تسلاهفته نامه

خودروهای ایلان ماسک از گذشته تا امروز؛ نگاهی به کلکسیون ثروتمندترین مرد جهان

ایلان ماسک مشابه بسیاری از ابرثروتمندان دنیا، علاقه‌مند خودروهای متنوع است؛ درحالی‌که توجهی به خرید املاک نشان نمی‌دهد. از سویی دیگر، ایلان ماسک بنیان‌گذار یکی از مهم‌ترین شرکت‌های خودروسازی دنیا محسوب می‌شود و نگاه او به مدل‌های مختلف، اهمیت دارد.

ایلان ماسک ۵۱ ساله و متولد افریقای جنوبی است. او در خانواده‌ای با شرایط اقتصادی مناسب و بالاتر از سطح متوسط متولد شد اما بدون تکیه بر کمک‌های خانوادگی، شرکت‌های مختلف در زمینه‌های متفاوت را بنیان نهاد. به عنوان یک کار آفرین و انسان دارای قدرت مالی، ایلان ماسک مهم‌ترین شخصیت قرن ۲۱ محسوب می‌شود. او با دارایی ۲۱۰ میلیارد دلار تخمینی در آبان ۱۴۰۱، ثروتمندترین انسان جهان است.

ایلان ماسک تسلا

نکات جالبی در میان خودروهایی که ایلان ماسک دارد یا قبلا خرید و فروش کرده، دیده می‌شود. مثلا علاقه‌ی خاص او به مدل‌های اسپرت آلمانی محرز است؛ اما ظاهرا، علاقه چندانی به خودروهای امریکایی و ژاپنی ندارد. همچنین، در سابقه‌ی معاملاتی او، انواع پورشه، آئودی و بی‌ام‌و دیده می‌شود اما خبری از مرسدس بنز نیست.

در ادامه‌ی مطلب، تعدادی از خودروهای ایلان ماسک به ترتیب زمان خرید معرفی شده‌اند. این احتمال وجود دارد که بعضی از مدل‌های تحت مالکیت او از دید رسانه‌ها و خبرنگاران مخفی مانده باشند.

بی ام و ۳۲۰i ساخت ۱۹۷۸

اولین خودرویی که ایلان ماسک با درآمد شخصی‌اش خرید، ۳۲۰ کلاسیک است. این مدل، به نسل اول سری ۳ تعلق دارد و ایلان ماسک در سال ۱۹۹۴ بعد از ۱۶ سال کارکرد به قیت ۱۴۰۰ دلار خرید.  به‌گفته‌ی او، خودرو در ابتدا شرایط مناسبی نداشت و به مرور زمان، تعمیر شد.

بی ام و 320 کلاسیک

بی‌ام‌و ۳۲۰i با موتور ۲ لیتر، ۱۱۰ اسب بخار قدرت و ۱۷۵ نیوتن‌متر گشتاور داشت. سرعت‌گیری صفر تا صد کیلومتر برساعت این خودرو، ۱۰ ثانیه و نهایت سرعت ۱۸۰ کیلومتر برساعت بود.

مکلارن F1 ساخت ۱۹۹۷

ثروتمندترین مرد جهان، دوران جوانی را به تاسیس شرکت و فعالیت‌های وقت‌گیر گذراند. او خیلی زود به ثروت میلیون دلاری رسید و زمانی‌که ۲۸ ساله بود، یکی از شرکت‌های تحت مالکیت‌اش  به نام Zip2 را فروخت. این معامله، ازش ۳۰۵ میلیون دلاری داشت که بین ایلان ماسک و برادرش تقسیم شد.

مکلارن F1

ایلان در سال ۱۹۹۹، یکی از ۷ مکلارن F1 وارد شده به امریکا را خرید. این ابرخودروی نقره‌ای رنگ، سال‌ها توسط ماسک استفاده می‌شد. او بارها  فاصله‌ی ۶۰۰ کیلومتری بین شهرهای لس‌انجلس تا سانفرانسیکو را با مکلارن F1 پیمود.

سال ۲۰۰۷، زمانی‌که کارکرد خودرو به ۱۸ هزار کیلومتر رسیده بود، ایلان ماسک به همراه یک سرنشین، تصادف سختی با مکلارن F1 داشت. خسارت سنگین به خودرو وارد شد اما ماسک و دیگر مسافر F1 صدمه‌ای ندیدند. در نهایت، ایلان ماسک تصمیم به فروش ابرخودروی نقره‌ای رنگ گرفت. او بعدها اعلام کرد، مصرف بالا و آلایندگی مکلارن F1 مورد توجه خبرنگاران بود و عملکرد او در حمایت از محیط زیست را تحت تاثیر قرار می‌داد.

لوتوس اسپریت وت نلی ساخت ۱۹۷۶

در فیلم سینمایی جاسوسی که دوستم داشت (The Spy Who Loved Me) سال ۱۹۷۷، از خودروی لوتوس اسپریت برای رانندگی شخصیت اصلی فیلم استفاده شد. در فیلم، لوتوس قابلیت تبدیل شدن به زیردریایی دارد و جیمز باند با فشار یک دکمه، از خودرو برای تردد زیر آب استفاده می‌کند.

زیردریایی لوتوس جیمز باند

در واقع خودروی واقعی با قابلیت تبدیل شدن به زیردریایی وجود ندارد. برای فیلم، یک زیردریایی به شکل خودرو ساخته شد تا هنگام فیلمبرداری زیر آب، جای‌گزین لوتوس اسپریت جیمز باند شود. این مدل توسط شرکت  perry oceanographic inc  تولید و وت نلی (Wet Nellie) نام گرفت.

ایلان ماسک در سال ۲۰۱۳ با پرداخت مبلغ ۵۵۰ هزار پوند (معادل ۶۴۰ هزار دلار)، وت نلی استفاده شده در فیلم جیمز باند را از حراجی RM خریداری کرد.

فورد مدل T ساخت ۱۹۲۰

ایلان ماسک به عنوان فردی تاثیرگزار بر اقتصاد جهانی، نگاهی ویژه به هنری فورد دارد. شرکت فورد با ابتکارات هنری فورد توانست تولید انبوه خودرو با قیمت و کیفیت مناسب را ممکن کند. مهم‌ترین محصول فورد با نام مدل T، از ۱۹۰۸ تا ۱۹۲۷ به تعداد ۱۵/۵ میلیون دستگاه تولید شد و حدود ۵۰ سال، پرفروش‌ترین خودروی تاریخ باقی ماند.

فورد مدل T

حضور مدل T در کلکسیون ایلان ماسک باتوجه به علاقه‌ی او به صنعت خودروسازی و هنری فورد، عجیب نیست. ماسک احتمالا نام‌گذاری خودروهای تسلا به شکل مدل S، X، Y و ۳ را از فورد مدل T  الهام گرفته است.

جگوار E تایپ رودستر ساخت ۱۹۶۷

یکی از معدود خودروهای انگلیسی که تحسین انزو فراری را برانگیخت، جگوارE  تایپ بود. ایلان ماسک در سن ۱۷ سالگی برای اولین‌بار، این خودرو را از نزدیک دید و تصمیم به خرید E  تایپ گرفت. ایلان ماسک E  تایپ رودستر قرمز رنگ را در کلکسیون شخصی خود دارد اما معتقد است خرابی‌های متعدد مانع از لذت رانندگی با آن می‌شود.

جگوار E تایپ

بین سال‌های ۱۹۶۱ تا ۱۹۶۸ سری اول جگوار E تایپ تولید شد. این خودرو با دونوع پیشرانه‌ی ۶ سیلندر خطی ۳/۸ و ۴/۲ لیتری، قدرت مشابه ۲۶۵ اسب بخار داشت. در زمان تولید، E تایپ به نهایت سرعت ۲۴۰ کیلومتر برساعت می‌رسید و سرعت‌گیری صفر تا صد کیلومتر برساعت ۶/۵ ثانیه داشت. قیمت کلسیونی این خودرو در نسخه‌های مختلف، امروزه ۵۰ تا ۵۰۰ هزار دلار برآورد می‌شود.

بی‌ام‌و M5 تیونینگ هامان ساخت ۲۰۰۶

پیشرانه‌ی ۱۰ سیلندر، مدتی کوتاه برای تولیدات بی‌ام‌و استفاده شد. این موتور ۵ لیتری برای M5 قدرت ۵۰۰ اسب بخار فراهم می‌کرد اما مهندسان هامان، توانستند قدرت را به ۶۰۰ اسب بخار برسانند. نهایت سرعت محدودشده به ۲۵۰ کیلومتر برساعت هم در نسخه‌ی هامان به ۳۲۰ کیلومتر برساعت رسید.

بی ام و M5 هامان 10 سیلندر

ایلان ماسک با خرید M5 هامان در سال ۲۰۰۶، خودرویی چهاردر برای تردد روزانه‌ و خانوادگی تهیه کرد. با این ترفند، جلب توجه عمومی از او و فرزندانش کمتر ‌شد.

آئودی Q7 ساخت ۲۰۱۰

دیگر خودروی ایلان ماسک برای تردد روزانه آئودی Q7 بود که سال ۲۰۱۰ خرید. او در همان زمان نیز، یکی از ثروتمندترین انسان‌های جهان بود اما از انتخاب خود در کلاس شاسی‌بلند، پشیمان شد.

آئودی Q7

براساس اخبار غیررسمی، انتقادات ایلان ماسک از طراحی آئودی Q7 منجر به خلق تسلا مدل X با حالت خاص درهای عقب و صندلی‌های سه ردیفه شد. ماسک با فرزندان پرشمار، علاقه‌مند خودرویی بود که برای سوار و پیاده‌شدن افراد قد کوتاه یا بلند قد، راحت باشد. همچنین هر سرنشین بدون مزاحمت برای سرنشینان ردیف دوم، به آسانی بتواند از صندلی ردیف سوم استفاده کند. این شرایط، با درهای فالکون وینگ (بال شاهین) تسلا مدل X ممکن شد.

پورشه ۹۱۱ توربو ساخت ۲۰۲۱

یکی از جدیدترین خودروهای خریداری‌شده توسط ایلان ماسک، پورشه ۹۱۱ توربو است. میلیادر مشهور، هنوز با این خودرو درحال رانندگی دیده نشده و البته خوب می‌داند که رانندگی با محصول پرچمدار پورشه، انتقادات ناخوشایندی از سوی حامیان محیط زیست خواهد داشت. به هر شکل، پورشه ۹۱۱ نقش مهمی در موفقیت‌های ایلان ماسک و برند تسلا دارد.

پورشه 911 توربو

ماجرای خرید سهام تسلا توسط ایلان ماسک، روایت‌های گوناگون دارد. در یکی از این موارد، گفته می‌شود که ایلان تصمیم داشت پورشه ۹۱۱ خود را در سال ۲۰۰۳ به یک مدل تمام برقی تبدیل کند. تحقیقات او منجر به آشنایی با جفری استرابل (JB Straubel) شد که فارغ‌التحصیل ممتاز دانشگاه استانفورد در رشته‌ی مهندسی انرژی بود. استرابل ، ایلان ماسک را با آلان کوکُنی (Alan Cocconi) آشنا کرد. آلان در سال ۱۹۹۲ با همکاری چند مهندس دیگر، اقدام به تاسیس شرکتی به نام AC Propulsio برای تبدیل خودروهای بنزینی به برقی کرده بودند.

ایلان ماسک

استارت‌آپ  تسلا توسط مهندسانی از AC Propulsio به نام‌های مارتین ابرهارد و مارک تارپنینگ اواسط دهه‌ی ۹۰ میلادی شکل گرفت اما تا سال ۲۰۰۳ فعالیت خاصی نداشت. آشنایی این افردا با ایلان ماسک و جذب سرمایه‌ی ۷/۵ میلیون دلاری، منجر به شکل‌گیری تسلا موتورز با هدف عرضه‌ی خودروهای تمام برقی شد. در نهایت، بدون آنکه پورشه ۹۱۱ ایلان ماسک به یک سوپراسپرت تمام الکتریکی تبدیل شود، بخش اصلی سهام تسلا به ارزش ۳۰ میلیون دلار خریداری شد. جفری استرابل نیز سمت مدیر ارشد فنی تسلا را تا سال ۲۰۱۹ در اختیار گرفت.

انوع تسلا از رودستر تا مدل S و سایبرتراک

براساس شنیده‌ها، ایلان ماسک به خودروهای تولیدی تسلا علاقه‌ی زیادی دارد. او علاوه‌بر تست فنی و رانندگی با انواع تسلا در اطراف کارخانه، مدل‌های متنوعی از محصولات قدیمی و مدرن را به گاراژ شخصی خود منتقل کرده است.

تسلا رودستر کلاسیک

تسلا رودستر نسل اول که بین سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۲ تولید شد، نقش بسیار مهمی در موفقیت تجاری شرکت سازنده داشت. این خودروی اسپرت تمام برقی، براساس پلتفرم لوتوس الیزه، ۲۵۰ اسب بخار قدرت تولید می‌کرد و ۳/۷ ثانیه بعد از شروع حرکت به سرعت صد کیلومتر برساعت می‌رسید.

علاقه‌ی ایلان ماسک به تسلا رودستر قدیمی به حدی بود که تصمیم گرفت نسخه‌ی ۲۰۱۰ تحت مالکیت خود را با موشک اسپیس‌ X به فضا بفرستد. این خودرو همراه یک آدمک مجهز به لباس فضانوری، از سال ۲۰۱۸  تا ‌کنون در مدار زمین قرار دارد.

مطالب مشابه

‫۶۷ دیدگاه‌ها

 1. ali(chevynova)

  ۱۰ آبان ۱۴۰۱
  سوابق: (6077 ديدگاه)

  فورد مدل T 👏👏

  موافقم ۳۵
  مخالفم ۶۲
  1. OM.01

   ۱۰ آبان ۱۴۰۱
   سوابق: (65 ديدگاه)

   دوستان یه سوال بی ربط دارم ولی خوشحال میشم جواب بدید.
   https://www.vanguardmotorsales.com/vehicles/2231/1931-ford-model-a-coupe-street-rod
   فورد مدل A استریت راد۱۹۳۱.موتور V8 350 با کاربراتور ۴ دهانه ادلبراک.گیربکس۳سرعته TH350وانتقال قدرت RWD. سیستم تعلیق مولتی لینک در عقب و فنر برگ عرضی در جلو(!)

   بنظرتون تجربه سواری این خودرو چطوریه؟🤔
   و کلا نظرتون درباره این خودرو چیه.

   موافقم ۱۶
   مخالفم ۱۶
   1. OM.01

    ۱۰ آبان ۱۴۰۱
    سوابق: (65 ديدگاه)

    ببخشید اشتباه نوشتم.

    تک دهنه هست

    موافقم ۱۶
    مخالفم ۹
  2. کرگدن باواریا

   ۱۰ آبان ۱۴۰۱
   سوابق: (355 ديدگاه)

   خیلی آدم مشتی هست ، میدونی چرا ؟
   اون آئودی q7 2010 حکم سانتافه قدیم اینجارو داره :)))
   M5 تیون شدش هم که نگم ..خوش بحالش چرخاش براش بچره

   موافقم ۳۷
   مخالفم ۱۳
   1. میلاد زد ام

    ۱۰ آبان ۱۴۰۱
    سوابق: (121 ديدگاه)

    کرگدن جاپنی باز که خودتو پشت آلمان قایم میکنی :))))
    سانتافه همونی بود که جاپنیایی مثل راو فور و ایکس تریل رو با خاک یکسان کرد و محبوب ترین ماشین وارداتی ایران شد
    چرخ سانتافه رو گرون تر از راو فور که چرخش در میره و آتیش میگیره خرید و فروش میکنن :))

    موافقم ۸
    مخالفم ۹۰
    1. Amirreza.M

     ۱۱ آبان ۱۴۰۱
     سوابق: (136 ديدگاه)

     قدیما یدونه miladzm داشتیم بعد شد میلاد زد ام حال هم که zm به خدا پدال جای این کارا نیست

     موافقم ۱۴
     مخالفم ۰
    2. Jamshid

     ۱۸ آبان ۱۴۰۱
     سوابق: (51 ديدگاه)

     در شأن خودم نمی‌بینم بخوام بحث کنم
     همه ماشین های جهان مشکل داره
     فقط تعصب تو عشقه فقط تعصب و ببین
     الان میخوای بیام بحث کنم مثلا سانتافه قدرت سابربن رو نداره ، فلان شده بهمان شده ،
     من ماشین بازم ولی علاقه بیشتری به ماشین ژاپنی دارم . و این کارت درست نیست که میای به عقیده بنده بی احترامی میکنی . منم بلدم … کاری ندارع

     موافقم ۱
     مخالفم ۰
    3. ح.ع

     ۲۶ آبان ۱۴۰۱
     سوابق: (1 ديدگاه)

     خوب همیشه پراید پرفروشترین ماشین ایران روده..این یعنی عالیه؟خود من یه چرخ راوفور یا اکس تریل رو به سانتافه پر آپشن ترجیح میدم..وقتی کره ایها تونستن یه ماشین در حد لندکروز یا هایلوکس یا تاندرا یا کمری بزنن بیا ور ور کن!!!

     موافقم ۱
     مخالفم ۰
   2. TML BN

    ۱۰ آبان ۱۴۰۱
    سوابق: (934 ديدگاه)

    @کرگردن باواریا
    حرفت رو نمی‌فهمم Q7 چه ربطی به سانتافه داره؟؟؟
    این دو تا ماشین اصلا ربطی به هم ندارن دو تا دنیا متفاوتن

    موافقم ۲۳
    مخالفم ۳
    1. کرگدن باواریا

     ۱۰ آبان ۱۴۰۱
     سوابق: (355 ديدگاه)

     منظورم اینه ایشون مثل صاحبان سانتافه قدیم تو ایران ؛ اقدام نکرده مدل جدیدتر ارتقا بده همون قدیمی رو سوار میشه ، حالا یا حوصلشو نداره یا با شاسی حال نمیکنه

     موافقم ۱۰
     مخالفم ۲
  3. میلاد زد ام

   ۱۰ آبان ۱۴۰۱
   سوابق: (121 ديدگاه)

   به به
   این مرد بزرگ بالاتر از انسان عادی قرار داره حتی میگن ممکنه آدم فضایی باشه که اومده جهان رو کنترل کنه
   بیل گیتس و جف بزوس و اون یارو مدیر فیسبوک زاکربرگ هیچ کدوم در حدش نیستن
   ولی به هر حال باید اعتراف کنه که لیدر صنعت خودرو مدرن کره ای ها هستن و تسلا (آمریکا) پشت سر کره قرار میگیره 💕

   موافقم ۴
   مخالفم ۷۳
   1. phonix

    ۱۰ آبان ۱۴۰۱
    سوابق: (962 ديدگاه)

    در حد چانگ جو-یانگ نیست
    از یه مزرعه شروع کرد و بعد کشور نابود کره رو به همچین چیزی تبدیل کرد
    ولی واقعا جدا از شوخی دمش گرم خودش میگفت روزی یه وعده غایی میخورده و بیشتر درامدش رو پسنداز میکرده بخش های عمده هیوندایی هم خودش تاسیس کرد ولی مرد و بزرگ تر شدن شرکتش رو ندید .
    شرط میبندم از کره فنا بیشتر درباره هیوندایی و کاراش میدونم:)

    موافقم ۱۷
    مخالفم ۶
    1. مجتبی .

     ۱۱ آبان ۱۴۰۱
     سوابق: (142 ديدگاه)

     بله یه گاو هم دزدیده بود وبعدا هزارتا گاو بجای اون یکی به روستاشون درکره شمالی هدیه کرد.

     موافقم ۴
     مخالفم ۴
   2. کرگدن باواریا

    ۱۱ آبان ۱۴۰۱
    سوابق: (355 ديدگاه)

    بله اقای ایلان ماسک از بچکی در galaxy ها سپری میکرد ، خونش هم طبقه ۲۱ اُم راه شیری بود ، واقعا مردبزرگیه این بشر

    موافقم ۱۵
    مخالفم ۵
   3. حامد

    ۱۱ آبان ۱۴۰۱
    سوابق: (845 ديدگاه)

    داداش احساس میکنم تو از کره ای ها بدت میاد و میایی مسخره بازی در بیاری تا فن های کره ای رو بدنام و مسخره کنی
    مرد حسابی این *** دیگه چی بود؟؟؟

    موافقم ۱۹
    مخالفم ۶
   4. amir1400

    ۱۱ آبان ۱۴۰۱
    سوابق: (496 ديدگاه)

    خداییش راست میگی از وقتی آیونیک ۶ هم معرفی کل صنعت خودرو شوکه شدن و مرسدس eqs و کادیلاک سلستیک و لوسید سافایر مبهوت ویژگی های آیونیک ۶ شدن 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣 ، بنده خدا حداقل حرفی بزن که بهت نخندن 🤣🤣

    موافقم ۸
    مخالفم ۹
 2. Taha Malek

  ۱۰ آبان ۱۴۰۱
  سوابق: (709 ديدگاه)

  بصورت عجیبی سلیقه ای خیلی خوبی داره
  واقعا ماشینای فوق العاده ای داشته
  فقط اونجا که مک لارن اف وان رو بخاطر مصرف سوخت بالا فروخته موش بخوره تورو چقدر تو زرنگی

  موافقم ۳۹
  مخالفم ۱۰
  1. حسین

   ۱۱ آبان ۱۴۰۱
   سوابق: (233 ديدگاه)

   آقا خدایی کاری ندارم
   فقط متن آخر …

   (علاقه‌ی ایلان ماسک به تسلا رودستر قدیمی به حدی بود که تصمیم گرفت نسخه‌ی ۲۰۱۰ تحت مالکیت خود را با موشک اسپیس‌ X
   به فضا بفرستد!! ……؟؟ ….. .. .!!!!
   این خودرو همراه یک آدمک مجهز به لباس فضانوری، از سال ۲۰۱۸ تا ‌کنون در مدار زمین قرار دارد………… 😐 )

   ….

   من حرفی ندارم واقعا ..

   ….

   سال ۲۴۰۰
   فضایی ها :

   هی هی !!

   همینجا نگه دار
   ….
   رییسس!!

   ببین چی پیدا کردیم!! ..

   بچه ها به نظرتون چی میتونه باشه ؟

   😂😂

   موافقم ۹
   مخالفم ۱
   1. Payfast

    ۱۵ آبان ۱۴۰۱
    سوابق: (724 ديدگاه)

    اقا من بگم؟ تسلا رودستر هیبریدی با موشک اسپیس ایکس و موتور بوگاتی

    موافقم ۶
    مخالفم ۰
 3. TML BN

  ۱۰ آبان ۱۴۰۱
  سوابق: (934 ديدگاه)

  آقای اشتری واقعا مقاله جالبی بود با اینکه زیاد از ایلان ماسک خوشم نمیاد ولی چرا سلیقه خودروییش عین منه

  موافقم ۴۰
  مخالفم ۱۰
 4. Royal Driver UK 70

  ۱۰ آبان ۱۴۰۱
  سوابق: (673 ديدگاه)

  اگر اف۱ سوار می‌شده پس اویل بهش افراد خاص این مکلارنو سوار میشن.

  موافقم ۳۶
  مخالفم ۴
 5. PURIYA

  ۱۰ آبان ۱۴۰۱
  سوابق: (223 ديدگاه)

  بهترینش F1 بود
  اتفاقا روآن اتکینسون یا همون مستر بین خودمون هم یه F1 داشت اونم باهاش تصادف کرد اون زمان مکلارن تصادفیشو یه نفر ۸ میلیون دلار ازش خرید

  موافقم ۳۷
  مخالفم ۷
  1. Royal Driver UK 70

   ۱۰ آبان ۱۴۰۱
   سوابق: (673 ديدگاه)

   باافتخار ترین ماشین همین اف۱ بود…..

   موافقم ۲۶
   مخالفم ۴
   1. Payfast

    ۱۵ آبان ۱۴۰۱
    سوابق: (724 ديدگاه)

    بنز موتورواگن؟=/

    موافقم ۳
    مخالفم ۰
 6. NAVID۰۰۹۸

  ۱۰ آبان ۱۴۰۱
  سوابق: (7974 ديدگاه)

  رفیقمون اروپایی بازه ، اونم از نوع آلمانی بریتانیائیش !

  موافقم ۴۸
  مخالفم ۹
  1. ali(chevynova)

   ۱۰ آبان ۱۴۰۱
   سوابق: (6077 ديدگاه)

   متاسفانه تو این یه مورد بد سلیقه هست

   موافقم ۱۳
   مخالفم ۵۴
   1. TML BN

    ۱۰ آبان ۱۴۰۱
    سوابق: (934 ديدگاه)

    از نظر شما بی سلیقه است و شما دارید از سلیقه آمریکن پسند خود نظر میدید پس نمیتونید بگید بی سلیقه است

    موافقم ۵۰
    مخالفم ۱۰
    1. ali(chevynova)

     ۱۰ آبان ۱۴۰۱
     سوابق: (6077 ديدگاه)

     خوب منم طبق سلیقم گفتم دیگه غیر این نیست که؟

     موافقم ۱۳
     مخالفم ۳۲
    2. میلاد زد ام

     ۱۰ آبان ۱۴۰۱
     سوابق: (121 ديدگاه)

     نه درست میگه
     اروپا همیشه دغل کار بوده
     فقط آمریکا و کره پادشاهان آینده

     موافقم ۸
     مخالفم ۴۹
   2. PURIYA

    ۱۰ آبان ۱۴۰۱
    سوابق: (223 ديدگاه)

    تو چته چرا انقدر تعصبی پیام میدی فهمیدیم آمریکایی بیشتر دوس داری اصن ما بد فقط چرا می خوای با توهین کردن به ماشینای مورد علاقه ما و سلیقه ما نشون بدی که مثلا آمریکایی ها بهترن
    ۶۰۰۰ تا پیام دادی که بگی آمریکایی ها بهترن تونستی نظر ما رو عوض کنی؟
    پس خواهشا به نظر دیگران احترام بزار تا نظر خودت هم برای دیگران محترم باشه 🌹🌹
    هر ماشینی برای ما ماشین بازا یه جور ارزش داره ماشینای آلمانی یه جور آمریکایی یه جور ژاپنی و غیره هم جور دیگری ما نمیگیم ماشینای مثلا کره ای یا ژاپنی بدن ما میگیم ماشینای آلمانی رو بیشتر دوست داریم

    موافقم ۳۳
    مخالفم ۱۰
    1. ali(chevynova)

     ۱۰ آبان ۱۴۰۱
     سوابق: (6077 ديدگاه)

     تعصب چی هست اصلا؟

     موافقم ۱۱
     مخالفم ۳۲
    2. ali(chevynova)

     ۱۰ آبان ۱۴۰۱
     سوابق: (6077 ديدگاه)

     راستی ۶۰۰۰ تا نشده
     پنج هزار و خورده ای هست

     موافقم ۱۱
     مخالفم ۳۰
   3. Trump

    ۱۱ آبان ۱۴۰۱
    سوابق: (153 ديدگاه)

    فقط یه اف وان تو لیست به کل خودروسازی امریکا سر بوده پسر خوب

    موافقم ۱۶
    مخالفم ۱۱
    1. ali(chevynova)

     ۱۱ آبان ۱۴۰۱
     سوابق: (6077 ديدگاه)

     اف وان یه چرخ موستانگ هم نمیشه خیالت راحت

     موافقم ۱۰
     مخالفم ۲۱
    2. بی خیال اسم

     ۱۱ آبان ۱۴۰۱
     سوابق: (668 ديدگاه)

     خوب شد گفتی علی شوی نوا
     نمی دونستم ولی الان دیگه فهمیدم

     موافقم ۴
     مخالفم ۱
 7. امیرحسین

  ۱۰ آبان ۱۴۰۱
  سوابق: (227 ديدگاه)

  E21 320i سفارش المان کاش سفارش امریکا بود با رنگ مسی یا قهوه ای یا زرشکی 😍😍😍

  موافقم ۳
  مخالفم ۲۷
  1. مازیار

   ۱۰ آبان ۱۴۰۱
   سوابق: (1606 ديدگاه)

   اغلب ماشین بازها بنز و بی ام و رو با سپرهای فابریک ترجیح میدن تا سپر امریکایی چون با ظاهر جمع و جورشون بیشتر همخونی داره
   و همونطور که میدونیم سپر امریکایی یه الزام بوده نه انتخاب

   موافقم ۱۹
   مخالفم ۷
   1. TML BN

    ۱۰ آبان ۱۴۰۱
    سوابق: (934 ديدگاه)

    منم پیکان عادی رو به سپر جوشن ترجیح میدم :)

    موافقم ۱۳
    مخالفم ۱
 8. محمد

  ۱۰ آبان ۱۴۰۱
  سوابق: (204 ديدگاه)

  اصلا درست نیست که بگیم ” بدون تکیه بر کمک‌های خانوادگی”
  اگه خانواده سطح پایین داشت حداقل چندین سال با این چیزی که الان هست فاصله داشت.
  خانواده خوب موهبته و ایشون قدرشو دونسته.

  موافقم ۳۱
  مخالفم ۵
 9. mahdi-es17

  ۱۰ آبان ۱۴۰۱
  سوابق: (314 ديدگاه)

  از حافظان محیط زیست ادم بیکار تر نیست؟؟

  موافقم ۲۷
  مخالفم ۶
  1. mahdi-es17

   ۱۰ آبان ۱۴۰۱
   سوابق: (314 ديدگاه)

   فورد مدل T ساخت ۱۹۲۰
   یه پیچ همین ماشین میرزه به کل کمپانی تسلا🤫
   البته تسلا هم در نوع خودش شرکت بزرگیه

   موافقم ۲۱
   مخالفم ۶
 10. AMIN JAFARI

  ۱۰ آبان ۱۴۰۱
  سوابق: (56 ديدگاه)

  بی‌ام‌و M5 تیونینگ هامان ساخت ۲۰۰۶

  توو سال ۲۰۰۶ مجله ماشین تیتر زد نیروگاه ب ام و

  و واقعا این نام برازنده این غوول هستش

  موافقم ۲۴
  مخالفم ۵
 11. A.A.S

  ۱۰ آبان ۱۴۰۱
  سوابق: (138 ديدگاه)

  باز هم غیر f1 ماشین خیلی خاصی نداره
  من اگر این ثروت رو میداشتم رکورد سلطان بروئنی رو میشکستم😁

  موافقم ۱۳
  مخالفم ۱۶
 12. سبحان

  ۱۰ آبان ۱۴۰۱
  سوابق: (56 ديدگاه)

  ما که هیچ چی ندیدیم از این آدم
  یادم میاد گفته شده بود حتی خونه نداره چطور این همه ماشین داره یادم میگفتن فقط یدونه هواپیمای شخصی واسه سفر داره و خونه دوست آشنا میمونه

  موافقم ۱۰
  مخالفم ۴
  1. heshmat021

   ۱۰ آبان ۱۴۰۱
   سوابق: (207 ديدگاه)

   نسبت به ثروتش چیزی نداره( خونه و ماشین و چیزهی لوکس)
   بیشتر سرمایه اش توی بورس و شرکت های مختلفه

   موافقم ۸
   مخالفم ۴
 13. Hitman

  ۱۰ آبان ۱۴۰۱
  سوابق: (159 ديدگاه)

  لعنتی ای تایپه!!!!!!
  اف یک!!!!!!!!!!
  البته حقش هم هست این همه زحمت کشیده پارگی تحمل کرده تا به اینجا برسه
  خوش می‌گفت وقتی سرش خیلی شلوغ میشد وقت نمیکنه بره خونش می‌ره خونه دوستاش میخوابه

  موافقم ۱۷
  مخالفم ۴
 14. Amin

  ۱۰ آبان ۱۴۰۱
  سوابق: (2073 ديدگاه)

  کلکسیونی که f1 داشته باشه ، حرفی برای گفتن نمیزاره

  موافقم ۲۰
  مخالفم ۴
 15. meysam

  ۱۰ آبان ۱۴۰۱
  سوابق: (3529 ديدگاه)

  مرد بزرگیه

  موافقم ۱۰
  مخالفم ۱۰
  1. علی

   ۱۰ آبان ۱۴۰۱
   سوابق: (1120 ديدگاه)

   آره احتمالا پولساز ترین ویترین دنیا باشه شارلاتانی که با استفاده از توییتر میلیاردها دلار از پول های مردم رو به بازار کریپتو کشوندن و رمز ارز های خودشون رو که چند هزار برابر شده بود به مردم فروختن و سرمایه میلیون ها نفر از مردم آمریکای جنوبی و آسیا و اروپا رو نابود کردن مردمی که به این شیاد اعتماد کرده بودند پولشون فقط سهام تسلا آمریکایی رو پوش کرد این مرد قطعا یه کارمند بزرگ برای دولت آمریکا محسوب میشه جالبه بدونید که بعضی از توییت های این آقا تا ۲۰ میلیارد دلار از سرمایه های مردم رو تو صرافی ها لیکوئید میکرد مردمی که با وعده این مرد می‌خواستند به بهشت بروند از جهنم سر درآوردند نمونه اش در تاریخ زیاد اتفاق افتاده

   موافقم ۱۷
   مخالفم ۱۱
 16. میلاد زد ام

  ۱۰ آبان ۱۴۰۱
  سوابق: (121 ديدگاه)

  جالبه
  هیچ ماشین امریکن به جز تسلا نداشته …

  موافقم ۱۳
  مخالفم ۱۷
  1. ali(chevynova)

   ۱۰ آبان ۱۴۰۱
   سوابق: (6077 ديدگاه)

   فورد مدل T رو داره

   موافقم ۱۸
   مخالفم ۲۵
   1. میلاد زد ام

    ۱۰ آبان ۱۴۰۱
    سوابق: (121 ديدگاه)

    اوه راست میگی یه لحظه حواسم نبود :(

    موافقم ۴
    مخالفم ۱۷
  2. مازیار

   ۱۰ آبان ۱۴۰۱
   سوابق: (1606 ديدگاه)

   میگن عقلش خوب کار میکنه😆

   موافقم ۳۴
   مخالفم ۱۱
   1. میلاد زد ام

    ۱۰ آبان ۱۴۰۱
    سوابق: (121 ديدگاه)

    آقا مازیار خط قرمز ما رو نشکن :)))))

    موافقم ۶
    مخالفم ۲۸
    1. مازیار

     ۱۰ آبان ۱۴۰۱
     سوابق: (1606 ديدگاه)

     راستش بدم نمیاد جزء مریدان شما باشم اما میبینم که خیلی شلوغه😉

     موافقم ۱۸
     مخالفم ۷
 17. Mostafa

  ۱۰ آبان ۱۴۰۱
  سوابق: (54 ديدگاه)

  تنها ماشینی که باهاش عکس داره مکلارن اف وان هست اونم مشخص نیست مال خودش بوده یا نه این لیست خیالی هستش البته میگن یه بی ام و دسته دو داشته وقتی پولدار نبوده

  موافقم ۱۱
  مخالفم ۵
 18. Afg

  ۱۰ آبان ۱۴۰۱
  سوابق: (397 ديدگاه)

  سلیقه بدی نداره کارش درسته

  موافقم ۴
  مخالفم ۵
 19. پدرام

  ۱۰ آبان ۱۴۰۱
  سوابق: (761 ديدگاه)

  اتفاقا ایده برقی کردن ماشین های سوخت فسیلی ایده اون دو تا شریک بود که بعدا از تسلا رفتن اونا معتقد بودند شرکت بیاد ماشین های سوخت فسیلی رو برقی کنه اما باور ایلان ماسک این بود که صفرتا صد ماشین توسط خود کمپانی تسلا به صورت مستقل ساخته بشه
  من فکر می کنم ایده ایلان ماسک درست تر بود چون برخی مدل های سوخت فسیلی طرفداران زیادی دارن و اینکه خودرو محبوبشون تبدیل به برقی بشه زیاد براشون خوشایند نیست و خیلی دلایل دیگه ممکنه خیلی کمپانی ها نخوان ماشینشون توسط شرکت دیگری برقی بشه

  البته اینو هم اضافه کنم همین اقدام ایلان ماسک بود که بقیه شرکت ها رفتن سمت برقی شدن فرض کنیم تسلا ماشین های سوخت فسیلی رو برقی می کرد اون وقت به گستردگی الان شرکت ها نمی رفتن برای ساخت ماشین الکتریکی

  موافقم ۴
  مخالفم ۷
 20. datsun

  ۱۰ آبان ۱۴۰۱
  سوابق: (2784 ديدگاه)

  بنیان گذاران تسلا مارتین ابرهارد و مارک تارپنینگ بودن جناب اشتری

  موافقم ۱۴
  مخالفم ۵
 21. شاپور

  ۱۱ آبان ۱۴۰۱
  سوابق: (214 ديدگاه)

  باسپاس از جناب اشتری، جالب بود.

  موافقم ۱
  مخالفم ۱
 22. هنگامه

  ۱۱ آبان ۱۴۰۱
  سوابق: (1 ديدگاه)

  آفرین به این مرد موفق دوسش دارم آدم رکی هست

  موافقم ۲
  مخالفم ۲
 23. amir1400

  ۱۱ آبان ۱۴۰۱
  سوابق: (496 ديدگاه)

  البته این هایی که نام بردن برای همچین فردی واقعا مسخره هست ، ایلان ماسک کسی هست که به طور میانگین روزی ۸۰۰میلیون دلار درآمد داره و میتونه با درآمد یک روزش یا شاید هم کمتر چون میلیاردر ها درآمدشون متغیر هست و ۸ اکتبر سال ۲۰۲۱ حدود ۳۰ میلیارد دلار به ثروتش اضافه شد ، در کل با همین ۸۰۰ میلیون هم میتونه کل گروه فلوکس واگن رو بخره ، این بشر خیلی وقته که افکارش از ماشین اومده بیرون و تو فکر اینه که چطور سفینه های فضایی غول‌پیکر بسازه و باهاش مردم رو بفرسته مریخ تو مریخ هم اینطور که شنیدم قصد داره شهر بسازه با پول خودش ، در کل خدا بهش بیش تر بده

  موافقم ۲
  مخالفم ۴
 24. MASOUD 0099

  ۱۱ آبان ۱۴۰۱
  سوابق: (105 ديدگاه)

  من مک‌لارن f 1 و فورد مدل t رو بر میدارم مال خودم 🤪

  موافقم ۱
  مخالفم ۰
 25. کیانوش

  ۱۱ آبان ۱۴۰۱
  سوابق: (490 ديدگاه)

  واقعا میسه کسی پول دار باشه و خودش رو ماشین باز بدونه اما ی ذس کلاس یا ی ستاره سه پر تو کارنامه اشنباشه میشه یکی اسپورت پسند باشه و یکی از اسپورت های دهه نود ژاپنی رو نخریده باشه
  بعید میدونم بشه

  موافقم ۱
  مخالفم ۰
 26. کیانوش

  ۱۱ آبان ۱۴۰۱
  سوابق: (490 ديدگاه)

  خود طرف تازگیا پورشه گرفته بعد ی مشت زامبی میگن فقط برقی و فقط تسلا اونم نه بقیه

  موافقم ۱
  مخالفم ۰
 27. ❤BMW❤

  ۱۳ آبان ۱۴۰۱
  سوابق: (321 ديدگاه)

  چه خوش سلیقه ،
  بنز نداره 😃
  دو تا بی‌ام‌و
  ام پنج تیونینگ هامان 😃

  موافقم ۲
  مخالفم ۰
 28. عه..؟

  ۲۱ آبان ۱۴۰۱
  سوابق: (1 ديدگاه)

  آقا اینقد بحث نکنین یارو داره حالشو میبره ما داریم حرصشو میخوریم….
  اصلا بهترین ماشین همین پراید صبایه خودمونه😂😂
  والا بمولا…

  موافقم ۱
  مخالفم ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا