یا همان هیچهایکینگ آشنا کرده و ارتباطش را با کوچ سرفینگ و هاستل‌گردی بیان کنیم.

مرامی همسفر شو!

دوست دارید رایگان سواری کنید؟ دوست دارید فاصله مبدا تا مقصد را در داخل و خارج از کشور، بدون هزینه و رایگان طی کنید؟ دوست دارید ایرانگردی و جهانگردی شما کم هزینه و با فرصت های مختلف آشنایی با افراد گوناگون باشد؟ آیا همواره در حال خرید بلیط هواپیما و عاشق ماجراجویی و جهانگردی هستید؟ هیچهایکرها در واقع ماجراجویانی هستند که ریسک پذیری بالایی دارند. آن‌ها اکثر کوله پشتی گرد هستند و لاکچری گرد نبوده و لذت بردن از طبیعت را بیش از اقامت در مکان های لوکس و سوار شدن قطار و اتوبوس و هواپیما، ترجیح می‌دهند. لذا گردشگری آن‌ها با توقف‌های بسیاری همراه است.

هیچهایکرها در واقع رایگان سواری می‌کنند. آن‌ها فاصله مبدا تا مقصد را یا رایگان یا با پول خیلی کمی طی می‌کنند. اساس کار آن‌‌ها، گردشگری رایگان یا گردشگری کم هزینه است. هر چیزی که باعث شود هزینه سفر آن‌ها کاهش یابد، مورد استقبال آنان خواهد بود. خواه فضای خوب اشتراکی، خواه سوار شدن پشت تریلی یا گاری حمل کاه و یونجه یا ترک موتور کسی نشستن! خلاصه هیچهایکر، جهانگرد ماجراجو بوده و خطرات را به جان می‌خرد تا ارزان سوار کند.

هزینه‌های حمل‌ونقل و اقامت برای گردشگران امروز جهان، قابل توجه است. مخصوصا اگر گروهی سفر کنند، می‌توانند به نسبت سفر انفرادی، در هزینه ها صرفه جویی کنند. هیچهایکرها، گاها گروهی سفر می‌کنند. سفر گروهی معمولا این ریسک را دارد که وسیله حمل و نقل مورد علاقه، جای کافی برای استقرار هیچهایکرها را نداشته باشد و آن ها مجبور باشند که با اختلاف زمانی، به یکدیگر برسند.

مرامی سواری یا رایگان سواری یا هیچهایکینگ، یکی از جذاب ترین روش های گردشگری و سفر است. هم در ایران و هم بسیاری از نقاط جهان، هستند گردشگرانی که عاشق رایگان سواری بوده و به این خاطر، سر جاده و اتوبان می‌ایستند و در حالی که کوله پشتی بر پشت دارند، از رانندگان می خواهند تا آن‌ها را به نقطه ای منتقل کند.

بعضی‌ها تجربه هیچهایکینگ بین دو شهر دارند. بعضی تجربه هیچهایکینگ بین دو استان کشور دارند. بعضی سابقه ایرانگردی با هیچهایکینگ دارند و نیمی از کشور را رایگان طی کردند. بعضی نیز سابقه تردد بین دو کشور اروپایی و آسیایی را با هیچهایکینگ دارند. هیچهایکرها مثل گردشگران تور مسافرتی و لاکچری‌گردها، خاطرات فوق‌العاده شنیدنی و جذابی برای بیان کردن دارند و رد پای گفتار آن‌ها را در شبکه های اجتماعی گردشگران خودمانی مثل تریپ ادوایزر مشاهده می‌کنیم.

هستند افرادی که هیچهایکر بوده و فاصله تهران تا سنت پترزبورگ روسیه یا فاصله اصفهان تا باتومی گرجستان را رایگان سواری کردند یا بخش زیادی از این فاصله را مجانی طی کرده‌اند! آری! هیچهایکینگ در اروپا بسیار روج دارد. اما انجمن یا مرکز تخصصی ملی یا بین المللی ندارد و نیاز به اخذ مجوز هم ندارید!

کوچ سرفر (couch surfer) واژه انگلیسی رسمی نیست. یعنی افرادی که از این کاناپه به آن کاناپه می روند. یعنی به نوع به دنبال مکان اقامتی اشتراکی رایگان هستند. مرامی سوارها علاقمند به کوچ سرفینگ هستند. یعنی فضای اقامتی اشتراکی مجانی تا شب را صبح کنند! سایت های ارائه دهنده چنین خدماتی در اینترنت در دسترس است!

چطور هیچهایکر شویم؟

 • باید ریسک پذیر باشید. مرامی سواری یا رایگان سواری، ریسک زیادی می‌طلبد. چون شما سوار وسایل حمل و نقلی می‌شوید که هیچ شناختی درباره وسیله نقلیه و راننده مربوطه ندارید و هر اتفاقی برای شما در مسیر رخ دهد، هیچ مرجعی، مسئول نیست.
 • رایگان سواری، نیاز به شجاعت و پشتکار دارد. گاها مرامی سوارها، ساعت‌ها در جاده منتظر می‌شوند تا اتوبوسی یا تاکسی یا خودرو یا گاری یا موتور، آن‌‌ها را از مبدا به مقصد منتقل کند. این وضعیت در آب و هوای شرجی و برفی و بارانی، شرایط سختی را بر آن‌ها تحمیل می‌کند.
 • رایگان سواری نیازمند تجربه است. اگر برای نخستین بار است که قصد هیچهایکینگ دارید، سعی کنید گروهی این کار را انجام داده تا ریسک فعالیت شما کاهش یابد. اما دقت کنید که رایگان سواری گروهی، شانس کم‌تری برای پیدا کردن وسیله حمل و نقل مناسب انتقال گروه شما دارد.
 • رایگان سواری منتهی به فضای اقامتی اشتراکی رایگان بعضا نمی‌شود. البته سایت های فضای اقامت اشتراکی رایگان مثل کوچسرفینگ در دسترس رایگان سوارها و غیر رایگان سوار ها هست.
 • هیچهایک همیشه یک بازی دو سر برد نیست! شاید راننده، آدم سالمی نباشد و در مسیر، برای شما مشکلاتی را ایجاد کند.
 • در هیچهایک باید هر لحظه منتظر اتفاقات هیجان انگیز و البته غیر منتظره باشید که می‌تواند طعم و رنگ غم و ناراحتی و استرس نیز به خود بگیرد.
 • هیچهایکرها باید توانایی پیاده روی طولانی را داشته باشند. گاه مجبور هستند که چند ساعت زیر آفتاب تابان و یا بارش باران و برف، طی طریق کرده تا به مکان مناسبی برای اقامت موقت برسند.
 • هیچهایکرها عاشق اقامت در مکان های رایگان یا هاستل ها هستند. هاستل فضایی است که بر خلاف هتل، آشپزخانه و ماشین لباسشویی در دسترس است و معمولا سرویس بهداشتی نیز اشتراکی است. لذا پخت و پز در دسترس بوده و از خرید غذا از رستوران، بی نیاز می‌شوید و این یعنی مدیریت بودجه سفر.
 • هیچهایکرها کوله پشتی مجهز دارند. بطری آب و قاشق و چنگال و چاقوی جیبی و چراغ قوه و کلاه و کرم ضد آفتاب و دستمال و مسواک و نخ و کفش یدکی و غذای خشک مقوی، از جمله وسایلی است که باید همراه داشته باشند.
 • اگر قصد مرامی سورای اتوبانی در شب هنگام دارید، حتما اکسسوری های شب رنگ را به همراه داشته باشید تا از خطر برخورد خودرو و موتورهای عبوری به خود، رها شوید و راننده بتواند شما را از فاصله نسبتا دور تشخیص دهد.

 

 • سعی کنید جزییات سفر و میزان پولی که همراه خود دارید را به راننده وسیله نقلیه افشا نکنید.
 • هیچهایکرها باید ورزیده بوده و انرژی کافی را برای گردشگری پیاده داشته باشند.
 • راننده های خودروهای تک سرنشین که مرد هستند، بیش‌تر روی خوشی به سوار کردن مسافران هیچهایکر مرد و زن نشان می‌دهند. اما همیشه این‌گونه نیست.
 • اگر از هیچاهیک وحشت دارید، پیش از سوار شدن خودرو، از ماشین و پلاک آن عکس گرفته و از طریق نرم افزارهای ارتباطی، به دوستان و آشنایان ارسال کنید.
 • اگر سوار خودرویی شدید که چند نفر در صندلی عقب هستند و صندلی کنار راننده خالی است، بیش‌تر مراقب باشید.

حتی اگر هیچهایک می‌کنید، حتما بیمه نامه سفر را داشته باشید. حتما اپ‌های ضروری سفر را همراه داشته و وضعیت آب و هوای مبدا و مقصد را مدام چک کنید. ریسک پذیری خود را کاهش داده و در برخی از مناطق کوهستانی و جنگلی به خصوص در شبانگاهان، از هیچهایک یا سوار شدن وسایل نقلیه ناشناس پرهیز کنید.

 

مخاطب گرامی

اگر قصد رایگان سواری یا مرامی سواری یا هیچهایکینگ دارید، سعی کنید این کار را در مسیرهای شلوغ و پر ازدحام که تردد انواع و اقسام وسایل نقلیه زیاداست انجام دهید. اگر تجربه ندارید، گروهی رایگان سواری کنید و ابتدا مسیرهای کوتاه مثل فاصله تهران تا قم یا کرج یا کاشان تا دلیجان یا رشت تا انزلی را به این روش طی نمایید. حتما نکات ارائه شده را در نظر داشته باشید.

سایت سفرمارکت را در اینستاگرام دنبال کنید تا در جریان جدیدترین و هیجان‌انگیزترین مقصدهای گردشگری داخلی و جهانی قرار بگیرید. یادتان باشد که تجارب و دیدگاه‌های جالب و خواندنی صدها میلیون تن از رایگان سوارهای ایرانی و خارجی را می‌توانید در هشتگ اینستاگرامی hitchiking تماشا کنید که شنیدنی‌ها بسیار دارد.

مطالب مشابه

‫۱۵ دیدگاه‌ها

 1. NAVID۰۰۹۸

  ۱ شهریور ۱۴۰۱
  سوابق: (7640 ديدگاه)

  در ایران البته میگن تاکسی مرسی !

  موافقم ۳۸
  مخالفم ۲
 2. مجتبی .

  ۱ شهریور ۱۴۰۱
  سوابق: (112 ديدگاه)

  این روزها بدون کوله پشتی هاشونو زیادمیبینیم.متاسفانه

  موافقم ۲۷
  مخالفم ۰
  1. حق گوی باطل

   ۱ شهریور ۱۴۰۱
   سوابق: (422 ديدگاه)

   سوار شدن مرامی….
   انشاالله که ذهنم جای اشتباهی رفته باشه😂😂😂

   موافقم ۳۹
   مخالفم ۰
   1. JDM lover

    ۱ شهریور ۱۴۰۱
    سوابق: (886 ديدگاه)

    «««هیچهایک همیشه یک بازی دو سر برد نیست! شاید راننده، آدم سالمی نباشد و در مسیر، برای شما مشکلاتی را ایجاد کند.»»»
    چه مشکلاتی ؟ 😂

    موافقم ۳۵
    مخالفم ۳
    1. Payfast

     ۱ شهریور ۱۴۰۱
     سوابق: (490 ديدگاه)

     ممکنه سوت بزنه

     موافقم ۱۴
     مخالفم ۰
 3. آرین

  ۱ شهریور ۱۴۰۱
  سوابق: (335 ديدگاه)

  بهتره با دوچرخه سفر کرد که امنیت بیشتری داره و همینطور هیجان بیشتر.
  فقط یک هزینه اولیه برای دوچرخه هست که میشه خیلی ارزون تمومش کرد.

  موافقم ۱۹
  مخالفم ۳
 4. پارسا

  ۱ شهریور ۱۴۰۱
  سوابق: (256 ديدگاه)

  جالبه
  ولی راه های راحت تر و امن تر مثل دوچرخه یا موتور هم هست که تجربه ای نزدیک به این داره

  موافقم ۱۹
  مخالفم ۱
 5. Amard

  ۱ شهریور ۱۴۰۱
  سوابق: (510 ديدگاه)

  اینکار فک نکنم عاقبت خوبی داشته باش بجای اینکار یه هزینه کن طرف یه کمپر وانت یا کمپر ونت درست کن هر جا خواست میتونه بره با هزینه پایین فقط مشکل این تو ایران پول خون باید بدی واسه ماشین وگرنه تو کشورهای درست درمون با حداقل هزینه میشه یه کمپر داشت حتی توش زندگی کرد

  موافقم ۱۵
  مخالفم ۳
 6. AMANTE

  ۱ شهریور ۱۴۰۱
  سوابق: (936 ديدگاه)

  من خدمت سربازی سعی کردم از این روش استفاده کنم و برای مسیر های داخل شهری که کرایه اش اون موقع بین ۵۰۰ تک تومنی تا ۲۰۰۰ تومن بود جواب میداد.
  ولی بین شهری که کرایه اش بین ۲۰.۰۰۰ تا ۳۰.۰۰۰ تومن بود اصلا جواب نمیداد.

  موافقم ۱۹
  مخالفم ۳
 7. JDM lover

  ۱ شهریور ۱۴۰۱
  سوابق: (886 ديدگاه)

  اول که متنو دیدم اشتباهی فک کردم نوشتید هیچکاک کیست 😂

  موافقم ۱۲
  مخالفم ۱
 8. net

  ۱ شهریور ۱۴۰۱
  سوابق: (1996 ديدگاه)

  کسی که پول نداره نباید بره این مدلی سفر تا اینجوری بخواد زجر بکشه

  موافقم ۲۱
  مخالفم ۱
 9. net

  ۱ شهریور ۱۴۰۱
  سوابق: (1996 ديدگاه)

  من در ایران دیده بودم که توریستها یه برگه دستشون هست و اسم مقصد استانی که می خواهند بروند روی برگه نوشته اند و کنار جاده ایستاده اند و برای ماشینها دست بلند میکنند و من فکر میکردم اینها با توری که امدند در ایران گم شده اند یا از تور جا مانده اند و راه رو بلد نیستند الان در این پست پدال فهمیدم که این یک مدل سفر کردن توریستهای فقیر هست و پست جالبی بود

  موافقم ۱۰
  مخالفم ۱
 10. M5

  ۱ شهریور ۱۴۰۱
  سوابق: (7 ديدگاه)

  “راننده های خودروهای تک سرنشین که مرد هستند، بیش‌تر روی خوشی به سوار کردن مسافران هیچهایکر مرد و زن نشان می‌دهند. اما همیشه این‌گونه نیست”
  بهتر بود می نوشت راننده های خودرو های تک سرنشین مرد برای هیچهایکر های زن سرو دست میشکنن
  حداقل تو ایران اینطوری هست
  البته بعضی هیچهایکر نیستن و چیزه دیگری هستن که وقتی سوار ماشین میشن پول هم میگیرن
  آفرین دقیقا مثل مزدور ها 😆😆😆

  موافقم ۱۰
  مخالفم ۰
  1. Payfast

   ۱ شهریور ۱۴۰۱
   سوابق: (490 ديدگاه)

   که با فشار دادن دکمه سمت راست کنترلر سوار ماشین شده و از ۵۰ تا ۱۰۰ دلار پول میگیرند و سرویس قهوه ارائه میدهند

   موافقم ۴
   مخالفم ۰
   1. امیر

    ۳ شهریور ۱۴۰۱
    سوابق: (2878 ديدگاه)

    درواقع از ۲۰تا ۱۰۰دلار ( :

    موافقم ۰
    مخالفم ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا