مسابقات

فرمول یک ژاپن ۲۰۲۳ با پیروزی ورستپن و خیزش مکلارن

رقابت جایزه بزرگ سوزوکا امروز به سرانجام رسید و باز هم، پیروزی نسبتا راحت برای مکس ورستپن فراهم کرد.

برخلاف مسابقات قبلی، این‌بار رانندگان مکلارن مرسدس توانستند عنوان‌های دوم و سوم درمسابقه فرمول یک را کسب کنند. امروز لندو نوریس و اسکار پیستاری، با اختلاف زمانی ۱۹/۳۸۴ و ۳۶/۵ ثانیه نسبت به ورستپن، روی سکو رفتند.

F1 - 2023 JAPANESE GRAND PRIX - POST-QUALIFYING PRESS CONFERENCE TRANSCRIPT | Federation Internationale de l'Automobile

فرمول یک ژاپن، با سابقه‌ترین رقابت جایزه بزرگ آسیا است. این رقابت در کشوری برگزار می‌شود که نه‌تنها مهم‌ترین خودروساز پرجمعیت‌ترین قاره جهان است؛ بلکه سابقه طولانی در دنیای موتوراسپرت دارد. دیگر نکته جالب اینکه، تاکنون  رانندگان ژاپنی به سکوی اول در هیچ مسابقه‌ای از فرمول یک نرسیده‌اند؛ اما افتخارات متعدد در لمان، رالی جهانی WRC و موتو GP داشتند.

سوزوکا فرمول یک ژاپن

رقابت سوزوکا از ۱۹۶۳ در تقویم فرمول یک دیده می‌شود. تا سال ۱۹۹۹، این محل تنها میزبان مسابقات جایزه بزرگ در آسیا بود. پیست سوزوکا با گنجایش ۱۵۵ هزار تماشاگر تحت مالکیت شرکت هوندا است و در شهر سوزوکا، نزدیک به کارخانه‌های اصلی هوندا قرار دارد. هر دور مسابقه در این مکان، ۵/۸ کیلومتر است و مجموعا با ۵۳ دور، ۳۰۷/۵ کیلومتر فراهم می‌کند.

پیست سوزوکا ۱۸ پیچ دارد و یکی از فنی‌ترین رقابت‌های موتوراسپرت برای مسابقات مختلف محسوب می‌شود. میشائیل شوماخر با ۶ پیروزی در سوزوکا، رکورددار موفقیت در این پیست است.

ورستپن فرمول یک

مکس ورستپن در تعیین خط، ژاپن ۲۰۲۳ برتری خود نسبت به دیگران را نشان داده بود و در نهایت، مسابقه اصلی را با پیروزی تمام کرد. زمان ثبت شده برای او، یک ساعت و ۳۰ دقیقه و ۵۸/۴۲ ثانیه بود. دو راننده مکلارن، لندو نوریس و اسکار پیاستری هم سکوهای باارزش دوم و سوم را کسب کردند. این نخستین پودیوم یا سکوی فرمول یک برای پیاستری محسوب می‌شود. چارلز لکلرک توانست جایگاه ارزشمند چهارم را ثبت کند و ۱۲ امتیاز به دست آورد.

لوئیس همیلتون که از خط سوم رقابت سوزوکا را آغاز کرده بود، با عنوان پنجمی مسابقه را به اتمام رساند و ۱۰ امتیاز بسیار مهم برای صعود به جایگاه سوم جدول سال ۲۰۲۳ را کسب کرد.  رده‌های ششم و هفتم و هشتم به کارلوس ساینز  دیگر راننده فراری، جورس راسل از مرسدس و فرناندو آلونسو راننده استون مارتین رسید.

مکس ورسنپن فرمول یک ژاپن

در فرمول یک ژاپن ۲۰۲۳ برای اولین‌بار از کاپ جدیدی استفاده شد که دارای فناوری دیجیتال Kiss activated trophies بود. روی این المان، LEDهای کوچک و محلی برای بوسه راننده پیروز قرار دارد که پس از بوسیده شدن توسط او، به رنگ پرچم همان کشور، روشن می‌شود. طبیعتا امسال کاپ مسابقه در ژاپن پس از بوسه‌ی مکس ورستپن، به رنگ‌های پرچم هلند درآمد که البته در تصاویر به وضوح دیده نشد.

جدول فرمول یک 2023

پس از ۱۶ مسابقه در فرمول یک ۲۰۲۳ و به فاصله ۷ رقابت تا پایان فصل، مکس ورستپن ۴۰۰ امتیازی شده است و از هم‌تیمی خود سرجیو پرز در رده دوم، ۱۷۷ امتیاز بیشتر دارد. بعد از رانندگان مقتدر ردبول، لوئیس همیلتون و فرناندو آلونسو با ۱۹۰ و ۱۷۴ امتیاز در جایگاه سوم و چهارم حدول هستند.  در رده‌ی پنجم و ششم، کارلوس ساینز و چارلز لکلرک از تیم فراری، حالا ۱۵۰ و ۱۳۵ امتیاز دارند.

تا مسابقه بعدی ۲ هفته زمان باقی است. فعلا تیم‌های ردبول و مرسدس و فراری با امتیازهای ۶۲۳ و ۳۰۵ و ۲۸۵، رده‌های اول تا سوم را در اختیار دارند. یک شنبه ۱۶ مهر، قطر میزبان هفدهمین مسابفه از فرمول یک ۲۰۲۳ خواهد بود.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲۷ رای

مطالب مشابه

‫۱۳ دیدگاه‌ها

 1. Prime minister of bullshit comments

  ۲ مهر ۱۴۰۲
  سوابق: (2 ديدگاه)

  مک لارن عجیب پیشرفت کرده و مرسدس عجیب افت!

  موافقم ۲۲
  مخالفم ۰
 2. Aranmilan

  ۲ مهر ۱۴۰۲
  سوابق: (27 ديدگاه)

  تو فرمول یک نقش راننده داره نابود میشه همین پرز قبلا تو تیم دیگه ای هم بوده آیا این نتایج رو کسب میکرد؟

  موافقم ۱۸
  مخالفم ۱
 3. optima

  ۲ مهر ۱۴۰۲
  سوابق: (31 ديدگاه)

  ورستپن یا ورشتاپن؟ کدوم درسته بالاخره؟

  موافقم ۸
  مخالفم ۰
  1. محمدرضا اشتری - دبیر سایت پدال

   ۲ مهر ۱۴۰۲
   سوابق: (1882 ديدگاه)

   گزارشگر انگلیسی زبان ورستپن تلفظ می‌کنه

   موافقم ۲۴
   مخالفم ۲
   1. optima

    ۳ مهر ۱۴۰۲
    سوابق: (31 ديدگاه)

    ممنونم جناب اشتری. ولی در مقاله قبلی، “ورشتاپن” ذکر شده بود.

    “پاسخ جنجالی ورشتاپن به مدیر تیم مرسدس: روی تیم خودت تمرکز کن!”

    موافقم ۵
    مخالفم ۰
   2. کلاسیک باز آتشین

    ۳ مهر ۱۴۰۲
    سوابق: (20 ديدگاه)

    گزارشگر انگلیسی رو بی خیال
    ما باس با زبون خودمون تلفظ کنیم مثل خیلی از لغات انگلیسی دیگه که با لهجه فارسی میتلفظیمشون .

    موافقم ۱۰
    مخالفم ۰
 4. Enzo Ferrari 2008

  ۲ مهر ۱۴۰۲
  سوابق: (1208 ديدگاه)

  ای بابا فراری کو پس

  موافقم ۵
  مخالفم ۱
 5. ARIAN

  ۲ مهر ۱۴۰۲
  سوابق: (186 ديدگاه)

  اول فکر میکردم مشکل از راننده های فراری و مرسدسه ولی به این نتیجه رسیدم مشکل اصلی مدیریت مزخرف این دو تیم با ماشینه ضعیف مرسدسه

  موافقم ۱۵
  مخالفم ۴
 6. امیریان بالام

  ۲ مهر ۱۴۰۲
  سوابق: (1 ديدگاه)

  باعرض سلام بااینکه مرسدس فن هستم تبریک ویژه به ردبول فنهامیگم زحمت درست کشیدن هم ازماشین هم از راننده همیشه جواب میده وامیدوارم مرسدس وفراری بتونن بازم به رقابت برگردن سال ۲۰۲۱تیم نباخت ولی لابی روباختیم ولی خود داشتن لابی خودش هنربخدا.نمیدونم چرامرسدس برداشتن این همه آدم خوب وباتجربه اینقدرمدیریت ضعیف عمل میکنه انگاراز آدمای باتجربش دوست نداره استفاده کنه ومکلارن برید پسرای خوب عاشقتونم

  موافقم ۷
  مخالفم ۳
 7. رضا

  ۲ مهر ۱۴۰۲
  سوابق: (8 ديدگاه)

  فراری نیازی به جایگاه نداره . قلبها رو تسخیر میکنه . ۱۶⭐️

  موافقم ۸
  مخالفم ۸
  1. JDM

   ۳ مهر ۱۴۰۲
   سوابق: (444 ديدگاه)

   وقتی ضعیف عمل کنه قلب که هیچ کلیه هم نمیتونه تسخیر کنه

   موافقم ۵
   مخالفم ۵
 8. DonJavad

  ۲ مهر ۱۴۰۲
  سوابق: (1 ديدگاه)

  دلم واس هورنر سوخت
  بوس کرد ولی روشن نشد:)

  موافقم ۹
  مخالفم ۰
 9. Persian boy

  ۵ مهر ۱۴۰۲
  سوابق: (2 ديدگاه)

  نویسنده محترم همیلتون تو این مستبقه که نه مسابقه قبلی به عنوان سومی با ۱۰ امتیاز بیشتر از آلنسو به دست آورده بود..شما داریی خبر به اطلاع میرسونی نباید که اشتباهی مطلبی عنوان کنی.

  موافقم ۰
  مخالفم ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا